j PLAATS, No. 46, \errein of itneerd, aan p de Noord- 1 I !>®s 1893. N° 6038. »EN. BINNENLAND. I Vrijdag 5 Mei. i euws- en rkooplng 1 FEUILLETON. ag. EN. iat N. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» ING. q abeth, mts. r enKaaa ISJ In uur des namiddags van den dag der uitgave. De inzending van adyertentiên kan geschieden tot Mei 1893, fitbr aan de [OLENAAB. VAN B0R8SELLE. Bennekom, 1 Mei 1893. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitsondering van Zon- en Feestdagen. De prfls Per drie maanden is 1.25. franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. daatschappjj van van Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags verschjjnt. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels h 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. (Naar het Hoogduittch.) IV. neerd. Juli 1893. AAR Nota- der Zelf- ie uitspat- or 4 Aren 40 GOÜDSCHE COURANT. afb. Prgs verschrik- eugd lijdt, sering, die 1 van een ij het Ver markt 34, et bedrag, een boek- gezichtsvermogen gewoonlyk vergezeld gaat van eene Onder het bolwerk heeft gisteren avond eene vecht partij plaats gehad waarbij Hoebeek door Nuvelstein is mishandeld, zoodat hij na aan het Politiebureau door Dr. de Voogt te, zijn verbonden, in het gasthuis moest worden opgeuomen. GOUDA, 4 Mei 1893. Heden ten ongeveer 11 uur is op de Oosthaven zekere H. Brouwer, doordien hij op een sleepers wagen met graan geladen wilde springen, daaraf gevallen, met het noodjottig gevolg dat zijn rechter been onder het wiel terechtkwam, hetwelk naar ons wordt medegedeeld gebroken is. u geschilderde Janskerk te lenis der Si. ceningeh enz. erljjk levens- le Gebroeders INKMAN. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen van den nieuw opgetreden directeur-generaal van posterijen en telegraphie, den heer Havelaar, om gelijktijdig met dit ambt de betrekkingen van lid der staten van Zuid-holland en lid van den gemeen teraad van 's-Gravenhsge te blijven vervullen. Voor de 5e kamer der Amsterdamsche rechtbank stond gisteren terecht Simon Brak. Niet lang ge leden was hy als beklaagde voor de 4e kamer dier rechtbank verschenen en bij die gelegenheid had hij eene memorie van verdediging voorgelezen die hij, den heer Pélerin, subst.-off. van justitie aanziende, eindigde met de woorden: «Weg met de klassen justitie 1” Vandaar dat hij zich gisteren te verant woorden had wegens beleediging. Eene straf van 4 maanden gevangenis werd te dier zake door mr. v. d. Does die het O. M. waarnam tegen hem gevorderd. Uitspraak over 8 dagen. The Lancet, over de noodzakelijkheid sprekende om bezigheden te vinden voor blinde personen, meent dat zij zeer goed gebruikt kunnen worden als tele grafisten. Het is toch bewezen, dat het gemis van het Bij testament wordt aan twee minderjarige kin deren oen legaat vermaakt. De executeur-testamon- tair, die tevens toeziende voogd over die minder jarigen is, keert het legaat niet uit aan de moeder- voogdes, doch belegt het bedrag op het grootboek. De moeder neemt daarmede geen genoegen en vor dert van den toezienden voogd uitkeering van hot legaat. Deze feiteu gaven aanleiding tot eene procedure, Het hoofdbestuur van het genootschap voor land- f.-- bouw en kruidkunde in de provincie Utrecht heeft grootere ontwikkeling der andere zintuigen besloten, zich te wenden tot den gemeenteraad vau namelyk van het gehoor. Utrecht, met het verzoek in die stad eene kaasmarkt in het leven te roepen. Het hoofdbestuur is van meaning, dat eene dergelyke markt bij goede rege ling van dag en uur van uanvang, zeker levensvat baarheid zal bezitten en strekken kan tot voordeel van den landbouwer. Verder zal aan de regeerinjf worden verzocht, ge volg te willen geven aau bet voornemen om de tol len op ’s rykswegen af te schaffen. Het bestuur vooinoemd ac|t dit, vooral ook met het oog op het vervoer vat goederen ter markt, voor den landbouw eene zaak van genoegzaam ge wicht om hierop krachtig aan te dringen. 14) „Hoe is *’t mogelijk, maar daar schemert me een stuk van een brief voor den geest, dien uw Hoogheid zoo goed was mij voor te lezen aan boord van ’t korvet, als ik mij niet vergis bij Port Natal. Daarin was sprake van den nieuwsten streek van een zonderling uit ’t vaderland die als nieuwste sport in zwang gebracht had „kikvorschen te harpoenen.” „Ja juist.c’est 9a.... dat was de dolle jonker I ha ha ha, fameus, dat herinnert ge u nog? Ik dacht....” De prins hield op en wendde zich weder luisterend naar de speeltafel, van waar een luid «hallo” klonk. «Daar schynt wat te gebeuren, er op los! Hovenklingen, laten we ons achter de stoelen van die kerels vastmeren I” De heeren stonden bij die woorden op, en bleven geleund op de stoelruggen dicht achter de spelenden. «Neen jongensik speel om geen cent meer, gezwegen dan van dukatenriep Nennderscheidt, uit verveling de armen rekkend, «wat heeft dat mi- zeggen.... als we bijvoorbeeld eens.... in plaats om die eeuwige pepernoten om onze ooren speelden?” «Ooren?! alle bliksems! Flauwe grap, vijftig cents boete Alsof een plotselinge windstoot ruischond door de bladeren voer, zoo ging er een ontroering door de verzamelden om de speeltafelAlleen Goseck hief luisterend ’t hoofd, en trok zijn lippen boven de witte tanden op. «Wat wil dat zeggen, om «onze ooren" spelen?» «Wel, doodeenvoudig! Wie wint hakt zijn tegen partij een van zijn overvloedige lepels van het hoofd I Een grootsch idee, daar kriebelt je ’t vuur weer eens van door je lijf, ach ik heb feitelijk al zoo eeuwig lang niet meer hartstochtelijk gespeeld «Nennderscheidt, mensch bon je nou gek, met zulk een bloeddorstige Shylock-gsdaclne «Ongehoord, Hoogheid, by God, hij zet zijn heele wrak op 't spel 1I» Olivier lachte dat hij schaterde, «’tls hemelsoh, mijne heeren .hahaha kijk toch eens aan hoe allen tegelijk naar de ooren grijpen; ze zitten er nog. Wie waagt er zjjn vel aan, en speelt een spel ecarté met me om zyn linker luisteraartje I I Ademlooze stilto. «Ik, mijn vriend, dat behoeft ge niet te vragen I Goseck haalde achteloos de schouders op, zijn stem ,een broodje met vleesoh, kellner!» 'i en de greep, waarmee hy serabele gerinkel nog voor prikkeling, draai je een cigarette uit de banknoten en gooi met de goud stukken kringetjes in ’t water..., ’t Zit me tot in de keel, dat tuig, en zou ik me daarvoor dan nog vermoeien en warm maken neen, ik speel niet meen om geld I” „Wel, wat duivel, waarom dan? Om Berlynsche pannekoeken somp Pruimpje lachte, dat zijn nauwe uniform kraakte. «Praat me daar niet van Ik ben eens in mijn leven een pannekoek tegengekomen, die namelyk met schoenmakerspik opgevuld was in plaats van met moes, een klein carnavalsgrapje van me; ik wou er eens achter komen of miss Adolphine bij Renz valsche tanden had....” «Hahaha.... Kostelyken bleef ’t kleven?” „Nou, dat verzeker ik je.... als een niets vermoe dende nieuweling, die by mevrouw von Itach op een van de vroeger roode stoelen ging zitten I” Uitbundige vroolijkheid. „De Itachen worden voor zeer vuil versleten I” fluisterde Maximiliaan zyn vriend h ’t oor. „Nu vooruit I Coupeer, Ntfnnderscheidt „Kinderen, ik heb ’t je al gezegd ik speel niet meer,om geld, ’t verveelt me!” «Nu, zeg dan waarom wel1” Olivier zet zich op zijn gemak en legt beide armén op de tafel, steunt zijn kin op de opgestoken duimen en zijn overmoedig oog fonkelt uitvorschend van 1 klonk als vroeg ze «een broi onder zyne donkere wimpers. «Hm, wat zou je er maar zijn oog flikkerde In de Amh. Ct. komt het volgend ingezonden stuk voor Geachte ingezetenen van Oosterbeek I Over de onaardige handelwyze van eenige raads leden, met den wethouder Kamperdijk aan het hoofd, zal ik niet meer sprekefl, ik zet daar een punt ach ter. Nog heeft men mij willen beweren, die wan delingen in de bosschen van den Oorsprong betee- kenon niets niemand hoeft daar belang bij, alles ia toch verhuurd, enz. enz: Het blykt my uit het door u geplaatste stuk, dat wie zoo spreken ten eenenmale locale kennis missen en zich hebben doen inlichten door die er evenmin iets van weten. Naar aanleiding van uw dringend verzoek, maar tevens om minder aangename ontmoetingen te voorkomen, ben ik genegen personen- en familiekaarten uit te reiken op franco aanvragen .met insluiting van 10 cent aan postzegels voor toezending en voor de kaart «ul.v wsigs.üïg. Mogelyke meerdere opbrengst dan de kosten zullen voor de armen bestemd wor den. Hopende met dezen maatregel aan uw verlangen tegemoet te komen. Door de dames T. van Campen-Doesburg, W. Drucker, Th. P. B. Schook-Haver, C. M. Beyllonse- Peyra, J. F. E. van Duivenbode-Zeiss, A. Rot-Blees en D. G. Stokvis is aan verscheidene, als vooruit strevend bekend staande mannen en vrouwen in den lande eene circulaire versotttteü, waarin medewerking zelve of weigering, wordt gevraagd voor het oprichten eener vereeniging welke zich ten doel stelt om, evenals enkele veree- nigingon in Engeland, zich te beyveren voor het kiesrecht der vrouw. Zij die geneigd zijn het plan te helpen verwezen lijken worden uitgenoodigd daarvan kennis te geven aan een der drie eerstgenoemde dames. Met nadruk wijzen zij er echter op dat zij volstrekt niet bedoelen zelt het plan ten uitvoer te leggen, doch slechts bij vorming van een comité als lid wenschen toe te treden.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1