KLEEDING-MAGAZIJNEN.- C. F. BUSCH. mmmm&M'Twm, Milium 1 l TAFELELEEDEU. J. T. 5WABTSEHBM, GOEDEREN naar Maat. Nieuwste Modellen in alle Genres en Prijzen. o^EiNriizTa- Een Dagmeisje Maandag 27 Maart 1895. BINNENLAND Wijdstraat Wagenstraat 51 SPECIALE INRICHTING VOOB Ontvangen: a-EOOIB 3EX3X7ZE Afgepaste Vitrage aan drie zijden met Rand en Gefestonneerd lang 225 cM. X '2 c.M. breed 1.10 p. paar Vitrages van 't Stuk. SCHENK en Zn. EASTBANDBH Remmers EAGLE CHOCOLATE Overal verkrijgbaar. ADVERTENTIEN AANSTAANDE WEEK Nieuwe Vleeschliouwcrij, van A. HORNES Mz., Prima Kwaliteit en Billijke PRIJZEIV. Rotterdam—Gouda— Utrecht. Stoombootdlenst „Estafette". M. E. MONASCH, Markt A 89 Buitenlandse!! Overzicht. 275 X 92 t-60 275 X'00 - 2 40 320 X100 - 2.75 320 X135 - 3.00 NIEUWSTE DESSINS. Ongrepapte KWALITEITEN. Gouda. Snelpersdruk, vaa A. Brinkman flc Zoon. in groote keuze voorhanden bjj 1 92, KLEIWEG E 92. X' in alle Binnen- en Buitenlandschf. Cou ranten, worden dadelijk opgezonden door het Advertentie-Bureau van A. BRINKMAN en ZOON» te Gouda, DER Korte Groenendaal I 196. Tot meerder geriet in het vervoer zal des MAANDAGS, WOENSDAGS en VRIJDAGS- MORGENS te elf uur eene Stoomboot naar Rotterdam en des DINSDAGS, DONDERDAGS en ZATERDAGSMORGENS te zeven uur naar Utrecht vertrekken, welke voor Passa giers naar Utrecht en tusschen, gelegen plaat sen eene geriefelijke en zeer goedkoops reisgelegenheid aanbiedt. In den bestaanden dagelykschen dienst is geene verandering ge bracht. Information by den agent aan het kantoor op het NIEUWE VEERSTAL. GEVRAAGD. s GOUDA, 25 Maart 1893. De kievietseieren zijn begonnen zioh te vertoonen en daarmede komen vanzelf verhalen over hooge prijzen voor de eerstelingen dezer onvergelijkelijke eieren. Het hoogste bedrag dat ooit genoemd werd, is 4.50 per stuk voor een partijtje, dat eenige dagen geleden te Berlijn in veiling kwam. Natuurlijk moeten bijzondere omstandigheden saam- gewerkt hebben om een of meer liefhebbers tot zulk oen buitengewone verspilling te bewegen, maar ook onder normale omstandigheden kan de prijs in den allereersteu tijd wel eens tegenvallen. Eenige jaren geleden ondervond een aanzienlijk vreemdeling dat in oeDe der sooiteiten te Amsterdam. Toen hij er in het middaguur kwam en er een van de aanwezi gen bezig zag met het verorberen van een kieviets eitje, bekroop hem de lust naar een dergelijke ver snapering, met het gevolg dat bij zioh de weelde van zes kievietseieren veroorloofde. De kellaer legde hem met een onverstoorbaar effen gezicht eene nota van 15 voor. Sedert dien tijd is de vreemdeling over kievietseieren niet best te spreken. (N. v. d. V.) Treurige berichten komen uit Algerië, waar vier jaren aohtereen de oogst zeer slecht geweest of door sprinkhanen vernield is en waar nu hongersnood heersoht. Vooral in de groote vlakte van Chehff ia de toestand ellendig. „Stol u voor", zoo schrijft een berichtgever van le Figaro, 80,000 mensohen, bijna stervend van hou- gor, tot geraamten uitgeteerd, die, als uit het graf verrezen dooden, zioh spoeden naar de groote steden van Europa, maar voor eau groot deel onderweg door den dood overvallen worden. Denk u, bij de poorten van een atad, groote schuren, waarin, als dieren op eengepakt, magere, havelooze wezens zijn, met kwalijk riekende lompen bedekt, menschen met blikken van wilde beesten; moeders, die geen voedsel meer heb ben voor hare zuigelingen; kinderen, die zand eten of op hout zuigen; menschen, die gretig een dooden hond of een kat verslinden, en gij hebt eenig denk beeld van de ellende, die geheel Algerië aller harten roert. Er zijn comité'a van onderstand gevormd een onder bescherming van Mevr. Cambon, echtgenoot van den Gouverneur-Generaal, en van alle kanten beijvert men zioh, giften in te zamelen voor de nood lijdenden. Iedereen kent den Eiffeltoren, hotzij van een pho- tografie, bij reputatie of door persoonlijke aanschou wing. Het elegante gevaarte maakt steeds een aange- namen indruk, en uiemand zal het zijne plaats op het Champ de Man misgunnen. Wat Parys in 1889 creëerde, wordt thans te Chi cago weder geboren, maar in verhouding tot de hoogte zullen de afmetingen van den Johnstuno-toren die van zyn parijschou bloedverwant verre overtreffen. De toren raogo gebouwd zijn met amerikaansch geld eu van amerikaausch staal, amerikaansch brein en nmerikaansche handen zal men er te vergeefs in zoe ken. Vraagt men naar den naam van den ontwerper, uitvoerder van het reuzenwerk, dan klinkt hot ant woord o, zonderling toevall zijn naam is »Leh- man', Carl H. Lehman, noorsch ingenieur en bouw kundige, Zijne helpers zijn soaudinaviërs, Denen, Zweden on Noren, zoowol tehuici als handwerkslieden. In enthusiastisohe bewoordingen laat de Scandinave zich over alles wat met den Jolinstone-toren in ver band staat uit. Wy willen ons beperken tot het mededeelen van eenige sobere bijzonderheden van algemeenen aard uit het relaas van genoemd blad. In oonstiuctie en orginaliteit wijkt Johnstone's toren van dien van Eiffel af, want behalve d« benedenste verdieping van den toren, waar zioh o. a. restaura tiezalen enz. bevinden, met uithouwsels en hekwerk, zullen geen horizontale lijnen aan den toren zichtbaar zijn, daar hij gebouwd is volgens het zoogenaamde sectie systeem, waarbij elke verdieping op haar voorgangster rust. Het terrein, waarop de geheel van staal gebouwde toren staat, heeft een middellijn van 215 meter, de hoogte van den kollosaua bedraagt 593 meter, terwijl hot geheel een aaugenatneu en luohtigen indruk maakt. Volgens liet blad zou hij bij helder weer op een afstand van 10 rayl (een noor- sehe mijl is 11.3 kilometer) zichtbaar zijn. In de onderste verdieping vaa den toren is hel statiou van den electrischen spoorweg met 4 plat forms de treinen, elke uit drie wagens bestaande, kunnen in het uur 12,000 meuschen naar het pro menade dek vervoeren, 465 M. boven den beganun grond, waartoe ciroa 20 minuten sporens vereisolit worden. Dit promenadedek, als marktplein van winkels en gaa-keuken voorzien, biedt ruimte aan voor 5000 6000 peraouou. Door middel van een trap kan het publiek zicli nog 20 M. hooger bege ren, waar zich rustbanken bevinden, en van waar men, zonder gevaar van duizolig te worden, bot panorama van raylen ver iu don omtrek kan ge nieten. Daarboven bevindt zioh een zaal voor autoriteiten, genoodigdon en begunstigden, waar vergaderingen en feesten zullen gehouden worden, torwyl eindelijk op een oppervlak vnn 40 M. middellijn, ter hoogte van 560 M. boven den grond, het grootste electrisohe licht ter wereld zal ontstoken worden en op fabel- achtigen afstand zichtbaar zal zijn. Een atlas, met den wereldbol op deu hals, van buitengewone grootte, 15 M. boog, kroont het geheele werk. Vooral des avonds zal de toren een feeëriek schouw spel opleveren, als de eleciriioh verlichte spoorwa gens, de opgaande aan den buitenkant, de neerda- leude meer naar het centrum van den toren, naar hun respeotie bestemmingsplaatsen gaan. Da toren, een speoplatie-onderueming van het zuiverste water, kost imillioen dollarer moet dus heel wat mede verdiend worden alvorens het syndicaat iets meer heeft geoogst dan de lauweren, waarop hou zaak reeds nu atoapraak heeft. Gfeiijk in den aanvang «ermeld werd, is men het initiatief tot deu bouw, de planueu daarvoor en de uitvoering van het geheele werk verschuldigd aai; de kunde en energie van eeu Noorschou ingenieur, die de geheele leiding van den reuzenarbeid op zioh durfde nemen. Zijn naam is aan dit grootsche mo nument voor altijd verbonden, gelyk die van Eiffel aan zijn toren iu de Frunsche hoofdstad. Tot zoo ver de Scandinave. Dat do heer Lehman zioh bij den bouw van Johnstone's toren alleen heeft bediend van Scandinavische hulp, heeft zijn grond niet alleen hierin, dat hij het werk zijner landgenooten iu den bouw van zyn toren wensohte te belichamen, maar ook hierin, dat op dit oogenblik de Scandina- viërs een belangrijko rol spelen in de ingenieurs- en architecten-wereld te Chicago. Van hen on door hen kon hij de grootste medewerking verkrijgeu op elk gebied en daardoor verschillende klassen der Scan dinavische samenleving verplichten. Voegt men daarbij het belangrijke aandeel, dat Zweden en Noorwegen in de aanstaande wereld-tintoonstelling neemt, en, onder meer hot zenden vau een eebt nagebootst vikingenschip naar don maritiomon wimpeltocbt in deu AtlantiBobon Oceaan (hetgeen wegens den aard der constructie vau het vaartuig met groote moeilijk heden zal gepaard gaan), dan kan mon de pogingen van een betrekkelijk klein volk om vnoruit te komen niet anders dan met groote sympathie begroeten. Na de regeling van eenige huishoudelijke zaken heeft het Eugelsche Lagerhuis zich bezig gehoudeu met de iu de zitting van gisteren door Balfour aan gekondigde motie van wantrouwen in de Regeering. Gladstone verklaarde dat hy, in verband met den wouscli van Balfour, tegen Maandag het debat over deze motie aanvaardde. Te gelijkertijd kondigde Gladstone tegen Maandag een mededeeling over het Paaschreces aan. Sexton vroog of het met 't oog op het gewicht der aanhan gige zaken, niet noodig was, dat het Lagerhuis geen vacantie nam. Gladstone antwoordde daarop dat hg Maandag de beslissing van de Regeering over1 dit punt zou me dedeelen. Een motie van William Allen, ten gunste van de onmiddellijke betaling van de bezoldiging dor par lementsleden, is aangenomen met 276 togen 229 ■temmen. Sir William Harcourt, de kanselier van de schat kist, ondersteunde deze motie, raunr verklaarde dat hij het woord /onmiddellijk' in dien zin opvatte, dat de bezoldiging zal ingaan zoodra de daarvoor noodige fondsen ter beschikking van de regeoring zijn gesteld. De Fransohe kamer beeft Donderdag getoond, dat zij van de Pauamazaak genoeg begint te krijgon en naar iets beters verlangt. Van den voorspolden val van het kabinet is niets gekomen. Intussohen duurt in de pers het gesohrjjf over de gevolgen van het omkoopingsproces voort <u de opinie daarover hangt geheel af van de politieke richting van de krant, welke aan 'i woord is. De opportu nistische bladen vragen zegevierend, wat er na de vrijspraak door de jury van alle Kamer- en Senaats leden overblijft van do groote besobuldigingen tegen de repubiikeitiBche partij. De heeron vau de reoh» terzijde willen natuurlijk niets daarvan weten on ma ken heel andere gevolgtrekkingen. Zoo zegt Paul de Cassagnao in zgn „Autorité', dat het uitgemaakt ia, dat de Republiek, noch het licht, noob de waar heid gewild, de werkelijke schuldigen aan de ge rechte straf onttrokken heeft. Men behoeft echter niet zoover reohts te gaan om den staf te zien breken over het omkoopingsproces. Het Journul dos Débats spreekt eveneens onverholen zijn teleurstelling uit. Dit blad verklaart iq een groot artikel, dat ook na bet omkoopingsproces zeer veel onopgehelderd is gebleven het blijft byv. een raadsol, boe en waarom in de maand Juli 1888 oenigeu der invloedrijke politieke personen zioh met zooveel yver in de bres stelden om een proces te verhiuderen, waarmede Herz luidruchtig Reinach bedreigde en om hetwelk de Panama-Maatschappij zich volstrekt niet bekreundedaarom blijft hel pu bliek verbijsterd, ongerust, zoo niet wantrouwend men gevoelt, meu gist, men beeft aan maar al to duidelgke kenteekenen gezien, dat deze gansohc zaak niet als een gewone erimineele zaak is behandelden toegelicht, maar politieke bedenkiageu en bijbedoe lingen te zeer haar invloed daarop hebben doen gelden. Eén ding is echter maar al te duidelijk, bet feit, dat Ministers, zy bet dan ook wegens politiek be lang, van financiers diensten hebben aangenomen, Kamer- en Senaatsleden deel hebben uitgemaakt en voordeel hebben getrokken van zoogenaamde waar- borgsyndicatec, zonder golden te storten of eenige noemenswaardige kans op verlies te loopen. Nog scherper laat het Petit Journal zioh uit. Te veel vragen zijn onbeantwoord gebleven, zegt het blad, te veel beschuldigingen onwederlegd, te veel wantrouwen en minaohting rust op een categorie van politiciin éen woord, het licht is op te vele punten gedotupt, ea dat wel met middelen, die de miust scherpzignigen bobben verontwaardigd, dan dat de uitspraak na oen onvolkomen proces de behoefte aan gereolitigheid zou kunnen bevredigen, welke de Franschea bozielt. Een tweede verkiezing in Duitsohland bewijst niet mindor duidelijk dan die te Arnsberg, dat de macht van het aristocratische deel dor centrumpartij snol verdwijnt. In het district Ravensburg-Saulzau be haalde Rembold (centr.) 11,660 stemmeu, Sauter (volksparly) 5423 en do socialist Tausclier 541 stemmen. In 1890 daarentegen verkregen de cleri- calen 12,707, de volkspartij 2803, de sociaal-demo craat 368 stemmen. De invloed der clericalen is dus zeer verminderd in dit district, dat ty sinds 1871 bezaten. Daarentegen verkreeg de volkspartij byna het dubbelo aantal stemmen. Beinbold is evenals Fussangol tegenstander van het legerontwerp. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 24 Maart. Johanua Theodora, ouders L. Kulik en N Verkerk. 28. Saartje, ouders A. van Dam en 8. Koppendraaier. 24. Francina, ouders J. Kerper en N. L. vau Kesteren. OVERLEDEN 23 Maart. L. A. de Vletter 86 j. 24. E. J. Rozenstraton, huiavr. van H. H. Week, 38 j. 11 m. ONDERTROUWD24 Maart. B. 0. Krygsman, 21 j. en O. van der Kley 18 j. Haastrecht GEBORENNeeltje ouders T van D&m en N. Blankenatein.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 3