SE I IBS I Kiezers tokte BINNENLAND. 1893. Maandag en Dinsdag 3 en 4 April. N° 6011. V en Zn. ieland FEUILLETON. S T D- 3D. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. G. J. STEENS ZIJNEN. •1 Afzonderlijke Nommer» VIJF CENTEN. Bij deze Courani behoort een Bijvoefs» I. VIII. ia blik .EU. •den gezonden ichten. D» prjjn per drie maanden is 1.25. franeo per, post 1.70. De uitgave deser Courant geschiedt dagelyk» met uitsondering van Zon- en Feestdagen. Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschynt. Uithoofde van het PAASCHFEFST verschijnt de GOUDSCHE COURANT Maandag niet. l ;asins de Nou- le. C*’ e des Beige». elaBOUR- i en franco htigen geïllci- ités voor bet ivuren van de eeren en Kin- imerkenswaar- D door Igens rooster an aftreding, jgens overljj- n; aftr, 1897. Igens rooster an aftreding, Igens rooster an aftreding, >de billetten ADVERTENT1EN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. G R OOTE LETTE RS worden berekend naar plaatsruimte. arkiezing van voor de dis- >n 6 APRIL dplaatsen der wetenvoor r het 2ekies- rk a/d IJ stel Gemeentehui» GOUDSCHE COURANT Aan do Rykspostspaarbank te Gouda, en de daar onder reesorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Maart 1893 ingelegd 4475,25 en te rugbetaald 3276,68. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 3416. Igens rooster an aftreding, J. A. die gisteren avond ten 9 uur zijne woning verliet voorgevende brood te halen. Men vermoedt dat hij in een vlaag van cwaarmoedigheid zich het leven heeft benomen. GOUDA, 1 April 1893. Heden morgen is uit het water naby de Manége opgehaald het lijk van den 53-jarigeu weduwnaar Bij zeer groote hitte h den zomer of zeer lage temperatuur in den winter leest men al spoedig me- dedeelingen van meteorologen of geschied vorschers, dat het in de jaren zooveel en zooveel nog veel warmer of veel kouder was. Thans, nu de laatste tien dagen van Maart aan Meidagen doen denken, heeft nog niemand zijne pen in den inktkoker gedoopt, om te berichten dat ook in vroeger jaren de Lentemaand zoo slecht niet was als hare reputatie, merkt do „Arnh. Ct.” op. Tot dusver hoorden wij niemand over bet weer spreken en dat onderwerp wordt wel eens meer aange- roerd in ons land die zich kan herinneren, ooit zulk een maand Maart te hebben beleefd die, in plaats van, zooals de volksuitdrukking zegt, haar staart te roeren, zoo liefelijk er mee kwispelde. Zondag te Meerdorp gehouden is, eenvoudig onzinnig ^n onzinniger nog de redevoeringen, die daar uitge sproken zijn om den eisch van Algemeen Kies- en Stemrecht ie argumenteeren. Luister eens even en hij las met luider stemme een paar krasse tirades uit het geïncrimineerde vers voor kunt u een partij verdedigen, die toestaat dat onze rpemryke historie op zoo’n schandelijke wijze verminkt wordt en die langs slinksche wegen haar doel tracht te bereiken? Freule Marie keek hem verschrikt aan, een snollen blik met dokter Raabe wisselend, alsof ze hem wilde sommeeren om rekenschap te geven van dezen uitval. Ze zag hoe de gestalte van haar gast zich hoog oprichtte, alsof hij zich schrap ging zotten om een aanval te pareeren. Ze achtte *t hoog noodig om tusschenbeide te komen, »óór m’nheer Holsma zich goed in positie gesteld bad om de eer zyner party te verdedigen. Maar vader, zei ze overredend, hoe kan u toch zoo scherp uitvaren op grond van een paar fragmenten uit een vers, dat meer als illustratie, als spotprent bedoeld is, dan als betoog. Wat hebben we al vaak besproken, hoe moeilijk ’lis een persoon, laat staan een partij, te beoordeelen naar woorden. Woorden zijn immers zoo zelden de ongedwongen uiting van iemands wezenlijke overtuiging. Tot welke verkeerde gevolgtrekkingen zou m’nheer Holsma nu bijv, komen, wanneer hij u ging beoordeelen naar de pas gespro ken woorden die u slechts motiveert met een paar De inzending ran advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags ran den dag der uitgave. Omtrent het ongeluk, den heer Franqois te Dor drecht overkomen, meldt het «Dordr. Nb).”i Boven in den watertoren bevindt zich een ijzeren reservoir, die steeds gevuld is. In het midden van den vergaarbak staat een ijzeren standpijp, terwyl een ijzeren trapje naar den rand van het bekken voert. In het water drijven steeds twee flotteurs, die door middel van een koord met de machinekamer in verband staan. Nu is het bijna ónmogelijk, dat iemand, die iu het reservoir valt, daarin verdrinkt, tenzij bij door een duizeling is aangegrepen. De drenkeling behoeft zijn armen slechts uit te slaan om een reddingsmiddel te grijpen. Het is dus zoo goed als zeker, dat den heer Francois een ongeluk is overkomen en hij, in het reservoir gevallen, niet by machte was, zich te redden. 48) M’nheer Holsma behandelde dit onderwerp met zoo blijkbare ingenomenheid, hij liet een zoo helder licht vallen op haar krachtige pogingen tot beteuge ling van het drankmisbruik en haar bedaarde orde lievende houding tegenover haar politieke tegen standers, dat de jonker er zonder erg toe gebracht werd om belangstellend te informeeren naar haar or ganisatie en haar politiek program. Doch toen hij daaromtrent enkele ophelderingen ontvangen had, kwam hy plotseling voor den dag met ’t Meerdorp- sche Nieuws- en Advertentieblaadje, waarin een vol ledig verslag van de gehouden demonstratie lengunste van Algemeen Kies- en Stemrecht was opgenomen. Hij sloeg ’t blaadje dadelijk open en lei den vinger op de derde kolom van het tweede blad, waar de historische schets van m’nheer B. een plaatsje had gevonden. M’nheer Holsma, zei hij met iets aanvallends in blik en houding, u zal me wel toestaan op rny'n beurt mijn meening te zeggen over Re Volkspartij on haar streven. Ik noem zoo’n demonstratie, als er Onbehuisden. Amsterdam is een inrichting rijker geworden, die voor vele ongelukkige een ware uit komst bieden zal, namelijk de Toevlucht voor onbe huisden. Aan den Binnen-Amstel staat het gebouw, ruim en luchtig, achter uitkomende in de Zwanen burgerstraat. Vroeger diende het voor Diamantslij perij. Het was een kolossaal werk om van die dia mantslijperij een behoorlijke Toevlucht te maken, doch nu de arbeid volbracht is zal niemand zeggen, dat men niet uitstekend is geslaagd. Aan de zyde van den Binnen-Amstel vindt men de mannen-afdeeling aan de zyde der Zwanenbi»r- gerstraat die voor vrouwen de beide afdeeliugen zijn door een binnenplaats gescheiden. Aan de zijde van den Binnen-Amstel zijn de vier ruime slaapzalen voor mannen, waaraan een wasebinriebting verbonden is. Deze zalen maken vier klassen uit. In de hoogste klasse betaalt men 80 cent per nachtdaarop volgt die van 25 ct.daarop die van 15 ct, en eindelijk die van 10 ct. Het onderscheid der klassen bestaat in enkele gerieflijkheden, die de hoogere klassen boven de mindere voir hebben. van te voren uitgezóchte regels van dat akelige vers. U stemt toch toe, nietwaar? dat een volksredenaar niet volstaan kan met een eenvoudige waarheid te verkondigen, hij moot die waarheid parafraseeren, in een kleed steken en wel in zoo’n kleed, dat ’t oog van het volk bekoort. Of *t ons bevalt, kan hem niet schelenof liever hij verheugt zich, wanneer ’t ons te eenvoudig, te plat, te overdreven of te opzichtig is. Doktor Raabe heeft zich ook geërgerd aan den vorm der redevoeringen, ik volstrekt niet. Dat komt omdat ik gegaan ben met de gedachte, dat ik meer mijn oogon, dan mijn ooren moest ge bruiken want de redevoeringen waren eenvoudig voor onze ooren niet bestemd. M’nheer Holsma knikte haar instemmend toe en de beide oude heeren keken een wijle strak voor zich, wel gevoelend dat de redenoering van bet jonge meisje volstrekt niet zoo min was, maar toch niet van zins zich dadelijk to laten overbluffen. Mag ik den jonkor herinneren, dat hij nog vergat ’l onzinnige van de gehcele demonstratie te betoogen zei Holsma kalm. Van vergeten is geen sprake, antwoordde de jonker. Dokter Raabe en ik hebben *t daar van middag ook over gehad en we zijn ’t volkomen eens, dat zoo’n depionstratie onzinnig is. De invoering van Algemeen Kies- on Stemrecht zou allernoodlot- tigst zijn voor ons politiek on sociaal bestaan, omdat dan de hoogste belangen van den staat aan kinder handen toevertrouwd zouden worden, die zich bij Verzuimt niet a. s. Dinsdag (94 ir) uw burgerplicht te vervullen. Voor den a- canten raadszetel hebben wjj het voorn nt een candidaat te bezitten, die met eere wi -dt genoemd en met daden heeft getoond hart te hebben voor de gemeente. Zoo ooit, dar is het thans zaak van uw recht gebruik te ma ken, ten einde de behartiging uwer belangen op te dragen aan iemand, in wien gij volkomen vertrouwen kunt stellen. Gij allen kent den directeur onzer kaarsenfabriek> wien gij than» een blijk van waardeering geven kunt. Doch wat meer zegt, gij zult handelen in uw wel begrepen eigenbelang en in het belang der stad indien gij uw stembiljet in vult met den naam vatt den Heer H. M. de Koningin Regentes die gisteren met Koningin Wilhelmina de voormiddag-godsdienstoefe- ning in de Groote Kerk te 's Hage bij woonde, was, zich lichtelijk onwel gevoelende, genoodzaakt vóór het einde van den dienst het kerkgebouw te verla ten, en reed dien middag ook niet uit. Wel daaren tegen Koningin Wilhelmina.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1