Buitenlaodscti Overzicht. kritiek, die er ia wordt uitgesproken. De kritiek moet het werk van den oud-»Biinister Heeuttkerk zijn." Zou 't werkelijk waar zynP Zou inderdaad de partij der Haagsche heeren" o. iutrigeeren en er in slagen, om den hninister Tak want die zal wel een van de twee zyn den voet zoodanig dwars te zetten, dat hy er over struikeltP Wij kunnen het al evenmin geloove», sfo dat de heer TA in etatit zou zijn om daarvoor te wijken. Een Tak glijdt niet uit op den parketvloer van een hof-antichambre; hg staat te hoog, om door hofkabaaltjes bereikt te kunnen worden. Als hij valt, dan doet bij 't na een worsteling op zyn terreinen dat is de Kamer. En bovendieu, wio durft de ministers Pierson en van Tienhoven beleedigeD met de onderstelling, dat zij, na al wat er gebourd is, nu een of meer hunner colleges door hofintriges zouden laten verdrijven P Maar wat is er dan gaande P Want men denke ook aan het geheimzinnig bericht, dat de Belgische lndépendance dezer dagen bracht. (üaagsche Ct.) De dieven, die onlangs het hotel van den markies Panisse, in de Avenue Marceau, op zoo stoute wijze geplunderd hebben, waren reeds eenigen tijd voor een goed deel achter grendel en slot, maar het vol' ledig bewijs ontbruk nog en de gestolen voorwerpen waren nog niet gevonden. Eergisteren nu kwam men tot oene gewichtige ontdekking. Een politie dienaar liet de bewouers in de wijk der Champs- Elysées en te Auteuil de photographische afbeelding zien van een der beschuldigden, Benard geheeten, (Jie in de gevangenis is. Op die wyzo kwam hg bij. een conoierge, die het portret ziende, verklaarde dat het dat was van zekeren Butet, die by haar heeft ingewoond en sedert een» maand verdwenen is. Butet nu was niemaud anders dan Benard. De rechter van instructie bracht dezen daarop bij de concierge, die dadelijk in hem haren gewezen huisgenoot herkende. Er werd vervolgens eene huiszoeking gedaan in de door Benard bewoonde kamer op de zesde verdie ping, en d&Lr vond men, afkomstig van den mar kies, tal van kostbare voorwerpen, een paar obliga- tiën van het Crediet foncierwier nommers bekend waren, eenige inbrekers gereedschappen en eene som van 1700 fr. verborgen in een matras. Tegenover die bewijzen begreep Benard, dat ver* der ontkennen niet kon baten. Hij boleed de mis-1 daad en beloofde gok onhullingen te doen omtrent de misdaden van de inbrekersbende, die sinds ge- ruimen tgd in zeker gedeelte der stad aan that werk was geweest en waarvan men tot nu toe geen spoor had kunnen ontdekken. De Haagsohe sprokkelaar van het Utr. Dagblad schrijft o. a. het volgende Te Soheveningen krijgen we reeds in den aan staanden zomer eene zeer gewensohte afwisseling in de wel wat eentonige vermakelijkheden. Carré kreeg, niettegenstaande de bezwaren van hon, die onze badplaats ongaarne tot een uitspan ningsoord zien worden, den grond tegenover het Kurhaus in erfpacht voor ziju circus, met de vergunning om er in 1893 voorloopig eene houten tent te plaatsen. Hoe hg er financieel eene voordeelige zaak in ziet, een gebouw te plaatsen op vrij duren grond, dat sleohts 4 a 5 maanden 'ejaars kan geëxploiteerd worden, daar in den wintertijd geen ziel op 't idee zal komen om zich naar Scheveniogen te begeven» ziedaar iets dat Carré zelf moet weten en ook wel zal weten, want hij heeft lang genoeg met 't bijltje gehakt. Voor ons, publiek, is 'tde hoofdzaak, dat we eindelijk eens een behoorlijk oirous te zien zullen krggen en gebroken is met het protectionis tische stelsel, dat tot dusver in stilte slle concurren tie tegen zomer-kurhaus on wintersehouwburg zoo veel mogelijk weerde. In een te Leeuwarden gehouden vergadering werd definitief besloten tot het oprichten van een Friesehe onderwijzers propaganda-club tei bestrijding van den sterken drank. Besloten werd o. a., dat het lidmaat- sohap van de bied. Ferteniging tot afschaffing van lierken drank vereisohte is om lid van de Club te kunuen zijn. Tot voorzitter werd benoemd de heer K. Hibma, onderwijzer te Leeuwarden, en tot secre taris-penningmeester de heer F. U Schmidt, onder wijzer te Stiens. Ten slotte werd met algemeene stemmen de vol gende motie aangenomen: «De Friesehe Onderwijzers Propaganda-club spreekt als haar meening uit, dat de onderwijzers verplicht zijn het drankgebruik te bestrijden, maar dat zij dit niet kunnen doen met bet gewensohte gevolg zoo lang zij zeiven nog //matige drinkers" zijn." Naar aanleiding van de in 1889 plaats gehad hebbende algemeene tienjarige volkstelling, waarbij ook het aantal blinden in iedere gemeente is opge geven, heeft de regeering hi«r te lande, op aandrang van de Maatschappij tot bevordering der Genees kunde, zich bereid verklaard, een nader onderzoek der blinden in de hand te willen werken en heeft zij reeds de telkaarton, bij de volkstelling gebezigd, waarop de namen en adressen der opgegeven blinden voorkomen, aan genoemde maatschappij ter hand gesteld. Ged. Staten van Groningen hebben ter zake daar van een schrijven gericht aan de besturen van die gemeenten binnen hun ressort, waar, tijdens die volks telling, blinden op de telkaarten voorkwamen en er de aandacht op gevostigd, dat de hoogleeraar dr. M. E. Mulder te Grouiugen zich bereid heeft verklaard de blinden der provinoie Groningen kosteloos nader te onderzoeken. De moeilijkheid, die zich daarbij ^Atyrdoet is deze, dat een aantal blinden in de pro- m^ie woonaohtig zijn, die door genoemden hoog- leoraar niet allen in hunne woonplaats kunnen worden onderzocht, en Ged. Staten meenen, dat de gemeente besturen do patiënten kunnen in staat stellen den hoogleeraar te Groningen te bezoeken. Een krankzinnig man in een Fransoh gesticht heeft onlangs, in een vlaag van woede, een zilveren horloge ingeslikt. De inan bleek niet het minst hinder te hebben van die ongewone versnapering, en na verloop van zestien dagen raakte hij, dank zij de maatregelen die men nam, het uurwerk op de natuurlijke wijse, weer kwgt. De Paus heeft 50,000 francs geschonken voor de expeditie tot ontzet van de Belgische slavernijbe- stryders, aan het meer Tanyanika (Afrika). Men heeft hoewel er nog lang niet genoeg is nu vol doende gelden bijeen om de onderneming te beginnen. MMafifA wcMw». Van daar een beróep op onze me deburgers om door eon jaarlijkqtche bijdrage als donateur het schoone doel te helpëo verwezenlijken. Een ieder, die onzen braven jongens dus een goed hagt toedraagt, die zijn vaderland en Koirfogfa lief heelt, die overtuigd is, dat de trdttw vafe de mili tairen een plechtanker Is voor een waaradftftge ge zonde vrijheideene geleidelijke verbetering van maatschappelijke wanverhoudingen en een zoo noo- dige orde in den staat, zondere een gave af voor den Militairen Bond, Giften van eventiieele donateurs zullen in dank ontvangen worden bg den hfeer Clockener' Brousson, premdent van den Bond, Alexanderkade 5, te Am- te^am. Toen de tapper O. Lodder Jr., wonende op den Zeedgk te Amsterdam, Zondag zijn geld uit do toon banklade natelde, bemerkte hij onder de geldstukken twee ronde stukjes lood, ter grootte van een kwartje. Dit gaf natuurlijk achterdocht en de stukjes'bewaarde hg om den bedrieger te kunnen opsporen. Maandag oohtend kwam een bewoner der Koestraat, nachtwaker van beroep, in de slijterij en trachtte met een dergelijk stukje metaal te betalen. De waard liet hem un de andere kwartjes zien en vroeg of deze ook van hem afkomstig waren. De man ont kende doch hiermede was Lodder niet tevreden, en een hevige woordenwisseling ontstond. De nachtwaker ging zelf een politieagent halen en deelde dezen mede, dat Lodder hem verweet met valsoh geld te betalen. De agent vertrouwde intusschen de zaak niet en nam den nachtwaker mede naar het bureau. Daar werden zijne zakken onderzocht, waaruit nog meer ronde stukjes lood te voorschijn kwamen. Onnoodig te zeggen, dat de naohtwaker nu in ver zekerde bewaring werd gebracht. (ff. bl Staten-Generaal. 2» Kameb. Zitting van Dinsdag 21 Maart 1893. De kamer hield eene korte zitting, waarin enkele kleine ontwerpen tegen Donderdag aan de orde ge steld werden. De beeren Pijttersen en Tijdens kon digden interpellaties aan over de maatregelen tegen de werkeloosheid, de beer Schepel een over de haren te Delfzijl. Aan het antirev. blad Ons Zuiden sohrgft men uit 's-Hage „In sommige, gewoonlijk goed ingelichte kringen loopt het geruoht, dat, met het oog op hot ontwerp der Kifswet, thans in de Tweede Kamer aanhangig, bezwaren zyn gerezen, die eene vervanging van twee ministers zouden kunnen tengevolge hebben.' En het Amsterdamsohe Nil. v. Nederl. bevat het volgende, dat wol iets van een officieuze medodeeling heeft, juist omdat er blijkbaar met opzet ieta in is dat niet precies zoo kan wezen als 'ter staat: „Er wordt in de hofkringen op 't oogenblik op zno onaangename wgze tegen het ministerie geïntri geerd, dat men er zioh op voorbereid kan houden, dat de Begeering de eerste de beste gelegenheid gretig zal aangrijpen om het veld te ruimen. Zij heeft er meer dan genoeg van. „De Kieswet is, naér w\j vernemen, reeds een paar weken van den Raad van State terug ontvangen. De Begeering 'aarzelt echter, het oordeel van den Raad openbaar te maken, wegens de vernietigende machten zoo voort. Tusschen de vaandels staan zes spreekgestoelten, hooge getimmerten van ruw houtwerk, op gelijke afstanden vanelkaar geplaatst in een kring van 150 M. omtrek. En dit alles binnen een omheining van strak ge spannen staaldraad, bevestigd aan kleine met groen versierde paaltjes. Langs de drie met bosch om zoomde zijden van het terrein zijn van afstaud tot afstand reusachtige ververschingstenteu opgetrokken, vijf langs elke zgde en bovendien een aan den in gang. Boven elke tent is een groot bord aangebracht, waarop in duidelijk schrift oen tarief van verver- sohingen ouderteekend door de algemeene regelings commissie. Onder dit bord prykt ovoral de kennisgeving, dat alcoholische dranken van het terrein zijn verbannen, maar de macht, die deze (Verbanning decreteerde, heeft blgkbaar de buffethouders vrijgelaten in de keuze van den vorm der publicatie. Zoo vinden we haar op vijftien van do zestien tenten meer of min der geestig geïllustreerd, terwijl de zestiende, 'die opgetrokken is in den vorm van een reusachtig vat, het droog komieke opschrift draagt hier is geen jenever in. De groote tent aan den ingang geeft een prent te aanschouwen eeu man in arbeiderskostuuin, de Volkspartij, zet een langen inageren kerel met een fustje j jenèver op z'u rug: Schiedam, buiten de deur van een lokaal, waar op den achtergrond eenige mannen gegroepeerd zijn achter oen met boeken en couranten bezaaide tafel. Van artistieke uitvoering is natuurlgk geen sprake de koppen zijn karikaturende teekening is grof en vol fouten; maar de bedoeling is duidelijk en dat is 't voornaamste. De overige tenten dragen op schriften in versvorm alle variaties op één en hetzelfde thema. Precies om half één wordt appèl geblazen. Do menschen verzamelen zich in wijden kring achter de omheining; de muziek zwggt; het rumoer verstomt; de Voorzitter vau het Comité van uitvoering betreedt de feesttribune en steekt de volgende ope ningsspeech af Burgers en burgeressen! Uit nam der Volkspartij roep ik u een hartelijk welkom toe. Welkom te Meerdorp 't Is mij een onuitsprekelijk genot de ontelbare menigte te overzien, die zich op onze roepstem heeft vebtomeld, om aan 't slaperige Nederland te toouen, dat het volk outwaakt is uit z'n roes van onverschil ligheid en moedeloosheid. De socialistische haan zal niet te vergeefs kraaien, dat de morgenstond van een sohoone toekomst is aaugebroken. Duizenden zgn er, die de zon niet zien en niet willen zien voor ze hoog aan den hemel staat, maar we zullen ze wakker schreeuwen met een. kreet uit twintigduizend monden. We zullen ze dwingen om op te ryzen van het zachte dons hunner legersteden, zich de slaperige oogen uit te wrijven en zich te overtuigen, dat 't licht van 't socialisme werkelijk schittert aan den hemel van bet volksleven. Mannen en vrouwen 1 arbeidersde toekomst is ons. Weg met liberalen en clericalen, die het volk flik flooien met mooie beloften, wanneer ze z'n steun r.oodig hebben, om op het kussen te komen, maar het onderwijl verarmen en uitmergelen door hun wan bestuur. Weg met hen, die partijbelang stellen boven volks belang en rijkelui's-wenschen boven armelui's-rechten. Er zal maar één partij in oo9 land zijnde Volks partg; maar één vertegenwoordiging: (le Volksver tegenwoordiging. De staalkaart van godsdienstige secton en politieke clubjes, die zich thans vermeet dien naam te dragen, zal verdwijnen op ons bevel. Burgers en burgeressen, daartoe is noodigAlgemeen Stemrecht. Algemeen Stemrecht is de sleutel voor onze toekomst. Nog onthoudt men 't ons, mnar we zullen niet ophouden 't te eischen. We zetiten dien eisch bo venaan op ons program en we zullen niet rusten véér hij ingowilligd is. Dat zal nog lang duren. t ordt vervolgd.) Den 6on April zal de expeditie, onder bevel van kapitein Descamps, vertrekken. Verleden week is'te Anderlues eene indrukwek kende betooging gehouden ter herdenking voor de 200 slachtoffers der vreeselyke mijnramp van een jaar geleden. Gisteren zouden de leden der werkliedeu- vereenigingen zich naar het kerkhof begeven om kranseD neer te leggen op het graf der slachtoffers, maar de burgemeester verbood elke betooging en bijeenkomsten van meer dan vyf personen. Niettemin kwamen de werklieden in den namiddag bijeen en trokken in optocht uit het dorp. Vóór den stoet werden 8 met rouwfloers omwonden vaan- dolo gedragen en de muziek speelde doodenmarschen. Op den weg naar Bergen werd de optocht aange bonden Joor den Burgemeester aan het hoofd eener afdeeling politie. Er werd onderhandeld en 't eind was, dat de stoet uiteenging, dooh dat vier afgevaar digden verlof kregen den krans naar het kerkhof te brengon. De mynbraod is eerst sinds korten tgd gebluscht, nadat hg dus ongeveer een jaar later gewoed heeft. Thans is men bezig het watbr uit de mijn te pom pen, dat daarin nog 80 meter diep staat. Wat kostte de ontdekking van AmerikaP. Prof. Sophus vraagt dit in den Globus. De kosten voor de uitrusting der eerste, uit drie kleine schepen bestaande vloot van Columbus, worden in do oorkon den altijd gelgklnidend becijferd op een bedrag van 1.140.000 tnaravedis. Hoeveel deze som echter, in ons geld bedraagt, is niet zoo gemakkelijk te berike- nen, daar de meeniugen over de waarde van een maravedi zeer uiteenloopen. De maravedi (een Moorsche uitdrukking) was een kleine munt, waarin aan het einde van de 15e en in het begin der 17e eeuw (de tijd die hier iu aan merking komt) alle prijsopgaven werden gedaan, zelfs al liep het bedrag in de millioenen. Nu is ook bokend, dat b|jna alle onder een be paalden naam geslagen munten in den loop der eeuwen telkens geringer in waarde zgn geworden. De Ro- meinsche zilveren (lenarien werden ten slotte een gewoDe koperen munt, in Frankrijk denier geuoemd, en het afkortingsteeken, is het Engelsche d. - Uit den oorspronkelijk, zooals do naam ook wil, gouden gulden is reeds lang een zilverstuk geworden, dat nergens moer de waarde van 2 mark heeft. Zoo is ook de maravedi in waarde achteruitgegaan en reeds voor honderd jaren was deze munt nauwelijks meer waard dan eeu pfennig. Men mag dus ook aannemen, dat zij vierhonderd jaar geleden hoogore waarde had. Naar aanleiding aanleiding van enkele beslissingen van Fördinand en Isabella komt prof Ruge tot het besluit, dat de waarde van een maravedi 2.26 pf. volgens ons tegenwoordig geld bedroeg. Dau zou dus de gezamonlijke som van 1140000, volgens ous geld 29184 mark bedragen. De hoogere goldswaarde van dien tijd is hierby natuurlgk niet in aanmerking genomen en evenmin is rokoning ge houden met de omstandigheid dat de stad Palos, wegens vroeger begane misslagen, uit eigen middelen twee uitgeruste en bemande karevelen beschikbaar moest stellen. Den staat kostte dus de ontdekkingsreis nog geen 30,000 mark. Hierrau kregen de admiraal als jaar geld 1280 M., de kapiteins Martin, Juan en Anton Perez elk 768 M de stuurlieden 512 tot 614 M., en oen Chirurgijn sleohts 153 M. 60 pf. De matro zen kregen elke maand voor levensmiddelen enz. een ducaat ter waarde van 375 maravedis of 9 M. 60 pf. Ofschoon een veertien dagen te vroeg wellicht, moge onderstaand verhaal uit een Amerikaansch blad hier eene plaats vinden. Robert ffansborough, van Chillicotho, Ohio, is eige naar van eene koe die pikzwarte melk geeft. De koe is van gekruisd Jerseysch en Durhamsoh ras, werd geboren op zyne boorderij evenals hare moeder en zusters, welke zonderling genoeg, nooit eenige afwijkende bijzonderheden opleveren in de kleur van bare melk. Mollie, zooals dit zonderlinge schepsel genoemd wordt, heeft vyf of zes maal gekalfd, en hare spruiten ®gn alle gevoed met zwarte molk. Deze bevat een tamelijk roomgehalte, hetwelk oen weinig lichter van kleur is dan de melk zelve en eene boter oplevert aio op een mengsel gelijkt van koolteer en vet. Hoe zonderling het schynon moge, is de smaak van deze boter noohthans zeer goed en wordt door het gezin aansborough gaarne gegeten. Aanvankelijk, toen Mollie het eerst gemolken werd en de melk zwart bleek te zijn, was iedereen bang om die te gebruikon, maar toen haar kalf er geen I ■under van bleek te hebben en er vet en speelziek »an werd, was ook bg de huisgenooten het vooroor- 1 aeeb spoedig verdwenen en werd zelfs de voorkeur gegeven aan den zwarten room. De eigenaar heeft gedurig aanzoek van cirousmannon en vertooners van rariteiten, om de koe te koopen, maar h|j heeft hune aanbiedingen nog steeds van de hand gewezen. Geen barer kalveren heeft de zonderlinge eigen schap der moeder overgeërfd en de scheikundigen, die de melk hebben onderzocht, verklaren geen oor zaak te kunnen opgevon van het zouderlinge ver schijnsel. Sommigen schrijven de donkere kleur toe aan een eigenaardige tint in het bloed van het rund. De heer Verwoerd hooft eener bizondere school te Heusden, beklaagde zioh dezer dagen in De Stan daard dat de Raad der gemeente Wyk deu vader van een zijnor leerlingen zou hebben gedwongen voor zijn kind de bizondere met de openbare school te verwisselen, onder bedreiging dat hij anders als be ambte der gempente zou worden ontslagen. De heer BuTgemeesler van W|jk en Aalburg schrijft omtrent het voorgevallene het volgende aan de Am- ster dammer „ld'uw nummer van 15 Maartjl. komt een stukje f voortdat mij aangaat en waar boven staat: „haast ougjjooflijk." «bt woordje „haast" had gerust kunnen weg blijven. Hét betreft een jongetje uit Aalburg, niet uit Heüsden. Zijn vader is wegwerker in dienst der Gemeente Wijk en Aalburg- Deze knaap gaat sedert een paar maanden op do Chr. school te Heusdeu. Een mijner zoons ontmoette verleden week den vader en toevallig komt het ge sprek op het feit, dat de jongen te Heusden naar school gaat. De vader zeide zelf, dat zijn zoon op de school te Aalburg goed was, maar hij werd by het uaar huis gaan door de andere jongens geslagen. De vader gaat daarop naar den heer Verwoerd te Heusden en vraagt het vaccine-be wijs terug. Of de vader werkelgk gezegd heeft, wat de heer Verwoerd in sijno nagebootste verontwaardiging schrijft, of dat deze hetLastet altyd maar door, er blijft allicht wat kangen'1 in practyk heeft willen brengen, weet ik niet, maar dit wee^ ik. dat de heer Verwoerd Vrijdag 10 Maart reeds wist, dat noch de Raad der Gemeente Wijk en Aalburg, noch eenig officiéél persoon dwang heefl uitgeoefend of bedreiging ge bruikt, en dat toch De Standaard van 14 Maart het leugenachtig bericht bevatte. De knaap is weer naar de bijzondere school zonder dat iemand er aan denkt of gedacht heeft, den vader lastig te vallen. Dit is de eenvoudige voorstelling der feiten. Dat de heer Verwoerd den Raad dor Gemeente in deze zaak kan bétrekkeü, pleit niet voor groote scherpzinnigheid, om er niets meer vao te zeggen. Ik geloof niet, dat er iu ons land eene Gemeente is, waar de Raad een dergelijk besluit zou durven nemen. 'Hoogachtend heb ik de eer te zyn UEd. Dw. Dienaar, J. VAN DO VEREN, Burgemeester van Wijk en Aalburg. Naar wij vernemen is door mr. G. W. baron van Dedem, kantonrechter te Wagerfyy^n, eene vordering ingesteld voor de rechtbank le.Attuhem tegen een der oud-wethouders vau Wawiui/igJfo, strekkende tot betaling eener 8cbadevergoe<fi«|f fan f 25,000 en aanplakking van het vonnis dfl^ réohtbank, en zulks tot beteiing van eer, wegens dtoor den gedaagde in gezonden en geplaatste beleed'igeude stukken in de Nieuw Wageningsche Courant. Mr. Th. Heemskerk te Amsterdam zal als advocaat voor den eischer optreden. (Arnh. Ct.) De jury heeft het schuldig uitgesproken over Charles de Lesseps, Baïhaut eu Blondin, en het niet schuldig over Fontane, Saus Leroy, Béral, Dugué de la Fauoonnerie, Gobron en Antonin Proust. Het Hof heeft daarop ten aauziou van De Lesseps en Blondin verzachtende omstandigheden aangenomen, en veroordeelde De Lesseps tot een gevangenisstraf voor don tijd vau één jaar, gelgklydig te ondergaan met de straf tot welke hy reeds door de le kamer van de rechtbank der assises is veroordeeld. Baïhaut is veroordeeld tot verlies van zijn burgei- scbapsreohten, een gevangenisstraf van 5 jaren en een boete van frs. 750,000 (liet dubbel van,het door hem ontvangen bedrag). Blondin is veroordeeld tot een gevangenistraf van twee jaar. Allen zijn verder veroordeeld in de kosten van het geding en, op vordering van de civiele partij, tot vergoeding van kosten, schade on interessen, en tot teruggavo van een bedrag van fr. 875,000 aan den liquidatour van de Panama-maatsohappg. Zondag is door den Centralen Raad der Belgische arbeiderspartij het besluit genomen, om de algemeene werkstaking te proolameeren in deze twee gevallen 1°. als de Kamer de erkenning van het beginsel van algemeen kiesrecht in de gronwet weigert, en 2°. zoo dit in de grondwet aangenomen is, in de kies wet te vele beperkingen daarvan opneemt. Dit bosluit, zegt de lndépendance, is niet nieuw, want in beginsel was het reeds vroeger genomen nu slechts is het oogenblik bepaald. Al is het dus geen verrassing, toch houdt het besluit eene dubbele bedreiging in, en als de werkliedenpartij meent, dat zy mot hare voortdurende bedreigingen voor de voorstanders van het algemeen kiesrecht, zoowel in de Kamer als in de pers, de taak gemakkelijker maakt dan bedriegt zy zich zeer. Door vrees te willen wekken, styft zy sommiger tegenstand nog slechts te meer. En terwyl dus eenerzijds de tegenstanders er sterker door worden, maken zulke besluiten 'de medestanders zwakker, omdat elke fout begaan door hen, die het kiesrecht deelachtig wenschen te worden, een nieuwe reden van verzet wordt dat door hen weder overwonnen moet worden. De lndépendance zegt dat niet haar het besluit van het bestuur der werkliedenpartij aan het wankelen zou kunnen brongen maar zy slechts in het belang der werklieden zei ven waarschuwtwat haar aangaat, zij blijft „in het algemeen kiesrecht de eenige logische, practische en werkelgk staatkundige consequentie zien der grond wetsherziening." De beruohte anti-semiet Ahlwardt, wegens laster in de gevangenis gezeten omdat het een Jood was die gelasterd werd, door anti-semieten en conservatieven tot lid van den Rijksdag gekozen de beruchte anti semiet Ahlwardt deed eergisteren in den Ryksdag zgn best. Hij had de onbeschaamdheid zijn laster ten opzichte van den geweerfajmifcant Lowe vol te houden. Tegen kleinigheden zien sullce lieden niet op in hunne zoogenaamde beweringen, maar toon de man zeide, dat Löwe een meineed had afgelegd en alleen déarom niet door het gerecht vervolgd was, omdat hij een Jood is, werd hij door den voorzitter tot de orde geroepen. Dat zijn echter voor zulke liedeD mooie reclames. De Rijkskanselier Caprivi antwoordde met onverholen minachting, dat h|j alleen uit eerbied voor den Ryksdag beleefder woorden koos dan despreker verdiende; al zyn verdachtmakingen waren intusschen leugens. Nadat ook de Minister van Oorlog, Kalter- born, de beweringen van Ahlwardt volkomen onge grond genoemd had, ontstond er een langdurig debat tusschen Richter, Ahlwardt, Liebormann en Sonnen- burg. Richter zeide, dat Ahlwardt hem nog slechts om redenen van pathologischon aard belang inboezem de; terwijl hij Liebermann uitmaakte voor oen bab belzieke oude vrouw, hetgeen door Liebermann be antwoord werd met de fraaie opmerking, dat de eenige reden waarom Richter zoo flink voor de Joden in de bres sprong, gelegen was iu de hoop, dat dezen uit dankbaarheid ten behoeve van de vrijzinnige partij in den zak zouden tasten. Te midden van gelach en uitingen van verbazing en ergernis werd op deze wgze hot debat eenige uren gaande gehouden. «Nadat de Ryksdag de begrootingen voor oorlog, marine en justitie in derde lezing had aangenomen, kwam dë begrooting voor het Ryks-invalidenfonds aan de orde. De vrijzinnige afgevaardigdo Richter vestigde er de aandacht op, dat volgens het officieele stenogram Ahlwardt bij de tweede lozing der begrooting had beweerd, dat de Rijksregeering by de vestiging van het Ryks invalidenfonds, met invloedrijke beurslieden in het geheim onderhandeld en daardoor de finan- oieele belangen van den Staat benadeeld had. Spr. vroeg daarom aan den staatssecretaris voor financiën, Maltzahn, inlichtingen over dezo zaak. Maltzahn verklaarde, dat alles wat Ahlwardt bo- weerd had, van allen grond ontbloot was. Onder groot rumoer hield Ahlwardt zyn beweringen vol. Hij verklaarde dat het Duiisohe volk destijds aan de beurs door joden verraden, en voor millioenen was bedrogen geworden. Een en ander kon hy be wijzen- met officieele, door het tegenwoordig hoofd van het departement van financiën onderteekende stukkon, welke by, als (le gelegenheid zich voordoet, na het Paasch-reces zal overleggen. Onder luiden by val van de leden verklaarde Richter dat men een man als Ahlwardt tot in allo schuil hoeken moest vervolgen, en hem dwingeD zyn be- wystukken terstond voor den dag te brengen. Dit is vonral noodig, qmdat zyn beweringen ernstige verdachtmakingen van de toenmalige Rijksregeering en Bismarck bevatten. Rickert stelde voor de beraadslaging terstond te verdagen, opdat Ahlwardt morgen gelegenheid zou hebben de zoogenaamde bewijsstukken over te leggen. Dit voorstel werd met algemeene stommen aan genomen. De Rijksdag, welke voornemens was heden tot na Pasclieu uiteen te gaan, zal dus hedeu nog een zit ting houden. Van meermalen gebleken welingelichte zijde wordt te Berlijn verzekerd, dat de onverzettelijkheid van den Rijkskanselier ten opzichte van de logerwet haar grond vindt in den Keizer. De Keizer moet iu het

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2