FEESTELIJKE VIERING- IPa-CLS LEO 32X11. Baltenlandsch Overzicht. Kantongerecht te Gouda. dUgütoot MM haar toebehooren drijvende ia de korte, maar onstuimige golven; daartusschen enkele op varendon, die zich nog trachten te redden, één op de boot en eeii ander aan bet touwwerk daarvan. Op het middeléfuk vindt men de namen der ver ongelukten en eenigO bijzonderheden van de zoo noodlottige gebeurtenii. Die gedenksteen is tevené eeno sohooua herinne ring aan de wëraadighèid van onze landgenootén. De heer M. G. de Bloeme, referendaris aan het departement van Waterstaat ent., heeft in het tijd schrift Posterijen en Telegraphic# het denkbeeld ontwikkeld om het tegenwoordige stelsel van borg tochten voor comptable ambtenaren te vervangen door een onderlinge verzekering. Hij verlangt dat de leden der vereonigiug zich verbinden, een evenredig deel te dragen in alle vor- deringen, die de Staat wegens rekenplichtig beheer ten laste van eeuig lid der vereeniging zal hebben. Wie oppervlakkig meeneu zou, dat dit den betrok ken ambtenaren wel eens duur te staan zou kunnen komen, krijgt eeue geheel andere overtuiging bij het lezen der heldere toelichting van het plan, door den ontwerper gegeven. Hij laat voorafgaan, dat het de voorkeur verdient geen verschillende takken van dienst bij elkander te voegen en zelfs bij ééo dienstvak moer dan één ver eeniging moet voorkomeu, met het oog op de onder scheidene rangen. Voorts zou het doel der vereeniging niets meer moeten zijn dan onderlinge borgstellinggeen vor- zekering van uitkeering bij overlijden, aanvulling van pensioen of wat dan ook. Voorts geen fonds. Zoo wel verzekering van uitkeeringen, als het ook daartoe noodige scheppen van een fonds, geeft onnoodige complicatie». Men behoeft nog het een, noch het ander, om te komen tot vereenvoudiging van zaken ett tot besparing van de uuttelooze uitgaven, welke tegenwoordig gedaan raoeteu worden. De vereischte zekerheid voor hot Rijk bestaat in de porsoneele borgtocht van de vereeniging, d. i. van al hare leden-ambteuaren. Het groot getal der leden want groot moet dit noodwendig zyn om tot goede resultaten te leiden heeft tezamen een zoo aan zienlijk jaarlijksch inkomen, dat bij het outstaan van een tekort het bestuur der vereeniging slechts eeu goring bedrag van ieder lid behoeft te heffen, om de vereischte som bijeen te krijgen. Ieder van de lezers kan dit zelf narekenen, maar veroorlove mij, het hier neer te schrijven, zegt hij. Gesteld, dat de leden gezamenlijk eeu borgtoohibedrag van 2.000.000 hebben, dan ia tot dekking van een tekort van 5000 nog maar 2l/t per mille vau iedors borgtochtbedrag noodig En 2'/„ p. m. is voor eeu ambtenaar, die slechts 1000 inschrijving op het Grootboek heeft moeten verbinden of doen ver binden, en dus f 2.50 zou te dragen hebboc, toch altijd nog minder dan het jaarlijkaoh renteverlies, dat het gevolg is van den lagen interest der Natio nale Sohuld. Voor iemand, die een borgtocht van bijv. 10,000 inschrijving Grootboek heeft moeten stellen, is 2'/g p. m. of 25 een klein bedrag, vergeleken met het jaarlijkaoh verlies aan 'rente, dat hij thans door de inschrijving Grootboek lijdt of moet vergoeden. Als er nu eohtor eens een tekort was van 25,000, wat bijna niet aan te nemen is, daar zelfs dat van 5000 zelden voorkomt, waut in de laatste acht Ziezoo, nu ging hij zich eerst eeus goed in de de kens rollen en dan eens kalm nadenken. Wat een toeval, dat zij in dezelfde tram zat. Die mijnheer Joostings had wel dadelijk naar huis kun nen gaan, want zij nam bijna geen notitie van 't jongmensch. Telkeus als hij haar kant uitkeok, zag zij toevalligerwijs ook naar hom. En jo kou zoo zieu, dat ze er pleizier in had, want tussoheubcide kon ze haar lacheu haast niet inhouden. Was dat nu weer niets dan behaagzucht of sou zij heusoh nog een beetje verkikkerd op hem zijn. Och, 't was haar natuur en 't vorwonderde hem ook niets. Zü wist immers zelf best, hoe mooi ze was en dat ze iedereen dadelijk inpakte. En dan, wat voor kwaad deed ze er mee Op haar verliefd werd je toch nooit, ernstig verliefd. Waarom moest hij dan eigenlijk koel tegen haar z'yn f Zoo'n beetje ooquetteeren was wel aardig en 't had immers hoegenaamd geeu slechte gevolgen, 't Was toch maar eeu verduiveld lieve meid en zij was or in die twee jaar lang niet op aohturuitgegaan. Zy was veel meur vrouw geworden, veel meer ont wikkeld. En Otio trachtte zich haar voor oogen te stellen, zooals hy haar dien avond gezien had. Langzamorhand echter dwaalden zjjue gedachten af. Hy had geen heldero voorstelling meer van het geen er in zijn brein omging. Zgue denkbeelden werdeu wazig en ongeregeld. Eindelijk sliep hij in. jaren kwam b) de posterijen geen grooter tekort voor dan voor een gezamenlijk bedrag van f 1980. Maar zelfs in dat weiuig denkbare geval, dat er f 25,000 moest wotden gedekt, dan zou hy, die nu eed borgtocht moet stellen van 20,000, daarin moeten byaragon 250, terwjj! hij voor eene ze- kerheidftstelling by «Eigen Hulp" tegen l'/8 pet. jaarlijks 225 moet betaleü. Die zeldzame maal dat men 25Ö rhoet storted, terwijl men andere jaren niets behoeft te geven, maakt de zaak voor de ambtenareu tooh oneindig voordeeliger. Ter goedmaking van de onkosten die onvermijde lijk zjju, zou, volgens deu heer de filoeme, een con tributie worden geëischt van '/s Per mille. De bezwaren, die zoodanige regeling bij den Staat zou kunnen ondervinden en de wijze, waarop deze zekerheid zou erlangen, worden door den ontwerper bevredigend opgelost. VAN HET Gouden fiistschopsfeest VAN Gisterenavond bad in de Sociëteit «Ons Genoe gen# de feestviering plaats ter eere van het gouden Bi8schop8feest van Z. H. Leo XIII, georguniseerd door de It. C. Lees vereeniging. De zaal Kunst min# was gevuld met eeno aauzienlyke schare be langstellenden waaronder de Burgemeester dezer gemeente, Mr. A. A. vau Bergen lJzendooru, de beide Wethouders, verscheidene leden van deu Ge meenteraad, 11. K. Geestulyken eu ook tal van dames. De Voorzitter van genoemde voroenigiug, de heer E. J. van der Heijden, opende de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom uun Dr. H. J. A. M. Schaepman, die zich welwillend bereid bad ver klaard de feestviering met zijne tegenwoordigheid te vereereu en daarbij als spreker op te treden. Voorts beette hy welkom de hh. Geestelijken, bet Dage- lyksoh Bestuur der gemeente en verder alle overige aanwezigen. Terwijl daarop Dr. Schaepman zich naar het spreek gestoelte begaf, ging het tooneeldoek omhoog en vertoonde zich aan het oog van den lerrasteu toe schouwer een schitterendofeestdecoratie. Temidden van planten eu bloemen, zeer smaakvol geschikt, verhief zich de buste van Leo XIII, terwyl aan beide zijde van het Mmeel de borstbeelden van H. M. de Koningin eu H. M. de Koningin-Regentes te zieu waren. E?n rijke verlichting vau kaarsen gaf aan deze deooratie iets zeer schoons, zoodat het ge heel een zeer gunstigen indruk te weeg bracht. Door eeu Kinder- eu Mannenkoor, dat op een der balcons, ouder leiding van den heer Bertels, was geplaatst, werd daarop het Tu es Petrus van Thiolen aangeheven en vervolgens begon Dr. Schaep man zijno rede. Spr. begon met te verklaren, dat het niemand der aanwezigen bevreemdeu zou als hy met zekere hui vering ging spreken ovor eeue zoo groote en mach tige versohyniug als de Paus. Het bleef toch den toehoorder niet onbekend dat er onder ons Neder- landsche volk eene zoaderlinge neigiug scheen to bestaan om vau één persoon ulles te vergen eu wuar spr. dan wederom optrad om over Leo XIII te IV. «Goeje morgen!" Otto kwam op zijne sloffen do ontbijtkamer binnen, waar zijn zuster bozig was kopjes te wasscken. De tafel was voor 'l grootste gedeelte afgenomen, doch voor hem stond er nog een schaaltje met eenige boterhammen en een stuk kaas. «Zoo, Otto, ben je daar alP Goed geslapeu? Wees my maar daukbaar, dat ik nog zulko lekkere thee voor je heb bewaard. Ik zal je eens gauw een kopjo inschenken." Zwijgend at Otto zyn boterham, dronk zijn kopje thee leeg en slenterde naar den schoorsteenmantel om een lucifer te zoeken voor zyu sigaar. «Ik heb daar uet oen briaQe gekregen van Cateau Bresier," sprak zyn zuster. «Zy wou mij van middag eens komen opzoeken. Ik begryp niet, wat haar plotseling bezielt, zooveel gingen wjj vroeger toch niet met elkaar om. En nis zy behoefte voolt om mij oeii8 goeden dag te komen zeggen, nu ze uit Lausanne terug is, dau had ze 't, dunkt my, wel wat vroeger kunnen doen. Zij is minstens al veertien daag in de stad. Eu nu treft ze 't juist van middag al bijzonder slecht, want ik moet met mama een visite gaan maken bij de familie Breukelaer. Wil jy haar een poosje gezelschap houden, als zjj komt, ter vijl ik nog uit ben? Als je teuniiuste geeu andere plannen voor van middag hebt." By den naam van Cateau Brealer had eeu hoog rood Otto's wangen gekleurd, maar zyu zuster had •prekou, daar zou het wel een onmogelijkheid zijn om nieuwe dingen over den Paus te komen mede- deelen. Spr. zou slechts trachten in eeuige lijnen een beeld te ontwerpen van eeu man, die inderdaad ten volle een groot, eon koninklijk man itiag heeten. Voorwaar, niet gemakkelyk is het een Paus te zyn. Het heeft meer dan eene gewone beteekenis zich tot do höoge, verheven majesteit dsarvati op te heffen. Spr. schetste daarop de groote beteekenis van het Pausschap, in woorden die spr. niet ontleende Aan eene willekeurige vorheeldiug maar aan do beschrij ving, die de Kerk zelf in hare gebeden eu lofzangen daarvan geeft. De Paus is de Opperpriester en de de eerste der Bisschoppen. Aan die waardigheid heeft de Kerk een beteekenis verbonden, die vordert me«r dun bovenmenschelijke deugd, meer dun boven- menscbelyke kracht I Hy, die Oppsrprirster is, moet wezen bovenal de man des geloofshy uioet zyu de volmakiug van het rechtsbewustzijn eu der ge- reohligheidhij moet hebben een liefde die alles omvat, een moed die geen gevaren kent, een vol harding, die nooit is te breken, een geestdrift, die nooit bekoelt. Hij moet zijn de mau van zelfver loochening, zonder eeuige baatzucht, met een geest van offerande bezield, tóó verheven, dat hij steeds en immer pal staat voor zijne beginselen, tot op zyn dood toe niet alleen, uiaar zóó dat hij ieder uur, ieder oogenhlik, iedere seconde van zyn leveu beroid is met de volle kracht van zyu mannelijkheid ie ar beiden, te zwoegen, te lijden en te strijden voor de verheven zaak, aan wier dienst hij zioh heeft gewydl Paus te zijn is oen moeilijke taak. Niet alleen legt dit den bekleeder de verplichting op het bezit van buitengewone hoedanigheden rnuar geplaatst boven allen vordert bet meer dan menschelyke kracht en is slechts door de hulp van Gods genade te vervullon. Hij is de stedehouder Gods 1 Hij is meer: het «beeld# van God, als Hij wreker, rech ter, verzoener 1 Leo XIII nu draagt het opperpriesterschap als iemand, die daartoe werd geboren. Hij draagt den sleutel eens aan Petrus gegeven, mut groote eere hij draagt deu kroon, die 12 Leo's vóór hem ge dragen hebben, met volle waardigheid. Waarin Qpenbaart zioh de machtige gróotheid van dezen Paus P Deze grootheid is vau oen zeer byzon- deren aard. Het kan niemand bevreemden, zeide spr. dat hy hot hier onverholen uitspreekt (lat ook in de rij der Pausen wel eens personen voorkwamen, die in alle opziohten niet zoo bijzonder uitmuntten. Men heeft bet de Katholieke Kerk wel eens verweten, als een harer eigenaardigheden, dat zy steeds zekere kille eenvormigheid ten toon spreidt, maar wy zonen dier Kerk, zegt spr., weten wel beter Toon Leo XIII in 1878 tot Paus vörheven werd, was de toestand die op dat oogenblik de wereld od» te aanschouwen gaf, voor de Katholieke Kerk verre van gunstig. In naam van zekere soort van be schaving had het grootste eu machtigste, zy 'tdan ook jougBte rijk van Europa don strijd aangebonden tegen de Katholieke kerk. Die stiyd werd gevoerd in naam van deu Monarch, die het in goen eukel opzicht ontbrak aan 'wat de wereld «roem# noemt. De stammeu, die zoo lang gescheiden waren, die zoo lang vruchteloos hadden gestreefd naar voreeniging, waren eindelijk, door tezamen geleden druk, verbon den, wat niot weinig tot dien «roem# bijbracht. Die strijd werd aangevuurd door een man, die zoo er niets van gemerkt, daar hij met zyn mg naar haar toe stond om zyn sigaar aan te steken. Spoedig had hij zich eveuwel, uiterlijk volkomen kalm, om gekeerd eu nu antwoordde hy op onverschilligen loon «O, jawel, als ik je daarmee pleizier kan dbdn." «Ja zeker, je doet er my een groot pleizier mee, want ik vind 't onbeleefd om haar nu aan de deur af te schepen." «Goed, ik zal 't doen," sprak Otto. «Adieu 1 Met loomen tred giug hy de kamer uit. In den gang zette hy zijn hoed op en trok zyn jas aan en tpoedig daarop viel de voordeur met een zwaren slag achter hem dicht. Doelloos wandelde hy voort, do Koninginnegracht langs. Nu en dan vloog er een lachje over zijn gelaat. Zij kwam alleen om hem, dat was zeker, maar hy kou zioh toch niet begrijpen, wat ze met hem voorhad. Zy wist natuurlijk alles van hem en Lientje. Je moest juist voor zoo iets in den Haag komen. Ja, die Hagenaars. Kleingeestiger lui kon je je tooh niet donken. Enfin, 't was hun zaak. 't Zo» hem te onbelangrijk zyn. Wat zou zy nu vau middag komen (loon P Zy dacht zeker, dat hy smoorlijk verliefd op haar was en zij vond hom toch blijkbaar ook nogal aardig. Nu 't kon wel amusant wordeu, met haar zoo heele- maal alleen. Hij zou haar eens flink 't hof gaar. maken. Voorzichtig hoefde je voor zoo'n meid toch niet onder de grootste, dan tvoh Onder de machtigste en invloedrijkste fan onzen tyd kan worden gere kend, die op het oogenblik van zijn val toen één f oord uit ceil jeugdigen keiswrsfflond hem deed ver dwijnen zóó hoog, zóó machtig, zóó schijnbaar onaantastbaar stonddat men meende dat bij één was met het Rijk door hem bestuurd. Ook eldors was de toestaud niet gunstig voor de Kerk, met name in het land van Ciovis, do oudste dochter van de Kerk, was de strijd daartegen even vurig even hartstochtelijk. Overal was gisting, overal woeling. En de Paus? In zijn eigen stad niets dan een onttroonde gevangehft en nog wel een ge vangene, die men bespotte en hoonde wijl hij woonde in een prachtig Paleis met de fraaiste kunstschatten ter Wereld I De Paus een gevangene en dat niet door boeien, cipiers, wachters of maatregelen van geweld, maar en dit maakte hot zoo innig smar telijk een gevangene omdat hg was een man van eer, wiens geweten hem verbood de gevangen schap te verlateu, die de bewustheid had zijne eer met voeteu te treden als hy do gevangenis verliet 1 Daverendlany aanhoudend applaus.) Leo XIII was de opvolger van een man, wiens erfenis niet gemakkelijk te dragen viel. Wnt een verschil tusschen Pius IX on Leo XIII, die ook uiterlijk opvallend was, de eersto een innemend, schoon gebouwd man, de laatste iemand die uit hof felijkheid slank, maar eigenlijk eer mager en knoke- lig kon gonoemd worden. Spr. stelde daarop de karakters van beide pausen in het liobt en deed ons Leo kennen als do man die ten volle voldeed aan de hooge eischen, die aan het Pausschap verbonden zijn. Machtige geestesontwikkeling, groote gaven des gemoeds, weergulooze onbaatzuchtigheid kenmerken hemhij bezit alles, wat de monsohelijke wijsheid scheuken kan aan iemuud die met allen en alles moei verkeeren. Altijd werkzaam kon tegenspoed hem niet ter neer slauu, gaf voorspoed hem geen zelf overschatting. Nooit zocht hy twist, toch wist hij de hoogheid van zyu ambt en de waardigheid van zyn persoon te handhaven. Ieder reikte hy de hand, doch zonder ooit te buigen, hard als marmer, on aantastbaar als brons. In de woelende, wemelende wereld stond hy onwrikbaar pal; bij hem geen zwak heid, alles getuigt van lenigheid, kracht, onbuigzaam heid, liefde. Te middeu vau alle maatschappelijke zorgen en beslommeringen, houdt deze hooge geest zich bozig met de raadselen dier hoogste ,en beste wetenschap, die geen ydele zelfvoldoening zoekt. Spr. deed daarop uitkomen welke taak Leo zich gesteld had, welk doel hy nastreefde, welke midde len hij daartoe knos. Was de leus van den tyd, waarin hy optrad het bekendo Wij gaan niet naar Canossa Leo was zoo verstandig dit gaan naar Canossa odk volstrekt niet te eischen, hy had de gave op staatkundig ge bied het verzoenende woord te spreken, dat alleen in staat was te herstellen wat verdeeld was. Hoe geweldig do stryd ook ware, één zaak wob nog geweldigerde toestand der maatschappij, van 't volksleven in zyn verschillende geledingen, hoogtou en diepten. Woeling heersohte overal, feiten opeu- baarden zich, maar nog niet vertoonde zich de stryd tusscheu bezitters en niet bezitters, patroon eu werk man, een stryd grootscher en geweldiger dan eenig andere, want 't gold niet enkele privilegiën, enkele veerreebte», de inzet was alles wat ais recht, vrjjheid of waarheid gegolden had. En niet zonder oorzaak was hy wraakroepende zondqu, nalatigheid, baat zucht, zoeken van eigen voordeel eu eigen genot deden liern ontbranden. Het kenmorkende van den sooialen stryd is, dat men hem met wet en regelen wil beheerschen en de orde zoekt te herstellen, met behulp der wetonschap, die zelfs niet in staat is loon eu werktijd te bepa len. Dat ia de fout, dat men alles met wetenschap wil regelen en de stem van 't geweten heeft geloo chend en vertrapt. Dat zag Leo in. Hy sprak geen woord van vloek, van voroordeeling of verkettering, zyn zending was een zending van vrede, niets dan de verkondiging "tttn de engelen in den Kerstnacht, de opdnbaring van 6ods glorie en den vrede, die 't deel der mensohen ttl zijn. Vrede wil hy brengen, voor de weten- ichap opent by weder den weg der waarheid, die nooit gesloten is, al meent de mensch in zyn ver blinding vaak beter wegeu te kunnen vinden. Hy toont der wereld oen man, die niet begonnen is met fWyfcl, nrtiar met geloof. Tot de hoogste hoogte beeft hy weder verklaard wat da mensch behoefthij beeft hein geopenbaard, den man, die met sterfelijk oog zoover mogelyk den God gezien heeft, gezeten "iep in 't grondelooze licht. Doch niet alleen de JfWnschuppelijke Waarde van 't geloof heeft Leo der *Wffd leeren begrijpen, hij heeft ons heriunerd aan lomle gezegde, in 't Christendom tot klaarheid ge- totoen, dat de menschelijke ziel zich verheft op twoe riaugelen, de wetenschap eu hét geloof. Het machtige, heerlyko, harmonieuze maatgezang der gebeden te doen hooren, ook dat is zijn werk, want hjj wil geven rust, matigheid, sober heid, mannelijkheid en kulschheid en Leo heeft Franciscns van Aasisi weder op den voorgroud ge plaatst en met gebed en voorbeeld overwonnen de raadselen vau 't leven en de mysteriën vau den dood. Veel was er bij Pius' (food, op staatkundig gebied te doen en te herstellen en veel is er gedaan, dat hebben wy gezien, maar wy zien uiet de verheven kalmte, 't machtige geduld, de kloeke volhardingen den onverzettelykeu trouw, noodig, om deze resul taten te verwerven. We zien niet de worsteling, den strijd gestreden, om aan hen, die de macht der wot en wetgeving in handen hadden, te leeren toegefe lijkheid, de inspanning om uitdeu stryd des geestes de hatelijkheid van 't geweld te weren. Dat alles kunnen wy niet waardeeren, wunt wij zien dien uitslag maar den arbeid niet. Slechts de geschiedenis kan oordeeleu. Maakte Leo een einde aan den Culturkaraf, hy maakte eveneens een eiude aan 't oude dwaalbegrip, als zonde de kerk geen levensgezollin kunnen zyn voor iederen rogeeringsvorm. Aan die dwaling beeft Leo XIII met souvereine hand eu souvereine macht eeu einde gemaakt, en eenmaal zal men hem duarvoor dank weten, want anders ware men den afgrond nabij. Deze uitspraak, 't koninklijk licht van zyn woord, dat de kerk, uiet gebonden aan eenige staatsvorm, geen wetten geeft op staatkundig gebied, maar dat alle macht uit God is, dat is de allesbeheerschende staatsmanswijsheid van Leo, die den chaos ordenou zul. Een daverend applaus konk door de zaal toen de spreker geëindigd had. Uit dea aard der zaak kan een verslag als het bovenstaande in geen eukel op zicht voldoende doen waardeeren de schoone im provisatie van Dr. Schaepman, die met den gloed eener innige overtuiging uitgesproken werd en die dnn ook een diepen indruk by alle toohoordors te weegbracht. De Voorzitter der Vereenigiug zeide dan ook niets te veel toen hy, na de pauze, vertrouwue aller tolk to zij a door een woord van erkentelijkheid te spre ken voor het gehoordo. Daarop werd do Leo-Cantate (achtstemmig kinder en mannenkoor) van Araory ten gehoore gebracht, waarvan het slot aldus luidde De Paus, de Roomsche Paus in Leo jubileereiid 1 Des Meesters eeuwig woord bewaarheiden volbracht: De machtloosheid der hel Gods oppermacht vereerend, De Steenrots onverwrikt, da Paus in volle kracht. De Paus in volle kracht en Pbtbub jubileert De nieuwe tyd brak aan, zijn volheid is gekomen Maar Christus loeft, regeert en Christus triumfeert, Maar 's werelds middelpunt en kracht blijft 't oude Rome Deze cantate maakte een uilstekenden indruk en de zangen, vooral de beeren die de solo's bereidwil lig op zich hadden genomen verdienen ten volle een woord van lof voor hun schoon gezang. Nadut nog het Te-Deum van Verhuist was ten gehoore gebraoht, sprak de Voorzitter nog een woord van dank aan het dagelyksch bestuur der gemeonte voor zijn tegenwoordigheid, aan bet bestuur der aocietoit «Ons Genoegen# voor zyn medewerkingen aan de zangers van dezen avond, die hij ten slotte uitnoodigde het ÏPien Neêrlandsch Bloed aan te heffen waaraan gaarne gevolg werd gegeven. Daarmede was de feestavond geëindigd, die on getwijfeld by allen, die daaraan deelnamen een hoogst aangenume herinnering achterlaat. Algemeen stemrecht, is zooals men verwachtte, door de Belgische Kamer verworpen en de werk liedenparty heeft onmiddellyk een oproeping tot het volk gericht, waarin verklaard werd, dat ingevolge de vroeger uitgesproken bedreiging een algemeeue werkstaking zou beginnen. Juist den dag te voren waren weder werkstakingen in de myndistricten van Henegouwen uitgebroken. De treurige toestand vau de mijnwerkers in die streken was aanleiding voor die beweging. Ze is juist op dit oogenblik koren op den molen dor werkliedenpartij die haar uit partybelang aanmoedigt. Gisterenochtend, onmid- deljjk nadat hare proclamatie bekend word, steeg hut aantal werkstakers tot 8500. Het is eon gevaarlyk zelfmoordend middel om een staatkuudige hervorming te verkrijgen waarvan de volksvertegenwoordiging niet weten wil. Chamberlain on Maccarthy varen Mnaudag de voornaamste sprekers iu het Lagerhuis tegeu eu voor Home-Rule. Chamberlains rede kwam in kort hierop nederHet Engeische volk wil niet meer hooreu van Home-Rule men zon dit ontwerp desnoods wel willen aannemen, als men maar getoovmi kon, dat de zaak daarmee uit was. En dat zeide Gladstone wel, maar zijn vroegere profetieën waren ook nooit uitgekomen. Uit wetsontwerp bevredigde niet de minderheid in Ierland, welke op een derde, misschien do helft der bereiking ran het Groene eiland moest worden gescbat, en nog reel minder de meerderheid. Ten slotte noodigde Chamberlain de Ierache natio nalisten uit te verklaren, of zy deze wet voor een definitieve oplossing der quaestie hielden. Men begrijpt, dat Chamberlain door dezen zet de Ieren in eeu lastige positie braoht. Maccarthy, de aanvoerder der anti-parnellisten zeide, dat hy geloofde dat het Iersche volk met deze wet tevreden zou zyn; het ontwerp bevatte echter eenige bepalingen, dié gewyzigd dienden ts worden, waartoe hy en zyn vrienden amendementen zouden indienen. Met de financieele bepalingen waren zij zeker niet tevreden; wat echter het beginsel der wet betreft, zoowel hij als zyn geestverwanten waren er mee ingenomen en beschouwden haar als een oplossing der quaestie. Mocht er ook al nog eens een tyd komen, welke verandering der constitutie wensohelyk maakte, zoo geloofden de Iersche Afgevaardigdeu toch, dat deze wet voor zoover men kon zien, een definitieve oplos sing gaf. Groote aanstalten worden er te Londen getqaakt tot eene reusachtige unionistische betooging in de Albert Hall op Zuterdrg 23 dezer, by welke men alleen uit Ierland 1200 afgevanrdigden verwaoht: 600 uit Ulster en 600 uit de drie overige provin ciën. Er zal daar, naar het zioh laat aanzien, menie krachtig woord vallen. De grondwet voor IJsland, door den Koning van Denemarken onderteekend, zal den 1 Augustus in wer king treden. Volgens dit staatsstuk zal IJsland voor al zijne aangelegenheden eene eigen wetgeving en bostuur hebben. De wetgevende macht zal berusten m handen van den Koning en de Natiouale Ver gadering. Zoo lang IJsland geen vertegenwoordigers in den Deenscheü Rijksdag heeft, neemt het ook geen deel aan de wetgeving betreffende de zaken van den geheelen staat. Daarentegen behoeft het ook niet tot de algemoene uitgaven by te dragen. Voor de band- having der grond wot zal te Kopenhagen eeu secretaris verantwoordelijk zyn. De Koning zal eer. stadhouder voor IJsland benoemen. De IJslandsohe volksverte genwoordiging zal bestaau uit 86 leden, waarvan 80 door bet volk eu 6 door den Kouing worden benoemd. Zitting van Woensdag 12 April 1898. Do volgende personen zijn veroordeeld wegens: Het te Bleiswyk zioh te zamen op verboden tijd bovindeu in eeu bierhuis. C. V te BUiswijk, tot 1 of 2 dagen hechtenis; J' den D* 60 H- van D- to Bleis- toyk, H. J. en H. V., te Bergachenkoek, allen vrijgesproken. Verwekken Vgn ramoer, waardoor de nachtrust kan worden verstoord. T. J. B.f G. X., J. S., W. J. den D. en C. te Bleiswyk, H. J. en H. V., te Berg.chenhoek, ieder tot 6 of 3 dagen hechtenis. Als herbergier te Bleiswyk: 1®. toela'ten dat in zijne herberg openbare vermakelijkheden werden gegeven. 2®. op verboden uur toelaten van bezoekers in zijne herberg. T. B.» te Bleiswyk, tot 2 geldboeten van 3 of 8 dagen hechtenis voor elke boete. Zonder de vereischte vergunning van den Burgemeester honden van openbare vermakelijkheden. R. K., zonder bekende woonplaats, tot 5 of 3 dagen hechtenis. Te Gouda te koop aanbieden van niet gekeurde en goed bevonden visch. K. van G., te Gouda, tot 3 of 2 dagen hechtenis. Te Nieuwerkerk a/d IJssol zeilen in dat gedeelte der ringvaart, waar dit verboden is. A. T., zonder bekende woonplaats, tot 3 of 1 dag heobtouis. Op den openbaren weg onbeheerd laten staan van een trekdier zonder voorzorgsmaatregelen tegen het aanrichten van sohade te hebben genomen. H. A. B., te Capelle a/d IJssel, tot 3 of 3 dagen hechtenis. Vissohen in eens anders vischwater zonder schrifte- lyke vergunning van den eigenaar. H. A., C. H. en W. V., te Stolwyk, leder tot 2 of 2 dagen hechtenis. Verwekken van rumoer, waardoor de nachtrust kan wordeu verstoord. T. H. en N de J., zonder bekende woonplaats, ieder tot 1 of 2 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap bij Ie herhaling. A. van U., te Gouda, tot 8 dagen hechtenis; LI'l 10 G,°ud?' t0t 3 3 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap. L. Z., te Gouda, tot 1 of 2 dagen hechtenis 0. van V„ te Gouda, tot 2 of 2 dagen hechtenis J. A. U., te Gouda, tot 1 of 2 dagen hechtenis; W. r., zonder bekende woonplaats, tot 2 geldboeten ...van 3 dagen hechtenis voor elke boete. Allen zyn tevens veroordeeld in de kosten verhaal baar by lijfsdwang van 1 dag.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2