V OORDRACHT H. GOEMAN BORGESIUS uitgezonderd, waarlijk niet breed hebben; ook aan ambtenaren ran provincie en gemeenten met hun ▼aak belachelijk kleine salarissen; aan onderwijzers en officieren, die met een hongerloon worden afgescheept; aan predikanten, die niet weien hoe zy 'i jaar rond komen; aan boekhouders, klerken en die talloos velen, die nederige administratieve betrekkingen bekleeden in dienst van particulieren, ene. enz.alle men- schen van een zekere mate van beschaving, die in hun stand zoo zuinig mogelijk moeten leven en dik— wyls de beten uit bun mond moeten besparen om hun kinderen oen fatsoenlijke opvoeding te geven en voor den strijd des levens te bekwamen. By dien allen zal nu de fiscus aankloppen en hij is zonder genade, zoodra er maar 650 wordt verdiend, en die onge- lukkigen zien geen kans ook maar iets verborgen te houden en zien geen kans ook maar eemcent van hun belasting op anderen te verhalen." «Neen, mijnheer de Minister," aldus besluit Bet Pad. zjjne beschouwingen, «als er geen zekerheid is, dat gij spoedig helpt, zeker helpt, onvoorwaardelijk helpt door herzieniog der personeele belasting, als gij niet langs dien weg rekent met de draagkracht, dan is het een dringende eisch der rechtvaardigheid, dat gjj het minimum van belastbaar inkomen hooger stelt, dat gy in de lagere klassen, althans de vaste in komens, minder zwaar treft, dat gij eenigen aftrek vergunt naar gelang van de grootte van 't gezin." Omtrent een nieuw, eigenaardig reclame-middel meldt het N. v. d. B. het volgende Van de lichtgeloovigheid der vrouw heeft onlangs een Duitsch uitgever misbruik gemaakt om het de- biet van een bij hem versohenen roman tot een maximum te doen stijgen. Kort op het verschijnen van den bedoelden roman vond men namelijk in de groote Duitsohe dagbladen eene advertentie, aldus geredigeerd «Een jonkman tot den adelstand behoorende en in het bezit van een groot vermogen, wenscht in het huwelijk te tre den met een meisje, dat in karakter eenigszins over eenstemt met de heldin van het verhaal(titel) door X onlangs in het licht gegeven." Het spreekt vanzelf, dat op het lezen dezer ad vertentie heel wat huwbare meisjes een onrustigen naoht doorbrachten en den volgenden morgen vroeg zich naar den boekverkooper spoedden om een ex emplaar van het werk te bestellen. De eene als de andere zag natuurlijk in de heldin van het verhaal eene frappante gelijkenis. De uit gever ontving tallooze briefjes de roman werd bij duizenden verkocht. Professor Garner, die naar Afrika ging om de taal der apen te bestudeeren, verzekert dat hy zeer goed geslaagd is. Hy is, naar hij schrijft, veilig aan de kust gekomen en de trotsohe eigenaar van een sjim- pansee, die kan zeggen«Tenakoe Paketa" wat in een der Afrikaansohe talen beteckent«goedeu dag, vreemdeling*voorts van een gorilla, die twintig andere Afrikaansohe woorden kan spreken en een wyijes orang oetang, die «Donner und Blitz" heeft geleerd van een Duitsohen bediende, op wien zy smoordelyk verliefd schijnt te zyn. «Ik heb voorts», schrijft hij, «wat belangrijker is, ongeveer 200 apenwoorden opgeschreven. De apen taal is een zeer primitieve taal. Er zyn misschien niet meer dan 20 of 30 woorden in, die ik nog niet heb, en ik kan myn taak dus wel als volbracht beschouwen." Tamiang. Vit Medan wordt gemeld, dat drie gewapende sloepen van de «Sindoro" bij het doen van een ver kenning op de Soecgei Ijoe stuitten op versperringen en hevig beschoten werden, waarhij drie manschap pen zwaar gewond werden en een bootsman doodelijk, zoodat hy den volgenden dag te Belawan bezweek. De Deli Ct. schrijft hierover: De exursie moet, volgens de berichten welke te Medan de ronde doen, een waaghalzerij zijn geweest, die zeer gemakkelijk iu een catastrophe had kunnen eindigen. Drie roei- sloepen, onder bevel van eeu luitenant, varen eerst door een rivierversperring, geraken hooger de rivier op in eeu vuurgevecht, steken huizen in brand en denken zoo weinig aan de verzekering van hun veili- gen terugtocht, dat zy de versperring totaal verge ten, welke zij toch weer door moeten, en welke de Atjohers dan ook reeds bezig waren weer dicht te maken, toen de sloepen de rivier afzakten. Hoogstens nog een kwartier later, luidt het verhaal, ware de passage onmogelijk geweest, en was er van de zich in de sloepen bevindenden zeer fraarscnynlyk niemand levend aan boord vau de Sindoro terugge komen. De Sindoro vertrok den 22en van Belawan naar Tamiang. Het stoomjacht Anna is den 28en weder naar Ta- miong vertrokken aan boord bevonden zioh o. a. de nieuwe komm&ndant van Seroeway, de le-luitenpnt der inf. Adama van Scheltema eu de le-luitenant Engelen. Uit Pandang-Pandjang werd den 20n April aan de Sum. Ct. geschreven. Vannacht trad de A n e i-r i v i e r tengevolge van de zware regens der laatste dagen wederom buiten bare oevers, waardoor een hevige overstrooming werd veroorzaakt. De nieuw aangelegde spoorbaan en spoorwegbruggen trotseerden ditmaal glansryk de woede van het brui- seude element en bleven geheel onbeschadigd. De tran8portweg tussohen de Batang Singalang en het emplacement van den onden spoorwegtunnel is echter gedeoltelijk door dezen bandjir beschadigd, waardoor het pedatie-verkeer langs dat gedeelte van den weg nu tijdelyk gestremd is. voor voetgangers is hy echter nog te gebruiken. vaN^den Heer LID VAN dé TWEEDE KAMER, in de Sociëteit «ONS GENOEGEN" te Gouda op MAANDAG 29 MEI 1893. Na een korte inleiding van den Heer P. van der Hoog, voorzitter der liberale Kiesvereeniging «Bur gerplicht» te Krimpen aan de Lek nam de Heer Goeman Borgesius het woord. Het was nog niet lang geleden, zoo ongeveer be gon de Spreker, dat hij hier was opgetreden. Het was bij de periodieke verkiezing van '91. Toen hadden in Gouda de liberalen de meerderheid, want al was het ook niet dan na hevigen strijd en met slechts kleine meerderheid van stemmen, hun can- didaatde heer Boogaerd werd gekozen. Kort daarna echter moest er door het bedanken van het pas gekozen kamerlid een nieuwe verkiezing plaats hebben. Daarbij werd de veroverde zetel niet be houden de anti-liberale partyen verbonden zich en de oud-minister Ha velaar, anti-revolutionair, werd gekozen. Toch verdienden de liberalen geen ver- wyt; zij waren door de tegenpartij overmand. Nu staan wij opnieuw voor een verkiezing. Het kamerlid Haveluar werd tot eene andero betrekking geroepen en in de rijen der liberalen is het woord gehoord «Nu moeten wy den verloren zetel her overen.» De kans is beter dan vroegerde een dracht onder de anti-liberalen is verdwenen en verdeeldheid is er voor in de plaats gekomen. Of er dan voor de liberalen op heden enkel reden tot juichen wezen zou? Ooh, bij de voorbereiding is de eendracht onder de liberalen niet bewaard niet allen hebben zich daarbij geschaard onder het vaandel der centrale kiesvereeniging. Doch het misverstand dat hen scheidde is weggenomen en thans zyn zy één. l)e eischen van den politieken toestand op heden, kan herhaald worden met de woorden van Herman 8nyders, secretaris dor liberale kiesvereeniging te Middelburg: «laat ons den grondslag der maatschap pelijke toestanden handhaven laat ons strijden tegen individualisme en met elkander samenwerken tot het groote doel. Alle klassen moeten verhoogd worden, er moet een einde komen aan de heerschappij der grooten over de kleinon." De liberale Unie kwam voor den dag met vier soorten van hervorming; n.l. defensie-, sociale-, belasting- en kiesrechthervorming. Weliswaar was het liberalism^ dood verklaard, maar het had toch nog de mwrderheid in de 2e Kamer, en de door de liberalen voorgestelde hervor mingen werderf behandeld. De eerste troonrede gaf mooie toezeggingen, doch aan beloften hebben wij niet genoeg en de vraag raag gedaan wordenwat heeft het Ministerie gedaan op haar beloften P En het antwoord daarop is, dal het meer doed dan het beloofde. De landbouwschool werd uitgebreid en voor het ambaohtsonderwijs heeft de Staat hulp verleend. Ook wat Indië betreft kwamen verbeteringen. Op advies van den Minister van Koloniën, Van Dedera, kwam een nieuwe regeling van den koffieoogst tot stand. De Javanen die vroeger 3 h 2, ja zelfs een halve cent per dag ontvingen, krijgen nu niet alleen den prijs voor de koffie, maar ook een plantloon evenre dig aan hunnen arbeid en hebben den zegen onder vonden ran bepalingen en wetten die menschelyk en goed konden genoemd worden. Op het gebied der defensie heeft een hervorming plaats gehad der le vende strijdkrachten. En als de Anti-revolutionairen vragenWaar blijft ge nu met uw defensie-her vorming P dan verwijzen wij naar de 2e Kamer waar men steeds bezig is het vraagstuk der persoonlijke dienstplicht te behandelen, onze weerkracht te ver sterken ton zoo gering mogelijke koste der burgery. Op het gebied van sociale hervorming werd leer plicht behandeld, benevens wetten die het lot van arbeiders en invaliden vorzekeren. De wet van leer plicht moge nog niet zijn ingediend zij zal komen. Is leerplicht beperking van vrijheid P In een be schaafde maatschappij is zulk een beperking onver- mijdelijk. Robinson Crusoë had haar niet noodig. zag hem strak aan, het bloed steeg in haar gelaat en de kleine hand beefde, toen zy de bloemen in ontvangst nam. Welk een wonderlijken, onverklaarba- ren blik ontmoette EustaoheHij bleef steken te midden van zyn goedgekozen toespraak, boog en kuste haar rechterhnnd, die zij hem als zwygende dankbe tuiging toestak. Olivier omhelsde hem met uitgelaten vreugde, maar zyn laoh klonk toch wat gedwongen en door zijn haast verried hy zenuwachtige ongedu righeid. «Erg attent, oude jongen, dat gij den jongen dat gy den rol van goede huisgenius op u hebt ge nomen 1 Ik dank er u duizendmaal voor, En nu, avantiwy zyn in merg en been bevroren Een koninkryk voor een glas punch, niet waar Maria- Louize P" Zij boog slechts even het hoofd, haar blik bleef op de witte rooB gevestigd. «Wy hebben niet veel tyd, myn vrouw zal zioh zoo dadelijk moeten terugtrekken, om toilet te maken.... Zijt gij daar mevrouw Verdan I Is alles in orde en op zijn pinats?" De statige matrone, die aan het hoofd stond van de schare vrouwelijke bedienden, kwam geheel in zwarte zyde gókleed een schrede naar voren, en maakte een buiging. «Mevrouw de barones heeft slechts een keuze te doen, mijnheer de baron ik beb de toiletten zooeven klaar gelegd." «Eh bien, exuseer mij, Eustaohe, wy zien elkaar zoo in de eetkamer terugik zal mijn wederhetft slechts tot aan de grens van haar heiligdom brengen, en hoop, dat zy thee voor ons zal willen schenken, zoodra ze haar pels heeft afgedaanl" Goseck trad haastig op Nennderscheidt toe. «Onmogelijk, Olivier, myn slede wacht. Ik hoop, waarde mevrouw, dat my het voorrecht ten deel mag vallen, om myn naam nog heden avond op uw bal kaartje te kunnen zettenEn nogmaals bracht hy haar hand aan de lippen er. zag haar verwonderd aan, daar zy blykbaar aan onbegrijpelijke verwarring ten prooi het hoofd op de borst liet zinken, terwyl haar gelaat met eeu blos var. pijnlijke verlegenheid was bedekt. «WatP Uitsnijden?" Nennderscheidt legde de hand op zijo vriends schouders, «wat moet datbeduideuP Gij richt om zoo te zeggen het geheele huis in, gij zjjt de ziel van alles, gij zet elke stoel zoo gemak kelijk mogelijk voor mijn vrouw neer en nu, dat het oogenblik van triomf daar is, wilt gij niet eens blij ven om aait te zien, hoe Maria-Louize uw schitterend arrangement bewondert P" Onder de laatste woorden was Gosook reeds ver scheiden treden den trap afgesneld, nu keerde hy zich lachend om, en nam zyn hoed af: «De ware fijnproever verzwelgt den inhoud van den gouden beker niet in eens, maar slurpt die langzaam uit, met lange teugenZoo is het ook met my gesteld ik vind het een zaligheid om uit een schoonen mond woorden van dank te hooren maar.... die zaligheid wil ik slechts smaken druppelsgewijze Daarbij glimlachte hij tegen de gemalin van zyn intiemste vriend, groette haastig, en verdween door het hoog gewelfde portaal. Olivier daarentegen geleidde Maria-Louize over den molligen looper der met vergulde spijlen versierde trap uaar hare appartementen. «Een geschikte vent, die Goseck!" zeide hy op zyn eigenaardige manier, terwyl de jonge vrouw met onverschilligen blik ging langs die pompeuze praoht, die de verfijnste smaak van moderne kunstenaars overal had aangebracht. «Hij hoeft zich met de minste kleinigheid bemoeid, en is eiken dag minstens zes keer hier komen aan- loopen, om je boudoir toch maar zoo behaaglyk mogelijk te maken I Die Goseok heeft een uitsteken den smaak en stelt in zulk soort van dingen veel meer belang dan ik, ziet gemijn smaak ligt moer in de riohting van don paardenstalDit zeggende, voerde hy zyn zwygende gezellin door een reeks van salons heen, die de oogen haast verblind den door hun tooverachtig licht. Hel schitterde en flikkerde het van alle kanten! Goud-bronzenengelen daalden van het plafond en hielden de kostbare dra perieën van zyden stoffen op, waarin de wapons der jonggehuwden waren dooreen gewerkt; kristallen kronen wierpen - kleurrijke stralenbundels door de vertrekken, en over een groot gedeelte van den par ketvloer golfde ruischende zyde en doorzichtige kant stoffen. Hordt vervolgd.) I Onze rechten en vrijheden worden beperkt door die van anderen; de gemeenschap maakt ze noodzakelijk. We ziju maar niet toevallig bij elkaar. Zulk een beperking is geen tyrannie. Als een ouder zyn kind mishandelt komt de Staat ook tusschenbeiden. Wy weten wel dat het onderwijs geen panacée is, geen wondermiddel tegen alle kwalen, maar wel dat het voor allen noodig is. Indien alle ouders zorgden voor bun kinderen zooals dat behoort, dan was de tusschenkomst van den Stuat overbodig. Doch wie geen vreemdeling is op het platte land weet wel hoe daar >an de 12 maanden in het jaar 6 of 7 de hoogste klassen leeg zijn, omdat de kinderen werken moeten. Nederland staat hierby achter de omliggende landen, waar de wetten, die hier nog aanhangig zijn, reeds lang zyn ingevoerd. Steeds meer worden er maatregelen gonomen voor de veiligheid der werklieden. O zeker, by het bou wen van fabrieken wordt den buren gevraagd of er voor hen ook gevaar of ongerief kan bestaan, maar verder is men tot nu toe niet gekomen. Inwendig deed men tot nu toe niets. ,Èn dat dit noodig is heeft het rapport der drie inspecteurs op den arbeid in '92 bewezen. Honderde ongelukkeu gebeureu, omdat de ruimte tussohen de machines, om die te smeeren, te smal en er over het geheel niet genoog orde en voorzorg is. Waar dat het geval is, daar moet regeering optreden. Niet dat alle patroons zoo moeten worden nagegaan of zij wol voor het welzyn en het leven hunner knechten waken, maar er zyn or voor wie zulk een controle noodzakelijk is. De goede patroons zullen zich in zulk een wet verheugen. Wat het lot der oude en afgewerkte arbeiders betreft, de rapporten der inspecteurs waren dienaan gaande interessant. De tyd moest reeds voorby zijn, dat arbeiders met een horloge en een getuigschrift of met een getuigschrift tonder horloge naar huis gezonden werden om te worden overgegeveu aan de genade van een armbestuur. Dit Ministerie bracht belasting-hervorming, iets wat in de laatste 25 jaar door elke party was ver zuimd. Toch, er is veel verbeterd sinds '65 de acoijnzen op de eerste levensbehoeften werden weg genomen of verminderd. Voor '65 had men bij de rijksbelasting ook nog die der gemeente. Tegen die belastinghervorming heeft de rechterzijde steeds ge ageerd. Twee, drie jaar geleden hebben alle liberalen er vóór gestemd en do geheele rechterzijde er tegen. Dr. Schaepman had zelfs den treurigen moed te zeggen«Wy zullen tegen de hervormingen van Borgesius stemmen, al was het alleen omdat zij van de zijde der liberalen komen." Minister Pierson voerde nu de vermogens-belasting in, de mutatierechten werden verminderd en den len Mei '94 zal worden afgeschaft de patentbelasting. De inkomstenbelasting zal worden geregeld en zeer rationeel andors zijn, dan die op het vermo gen. Vermogen is blijvend, inkomsten veranderen en kunnen ophouden. Al deze hervormingen zyn stappen in do goede richting. Nu voor het eerst zullen de meer gegoeden ook meer belasting betalen, nu zal er een einde komen aan het privilegie der couponknippers. De mutatie-belasting, zoo vaak een belasting op het ongeluk genoemd, zal dat niet langer zyn. Van de ryken gaan de goederen niet over terwyl van de geringeren soms in 20 of 25 jaren tijd» niet zelden het goed aan den fiscus meer dan betaald wordt. Dit zal ophouden. Bekldgen wij bet dat Thorbeoké niet reeds vroeger deed wat Pierson thans gedaan heeft? 't Zij zoo, maar dan ook aan Pierson de hulde dat bij het deed. Hy deelde en vertolkte het gevoelen der meer ge goeden reeds vóór hy Minister was. Zij klaagden er over dat de Staat hen niet meer betalen liet (P) Toch zullen er ontevredonen blijven en zal er met het oog op den Staat gesproken werden van «zak kenrollersvaardigheid», doch de liberalen hebben dezen troost, 'dat de toekomst hun werk loven zal. Deze regoering bracht kiesrecht hervorming. Laat het u niet verwonderen als er gezégd wordt, dat zy dood geb6ren werd. Prof. Buys zeide in 1868 «de kieswet is mislukt; wy hebben onze netten uitge worpen om te vinden wat wy zochten, maar watwy vonden zochten wy niet." Minister Mackay gaf in 1887uitzicht op een nieuwe kieswet, maar in de drie jaren tijds is er niets van gekomen. Eerst moestén er gewichtiger zaken behandeld worden en toen en in '91 weerover gesproken werd was het te laat. Zoo liepen we steeds in een cirkel en het Ministerie Mapkay Lohman had het voorrecht de ontwerpen in maagdelijken staat in Piersons handen neer te leggen. In de troonrede is gezegd dat de behandeling der kieswet een onmisbare voorwaarde is voor bly- vende verbeteringen. By kiesrecht-uitbreiding in 1888 werden alle huurders, allen die census betalen, alle odgers kiesgerechtigd. Wordt het voorstel Tak wet an worden allen kiezer die kunnen lezen en schrij- enterwijl bedeelden en gevangenen zijn buiten Tesloten. Dan zal ook het couloirstelsel oen einde g maken aan omkooperij en influentie, en ieder zal vrij zijn en onafhankelijk. Als minister Tak godacht heeft dat hy allen vreugde bereidde, heeft hy zich vaj|ist. Volgens den een ging hy te ver, volgens de*-ander niet ver genoeg. Doch de Grondwet laat verdere uitbreiding toe en als meu er nu over begon te spreken de Grond wet te herzien, dan zou het mooi zijn als we er over vyf of tien jaar aan beginnen konden. Te ver P maar er zyn er dan toch nog 400000 buiten ge sloten. Min. Tak rekent op 800000 kiezers, dpch bedenkt niet dat er zoovelen afvallen die niet schrij ven kunnen. Zeker, 20 jaar geledeu was het aantal lotelingen dat niet schrijven .kon 22°/, en nu slechts 6° 0, doch er zyn nog vele ouden en velen die het verleerden. Thorbecke heeft het reeds gevoeld dat het recht van kiezen niet enkel dea bezitters toekwam. «Geld geeft geen politieke rijpheid.» De lagere standen mogen al geen geld hebben, gezond verstand is er wel. Zy kennen de mannen wel die hunne belangen kunnen behartigen, dat bewijzen zij bij hun keuze van oen advocaat of predikant. Waar zelfs niet- kiesgerechtigden hun belangstelling toonen, twyfel er daar Diet aan .of zij die het recht hebben daartoe zullen hun man wel vinden. Kiesrecht heeft opvoedende kracht. Gladstone zeide dat het recht van kiezen mede-verantwoordelijkheid gaf en op de hoogte bracht van vele dingen waar men anders buiten bleef. Zou het voll£^k een vryheid nog niet waard zijn? Macauly zuu^ «Ge zoudt met hetzelfde recht onrecht ware beter kunnen zeggenge moet maar nooit to water gaan voor ge zwemmen kunt." Wie zal bewyzen de vry- heid waard te zijn, voor hy ze heeft Er zullen er zyn die er misbruik van maken, dat is waar; moeten wij allen haar daarom missen. Vreesde de vergaderiug dat spreker te optimistisch was als bij niet vreesde voor omkooperij P Let eens op de laatste verkiezing in Amerika. Aan de eene zijde Harrison, met de bankiers op zyn hand aan de andere zijde Cleveland met niets anders dan oen onberispelijk en arbeidzaam verleden. Met schitte rende meerderheid werd de laatste dan pok gekozen. De Panama-schandalen zijn niet gepleegd door man nen uit het volk, aan wie wij kiesrecht willen geven, en de uitbreiding van kiesrecht heeft in Frankrijk de daders van schandelijkheden aan het licht gebracht. Is op heden omkooperij geen zeldzaamheid, dan is het hoog tijd er een eind aan té maken. De werk man die gezond verstand bezit mag ook wel afge vaardigd worden, dit moeten vooral de Anti-revo lutionairen bedenktm die volgen* Dr. Kuyper altijd op graven en baronnen stemmen. AIb we allen dezelfde rechten ontvangen, zal er dan revolutie komenP Juist'niet; uitbreiding van kiesrecht is de veiligheidsklep, want de ontevredene zal zioh kunnen uiten. Franse van de Putte, geen radicaal, zeide «Als ik zie wat in België gebeurt, dan vraag ik: moet het hier ook zoo gaan? Weer het af en geef uitbreiding van kiesrecht. Stemrecht verhoogt eon volk." Straks, als de wet er zijn zal, zal niet de stem van velen, maar de stem van het gansche volk uit de bus komen en er zal meer op de algemeeno belangon gelet worden. Nu reeds word er in de 2e Kamer meer gespro- kon over de belangen der lagere klassen. Zy klop pen aan, laat ze binnen en draag zorg voor allen; Die tegen de uitbreiding zijn, vertrouwen het volk niet. In '48 heeft Thorbecke naar 's Konings wensch, de wenschen van het volk in de constitutie neerge legd en dat waren niet de wenschen van landloopers, zakkenrollers, kwartjesvinders zooals Versluija meent, maar van hen die hun arbeid rustig doen en tevens willen weten wat er in de wereld omgaat. Wy zouden geen geloof moeten bezitten als wij twijfelden aan den goeden uitslag van ons pogen. Men kan ons wel teleurstellen, ten val brengen of doodeu misschien, maar naar Gladstone's woord en ervaring zal ons bedoelen uit ziju graf weer opstaan en zege vieren. Zouden wij den Minister niet steunen P Kiesrecht en ministerie is op heden niet te scheiden. Dit Ministerie heft het vaandel der vooruitgang fier omhpog. Verheugd hoeft het ons dan ook, toen wy verhamen dat de heer Valette van zyn eerste besluit, de candidatuur niet te aanvaarden, was terug gekomen. Thans neemt hy ze aan. Mocht door ons allen gedacht worden aan den schoonep Juinidag van '91, toen Eendracht ons sterk deed zyn. Moge do tegenstand, dien wij ondervon-. den geen ontmoediging werkon, maar veeleer ons een prikkel zijn de overwiuuing te bezorgen aan Valette.y In debat kwamen de Hoeren Vpn Veelen, Joh. v. d. Laan en H. M. Derckson. De eerste hoorde altijd ia tijden vau verkiezing veel goeds van alle regeeringen. Nu had hy 't weer gehoord van hot liberale ministorie. Dat goede was hem wel wat vaag. De successie aan de Nederl. Bank verleend vond hij bedenkelijk. Nevens leerplicht had hij gaarne eet- echt zien ingevoerd. Het recht van vergaderen be stond voor enkelen, voor allen niet. Minister Ha- velaar was een uitstekend dienaar voor den geldzak en het ambaohts-onderwijs achtte spreker alleen goed om later baantjes te geven aan enkelen. Er was geld uitgetrokken voor Indië en de Javanen zouden niet meer uitgezogen worden hy hoopte het, maar in de 2e kamer hield men de vette kluiven voor zioh. Uitbreiding van kiesreoht heette de rem om dingen als, in België te voorkomen, maar spreker achtte dit alles te vergeefsde botsing zou niet uit blijven. Zou het huidige ministerie een kiesstelsel invoeren waarbij omkooperij onmogelijk was? Spr. wist van een verkiezing niet ver van hier, waar be wezen was, dat de liberalen er ook niet vies van waren. Dat men van recht en rechtvaardigheid hield had men bewezen door de belasting op de eerste levensbehoeften af te schaffen óf te verminderen. Het was spr. dan ook opgevallen dat de raenschen er in den laatsten tyd zoo wel en voldaan uitzagen, doch dit was zeker omdat de accijns van zout en zeep er af wus. Volgens spr. zijn de liberalen altyd de remmers geweest die den vooruitgang tegenhiel den en dat zoo blijven zoolang het geld de baas en het privaat bezit geëerbiedigd blijft. Daarna trad de Heer Joh. v. d. Laan als debater op. Hij dankte den Heer Borgesius voor de uiting van zyn ge»oelen over leerplicht maar vond den zin «beperking van vrijheid behoort tot de noodzake lyk heden in een goed geordende maatschappij" be denkelijk. Hij achtte met den Heer Van Veelen brood eer noodig dan onderwys. «De Boodschap per" vertelt hoe in Scheveningen het ouderwijs duizenden kost voor oen klein aantal leerlingen. De Staat is duur; de bijzondere scholen zyn zuiniger. Het schoolverzuim vond hij niet zoo erg, en Spreker zou Brummelkamp stemmen omdat deze tegen leer plicht was. Spr. vond het goed wanneer de Staat tusschenbeide kwam als een ouder zyn kind mishan delde, maar wat er van te denken als de Staat zelf mishandelde P Of was dit niet het geval by de in enting P De heer BorgesiuB had gezegd dat het vorige ministerie niets aan de verkiezing gedaan had. Breidde het de steden-wet niet uit? Gladstone was aangehaaldgoed zoo, dat is een man die zijn bjjbel hoog houdt. Zulk een man is ook Brummelkamp, hy vreest God en daarom zou spr. hem kiezen. Daarna kwam de heer Deroksen aan het woord. Hij gevoelde behoefte den heer Borgesius hulde te brengen, voor de verdediging van het kieswetont- werp-Tak. De liberale partij had er de wet op het kiesreoht door kunnen krijgen meende hij, als zy maar gewild had. Spreker had eenjge onjuistheden opgemerkt in de strooibiljetten der liberalen over doleerenden die niet anders dau chr. geref. waren. Zulk een domheid had hy van «denkende koppen» niet verwacht. Brummelkamp doleerde niet, was vroeger wel chr. geref. pred. geweest, maar had sinds 5 jaar zyn emeritaat neergelegd (bedoeld word: zijn emeritaat genomen) en was nu redacteur van de nieuwe Gron. cour. Er was met roem van dit minis terie gesproken en ook van de anti-rev. zyde word Tak hulde gebracht voor de verlossing van pluto cratie. Wat de mutatie en de belasting betrof wist spr. wel dat van Delden en anderen de accijnzen deden verminderen op schapen- en varkensvleesoh, registratie en zegel, maar tevens dat de lasten druk kend bleven. Den Heer Valette achtte hij minder bekend en meende uit diens oigen mond woorden te hebben gehoord die hem het recht gaven aan Valette's ijveren voor de Kieswet te twijfelen. Hierop nam de Heer Valette een oogenblik het woord. Hy zeide: «Zou ik de kieswet niet huldi gen?! Misschien heb ik gezegd, dat ik niet gaarne, al was het met mijn eigen partij, door dik en dun zou gaan, dat elke wet voor verbetering vatbaar is; maar de kieswet is voor ons op heden de hoofdzaak. Op nog een vraag van den Heer f)ercksen antwoordde de Heer Valette: «Ik aanvaard de wet zooals ze daar ligt." Hierna begon de Heer Goeman Borgesius zyn du pliek. Hy zeide te zijn opgetreden om zijn geestverwan ten testerken, en waar hij bekennen moest, dat hy met de anti-revolutionairen in beginselen verschilde, daar bekende hy ook dat zij binnen en buiten de regeering steeds veel gedaan hadden. Maar ook, dat zondeyregister der liberalenWaarom moest het telkens grooter en breeder worden uitgemeten P Wie zou, 25 jaren laog geroepen tot regeeren, in al dieu tyd niets iets verkeerds doen En bovendien, de politieke eischen en inzichten veranderendie nu nog eveneens over de politieke vragen denkt als voor 25 jaren mag wel een politieke mummie ge noemd worden. Heeft de wet Van Houten van 1871 op den arbeid der kinderen geen zegen gewerkt. Geen enkel in- dustrieol is er door te gronde gegaan, al werd het gevreesd. Algemeen werd de noodzakelijkheid er van gevoeld, want zij werd aangenomen met sleohts 9 stemmen tegen, waaronder die van Kuiper. Eere

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2