I ilen v, BINNENLAND. 1893. Woensdag 24 Mel. N° 6052. tuks L si. FEUILLETON. G H L V IZ. HE X, IZEN, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1 5 KOOP Afzoaderljjke Nommers VIJF GENTEN. daaarovor t verbrei- .ruis, De prjjs per drie maanden is 1.25. franco per post 1.70. [Naar het Hoogduittck.) VIII. ADVERTENT1EN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentiën gratis 'opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags verschjjnt. de 1 met 1.90 is Bureau GOUDSCHE COURANT. den heer Dercksen in debat, om de liberale party en de liberale beginselen te verdedigen. trotseeren jd komt de eene phy- d verbreid daad blykt or den ge- opgedaan vorden wgestel en, en zij GOUDA, 28 Mei 1893. In de gisteren gehouden vergadering der Centrale Liberale Kiesverceniging is met 13 tegen 4 stem men tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer A. Lans, te Kapolle a/IJ. Staande de vergadering kwam het bericht in, dat deze ook voor de candidatuur bedankte. De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. laamd© il graine l, slape- n die door jen, on der ge- van ge le i kende .de i, geen jn oor angstig jringen rhoofd, landen meines n jonge .en, wordt koste- Aan de weezeninrichting te Neerbosoh is gelega teerd 1000 door wijlen mej. de wed. Van de Werve te Waddingsveen. zenuwachtig, zijn oogen branden, en 'K 1- 160’" sche ge- >te publiek wanhopige gen uit de igschriften aan de seerend th. Dr. P. Fo- ath Dr. r-direc- ijs, rue usbach, Dr. C. e et de De heer Brummelkamp, de anti-revolutionaire candidaat voor de Tweede Kamer in ons district, zal Woensdag 24 Mei te Waddinxveen en Vrijdag 26 Mei te Gouda iu de sociëteit „Ons Genoegen" voor de kiezers optreden. Er zal gelegenheid zijn tot debat. Op de gisteren-avond gehouden vergadering der R. K. Centr. Kiesvereeniging „Recht voor Allen", hoofd kiesdistrict Gouda, trad de heer De Ras, Lid der Tweede Kamer, als spreker op en critiseerde op onderscheidene punten het Ki es wetsontwerp Tak. Bij de stemming ter benoeming van een candidaat voor de. Tweede Kamer verklaarden zich 82 leden vóór den heer J. N. Bastert, terwijl een blanco briefje in de bus werd gevonden. Daarna voerden nog het woord de heer Dr. Ver meulen, afgevaardigde voor Helmond en de heer Van Vlymen, afgevaardigde voor Vechel, welke bei den de candidatuur Bastert verdedigden met het oog op het aanhangig kieswetsontwerp. Morgen zal er in onze gemeente groote drukteen vroolijkheid heerseben ten gevolge van het feest der afd. Gouda en Omttreken van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw. Des morgens om 10 ure heeft, naar men weet, een Schoonrijderij plaats van wege de Harddraver j-Vereeniging „Eendracht maakt macht" en des namiddags te,2 ure een Ringrijdery. Uit den aard der zaak zal dit oud-Hollandsche ver maak vele bewoners uit den omtrek naar Gouda doen opgaan en vooral op de Markt zal den ganschen dag een gezellige drukte heerschen. Wij gelooven dat het de Commissie aangenaam zou zyn als de bewoners va» de Markt en in de nabijheid daarvan gelegen straten by deze gelegen heid hun vlag uitstaken. Dat geeft een feestelijk aanzien en verhoogt de feestvreugde I zijn als er nog liefde en trouw in een vrouwenhart gevonden werd. Goseck gelooft ook niet aan liefde. Hij bemint ook vorstin Tautenstein niet, maar be geert haar slechts, zooals men smacht naar een teug pittigen wijn, die, gegoten in een kostbaren bokaal, bedwelmt en verjongt en een prikkelenden gloed door de aderen jaagt. Maar ook daaraan raakt men gewend, en spoedig zal hij verschaald en zuur sma ken.... wat kan er ook eigenlyk op deze wereld nog blyvende bekoring uitoefenen? Geld; vorstin Tau tenstein is niet alleen schoon, zij is ook ryk; en als er eenmaal wolken, nevel en verveling komen opdagen, dan strooit men het begoochelende stofgoud in de offerschaal, betaalt zijn schatting aan den mo dernen tijdgeest en laat zich door de opstijgende wierookdampen in zoete sluimering zinken. Vorstin Claudia is een vrouw naar Goseck’s hart, hij is uiter mate verdraagzaam en kent slechts één leuze„Leven on laten leven,” maar de vorstin is een goudvischje, glad en glibberig, dat men zoo gemakkelijk niet vangt. En tochten slotte verwart zij zichzelve in het net! Goseck is lang bezig geweest om het te spannen. Claudia laat zich door alles wat excen triek is meesleepen, Nennderscheidt’s dolle streken hebben haar bekoord. Van dien tijd af is de graaf de trouwe gezel van Olivier en waagt leven, have en goed en troeft zijn besten vriend nog eens over, onverdroten, in koelen bloede en met een groote mate tegen zijn gloeiende slepen. Hij is oververmoeid van taaie doorzettingskracht. En vorstin Tautenstein uu“ u J“. -•--** interesseerst zich eindelyk ook voor hem, ja, komt1 klokkengelui in de ooren bromt. Wonderlijk, die De Inzending van advertentiën kan geschieden tot Mn uur des namiddags van den dag der uitgave. Telkens ging er een roep op als er schoone bloemen, paarden of huizen in ’tzicht waren, maar de vreugde ging ten top als er oen kennis gezien werd. Deed het mij goed zelfs oen belangstellend regent by het afvaren te zien, meer nog trof het mij op te merken hoe hartelyk vader en moeder met de kinderen omgingen en hoe voorbeeldeloos er orde heersohte onder die kinderschaar. In bijvoegsels tot de „St.-Ct." worden medege deeld de lysten der hoogstaangeslagenen in de rijks directe belastingen, verkiesbaar tot leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, zoosls die door de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zyn ge sloten. zelfs persoonlyk dit zeldzame span met eigen oogen bekijken. Dat is een nieuwe klip. Baron von Nenn- derscbeidt toch is een schoone, beminnelijke, en licht ontvlambare man, jonger dan Goseck een weet zich ook beter voor te doen. Dus, weg met hem onschadelijk gemaakt, voordat bet spel begint. Fides von Speyern trouwen? Ónmogelijk. De schooljuffrouw windt haar man de streng garen om de hand en zet hem in een hoekje achter den kachelmaar graaf Goseck heeft voor zijn dolle streken een object noodig om vorstin Claudia te imponeeren; een tegenstander met wien hij zich kan meten. Dus een andere vrouwde onbeduidende nul in de wiskunstige opgaaf van den diplomaat. Eindelyk is zyn doel bereikt, lang eu moeielyk was de weg; en nu staat graaf Eustache daar nogmaals met het portret van deze verleidelijke vrouw in de band, en in gedachten verzonken blijft zyn blik er op rusten. De klok laat haar eentonig tik-tak hooren als een hevige hagelbui klettert het tegen de ruiten, het glimlachende gelaat van Claudia verdwynt echter voor Goseck’s oogen als in een mistigen nevel, de gouden lokken kronkelen als slangen omhoog en doen een sissend geluid hooren en een gebroken gouden ring beweegt als een bloedige schaduw over het blanke voorhoofd heen en weer. Haastig werpt hij het portret weer in het laadje, en drukt zijn banden 1 en het is alsof hem De heer G. O. van 't Hoog, onderwijzer te Haas trecht komt voer als no. I op dB voordracht ter benoeming van een onderwijzer 4e kl. aan de open bare tusschenschool aan de Hoefkade te *sGra- venhage. Naar men ons uit Moercapelle mededeelt, hield de heer Dercksen gisteren (Maandag)-avond eene poli tieke redevoering aldaar, in het gebouw der Ned. Herv. Kerk. De heer T. G. G. Valette, van Gouda, trad met Zondag, den In Pinksterdag, had er een extra- tooht plaats van de stoomboot IJsel II naar Rot terdam. Een der passagiers schrijft ons het volgende Met IJsbl II ging ik heden om 12 uur naar Rotterdam. Onder al het schoone dat er te genieten viel op die goedkoope tocht trof mij het meest dat ik de weeskinderen dezer stad om mij henen zag. Door de welwillendheid toch van den heer Van der Garden waren deze kinderen in de gelegenheid gesteld deze tocht mede te maken en deed het mij goed te syen hoe die kinderen van alles genoten. Niet alleen van het bier en de melk en do taartjes hen verstrekt uit de bus der geschonken centen en door den vader bewaard tot dat doel en zeker af on toe door hem gesuppleerd, maar meer nog door den recht kinderlijken zin, welke onder de kinderen heersohte. i Naar men verneemt heeft de heer Boon, sta- tionschef alhier, zijn kleinhandel in steenkolen over gedaan aan den heor A. Vingerling alhier. Deze overdracht zal zeker de steenkolenhandelaars alhier aangenaam zijn, daar hierdoor een ongelyke concurrentie is opgebouden. 18) Wat rijst en daalt die kant op Haar borst I Wat glijdt die haardos van baar schoudersal lager en lager. In zyn verbeelding hoort Goseck haar stem, haar lach, hij staat voor haar en strekt de handen naar haar uit, en wikkelt de gouden haren als een too verstrik om zich heen, en fluistert haar zegevierend in het rose, kleine oortje: „Nu zijt gy de mijne, Kalypso, die jaren lang mijn zwervend hart gevangen hebt gehouden!” Hoe dikwijls had Goseck reeds het portret van Claudia, bedwelmd door dergelijke gedachten, aan gestaard; wat had die lach hem niet tot in zijn diepste droomen achtervolgd, wat had hij zyn hersens niet gemarteld om een middel te vinden, ten einde de trouwelooze vleugels van den vlinder aan zijn levenslot te ketenen. Een gescheiden vrouw! De pessimistische Goseck lachte. De eene loopt openlijk weg, de andere in ’t geheim. „O! valsche liefde, valsche trouw!” Wat zou de vliegende Hollander reeds lang verlost kunnen Bij de posteryen zijn verplaatst de commiezen I 3e kl. J. W. Nortier van Spw. 2 (Rotterdam) naar I Maastricht, J. van Nymegen Schonegevel van Spw. 1 3 (Utrecht) naar het postkantoor aldaar.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1