Bultenlandsch Overzicht. Met 1 April treedt in Friesland bet verbod in werking tegen bet rijden tan karren met wiolban- den, van flenzen voorzien, op de tramrails in die provincie. Semmige vrachtkarrijders hebben deu In April niet afgewachtde flenzen van de wielbanden zijn verdwenen. De vlakke hoep is echter scheef afge werkt, en men rijdt nu evengoed en zonder flen zen over de rails. De nieuwe democratische regeering der Vereenigde Staten zal niet alleen door hire bekwaamheid uit munten, maar ook door haar gewicht. Cleveland, Bissel, Smith en Morton wegen to zamen meer dan 1000 pond (Amerik.) En de andere ministers, Gresham, Carlisle, Olney en Stevenson, mogen et ook wezen. Daniel Lamont is klein en ineenge drongen. Herfst en winter zyn de jaargetijden voor hoesten, verkoudheid, influenza en alle borstziekten. Men komt bijna geen huis binnen, zonder iemand te viodeu die hoest, niest, den neus snuit of heesch is, terwijl in sommige gezinnen ernstiger ongesteldheden, als pleuris, bronchitis en longontsteking voorkomen. Dergelijke ziekten komen by dieren, in den natuur- stant, hoogst zelden voor waaraan is bet dus toe te sohryven dat de mensoh er zoo vaak mede geplaagd is? Het antwoord daarop is spoedig gevonden: ik beweer dat dezo ziekten door bedorven lacht veroor zaakt worden. Laat ons even zien, hoe dezelfde personen 's zomers en hoe zij 's winters leven. Wjj vinden dat zij 's zo mers dagelijks uitgaan, wandelingen maken; zy ver maken zich met drioket- en lnwtennisspel, roeien, paardryden enz., ih dén woord zg zijn voortdurend ia de buitenlucht. Gewoonlgk zyn des daags de ramen der zitkamer geopend en 's nachts die der slaapkamer een weinig, zoodal er voortdurend volop versche lucht in huis komt. Daarentogen gaan zij 's winters niet meer uit dan hoogst noodzakelijk de koude lucht wordt op alle mogelijke manioren buiten gehouden, de rsmen en deuren gesloten en van tochtlatteu voorziende ra- meu van het slaapvertrek eveneens gesloten, terwijl er dikwijls een lamp brandt. Iu een niet te groote huiskamer vindt men vaak vyf of zes portonen bij deu haard gezeten, een of meer gaspitten brandende, en daar elk liobt ongeveer even veel lucht als drie Serrouen verbruikt, valt het niet moeilyk te begrijpen, at zij spoedig bederft. Zijn wij koud, dan loopeu wij naar den baard, inplaats van ons door lichaams beweging te verwarmuu. Gelukkig dat velo jongelui hierop een uitzondering maken en naar buiten loopen om schaatsen te rijden of andere lichaamsoefening te maken. Nu houd ik vol dat onze hoest, verkoudheid, bronchitis enz. niet door de koude, doch door de bedorven lucht die wij inademen, veroorzaakt worden, want wij zien dat de vertrekken op een zomertempe- ratuur verwarmd worden, en toch zijn de bewoners voortdurend root verkoudheid geplaagd. Daarentegen moet het ons opvallen dat zg, die bijna den geheelou dag in de luoht zgn, bijna nooit last van hoesten euz. hebben. Is men echter eenmaal verkouden hoe raakt men er dan weder van bovrgd P Door dndelgk de raad gevingen ter voorkoming er van op te volgen. In- oogenblik gelukt was, meende ik dat ze niet meer bestondmaar ik heb er nooit auu gedacht om be dekte armoede te ontsluieren en te lenigen door werkverschaffing, 't Eene werd me aangerekend aU een kleine sohuldafdoening tegenover de misdeelden, maar iu de oogen van die mouschen bleef mqn debet altijd oneindig groot, zoodat ik op dankbaarheid niet de minste aansprak had. 't Andere werd me aange rekend als een ouvergoeflyk verzuim eu dat was 't ook. Tante, ik heb mijn plicht niet gedaan. Mij is 't benijdenswaardige voorrecht geschonken om welvaart te kunnen scheppen en geluk rond te kunnen strooien onder do burgerraenscheu die zwoe gen ouder mijn oog en met boven raensobelyke kracht den ongelgkeu strijd voeren tegen do keersohende malaise, die door toevallige omstandigheden hier nog zwuarder drukt dau elders. Hoe moet ik 't verontschuldigen dat ik deze week voor het eerst oen gepast gebruik van dat voorrecht gemaakt heb? En dat nog wel door toedoen van mevrouw Schriele, die me by wijze van reactie tot zulk eeu dsad forceerde door h'aur grove ondankbaar heid tegenover monschon aan wie ze verplichting had Zeker, ik kun beweren, dat mijns gelyken in 't Oosten van onze provincie nog grootur verantwoor delijkheid op zioh laden, door het terrein van duo socialeu strijd te verlaten, maar daarmee is mijn ver zuim niet goed gemaakt. Onbewust deed ik deu eersteu stap op deu goeden weg en misschien had plaats van iq huis te blyvqu, dienen wij zooveel mogelijk in de buitenlucht te zgn, door den neus te ademeo, de ramen onzer zit- en slaapkamers voortdurend een weinig geopend te hebben en door hut namen van warme baden onze huid tot meer werkzaamheid te dwingen, om zoodoende het werk der longen, door welke de ongesteldheid ons lichaam moet verlaten, te verlichten. Naar gelang van den toestand waarin zioh het gestel bevindt, zal eene verkoudheid ons minder ot meer aandoen. Genieten wy overigens een goede gezondheid, dan zal de verkoudheid ons spoedig ver laten is dit echter niet het geval, dan kan er allicht pleuris, bronchitis of longontsteking uit ontstaan gaan wg met onze verkeerde gewoonte door, dan is tering somtyds het einde. Vele, deze regels lezende, zullen misschien denken dat mijne raadgevingen niet vertrouwbaar zijn; doch de oudervindiug en meerdere kennis zullen hun doou zien dut volkomen eu spoedige beterschap bierdoor verkregen wordt. Alle pastilles, drankjes, poeders enz. hetzij om los te maken of dau hoest te stillen, dengen niet voor ons. Door een stukje jujubes of een peardrop in den mond te nemen, wordt vaak de hoest verzacht en de prikkel in de keel verminderd. Een aftreksel van lijuzaad, gort of lindebloesem, gebruikt bij het naar bed gaan, diem-n om ons ge stel door uitwaseming te hulp te komeu. Warme baden, lichaamsbeweging, vereelte luchten eenvoudig voedsel zijn middelen die nooit falen. cm ct.). Omtrent de ontsporing van den koninklijken trein nabij Lissabon wordeu de volgende byzonderheden gemeld. Nauwelijks had de trein deu tunuel bij bet station verlaten, of de locomotief en de eerste wagens, waaronder ook de kouinklyke salonw&gen, begonnen zoo sterk over te hellen, dal zg byua van de helling van den spoorweg neerstorten. Bg on derzoek bleek, dat eenige schroeven losgedraaid en de spoorstaven verlegd waren. Duur de baan pas nagezien was, is het met aan te nemeu, dat dit aan het toeval te aijten is, meu moet dus deuken aan eeu misdaad. Alleen de wagen, waarin de vertegen woordigers der pers zaten, is beschadigd, de ruiten zijn gebroken. De koning verliet het eerst den trein om te zien wat het geval was. De koningin was zeer zenuwachtig. Daar de wugeus tot op de helft in het zand zaten, word uit Lissabon ander materieel gehaald en daarmede de reis voortgezet. In de winter-tentoonstelling te Bridgeport, Con necticut, waar twaalf olifanten zijn, heeft ouder deze dieren een oproer plaats gehad. Een var. de bewakers, George Conklin, had het denkbeeld opgevat, tw*a olifanten te gebruiken tot het voorttrekken van wagens o>p den yzeren weg. Daar het sueeuwde, waren de dieren zeer ontevreden, en zij schreeuwden luide, zoodot hun opgesloten ka meraden het konden hooren. ÏJen dezer laatstee, Pollis, gelukte het de keten te breken, met welke hg was vastgebonden, terwijl du anderen insgelijks hevig hun ketenen schudden. Conklin riep twee van zgn collegaas, Modus eu Bates, om du kooi der olifanten binnuu te gaan. Toen zg den grootun Tom Thumb naderdeu, sloeg deze hen met een enkelen slag van zyu snuit op den groud. Zij zouden ongetwijfeld gedood zijn, zoo ik den voet weer teruggetrokken als m'u vriend Jan Holsma me niet had gowezon op mijn verzuim eu me niet had doen begrijpen, hoe ik als met een tooverslag de arbeidorsweruld to Zandwijk kon op heffen uit deu toeslund van kwijnend verval. Ik zu1 u de quintessence van ons onderhoud eu de aaulei- ding er toe in 't kort meedoelen. Muar 't is waar ook, ik zou vergeten u mijn vriend voor te stellen. Verlieeld it een slank, rijzig jonkman met een be schaafd voorkomen on een verstandig gezicht, waarop de kenteekenun van wilskracht en ^karakter in forsche lijnen uitgedrukt staan; in één woord eeu utau naar mgn ideaal, in wiiu 't me eeu genot is m'n meerdere te erkennen. Verbeeld u dat hg zich met onbegrgpelyke vol harding opgewerkt heeft vnu eenvoudig kantoorklerk tot student in do reohtuu te Arasterdum eu redac teur van een provinciaal blad, zonder ooit van iemand hulp ontvangen te hebban. Neem daarbij in aauinerking, dat hy begaafd is met een natuurlijk redenaarstalent, dat «ooral schit- tereud uitkomt, wanuoer hij geroepen is iets tb be* toogen en u zal de gegevens kunnen verzamelen voor het vraagstuk: hoe komt het, dat die man op my^ zoo'n machtigen indruk gemaakt heeft. Verleden Woensdagavond Wad hij in een vergadering van burgermensollou te Zandwijk als spreker op. Deu volgenden dag las ik oen uitvoerig verslag vau z'n redo on hot daarop gevolgde debat in ons krantje. Onder het lezen bekroop rao de lust om met hem het den waker Scott niet gelukt was, Tom Thumb met ecu yzeren haak te verjagen. Ëindelyk kon Conklin door een overvloedige uit- deeling van wortelen de orde herstellen. 't Was hoog tijd, want het oproer begon zioh uit te breiden tot al do dieren, welke in de tentoon stelling aanwezig zyn. Een nijlpaard had reeds den bewaker Noland in zijn waterkom gestopt, en de man verdronk byna. Het onderscheid tnsschen het Gotheuburgsuhe stel sel van draukverkoop en het systeem, dat in Zwit serland in zwang is, blykt uit een verslag van den Britschen gezant te Bern De alcohol-mouopoUën van de Zwitserache bonds- stateu hebben betrekking op den invoer, den in- eu verkoop van ruwe spiritualiën. Zij voorzien do markt dus niet van spiritualiën in drinkbare vorm, alleen van de hoofdbestanddeelen ter bereiding er van en goren niet het recht toe te zien op den latereu ver koop van alcohol. Zg vallen de schatkist eu bevor deren de gezondheid, want met betrekking tot bet laatste werkelijk verhoogen de monopoliëu de zui verheid der alcoholische dranken, die de slijters tap pen, hoewel zij niet de macht hebben vervalsohing te beletten of hot verbruik te verminderen. Toch schijnt sinds de invoering dit verbruik aan- merkelijk afgenomen te zgn, en om bet zedelijk doel der instelliug nog meer te bevorderen is bepaald, dat 1/10 van de voordooien onder do verschillende kautons verdeeld zal worden, ton einde- daarmede de dronkenschap in hare oorzaicen en hare gevolgen te bestrijden. Daarenboven hebben de regeeringen van enkele kantons nog bijzondere rechten om hot drankmisbruik tegen te gaan bijv. die van Bern. Als deze voldoende redeu heeft om overtuigd te zgu, dat de eene of andere dronkaard zichzelf en zijn gezin tot den bedelstaf zal brengen on dus ten haren laste zal komen, kan zg hem onder hare voogdijschap plaatsen. In het kanton Bazel heeft de regeeriug bet mono polie van den kleinhandel in sterken drank, daardoor worden vele vervalschingen voorkomen, maar ook hier heeft zg niet het recht den wederverkoop door hare afnemers te beperken, af daarop too te zien. Trou wens het is niet waarschijnlijk, dat een Zwitser «ettelijke bepalingen, die ten doel hebben zgn drank- verbruik te beperken, zal aannemen. De Telegr. verneemt, dat door de schoolopzieners in het district Leeuwarden aan het gemeentebestuur van Leeuwarden een voorstel is ingediend tot ontslag van oen ouderwijzer aan oen der openbare scholen, wegens handelingen in stryd met den inhoud der bekende circulaire. De bekende pater Hyacinthe Loyson heeft aan de leden zijner gemeente meegedeeld, dat zijn kerk, in de rue d'Arras te Parijs, zich ouder jurisdictie heeft gesteld van dan aartsbisschop dor oud-Katholieken te Utrecht. Reeds laugeu tijd, zei pater Hyaciuthe, was ik bezig om dit denkbeeld tot verwezenlijking te brengen. De aartsbisschop to Utrecht heeft ik moet er bgvoegpn na lange aarzeling, mij dezer dagen zijn toestemming doen toekomen. De redeuaar deelde ten slotte mode dat de aartsbisschop eerst daags voor dit doel naar Parijs zou overkomen. ia debat te treden over eenige scherpo uitlatingen iu z'n redevoering, cfie ik roe in 't bizonder aantrok. Gewoon aan al tn'n luimen en invallen gevolg te geven, ontbood ik hein op het slot en we hielden eeu gesprak, dat niets op een debat geleek om de eenvoudige reden, dat ik 't binnen vgf minuten goheel mek ham eens was. Hij eindigde met mg een voorstel te doen, hierop neerkomende, dat ik eeu deel van ons landgoed in cultuur moest brengen, om ten eersto een nieuwe bron voor handenarbeid te ontsluiten, tea tweede de plaatselijke industrie en nyverheid langs indirecten weg op te beuren uit hun staat van verval. Hij stelde mij de boomkweekeryen en warmoozergen van de heeren Hulst tot voorbeeld en ik kou niet ontkennen, dat daarnaar gerekend oen reusachtig kapitaal routeloos vast ligt iu do ongerepte velden rondom ons slot. Om kort te gaaD, ik betoofdo hem z n voorstel in overweging te zullen nemen eu er met j.apa over te spreken. En terwijl ik uft zijn vertrek zat te pein» zen over 't gesprokene, bekroop mo de lust om een kijkje te nemen op het terrein van de meeting, die ik wist, dat vandaag te Meerdorp zou wordeu ge houden. Van morgen tegen twaalven ziju we wog- geredéu. Kwart voor ééu kwamen we te Meerdorp aan. {Hordt vervtlr/d.) «Telkens zegt d© Arnk. Ct. vindt men be richten omtrent de ergernis, die de passiespelen, door eeu reizend Duitsch gezelschap vertoond, in ons land teweegbrengen. Ook in Arnhem heeft die voorstelling plaats gehad; niemand echter heeft er zich aan geërgerd of althans dit publiek gemaakt. Wie ze in beginsel afkeurden zgn er niet heenge- gaau en wie er beengingen, deden het niet om er niede te spotten, maar velen vonden er stichting in, evenals men reeds een twintig jaren lang daarin stichting vond in honderden andere plaatsen in alle deelen van Europa. «Of nu juist deze tableaux vivants, waarvan het onderwerp aan de gewijde geschiedenis is ontleend, in onzen tijd goedkeuring verdienon, gclooven wg niet, uiaur zijn er Diet tallooze voorstellingen daaraan ODtleead, die toch evenmin te prijzen zgn Men denke eens aan do afschuwelijke leelijke prenten, waarop dezelfde stof wordt behandeld en waarvan de vervaardiger en uitgever toch waarlijk ook niet door hoogere beginselen werden gedreven, maar alleen om er wat nau te verdienen. Zie men in Spanje niet de geheele Lijdensgeschiedenis met alle parsoaen ia suiker of eenige andere materie en nieuiand die er zich aan ergert, evenmiu als aan het knoeiwerk van Onbokwarae teekenaars. «Als er spot mede bedoeld ware, zou het verach telijk en, in het openbaar, niet gedoogd mogen wor den. Maar deze menschen maken die voorstellingen tot hun métier en zouden dit zeker geen twintig jaar lang in audero landen hebben uitgeoefend, indien het daar den bijval niet gevonden had, die door het voortzetten ervan vereischt werd." En dat die voorstellingen volstrekt geen aanstoot geven bewyst wel dat de katholieke Maatbode, wier redactie do eerste opvoering heeft bijgewoond, haar lezers zelfs aanspoort ze te gaan zien. Het blad schrijft «Er heerschte in de zaal een plechtige stilto, men zou bijua kunnen zeggen een ernstige stemming. Taferuelon, welke bijzonder uitkwanjen, zooals de Kruisiging, welke door soberheid uitmunt, de wan hoop van Judas euz., wilden sommigen applaudisee- reu, doch dit word steeds door de moesten der aan wezigen onderdrukt, blykbaar om het ernstige en heilige der voorstelling. «Men gaat hier niet een openbare vermakelijkheid bijwonen, wat de ernst van den Vastentijd en het kerkelgk verbod niet zoudeu gedoogen, maar zich den geest verlovendigeu en zelfs de godsvrucht op- wokkeu door du aanschouwing van het groole Ver lossingswerk, dat het onderwerp onzer vasten-over- wegingen uitmaakt." De Uttechtsche levenmakers hebben (lus weer bewijs gegeven van verregaande onverdraagzaamheid; eu terecht zegt de redacteur van het W. Z. v. PI. (IP. D.) «Stel u eens voor, dat men zoo'n zendingskermis in 't honderd stuurde door 't zingen van wat Heils- legers-liederen.... onmiddellijk was weer de eere Gods aangetast.... maar een anders vryheid verkorten P.... Ook al ter eere Gods. «Een goed mes, dat. 'tSnydt aan alle kanten." Te New-Orleans is op twee-en-dertigjarigen leeftijd overleden, tengevolge van oen longaandoening, de beer George Abington Baird. Baird, een schotsch edelman, die jaarlijks anderhalf millioen gulden rente te verteren had, was langen tijd een der eerste man nen op 't gebied van paardensport, maar daarna voelde hij zioh meer aangetrokken tot het even nut tige maar edeler vermaak van boksen eu hij werd zoo'n hartstochtelijk vuistslag bewonderaar, dat hij in goeu andere kringen wilde verkeereu, dan in die der boksnoblesse; om een mooie bokaparty te zien deed hg de grootste dwaasheden. Hy was maar New-Orléuns gekomen in de hoop het groote geluk te mogen beleven om te zien koe de twee bokskam pioenen Corbett en Mitchell elkaar een oog uitsloegen. De winner zou van Baird ƒ200,000 ontvangen. De longaandoening waaraan het nuttige meuscb overleed, had hij opgedaan bij een match, toen hij zich half ontkleed had, teneinde eens bokskampioeu beter te kunnen wasscben tydens een korte wedstrydspauze. Groote drukte heerschte Maandag den avond van Palmpaardenmarkt in «Buitenlust", te Utrecht. Er zou geworsteld wordon tusschen oen beroepsworste laar, Remus geheeten, en deu geniesoldaat Cuyper, die onlangs eeu andere fro/cuional overwonnen bad. Het publiek, dat in vrij groote getale opgekomen •as, maakte zoo'n rumoer (lat de voorafgaande nom- toers van een specialiteiten-gezelschap niet te hooren «aren. Na de pauze, toen de worsteling aan de beurt •as, bleek de beroepsworstelaar 't veiliger geacht te hebben niet te verschijnen. Een ander mineur was *el goo goed aan den algemeenen aandrang toe te geven om 't tegen Cuijper op te nemen, muar bleek verreweg de mindere te zijn en werd glansrijk over wonnen. Het groote tumult begon toon echter, want de overwinnaar weqschte wel den uitgeloofden prys van 200 te ontvangen, en hot publiek ga? hem luidruchtig gelyk. De directeur vau het ge zelschap, van alle kanten in het uauw gebracht, gaf hem zgn geheele recette van den avond, ongeveer 70 en was genoodzaakt zioh uit de voeten te maken toen het publiek steeds uitgelatener werd, begon te hossen, met stoelen en tafels te gooien énz. Ook iemand uit het publiek, die beweerde, dat de arme directeur geen schuld had aau het ge val had benauwde oogenblikken, waarna de storm ten slotte bedaarde, doch met do soirée was 't gedaan. Herhaaldelijk doen zioh in het spoorwegverkoer tarieveu-zouderlingheden voor, welke doen vragen wie toch die dingen goedkeurt. Nu weer komt er een in den bekenden trantde kortste afstand 't duurst, 't Is de N. Tilb. Ct. dio hot volgende zegt Eeu retourbiljet le klasse van Tilburg naar Londen kost 40.70, terwijl men voor het grooter traject 's-HertogenboschTilburgLondon retour le klasse slechts 29.50 betaalt. Tilburgsche haudelaren en industrieslen, die En geland bezoeken, getroosten zioh dan ook in deu laatsten tijd de kleine moeite om eerst naar den Bosch te sporen en daar den sneltrein te nemen naar Londen. Op die wjjze besparen zg (na aftrek van hun kaartje Tilburg's-Bosob) telkeu reizu 10.v0. Men scbryft pit Londen aan het Nieuwe o. d. Dag De Britsohe Regeering heeft oene verzameling uitgegeven vun op haar verzoek door de consuls in Denemarken, Frankrijk, Duitsohland, Nederland en Zweden en Noorwegen gereed gemaakte verslagen betreffende de bereiding van brandstoffen, turfstrooi- sel en andere producten Die verslagen bevatten voor oningowijden zeer vele bijzonderbedeu. In de eerste plaats valt er uit te leeren, welk een groot aantal producten thans uit turf gemaakt wordeu. Bekend zgu de verschillende soorten van brandstoffen, hetzij in den vorm van blokturf of in dien van turfmolm vermengd met steen- kolengrnis, alsmede de voorwerpen, die door de Fransohe Maatschappij La Beraudine uit turfvezels gemaakt wordeu, zooals karpetten en vloerkleeüen, matrassen, enz. Men weet ook welk gebruik is ge maakt van de reukwegnemende eigenschappen van turfmolm en hoe deze stof in suikerfabrieken benut tigd wordt. Ons land heeft een te grooten uitvoer van turf- strooisel, om de vermelding noodig te maken van het toenemend gebruik, dat van deze stof gemaakt wordt ter vervanging van stroo iu de stallen. Maar minder algemeen bekend is, dat de turfmolm ook gebruikt wordt ter vermenging met routen voor che mische meststoffen, om te maken, dat zioh daariu geen harde brokken vormen. Zg wordt verder ge bruikt als pakmiddel voor breekbaro voorwerpen, als middel ter verpakking en voor het proserveoren van aan bederf onderhevige waren, zooalsvruchten, groenten, boter en eieren (versche visch is in den zomer, verpakt in turfmolm, verzonden van Triëst naar Kopenhagen eu in goeden toestand aangekomen), terwijl men do eigenschappon van het nrtikel als een slechte warrate-goleider ook toepast voor ijskel ders of voor vloeren en zolders van huizen. Een mengsel van turfmolm, india-rubber en zwa vel is een uitstekend materiaal gebleken voor hot isoleereu van ondergrondsche telegraafkabels. Te Kopenhagen zgn goede poreuse stoenon voor weinig geld gemaakt door de klei met turfmolm te vermen gen. Zuiver turfmolm, vry van zand of grasvezels, is sedert eenigen tyd by de fabricatie van buskruit gebruikt, ter vervanging var. boutskool. Het op die wgze gemaakte buskruit geeft bijna geen rook, maar wordt gemakkelijk vochtig. Turfvezels wordon ge bruikt als grondstof voor papier en celluloid-fabrieken. De chetnischg industrie gebruikt de turf reeds voor het bereiden van lichtgas, toer, paraffine, olie, enz. Eu eiudelijk wordeu uit turfvezels nog lucifers ge maakt. Deze hebben liet voordeel, dat zo goedkooper, taaier en minder breekbaar zijn dau de houten luci fers, terwijl ze beter en langzamer branden. In Zweden, waar de diepte der turf afwisselt van 3 tot 37 voet en zelfs meer, heeft men evonzeer een opeu oog voor de ontwikkeling dezer instructie. I)e heer Samuelson, te Marieberg, in Verml&nd, heeft er zich voor jaren goed bij bevonden, door de turf in den herfst of deu winter of in de lente, voor de uachtvorsten voorbij zgn, af te graven. Niet alleen wordt bet werk dauidoor verricht in eeu tijd van hot jaar waarin er weinig werk is, maar daar de turf eeumaal bevroren was, droogt zij, als het warme weder komt, veel spoediger en beter dan wanneer zij niet bevroor. Onder de berichten, die de Britsche Regeeriug van hare consuls ontving, zijn vooral uitvoerig die voor Duitsehlar.d en Nederland, waarin de geheele industrie uitvoerig uti in alle onderdo*len beschreven wordt. De verslagen uit Nederland zyn bewerkt door de heeren Taring en Robinson, do Britsohe consuls respectieve!yk te Rotterdam en Amsterdam. Beiden schryven het succes dezer industrie in Ne derland toe aan de goedkoope middelen van vervoer, terwy'1 eerstgenoemde er op wyst, dat aan de voor schriften, die bestaan voor de bebouwing van afge graven venen, niet altyd strikt de hand wordt ge houden. Zoo is de Peel nog onbebouwd. Maar die bebouwing kost veel geld. Indien zg intusschen veronachtzaamd wordt, dan volgt als zeker resultaat een uitgestrekte wildernis met een groote bevolking zonder werk en middelen voor het levensonderhoud. Dit ondervindt meu thans in Friesland, waar de werklieden tot de grootste armoede zijn gebraoht en van openbare liefdadigheid afhankelijk zijn gewor- deiK Gladstone ontving gisteren eene deputatie, welke de Kamer van Koophandel te Belfast en de indus- trieeleu van Ulster vertegenwoordigde. De depu tatie verklaarde dat, naar hare meeniug, de invoering van Home Rule nadeelig zou zgn voor de welvaart vau lerlaud. Gladstono antwoordde, dat hy daarvoor niet be ducht was integendeel zou de invoering van den maatregel de hulpbronnen van Ierland doen toene men. Hy' wees ook, tot staving van zijn gevoelen op de tevredenheid en da welvaart welke in Canada heersohen. Daarna ontving Gladstone eene deputatie van Lon- densohe handelaars en bankiers, welke bedenkingen opperde uit een Engelsch oogpunt. De premier erkend het gewicht dezer deputatie, maar kon haar gevoelens niet deelon. Hij wist ove rigens to goed, dat de vermogenden in den lande niet met het voorstel zgn ingenomen, doch tevens dat huu gevoelen in stryd is met dat der bevolking in het algemeen. Zooals ieder verwachtte, is de motie van afkeuring der lersohe politiek, die door den heer Balfour was voorgesteld, met 319 tegen 272 steramen verworpen. Misschien zal het land nu weldra bcvryd worden van de lersohe quaestie^ die den weg verspert. Op 0 April begint het eerste debat over het Home- Rule-outwerp en de minister zonder portofeuille Bryce heeft in de jaarlyksche vergadering van dsn Homo-Rule-bond te Londen verklaard, dat de re geering hoopt binnen 3 weken hot plan in stemming te kuunen brengen. De nieuwe voorzitter van den Fransohen Senaat heeft zijn zetel ingenomen, en by dezo gelegenheid een rede gehouden, waarin deze allereerst hulde bracht aan de nagedachtenis van zijn voorganger. Verder wees hg er op, dat de Senaat in het bezit van het vertrouwen van hot algemeen, zyn gezag ziet toenemen. Het land ziet in den Senaat een bolwerk tegen een beweging, welke zich bij tusschenpoozen telkens ver- toout. Ten slotte gaf hg de verzekering, dat het der ver gadering niet aan zyn medewerking zal ontbreken. Daarna werd in den Senaat aan de orde gesteld de wet'op de boursbelasting. Boulanger, de alge- meene rapporteur, bestreed ia zyo rapport het ont werp, dat bestemd was om in het belang van de makelaars de „coulisse" af te maken. De Parijsohe beurs zou geheel gedesorganiseerd worden. Verder verdedigde hij de eerlijkheid van de 200 voor naamste huizen der coulisse. De vrye markt moet gehandhaafd blijven; men moet haar regelen stellen, zonder haar te vernietigen. De minister van financiën Tirard verklaarde, dat het regeoringsoutwerp niet de gevolgen zon hebben, welke do rapporteur Boulanger er vau ducht. Namens de Regeeriug verklaarde de Minister, zioh te verzetten tegen de scheiding van de boursbelasting en de wet op de middelen. Nochtans werd een voorstel om de posten betref fende de boursbelasting van de middelenwet af te voeren, mot bjjnam algeeeno stemmen aangenomen. Iu het Duitsche ryk rusten voor een korten tijd do parlementaire werkzaamheden. Rijksdag-afgevaar digden eu leden van den landdag be'oben Borlyn verlaten om de Paaschvacantie in het midden van hun geziu door te brengen en tegelijk nog een kleine ruggespraak met huu kiezers te houden. Bij terug keer in de hoofdstad wacht huu echter nog een flink stuk parlementaire arbeid. Het pruisische buis van atgevuurdigden heeft de handen vol aan Miquel's belastingwettenvormoedeljjk zal het daarmede zich tot Pinksteren bezighouden; in het hoerqphuis komt de niouwe kieswet hot allereerst aan de orde; daar men verwacht dat de beslissingen van het huis van afgevaardigden in het heerenhuis nog een grondige verandering zullen ondergaan, zal het eerste zich nog eens met de kieswet voor den landdag moeten bezie- houden.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2