r Bultenlaadscli Overzicht. St., Dr. A. v*n Useodqk, J. B. Lusrthart eu A. VnjUndt ieder 8 et. De. J. A. ran Wijk 2 st. en J. H. Krom en B. H. ran de Werre Sr., ieder 1 stem. Maandag den 10«n April rieren H. Kwakernaat m P. Weeldenburg bun 80 jarig huwelijksfeest. Hun behoeftige omstandigheden in aanmerking go- nomen, zullen wellicht meer gegoede ingezetenen hen in staat willen stellen dat feest met hun kinde ren te gedenken dat er ran een werkelyk «feest' sprake kan zijn. Men deelt ons mede dat de oudjes (de man is oudstrijder) rerdienen geholpen te worden. De hb. J. van Praag te Ondewater en H. van Nes te Woerden zyn benoemd tot surnumerair der re gistratie en domeinen. Men meldt uit den Bosch Door de inlichtingen van een meisje is de justitie de bedrijvers ran den te Osch op een marechaussee gepleegden moord op het spoor. Wy lezen in bet by Van Gorcum te Asseu ver schijnend weekblad tloralia het volgende «in e'k land beeft men tegenwoordig bijna een nationale bloem. In Nederland, voor zoover wy we ten, nog niet. Engeland heeft zijn «Ptimrose* (Primula aehulis) welke bloem ter eere van een zijner grootste mannen werd gekozen. Duitscbland beeft de «koren bloem' ((-entaurea Chanus), de bloem waarvan Keizer Wilbelm 1 zooveel hield, en in de Vereenigde Staten ran Noord-Amerika beeft de heer M. Huttler nu voorgesteld om de «Pensee' (Viola tricolor maxima) als nationale bloem te kiezen. In Nederland bezit ten we nog niet zulk een nationale bloem. Komaan, lezers van Floralia, laat uw gedachten er eens over gaan en kiest voor Nederland eens een nationale bloein Denkt vooral om een bloem, die tegen 81 Augustus, den verjaardag onzer geliefde Kouiugin Wilbelmina, iu vollen bloei pry kt. Laten wij ons op dien dag alleu tooien met die zelfde bloem en laten wy onze kennissen en vrieudon or op attent maken, dat se dat ook doen. Zoo zullen wij voor Nederlaud oen nstiouale bloem krygeu, die, naar wy hopen, door onze Koningin zal worden aangeno men. Laat ieder de bloem, die hem het droost geschikt schjjnt, aan ons adres opgeven, wy van oiizen kant zullen dan du volledige lijst opnemen en daarna met een voorstel voor den dag komen. «Van af hedeu wordt de lyst ter insohrijving ge opend; zend daarom de naam van de bloem uwer keuzo aan óns adres.. Op dio wyze zal ieder er toe medewerken om de «Nationalebloem van Nederland' te helpen kiezen.' In de jaarvergadering der Unie, Een school met den Bijbel is ook de leerplicht besproken, liet be stuur deelde mode dat het naar den besten weg zocht om te komen lot een algemoene vergadering van voorstanders van ohristelyk ouderwys, met het oog op den leerplioht. De vergadering machtigde het bestuur, verdere stappeu in die richting tc doen. Omtrent het mislukt optreden van Domela Nieu- wenhuis te Uoermoud, meldt ineu van daar Reeds daags te voreu was per circulaire hekond gemaakt dat de hoofdman der socialisten hier eeu redevoering zou komen houden. Eenigs wakkere mauneu, leden van de schoone vereenigu.g Geloof en Weten schop, hadden gezorgd, dat Dinsdag-och tend een circulaire werd verspreid, waarin verzocht werd, tydeos de vergadering, als protest tegen de socialistische strevingen, de uationale liederen aan te hetfeu. Klokslag 12 uur verscheen de kampioen der verdrukte werklieden op de tribune, eu als eerste verwelkoming werd... gefloten. Een geestver want opende de vergadering en zinspeelde op de dien ochtend verspreide circulaire. Intusachen had meu een glas water met citroeu voor Domela Nie- weuhuis gebracht, om zich tydens zijn voorgenomen redevoering van tyd tot tyd te verfrisschen. foen de inleider begon te vertellen, dat men eerst D. N. moest uauhnoreu, en dat het aanbMft^pau nationale liederen bjj de verdrukte arty ïdersHft te pas kwam, begonnen de gezamenlijke werffeden, daar tegenwoordig «Wien Neerlandfch bloed" uit volle borst aan te heffen. Daarna: «Oranje boven, leve Wilbelmieu" «Weg met de socialen" en het oude bekende volkslied: «Piot Hein". Aan het zingeu kwam geeu einde, eu hoe meu ook van de tribune met het houten hamertje klopte, om toch eindelijk D. N. aan het woord te Jaten komen, 't hielp allemaal niets, onze wakkere gasten bleven doorzingen eu «Oranje boveu, leve Wilhelmien" werd door honderden keleu uil gegalmd. De kapitein dor maréchaussees gelastte, na eeu kort onderhoud mot D. N., dat men moest ophouden met zingen, anders zou de vergaderiug worden gusloteu, doca met nog meer euthusiu&ine werd het «VVieu Neerlandsch bloed" aangeheven, eu het donderde door de zaal: «Oranje boveu, leve Wilhelmien!" «Nieuwenbuis moet zakjes plakken, hi, ba, ho!" Enfin, 't slot was, dat de kapitein de zaal liet ontruimen, zonder dat Domela Nieuwenbuis.... den mond had kuunen opendoen eu.... zyu glas water met citroen had kuuuen ledigen. Eere aan de wakkere wërkliedeu van Roermond» voor huu heldhaftig gedrag. Zij hebben getoond, met liefde bezield te zyn «oor huu patroons, die ook allen, touder uitzondering, de belangen huunor on dergeschikten behartigen. Domela Nieuweuhuis zou spreken in Roermond, en geeu eukol w6ord heeft bij raogeu uitbrengen. Na een heerlijk (P) diner by den „uppelsiuenr"- koopmau Miukeuberg, den colporteur van De Volks tribuun, was zoo zachtjes aan de tyd van vertrek aangebrokeu. Te 8 uur opeude zich de deur vau het krotje, eu de milliouuair Domela Nieuwenbuis trad te voorschijn. De verzamelde volksmenigte hief het «Wien Neorlandsch bloed' aan, eu geëscorteerd door do gewapuude macht, werden D. N. eu gozelieu naar het station.... gedrougen. Onze fliuke werklie den begouueu op z'u Rottordaiusch te hossen, en voort uioest het, of ze wilden of niet. Iu oen oogeu- blik waren D. N. eu consorten aan het station, en miusteps 800 perron kaartjes werden geuuinen, om den «volksbevrijder' lot op het laatste oogecblik uitgeleide to doen. Voor reclame nam de «held' plaats iu de 1ste klasse harde plauken, eu «Oranje boven' eu «leve Wilhelmien' donderden liern tot liet laatste oogenblik in de ooren. Daarna werd aan den kapitein der maréchaussee eeu ovatie gebracht, ten teekeu dat meu de gestelde macht eerbiedigt eu met liefde bezield ia voor de edele spruit van ons Vorstenhuis. Nooit zal in onze brave bisschopsstad bot socialisme wortel schieten. Nogmaals eere aan de flinke werklieden van Roer mond voor huu echt katholieke gevoelens en aan de brave patroons, die bet welzyn hunner onderge schikten behartigen yfibr. Dbl.) Men sohrijft nit Rotterdam aan de Telegraaf: De lezers zullen zich herinneren, dateenige weken geleden werd meegedeeld een circulaire van eens nieuwe kiesvereeniging alhier. Tot de onderteekeuaar* van die circulaire behoorde ook dr. J. Hooijkaas, als raenach en predikant te Rotterdam, als geleerde in 't geheele vaderland eo ver daarbuiten hooggeschat. Op de laatste verga- doring van deu kerkeraad der Remonstrantsohe Broe derschap werd de heer Hooijkaas over de ondertee- koning van die circulaire geïnterpelleerd. Een der ouderlingen vond haar ongepast een tweede en een derde dito. De overige ouderlingen eu diakenen ondersteunden door hun stilzwijgen do afkeuring enkele jeugdige leden van don kerkeraad steunden haar door npplandisaement. Krachtig eu waardig kwam dr. Hooijkaas voor zyne vrijheid en reobtau als staatsburger op. Hij maakt nimmer van deo kansel of van zijne predikautsbetrekkiug gebruik om propaganda te maken voor zynu zienswyze op politiek gebied, en verlangde dan ook, dat men zyno vrijheid om voor die zienswijze uit te kouten buiten zyoe predikantsbetrek king zou .eerbiedigen. Die Retnon- strautsche kerkeraad bestaat uit de fine Jleur der Rotturdamsche liberalen, de beereu D. Herdig, P. H. Gleicbman, Schepp, Pitt enz. De Time» bevat een artikel, waarin wordt gezegd: De vrees, dat in deze leute de cholera zioli weder zou vertooneu, is bewaarheid. Gedurende de laatste twee weken zyn 70 sterfgevalleu voorgekomen inde Fransohe kustplaats Lorient. De Fransohe overheid heeft, ouder gewoonte, ge tracht het bestaan der ziekte geheim te houden, doch ditmaal te vergeefs. De epidemie schijnt zich uit te breiden. Op zyu minst 300 gevallen moeten er te Lorient zyn geweest, welke stad trouwens reeds gebleken is door den erbarraelyken staat van deu gezond- li idsdienst een vruchtbaar terrein voor typhus te zyn. Het City-blad is beduoht, dat de cholera zich zal voortplanten langs de zeeoevers tot de Oostzee, en spoort aan tot verdubbele waakzaamheid. Volgens een telegram uit Londen, beeft de En- gelsche minister van binnenlandsche zaken aan de gezondheidsoommissiën in de Engelsche havenplaatsen eeu rondsehryven gezonden, waarin wordt medege deeld dut volgeas bericht van den Engelschen consul te Brost, siuds 22 Maart 11. 51 choleragevallen met doodelyken afloop zyn voorgekomen te Lorient iu Brotugne. De suuitairo-commissie voor de Theeras heeft bo- kend gemaakt, dat alle schepen, komende van Fran* telle, Duitsche, Russische, Nederlandsche en Bel- gisohe havens, van Archangel tot Lorient, do havens van Marseille en van alle haveus van de Zwarte Zee eu do Zee vau Azof, door geneeskundigen zullen onderzocht. Er is eene hulk gelegd bij Denton, oezuiden Gravesend, vau wuar de geuooskundige in spectie plaats heeft met een stoomsloep. Gezagvoerders van stoomschepen worden opmerkzaam gemaakt, dat er zware boeten gesteld zijn op hoi overtredeu dezer bepaling, welke gemaakt is door het pluatselyk be stuur met het oog op de cholera. Och, zei hy glimlachend, dat spook is met my binuengeslopeu, 't heeft ine van gisterenavond af vervolgd en zelfs in myn slaapkamer liet 't mo niet met rust.... Mag ik eens van de freule weten, hoe 't met haar sociale plannen staat Ze keek hem even verwyteud aan, maar zijn leuk gezicht veranderde er niot om, zoodat ze ternauwer nood een booter uitval kon weerhouden, dan ze nu reeds deed. ïk zei eigeulyk geen reden om dat onderwerp nog eens op het tapijt te halen, zei ze kort. Om gecoeglyk byelkaar te zyu, moesten wo ééns-voor-al afspreken, (reen kwesties aau te roeren waarover we 't niet eens tfyn. Als u 't weten wil, welnu, met myn plannen staat 't natuurlyk nog precies gelijk. Wispelturigheid is geloof ik nooit mijn zwak guweost en wat ik vandaag ernstig wil, dal wil ik morgén nog. Mijn plannen staan als een rots, dokterMaar met de uitvoering zal ik geduldig wachten tot hot tyd is. Dat spreekt nls^^^^^^deu liykadag te Worms" dokter Gekheid, broS^^7^ME»t spreekt als eeu twintigjarige Frreaohe stijfkop!*#* tegen bster weten in ziju ongelijk verdedigen wil. Zog dat niet, vaderverzocht do freule ernstig. Hebt u me zelf niet geloerd, altijd op.iniju eigen oordeel te vertrouwen, als 'i punt vau kwestie niet boven mijn bevnttiug ging? Myn vorstand en myn tart beide zeggen me, dat myn plannen good zijn.... Maar ik zeg, dat za niet goed zyn, viel de jonker uit. Dat moet bewezen worden, vader I ging ze be daard voort. Geef een praktisch voorbeeld en eeu gezond argument tegeu myn plan.... Miju God, freuledenk dan ook eer.s aan de eer vau ons geslacht, de schoouheid en dan rijkdom vau ous landgoed.... Ik wou eeu vergelyk voorslaau, zei dokter Raabe kalineerend. Kyk eens, m'nheer Hulst heeft «enige landerijen van het slot in erfpacht, niet waar P De freule knikte. Welnu, als de jonker er nu kon busluiten, om een ander in dezelfde gunstige conditie te plaatseo, dan zou de kwestie opgelost zyn. De gelegenheid ware dan geopend um hier een coöperatieve land bouwonderneming te vestigen, waarvan freule Marie als beschermvrouw zou kunnen optreden. Ik geef de slotsom van ui^u nachtelijke overpeiuzingeu, zoo» als ze zich aan my heelt opgedrongen, terwijl ik zoekeudu was naar een middel om de verstoorde har* raome iu ons triumviraat te herstellen. Ik maak' daar een voorstel van, dat ik aan inijn geeertl auditorium in overweging geofom hot over eeu dag of drie iu plechtige bijeenkomst te behan delen. l)e jonker er. freule Marie schoten beide in oen laoli over den komische» ernst, Waarmee de schalk- scbo oude heer zyu voorstel ter tafel bracht en daar Waari r tafel hy dien lach beschouwde als blyk van instemming, werdeu de discussies tot nader orde verdaagd. Freule Marie was hem in haar hart recht dankbaar" voor zyn loyale toenadering, maar ze was nog te veel onder den indruk vau Holsma's mysterieus briefje om dadelijk den ouden, hartelykun conversatietoon woer te vatten, zoodat ze zich zoo gauw mogelijk aau het discours onttrok. In haar kamer gekomen, zette ze zich dadelijk aan de schryflafel, waar ze op een zachtgetiut velletje inderhaast eenige regels krabbelde Huize Hoogeadaal, Woensdag. Den Heer Jan Holsma te Zandwijk. Mynheer 1 Ik ben ernstig boos op. u. Als iemand my een belofte doet- of zijn woord geeft; dan meen ik dat op to mogen vatten als een ongeschroveu contract met bindende kracht voor beide partijen. Ge ver breekt dat contract plotseling zonder eeuige afdoende opheldering te goveu. Gy verbiedt me zelfs u op heldering te vragen. Gij overstelpt my met groote woorden, die inij wel verbijsteren, maar niet treffen. Waarom dat alles? Ik vraag u dit in weerwil van uw verbod. (Hordt eerceltjd.) De 'a-Gravenhaagsche Tuinbouwvoreeniging heeft voor haru 16e voorjaarstentoonstelling van plan- tss, bol- en knolgewassen, bouquetteu enz. de zalen van het Gebouw voor K. en W. weder in een bloe mentuin herschapen. De groote benedenzaal levert een praebtigeu aanblik op door de fraaie rangschikking der bloemen en planten. Er zyn 187 inzendingen, ran Haagsche bloemisten en uit de bollenstreken. De rozeu munten ditmaal uit door schoonheid, dank zij het mooie voorjaar. Bij den ingang der zaal is een schoone verzameling camellias tentoongesteld, afkomstig uit den tuin der Groothertogin vap Saksen, met de zeldzaamste soorten. De kleinere bloemen, de groenten en de bouquetten zyn op de bovenzaal geëxposeerd. Het Kon.-Zoólog-Botan. Genootschap zond een groep orchideën, uitmuntende door schoonheid en fri scheid. De schrik is den bewoners van Purmerend om het hart geslagen. Do toren, in de kom dor gemeente gelegen en van drie zijden door woningen van par ticulieren eu het schoolgebouw omringd, dreigt te zullen omvallen, indien daarin op de eene of andere wijze niet wordt voorzien. Eendoorden burgemeester dier gemeente ingesteld onderzoek in September van het vorige jaar bracht aau het licht, dat die afwy- king van den loodrechten stand SS'/s centimeter be droeg. Een tweede onderzoek, in Maart II. toonde aan, nat de afwijking was gerezen tot 47 cM. Treurig is ook de toestand van de kerk der Hervormde ge meente, die tegen den toreo aangebouwd is. Zy is dp verschillende plaatsen uit haro voegen gerukt en vertoont diepe scheuren, zooJat het daglicht er door schijnt. Nu is echter vanwege deu gemeenteraad en het kerkbestuur een schrijven gezonden aan den Commis saris der Koningin vau Noord-Hollaud, waarop het antwoord is ontvangen, dat eerstdaags de hoofd ingenieur van den proviuoialen waterstaat den toestand der beide gebouwen zal onderzoeken. Hierna zullen de plaatselijke autoriteiten aan een bekwaam architect het herstellingswerk opdragen. Dfo zoo hoopt men. dat de ontruste gemoederen wemra tot rust zullen komen. De schade zal niottoinin groot zijn. Want schuilt de fout, naar men met grond vermoedt, in de fan- deering, dan is vooralsnog het daaraaD te verrichten werk niet te overzien, en zal de gemeenta jarenlang Onder zware iustou gebukt gaan. Dezer dagen ia de juwelier Beymer te Nizza leeliïk opgeheht. Twee heeren, dio Fransch spraken met een Engelse li dialect, kwamen een bruidsgeschenk knopen. Na laait zoalteu raaaktau ,g kauae voor 1600 fr zoudon ze een halsketting nemen, met dia manten bezet. Zg garen den juirelier 250 fr. onder pand en helen 't srekocble bg hem, om er eersteen étui voor ta gaan koopen. Weldra keerden zij terne legden de ketting in de doe, en pakten hetnetjes lil, van touw on lok voorzien. Eren vo'dr hun ver- trek kwam oen dame binnen, die deu winkelier be zighield en midderwgi sloegen de heeren hun slag. Zg vertrokken, om bij het Credit Lyounaia geld ïe halen en zonden den volgenden morgen terugkomen maar da juwelier wacht nog. Toen hg argwaan krggende, da doos opeude, ontdekte hij, dat de hüu" T PT8 'eri">k<8. ledige hadden achtergelaton nn die mot de halsketting bad- den meegenomen. Zij zijn denkeljjk naar Italië ver trokken niet onwaarschijnlijk mot de dame, die toe- ïS 1 J" blui">»k»'»in, terwijl zg er waren. Prestonbekend" C""" k"piW" Men is iu California bezig eeneu boom om te hakken, die tot oeu zeer eigenaardig doel bestemd is. Kr zullen liaaruit namelyk 8 spoor weg waggons Woiden vervaardigd en elke waggon zal uit een massief uitgehold stuk hout bestaan. Gereed, zullon zij naar de wereldtentoonstelling te Lhigago worden gezonden. De boom is 100 voet in omtrek, op 83 voet in diameter, en bevat, buiten top en voet, 4000 voet massief en solide hout. Waterdog-avond waren op*eukele plaatsen to Am sterdampeisonou bezig met aan huizen, op schuttiu- enz biljetten te plakken vnn de volgende inhoud «Indien de arbeiders hun toestand verbeterd wen- sohen, moeten zij niet op andere vertrouwen, maar op zich-zolven.' En andere waarop stond «Naar deu arbeid als de kindoren nog slapen. «Van don arbeid als kinderen weer slapen. «Hoe zal de arbeider voor oen goede opvoeding tyaer kinderen zorgen, als hy ze bijna nooit ziet. «Strijdt mede) arbeiders, voor den 8urigen •roeidsdag!' Dit was ook geschied door eenige personen in de O. Leliestraat en op do Leliegracht. Hier was een politieagent, die het aanplakken belette en papieren, reeds aangeplakt, verwyderde. De aanplakers en eenige andere personen drongen zich toen om den agent been en maakten van de gelegenheid gebruik om een reclame te maken, want in oen oogwenk zaten helm, dregtaschjen unifomjas van den man der wet vol met de gegomde reclamebiljetten. Voor zoover ons bekend is, kan men wel by fees ten, wedstyden enz. tegen betaling politieagenten haren, om terreiu af te zetten enz, maar voor recla me. dat is nog niet verkocht. De man protesteerde dan ook hevig eo kreeg het toen zoo benauwd, dat hy in de treurige noodzakelijkheid was zijn sabel te trekken. De reclame liefhebbers vonden het echter minder noodig om de reclame nog te verhoogon door eeu sabelhouw op arm of schouder en gingen daarom maar huns weegs. Het geval lokte veel nieuwsgierigen (Echo) Gistereu werd in Den Haag een paar in ondertrouw opgenomen, waarvan de bruidegom 73 jaar telt en het bruidje IJ 'jaar oud is. Nu zoowel ic de Vragen des Tyds van November 1.1. dr. Eu klaar, als in de laatste aflevering van 'de Gids dr. Straub by vernieuwing hebben gewezen» op de uoodzakelyk van zuiver drinkwater, omdat besmot water ahbsns oorzaak kan zijn van verspreiding zoo wel van typhus als vau cholera kau op dit groote volksbelang inderdaad niet genoegde aandacht worden gevestigd. Reeds ten vorigen jare, toen te Hamburg do cholera heersohte en ook in ous land de ziokte zich spora disch vertoonde, werd door hej geneeskundig staats toezicht en door plaatselijke gezondheidscommissies herhaaldelijk aangedrongen, het drinkwater steeds te koken. In verband daarmede verdienen de mededeeliugen de aauducht, welke in het laatste nummer van De Ingenieur gedaan worden omtrent deu watersterilisa- teur van den ingenieur Heuneberg. Van dezen „toestel tot het kiemvrij maken van drinkwater" geeft de beer M. Bymons te Rotterdam eene beschrijving, blykens welke het water, na tot 100" Celsius te zijn verhit, toch met eeu temporatuur vau slechts 15U Celsius weder uit den toestel stroomt; deze behoeft slechts aan de waterleiding te worden bevestigd, terwijl de verwatming geschiedt door eene gasvlam met gering gasverbruik. Het gronddenkbeeld voor deaeu toestel werd door von Sieinens, kort véófzyn overlyden, aangegeven; het is de, toepassing van het tegeustrooinstelsel. Het koude water stroomt iu te genovergesteld richting vau het heete water, hetwelk aan liet koude zijne warmte afgeeft met een nuttig effect van 83 pet. Een regulateur regelt zoowel den constanten stroom water, hetwelk steeds tot 100JC. mout worden ver warmt, als den aau voer van gas naar den brander. Een iuteiebsaat voorwerp, dat uit Engeland naar de tentoonstelling van Chicago gezondeu werd is de eerste photographie vun het monsobelyk gelaat, die ooit werd geuoinuu.' Het is hel portret van de zuster van prof. Draper vun de Newyorkscbe universiteit, door dezen ia het begin vau 1840 genomen en ten geschenke gezonJen aau wijion Sir John Herschel, door wiens familie het bewaard is geworden in de zelfde toestand waariu het naar Engeland word ge zonden. De dame, wier portret het is, leeft nog en is 87 jaar oud. Eeu kort geleden vervaardigd por tret van baar zal naast bet eerste portret worden tentoongesteld, en op die wijze zal men in staat zyn door vergelyking den vooruitgang der photographie gedurende do laatste halve eeuw te kunnen waarnemen. Na opening der Fransohe Kamerzitting, gisteren te 2 uur, las de minister-president de aangekon digde verklaring voor. in die verklaring, die door de linkerzijde wordt toegejuicht, wordt de medewerking der Kamer gevraagd. Daarna wordt de beraadslaging over de hegrooting hervat. Al de artikelen der .wet op de drankbulosting en op de beursbelasting worden goedgekeurd. Op de belofte van den minister van financiën, dat bij zich sterk maakt die ontwerpen ook door den Suitaat te doen .goedkeuren, wordt het budget in ziju geheel aangenomen met 386 tegen 18 stemmen. Do Kamer gii.g (laarnu tot 25 April op reces. In den Senaat werd hetMot der verklaring met enkele bijvalsbetuigingen begroet. De minister van financiën diende de begruotiug iu, welke naar de commissie werd verzonden. De Senaat ging daarop uiteen tot 25 April. De ontvangst, welke bet nieuwe kabinet in de kamer vond, is eer welwillend dan hot tegendeel te gezU cT' meerderheid h«* ministerie gunstig Wat den Senaat betreft, wordt echter beweerd dat het ongewijzig aannemen van het budget door de Dsmer, sla eene uitdaging zou beschouwd worden en eene overeenstemming tusschen de boide Kamers moetlyk zal ge ronden worden. De Blowitz, de Parijsche oorrespondent der Times erkent dat geen der nieuwe Fransohe miuiatera hem bekond zyn, en behalve de Senaatsleden is, zegt hij waarscbynlyk ieder in dezelfde onwetendheid. De radicale heer Peytral wordt minister vau financiën, evenate 5 jaar geleden in het ministerie-Floquet voor dien tijd was hy onder-secretaris van staat san betzelfde departement. Poincaré, de minister van onderwijs is slechts 33 jaar, kundig sn vol ijver. Hy is afgevaardigdo van Bar-le-Üno en werd tot rapporteur iu verschillende commissies benoemd. i)e s' journalist Ferrier, minister van koophandel, een wirmL voorstander van het protectionisme, vroegor contrt^T^ leur der belastingen, heeft nooit een portefonille ge- had; de gematigde republikein Guérin (justitie), Seuaatslid voor Vaucluse. was eertyda een geacht advocaat te Carpet»tras en vervulde eenigon tijd den post vau secretaris van staat. Hij was het jongste lid van den Senaat. «Het is, zegt De Blowitz, alsof het ministerie ver- kregen is door het trekken van namen uit een hoed. lenty Dupuy byna geniale eigenschappen toont, zal hy het tot de verkiezingen niet uithouden. «De groote moeilykheid .is het conflict tusschen den heer Caruot, die Constans niet aan het bewind wil roepen, en de republikeiosche meerderheid, die hem terugwensoht. Constans hoeft blijkbaar zijn kabinet al gereed.' Iu het Engelsche Lagerhuis vroeg de minister president Gladstone de tweede lezing van het Home Rule-ontwerp. Home Rule is do eenigo oplosling der Iersohe qusestie, zeide Gladstone. Drie deeien van het Ver- eenigd Koninkrijk habben zich reeds vroeger ten gunste van deze oplossing verklaard, en nu is ook 10/ Engeland eene neiging merkbaar om terug te tarnen op het vyandig besluit van 1886. Onderdo massa vau het lerscho volk bestaat eeue voortdurende beweging om den band, die Ierland aan Engeland bindt, te verbrekon, of wijziging te brengen in de verhouding. Echter is bet lersche roUMsit beslo ten, met in den toestand te bly ven üarin bet uu verkeert, totdat de verandering, waar het om smoekt zal toegestaan zyn. Ken iu alle opzichten voldoende oplossing der fi- uancieeltf quaestie is onmogelyk, aldus vervolgde Gladstone, maar in geval van bacbelyke omstandig- hedeu zouden de vermeerderde uitgaven van het ryk bestreden kunnen wordèu door oen verhooging van den accyns op het gedisilleerd en door eene bedrijfsbelasting, en dan zou Ierland zijn deel van den zast dragon. Het lersche vraagstuk is op 't «ogenblik eene quaestie tusschen eene sterke eu eene zwakke natie. Niets is moer vernederend dan de ouderdrukking van eeu zwak volk door eun sterk volk; maar niets is ook edeler dan het schouwèpel, aangeboden door eon volk dat, geleid door eor en plicht, vast besloten is te breken met een voorbedichtelijlc gepleegde on rechtvaardigheid. ore der ^i0hael toor do vorwerping De zitting van de Belgische Kamer ving Woensdag Wa! 8°!'®'°" te noomon oen coup de théatre. Namens de gematigde linkerzyde bood de heor Kerckhove, zoodra de dispussie over art. 47 be gon, een formule aan, die, naar men mededeelt, Dinsdag in een purtyvergaloring met 18 togon 6 is aangenomen, Daarin wordt hU beginsel neergelegd, dut stemrecht zullen erlangen^» bnrgors var. min stens 25 jaar, die beantwooMRan de vereisohten, door do wet te stelle# Deze wet zal slechts aan genomen kunnen worden met een meerderheid van twoe derde. Bij wijze van overgangsbopaliog zuilen hot kiesrecht voorloopig erlangen nllon, die tegen woordig krachtens census of oapiciteit. Gemeente raadskiezers zyn benevens zy, die, éigens de wet vun 1889, van personoele belasting zijn vrijgesteld. Bij de toelichting bleek terstond, dut bet do be doeling niet was dit voorstel te stellen in de plaats van het voorstel-Graux, maar het aan te bieden als transactional voorstel, als andere schipbreuk hebben geleden, Eu misschien staan dan de kansen niot ongunstig. Het verschuift de nadere regeling naar do wet, maar gooft voorloopig kiesrecht, ongeveer in dezulfdo mate als de heor Frére wil, een kiesrecht bovendier, dat gebleken is voor do rechterzijde niet ongunstig te zyn. Vandaar dadelyk een welwillende houding van de zijde van don hoer Frére, alsook van der: heer Woeste, wiens vrienden gistorenochtend in oen partij vergadering zich tegen den «votum plural"

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2