I I ►EN, IllLVS. DE VERKIEZING. 1893. Zaterdag 27 Mel. N° 6055. Imelo. FEUILLETON. inden. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» I\G. nbours a Mart. TEL8, Adv. Proc. De uitgave deser Courant geschiedt dagelyks met uitsondering van Zon- en Feestdagen. De prys per drie maanden ia 1.25. franco per poet 1.70. Afsonderljjke Nommers VIJF CENTEN. adergoed. k gemachtigd VRIJLANDT 23 MEI 1893 ■Rechtbank te epalingen der id no. 85 in- Handelsmerk, 1 iu het daar- (Naar het Hoogduittck.) IX. GOUDSCHE COURANT. tor ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTS LETTERS worden berekend naar plaatsruimte Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 'twelk des Maandags verschynt. den zynde ïen Circe Ivor- LA CAOBA« yze zyn afge er daaronder drukletters en Hij lachte vreemd. „Ik heb geen vyanden.” „En toch wilt gij te velde trekken P” „Ja zeker; stel u voor dat er een zeldzaam schoons rooa in den tuin van den buurman bloeit - „De jonge vrouw zette zioh weer langzaam, en Goseok boog zioh diep over haar stoel heen, zijn wang be roerde baast de hare om zijn besprek te vervolgen. „Een rooa die mij lokt en prikkelten drijft om haar zoeten geur als bedwelmenden liefdesdrank in te ademen. De man die haar bezit, is blind en onge voelig, hij heeft niet bet minste begrip van zyn rijkdom on zal dus zyn schat ook niet missen, ik pluk nu de roos, voor dat hij haar baar laat verwelken en verdorren „Stelen zoudt gij uw handen naar het eigen dom van een ander uitstrekken P” „Gewoon en juriatisch opgeval, ja, maar in poëti- scben zin kamp ik voor mijn geluk 1” „Zonder vijand I” „Zonder vijand.** „Dan is het ook geen stryd 1” Er brandde een donkeren gloed in zyn oogon, een oogenblik legde hij zyn hand op hrar schouder, de warmte van de zachte huid voelde hij door de lichte tulle heen. «Waarlijk niïr? Zijn er dan geen sloolen, muren en hekken, die den weg naar bot doel van alle wen- schen versperren 1 Is het geen waagstuk om op vreemd gebied door te dringen, en wordt het dan eii.delyk geen stryd met de roos zelve, om haar af de volgende LA CAOBA« Ornamentjes, rica de Taba- itlynig onder de la< daar- q ensuaromay sr in gebogen inte Calle del tandteekening RIJLANDTt ma< in druk- door een ge- waarvan aan donkere drie- m zijn atge- I. De strjjd by de stembus zal a. s. Dinsdag plaats hebben onder zeer bijzondere omstan digheden. De antirevolutionairen hebben als gewoonlyk een eigen candidaat, doch zullen niet gesteund worden door de katholieken, welke thans samengaan met een deel der li beralen. De centrale liberale kiesvereeniging heeft ten slotte hare pogingen om een candi daat te vinden opgegeven en schynt zich voor ditmaal verder aan ’t verkiezingswerk te ont trekken. Wy kunnen ons uit de laatste 25 jaar geen voorbeeld herinneren van znlke ab normale verhoudingen. De oorzaak daarvan is niet ver te zoeken. Het is de kieswet-Tak, die thans hier, evenals overal elders, den po- litieken toestand beheeracht. De antirevolutio nairen in bet district, van ouds met Dr. Kop per door dik en dun gaande, hebben een voor stander van finale uitbreiding van *t kiesrecht candidaat gesteld, bereid zich te werpen in den vollen stroom der calvinistische democratie de katholieken hebben zich aangesloten by de meerderheid hunner party in de kamer, welke de wet-Tak niet wil. Deze beide partyen heb ben daardoor een blijk gegeven van juist po litiek inzicht. Want bij deze tusschentydsche verkiezing behoort de kiesquaestie de eenige vraag te zijn. Als het nieuwe lid in de Kamer komt, is de bedryfskelasting een eind op weg zyn taak is voornamelyk te stemmen over de Kieswet, die dezen zomer of dit najaar aan de 31) „0, tantetjelief, lees dezen brief eens, on zeg mij dan of hij niet de edelste en beste man ter wereld is!” was het, en ik verzeker u, waarde heer, ik heb zijn woorden aangestaard als in een droom, en ben geëin digd met te zeggen, even als Louisetje, dat het ge- heele optreden van den baron hier in Hersabrunn slechts het gevolg van verlegenheid moet wezen om als minnaar door zooveel vrouwenoogen te worden gadegeslagen Uit dien vreemden man wordt ik niet wiismaar de kleine is gelukkig en met de treurige omstandigheden waarin Maria-Louize verkeerde, was het verschrikkelijk moeilijk om zoo’n party af te raden. Zij zeide in haar roerenden eenvoud dikwijls zelve De menschen lachen soms om sprookjes en toch Is het Gods wil om ze dagelyks te doen geschieden I Wat ben ik anders dan een arme kleine Aschepoelster, tot wie de schitterende koningszoon is gekomen De leeraar knikte langzaam en zag liefderijk naar de jonge vrouw. „Laat ons geen zorgen voor den tijd hebben, lieve vrienden I Het schynt my toe. Mr onderschei- )B GARDE jrengen Siga- rden gebrand geplakt op de alsof een Engel Gods naast onze lieveling staat om zijn vleugels als ter bescherming over haar geluk uit te breiden I” Het feestmaal was kort maar buitengewoon levendig en opgewekt. Olivier had voor verscheidene verras singen gezorgd, die het menu verrijkten en door de oude juffers met onverholen genoegen werden begroet. Voornamelyk de champagne behaalde een groot suc ces, en Nennderscheidl fluisterde onder een innige omhelzing Goseck in het oor„Nu, Eustache ik mag Joost heeten als wij die geheele bende niet in een zaligen roes achterlaten I” De graaf lachte, maar met verstrooiden blik. Hy kreeg pas weer wat kleur, toen hy eer. paar glazen wijn naar binnen had geslagen. Maria-Louize zat over hem en glimlachte vriendelyk tegen hem en sprak hem verscheidene malen toe. Bij den alge- meenen toast op het jonggehuwde paar stond ook j Goseck op en ging om do tafel heen naar de echtge- noote van zyn vriend. Hij wachtte tel het laatst en trad toen aan haar zijde, terwyl hij haar lang en met iets fascineerends in de oogen zag. „Lnten wy op de toekomst en het geluk drinken, waarde mevrouw,” fluisterde hij tusschen de tanden, „dat eenieder die stryd, moge overwinnen I” Zij schudde levendig het hoofdje. „Houdt gij dat werkelyk voor zoo wenschelyk Het zyn meest vy- anden die ons bestrijden, en om op hun geluk te drin ken zou ligtzinnig wezenlaten wy dus zeggen „de zege zij ons I” orde komt. Andere belangryke zaken zullen hoogstwaarschijnlijk niet meer aan zyn oordeel worden onderworpen. Zyn nu de liberalen ook zoo verstandig geweest, zich by het stellen 'van een candidaat te laten leiden door de vraag: vóór of tegen de in staat van wyzen verkeerende kieswet? Hei doet ons leed, te moeten erkennen, dat de kiesvereenigingen, in het openbaar althans, geen blyken hebben ge geven van voldoende staatkundig besef. Hier te Gouda was men althans op den goeden weg door den heer Valette te stellen, wiens mee- ning omtrent de kieswet bekend was, maar zyn tegencandidaat (Bastert) werd in dezelfde vergadering aanbevolen op allerlei gronden, die met de quaeation brdlants niets te maken hadden. Nog erger was het in de buitenge meenten. Men stelde candidaten, of omdat zy 't district kenden, of omdat zij mannen van de practijk waren, maa| van hun gevoelens omtrent de kieswet bleek niets. Zulk geschar rel, waarbij men moedwillig de oogen sloot voor het critieke punt, ten einde alle liberalen in het district onder één hoed te vangen, moest noodzakelyk op niets uitloopen. Voor den kalmen toeschouwer moet er iets vermakelijks in geweest zyn, te zien hoe elk zichbeyverde der party bijeen te houden, de eene door by zyn aanbeveling over de wet-Tak heen te glij den als een detail van ondergeschikt belang, de ander door er niet van te reppen. Wy kunnen voor deze pogingen best eene verklaring vindenieder was overtuigd,jsdat er in ge wone omstandigheden voor fpy^fiberale party lullen de w gen den «r le hand t m onder- De inzending van advertentidn kan geschieden tot eên uur des namiddags van den dag der uitgave. van geen overwinning sprake kan zyn, tenzjj allen eensgezind ten stryde trekken. Het was echter een illusie thans de liberalen van allerlei nuance in ons district byeen te hou den. De aanhangige wetsvoorstellen hebben daarin een schifting gemaakt. Dat valt niet te ontkennen noch te verbergen. Naar onze overtuiging is dit verschil van zienswyze onder onze partygenooten de voorname reden, waarom wy het niet over een candidaat zyn kunnen eens worden. Er kunnen persoonly'ke overwegingen en locale nayver in het spel zyn geweest, zooals men verzekert. Maar die zyn er altyd en worden met een weinig tact en eenigen goeden wil wel tot zwijgen gebracht Achter die kleine zaken verborg zich echter een diepgaand verschil van inzicht omtrent hetgeen er in het belang des lands gedaan moet worden met betrekking tot de kiesbe voegdheid. Mannen die in beginsel nauw ver want syn en over de andere vraagstukken van onzen tijd eenstemmig denken, zyn het daarover geheel oneens; wat de een noemt het eene noodige en een eisch des tyds, acht de ander een onveiantwoordelyken sprong in het duister. Geen wonder, dat zy voor het oogenblik, nu daaromtrent beslist moet wor den, niet kunnen samengaan. Deze stryd in eigen boezem is niet alleen waar te nemen by de liberalen. Hetzelfde verschil van meening bestaat ook by de anti revolutionairen en de katholieken. Dat er by het stellen van bun candidaten in ons district zoo weinig van gebleken is, bewjjst alleen, dat de

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1