G Q Advertentiën. NAAMEAAETJBS NIEUWE WERD, fflfflf BENIG DEPOT VAN THEE. t GENEVES te? 1893 BIN' Zeer Netto Gesteendrukte N u‘ui FEl/ A. Brinkman Zoon, worden GELEVERD door A. BRINKMAN en Zn. Van 1 Mei af zal M. PEETER8 Jz. M. RAVENSWAAY ZONEN, Bultenlandsch Overzicht. Atiotiderljjke De i Alzoo de zonde, Verkrijgbaar bij SCHIEDAM. (M F- De uitgave de mot uitaondi De prfls per per post Tot assistent-. Sampang (residei troleur Isie kl. 1 Naar men ven J. H. Havelaar telegraphic tham of overmorgen in PUIKE OUDE SCHIEDAMMER Merkt NIGHTCAP. De inleg bedr De teruggaaf door tusschenkomst van de firma J. van BEN- TUM ZOON te Gouda, de Nieuwe Rot- terdamsche Courant aldaar des avonds onmiddelljjk na aankomst van trein 6.15 A. T. en des morgens na aankomst van trein 5.52 -4*. T. tot den gewonen abonnementsprijs van 6.— worden (das zonder verhooging voor de dubbele bezorging). Gouda. Snelpersdruk van H) «Nu, waar denl insohepenl” «Ja mijnheer, de nachtangels, di mag nog niet, c ah we ze laten li, als laatst, toen ze al vernield hebbi handen aan, d «Waar liggen een zeer geslepen «Hier bij den op een prik I” «Goed, ditmaal jong Duitschland heesters, van ee Vlug!” en daarbij w haalde er een moenen uil. ,1 en onschuldig stu Zaterdag werd Haastrecht twee 1 die een tochtje boer uit de Vliat zelfs op zweepsl autoriteiten is eci diend. E3E3 NB. Als bewijs van echtheid is i cachet en kurk steeds voor zien van den naam der Firma P. HOPPE. (Hen wordt verzocht op 't MERK te letten) uit het Magazijn van GORINCHEM. Deze THEEEN worden afgele- verd in verzegelde pakjes van vijf, twee en een half en een Ned. one met vermelding van Nommer en Prijs, voorzien van nevenstaand Merk, volgens de Wet gedepo neerd. Zich tot de uitvoering van ge- eerde orders aanbevelende J. BRÉEBAART LZ. EENIG DEPOT der Haagsche Beschuit van den Heer J. K. SOMMER. hervorming van de begrooting, alsmede met het Ontwerp van den Senaat betreffende de beursbelasting. De Kamer heeft echter met 360 stemmen tegen 175 het voorstel harer commissie, betreffende het patentrecht voor de grooto magazijnen, verworpen. De Kamer heeft bij het opsteken der handen zich omtrent die zaak vereenigd met hot stelsel van den Senaat. Het geschil tusschon Kamer en Senaat loopt nu dus nog slechts over het toezicht op de spoorwegen. Koning Humbert heeft te Rome een bezoek gebracht aan den aartshertog Reinier van Oostehrük. Keizer Frans Jozef heeft naar ’t schijnt zijn mis noegdheid op de Hongaren opgogoven en zal te Budapest komen een welkome tijding voor het ministerie-Wokerle, dat na indiening der hervor- mingsontwerpen ’s keizer’s steun zeer noodig heeft. Op aandringen van den Russisohen gezant Neli- doff verzocht de sultan van Turkije prins Ferninaud den terugweg naar Bulgarije niet Konstantinopel te nemen. dalen voorvielen, maar als spr.’s geheugen zich niet bedreigt werd er ook toen veel aanstoot gegeven. Ons volk heeft nu eenmaal helaas! neiging gelijk trouwens alle volken van het Noorden om geen pret te kunnen maken zonder sterken drank. Dat ziet men niet alleen bij de kermis, ook bij nationale feesten, enz. B. en W. zeiden in hun rapport dat de ervaring leerde dat in jaren dat er geen kermis was het volk zich even dol en walgelijk aanstelde als anders tijdens de kermis en nu merkte de heer Dercksen op dat het volk niet in eens zulks afleerde, maar eerst langzamerhand. In Amsterdam en Arnhem echter, zegt spr., waar de kermis is afgeschaft, ziet men nog steeds dezelfde tooneelen van vroeger. Ga eens, zegt spr., naar Arnhem bij gelegenheid van een pleiziertrein, men ziet de menschen zich gedra gen als beesten. Dat geschiedt ook zonder kermis. Verreweg de groote meerderheid van ons volk ge niet op betamelyke wijze van de kermis. Hoevele gezinnen ziet men dan niet langs de kramen wan delen en pleizier hebben en hen dat genot te ont nemen, vindt spr..)hard. En dat alleen ter wille van enkelen, die zich dan onhebbelijk gedragen I Spr. meent dat de Raad zich niet moet laten leiden door den tegenwoordi- gen geest om de kermissen aftesohaffen. Veeleer moeten deze worden verbeterd en dat te doen is de taak van de philantropen. Op dat gebied is nog veel te weinig gedaan. Afschaffing der kermis zou de zedelijkheid, spr. blijft daar bij, niet doen toe nemen! De heer Dercksen zegt in opinie met de Voorzitter te verschillen waar deze bij het feest ter eere van den Burgemeester dezer gemeente ook aanstootelyke tooneelen meende te hebben waargenomen. Alle couranten roemden destijds zeer den geest die hier heerschte. Spr. houdt niet van feesten in *t algemeen, wel van nationale feesten en ter eere van de stedelijke overheid. Spr. is destijds ook de stad doorgegaan om de feestvreugde te aanschouwen en spr. verbaasde zich toen hoe ordelijk alles toeging. Doch spr. zal er niet om strijden. Hy kan ’t mis hebben. Wat echter de Voorzitter zeide omtrent de walge lijke tooneelen in Arnhem bij gelegenheid van plei- ziertreinen, dat maakt een groot verschil met de kermis. De kermis is een officieel feest door de overheid ingesteld. Juist dit is de quaestie dat de overheid zich medeplichtig maakt aau de zonde, door de kermis in stand te houden I Het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschik ken op het verzoek om de kermis af te schaffen, wordt aangenomen met 11 tegen 8 stemmen, die der hh. Hoogenboom, Dercksen en Fortuyn Droogleever. Het voorstel van B. en W. om afwijzend te be schikken op het verzoek om do kennis des Zondags niet te houden, wordt aangenomen met 11 tegen 3 stemmen, die der hh. Hoogenboom, Dercksen en Van Iterson. De heer Dercksen vraagt daarop het woord en zegt dat het hem niet is kunnen gelukken de Zondagswet machtig to worden, ook te *s Hage niet, in weerwil van vele pogingen daartoe. Wellicht zal do Voorzitter hem willen inlichten. Spr. zou nl. gaarne willen weten hoe het toch eigenlijk zit met het toestaan van feetiviteiten na afloop der godsdienst- oefeningen. De Voorzitter zegt dat dit geregeld wordt by de Wet van 1815, de zoogen. Zondagswet. De heer Dercksen zegt die wet niet te hebben kunnen krijgen, waarom hij gaarne eenige inlichtin gen dienaangaande zou ontvangen. De Voorzitter merkt op, dat hij moeilijk hier den inhoud der Zondagswet kan gaan voorlezen. De heer Dercksen wensoht alleen op genoemd punt inlichtingen te ontvangen. De Voorzitter merkt op dat festiviteiten worden toegestaan na afloop van den gewonen tijd van de godsdienst-oefeningen. Niet na afloop van iedere godsdienstoefening, want dan zou men de bepaling der wet illusoir kunnen maken door b. v. kerk te houden van 8 tot 10 tot ’s avonds. Alle wetten moeten in redelijken zin worden opgevat. De heer Dercksen zegt lid te zijn van een Gere formeerde Kerk, waar wekelyks van 6 tot 8 ure *s avonds eene godsdienstoefening wordt gehouden. Zou de wet nu niet toelaten te bepalen dat de fes tiviteiten om 8 uur begonnen in plaats van om 7 uur! De Voorzitter zegt dit gaarne in het Collegie van B. en W. ter sprake te zullen brengen, maar spr. gelooft dat het op die wijze in de hand van een kerkelyke gemeente zou liggen eene wetsbepaling illusoir te maken. Aan de orde is daarop: Een voorstel van B. en W. tot regeling van het aanvangsuur der kaasmarkt. op 8 uur te kan als ge- aanvoer was voor- B. en W. stellen voor dit voorloopig bepalen, De proef daarmede genomen slaagd worden beschouwd. In de uitgang te oonstateeren. Voorts vragen B. en W. een orediet van f 400 om de inrichting der Stadswaag te verbeteren. De zitting van den Duitsohen Rijksdag was gisteren buitengwoon stormachtig. De beraadslaging over de woekerwet gaf al dadelijk aanleiding tot een heftige woordenwisseling tusschen den socialistischen afge vaardigde Stadthagen en zijn antisemietischen colle ga’s Böckel en Lieberman von Sonnenberg. Laatst genoemde maakte Böckel uit voor een lafaard en een schooier, en daagde hem zefs uit tot een duel. Wegens het onbeschrijfelijk tumult zag de voorzitter zich ge noodzaakt de zitting op te heffen. De Nordd. Algg. Ztg, zegt in een officieus artikel, dat het noodig wordt een wet in te voeren tegen het misbruik, dat van de vrijheid van spreken on de on schendbaarheid der afgevaardigden gemaakt wordt. Het centrum hield een vergadering om te beraad slagen over de legerwet. Het gelukte den leider Von Huene niet, het noodige aantal leden van het Centrum voor een compromis te winnen. Daarom wordt de legerwet, meer nog dan tot nu het geval was, als verloren beschouwd. Von Huene zal morgen aau de leiders der andere partyen zijn schikkingsvoorstellen meedeelen. Omtrent den man Townsend, die in de buurt van Gladstone’s woning een revolverschot loste in de lucht, valt weinig naders te melden, dan dat men hier, blijkens het verhbor, te doen had met eenen krankzinnige. Toch ié het niet ondenkbaar, dat de man gevaarlijk hadde kudnen wordèn, indien hy den Premier in levenden lyve op de straat mocht hebben ontmoet. Een aanteekefiboekje, dat by hem gevon den werd, bevatte eenige verwarde ontboezemingen over het Homerule-ontwerp en over de wenschelijk- heid om, aangezien al het praten en redeneeren tegen dit ontwerp vergeefsch gebleken was, nu maar tot daden over te gaan. Townsend is, in afwachting van een nader verhoor over acht dagen, achter slot gezet. Eene groote lersche betooging vóór het Homerule- -ontwerp wordt tegen den 20sten Mei op touw gezet. Zij gaat uit van do Irish National League of Great Britain en moet in het Hyde Park plaats hebben. Nadere berichten uit Belfast doen zien, dat de eerste verhalen over de ongeregeldheden aldaar overdreven waren. Zij werden voornamelyk veroorzaakt door op geschoten jongens en hadden meer een politiek karakter dan wel dat zij gericht waren tegen de Katholieken. De hootden der Unionisten hebben terstond zich krachtig tegen de ongeregeldheden verklaard als het beste middel om Home-Rule in de hand te werken. Dr. Kane, de grootmeester der Oranjemannen, vaar digde een manifest uit aan de mannen van Belfast, waarin hij verzocht, dat zyn hun gevoel onder be dwang zullen houden; alsdetyd voor handelen kwam, zouden andere leiders de trompet blazen met geen onzekeren klank en elk man boven de 16 jaren zou onder de vlag van de «Ulster Defence Union" zich voorbereiden voor den strijd van geloof on vrij heid. De vergrijsde Britsche Farizeër en zijn bentge- nooten, zoo wordt o. a. in het manifest gezegd, zullen nooit de natie overhalen om deze verraderlijke politiek aan te nemen. Laat ons standvastig zyn; laten wij ons niet bemoeien met de vryheid van onzen Katholieken buurman. Ook werd een groote openbare bijeenkomst van Oranjemannen gehou den, waarin een resolutie word aangenomen, af keuring uitsprekend over de gebeurtenissen der laatste dagen en de handelingen van het gepeupel, wier eenig doel slechts was te plunderen. De burgers werden uitgenoodigd de autoriteiten io het handhaven der orde te ondersteunen. De begrootingscommissie uit de Fransche Kamer heeft het orediet voor het toezicht op de spoorwe gen, (dat door den Sonaat was geschrapt) overeen komstig den wensoh van den minister Viette weder op de begrooting gebracht. Voorts vereenigde de commissie zich met 11 stem men tegen één stem met de afvoering der drankwet- G Het onderzool had gedurende i 5 April 9.7 A 12 5 19 2.2 26 4.2 De heer Dercksen betuigt zijn leedwezen, dat dit voorstel van B. en W. niet eerst ter visie had gelegen. Voorts betoogt spr. dat het de voorkeur verdient het aanvangsuur geheel vrij te stellen. De heer van der Garden vereenigt zich met het rapport van B. en W. en verheugt zich dat zij een crediet aan vroe gen om de inrichting der Waag te verbeteren. De Voorzitter geeft daarop de argumenten aan, die B. en W. aan 8 uur de voorkeur deden geven. Na nog eenige discussie, wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht. Het voorstel om het aanvangsuur, op 8 uur te stollen wordt aangenomen met 18 tegen 1 stem, die van den heer Dercksen. Het voorstel van B. en W. een crediet te verleenen van f 400 tot verbeteren der inrichting der Stads waag wordt met algemeone stemmen aangenomen. De overige raadsbesluiten en de benoemingen wer den reeds in ons vorig nr. medegedeeld. Niets meer aan de orde zijnde, wordt daarop de vergadering door den Voorzitter gesloten.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 4