Mffl •4 enburg. ME EN, JSE1V IODE eren _BINNENLAND. 1803. Dinsdag 18 April. I UZI EK, in den N° 6023. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. men FEUILLETON. MIJN ZWAGER. ER, etten. ien enz. aeerd. Atzoaderljjke Nommera V IJ F CENTEN. De inzending van advertentiOn kan gueonieden tol een uur des namiddags van den dag der uitgave. (Uit het Engeltch.) nrwn. ün k Zoon De prjjs per drie maanden is 1.25. franco per post 1.70. E illen GOUDSCHE COURANT ien dar jren. n &Co. EGER, neven- Brieven n dit Blad. ur /1.10 ir 1.90 ir 2,40 u- ƒ2.75 ir 3.00 soorten. De uitga.e dezer Courant geschiedt dagelijks mat uitzondering van Zon- en Feestdagen. GOUDA, 17 April 1893. Donderdagavond a.st. heeft in de Sociëteit „Ons Genoegen» eene voorstelling plaats door een Fransch gezelschap van de aardige opérette Les 28 jour» de Clairette, onder directie van den heer Albert Char tier. Dezo opérette werd in verschillende plaatsen met veel succes opgevoerd en zal zeker ook hier vele toeschouwers trekken. schildert! en geen der hoofdfiguren ontbreekt. Eene betere keuze voor een geschenk bij het eeuwfeest van bet korps rydende artillerie had moeilijk gedaan kunnen worden. AD ERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD t welk des Maandags verschjjnt. Het huldeblpk, door de officieren van het regiment grenadiers en jagers hunnen kameraden van het korps rijdende artillerie aan te bieden bij het 100-jarig bestaan van dat korps, bestaat uit een in eene fraai vergulde lijst vervatte schilderij, vervaardigd door den bekenden genreschilder J. Hoynck van Papen- drecht, en betrekking hebbende op het roemrijk verleden van onze rijdende artillerie. Het doek stelt voor eene episode uit den Belgi schen opstand in het jaar 1880. Nabij het park te Brussel slaat artillerie opgesteld, onder commando van den majoor Kramer, het vuur richtende op de opstandelingen. De 2e luitenant Sodenkamp snelt den majoor, die slechts over één stuk beschikt, met zyne sectie artil lerie te hulp. Ondanks het hevige vuur waarmede dat der iosurgenten wordt beantwoord, hebben de bedieningsmanschappen van de stukken zwaar te lijden. Van de 18 man tot do sectie behoorende werden 13 kanonniers en stukrijders gewond en 11 trekpaarden gedood. Met levensgevaar wordt de overige bediening gered. De majoor Kramer stort ir. bet midden der sectie, met den wisscher in de hand, door 2 geweerkogels getroffen neer. Een en ander is aanschouwelijk voorgesteld. Het tafereel is met historische getrouwheid ge in de jaarvergadering van het Parijsche liefdewerk van toevluchtsoorden voor den nacht bleek, dat wy- len de heeren Emile Finance fr. 50,000 aan de stichting had vermaakt. De geschiedenis van den jongen man, die dezen naam droeg, is te buitenge woon droevig, om ze onvermeld te laten. Hij leefde op een kleine buitenplaats te Neuilly met zijne moe der, twee zusters en twee broers. Vyf jaren geleden stierf de jongste zuster, en twee jaren later volgde de oudste zuster haar in het graf. Nauwelyks was dit tweede graf gesloten, of nieuwe rouw trof het zwaar beproefde gezin, want de oudste dor zoons had by een schipbreuk het leven gelaten. Deze slag deed de arme moeder, wier gezondheid door de vroezer geleden pynlyke verliezen reeds ernstig was geschokt, bezwijken zij werd bedlegerig, en na en kele weken was zij een lijk. Nog twee weezen, Charles en Emile, bleven achter in het schier onU «Dank u, zeer goed,* antwoordde Jones vrij onver schillig. «Het is toch eigenlijk al te gek, dat gij een twee ling hebt,” vervolgde de eigenaar van het panorama, «gy zyt een kunstenaar, gij houdt van al wat bizun- ders en verrassend is en ik zou nooit gedacht heb ben, dat gij ooit zoo iets alledaagsch als een tweeling uw eigendom zoudt noementwee geheel gelijke wezens, van dezelfde grootte en denzelfden leeftijd, en dat bij ons dwepen met het veelsoortige.* «Ja, het ia wel merkwaardig, dat moet ik zeggen,* meende Jones, «maar bedenk eens, wij hebben een schrikkeljaar, en dan worden er altijd meer tweelin gen geboren dan anders.» «Óch kom, dat heb ik nog nooit gehoord,* ver klaarde Braekett peinzend. «Waardoor zou dat ko men «Ik geloof,” merkte Mr. Cockshaw vriéndelijk op, «dat de statistiek over de geboorte van tweelingen nog zeer onvolledig is. Ik heb mij wel nooit met die studie bezig gehouden, maar mijn zwager, die een leer ling van Spitzer in Weenen was, heeft zich levendig voor de zaak geïnteresseerd. Hij had zelfs eeu stuk geschreven, waarin hij een geheel nieuwe theorie ver kondigt, en wilde dat op het Geneeskundig Congres voorlezen, dat te Weenen gedurende de tentoonstelling in 1878 gehouden werd, doch tien dagen te voren stierf hy." ■g Braekett I «Wie stierf?” vroeg Braekett in het oog vallend haastig. Toen wij het gezelschap naderden, verhaalde de rech ter juist van een dievenbende, die by kort geleden wegens inbraak in een bankiershuis tot een zware straf had veroordeeld. Daarop werd or in het algemeen over bewaarplaatsen voor geld en in het bizonder over brandkasten gesproken. Jones, de architect, meende: «Het is byna even onmogelijk om een kast te vin den, die tegen vuur, als die tegen dieven bestand is. Twee jaar geleden bouwde ik een prachtig huis voor een assurantie-maatschappij te Newark en eer de in richting nog geheel in orde was, brandde het tot den hem grond af. De maatschappij had de eerste verdieping reeds in gebruik, en de helft der documenten, die in weer opmerazaum aauzag, wnnrua ny my een veei de brandkasten bewaard werden, waren door het vuur teekenenden blik toewierp. Het gesprek werd nog beschadigd. «Ik zelf heb nog nooit brand gehad,” mengde Mr. viel, totdat het souper werd opgediend en betgezel- Cockshaw zich nu in het gesprek, «maar mijn zwager schap opstond. was directeur van een maatschappij in Chicago tijdens Mr. Cockshaw, Harry Backett, Delancey Jones en den grooten brand en bij vertelde mij, dat bijna alle ik bleven bij elkander, en gingen in de eetzaal aan boeken der firma vernield werden I” een der kleine tafels zitten. Langzamerhand k wam het gesprek op andere dingen «Hoe gaat het met uw tweeling?” vroej ■en John Sharp, de Afrika-onderzoeker, werd door een aan Jones. De vierde algomeene vergadering van den B.-K. Volksbond zal worden gehouden op Zondag- 14 Mei 1893, te Rotterdam. Op den beschryvingsbrief, komen o. a. voor: het rapport der commissie in zake de pensionneering van werkliedenbespreking om middelen te beramen tot eene althans ge- d eelt olijke voorkoming der werkeloosheidbespre king van eene regeling van den doktersnacbtdiensl, vooral in de groote steden bsspreking van de op richting van een Uitkeeringsfonds bij overlijden over geheel den Bondbespreking over de werking der Zondagswet van 1815; en een voorstel Rotterdam om namens den geheelen R.-K. Volksbond by de regeering aan te dringen op de invoering eener octrooi-wol, om te voorkomen dat, zooals nu, de patroon de vruchten plukt van uitvindingen door de arbeiders gedaan. u, Voorts worden door het Hoofdbestuur wijzigingen in het reglement voorgesteld, o. a. de volgende wijziging op het punt vah beslechting van geschillen Alle geschillen, zoowel het centraal-bestuur als iedere afdeeling in het bijzonder betreffende, zullen onderworpen worden aan de uitspraak van den gees telijken adviseur, waar het geschil is ontstaan. Zelfs waar deze meent te moeten opkomen tegen een maatregel, door den centralen raad of een der afdeelings-vergaderingen met algemeene of meerderheid van stemmen genomen, zal de uitvoering van het genomen besluit moeten worden geschorst en de zaak aan de beslissing van den Bisschop van Haarlem worden voorgelegd. Aan deze uitspraak zal de Bond zich steeds onvoorwaardelyk en onmiddellyk onder werpen,* Door den Franschen ingenieur Etiennêis een stelsel uitgedacht, om van de spoorwegstations uit, oftusschen de rydende troinen onderling, telegrafische, gemeen schap te onderhouden. Proeven met dit stelsel zyn genomen op den spoorweg, toebehoorende aan het mijnbestuur te Mokta-el-Hadid iu Algerië. De volgende goedgeslaagde proeven werden genomen: wisseling van telgrafische depêches tusschen een rij denden trein en eeu spoorwegstation! telegrafisch bjvel aan een rijdenden en buiten zicht zijnden trein om te stoppen, weder te vertrekken of in het station terug te keeren; wisseling van telegrammen tusschen twee rijdende treinen. Twee rijdende treinen die met een groote snelheid elkander tegemoet reden, konden een botsing voorkomen,|door elkander weder* keerig authomativeh te verwittigen van hunne rich ting en van den kilometer-afstand, waarop zij zioh bevonden. aanmerking van de Ruyter opgewekt, om te verhalen van zijn reizen in Afrika, en van den schandelijken slavenhandel, die daar nog steeds in vollen gang was. Wij luisterden met groote belangstelling, want John Sharp was gewoonlijk niet zeer spraakzaam, en repte maar zelden over zijn avonturen in het donkere we relddeel. «Ja, ja,” zeide de r«hter, «het ziet er slecht uit voor Afrika, zoolang die afschuwelijke slavenhandel niet verboden wordt. En zoolang die niet geheel uit geroeid is, schijnt mij het zenden van missionarissen een doellooze geld- en tydverspilling. «Maar de zendelingen geven toch ten minste een schoon voorbeeld van moed en zelfopoffering,” viel Mr. Cuckshaw in. «Ik weet die dingen wel niet uit eigen ondervinding, maar mijn zwager heeft deelgenomen aan de expeditie van Stanley tot de opsporing van Living stone, en ik herhaal slechts, wat ik zoo dikwyls van gehoord heb.” Ik bemerkte, dat Harry Braekett het nieuwe clublid weer opmerkzaam aanzag, waarna hij mij een veelbe- poosje voortgezet, zonder dat er iets belangrijks voor- «.izil I J ji1. n nrnwzl Ztn WAzl v. '.a.a. mijn zwager schap opstond. ‘"'lens }*- hij vertelde my, dat bijna alle ik bleven bij elkander, lialil nrn.Jnn I” Aan rlar Vlaina tnfala 'z!l

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1