■G. MI zal MS, nrdljnen, 5. FEL BINNENLAND. A Zaterdag 29 April. 1893 N° 6033. 1 Nieuws- en boden FEUILLETON. 'i ssen, jt/rrs. ;i 1893, j, Co. TER, setten. enen enz. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. t Afzonderlijke Nommets VU F CE N TEM. laakte Kohier vau 3SCHEN en ur cman Zoon De prijs per drie maanden ie 1.25. franco per poet 1.70. De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. [Naar het Hoogduitech.) IIL *93/94 I i I l 1 ce erw. oppervl. jkskeur alle ei bedrijven. I., Algemeen n DITMAR, ADVERTENTIEN worden geplaatet van 1—5 regels a 50 Centen; iedere rege meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentiön gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags verschijnt. 'rmaak.* Sopraan, n. JSCHAERT, sterdam. Uheinberger. uit de Missa Liederreihe lann (Liede- non n°. 1 Sopraan). 5. lig em eene id actie voor ames 0.49, Muziekschool :rijgbaar bij iunie GOUDSCHE COURANT. J. van BEN- euwe Rot- des avonds a 6.15 A.T. n trein 5.52 mtsprjjs van looging voor GOUDA, 28 April 1893. In de beden gehouden vergadering van den ge meenteraad, die door 14 leden werd bijgewoond, (afwezig waren de hh. Straver en Oudyk), kwamen de geloofsbrieven in van het nieuw benoemde raadslid, den heer J. Steens Zijnen, welke werden goedge keurd, waarop tot zijne toelating werd besloten. De Raad besloot tot: I. Wijziging der Gemeente-begrooting, der Be- grooting voor het Hoffmans-Gestioht en der Begroe tingen voor het St. Catbarina-Gasthuis en het Oude Vrouwenhuis, dienst 1892. II. Wijziging van het Raadsbesluit van 11 April 11. betreffende het aangaan eener geldleening, in zoo verre dat naar aanleiding van een door Gedep. Sta ten geopperd bezwaar minstens drie obligntiën ter aflossing zullen jvorden aangewezen in plaats van twee. III. Afwijzende beschikking op eenige adressen tot afschaffing vau de kermis. Het voorstel van B. en W. om afwyzend te be schikken op het verzoek de kermis geheel af te schaffen werd aangenomen mot 11 tegen 3 stemmen, die der hh. Fortuijn Droogleever, Hoogenboom en Dercksen. Het voorstel om afwijkend te beschikken op het verzoek om des Zondags geen kermis te houden werd aangenomen met 11 tegen 3 stemmen, die der hh. ^Hoogenboom, van Iterson en Dercksen. IV. Het bepalen van het aanvangsuur der kaas markt voorloopig op acht uur. Dit besluit werd genomen met 13 tegen 1 stem, die van den heer Dercksen. Over de beide laatste punten werd een breedvoe rige discussie gevoerd, waarop wij in ons volgend nr. terugkomen. de prins had Nennderscheidt’s zy was Asschepoetster en te was zoo gelukkig, zoo onbeschrijfelijk gelukkig, als nooit te voren in haar leven. catie plaats had van de kas ontvanger en dat de boeken waren. Nog word door den Voorzitter medegedeeld datB. en W. hadden gemeend in den geest wan den gemeen teraad te handelen door Mevf. de Wed. Romeyn (die kennisgave zond van het overlijden van haren Aangenomen voor kennisgeving. 6. Een adres van don heer J. A. P. Montijn en 7 andere ingezetenen, verzoekende dat dit jaar op de 2e burgerschool voor meisjes ook kinderen bene den den 12-jarigen leeftijd zullen wordeu toegelaten. Ter visie. 7. Een adres van den heer H. Kleyweg, verzoe kende tot rooimeester benoemd te worden. Aangenomen voor kennisgeving. strijkt haar gryslinnen boezelaar glad, en zot zich glimlachend en nadenkend op de vensterbank. Buiten klinken stemmen, en als ze nieuwsgierig het hoofdje opheft en met groote oogen door de wynranken gluurt, ziet ze den ouden Conrad in hemdsmouwen, met den grooten, een weinig versleten strooien hoed op het hoofd, en den gieter in de hand, vroolyk babbelend over hot kiezelpad slenteren om de ver sierde grasranden na te gaan. Naast hem loopt baron NennderscheidU Hij ziet er naast de gebogen ge stalte van den ouden man uit als een trotsche eik naast een krommen, kwijnenden knotwilg. De wangen der luisterende worden rood en warm van vreugde, dat ze hem nu toch eindelijk eens heelemaal onbe merkt kan aankijken eens good aan kijken 1 De zon glanst op zijn blond huar, waarop de hoed ver achterover geschoven is, en de grysblauwe oogen onder de dikke wenkbrauwen zien helderder en kalmer dan gisterenavond, toen ze donker en gloeiend schitterden als bliksemstralen. Hy houdt een cigarette tuswhen de tauden en heeft beide handen diep in zijn broek zakken gestoken, iets uiterst genoegelijks ligt over zijn geheele wezen. En zooals hij daar met Conrad, met dien eenvoudigen, dood gewonen man, loopt te praten, en zich over alles en nog wat door den tuin man laat ondeirichten en onderwijl met helderen lach allerlei aardige dingen vertelt, neen, zoo hadden de dames van het gesticht haar nooit ridders afgeschilderd! Zij allen kenden de menschen en de wereld, haast allen waren aan ’t hof geweest, maar Daarop is en blyft het stil te Horsabr^unn. De nachtwind strijkt over toren en dak, ei) do oude linden schudden peinzend het hoofd,--hoelang is he* al geleden, dat het hier zoo vroolijk is toe gegaan, dat de gespoorde laarzen van een dartelen jonker het mos op de bordostreden vertrapt hebben P.... En het is of een droom uit lang, lang vervlogen dagon, toen nog de hofstoet der markgravinnen het park van zijn luid gelach weergalmen deed, door de bladerryke toppen ruischt. In haar dakkamertje sluimert Maria-Louize, de banden op de borst gevouwen, en glimlacht in zalige droomen. Ze had eens in een sprookje gelezen van een prins, schoon, ridderlijk, vroom en goed, die uit den verren vreemde kwam en zich over hetAssche- poetstertje ontfermdeWonderlijk.... daarvan droomde ze nu en noolyke trekken, en zoo gelukkig, En toen de morgenzon door de vensters van het dakkamertje scheen en Maria-Louize met gloeiende wangen van het kussen opachrikte, zaten de duiven op het raamkozijn en knikten haar toe I Vroeger dan gewoonlijk stond gravin Herffinden melkkelder en roomde de heldere pannen met melk af, die aanstonds plaats maken voor de versch ge molken, die Doortje schuimend en warm in blinkende emmers uit den koestal zal brengen. In de gewelfde ruimte hangt een zware, duffe lucht Maria-Louize stroopt de donkerblauwe katoenen mou wen op en opent het kleine venster, dat op den tuin uitkykt. Het bontgespikkeld wingerd loof rankt zich in veelkleurige slingers voor de tralies, beschenen door de morgenzon welker stralen een warmgouden gloed op het gelaat van het meisje tooveren. Ver rukt ademt Maria-Louize de geurige lucht in, die de koelte door ,*t venster naar binnen waaithaar blik zweeft een seconde lang naar den helderen hemel waar de leeuwerikken jubelend opstijgen en waar do zwaluwen sjilpen; en daar zij steeds bij zulk eeu wonderschoonen aanblik der schepping Hem gedenkt, die homel en aarde geschapen heeft, rijst ook nu een aandoening als van een stil, dankbaar morgengebed in haar ziel, op. Daarop echter weren zich haar kleine handen, die reeds zoovele sporen van vlijtigen arbeid dragen, en vervult zij met ijver haar taak van huismoedertje. Doortje !aat van morgen lang op zich wachten. Maria-Louize legt don houten lepel over den schotel, De Raad beno mde tot Lid in de Commissie van beheer der Stedel^jke Gasfabriek de hey C. C. H. Prince (aftr.) eft tot Lid in de Commissie van Ad ministratie der Bank van Leening de heer C. 0. H. Prince (aftr Voorts werd benoemd tot onderwyzer aan de la Kostelooze school de heer A. Lootsma, te Oud-over, gemeente Loosdrecht en tot Rooimeester de heer H. Kleyweg met 11 st. tegen 2 op den heer C. J. P. Sprayt. By dén Raad kwamen de volgende stukken in 1. Het door B. en W. ongemaakte Kohier vau de pl. dir. belasting, dienst 1893. Dit wordt gedrukt, ieder raadslid zal een exemplaar ontvangen. 2. Eene missive van den heer G. N. Kruisheer, ontslag verzoekende als onderwyzer aan de le. bur gerschool voor jongens. Wordt eervnl verleend. 8. Eene missive van Mej. J, Groot, ontslag ver zoekende als onderwijzeres aan de le burgerschool voor meisjes tegen 1 Juni e. k. Wordt eervol verleend. 4. Eene missive van den heer J. P. van der Kleijn, ontslag verzoekende als onderwijzer aan de le burgerschool voor jqngens. Wordt eervol verleend. 5. Een adres van A. Oudyk en 191 anderen verzoekende bet aanvangsuur der kaarmarkt op 8 uur te stellen. De inzending van advertentiön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. 8. Het verslag van den toestand der gemeente Gouda, over 1892. Dit wordt gedrukt, ieder raadslid zal een exemplaar ontvangen. 9. Het verslag van de Kamer van Koophandel- en Fabrieken over 1892. Ter visie. 10. Een voorstel van het raadslid Dercksen tot wijziging der Verordening op de pl. dir.belasting op de inkomsten. De strekking van dit voorstol is een progressieve heffing in te voeren, daar het onbillijk is dat inge zetenen met lage inkomens naar dezelfden maatstaf worden aangeslagen als die met hooger. De voor steller hoopt hierdoor tegemoettekomen aan de be langen van den werkman en den nyveren middenstand, zoodat ook by eventueele vorhooging van belasting hun aanslag dragelyk wordt. De Voorzitter vraagt den heer Dercksen of dit voorstel door twee raadsleden ondersteund wordt. De heer Dercksen antwoordt dat de hh. van Vreu- mingen en van der Garden zijn voorstel ondersteunen daar zij in hoofdzaak (niet in alle onderdeelen) het daarmede eens zijn. De Voorzitter stelt voor het voorstel te stellen in handen van B. en W. die zich sinds eenigen tijd bezig houden met het ontwerpen van eene nieuwe Verordening op de pl. dir. belasting. Zij zullen daarbij de noodige aandacht schenken aan het ont werp (loor den heer Dercksen ingedioud. De Raad vereenigt zich met dat voorstel. By den aanvang der vergadering werd door den Voorzitter medegedeeld, dat op 19 April de verifi- van den gemeente en de kas in orde

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1