DUPES. 'ES JIS drukte ;tie 1893. 6040. FEUILLETON. f Itoenen, 'J EB, 32. I en Zn. Maandag 8 Mei. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. Afzonderlijke Nommera VIJF CENTEN. De inzending van advertentiön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. wenscht en tot weerziens. De Rotterdamsche Gemeenteraad heeft Donderdag kman &Zoon. ree afzonder- Cappeuaar»- 14a en 15. ts per week. len Vogelen- L Verhaard De prjje per drie maanden is 1.25. franco per poet 1.70. De uitgave dezer Üoarant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Bovendien worden alle Advertentiên gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD *t welk des Maandags verschijnt. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GttOOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. het Klooster wijk N No. f 1.-. t een afzon- 1HUIS in de No. 366 en j voorzien, is r 1.60, en (Naar het Hoogduitsch.) V. t/r door GOÜDSCHE COURANT. ver den Kat- 10. Met inbe- voor 2.85 en 3 optie- u afzonderlij- de Vlaming en 364a. De 1.65 per »nd te aan- EN en Erven lordrechtsche 180, 202 en voor 1.—. a, te weten ande van 11 rkdagen vóór de overige irkdagen van de perceelen aren. zijn te be lden Notaris Gouda. idigde HUIS Gouda^ wyk rkocht. Uit Haastrecht schrijft meu aan de Schoonh. Ct, Dinsdag-avond kwamen eenige niet beladen wagens langs den IJseldyk, juist toen een wielrijder van Oudewater kwam aanrijden. De eerste twee rijders lieten hem voorbijgaan; doch wenkte» don derden rjjder, die plotseling zijn paard keerde, soqdat het dwars over den weg stond. De sportman moest daar door van den dijk, waardoor hij omviel, zijn véloci- pède zeer beschadigde en zijn pantalon aan stukken ging. In het dorp komende word er onmiddellijk aan de politie kennis van gegeven. Men zal de schuldige trachten op te sporen, daar er getuigen zijn, dat de vélocipèdist in zijn volste recht is. dwang en iederen koten; plotseling toornig opstuivend weigert hij gehoorzaamheid en slaat eiken trouwen welrneenenden raad in den wind; een enkelen blik des groothortogs echter had hom dikwijls tot vrede ge bracht, een enkel woord hem volgzaam als een lam gemaakt; hij alleen had invloed op den „dollen jonker", en de stijven nek boog voor de vorstelijke indruk wekkende gestalte des hertogs, alsof eon duivelsche macht hem in bedwang hield. Ongelukkig hadden zulke private gesprekken in ’s vorsten audiëntiekamer maar zelden plaats, want Frederik-Ernst was met re- geeringszakeu overladen en baron van Nennderschcidt een zeer eigenziuig man, die wel den titel van ka merheer aangenomen had, als zijnde een vureerende '“K meer op zijn visitekaartje, maar die er Do hertog had hem heden de eerste klasse der eon goede reis toege- I en gebouwd, eigenwaarde. Aan ’t eind van de vorstentafel, waaraan behalve de hoogstgeplaatste personages en doorluchtige gasten slechts de verdienstelijksto waardigheidsbekloeders zitten, zijn ook baron von Nennderscheidt en graaf Goseck geplaatst; een in *t oogvallende onderschei ding, tiie hoofdzakelfjk door vreemdelingen opgemerkt en fluisterend besproken wordt; in de ingewijde hof kringen spreekt dat reeds van zelf, want Nennder- scheid, de rijkste grondbezitter van ’t groothertogdom, vertegenwoordigt in zijn bevallige en ridderlijke per soonlijkheid den landadel, en graaf Goseck behoudt zijn p'.aats naast hem als //enfant gilte" van *t diplo matieke lichaam. Men is T gewoon deze twee op de welwillendste wijze door de groothertogelijko fa milie beschermd, met onderscheidingen overladen, en zelfs -u-k‘ 'z::' In het Weekblad van het Recht vinden wij een vonnis vermeld vau de rechtbank van Haarlem, waarbij de bekende vraag te borde kwam over het afgeven van een verklaring door een geneeskundige. Bij een polis was in ait. 14 bedongen, dat voor de uitkeering o. a. het bewijs van een geneesheer moet worden overgelegd, aan welke ziekte de ver zekerde is gestorven. Dit bewijs kon niet worden verstrekt omdat de geneesheer bezwaar maakte de ziekte te vermelden, als in strijd met het beroepsge heim en met de wet op de uitoefening der genees kunst. De oischer beweerde daarom dat (je genoem de voorwaarde nietig was, als in strijd mét de goede zeden en de wel. De rechtbank besliste «dat bij geen enkele wetsbepaling aan geneesheeren is verboden oen verklaring af te geven aan welke ziekte iemand js overleden „dat zij wel is waar verplicht zijn hierbij den door hen afgelegden eed of belofte van geheimhouding in acht te nemen en uit dien hoofde bezwaar kun nen maken tegen die afgifte, doch dat voor dergelijko gevallen in art 14 is bepaald, dat, zoo het den be langhebbende onmogelijk is zoodanige verklaring te leveren, I ij dan gehouden is hierin naar het voor schrift van directeuren op andere wijze te voorzien; z/dat mitsdien de gestelde voorwaarde noch in strijd is met de wet, noch met de goede zeden, noch ook onmogelijk om te vervullen*. Ook de bewering dat de overeenkomst nietig zou zijn, om dat de vervulling der verbintenis enkel af hankelijk zou wezen van den wil der directeuren, achtte de rechtbank ongegrond. Immers indien de hun bevoegdheid misbruik makende, e mochten verhinderen, zou de voorwaardo volgens de we.t voor verv uld moeten worden gehouden. óuiia uiimijia vjjDu.ijrv - - -n - -- -- Doorluchtigheid bezit een bijna vaderlijke genegen- Leeuwenorde om den hals gehangen, et-nig en alleen l_-j- c.i -.««« 1 alg nieuw bewijs dor vorstelijke genade, die op het blonde hoofd neerdaalde, als de zonnestralen op 1 voorjaarsgroen, zonder dsens verdienste te schatten op verkwistende wijze liefde gevend zonder iets terug te verlangen. Baron von Nennderscheidt zit aan het lagereind der tafel, vlak onder *t licht der kroon; vóór hem stijgen slanke palmtakken uit gouden horens op, en doen de tafclfonteinen fonkelende stralen welriekend water opbruisen. Hij houdt reeds een minuut lang zijn champagneglas omhoog zonder dit aan zijn lippen te brengen. na een langdurige discussie, welke tot circa 5 uur duurde, de verordening regelende de verdeeling eu bezoldiging der onderwijzers aan de openbare scholen voor lager onderwijs herzien. Art. 7 is gewijzigd volgens een amendement van den Heer Van Gennep, dat de strekking heeft om de onderwijzers, die niet 1 de hoofdakte bezitten, in de toekomst beter te sala- rieeren. Het maximum, dat deze thans kunnen bereiken, is een jaarwedde vain 900. De overige voorstellen van de agenda werden alle goedgekeurd, ook dat tot aanleg van straten, aan 1 den Binnenweg, in samenwerking met de beide 1 Maatschappen voor Grondbezit. portret, een eigenhandige brief en ook zoogenaamde Ter jong8te nutsvergadering te Oudewater werden 7 ...j« tot afgevaardigden ter Algeirieene Vergadering be noemd de herren J. Kiewiet de Jonge en A. C. van Aelst. Tevens werd eerstgenoemde als voorzitter vau het departement herkozen. GOUDA, 6 Mei 1893. Het Stedelijk Museum alhier heeft onder zijne vele merkwaardige voorwerpen ook eenige belangrijke za- I ken beer, onzen beroemden landgenoot Johan Arnold 1 Zoutman. Zondag 7 Mei e. k. is het 100 jaar ge- I leden dat hij overleed en op dezen gedenkdag heeft de Commissie van toezicht over het Museum besloten I eene speciale tentoonstelling te houden van alles wat op Zoutman betrekking heeft. Daaronder behoort o. a. een bronzen gedenkpenning op zijn dood, een Zoutmanslinten van witte zijde, die na den slag van Doggersbank, door vrouwen uit alle standen om den hoed werden gedragen, met verschillende opschriften voorzien als Doggersbank d la Victmre enz. De ten- 1 toonstelling belr. Zoutman (die 10 Mei 1724 te Reeuwijk nabij deze gemeente geboren werd en 7 Mei 1798 te ’s Hage overleed) verdient zeker aller aandacht, waarom wij ieder kunnen aanraden Zondag Arti-Legi met een bezoek te vereeren. Men deelt ons mede dat a.s. Donderdag den 11 Mei Hemelvaartsdag te Alfen a/d Rijn ic den schoo- nen en welbekenden tuin Vanjhefflotel „Rijnstroom" van den heer C. J. de Wit hot voornemen bestaat een groot luchtvaartfeest te doen plaats hebben, als- dan zal hot schoone en bekendo luchtschip „Koningin I Wilhelmina” bestuurd door den koenen kapt. Léon Marij alhier precies ten 5 ure opstijgen en daarbij eer. miniatuur parachute uitgelaten worden. Degene dio van een uitstapje genieten willen, kunnen zich dan aldaar aangenaam den dag korten in die heerlijke dreven terwijl kort na het vertrek van den Ballon een bal cham- pêtre door den heer de Wit gearrangeerd is. Per rijwiel is Alfen zooals bekend spoedig te bereiken en het I directeuren, van hun beroegdl laat zich begrijpen dat dus zeer velen van deze aan- de vervulling der voorwaarde gename gelegenheid gebruik zullen maken, vooral I uit de nabijheid aldaar. I Bij voorbaat den kapt, wnnfinht. ah int ivnor'zipna i«) Daar drinkt een diender broederschap met een wakkeren stuurman, die zich onder prins Maximiliaa^s cogen bijzonder onderscheiden heeft, hier byt een niets vermoedende verdienstelijke domein-pachter van ’t slag van „Onkel Brasig„ van harte in een abrikoos van vruchtenys maakt verschrikkelijk ontzette grimassen en houdt zijn hand tegen de tanden en aan gindschen hoek waar do dorpschout en zijn landsman, de rijke zeepzieder, die zich uit niets tot ren groot fabrikant heeft opgewerkt, en aan de stad don grond voor een nieuwe kazerne geschonken heeft, bij elkaar zitten, heeft het gastmaal reeds de tongen loagemaakt en de harten oneindig week, dankbaar en hartelijk gestemd. Zij drinken een lakei toe, en hou den hem aan zijn Tokspand vast „pstAugust °P je gezondheid I Kom toch eens hipr, oude jongen, «n giet je er een achter je das, laten we een lijntje hokken I” ’t wordt den gegaloneerde zwaar ge- vorst aan, maar 1 maakt, maar hij slaat 't vereeerend aanbod af met dat bij alle liefde wuu wu on mengeling van verontwaardiging en gestreelde zijn. Zijn onstuimig karakter veizet zich tegen iederen J //mop” inkt niet aan dacht ooit zijn ambtsplicht te vervullen, dikwijls openlijk bevoorrecht te zien. Zijne nu. kiina ■orlarlnlrn <rnna»rn-_ i heid voor den heethoofd Nennderscheidt, den zoon van zijn voormaligen hofmaarschalk en vertrouwden vrtond, wiens dolle toeren hdm wel reeds meerma len de wenkbrauwen doen saaihtrekken, maar die hy toch iederen keer weer aan geduldig moet vergeven, en die hem steeds doen lachen, als de baron ze, stralend van vreugde over ’t welslagen, op zijn eigenaardig innemende wijze verhaalt. Vol hartstochtelijke vereoring hangt Olivier zijn --- |]jj handelde daarbij als een kind, 3 toch zoo in- en in-brutaal kan

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1