I ao RIJ. 1893. N° 6051. BINNENLAND. ra Stort kwakken en lende Drank wordt door Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Dinsdag 30 Me). ARDEN. FEVllfLETON. G-ELUIC Echte tesanien- n in den aam des rvaardigd wereldbe- Stoll- IAG. fl Afioaderljjke Nommen VIJF CENTEN. De unending ran advertentien kan geioiüeden tot aan uur dea namiddag! van dan dag der uitgave. ImnvwB. rlaten zyt, voor ieder- V. (Naar het Uoogdaiteck.) IX. GOUDA, 89 Mei 1893. De heer Mr. H. Goeman Borgesius, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, tal heden avond ten 8 ure in de Sociëteit «Ons Genoegen” een voor dracht honden. f MJRANT, Z E bollen eieren nat JABGBB, mui neven iet. iroofbnsjes c. 0.35 r Neder- iat 9 der Zelf, ie nit.pat- GOUDSCHE COURANT. afb. Prys verschrik- eu^d Igdt, sering, die d van een ij hetVer- imarkt 34, iet bedrag, ken boek- De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjka met uitsondering van Zon- en Feestdagen. Da prgz per drie maanden is 1.25. franco per post 1.70. ADVBRTENTI1N worden geplaatst van 1—5 regels h 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentie gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags verschgnt. In de Vrydag te Ouderkerk a/d IJsel gehouden raadsvergadering is besloten een adres te richten aan de Koningin-regentes, om het maximum der te ver- leeuen vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein voor deze gemeente tot 1 Mei 1900 te verlagen, en dit te brengen van 10 op 7 dranklokalen. By het in werking treden der drankwet, op 1 I 93. :h bg voort- LEVERING uit de Brou- De commissarissen van vyftien buitenlandsohe af deel i ogen op de tentoonstelling te Chicago hebben geprotesteerd tegen het besluit der tentoonstellings commissie, waarbij de toekenning der bekroningen niet wordt opgedragen aan een internationale jury, zooals tot dusver bij «wereld'tentoonstelliugen gebruikelijk was, maat aan eene Amerikaansche commissie van deskundigen, onder voorzitterschap van den heer Bord Thatcher. Dit protest is begrijpelijk daar Amerika op deze wijze rechter en party in eene zelfde zaak sou zyn. een die gedreven wordt door een vurig verlangen goede vrienden te zien I God verhoede, Maria-Louiae, dat gij ooit vurig naar dit tehuis terug zult verlangen I” Hel met een zaeht blosje overtogen gezichtje hief zich op en de jonge vrouw sohudt met een verheer lijkt lachje het hoofd. «Als iemand in den verre vreemde trekt om zijn geluk te zoeken, dan is hij wel niet van plan terug te koeren naar zyn onde tehuis, maar hy breekt de brug toch niet achter zich af, opdat hem de troost blijft: Gij kunt nog terug als ge wilt I” Dat bedoel ik Tante Margaretha. Myn plaats is van nu af aan by Olivier, ik ga verder met hem, stap voor slap.... maar als ik ooit myn blik wend, en naar u terug zie, dan mag ook niets my den weg versponen om in uwe armen terug te komen!” De Standaard schrijft: Ter rectificatie zy hier gemeld, dat in ons nummer van gisteren een berieht over de oprichting eener radicale kiesvereeniging, abusievelijk bij een ander bericht over Ooada aangesloten werd. Dit was onjuist; niet in Gouda maar in Rotterdam ia zulk een kies vereeniging in de maak. November 1881, bestonden bier niet minder dan 84 tepperyen wejk getal geleidelyk tot 7 daalde. r gekookt ▼oor da- lepelsTan ate) Als öval van gebruiken, to EL H. Gisteren morgen ten ongeveer 12 uur is aan het station het volgende ongeluk gebeurd. Met de sa menstelling van trein 049 is het linkerbeen van den wisselwaohter Beerendse zwaar beleedigd. De voet zal vermoedelyk geamputeerd moeten worden. De man is met den hak van zyn laars tuaschen een contra- rail bly'ven haken. De ongelukkige is per brancard naar het gasthuis vervoerd. Naar wy nader voruemen is het been onder de knie afgeeet. Omtrent de regeerings-inlichtingen betrekkelijk het bezwaarschrift van H. Wagenaar, gepasporteerd sergeant by het korps mariniers te Amsterdam, aan gaande zyn pensioen is in de Tweede Kamer rapport uitgebracht. De commissie erkent daarin dat adres sant volgens de bestaande bepalingen geen recht op pensioen had, maar zij acht op verschillende gronden het vermoeden gewettigd, dat hij door zyn chefs geheel te goeder trouw verkeerd waa ingeiicht om trent zijn rechten, en dat hij, zoo mogelijk, tegen dergelyke vergissingen behoorde gevrijwaard te wor den. De commissie heeft dan ook Ru de Kamer in overweging gegeven, den minister van Marine uit te noodigen, te overwegen in hoeverre billijkheid en staatsbelang het wensohelijk maken, alsnog in den eenen of anderen vorm aan de bezwaren van den adressant te gemoet te komen. Bij deze gelegenheid heeft de commissie, lettende op de bestaande tegenstrijdigheden ie de pensioen regeling voor verschillende categorieën van 's Lande dienaren, in overweging gegeven, of de berekening der voor pensioen geldende dienstjaren niet algemeen kan en behoort te worden geregeld naar den grond slag der burgerlijke pensioenwetten. Het fastgelui der klokken, welke de jonge vrouw een laatst vaarwel toeriepen, stierf weg onder de op wekkende tonen van de woest bruisende galop-melodie le midden waarvan de slede met het jonge paar *s avonds onder den met sterren bezaaiden hemel verdween. Slechte door nijdig tegen te stribbelen had mevrouw von Körberitz de pogingen van baron Nennderscheidt om haar te schaken, verijdeld. Hoe hy haar ook had verzocht had hem naar de residentie te volgen, de eigenzinnige oude dame had het be slist geweigerd, en ten hoogste misnoegd wierp Olivier zich, in zyn warmen pels gehuld, in een hoek van de slee. «Het is werkelijk jammer, Louisje, dat de «toegenegen” oude dame niet meegaat! Hot zou Zondagmiddag trad de heer C. H. Konw uit Lei den voor de afdeeling Gouda van het Alg. Ned. Werkl.-Verbond op met het onderwerpDe rich ting van het Alg. Ned. Werkl.-Verbond tegenover dat der Soo.-Dem. en Patrimonium. Op eenvoudige maar duidelijke wy'ze zette de spreker uiteen wat de aanleiding was geweest tot het stichten van het Verbond welk nut het in dien tijd reeds had gesticht en door welke middelen zy haar doel tracht te bereiken. Hy noemde o. a. kies recht, leerplicht, coöperatie, kamen van arbeid enz. Aanvankelyk stond zy als werklieden-party alleen naast de internationalen doch van lieverlede ver minderde haar kracht door het ontstaan der 8oc.- Dem., het Werkl.-Verbond «Pstrimoninm* en in den laatsten tyd de R. K. Volksbond, over welke partyen hij zyn meaning uitsprak. Hy betreurde het, dat, uitgezonderd de 8oc.-Dem. de werklieden in zoovele bonden waren verdeeld, omdat voor allen toch de maatschappelijke behoeften dezelfde waren, en gaf als zyne meaning te kennen dat het Alg. Ned. Werkl.-Verbond nog de meest geschikte partij waa voor de werklieden om zich by aan te sluiten, omdat iedereen daarvan lid kan worden en zy de eenigste party hier te lande is die uitsluitend uit werklieden bestaat, waarin geen advocaten of godsdienstleeraars de boventoon voeren en de leden aan de uitspraak van die personen zyn onderworpen. Spreker verweet dan ook de geleerde mannen onder de Soo.-Dem., dat zy het zyn die de arbeiders tot daden aansporen, waarvoor zy later moeten boeten. Spreker besloot z^n rede,. die aandachtig werd aangehoord, met de hoop uit te spreken dat hetgeen hy gesproken had er toe mocht hydragen dat de afdeeling Gouda in bloei zou toenemen. Nadat een paar der aanwezigen met den spreker over enkele punten van gedachten hadden gewisseld, werd de vergadering, die door enkele donateurs werd bygewoond, met een opwekkend woord van den voorzitter gesloten. 83) Do overste neemt do jonge vrouw sluier en krans af, en kust haar rein voorhoofd met een ernstig ge voel van wijding. Daarop slaat Maria-Louize de armen om haar hals, en smeekt met trillende stem -. «Blijf ■y toch liefhebben, Tante Margaretha; ik weet.dat ik nooit meer voor altijd by u zal kunnen komen, maar sluit uw deur niet voor goed voor mij, opdat ik daarbuiten in dien hoogen levensvloed toch weet dat er oen haven voor my is, waar ik heen kan vluchten en veilig zyn, wanneer de golven mij te hevig worden I” De oude dame legt haar hand op het lieve hoofdje en antwoordt ernstig met een stem, onvast klinkend, alsof er een voorgevoel van een naderend onheil doorheen trilde: «Myn lieveling, er staat een gulden spreuk boven de deur van Hersabrunn, die gij altijd indachtig moet blyven «Komt allen tot mij, gy die belast en beladen zijt, en ik zsl u ruste geven Gedurende tie korte dagen staat onze deur open voor allen, die eenzaam en verlaten zijt, voor ieder een kostelijke grap z^jn geweest, die zeker sensatie zou hebben gemgakt, als ik van avond met onze tante de balzaal zou zijn binnengekomen «Van avond ia de balzaal?” De jonge vrouw hief het hoofd geheel verschrikt op. «Goddank, Olivier, dat de weigering van onze tante ons voor zoo iets lichtzinnigs behoedt! De dag van heden ia zoo ernstig en feestelijk, dat dansmuziek mij geheel als een ontwyding in de ooren zou klinken.” Hy lachte genoegelyk.... «Gy, kleine non I Het is versehrikkelyk zoo ziekolyk als gy door de een zaamheid van Hersabrunn geworden zyt. Juist om dezen dag bysonder feestelyk te vieren, heb ik voor ons beiden plaatsen voor het operabel genomen, om voor de geheele residentie met myn mooi klein vrouwtje te pronken.” «01 i vier, dat zegt ge maar om te schertsen «Ik scherts graag en dikwylr maar op dit oogen- blik is het my heilige ernst!” Hij nam haar band er. bracht die liefkoozend aan zijn lippen. «Wees nu geen spelbreekster, ma petite, en neem het leten van den liohtsten kant op, even als je echtgenoot I Wij zullen steeds vrooiyk door het leven dansen I Het is toch een kolossale grap om dadulyk het bu- welyk zoo luchtig in te dansen Maria-Louize's hart kromp ineen als een bloem onder den eersten yzigen adem van den naderenden winter, baron Nennderscheidt echter vervolgde met zyn welluidende stem, waarin lichtzinnigheid zich met zooveel hartelykbeid vereenigde: «Je bent een

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1