Jaarlijksch Verslag UulkDlantlsch overzicht. Te Amsterdam ia gisterenmiddag ten 5 ure op den Arastel, ter boogte der kalkovens, een droevig ongeluk gebeurd. Het zeiljacht Annie der roei- en zeilrereenigiog De Amtel met II passagiers, beerec en dames, aan boord, werd door de stoomboot Vol harding Elf aangevaren en sloeg onmiddellijk om, soodat de passagiers allen te water geraakten. Zoo wel van'den wal als door de bemanning der stoom* boot, dis onmiddelyk stopte, werd alles in bet werk gesteld om de drenkelingen te redden. Aobt hunner waren weldra behoudenvier per sonen echter, één heer en drie dames, van wieeene een Kngelsch meisje dat voor eenige dagen bij eene Amslerdamsche familie was komen logeeren, ver dronken jammerlijk. Het treurig work van het dreggen werd eerst door de Niouwer-Amstelacho politie ondernomen, later door die van Ouder-Arastel voortgezetna verloop van eonige uren had men de Ijjken van den heer en twee der dames gevonden naar dat der vierde drenkelinge dregde men tot diep in den nacht nog te vergeefs. De Annie was in het nauw geraakt doordien stroom opwaarts de Volhatding naderde en von de tegen overgestelde zflde eene Goudsche boot het vaartuig op de hielen zat. Niettegenstaande een ervaren zeiler aan het stuur stoud, gelukte bet niet het ge vaar te ontzoilen. Het jachtzeil werd door stoom boot zoo goed als door midden gesneden. Onbeschrijfelijk was de ontzetting, die de vele wandelaars langs den oever en de opvarenden der stoomboot aangreep, die de ramp onder hunne oogen zagen geschieden zonder haar te kunnen verhoeden. Aan de spoedige hulp, van alle zijden gebodeu, is het voorzeker te danken, dat niet nog meer meu- schenlevens bij het droevig ongeluk verloren gingen. Gisteren namiddag had er met de tram die vau llillegom te 2.35 uren te Leiden moest aankomen, een vreeseluk ongeluk plaats. De 20-jarige dochter van den Haarlemschen schipper, te Leiden woon achtig, sprong uabij Sasseuheim uit de ia volle vaart zijnde tram, met het noodlottig gevolg dat zij er onder raakte eu drie wagons over haar gingen. Toen de tram stilstond bleek het dat beide boenen oven onder de knie zoo goed als afgereden waren. Aangacieu geen geneeskundige hulp by de hand was en de dokter van Saaseuheim niet te huis was, werd het publiek uit een der wagens verwijderd en de ongelukkige daarin gelegd en naar Leiden vervoerd, alwaar zij met do brancard van het sta tion der ilollandsche spoor naar het academisch ziekenhuis werd gebraoht. Het bleek aldaar dat zy door bloedverlies bad opgehouden te leven. De onge lukkige zag,» op het baloon van de tram staande, hare zuster met dier vryor, een sergeant, aankomen en deed toon den noodlottige sprong, niettegenstaande tg aanvankelgk nog door tenen reiziger werd tegen gehouden. Bg de Tweede Kamer is ingekomen een ontwerp van wet tot regeling van den dienst bg de militie. De persoonlijke dionstplioht is in dit ontwerp op genomen. Vrygesteld zijn de geestelijken, zendelin gen, studenten in de godgeleerdheid, leerling-zende lingen,en ordebroeders. Het contingent bedraagt 11,500 man. da groote serie der Rotterdamsche Diergaarde weder 1 voor bloemenliefhebbers een alleszins aantrekkelijk schouwspel op. In het midden vooraan het hoog en breed arrangement azalea's en andere bloemen in vollen bloei, ter weerszyden langs de wanden de vele soorten hyacinthen, tulpen, enz. enz. het is weder alles gelyk men het aldaar ten opzichte der Flora gewoon iagoed, schoon, verdieustelyk. (AT. R. Ct.) Als gewoonlijk in dezen tijd van het jaar levert Op de tentoonstelling te Chicago zal de regeering in hare afdeeling de muntenverzameling van den staat tentoonstellen. In 1880 begonuun, telt de verzame ling nu 7500 munten on 2500 medailles. Van alle munten, sedert 1792 in de Staten geslagen, is er een exemplaar. Onder de buiteulaodsche munten tellen er 2600 jaren. De zilveren Isabella-heiinneringsmunten, welke ten getale van 40.000 naar het besluit van het con- gTes geslagen zouden worden, zullen den len Mei gereed zyn. Elke munt zal voor 25 Amerik. centen verkocht worden. Ondernemende raanneu hebben voor dö geheeie verzameling reeds 40.000 dollar ge boden. In sommige gouvernementen van Rusland heerscht het bygeloof, dat groote droogie veroorzaakt wordt dooi de lij keu van dronkaards, die tengevolge vau buitensporig drinken sterven. Daar droogte en dronkaards twee zaken zyn die in Rusland niet tot de zeldzaamheden behooren, vindt het bijgeloof steeds Dieuw voedsel en geeft tot strafvervolgingen aanlei ding, want de boeren graven, om den verderfelijken invloed van een dooden dronkaard uit de wereld to helpen, het lijk op en verbranden het of gooien het in het water. Niet lang geleden stonden vgf boeren wegens een der gelijk geval terecht; zg hadden het lgk opgegraven van een man die aan droukeumanswaauzin was gestorven on reeds vier jaar onder de aarde bad gelegen en volgens ben, de buitengewone droogte vau den af- geloopen zomer had te weeg gebracht. Zij bekenden dat zg den doode in een moeras hadden geworpen en zeiden tot hun verdediging: ,/Do doode voelde er toch uiets meer van en voor oos en het geheeie dorp was het nuttig, want reeds deu volgende dag regende het." Het onderzoek bracht aan het licht dat do vgf beschuldigden ingovolge opdracht van de gezamenlijke dorpsbewoners hadden gehandeld eu dat in een al gemeen» vergadering het lot hen had aangewezen om de daad te verrichten. In een tweede geval was sprake van drie broeders, die het lgk van een dronkaard hadden opgegraven en opgegraven eu op een brandstapel aan de vlam men prysgegeveu. Ditmaal was bovendien op schan delijke wgZe met het lgk omgegaan. De redacteur der Soer. Ct. schrijft Verbannen naar Timor bg wijze van politieke maat regel en derwaarts Maandag vertrokken met de Mo- lukken-boot, sun een paar grooto sohavuitou vau Madoera, rijke lui, van adellijke afkomst, die al heel wat moordeu en andere misdaden op hunnen kerfstok hadden, dooh welke men desalniettemin, wegens re denen van hoogere politiek, maar liever langs deu Timorsoheu weg onschadelijk maken wilde. Naar ik van mier dan ééne zijde verneem, ia het een zegen voor de geheeie Bsngkallanstreek, dat die schurken weg zijn daar, en is er nog heel wat om te doen geweest, eer bet zoover kwam. Die heerschappea toch en hunne naaste omgeving verbeelden zich wer- kelijk, dat dit heeiemaal niet ging en dat zij veel te groote personagus waren, om daarmee geen con sideratie te hebben. En toen er bleek van verban ning, toen heette het brutaalweg, dat zjj nooit levend het ballingsoord zouden bereiken, en allerlei zulke onzin meer. Ik denk dat dit nu wel een beetje lu wen zal, nu ze goed en wel onder stevig geleidt Daar Timor op weg zijn. Dat onze autoriteiten hier nogal gewioht aan de zaak heohtlen is gebleken uit de bijzondere voorzorgsmaatregelen waarmede ze, liefst in de havensloep, naar boord van den stoomer zijn gebracht. Dat gebeurde des avonds, omdat hunne acolyten van plan schenen zich den volgende morgen bg het transport naar boord nog bet een of ander te permitteeren, wat men liever vermijden wilde. Kortom des aaonds tevoren en met heel stille trom had de overvoer naar het stoomschip plaats, en de liefhebbers van demonstratie zagen zich teleurgesteld. Het bestuur te Bangkalan moet, naar ik verneèm, alle eer hebben van deze verlossing eener geheeie streek. De Indép. Beige meent te weten, dat de adminis tratie der Belgische Staatsspoorwegen een nieuw soort biljetten zal uitgeven, die den reizigers een groot gemak boven de gewouo rondreisbiljetteu verschaffen zullen. Meu wil, althans tijdens het schoone jaar getijde, aan alle stations een soort van abonnemeuts- kaart verkrijgbaar stellen, geldig voor 7 of 14 da gen. Daarmee gewapend, kan de reiziger binnen den termijn van geldigheid alle Belgisoho Staats spoorwegen bereizen, die hij wil. Men is dus niet, als bij de rondreisbiljetteo, aan een vooraf te bepa len reisweg gebondeu men beweegt zich waarheen men wil, goheel naar den luim van het oogenblik. De prijs der 7-daagsche zou ongeveer 30 fres., 22'/t fi"08- ea 1& f,cs- voor drie klassen bedra gen, dus werkelijk zeer laag zijn. In het Haaqsche Dagblad vinden wij een belang rijk schrijven van jhr. W. van Citters, die zich thans te Wijnberg „den bloementuin yan Kaap stad", bevindt. Jhr. v. C. wyst daar op de voordeelen, welke de Brit8che Kaapkolonie boven Canada aanbiedt voor vestiging van Nederlandscho kolonisten. Aan de Kaap is het klimaat minder ruw en men vindt er oorspronkelijke landgenooten, die, boewei eentger- raate verbasterd, de Nederlandsabe taal sproken eu vele Nederlaudsohe gewoouten hebben behouden. Die taal is thaus ook officieel orkend naast het En- gelscb. Zg is in het Kaapscho parlement toegelaten en voor het onderwijs in die taal ziju Nedorlandsohe ouderwijzers ontboden en worden in grooten getale gevraagd. Dat voor mannen met geestkracht en ijver de gelegenheid bestaat om vooruit te komen, bewijzen do Duitsche arbeiders en landbouw»», die zich in de laatste jaren in de Kaapkolonié'!|flpben gevestigd en den zandigen bodem in betrekkaly Ic korten tijd in bloeiende hofsteden hebben herschapeuwaar de schoonste groenten, maïs en dergelijke, worden vet* bouwd. Zg zgn dan ook niet te lui om de handen dat isRaabe, mijn God, wat zeg je daarvan dat is fameus, dat ia Maar vader, wind u toch zoo niet op, zei de freule verwytendik Zeg niet, dat u onze bezitting moet verknippen Zeg je dat niet? voer do jonker uit, je zegt sapristi oog meer, je tegt dat ik een stuk van myn goed, mijn goed, freule! dat eeuwen aan ons geslacht behoord heeft - weggeven moet. Né maar,' dat is te kolossaal, dat is eenvoudig krank- (innig. Raabe, zeg toch ook dat 't heel gewoon krankzinnig is eb m'nbeer Holsraa Dokter Raabe emïi'nheer Holsma trachtten den ouden heer te kaltnueron, door hem de overtuiging op te dringen, dat hij zgn dochter niet begreep, wat hun na eenig schermutselen tamelijk wel gelukte. Freule Marie beloofde ton slotte zelfs haar geheeie punt twee voorloapig te laten schieten, mits vader dan ook tot eenige consesaies bereid was, en zoo kwamen do gemoederen in zooverre weder tot kalmte, dat freule Marie met haar memorie van tobliohting voortgaan kou, die ze in één adem uitlas.- 3. Aan het hoofd der ondorneiniug zal staan een directeur, die tevens administratie voert. 4. Het werkvolk wordt uit Zaudwyk getrokken. 5. Er wordt een arbeidsdag van tien uren inge steld met hoogstens twee uren overwork in don zomer. 6. Het dagloon bedraagt twee gulden voor de gewone weikliodon met bybotaling van 25 ets. per uur voor het overwerk. i 7. Er wordt een zieken-, weduwen- en pensioen fonds aan de zaak verbonden. 8. De netto winst wordt aan 't einde van elk boekjaar, na aftrek van een bijdrage voor een aan te leggen reservefonds onder de bij de zaak betrokken werklieden en ambtenaren gelykelyk verdeeld. En nu is 't uit. Ik heb mijn bedooling in hoofd punten aangegeveu. Laten we nu eens kalm over de zaak redeneeren. Vader heeft straks zelf gezegd, dat mijn idéé nog zoo gek niet was. Er moet dus iets in geweest zgn, dal hom aanvankelgk aantrok. Als vader nu zoo vriendelijk is dat „ieta" te noemen, dan kunnen we misschien, daarop voortbouwende, tot een vergelijk komen. Want al ben ik stellig overtuigd dat zoo'n onderneming breed opgezet moet worden, ik kan me ook best vergenoegen met een proefneming op kleiner schaal. Laten we dun eerst eens praten over de uitvoer baarheid van zoo'n onderneming, zei dokter Raabe, die zag dat de jonker weer een aanvallende houding aannam. Me duukt, de praktische bezwaren zgn zoo ornstig, dal elke proefneming daarop schipbreuk moet lijden. Vooreerst zullen we te doen krygen met de socialisten, die alles wat van ons uitgaat per sé wantrouwen. Ze zullen ons verwyten, dat we niet ver genoeg gaan en bg wgze van een aalmoes een simpele concessie doen aan het volk uit vrees voor erger. Of deukt m'uheer Holsma daar anders over? M'nheer Holsraa wenschte verschil temakeu tusschen de socialisten en de Volkspartij. Hg verwachtte waardeering vau de kern zijner partij; voor de rest durfde hij voor niets instaaD. Ten tweede zullen we onder bet mes komen van onze eerzania dorpsgrooten, die ous zullen be schuldigen van oneerlijke concurrentie en ons zullen ontmoedigen met kleingeestige kritiek. Och God, dokter Raabe 1 plaag me niet met de onhebbelyke menschen, klaagde de freule. Né, maar ze zouden niet geheel ongelgk heb ben, betoogde dokter Raabe. Als uw'•plannon door gaan, zooals ze door u op touw gezet zijn, schept u ongezoudu toestaaden. Noem een particuliere onder neming vau gelyken omvang naast de uwe, die wer ken moet mot vreemd kapitaal... Maar zoo'n onderneming bestaat immers niet, dokterI viel de freule in; de kwoekeryen van de familie Hulst zyo er en die werken onder nagenoeg oven gunstige condities, als ik voor de onze wil be dingen, Bovendien vorgeet u, dat ik voor da werk lieden een daggeld van twee gulden heb vastgesteld,, wat juist 't dubbele is van t geen do hoeren Hulst geven. Er is dus bij ons geen sprake van oueerlyke concurrentie; integendeel, wij zijn de minst bevoor- rechte party, omdat we uit de onderneming nood schatton zullen slaan. Goed, or is meer ging dokter Raabe onver- stoorbaai voort. We zullen een stroom van werk lieden naar Zandwijk lokkon, waarvan inaar een klem deel tot de uitverkorenen kan behooren. {Hordt vervolgd.) nit da mouw te steken en zich in den beginne te behelpen met een tent. Door den uitvoer van versche en verduurzaamde vruchten, welke thans op groote schaal naar Europa plaats beert, is bij de vruchten boeren groote behoefte un kundigen handenarbeid ontstaan. Goede tuin lieden en landbouwers, zooals ons land zoo overvloe dig oplevert, kunnen daar niet alleen hun dagelyksch brood vinden, maar ook lot welvaart geraken. Als voorbeeld schrijft jhr. Van Citters het volgende: „Dezen roorpen een rytuig bestellende bij een Schotscheu huurkoetsier, werd ik in zijn salon ge laten en bekeek ik een aquarel, voorstellende een buitengoed in de omstreken. Naar aauleiding daar van een bemerking makende, vertelde hij my, oor spronkelijk tuinman te ziju geweest en 13 jaar ge leden in deze kolonie te zijn gekomen, met min der dan een bankbiljet van 25 in zgn zak, en dat bg thans de-, bezitter is van vastgoed dat hem pi. m. 40 per maand opbrengt, behalve een zaak tot transport van goederen naar het binnenland voor de Regeering, te zamen met die van koetsier. Hij verzekerde dat een ieder, die hier vly'tig en spaar zaam wil zyn en geen misbruik van sterken drank maakt, gemakkelijk in een 20-tal jaren een klein vermogen kan verzainelon. Er zyn hier vele men schen die in dergelijk geval verkeeren. Kundige werklieden ic land- en tuinbouw kunnen derhalve hier gebruikt worden." dat het verbruik steeds tpeneemt en in de laaste 10 jaren 22,5 percent gestegen is. In Duitsohlaud wordt voor elk spel kaarten ruim 18 centen belasting betaald, eu men rekent, dat dit ongeveer gelgk staat met de gemiddelde fabriekswaarde. In Zweden wordt van de kaarten eene nog veel hoogere belasting geheven; een spel kost daar de be lasting daaronder begrepen, 67 centen. De heer Huet uit Delft wijst er in de Telegraaf op, dat een van de voornaamste bezwaren, tegen de Zuiderzeeplannen ingebracht, de verdrijving derZui- derteeviaacherij is. Toch acht de heer Huot dat bezwaar niet onover komelijk, en wil het opgelost zien, door voor de waterloozing uit het te vormeu IJtselmeer een open afvoerkanaal in plaats vnn sluizen te kiezen; de commissie beveelt bet denkbeeld van sluizen aan. Toch is, zegt de heer Huet, juist zulk een open afvoerkanaal de sloutel tot de oplossing van het van het vraagstuk Behoud der Zuiderzeevisscherij. Men denke zich dat er een open verbinding is van de haven van IJmuiden met het vaarwater bij by Pampus en loopendo langs" Amsterdam. Uit den aard der zaak' zal die open verbinding vau booge aarde zyn voer Amsterdam's scheepvaart. Doch dit punt blijve hier voor het oogenblik buiten be spreking. Die open verbinding zoude 300 a 400 meters wyd Ook voor tiinmorlieded, smeden, metselaars, voor i behooren te zgn en de Noordzee zoude langs dieu hoefbeslag enz. is er overvloedig werkook vonr sigarenmakers, omdat aan de Kaap uitstekende tabak groeit. Do heer Van Citters geeft echter tevens de volgende wenken weg ïu vrye gemeenschap staan met de Zuiderzee. De toegang voor de zoevisch langs zulk eeu breed vaarwater is zeker voldoende em do Zuiderzee voor de zecviascherij te behouden, en zoude dus geheel „Men zonde mensohen, die hun vak verstaan en voorzien in het bezwaar, dat de afsluitdam ten noorde niet lyden aan de ziekte, die hier epidemisch voor komt, namelijk luiheid. Vooral in den oersten tijd beschouw ik het uitzenden van inferieure kolonisten als dfe grootst mogelijko dwaling, daar deze gewoon lijk sleohte resultaten geven un later andere en betere van navolging afschrikken. Bovendien geldt het hier een natioualo zaak, de opheffing eener kolonie, al is deze onder Engelsche heerschappij, met Neder- landscb sprekende bewoners, rneerendeels van Neder- laodsche afkomst, die thans de meerderheid in het Kaapsch Parlement uitmaken. Hot parlementslid 11 of- meyer, die het initiatief nam ten voordeele van onze taal, wordt door Rhodes ondersteund om het Neder- landsch element tot zijn rech te doen komen. Wat kan daarvoor in het Moederland beter gedaan worden dan nieuw bloed in het land te brengen en die po- gingeu op deze wgze te ondersteunen, waardoor wel licht kan getoond worden aan onze ingeslapen stamgenooten wat geboren.Nederlanders kunnen doen, hetgeen mogelijk eeu spoorslag voor hen zou zijn om de wapenspreuk van den Zeeuwschen admiraal De Huibert „Waak op Huibert" ook tot de hunne te maken „Onze macht is ongetwijfeld in Europa verminderd, maar een volk kan evenals de ouders in hun kinde ren, in lyn volksplantingen herloven." De beweerde uitvinding van een kogelvrije uniform veroorzaakt heel wat geschryf. By deze gelegenheid wordt herinnerd, dat reeds aan den ouden Welling ton eenmaal zulk een kogelvrije stof ter beproeving werd aangeboden. De uitvinder had het pakje aangetrokken om het te laten zien. 't Is goed, zei Wellington, wacht even. Hg belde om een adjudant. Laat dadelijk een paar manacbappen komen met geladen geweer. Wat wilt u doen Onmiddelyk de deugdelijkheid van uw stof beproeven. De uitvinder af. Het werkelyke aantal emigranten dat op 1 April van Amsterdam naar Canada zal vertrekken, bedraagt 68. Wegens de dringende aanvragen van werkloozen, zal in Mei een tweede expeditie vertrekken. Deze tweede expeditie zal eerst dan vertrekken, wanneer per tolograaf het bericht hier to lande bij het Comité is aangekomen, dat de voortrekkers goed zijn aange komen. 6 zoude geven. I Dd toestand van de Zuiderzee bezuiden den afsluit- J dam zoude dan ovoroeukomen met dien van sommige I meuren, zooala dat van Constanzof van Geneve, zooals j reeds jaren geleden door schrijver dezes in het In stituut van ingenieurs is aangetoond. In den Delft- schtn studenten-.ilmanak van 1893 (bi*. 105) werd hierop nog kort geleden gewezen door don heer J. M. Telders. Nu is nóch het meer van Constanz nóch dat van Geneva nau het benedeneinde voorzien I van sluizen tot afvoer van liet water, dat de Rijn in het eerste of de Rhone in het tweede aanvoert. De vraag is daarom gewettigd: waarom zullen wjj sluizeö maken bij Wioringen om het water af te voeren, dat de IJssel in het toekomstige IJsselmeer aanvoert? Wuarom zullen wij het IJselmeer geen vrgen afvoer verzekeren naar de Noordzee, door een open kanaal van Pampus laugs Amsterdam naar I IJmuiden I Ziedaar een hoofdvraag in het ontwerp eener af sluiting van de Zuiderzee, die wel waardig is oplet tend en ernstig te worden beantwoord, vooral omdat de Zuiuerzee-Commissie die vraag zoo goed als geheel onbeantwoord heeft gelaten. van de Vereeniging tol voortdurende onder steuning der nagelaten betrekkingen van ver ongelukte visschers der Reederijen te Katwijk aan Zee en Noordwyk aan Zee. het ofgeloopen boekjaar 1891/92 zgn ontran- Aan contribution vnn de reedera, die zulks gedeel telijk van de inkomsten der visacbers afhouden te Katwyk 67 bomschuiten a 3 201. te Noordwyk 16 bomschuiten a 3 48.— In gen In Duitschland bestaan tegenwoordig 50 fabriekou »»n speelkaarten, die moest goede zakon maken. Van 1881 tot 1891 werden ruim 48 raillioen spellen Waarvan 10'/8 millioen met 52 kaarten) verkocht, «ar het buitenland worden in genóemd tijdvak uiu jwoerd ruim li1/* millioen, hoofdzakelijk naar Ne derland, België, Denemarken, Brazilië en Brilsch- Itdië, en uit het buitenland, voornamelijk Frankrijk w Noord-Amorika, ingevoerd millioen spellen, net totale verbruik in Dunschland bedroeg dus in «t 10 tal jaren ruim 37 inilloen van welke het rijk omstreeks 7 millioen gulden van belasting (kaarten «wmpel) inde, terwyl staiistieko opgaven bowijien, Aan bijdragen van stuurlieden en bemanning van bomschuiten te Katwijk aan Zee Aan jaarlijksohe hydrogen van 50 cents en hooger Aan gifton van N. N., ge adresseerd aan den heer 8. J. Le Poole, te Leiden, f 1. door tusschen komst vnn den heer A. Van Rbijn, te Katwijk aan Zee. van de heeren K. W. Tuinzing, L Has en eenige vrienden uit Rotterdam. 122. van den heer W. Van dor Plas, te Leiden5. Aan renten Aan uitkeering door de Zuid-Holland- sche Maatschappij tot redding van schip breukelingen, uii het fonds-Robin over 1891 249.- 146.64* 755.40 128.— 1753.62 40.— 3072.66* Bij het einde vau dit boekjaar genoten ondersteu ning te Katwijk aan Zee 29 weduwen, 31 weezen en 1 bejaarde te Noord wijk aan Zee 6 weduwen en 2 woezente Scheveningen 1 weduwe en 4 weezen. In dit boekjaar is uitgekeerd 2804.32*gedu rende de zomermaanden per «eek 1.25 voor elke weduwe, 0.25 voor elk kind 0.87* voor een bejaarde gedurende de wintermaanden per week 1.50 voor elke weduwe, 0.85 voor elk kind en f 1.05 voor een bejaarde. Het kapitaal bedraagt: aan inschrijving op het Grootboek der 21/, pet. Nationale Schuld 66.000; aan belegging in de Leidsche Spaarbank 2900; aan belegging a déposito 2090.18» en aan contan ten 458.72*. De VereoDiging betuigt hare erkentelijkheid aan allen, die hare pogingen hebben ondersteund, en« wenscht xeer, dat men blyve medewerken om hot fonds door jaarlyksche bijdragen, gifteu en legaten testeuneu. Namens de Vereeniging voornoemd, J. T. BUIJS, Voorzitter. M. J. EIGEMAN, Secr.-Penningtn. Verwgzendo naar het bovenstaande verslag, nemen de ondergetoekeoden de vryheid, de Vereeniging opnieuw by hunne liefdadige stadgenooten aan te bevelen. Over de jaarlyksche bijdragen 1892/93 zal binnenkort per kwitantie worden beschikt, terwyl extra-giften en aanmeldingen voor gewone contribu tion (van 1 of raeor) gaarne worden ingewacht. De Commissie voor Gouda, M. A. G. VORSTMAN. A. SCHONEVELD r. d. CLOET. H. IJSSEL de SCHEPPER. Men bericht uit Parijs Tengevolge van Paincarré's weigering om de por tefeuille van financiën te aanvaarden, heeft Vfolina zioh naar Carnot begeven eu de opdracht tot het vormen van een Kabinet van de hand gewezen. Carnot heeft een onderhoud met Casimir Périer. Voor Belgte is na Paschen een belangryke wending in de eindelooze beraadslagingen over de kieswet herziening te wachten, indien bevestigd wordt, wat men te Brussel verzekert, dat de minister-president Beernaert bereid is, het nieuwe voorstel der uiterste linkerzijde, (Freron, Janson, c. s.) waarbij aan het algemeen stemrecht alleen de voorwaardo van 2 jaren vestiging wordt verbonden, onder gering voor behoud aan te nemen. In allen geval verklaarde de minister het boven het voorstel Frère Orban te verkiezen. Boernaert keurde goed, dat iude grond wet althans hot beginsel van algemeen stemrecht iu geen enkel opzicht zal worden beperkt. Do voornaamste liberale provincie-bladeu houden vast aan het beginsel vnn hot meervoudige stemrecht zonder zich daarover beslist uil to laten. De gou- vormeuteele bladen leggen insgelyks ingenomenheid er meo aan den dag. Volgens de verklaringen van afgevaardigden en senatoren van allo kleuren, zal er een vergelijk kunnen worden getroffin op den vol genden grondslagAlgemeen stemrecht op den leeftyd van 25, met tweejarig verblyf; en een sup plementair stemrecht voor den eigendom en de capa- oiteiten. Men verwerpt algemeen het dubbele stem recht der huisvaders, als strekkende om het despo- nisrne van het aantal veeleer nog te verergeren dan te temperen. Het debat in de Kamer zal be.len worden voortgezet. Het geval met den hoor Brondes van het Berl. Tageblatt raakt spoodig vergeten en zoowel de Nord- deutsche als do Kölnisohu zijn wel genoopt wat in to binden en haar grooto woorden op te bergen Het incident schijnt voorloopig geëindigd met de betuiging vau leedwezen, door den minister van Bui- tenlandsche Zaken, Develle, aan den Duitsche ambas sadeur aangeboden. De Parijsohe pers is bij haar onverschillige houding gebleven. De beide Blauwboeken, in het Engelsche Lager huis overgelegd geven, lo. het gewone jaarverslag en 2o. Lord Rosebery's telegram aan Lord Cromer van 16 Fobruuri. Rosebery herhaalt daarin met nadruk wat Lord Granville in zyn brief van Januari 1884 uit naam der Regeering verklaarde, dat de Khedive baar adviezen moest opvolgen. Rosebery wyst er op, dat de belangen der Europcescbe en inlandsohe be volking van de Niji-della handhaving voorschrijven eener administratie, welkor afwezigheid terugkeer tot het vroegere wanbeheer na zich zou sleepen. Zelfs indien do omstandigheden een nader overleg van den Sultan met de Mogendheden wenschelijk maakten, moet Rosebery thans reeds als vaststaande aannemen, dat Egypte ia geen geval aan een Europeescbr con- trölo zou kunnen ontrokken worden. De correspondent van de Times to Kairo pleit voor de hervorming der rechtbanken, welko de Egyp tische Regoe-ing voorstelt tegen Febr. in te voeren. De voornaamste hervormingen zyn, dat landquaestles tusschen inboorlingen door inlandsohe Rechtbanken berecht worden dat een onafhankelyko commissie voor het kadaster gevormd wordt, ten einde alle landcontracteu te registreorenten derde de oprich-

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2