i Bulteolantlscb Overzicht. KENNISGEVING. In de Dinsdag te Schoonhoven gehouden Raads vergadering deelde de voorzitter, de beer M. J. Cberailier, den fiaad mede, dat bet zyn roornemeo ia, om tegen 1 Juni e. k. een eervol ontslag aan te vragen al» Burgemeester die» gemeente. De miniater van oorlog heeft bepaald, dat voortaan even ala voor de invordering van Rijksbelasting, ook voor het innen der gemeentebelasting soldaten tot inlegering by belastingschuldigen verstrekt mogen worden. Volgens officieel» berichten hebben de NederUndsch- Indisehe troepen, die stijd voeren tegen Nja Makam in Tamiaog, een succes behaald op de Atjehers. De Anut. Crt. ontving gisteren uit Medan (Deli) het bericht, dat onze troepen slaags zijn geweest. Hst aantal dooden aan onze zijde bedraagt 5; aan de zijde van den vijand 60. „De bende werd uit eengeslagen en de vyand trekt terng". De uitslag der verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofd kiesdistrict Harlingen, ter ver vanging van den heer W. M. üppedijk, is als volgt s Uitgebracht 2609 stemmen; van onwaarde 17, blanco 14; volstrekte meerderheid 1296. Daarvan bekwamen de heeren: inr. Th. Heemskerk (anti-re?.) 1281, A. Bouman (liberaal) 883, mr. Treub (radicaal) 323. De Vries (anti-rev.) 86, Poutsma (sociaal-democraat) 8 stemmen. Alzoo herstemming tussohon de heeren Heemskerk eu Bouman. Een jongmensch reed Dinsdag op do Nieuwehaven te Rotterdam met zijn rijwiel tegen een yzeren ring aan den kant der kade, inet het gevolg dat hy met rijwiel en al midden in de haven plofte. Hij zwom onmiddellijk naAr een meurpaal en wist zioh daaraan vast te klemmen, totdat matrozen vau de aldaar lig gende kanonneerboot l>ufa hem uit zijn neteligeo toestand bevrydden en daarna het rijwiel ophaalden. Keu uur later zag men dezen sportliefhebber met droge kleeding weder met zyn rijwiel de Nieuwehaven passeeren. De Leeuwarder circulaire. De Vacaturehet sohoolblad dat de circulaire der schoolopzieners te juist en onwederiegbaar vond om er iets van to zeg gen, komt daarvau terug, nu in geschriften en op meetings daa/togen wordt geprotesteerd als eene aan randing van de vryheid, die iederen staatsburger en dus ook iederen onderwijzer toekomt. Het blad deelt zyne meening aldus mede „Zoolang de sociaal-democraten niet anders deden dan voor hunne beginseleu op vergaderingen en in geschriften propaganda te maken en by verkiezingen hunne oandidaten krachtig aan te bevelen, bleef de •ociaal-democraat binnen de grenzen, hem door de 8t«atswetteu gesteld, .en by had bet recht vol komen vryheid te eisohon voor de verkondiging zijnor theorieën. In het vrye Nederland kent men geen officieele siaathuishoudkuude, een ieder is vry voor zyne gevoelens openlijk uit te komen, op dat reoht kan ook deu onderwyzer niet ontnomen worden. Na de bekende motie te Zwollo echter, nu jle soci aal-democraten verklaard bobben ook met onwettige middelen verandering te willen brengen in den atuimig in het najagen via myn hoogste wenschen 1 Die liefde heeft zich ia miju hart geworteld, moe der op het oerate oogenblik, toen ik haar zag. Ik heb ze gekoesterd en gevoed, 's daags met myn hooggekleurde illusies, 's nachts met miju tinbegoo- cheiende droomen. (Ie kunt dat dom, dwaas, krank zinnig noemen, m<ar nog dommer, dwazer, krank zinniger is de vordering om die liefde gewelddadig uit het hart te scheuren met eigen band. Weor liep by met groote stappen de kamer op en neer, zonder acht te geven op het hikkend geschrei der oude vroujr, die met diep gebogen hoofd roer loos iu hanr stoel hing. Laugzamorhand bedaarde de deining iu zyn gemoed. Zyu stap werd rustiger, totdat hy werktuigelijk weer ging zitten, met het hoofd iu de hand op de tafel leunend. Kyk eens, zei by na eeiti wjjle, het gesprek kalm vervolgend, alsof er niets gebeurd was, als ik het eene niet kan, moet ik bet audere willen. Ik kan de volkszaak dienen op meerdere wijzen, dan door my te verbinden aan de plan non van freule Marie. De freulo moet zioh redden zonder my. Morgen ga ik naar Amsterdam terug om myn studiën te hervatten; myn toekomst bob ik betrekkelijk zeifin de hand en als de fortuhi my gunstig is, dan zie ik kans harer waardig te worden. Ér is dunkt me vol strekt geon reden om te wanhopen aan myn geluk. Snelbosloien liep hfy de kamer uit naar een ach- tervortrekje, waar hy zioh onmiddellijk zette tot het socialen toestand, is de quaectie eene geheel nieuwe phase ingetreden. Waar de wet op het lager onder wijs uitdrukkelijk vooncbryft, dat bet achoolonder- wys o. a. ook wordt dienstbaar gemaakt aan de opleiding der kinderen tot alle maatschappelijke deugden, kan met die taak onmogelijk belast big ven een onderwyzer, die één der voornaamste maatschap pelijke deugden, gehoorzaamheid aan de wet, openlijk minacht, en dat niet uit zwakheid of onnadenkend heid, maar uit beginsel en met voorbedachten rade. „Eene vereeuiging daarenboven, die openlijk onge hoorzaamheid aan de wet aanprijst, en tot revolutie aanspoort, is in stryd met de openbare orde en dus eece verboden vereeniging. Hem, du lid is van eene vereeuiging van dien aard, kan en mag de opvoeding der jeugd niet worden toevertrouwd. Wat de wet is voor den oodorwijzer, dat ia bet bevel van den onder wyzer voor bet kind. Evenals hyzelf vau zyne leer lingen, en terecht, stipte gehoorzaamheid eischt, beeft by zelf stipt te gehoorzamen aan de bestaande wetten." Ten slotte herhaalt bet blad uitdrukkelyk, aller minst den onderwijzers het recht te omzeggen van te trachten op wettige wyze wycigiog te breugen in wetten, waarmede zij zich niet kunnen vereenigeu. Doch de onwettige middelen sluiten voor deu onder wijzer den toegang tot den sociaal-democratische» bond uit. Va» harte vereeuigt but blad zich dus met de Leeuwarder ciroulairu. De Russische regeering neemt krachtige maatre gelen als voorzorg tegen eeue mogelijke cholera- epideniie. Kr zynmeer dan 100 sanitaire statious aan de Wolga opgerichtalle vaartuigen die ohole- ralyders aan boord hebben of lykeu van personen die aan de ziekte stierven, mogen alleen in deze stations binuenloopen, terwijl andere schepen daar niet mogen aankomen. Bijzondere stoombooteu zuilen wordeu uitgerust, teneinde voortdurend de rivier op en at te varen en ziekeu of dooden op te nemen. Op de spoorweglijuen zullen deze funclién vervuld worden door versehdiende commissies. Me» heeft om by de vermoedelijke uitbreiding der cholera in de lente gewapend te zyn, eeu bij zonder corps van dokters, hospitaalbediundeu on ver pleegsters samengesteld. Iu Kazan b. v. zjju 30 zusters aangeworven op eeu salaris van 40 roebel» per maand, voor hot geval er epidemie mocht uit breken. De officieren van gezondheid in de provin ciën beramen voorzorgsmaatregelen. Ortho-aethoxy-aaa-monobeuzoyl-amidochiao-liue is de niet voor iederen mond geschikte naam van een nieuw geneesmiddel tegen zeuuwpyu en rheuma- tisolie pijnen, door dr. Vis in het scheikundig labo ratorium te Freiburg een paar jaren geleden bereid. Hot heeft ook eeu kortere benaming, nl. onalgeen (pijuweguemer) en doet als men de verklaringen vau vele geneeskuudigen iu een brochure mag ge- looven dien naam eer aan. M.en raadplege in de eerste plaats den eigen doctor Wat men in een roman veeleer dan in het wer kelijk leven verwacht, is de vorige week in Köpeniok, by Berlijn, werkelyk voorgekomen. Voor deu amb tenaar van den burgerlijken staud verscheen eeu paar om de huwelijksakte te onderteekenau. De bruigom had het ja uitgesproken, maar toen de ambtenaar schrijven van den volgenden brief Freule! 't Is gelukkig nog niet te laat om den voet terug te trekken van een terrein, dat ik in eeu onberadeu oogenblik betreden heb. Wat.zoudt Gij zeggen van den man, die den moed miste om zioh een vinger af te hakken, wanneer zyn leven de prys was voor dat moedsbetoon Mijn tweestrijd heeft lauger ge duurd dau Oy kunt vermoeden, freule 1 Ik stond voor een wreed, eeu barbaarseli dilemma eu ik vleide mg, dat ik hot kiezen zou kuoneu verschuiven tot in eon verro toekomst, Vanneer een toeval misschien als een deus ex machina tussohonbeide zou komen. Maar plbtseling, tijdens eeu gesprek met mijn moeder is 't mij duideiyk geworden, dat ik 't eeue niet kie zen kon en dus myn keus moest vestigen op hel andere. Freule, ik moet ontrouw zyu aan myn belofte eu afstand doen vau het onwaardeerbaro voorrecht oof u te helpen aan de voorbereiding der schoone plan nen tot exploitatie van uw jachtvelden, aan wier nitvoering ik in weerwil van d» tegenkanting uw$ vaders nooit zal wanhopeu, zoolang zo uw sympathie bezitten. Ik moot' myn woord torugnemen, freuleo vraag m\j niet waarom. Ge zoudt me dwiugeu uit vluchten te zoekenU te wyzun op miju nog onvol tooide studiën, waarvan de voorbereiding me zooveel atrijds gekost heeftU te waarschuwen voor de zwak heid mijner theorieën by hun toepassing op het praktische leven en voor de ontoereikendheid mijner zich tot de bruid richtte met de vraag: „En u verkiaart dus met den heer N. N. in het hnwelük te tredenf' kreeg hy tot antwoord een duideiyk: „Neen I" Groote ontsteltenis by bruidegom en getuigen, maar niets baattede jonge dame bleef by baar „neenen de stoet moest onverrichter zake huis waarts keeren. Wellicht had zij van het geval gehoord van den man, die juist voor de derde maal terecht had ge staan wegens mishandeling zijner vrouw (niet zonder provocatie) en die voor den rechter verklaard had „Naar myn ondervinding is een weduwnaar zonder kinderen de gelukkigste huisvader 1* De kantonrechter te Wageaingen, dat is eerst ie mand van overleg en scherp verstand, die het ge- meeuleontvangerscbapsobandaaltje uitnemend weet productief te maken, zoo merkt de schryver der «brieven uit de hofdstad" in de Jrnh. Ctop. De zoon is aan eene vaste betrekking geholpen en de twee ingestelde rechtsvorderingen tegen een afgetreden wethouder en een Wsgeningscb journalist zullonnem 60,000 opleveren. „Zullen", schrijf ik, omdat ik denk dat dezo rechterlijke ambtenaar wel niet tot het ras der „temere litigantium" zal behooreo, en dus wel gelyk zal krijgen. Vooial omdat dit cijfer zeer goed „bij staat" van geleden schade in eer en goeden naam te rechtvaardigen is. Naar den maatstaf van den vermogensbelasting, tegen 1 pCt. vertegen woordigt het een inkomen van 2000 juist gelyk- staande met de schadeloosstelling, verbonden aau de tot nog toe door den eischer in rechten ingenomen zetel iu 's lands vertegenwoordiging, die door het gebeurde te Wageniugen wel eenigzins los is gaan staan. My dunkt dat (le rekening van den afge vaardigde hierop is gebaseerd, zoodat men hem niet verwijten mag, dat hy uit een overdreven gevoel van eigenwaarde zichzelveu te hoog taxeert. Een rookelooze daad van een kwajongen had Maaudagavond tijdens do voorstelling in het gebouw voor K. en W. noodlottige gevolgen kunnen hebben. Eeu der rumoermakers op da bovenste galerij had nl. de „aardigheid" zonder eenige aanleiding „brand"! te roepen, on dit valsch alarm gaf aan leiding tot een paniek onder de toeschouwers, waar van velen bun plaats verlieten en trachten te ontvluch ten, waardoor zoowel op do zaal als op de galerijen zulk een gedahg ontstond, dat eenige vronwen flauw vielen. Stoelen en banken werden omgeworpen en verer gerden nog de opstopping, daar de gangpadeu daar door versperd ger&akteu. liet is niet gelukt, den dader in handen te krygen. Omtrent den oorsprong van het gebruik der post- zegols wordt de volgende (ware of verdichte?) ge schiedenis verhaald. 't Was in het jaar 1837, toen in het noorden van Engeland een reiziger zyu intrek nam in een ellen dige herberg. Terwijl hy van de doorgestano ver moeienis zat uit te rusten, kwam een brievenbesteller een brief brengen voor de waardin, een jong meisje van innemend uiterlyk. Deze nam den brief aan, beschouwde eenige oogenblikkon den briefomslag en vroeg daarop naar den vrachtprijs. Tweo shillings 1,20)* was hot antwoord van den besteller. krachten, om eeu ondernoming van zooveel omvang en gowioht als eenjpaal «joor uw energie tot stand zal komen, te helpen bestóreo. Freule, vergeef rfiy, ik kan niet anders. Beschouw myn terugtreden niet als eeu daad van verraad aan de beginselen, die ik voorsta of van ontrouw aan een gegeven woord. Ik kan myn zaak dienen op versohillende wjjzen, freule! en de bolofte, die ik gisterenavond op uw aaodruug deed, kan toch moeilijk beschouwd woiden als een eed van trouw aan uw zaak gezworen. Mochten onzo wegen, na zich zjoo kort dooreengesliugerd te hebben van dit oogenblik afaan voorgoed uiteenloopeu, sta ray dan toe, freuleu by het afscheid eerbiedig te danken voor de onvergetelyke en onschatbare oogenblikken in Uw bijzijn doorgebracht; oogenblikken, waarin de verbittering tegen vele Uwer «tandgenooten mij uit het hart gelicht werd «o ik raa leerde verzoenen met de vaak pynljjko ironie van het leven. Morgen keer ik naar Amsterdam terug om mijn studiën te her vatten. Laat my, ik bjd er U om, do zoete gedachte, dat Uw vriendelijke belangstelliug mij vergerelt in de worsteling met al de hinderpalen, die ik ontmoe ten zal op dsn langen weg tussohen mij en mijn schoonste plannen. Laat mij ook den heerlijken whan, freulo my te mogen noemen Uw Vriend, JAN HOLSMA. (Hordt eerceit/d.) „Achklonk het uit den mond van het meisje, ést is te duur, zooveel kan ik onmogelijk betalen. „Nu, m(j ook goed, hervatte de brievebesteller, Jan neem ik den blief weer mee." Door dit toon eel tot medelijden aangespoord bood de reiziger aan, de twee shillings te voldoen. De waardin wilde dit niet toestaan, en de besteller wat reeds weggegaan, toen de vreemdeling hem te-* rugriep, om het porto te voldoen Door nieuwsgierigheid geprikkeld, ondervroeg hy vervolgen* de waardiu naar de reden harer weigering t>n ontlokte haar toen de volgende bekentenis De brief kwam van haar broer, maar wyl zy te arm waren om de vracht te kunnen betalen, wiasel- den zy van gedachten door middel van overeenge komen teekens, op de buitenzijde van de enveloppe geprikt. De reiziger, niemand anders dan sir Rowland Hill, lid »au het engelsche Lagerhuis, verliet de herberg nog geheel onder den indruk van het beleefde avontuur. Enkele dagen later werd in het Lagerhuis het bosiuit genomenoin eeu frankeerrecht van één penny (10 ceut) voor eiken brief vast te stellen, en sir Rowland-Hill werd officieel belast met de uitgifte der postzegels. Weldra volgden de overige europeesche Landen het voorbeeld van Engeland. Het kanton Geneve, spoedig door dat van Zurich gevolgd, ging op het vast-land met toepassing van den maatregel vóór. Hadde iemand op dat tydstip het denkbeeld gehad eeu collectie van de eerste postzegels aan te leggen, dan zou by tegenwoordig uit dat fonds heel wat munt kunuon slaan. Aanvangsuur der Goudsche kaas- markt. Hedenmorgen ton kalf 11 ure had in hel tótel „tle Zalm» 'eene vergadering plant, van Kaïwhande- inian eu Undbouwere tot kohaudeliug der auaeetie van het aahvangsnur der kaaimnrltt. De Leden van den Gemeenteraad waren nit^onoodigd ileto verga dering bij |(e wonen, waaraan een drietal hunner gevolg gaf. De vergadering werd gepr#eeideerd door den heer H. M. Dcrcksen, die haar opende met een korte toespraak, tfuarin hy mededeelde dnt de heer M. Vermaal jri die hol initiatief genomen had tot deze vergodoring) eeret een paar andore raadsleden had uitgenoodigii deze te praesideeron, die zioh of om bezigheden of uit andere redenen excuseerden. Spr had zioh dinrtoe bereid verklaard, wijl hy meende 11st „meer Jicht» in deze voor den gemeenteraad, die de zaak meeat beslissen, zoer geweneoht was Spr etelde op den voorgrond zelf" volstrekt niet' op dé hoogte te zijn van de zaak en verwachtte van de deskundtgep, dio hier tegenwoordig waren, alle in lichtingen te ontvangen, rlie uoodig waren Het geldt hier de vraag; Wat is beierP Moetde Goud- echo kaasmsrkt om 6 uur of om 8 uur beginnen, of moet die geheel worden vrijgesteld i Spr. verklaarde SoMsidn °l"J'U'e verv0'ffens de De hoor 0. van Kyk opende deze met de vraag of de Voorzitter met de quaestie eenigszins zou wil- en toelichten, wat voor sommige aanwezigen wel licht wentobelqk was, doch de Voorzitter meende dat dit beter in handen wns van hk. Knaahnnde- lareit doch zette, trfll pen er op aandrong dal .lit door hem z»u geschieden, do quaestie korteliik uit een en bracht in herinnering dat rroeger hior geen bepaald uur was vastgesteld. Toen de kaasmarkt Mhteruit gtng meende men eeu vast unr te -motten vaststellen, nl. 6 uur. Later meende men dat 8 u üji"I0" "C"' wiulc<,liera en andere belang hebbenden meenden tra d»t|dit voor beo'schade op- ltrerde en vroeg het weer op 6 uur te eteileu. De heer C. Verwejj, uit Hartcelen, zeidd dat als de hoeren voortgingen z« slechte kaas 4 maken sis thans, het beste zou zijn de markt in hit hartje rnn den nacht te houden, danr die kaas geen zon of wermto kon verdragen. Goede kaas kan wel tegen een beetje warmte. Voor Gouda is bet, volgens spr. geheel onverschillig of do markt'om 8 of 8 uur begint. De bloot der kaasmarkt hnngt daarvan vol- •ttekt niet af. Spr. meent dal hee meer markten er komen, hoe slechter kans er komW Jl,.1"*'.14- der Hejjden rrangt^of het de öft8 ,an h en Venre8 dat hetzij de Seudsch» kaasmarkt om '8 of om 6 uur begint, fi 'bob-ut teder geval naar de maan gaat. Do Vo™el) "ü1 d»1 d'" rijne bedoeling niot is, C0o(t dat koes van'goede qnaliteit -el tegen warmte kan. 1 De beur 1>. van Rhjjn Dzn, wonende in „de Knip» "Bende komi op tegen ,1, beschuldiging ,l„t de boeren tegenwoordtg slechte kaas maken. Zy ma- «en -el degelqk goede kans, maar de foMrté-kaas, die is slecht en daarvoor krijgeu de boeren onver diend een slecht reputatie. Spr. verklaart sich vóór een vry aanvangsuur der kaasmarkt. De heer J. N. Both kan sich wel vereenigen met een vry uur, maar zou by een bepaald uur de markt des zomers vroeger willen doen beginnen dan wintert. De heer van der Heyden sloeg daarop eeu terug blik op de gescbiedeuis der Goudsche kaasmarkt. Vroeger was hier geen vast uur, en ieder die kaee wilde hebben moest hier op de markt komen. Daarna kwam de markt te Bodegraven (uil welke streek de Goudsche markt 40 a 60 wagens per week kreeg) die dadelyk begon met 200 wagens. Gouda kreeg dus concurrentie, die toenam toen ook Woer den een markt ging houden. Woerden zag terecht ic iets nieuws te moeten bedenken en dit was bepaling vat een vast aanvangsuur n.l. om 8 uur. Dit bleek rationeel en ook voor Gouda vond spr. dat bet beste uur. Ook in N-—Holland begint geen kaasmarkt vóór 8 uur, wel om 9, soms zelf» om 10 uur. Dóór komt alle kaas aan de markt. De zon schynt daar evengoed als hier en als daar de kaas door de wartate dus niet bederft ia er geen reden dat dit hier wèl het geval zou zijn. Goede kaas bederft niet door een half uurtje in de zon te steau. De meest» kaas wordt hier door Rotterdammers gekocht eu die ligt nog wel een dag in een warme schuit by het vervoer, wat dau ook volstrekt geen kwaad kan. Om de Goudsche markt in stand te houden, moest het de kooplieden gemak kelijk worden gemaakt. Aanbpveling zou verdienen de inrichting vau de Waag j te verbeteren, zoodat binnen eoh uur alles kan worlden afgewogen. 8pr. constateert dat de aanvoer op onze markt in du laatste 20 jaar niet erg is achteruitgegaan. De Voorzitter stemt toe dat de inrichting van de Waag te wensoben overlaat. De balans, die daar gebruikt wordt, is meer geschikt om oljphanten te wegen dan kaas. Spr. begrijpt echter ipet hoe de heer van der Heyden kan beweren dat de aanvoer niet achteruit ging op onze markt. D&t toch werd juist als reden opgegeven voor de wenschelykheid van eeu ander uur. De heer J. L. van Eyk stelt in het licht dat het nemen van een proef om d» markt ten 8 uur to doen beginnen goed geslaagd ijs. In 1889 werden aangevoerd 2973 wagens kaaJ, in 1890 (toon de raaTkt om 6 uur begon) 3242, in 1891 (toen zij om 8 unr begon) 3725 en iu 1892 (toen er, gelijk bekend is, minder geproduceerd werd) 3696 wagens. Nu dus gebleken is dat do proef goed werkt, waarom bet uur van 8 wéér te veraudeijsa? Er is dezer dagen nogal eens gesproken van de raeeuing der „boeren" ia deze quaestie, maar het bleek spr. dat vele boeren daarover een groot woord hebben, die nooit oen kaasje aan de markt brengen. Dat gebeurt meer. De heer Verweij, die nu de vergadering verlaten heeft, doch straks het woord roerde, komt hier nooit markten en toch spreekt hy mede, volgens spr. geheel ten onrechte. Alleen zij die werkelijk belang hebben by de zaak, komt het recht van meduspreken toe. De Voorzitter zegt die uitdrukking van deu heer van Eyk vry pedant te vinden. Vele bonren zeggou: omdat de inarkl om 8 uur begint, kom ik niet in Gouda markten. Dat zij hier dus niet komen is geen bewijs dat zij niet mogen nieésprekon I De heer Both meent dat de telling vóór de invoe ring van het couponstelsel, te wenschen overliet. Op die getallen door den heer van Ëijk genoemd kan dus niet geheel staat wordeu gemaakt. De verwy. zing naar den toestand iu Noord-Holland gaat z. i. ook niet op. N. 11. kaas is niet te vergeljjkeu met onze kaas I De heer van Eijk beantwoordt, den vorigen spr., en houdt de juistheid zyner cijfers vol. Ook vóór in voering vsn hot couponstelsel was de telling juist 1 De verschillende sprekors lichten nog nader hun gevoelen toe. Ook de adressen komen ter sprako* De veelheid der haudteekeuingen bewijst niet veel, meouen sommigen. De beer van Kijk zegt dat een kaaskooper hem persoonlijk hoeft medegedeeld geteokend te hebben op een adres voor een aanvangsuur, dat iu zyn be lang was hoewel hy toestemde dat het belang van Gouda een ander uur vorderde*.-*' Do Voorzitter eischt dat de heer vau Eyk don naam zou, noemen van dieh kaaskooper. Het blykt dat dit is: de heer de Bruyn te Rotterdam, die aan wezig is on die met nadruk den Voorzitter het recht ontzegt dergelijke vragen te doen. Intusschen hebben reeds velo personen de vergadering verlaten, doch na vooraf in de stembus een biljet te hebben geworpe'ti| of zij vóór 8 uur, vóór 6 uur, of vóór geen vast uur waren. Tot loden van het stembureau worden benoemd de hh. van Éy'k en van der Hryden. Daar op dat stemmen van hen, die reeds de vergadering verlieten, geen coutró'e was geweest, vorderde men dal die stemmen ongeldig zouden worden 'verklaard en een nieuwe stemming plaats zou hebben', waarbij ieder zijn stembiljet zou moeten, onderteekeneu. Dit werd goedgekeurd. Voorts werd beelist dat de stemmee jen een pear kaashandelaren, die de vergadering in t geheel niet hadden bygewoond, doch een onder teekend biljet hadden gedeponeerd hoe hunne mee ning was, geldig zouden zyn. Het aantal aanwezigen, dat in het begin der ver gadering 122 bedroeg, was op bet einde geslonken tot 34. Daarvan vereonigden zich 16 voor een vry uur, 14 voor 8 uur en 5 voor 6 uur. Daarop werd de vergaderiug gesloten. In zyne verklaring zal het nieuwe Fransche mi nisterie zeggen, dat er voor de Kamer nog veel 'af te «joon is, en aandringen op eeu» stemming over de staaubegrooting voor dit jaar, alsmede op het gereed maken der begrooting voor het volgende jaar. De Panama-zaak mag het parlement niet van tyue plichten afhouden. By de aaostaande verkiezingen zal het ministerie billykheid betrachten jegons alle politieke meeningen. Het zal de hervorming der belasting op de drap- kec, onafhankelijk van het budgët, voorstellen en den Senaat verzieken de voorgestelde belasting op de beurs-operatiën aan te nemen, waardoor de coalitie onderworpen worden zal aan zekere eischen van na tionaliteit, en een einde zal worden gemaakt aan geheime operatie». Do stemming over de begrooting zou in het laatst dezer regeering geen behoefte be staan aan het aanvragon van oen nieuw krediet voor ééne maand, terwijl de kamer met reces zou kunnen uiteengaan tot den 25en April. In het Kabinet zijn drie personen opgenomen, dia tot dus ver nog niet aan de ministerieele tafel gezeten waren. Het zyn de heeren Guérin voor justitie, Poincaré voor ocderwys en Terrier voor koophandel. Guérin was procureur to Avignon en is in 1890, toen Naquet van d»n Senaat overgiag lot de Kamer van afgevaardigden, in diens plaats gekozen. Poin caré kwam in 1887 in do Karaor, werd in 1889 herkozen en he0t zich spoedig den naam van een bekwaam man weten te verwerven. Hy was alge meen rapporteur dor begrootiug. Terrier was, eer hij tot afgevaardigde gekozen werd, hSofdnmbtenasr by de belastingen eu werkte mede aan U Mot (TOrdre en le XIX Siècle. Het ministerie is aan don radicalen kant, on bet Journal dei Débat» is or dus weiuig mede ingeno men. Het erkent wol dnt er mannen van verdienste zitting in *hebber« maar dat is niet genoeg om ver- trouweu te kunnen inboezemen. Afloop van Openbare Verkoopingen van Onroerende Goederen. VERKOOP 6 APRIL. Woning F. 58 en landerijen te Itoeuwyk in de Boezjpn4,OD Gravekoopsche polders, groot 22 h. 95 a. 26 c. 25826.koopster G. Hofland wod. A. Lan- gel aan te Reeuwyk. Burgemeester en Wethouders van Gouda, brengen ter openbare kennis, dut ter voldooniug aan art. 69 der Wet van den 4 Juli 1850 Staalt- blad no. 37), afschriften vaq de processen-ver baal, betreffende de benoeming vaneen Lid van den Gemeen teraad bedoeld bij de artijcelen 5» en 67 dier Wet, zyn aangeplakt iu don Korten Groenoodaul alsmede' dat eolijke afschriften op do Secretarie der Gemeente zijn nodergolegd, alwaar daarvan inzag© kan worden genomen op iederen werkdag van des morgens 10 tot des namiddags l ure. Gouda, 5 April 18-'S. N Burgemeester en Wethouders roomoemd, VAN BERGEN IJZENDOOBN. De Secretaris, BROUWER. Burgerlijke Stand- GEBOREN: 2 April. Johannes, ouders G. Hoogen- doorn en J. Blom. 3. Gysbertus, ouders J. Buur man en G. van Erkel. Arnoldus Bastiaan, ouders F. Abbema on A. den Toom. - Gerard us Hon. I rik us, ouders C. Boret en M. J. Nieuwenhuijzcn. Elizar beth Catharina, ouders C. Groenendaal en T. van Kysdam. 5, Hendrik ouders P. van Eyk en B. Dokter. Martina Francina, ouders F. J. Bruijstens en M. van den Berg. OVERLEDEN: 3 April. A. E. Flux, 11 w. G. de Jong, 16 m. 4. N. de Wilde, 78 j. 6. G. 8. van der Kley, 4 j. GEHUWD: 6 April. B. C. Krijgsman en C. van der Kley. M AA&TBEBICHTED. Gouda, 6 April 1893. Ten gevolgo het Paaschfoest ging er heden in granen zeer weinig om.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2