B0ÏÏWMM5W0NM, Binrvin. "Wei-, Eooi- sa Bouwland AUTOMATISCH CORSET een Dienstbode, Openbare Verkooping Vlamkolen. A. KAPTOT, AD VERTENTIÈN. Openbare Vrijwillige Verkooping. stk/Eefkerk:, Christelijke Jongel. Vereeniging „JDJkJSrrËL" TE aOTJDA. de Weleerw. Heer Ds. J. W. Berkelbach v. d. Sprenkel. Firma J. WELTER. \)Mïïl £fl/£Z£A/VF££/ Dr. B. J. A. M. SGBAEPMAN, ap Woensdag 12 April a, s. per Waggon voor f 73.- t« Sekudea, was bij tot de overtuiging gekomen, dat het op den weg ligt van den Staat, de alooho^- industrie door wettelijke bepalingen te beperken. Z. i. moest de Vereeniging trachten, die beperkingen zoo spoedig mogelijk te verkrijgen vooral ook daarom wyl de vervulling der leuze #siuit Schiedam" nog in een verschiet ligt. Na aangetoond te hebben, dat de strijd tegen alcohol-misbruik indirect b. v. door verbetering van verwaarloosde kindereu, volksbibliotheken en het bouweu van goede arbeiders woningen en direct door vereeuigingen gevoerd wordt, zei spreker dat een bezwaar tegen de Afschaffings-vereenigiug is bet niet opnemen van niet-geheel-outhouders, waardoor zij persenen vun zich afstoot, die zich anders gaarne bij haar zouden willen aansluiten, ter bestrijding van bet drankmisbruik. Daarom zou by in de Afschaffings-vereeniging, op het voorbeeld van hetgeen men in Engeland ziet, twee afdeelingen wenscheneen vun geheel-onthouders en een van hen, die geen onthouding voorstaan, maar wel mis bruik willen bestrijden. Voor oen absoluut verbod vau drankverbruik zijn, volgens spr., de Nederlandsche toestanden nog niet rijp. De Drankwet van '81 heeft niet veel uitgewerkt; een bezwaar tegen die wet is, dat ze voor sommigen die drank in 't klein mogen verkoopen, een monopolie schept. Daarom willen sommigen het Gothenburger stelsel, dat hierop neerkomt dat het recht om sterke drank te verkoopen wordt afgestaan aan een grooto maatschappij, die slechts een matige wiust van 4 a 6 pCt. mag genieten en de overwinst in de kas der gemeenschap stort. Tegen dit stolsel en dat van Chamberlain, die alleen aan de gemeente het recht van verkoop wil toestaan, bestaAt volgens anderen dit bezwaar, dat de gemeente dan te veel belang bij den verkoop van sterkendrank heeft. Spreker deelt echter die bedenking niet onvoorwaardelijk. Het bost komt het hem ygor, om hier, evenals in Zweden en Noor wegen geschiedt, de productie te beperken tot enkele maanden in 'tjoar en een bepaald aantal uren per dag daardoor zouden de productiekosten vermeer deren, waardoor het voordeel verkregen werd, dat de kleine branderijen, waar de grootste misbruiken heerschen, haar bedrijf zouden moeten staken. Daar door zou echter weer een privilegie in 't leven wor den geroepen voor de groote branderijen, en om dit bezwaar to ontgaan, zou men die groote bran derijen zwaar moeten belasten, om ten slotte te komen tot Staatsmonopolie van do fabricatie. En voor dergelijk monopolie, zeide spr., zijn in ons land de omstandigheden gunstiger dan in eenig ander land, omdat do industrie van alcohol hier niet ver breid is, maar zioh (in hoofdzaak) tot een enkele plaats bepaalt. Zwitserland bewijst, dat Staatsmono polie in deze gunstig werkt; daar is sodert de in voering van dit monopolie de productie ongeveer de helft verminderd. Mejuffrouw Ida Hewilt, de eenige machiniste der wereld op een looomotief, zal den eersten trein over het tentoonstellingsterrein in Chicago laten loopen. Zy heeft zioh voor doze gelegenheid een Spaansoh costuum uit de 15de eeuw laten maken, dat haar zeer goed moet staan. Nog vóór zy in de lange kleeren was, wist zij met een looomotief om to gaan •ls een oude machinist! Tegenwoordig rijdt tij op de Caïro-Little-Kaaowka beiderspartij cn een sociale politiek op Gereformeer den grondslag. Dat Algemeen Stemrecht in de lucht hangt, wordt dus erkend door menschen uit de staatkundige we reld, die nu juist niet doorgaan voor vrienden van de Volkspartij. Thorbeoke schreef reeds in 1844; dat het beginsel van Algemeen Stemrecht in do Staatsgeschiedenis onzer eouw ligt, schynt even onmiskenbaar als dat ze het gestadig, sohoon trapsgewijs tracht te verwezenlijken. Nu schrijven we 1890 en we zyn reeds aan het laatste tiental jaren dezer eeuw begonnen. In de zes-en-veertig jaar, sedert Thorbecke 't streveu dezer eeuw naar Algemeen Stemrecht onmiskenbnar toe scheen, heett de eeew juist geen grooteu stap voor waarts gedaan, maar als we baar een handje bolpen, dan gtdoof ik, dat ze op haar ouden dag haar vad sigheid van de laatste veertig jaar goed zal maken door vluggen arbeid. Met andere woorden ik ge loof, dat we Vóór 1900 Algemeen Stemrecht zullen hebben, mits wy er kraohtig op blijven aandringen. Krachtig, dat wil zeggen met allo middelen, die ons len dienste staan, 't Is wel verdrietig, dat we het reohtvaardigo en het wenschalyke van Algemeen Stem recht nog moeten betoogen tegenover mensohen, die de politieke wijsheid in pacht meenen te hekben, maar zioh dom houden uit eigenbelang. Doch over reding is beter dan dwang cn daarom moeten we door dien zuren appel heenbylen. De koppige vast- lijn, die de Baltimore-Ohio lijn met de Weet-Virgi- nische lijnen verbindt. Haar vader is de grootste aandeelhouder in de maatscbappy, waarvoor zy rydt. Te Wehl by Zevenaar bracht Maandagavond een man, die sinds enkele dagen krankzinnig geworden was, niet weinig schrik en ontsteltenis teweeg. Ter wijl een trein op het punt stond naar Zevennar te vertrekken, kwam hij eensklaps op het statiou, sprong op de machine en klom op den schoorsteen. Met den besten wil kon men hem niet omlaag krygen, totdat men eindelijk met geweld er toe moest over gaan. Toen klemde hij zioh met alle kracht aan de koppelstang. Eindelyk verwyderde men hem van 't statiou en sloot men hem, ter voorkoming van gevaar, in 't arrestantenhuis op. Des nachts vernielde hij in het vertrek alles wat los en rast was. Dinsdag is de ongelukkige naar Coudewater bij 's Hertogen bosch overgebracht. De Figaro verhaalt iets over de familie de Les seps. Fortuin bezat De Lesseps aanvankelijk niet, hy leefde in 't begin zeer eenvoudig en beperkte zijn uitgaven tot het noodzakelijke. In den tijd, dat het Suezkananl gegraven werd, bewoonde hij de derde verdieping vau een buis in de rue Kiohepanse. Eerst toen de onderneming gelukto, waardoor zijne gelde lijke omstandigheden beter Werden en toen de ver meerdering vau zijn gezin bot noodig maakte, betrok hy eeu ruimere, hoewel nog altyd zeer eenvoudige woning. Hier was zyus echlgenoote ia de gelegen heid de belangstellenden en vrienden van den grooten Franschman te ontvangen en Donderdagsavonds ver- eenigden zich daar tal van beroemde en hoogge plaatste personen, die te Parys verblyf hielden. Enkele goede vrienden werden dien dag op een zeer eenvoudig diner genoodigd, waaraan altijd Charles en Victor, de beide gehuwde zoons, met hunne eebt- genooten deelnamen, ten minste als ze uiet in Egypte vertoefden. Eigenaardig was de groote aobting die beide zoons vpor hunuen vader koesterden, zy zagen tot hem op als een hooger wezensprak hij, zij luisterden eerbiedig toe, zyne woorden waren voor hen orakeltaal. Aan tafel liet De Lesseps zijn ver nuft schitteren, daar ontdekte men nog bij den 80-jarige een vurigheid en een helderheid van geest, die alle verbeelding te boven gingen. Steeds had hy een schat van oorspronkelijke aneo- doten en pikante opmerkingen in voorraad eu steeds wist hij die op een zoo eigenaardige wijze te ver tellen, dat meermalen da gasten de gerechten koud lieten worden. Aan, het dessert werden altyd de kinderen toegelaten, die dan jubelend, stoeiend en elkaar verdringend binnenstormden om zich een goed plaatsje to veroveren. Ferdinand de Lessrps koesterde een byzondere liefde voor een zyder dochtertjes, de latere gravin ran Gontaut-Biron, die hem reeds als kind van 6 jaar op al zyne reizen vergezelde. Zijne vrouw had geene bepaalde hovelingen onder hare kinderen, zy had se allen eveu lief en was bijzonder bezorgd voor hen. Was een van hen riek, zij week niet van het ziekbed voor ook haar kind daarvan opstond, ja zelfs later toen zy ouder werden, op zichzelf begon nou te staan en de wereld ingingen, zelfs toen was zij geen dag gerust of z(j moest de zekerheid hebben, dat al hare kinderen een goede gezondheid genoten. Met haren echtgenoot streefde zij er naar hun een houdendheid aan het oude regime waarvan de rogee- rende pariyen blyk geven, schynt ook te liggen in den geest dezer eeuw. Precies hetzelfde was op to merken in de jaren vóór 1789, 1830 en 1848. Elk verstandig mensch, die een open oog heeft voor 't geen er om hem heon gebeurt, oordeelt dat de re geering wijs zou doen met bet Volk op staanden voet te geven, wat z'n natuurlyk recht is eu wat zij toch niet keeren kau. Algemeen Stemrecht, belasting naar draagkracht, leerplicht, 't ligt immers alles in den geest der negentiende eeuw en toch vervloeken de heeren 't eenvoudig om zich de wet te laten voor schrijven door den tjjdgpeat, dat is de onverbiddelyke noodzakelijkheid. Neem een dooden, vermolmden boomtakzet hem voor de knie en trek aan. Buigen doet-i niet, kg breekt. Er zit geen pit meer in dat ding, z'n vezels zyn vergaan, z'n sappen verdroogd. Zoo is 't ook met de machthebbers van den tagen- woordigen tjjd. Buigen doen ze niet; welnu, laat ze dan barsten. Nog is ons geduld niet uitgeput. Nog stryden we met do pen en met het woord, vragend om 't recht, dat ons eerlijk toekomt, maar de spanning in de maatschappij wordt by den dag gevaarlijker eu de rekbaarheid van ons geduld is weldra tot het uiterste beproefd, hoe zal het zyn, wanneer bij den aanvang eener nieuwe eeuw nog geeu radicale verandering gekomen is in den ellendigen toestand van 'tVoikP Kom, er resten nog byna tien jaren, vóór we de zoodanige opvoeding te geven, dat zy den grooten naam, dien zij droegen, waardig zouden zijn. Die naam is helaas niet onbezoedeld gebleven, maar hoort men hem noemen, dan zal ieder nog steeds met eerbied den genialen en toch zoo eenvoudigen groo ten Franschman gedenken. In de jongste aflevering-van Peteraman'a MUtheilungen wordt medegedeeld, dat sedert het einde van Juli 1899 een drijvend eiland op den Atlar.tischen Ocoaan heeft rondgezwalkt. Men ontdekte dit eiland hut eerst den 2Sen Juli op 39'/a° N.Br. en 66° W.L» Het eiland was ongeveer 1000 vierkante meter groot en dus pl. m. 31 meter lang en breed, en dicht met struiken begroeid tot 30 voet hoogte, zoodal het op oen afstand van zeven zeemijlen kon gezien worden. Den 26sten Augustus werd het dryvende eiland op 41° N.Br. en 57° W.L. geziener. den lSden en 14den September had het een zwaren cycloon te doorstaan. De golven waren echter niet in staat, dit natuurschip uit elkander te slaan, want den 19den September zag men het weder op 45° N.Br. en 42» W. L. Tot dion tijd had het eiland, zoover bekend is, 1075 zeemijlen in den Oceaan afgelegd en scheen het op de Ëuropeesche kust aau te dryven. Intus- sohen beeft men na dien tijd niets meer van den merk- waurdigen zwerver vernomen. Het is waarsohijnljjk dat de October-stormen de dravende massa uit el kander geslagen hebben, zoodat bet aan onbedui dende stukken zich verliest in den Oceaan. Dergelijke drijvende eilanden, hoe merkwaardig ook, zijn toch geenszins zeldzaam, al maken zij niot dikwijls zulke groote tochten door den Oceaan. Plinius ver haalt reeds van drijvende eilanden met boomen er op, die in het land der Friezen de Romeiusche schippers vrees aanjoegen. By het ontstaan van den Dollart zou een geheel stuk lands met vee er op, van de Groningsche naar de Oost-Friescbe kust gedreven zijn. In de lage veenlanden van Nedeland, o. a. by Giethoorn op de moren, komen in het klein nog drij vende eilanden voor, bestAande uit met riet of gras begroeide veenlagen, welke losraken van den bodem en wegdrijven. Men noemt deze vormingen drijftil- len, over welker ontstaan dr. H. Blink voor een paar jaren eene studie publiceerde in het tijdschrift van het Kdh. Ned. Aardr. Genootschap. lu den Zuidelijke Atlantische Oceaan komen dik wijls soortgelijke drijvende eilanden voor, welke door den Kongo of ander» Afrikannsehe rivioron naar zee worden gevoerd. Het bovengenoemde eiland is waar schijnlijk een stuk tropisch kustwoud van Amerika dat door hoogen waterstand eu golfslag is losgerukt en dat door stroomingen werd medegevoerd. Door den tocht van dit eiland wordt aangetoond, op welke wijze planten en dieren van het eene we relddeel naar het andere kunnen verplaatst worden, ook al bestaat er geen landverhuizing tusschen beide. Men heeft nu zekerheid, dat het Ëngelsohe stoom schip Naronie, dat den Hen Februari uit Liverpool naar New-York vertrok en waarvan sinds dien datum niets vernomen werd, verongelukt is met zijn beman ning van 60 koppen en nog 17 passagiers (veekoopers). Twoe ledige booten van de Naronie werden dry vende gevonden op oen dagreis afstand van New-York. Waarschijnlijk is het stoomschip op een der vele dryvende ijsbergen in den Atlantischen Ooeaan ge- stooten en diontengevolge gezonken. doodsklok luiden ovor deze eeuw. Laten we ons den tyd ten nutte maken door met verhoogde werkzaamheid te arbeiden in het belang onzer zaak. 1 Is niet voldoende dat we in een be tooging als deze onze wenschen uitsprekeu, of dat we in een blad van bevriende richting ons goed recht met klem verdedigen, we moeton hetvóór of tegen Algemeen Kies- en Stemrecht" verheffen tot de ver kiezingsleus in den aanstaanden stombusstrijdwe moeten een blad oprichten voor de propaganda voor deze belangrijke zaak en eindelijk, we moeten ons aangorden, ieder voor zich, om de kiezers op t» wekken zich te scharen ouder do banier, die wy zul len ontrollen. Last my voortgaan met u een kort overzicht te geven van de geschiedenis der kieswetgeving in deze eeuw. Vóór 1848 was het stelsel der getrapte verkiezingen, onzaliger gedachtenis, in zwang. Schryvers, die 't weten kunnen, zoggen dat men dit stelsel invoerde uit vrees voor een al te demo cratische richting in het staatsbestuur. Ik heb alle reden om te gelooven, dat dit zoo is en dan moet ik erkennen, dat 't middel slechter bedacht kon zyn. 't Is niet gemakkelijk om u in weinig woorden een juist denkbeeld te geven van het stelsel der getrapte verkiezingen. Ik zal 't u trachten uit te leggen, zonder er voor in te staan, dat ge 't begrijpt. ff ordt vervelgd.) Een zeer merkwaardige autografenverzameling, van den onlangs overleden Graaf Paar, wordt thans te Berlijn verkocht. Onder de 2074 nummers zijn zeer werkwaardige stukken van de lie eeuw af, o. a. een oorkonde van Keizer Hendrik IV uit 1081, een Spaanscho brief van Karei V en Paus Clemens VII (over het huweljjk van Hendrik VIII en Anna Boleyn), brie ven ven Lodewijk XIV, Peter de Groote, Maria Antoinette, den Hertog van Medina, Sidonia, Cesar Borgia, Andre» Doria, Maurits van Saksen, Franklin, Essex, Mnccbiavelli, Robespierre, Spinoza, Bismarck, Job. Kepler, Goetbe, Schiller, Herder, Wieland, Lessing, een handschrift van Hans Sachs (754 blad zijden), brieven van Montesquieu, Rousseau, Tasso, Ariosto, Aretino, Michel Angelo, Cellini, Mozart, Haydn Beethoven, Schumann, Byron, Madame Pom padour, Luoretia Borgia, enz. De O Tempo, een blad van Rio-de-Janeiro, heeft het zonderlinge denkbeeld gehad, eenen leelykheids prijskamp uit te schrijven onder de mannen der stad, die minder dan 50 jaar oud waren. De over winnaar zou één millioen reis ontvangen, in onze munt nagenoeg 1300. De Tempo kreeg 208 aangiften; maar slechts 129 personen namen deel aan den prijskamp, en dezen vortaden eene prachtige verzameling vogelverschrik kers, die in staat waren de gobeeie kinderwereld der hoofdstad op de vlucht te dryven. De onge- trouwden vormden daarbij verreweg de minderheid. De jury bestond uit drie redacteurs van het blad, van welke een met veel kans naar den eersten prijs had kunnen dingenmaar hij wilde de anderen niet in den weg staan. Ten slotte bleef de overwinning aan eenen Brazili aan, Matheo Gallo de Soccoro, 42 jaar oud, weduw naar en landbouwer, wonende naby Rio. Hij was, zegt de O Tempo, zeer gevleid met zijn succes. Het blad heeft talrijke protesten gekregen van vrouwen, omdat het „schoone" geslacht was uitge sloten, en dit had toch, beweerden zij, ontegenzeggelijk recht op den prijs. De O Tempo steil zioh nu vóór, ook eenen leelijk- heidskamp voor vrouwen uit te schrijven. V Bevallen van een Dochter, B. A. A. SPARNAAIJ— Lamps. Gouda24 Maart. Bevallen van een Zoon, A. M. VOS- Noobdman. Gouda24 Maart 1893. Heden overleed, tydig voorzien van de laatste HH. Sacramenten, in den ouderdom van byna vierendertig jaren, myn innig ge liefde Echtgenoot», ELISABETH JOHANNA, geb. Rozbstbatbk, my nalatende een doch tertje van nanwelyks tien maanden. Gouda24 Maart 1893. HERMANN H. WECK. {Eenige kennisgeving.) Voor de vele hartelijke bewyzen van deelneming, tydens de ziekte en het overlijden van onzen geliefden Zoon, Broeder en Bebnwd- broeder HENRI EVERARD ondervonden, be tuigen wy onzen innigen dank. Dit aller naam, J. H. KROM. E R. G. KROM—Pbivé. V Voor de vele en hartelyke bewyzen van deelneming, ondervonden by het overljjden van °08 jongste Zoontje en van onzen Broeder en Behuwdbroeder, betuigen wy onzen oprechten dank. T. CREBAS. S. C. CREBA8- Kbom. Gouda, 25 Maart 1893. De Notarissen J. P. MAHLSTE- DE te Bergambacht en A. CASTE- LEIJN, Streefkerken voornemens op WOENS DAGEN den 12 en 19 APRIL 1893, telkens 's voormiddags ten 10 ure, by Jb. LAGENDIJK te Streefkerkin den Opperstok, by inzet en afslag, in het openbaar te veilen en te ver koopen Voor den Heer G. TERLOUW, eene in de gemeente in den OPPERSTOK, bestaande in een Woon-f hnis met Achterhuis, Schuur, Erf, Tuin, Boom gaard, en daarbij behoorend te zamen groot 14 Heet., 45 Aren, 35 Centiaren. Nadere inlichtingen geven de Eigenaar en genoemde Notarissen, by wie mede veiling boekjes, op franco aanvraag gratis verkryg- baar zyn. Bovengenoemde Vereeniging hoopt D. v. MAANDAG 3 APRIL (2de Paaschdag) haar 29-Jarig bestaan te herdenken Het openbaar verslag zal plaats hebben in het lokaal sTOT HEIL DE8 VOLKSt aan de Peperstraat alhier, deanamiddags om 3 uur, waarby als spreker zal optreden TOXGASG VRIJ. HET BESTOUR. Zegt Het Voort voor corpulente Dames. Wegens ongesteldheid der tegenwoordige WORDT GEVRAAGD met Mei of eerder die goed kan werken en een burgerpot koken, P. G. Adres: Bleekerssingel 207. ONZE Systeem: Prof. Or. O. JAEGER, dragen voortaan neven staand gedeponeerd merk dxi etiquet. verüoopet.*** K0TWÏ —6 touaa d. ntmon d.r JANSEN k THANÏÏB, Fridzenveen. Verkoopers Van EDE van der PAI£. te Gonda. A. H. V. KAULING, te Bodegraven. te GOUDA, op WOJÜNSDAG 5 APRIL 1893, des morgen* te elf aren in het Koffiehuis Harmonie* aan de Markt, Ipn overstaan van den Notaris G. C. FORTUIJN DROOGLEEVER, geteekend P. no. 58, een At enkele jaren geleden ge- bouwde, zeer doelmatig (ËflSKSK ingerichte SCHUUR, ZOMERHUIS, HOOIBERG, ERVEN en eeni ge perceelen groot 22 Hectaren, 95 Aren, 26 Centiaren staande en liggende in de Gravekoopschen en Boezempolders a/d 's Gravenkoopschen dyk, te Te aanvaarden 1 Mei 1893. Dagelijks te bezichtigen. Betaaldag der kooppenningen 27 APRIL aanstaande. Nadere inlichtingen geeft voornoemde Notaris FORTUIJN DROOGLEEVER te Gouda. De aangekondigde SjEMiSMSü van den Zeereerw. Hooggel. Heer zal NIET op 6 APRIL, maar plaats hebben, in de Zaal »KUNSTMIN« der Sociëteit ONS GENOEGEN, te Gouda. Voor nadere inlichtingen vervoege men zich by den Heer H. GOORISSEN, Boekhandel, Markt, alhier. Prima Kwaliteit GROVE VLAMKOLEN franco alle Stations der voormalige Ned. Rhjjn- spoorweg-Maatschappij. Worden ook CONTRACTEIS GESLO TEN, voor franco aan huis te bezorgen. Gouda, Nor. '92. Fluweelensingel 630.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2