Bulteolandsch Overzicht. 6 8eins-«t-0iae wogen» doxelfdo misdaad tot 10 jtren tacbtbuiMtraf. Hij wist echter rioh langen tijd te onttrekken aan deze straffen. Eindelijk werd bjj echter gesnapt en naar Nieuw-Caledonië gevoerd, waar hy herhaaldelijk ■ieuwe straffen kreeg wegens pogingen tot vluchten. Toch gelukte het hom met een anderen veroordeelde te vluchten in een boot. Na een vaart van bjjna 160 myl*n werden ,de vluchtelingen, die half dood waren van honger en dorst, door een Eugelsch schip opgenomen, dat hen naar Nieuw-Zeeland bracht. Van daar ging Cury naar Australië, dan naar de Vereenigdo Staten; hij doorreisde vervolgens Europa en kwam in het laatst van 1889 te Parys. Daar hy zonder middel van bestaan was, nam hy zijn misdadigers loopbaau weer op, maar thans op een voornamere" wijze. Nadat hy eon by zijn stand passend costuum had weten machtig te worden, maakte hy uitstapjes naar de kleinere provinciesteden, bezocht daar de juwe liers, koos sieraden van hooge waarde uit en gaf last, dezo in een aan de verkoopers bekend klooster aan zyn adres sf te leveren. Dit wekte vertrouwende sieraden werden zonder verdere navraag bij de opgegeven kloosters bezorgd en eenige uren later kwam do oplichter, die het pakket in ontvangst nam en zich nooit weer liet zien. By een oplichting van dezen aard werd Cury te Bcthune gear restoord. De heer G. D. Bom H. Gzn. wydt in het Nieuw v. d. Dag oen artikel aan Johan Arnold Zoutman by gelegenheid van den 100-jarigen gedenkdag van zyn sterven. Daaraan ontleenen wij het volgende Als Nederlanders, een volle dat aan de zeevaart zyn voornaamste welvaart dankt, voegt het ons al lerminst de belangrijkste herinneringsdagen aan de groote mannen op dnt gebied onopgemerkt voorby te laten gnun, en danr het nu heden een eeuw ge ledon is dat Johan Arnold Zoutman, toen luitenant admiraal van Holland en West-Friesland, te 's-Gra- venhago den laatston adem uitblies, zoo willen wij dien laatston onzer vlootvoogden, die in een zeeslag het bevel voerde, en de vlag met eere wist to baD«l- havon, een lauwer brongen, kan het zyn, door hot doen uithliukon van zyue grootste verdienste voor het Vaderland. Zyn leven was gehoel aan onzo ma rine gewijd, een leven van trouwe plichtsbetrachting, maar zonder eenige zelfverheerlijking. Vandaar dat hy dan ook in veler oog een miuder schitterende figuur was, [dan andoren hem wel voorstelden, en dat Dr. Jorissen in 1881, by de herdenking van don Doggorsbankslag in Eigen Haardgoed kon vinden zelfs op ietwut genadig lachenden toon over hem te sprekeu als van den man, die slechts t:éu rocravol- len dag in zyn loven had gehad. Wy denken daar anders over, en wannoor we voorop stellen dat ioders leven inoet worden besohouwd in de lijst van zyn tijd, dan komt Zoulman's leren, vooral het meest bekende deel ervan, al in eene zeer zwarte lyst. De ondernemende handelaars der 17e oeuw waren veranderd in twistzieko schooljongens, die al kyvonde over schyabeginsolen hun eigen welvaart gehoel ver woestten, en die, tegenover het buitenland, aan den •enen kant de rechten van hun grootsteu mededin ger volkomen miskenden en zich daardoor zijn bil— jyke wraak op don hals haalden, en aan den andoren kant hunne onnoozele ooren maur al te veel opeuzeuen om to Klisteren naar het zoet gefluit va/ den huichelaar, die heu ruim twintig jaar later, moreel en fioantieel, geheel zou vernietigen. Frankrijk, dat in de 17e eeuw steeds den norm had aangenomen van het inuerlyk verdeelde Groot- Briltannic tegen de Republiek der Vereenigde Ne derlanden by te staan, had in de 18e eeuw de rol len omgekeerd, voorgevende het steeds als zyn plicht te beschouwen, om, in het belang van het evenwicht in Europa, de zwakkeren te helpen. Het doel was eohter, nu door langzame ontzenuwing te verkrygeu, wat toeu door oorlog niet te behalen was geweest; Delenda eet Carthago, de volkomen verwoesting van ons Gemeentebest, bovenal van zyue godsdienstige, staatkundige en burgerlyke instellingen. Intusscheu namen de binnenlandsche twisten van het jaar 1777 af byna wekelijks in heftigheid toe; elko gebeurtenis, ook de geringste, werd steeds welkom als een twistappel opgegooid, en toen eiu- delyk in December 1870 de oorlogsverklaring van Engeland ontvangen word, geleek ons land eeu ware politieke krater, waaruit de oerste groote lavastroom in 1782, de tweede in 1787 en de derde'en al vor- woestende in 1795 vloeide. En in dien tyd werd Zoutman geroepen als vloot voogd op te treden in den z. g. Vierden Eogel- schen oorlog niet om, evenals De Ruyter of de Trompen, met wel uitgeruste eskaders, Norland's handel te helpen uitbreiden, Neerland's koopvaar ders en koloniën te helpea beschermen, Neerland's grootheid te helpen bevorderen neen, om te gaau strijden voor eene zaak, die bij zelf als de meest ondoordachte en overspannens beschouwd'', om nog niet eens vau bet sohandelyke, dat er achter verborgeu was, to Bproken, met middelen, d. w. z. schepen, die byna alle, zoowel in geschiktheid als in aantal, verre beneden de eischeu van dien tyd bleven, en dat tegen eun vijand, die reeds veertig jared zich in werkelykheid de grootste zeemogend heid had betoond, en van wiens goed recht hij boven dien ten volle overtuigd wus. Behoeft het dus uog wel meer betoog, dat alleen groot beleid hem met eere uit een strijdperk kon helpen, tegen zulk een tegenstander, bij wien de moreule en raaterieele overmacht bestond, terwyl aan onze zijde bovondion, door verdachtmaking vau byna alle zeeofficieren, de kracht, reeds zoo zwak, nog gevaar liep ook zedelijk verflauwd to worden. Aan dat beleid daD, aan dien hoofdtrek van zijn karakter, voortspruitende uit groote nederigheid, ware menschenkennis en juist plichtbesef, willen wij heden boveual hulde brengeu. In de drie elkander opvolgende merkwaardigste tijdstippen tan zijn -leven, de slag bij Doggersbank, de eerbutoogiugen daarna en de conferenties voor de onderneming naar Brest, hadden hy en zijne me destanders bovenal ziohzelven te overwiuuen. Zij zijn daarin goed geslaagd en hebbeu liet vaderland door die zelfopoffering nog jarenlang voor den on dergang behoed. Bij de 50-jarigo gedachtenis van zyn sterven, besloot men, op initiatief van Dr. B. Glasius, tot de oprichting van bet den held nog ontbrekende graf monument, in de Herv. Kerk te Geertruidenberg, dat ruim drie jaar later uldaar werd onthuld by de 100-jarige gedachtenis, thans, ware ik zoo gaarne gereed geweest mot een hem nog evenzeer ontbre kend volledig levensbericht. Andere bezigheden lieten my echter niet al don daartoe beuoodigden tyd, zoodat slechts een gedeelte is afgedrukttoch hoop ik voor het einde des jaars den belangstellen den in onze maritieme geschiedenis dien arbeid ge reed te kannen aanbieden. Men schrijft uit Scheveningen aan het Baageche Dagblad Sporttentooustelliug noch sportfeesten zullen dit jaar het badseizoen verdeelen. In alles tal wedor het oude gangetje komen, dat echter eeuwig jong blyft. De lieve natuur zal den boventoon voereu en haar aantrekkingskracht doen gelden naast hetgeen ui ontspanning en afleiding ter Afwisseling op de bad plaats zal worden aangeboden. Overal is men dsn ook druk in de 'weer om de verrukkend gelept badplaats in haar zomergewaad testekeu. Voor tien 't residentiobewoner is dit niet vreemd. Deze leeft die toostandswiesolingen mede, waot geen Zondag gaat henen of hij heeft er voetstappen liggen, die reiken van Den Haag, door de schilderachtige groene wandeldreven aan Ver Huëll ver ohuldigd (de gedenkbank ter zynur eere ie weder van zijne houtbe dekking ontdaan) naar de badplaats en zoo weder langs de strandlijn naar Den Haag teruggaan. Zoo weet hy beet wanneer de schoon gelegen ee steeds vermeerderende villa's met haar balkous en loggia's en do dorpskwartieren den schoonmaak ondergaan en allerminst wordt by verrast door de frischheid der opgeschilderde gevels van de herbergzame eta blissementen, die de heirscharen vau vreemdelingen jaarlijks huisvesion en als dan tegen Pinksteren deze omgeving voor de ontrangst der aanstaande bad gasten en alle andere bewonderaars van Scheveningen gereed is en de milde leute met haar fraai decora tief van groen en bloemen daaruau luister byzet, dan is de Hagenaar in pays connu en locb is er voor hem niets onbehaaglijks gelegen in dat schijnbaar eenzelvige, dat jaarlyks terugkeert. Immer maakt Schevoningen een frissohen indruk en met elk seizoen is 't of met dat frissohe het schoone toeneemt. Toch levert 't aanbrekend seizoen wel 't een en ander op, waarin 't met vorige verschilt, al zou 't alleen reeds zijn, dat een nieuw decennium aanvangt voor het toonaangevend etablissement, met welks bloei die van de badplaats zoo nauw verbonden is. Dit decennium wordt, zoo men weet, door het «Zeeblad Scheveuingeu" ingeleid met een nieuweu Directeur-Geoeraal, den man, wiens inzichten en beleid vau ontzaglijken ia- vlood zyn op bet wel of wee, op de greote belangen van de badplaats. Het is bekend, dat de unanieme keuzo voor dit gewichtig lenderschap is gevallen op den heer Bernard Goldbeck, consul-geueraal van Engeland te Frankfort a/M. Men heeft een zekere raato van benieuwdheid aan den dag gelegd naar de aanspraken van dezen titu laris op deze zoo door velen gewenschte- betrekking. Hetgeen ons daaromtrent is ter oore gekomen, doet blijken, dat de beste verwachtiugen omtrent deu nieuw benoemde worden gekoosterd. Op den voorgrond dient te worden gesteld, «lat de eischen uit deu aard der zaak niet geriug zullen geweest zyn, waar 't gold den onvergetelijken bestuurder van het eerste tienjarig tijdperk, wijlen den heer Reiss, te vervangen. In de schatting van velen echter schijnt het ambt of niet voor zoo zwaar te zijn gehouden, of men dacht, dat met 't ambt 't verstand wel komt; want 't aantal sollicitanten was legio. De schifting^ moet echter niet zoo zwaar zijn gevallen, want in 't feit zelf der mededinging van de meesten lag reeds de koninklijke gestuite der spreekster rustte. Hij schudde driftig het hoofd. «Hot is zoo erg uiet, de vele manages de raisou mijner familie in aanmerking genomenik hob ze pas geteld I" «Geteld? Is uw kroniek zoo onbescheiden alles onverbloemd bij zyn naam te noemen?" De jong gedecoreerde ridder der Leeuwenorde stiet een korten lach uit. «O noeu, de goede oude tyd schilderde zyn opmerkingen met Oost-Indisoheir inkt en roode v«rf op 't papier, het tegenwoordig mensch- dom gaat met den galnoot te werk 1 Toen had mon nog diohterlyko teokens om goluk of ongeluk aan te duiden. In die langverdweneu despotieke tijdon, toen de kindoren in de wieg verloofd werden en de jon gen trouwen moesten, omdat do ouden 't zoo goed vonden, is menig gebroken hart mot 't wapenschild bedekt geworden. Do overlevering vorbindt een enge aan eea onzer fnmili«-juweeion, een paarleccollier vau vyf snoerenWanneer een Nennderscheiilt met een vrouw huwde van wie hy niet hield, gaf hy haar als eerste geschenk hot parelsnoer, eu de parels legden zich om hureu hals als bevroren trauenhad hy haar lief, dan overlaadde hy haar met fonkelemlo édelgesteenten, 't zinnebeeld van stralend geluk. Nu heb ik de portretten mijner voorouders er oeus op aangekeken, en de moeste vrouwen glimlachen en dragen glinsterende versierselen 1" «Zoo deden onze vooroudors, ik hoop dat 't nage slacht om zulke sprookjes lacht?" Olivier haalde glimlachend de aohouders op. «Zoo als de eudeu zongen, piepen de jongenis de tyd der raaringes de raison voorbij? Eu daarbij" hij boog zich met een ernstig gelaat naar de freule «goloof ik, dat paarleu u niet kleeden zouden Gy zult nooit in 't geval komen, dHt men ze u aan- i biedt, want gij zult ieder betooverey en gelukkig I maken." i «Nenuderacheidt! Op 't speciale welzijn van je nieuw Ëngelsch paard op je eersten prijs by de wedrennen.. als myne «Zerline" 't veroorlooft.... Graaf Goseck bief zijn glos op, waarin de schuimende wyn parelde en dronk met zijn vriend; daarop boog hij een paar palmbladeren, die in den weg stonden, tor zijde, en wendde zich tot Fides. Lang en uit voerig beschreef hy haar over de tatel lieen den nieuwen aankoop voor do Nennderscheidtsohe stallen. Olivier weudde eerst ontstemd over dit in de rede vallen 't hoofd af, maar toen wekte een paar be kende woorden zyn opmerkzaamheid.... en hy boog luisterend het hoofd.... «o, dien keer dat Nennder- acheidt de famcuse weddenschap aannam om op spie- gelglad ys alle mogelijke wendingen te ryden j freuleop myn woord, schitterend...." toen blonk zyn oog; toen kookte 't «dollo" bloed in zijn aderen, tqnn was hij weer geheel in vuur, en was alles ver- 1 drongen, wat hom eeu oogenblik te voren nog op de lippen had gezweefd. Dool» freule von Speyern, die met gloeiend gelaat en stokkenden adem naar Olivier'» woorden geluisterd had, en wier oogen voor het eerst in haar loven schitterden als een voorjaarszonnetje, verhleekte slag op slag en geleek een teedere bloem, waarop plot seling verraderlijk de ryp valt. Het gesprek bleef algemeen, en spoedig daarna stond men van tafel op. Nog eens keek Fides Nonndorschoidt in de oogen. «Gij zult dus niet vergeten wat ik gezegd hebF Zijn blik gleed langs hare hooge gestalte, omhuld door de plooien van het glanzend satyn. Hij haar de hand en hield haar vingers stevig in de zijne. «Neen, ik zal ze uiet vergoten, jonkvrouw German ia I" zeidc hy glimlachend, «zoo min als deze hand, die bestemd schijnt, 't rad mijns levens anders te doen wentelen 1" Zyn oog en zijn stem zeiden meer dan zijn woor den, en de smalle vingers der hofdame trilden ut zijn hand. «Dus geen onbezonnou streek meer?' «Geen een meer! Wat ik nu in myn hoofd heb, is 't verstandigste wat ik nog ooit hob uitgevoerd I Ik heb de eer, uw hand te kussen, freule," aldus verbrak graaf Goseck het gesprek, terwijl hij zqn keurig gekapt hoofd omlaag boog. De orde-insignes verlichtten den nachthemel met een rooden gloed. {Hordt eanelgd.) aan wy ting, dat ty weinig of geen begrip sohencn te hebben van aard en omvang van den werkkring, die MO uitgebreido zaakkeunis, een ruimen blik en van groote werkkracht en nog vele andere eigenschappen vordert. De heer Goldbeok, de benoemde, is een man in de kracht des levens, van hoogst gunstig uiterlyk en natte vormen. Hy heeft degelijke ervaring op com mercieel gebied, is bekwaam financier en administra teur. Door een langdurig verblyf in wereldsteden als Londen, Parys, Berlyn enz. iu handelspositie», waardoor hij met uiteenloopende maatschappelyko kringen in aanraking kwam, deed hij veel ervaring en menschenkennis op. Als consul van Groot-Brittannie en Ierland te Frankfort a/M., volbracht hy voor de Engelsche Re geering met groot succes zeer moeielyko eu delicate zendingen, maar mee bekend in die fuucie voor welker aanvaarding hy zich als EngeSschman moest laten naturaliseeren maakte hy zich doorzjnom- staudig rapport, op last van Hare Majesteit de Koningin aan het Parlement uitgebracht, bevattende raadgevingen en wenken aan Engelsche toeristen iu Diutsohland. De inhoud an dit Advice and hinte to British tourists and Residents in Germany" opgenomen in no. 196 van do reports on subjects of general and Commercial interest"bow ijst dat de boer Gold beck grondig bekend is met eu «loorkneed in de eischen van het vreemdelingenverkeer. Dit rapport trok indertijd om de behartigenswaardige wenken voor het reizt-nd publiek zooeeer de algemeen» aandacht, dat tal vau bladen in Europa en Amerika er uittrekseH van onder de oogen hunner lezers brachten en dat het grootendeels ook werd opgenomen in de Nieuwe Rotterdamsche Courant, gedeeltelijk ook in hut Dagblad en andere bladen. Het rapport behandelt alle onderwerpen, welkh het toeristen-publiek nuttig kunnen zyntot da Pickpockets too, en doet zien, dat do heer Goldbeck zieli geheel vertrouwd huift gemaakt met de toestanden iu de R!iijnbadplaat9en en een man is volkomen op de hoogte van het wereldverkeer, eon scherpzinnig man, bedeeld met ruimen blik eu helder doorzicht, toegerust met org^niseerend vermogen, alle eigeu- schappen, die waarborg opleveren.dat lijj beantwoorden zal aan het groot vertrouwendat het «Zeebad 8cheven<ngeu" hem heeft geschonken. Ook tl andere opzichten is 't een en ander ver anderd, Hat hier ter loops zy aangestipt. Het Kurhnus is een eetzaal rijker geworden, namelijk eon restaurant, geheel en al naar deu Parijschen trant ingericht, met kunstigo muur- en plafond- beschilderingen van den decoratieschilder der Kur- zaal, don heer Van lioeck uit Brussul, samengaande met glansrijk spiegeleffect, hoogst moderne stoflage en ameublement en daarnevens eeu rijk ingerichte receptiezaal. Het Oranje-Hotel, dat onder den directeur, deu heer Gaarlandt, oen tijdperk van bloei bolceft, zooals t niet kende, restaureert haar rook- en leeszaal tot e«n r.aar de nieuwere eischen ingerichte oon- versatiozaal en krijgt door eon verbouwing aan den Zuidelyken vleugel eeu aanwinst vau zestien appar tementen. Berenbak, de man, die het geheim bezit zoovele duizenden gehemelten to kuuneu streden op zijn heerlijk citj» onder de Galeries, is dit Jaar ook eige naar vau Hotel Rauch geworden en verrijkte dit etablissement met een nieuweu vleugel, met kamers, alle uitziende op zee, en oen ruime, fraai gestylde eetzaal, welke dusver aan dit Hötol ontbrak, met betooverend zeezicht. Alles, «iet men, wordt in gereedheid gebracht en voor we 't zullen weten, zitten we in de drukte, waarvan Pinksteren, ouder gewoonte, do voorproef zal geven. In de Siberische stad Jakoutsk heeft drie weken lang een sterke roovers- en moordenaarsbende hare talonten ongestraft ten toon gespreid. Wie zou ook vermoed hebben, dut men hot hoofd der bende moest zien iu een der rijkste en meost geziene inwoners ^»d En toch was het zoo. In do woning van genoemden iugezetone, een zekere K., leefdo do bende er vroolyk op los. K. werd gevangen geno men, eu nu bleek het, dat de gewaande K. niomand anders was dan een lauggozoohte misdadiger, die eeuigen tyd geleden den heer K. vermoord en zich van zyue goederen en papieren meester gemaakt had. Bij een grondig onderzoek bleek, dat vele notabelen der stad in de zaak betrokken waren en trachtten haar te smoren. De overheid, niet vretende wat zo doen moest, heeft de zaken gelaten zooals *9 zyn, zooilat K. nog steeds in de gevangenis op den gouverneur wacht, dio het laatste hoofdstuk van dezen Siberischon zedenroman zal leveren. Het vraagstuk, boo mon zich op het zo«r uitgv*^ •weide tentoonstellingsterrein te Chicago van de eene plaats naar de andere zal begeven, is nog niet op gelost. De elt'ctrische tramlijnen zyu nog liiét ge reed en de booten die de bezoekors over liet moer zouden vervoeren, waarvan, naar tneu verwaohlte, teel gebruik zou worden gemaakt, varen nog niet alle. Men Teeet in de «Haagsoho sprokkelingen, in het Utr. DblA Vau huisschilders gesproken, dezer dagen merkte e«-n der bladen op, dat er tugeuwoordig onrustba rend veel ongelukken aau ververs overkomen, met de vraag er by, of deze tegen invaliditeit verzekerd zyn. Onvoldoende of geen toezicht op het materieel dat in dat gevaarlyke ambacht wordt gebruikt, sohjjnt wol voor oen deel de schuld te zyn vau die treurige voorvallen. Althans men beweert, dat zy menigmaal werdeu veroorzaakt door 't bezwykeu van (natuurlyk onopgemerkt) vermolmde laddersporten, enz. En in zooverre is ook hier voorkomen door goede énspectit-s beter dan genezen. liet feit, dat des Maandags meer van die onge lukken voorkomen dau op andere dogen, in ver band met dit andere feit, dat in den drukken tijd Jau en alleman maar aau de verfkwast gaat staan is natuurlijk ook een invloed, en ditmaal eeu, waar tegen geen toezicht of andere maatregelen baten. Maar toch is en blyft ten slotte ook buitendien het verven van gevels, enz. een gevaarlijk ambacht. Nochtans moet, naar 'k meen bepaald ontkennend geantwoord worden op do vraag, of die werklieden verzekerd zyu tegen ongelukken. Slechts zeer zelden i» «lat het geval de patroons doen 't bijna nooit en de werklui zei ren nog véél minder. Zou 't hier niet eene zaak golden, waarbij de wetgever, zonder «later langdurig onderzoek voor nood ig is, tusschen- beide mot t en kan treden, door de verpliohting tot deze verzekering op te leggen? De uitvoering is zoo gemakkelijk te verzekeren, want zoodra er een ongeluk gebeurt, wat niet verborgen is te houden, blijkt dadelijk of de werkgever tyno verplichting nakwam en kan de wet hemals hy' 't verzuimde aansprakelijk verklaren, met eeno boete voor het nalHteu er bij Of bij zulke algemeene toopassing van het begin sel een Staatsverzekerrngsfonds niet de voorkeur zou verdienen, ziedaar oeuu vraag, die ik slechts opper zonder haar te beantwoorden. In elk geval vereischt de aansprakelijkheid in «leze wel eenige nadere voorzieuing. Dit blijkt o. a. uit het geval van don opera-korist, die by een spoorweg-ongeval by Delft, ip 1891, een oog ver loor, doordat hy buiten het raampje naar den nood rem moest grijpen, en toen een klap van een tele graafpaal kreeg, die hom 't oog kostto, Het goval was eenvoudig, men zou zeggen: door te voldoen aan do voorschriften der spoorweg-maatschappij werd de man invalide; dus betaalt de maatschappij «Ie schade vergoeding. Toch nietNa een kleine twee jaren in de doolgnrigen onzer rechtspraak te hebben rond gedwaald, hoeft de man nu van de rSelitbank (te Amsterdam) de uitspraak gekregon, dat dê trein misschien toch wel tot staan zou zyn gekomon, al had do man niet aan het reintouw getrokken, en dat do rem-inrichting bftiten aau de wagons miuiste- rieel goedgekeurd was, zoodat de maatschappij werd ontslagen van ifb verplichting tot schadeloosstelling. Voeg daarbij nu, dat iemand, die teil cieviel# met al de daaraan verbonden excepties enz. enz. tegen eene maebtiohe maatschappij procedeert, bo ven dien uit eeu finantioieel oogpunt vrijwel is als do aarden pot tegeuovur den ijzeren, eu men zal toogeven, dat in deze nog niet alles volmaakt is. Nu de Vereeniging voor Homoeopathie haar jaar vergadering hield, ryat wederom de vraag, waarom er toch ook voor deze geneesmethode iu ous laud geen opleiding bestaat? De overheid behoeft» toch op medisch terrein geen partij te kiezen, en mng niet exclusief zijn. Iu andere landen zijn er Universiteiten, waar de Homonopathie zelfs eeu eigen faoulloit bezit. Zoo te Ann Arbor in Michigan, een van Amerika'» beste Universiteiten, met niet minder dan 2500 studenten. Daar bestaan twee medische faculteiten, oer.e voor de allopathie, en een tweede voor de homeopathie. De laatste hooft ook eigen hospitalen en labatorium* Ze tolt zes hooglooraren, ééu lector, ou vier assistenten, die allen den graad van Doctor hebbeu. Het aantal studenten beloopt bij de honderd. Het is niet een aanvulsel van de andore faculteit; maar eeu faculteit die zelfstandig de gehoeio modisohe wetenschap onderwijst, met inbegrip van|de Chirurgie en Obstetria. Zoo doet men ir, Amerika, bit land der vrijheid. Hoe in Nederland P (Stand.) ...^Gedurende het jaar 1892 zijn uit de proviuoie Friesland als landbouwers naar Noord-Amerika ver trokken 1284 personen, een getal dat in de laatste tien jaren slechts werd overtroffen in 1889, toen het 1978 bedroeg. Het grootste aantal loverden de bouwstreken (Het Bildt, Barradecl, Oost- en West- Dongeradeol en Meualdumadeel) nl. 516. Van de 43 Friesohe gemeente waren het alleen de beide eilanden en Bolsward, waaruit geen landbouwers ver trokken. Van de vertrokkenen waren 549 hoofden van huisgezinnen of vrijgezellen, met zioh nemende 182 vrouwen, 552 kinderen en 1 dienstbode. Vsn de 549 zyn opgegoven 8 als welgesteld, 864 als iniugegoed en 177 als behoeftig. Par. 1 van het regeeringsontwerp der Duitsohe legerwet werd verworpen. Vóór stomaen alleen de conservatieven. Daarop werd by afroeping der na men J 1 tan het voorstel-Hueue met 2i0teg«-nl6S stemmen verworpen. Slechts één lid stemde niet. De rjjkskanselior las toen de keizerlyke boodschap, waarbij de Rykadag ontbonden wordt. Voor het voorstel Von Huene stomden de conser- vatieten, de Rykspartij, de nationaal-liberalen, de Polen, 6 vryziuuigon, [>j^|tricaleu. Do Elzasser Ruhlaud onthield zich. ^avimrlezing vau het bevel tot ontbinding scheidden de leden met een drievou dig «Leve de keizer 1* De Reichsameiger borat het keizerlyk besluit, waarbij de verkiezingen voor den Ryksdag tegen 15 Juni worden uitgeschreven. Do vrijzinnigen hielden Zaterdagavond eene ver gadering, waarin besloten weril tot eene vreedzame ontbinding der party de leden zullen, ieder op zioh zelf, in hun district optreden en elkaar niet be strijden. De partij is dus weer ongeveer in de twee deelen vervallen, waaruit zy voor negen jaren door saraen- smeltiug ontstaan is. Het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft het ontwerp tot verbetering der tractementen van de onderwijzers op soholon voor lager onderwys by tweede lezing verworpen. Ofschoon de minister van onderwya verklaarde, de verantwoordelijkheid voor zyn bestuur niet langer te kunnen dragen wanneer bij niet iu staat werd gesteld om in erkende bezwaren te voorzien, hield do meerderheid, bestaande uit de conservatieven en olericaleu, vast aau haar besluit om geene gelden voor het schoolwezen toe te staan zoolaug er geene schoolwet is. Do Fransohe radicale bladen steramen in met den vorbolgen toon van de sociale vijnwege de behande ling öf mishandeling van twee roode Kamerleden door de politie. Daar stant tegenover, dat «Ie ge zaligde eu opportunistische organen den Minister Dupuy wegens zijn flinke houding in de Kamer prijzen. Wy meldden, dat de regeering ook vier wethou ders to Mursoille schorste wegeus politiek wangedrag op 1 Mei. De Gemeenteraad van deze stad heeft nu oen besloten vergadering gehouden en verklaard, dat de vier geschorste wethouders hun ontslag be hoorden te nemen, ten einde door eou herkiezing den prefect voor zyn maatregel oen les 10e te dieoen. Voorts heeft de maire verklaard, dat hy, by wijze vau protest, het diner, den eerstdaags uit Dabomey terugverwachten generaal Dodds aau te bieden, niet zou by wonen. ^Intusscheu zal een der geschorsten, Cadonat genaamd, voor den rechter van instructie geroepen worden wegens aansporing tot verboden samenscholingen, weigering om aan wettelijke sora- matiën te gehoorzamen, gewelddadig verzet en be- leediging van politieagenten op 1 Mei. Het Engelsche Lagerhuis heoft gisteren da begroo- f ting van ontvangsten in derde lezing aangenomen Daarna komt er ruim baan voor Home-Rule, maft het is eoa slecht teeken, dat Gladstone zich genoopt heeft gezien to verzoeken, by de disdussie over de artikelen de behandeling van de finaucieole artikelen uit te stellen tot na de aanneming van do andere punten. Do premier kan hot namelijk niet eens wor den met de anti-parnellisten over de flnancieele ver houding, welke er by de nieuwe orde ran zaken zou zyu. Van de toestemming dor Parnellisten is hierbij natuurlijk in 't geheel geen sprake. En wanneer Gludslone do Ieren niet heeft, heeft hy ook geen meerderheid. Oior do vroug of hot noordelijke granfsobnp Vljte, sl dan niet onder een leraoh parlement moot worden gobrncht öladatoue verklaarde dat hfj een vooratel daartoe ernatig zon ororwegen zijri de lerteh- unioniston het niet oonz. Kolonel Saundorzou en eenige andere conzer.ntiaven zouden zulkz een af scheiding onrechtvaardig tegenover de prob ztantzche minderheid in andere graafzohappon achten. Doch de heer T. W. Buuell en de liberale unionisten zijn zoo overtuigd dot hel Homo-Bule ontwerp mislukken zal, dat zij het niet uoodig ncliton roede nn daarover te spreken in allen, gevalle willen zjj nog geou schikking aannemen

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2