8 irette OL, f| BINNENLAND. 1893. Donderdag 20 April N° 6025. Iers. FEVILLETOX. sen. ÏEX« .RTIER. 193. 3. .A.MARS Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. lilies' dn- Afzonderlijke Nommers VUF CENTEN. opzichter EN 1.49. 2» Kamer. Zitting van hart (Naar het Hoogduitsch.) I. Da prijs per drie maanden ia 1.25. franco per post 1.70. Da uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente te Zeven huizen l)s. Jlooseboom te Varik. In de volge JU*, <1. 131, M. 112, W. Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags verschgnt. Ddt, dense iks. i cent. Cacao. ikkers L halte. an paratie. """SR e r. reé«. 8 UUR: plaats van 7:: s van den heer H. Paul, die tenge- zijne benoeming tot Gemeente-architect en danr liggen gele bla* linden aan den rijweg wel donderslag kwam aange- derwerp ver den riiweir. I Haar cooarde sluier, t een fan- De heer K. v. d. Torren Kz. te Waddingsveen herdacht jl. Maandag onder vele blyken van waar* deering zijn 25-jarig wethouderschap in die gemeente. I te Leiden Opzichter >uu uou movuioi i benoemd de beer A. Gek l Schieland te Nieuwerkerk «/I Correspondenten van groote dagbladen gooien er soms ook met de muts naar. Zoo leest men in de N. Roti. Ct. dat do jeugdige Koningin uit Amster dam vertrok, gekleed in een blauw kleedje en dat eenige honderden belangstellenden op het Damrak haar met geestdrift begroetten. De overige Amster dammers waren nog niet op het pad. Intusschen blijkt uit het Handelsbldd, dat de Koningin in het crème was en dat zij, tegen gewoonte, langs den O. Z. Voorburgwal en de Martelaarsgracht naar het station reed, zoo Jat duizenden nieuwsgierigen haar te vergeefs op het Damrak stonden te wachten. Blijkbaar is de correspondent der N. Roti. Ct. niet matineus genoeg om te 10 ute op zijn post te zijn en heeft hjj reeds den vorigen avond een phantatie- bericht gereed gemaakt naar het model van vorige jaren. Indieu men bovenstaande bijzonderheden de moeite waard acht den volkty te verkondigen, dient men althans te zorgen dat zij met de waarheid over eenkomen. ADVERTEN TIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. GOUDA, 19 April 1893. De verdere uitslag der kerkeljjke verkiezing, eerst na het afdrukken van ons vorig nr. bekend gewor den, is aldus Voor de Commissie van Oppertoezicht verkregen de hh. A. Kwiukelenberg 342, J. T. M. Temminck 266, H. W. M. Steevens 256, H. Ripping 241, J. A. B. van Straaten 234, Mr. D. J. van Heinde 283, H. J. W. Huber 214, J. H. v. d. Togt 198 en H. Groenendaal 182 stemmen. Verder verkregen nog de hh. D. Blommendaal 154, J. G. van der Laar 135, B. van Tongerloo 131, M. van der Burg 120, J. Schelfer 118, J. Bik Dort 112, P. Blazer 102, L. P. Duij- maer v. Twist 24 en M. van Deth 23 stemmen. ifce, in ien de Op de tuinbouwtentoonstelling te Gent is de firma A. Koster en Zonen te Boskoop bekroond met len prijs voor 20 Azalea-hybriden (mollis en sinensis.) Over de verkiezing van een Staten-lid in het dis trict Vlaardingen schrijvende, waarby, zooals men weet, de liberale candidaat gekozen werd, maakte de anti-revolutionnaire Boodschapper do volgende opmerking. „Een goed anti-revolutionnair behoort nimmer om stemmen te bedelen. Hij toont zijn be ginsel, ontplooit zijn banier. Die voor dat beginsel iets gevoelt, volgt hem; die er niets voorgevoelt hetzij uit onkunde, hetzy uit vijandschap die volgt hem niet." De Maasbode toekent hierbij het volgende aan „De Calvinisten in Vlaardingen moeten dus volgens den Boodschapper geen goede anti-revolutionnairen zyn, want om Roomsche stemmen hebben zij zoo erg gebedeld, dat zelfs de Standaard er schande van gesproken heeft. Overigens zouden wij wel eens van den Bood schapper willen weten, wat er van de anti-revolution naire partij terecht zal komen, als de Katholieken overal handelen als in Vlaardingen." De inzending van advertentiën kan geschieden tot Mn uur des namiddags van den dag der uitgave. 1 11 voor die betrekking heeft bedankt is tot van den Tweeman^jplder te Zevenhuizen, Iderblom, opzichter van »/d. Deel. dennenaanplanting, en hit» deren, afgeworpen door flp terwijl naar den aard van ’t jaargetij ook nog een berkeboompje met verbleekt loof uit ’t onver anderd lommer van het beukengroen te voorschijn komt. In onbeschrijfelijk plechtige Sabbathsrust sluimert de geheele streekkalm liggen de kleine modderige vyvers die in grooten getale don oentonigen bosch- rand breken vredig slaapt het dorpje, dat in de verte met zijn roode daakjes en klokvormigen kerktoren in ’t groen ligt ingebakerd, en rustig graast de kudde schapen die als opgezet kinderspeelgoed op de bruin achtige heide staat. De straatweg leidt stygend naar een gesticht dat, op een hoogte gelegen, als een vriendefyke wachter zijn gebied overziet. Plotseling weerklinkt er hoefgetrappel en in i even snol tempo alsof een c' rold, rommelt een geluid over den rijweg. Een voorryder in grillig jockeycostuum, een met de hertogelijke kleuren op de pet en tasiezweep met korten handvat in de hand, draaft op een slanken goudvos voor drie hofrijtuigen uit, die kort op elkander, lichte stofwolken opjagend, op ’t gesticht aanrijden. Vier schitterend getuigde paarden, van den zadel gemend, trekken snuivend 't eerste rijtuig, waarir. Hunne Koninklijke Hoogheden Groothertogin Ru- dolphine Alexandrowoa en de Erfgroothertogin Mar- garetha op dg licbtgryze pluche kussens gezeten zijn. Staten-Generaal. Dinsdag 18 April 1893. De Kamer begon de behandeling der wet op het faillissement en de surséance van betaling, een on derwerp naar het hart der juristen. Mr. Lovy had een grief: men maakt het faillissement te gemakkelijk. De heer Van Houten had minder bezwaren tegen de uitbreiding van hut faillissement tot niet-kooplieden, maar duchtte toch in de praktyk moeilijkheden. De heer Hartogh en de minister verdedigden het stelsel van het ontwerpde laatste is ook heden nog aan het woord. Uit het jaarverslag over het geneeskundig gesticht voor minderjarige idioten te ’s Gravenhage blijkt, dat de correspondent te Gouda, de heer G. C. Fortuyn Droogleever wegens ambtsbezigheden heeft bedankt en dat in zijn plaats is opgetreden de heer C. C. J. van Mierop. GOUDSCHE COURANT. De Pm. Nbr. Ct. meldt: Aangaande de arrestatie der drie personen uit Osch loopeu verschillende geruchten. Volgens sommigen zou ze zyn geschied naar aan leiding van uitlatingen bij eenen twist, volgens an deren zou de gruweldaad van Zondagnacht, de schennis van het graf des verslagenen, iemand er toe hebben gebracht der justitie inlichtingen te ver schaffen. Hoe dit zy, zeker zou wezen, dat men in het thans gevangen zittende viertal den dader en zijne mede plichtigen heeft. Aan de Avondpost meldt men uit ’s-Hertogenbosch Nadat de justitie zich gisteren (Maandag) schier onafgebroken met het verhoor der voorloopig aange houdenen uit Osch bad beziggehouden, is, naar men uit vertrouwbare bron verneemt, door haar voldoende licht iu deze zaak verkregen om de zekere hoop te Achteruit rijdend, op de plaats die zij zoo lang gewenscht heeft, zit de eeredame der Groothertogin, gravin Molay, terwijl haar gemaal, de kamerheer, in *t volgend rijtuig met twee hofdames heeft plaats genomen. In 't laatste rijdt de hofdame der erfprinses, freule Fides Wolff von Speyorn met Baron Olivier von Neunderscheidt en Zijn a Excellentie de opperstal meester von Wolter. Hier is ’t gesprek ’t levendigst. Zijne excellentie is wat hardhoorend en steeds vol angst een woord van *t gesprek te missen met halfgeopenden pond en een gespannen uitdrukking van „geestelijke" be geerte, buigt hij zich voorover om <den dollen jon ker" de woorden var. de lippen te lezen. Olivier voert bijna alleen de conversatie, hoewel freule von 8peyern met zeldzame levendigheid ’t on- j van het gesprek aangeeft en uitspint. Haar trotsch, regelmatig gelaat versmaadt een en de windvlaag die te vergeefs tracht de zware, eenvoudig langs ’t voorhoofd golvende haren in wanorde te brengen, vergenoegt zich de anders eenigszins bleeke wangen met een warm blosje te tinten. Het valt Neunderscheidt op hoe goed’t haar staat, en hoe die grijze oogen plotseling een glans hebben, dien hij vroeger nooit bij ze opmerkte. Hij heeft juist van zijn passie voor zulke toeron door herfst achtige streken gesproken, en van zyn plan om steeds op zijn slot te zijn, zoodra de wind over de eerste 1) Een uitgelezen Septemberdag I Als een wijde koepel spant de hemel zich vlekkeloos uit over de vlakte,' een gewelf waarvan de grijze en blauwe tinten wonderschoon zijn dooreengemengd en dat niettegen staande zijn helderheid den schijn geeft alsof ’t met een zeer fijnen nevel oversluierd is. Aan den hori zont versmelten de tinten in geel. Loeuwrikken en spreeuwen vliegen jubelend over de stoppelvelden en hier en daar wuift nog een ach tergebleven korenbloem als een trouwe ster die de wacht houdt over ’t graf van den zomer. Een paar gele lupinevelden zijn nog als sterk afstekende tapijten tegen den vlakken heuvel uitgespreid en terzijde liggen de erwten in grauwbruine ryen ver zameld, door welker gedroogde doppen het geheim zinnig ritselt als er haastig een veldmuisje doorheen schiet. Het bosch, dat zich aan gene zyde van den straatweg, op sommige gedeelten afgebroken, uitstrekt, heeft nog weinig herfsttint. Eenige eike- kruinen kijken ah verbruinde gezichten over de jonge

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1