)S H de verkiezing. Jen, tv Ij VS. inco 1893. Vrijdag 2 Juni. N° 6060. FEUILLETON. E«, s. isi Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. r i sC" NG. 11 Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Do inzending van advertentiön kan geschieden tot öén uur des namiddags van den dag der uitgave. en Kaas DU i I De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjja per drie maanden is 1.25. franco per post 1.70. was In (Naar het Hoogdnittck.) X. it der Zelf- uitspat- Kinderen. enz. GOUDSCHE COURANT. er wor- 0 franco in atlt 'rgd. Uiteiten [•vullen, l Noord ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD *t welk des Maandags verschjjnt. Ig. aatschappy atoenen veneens re daar voor de htingen eringen 'UB met attendo ekomen en van dames aag aan tb. Prys srschrik- gd lydt, ’ing, die van een het Ver- arkt 34, bedrag, n boek- Er gaat een rilling or er de slanke gestalte, een diepe.... diepe zucht stijgt op uit haar borst.... en het bleeke gelaat, self aan een bloem gelijk die in den storm geknakt is, buigt sich naar den ruiker zij kust het kruis in den kelk der lijdensbloem. Een wonderbaarlijk gevoel ran rust breidt zich uit over Maria-Louize, het is haar alsof storm en wolken zijn afgedreven en het zilveren maanlicht is verrezen, en alsof er balsem werd gedruppeld in haar doodbe- droefde ziel. «Ja, er bestaat toch nog geloof en trouw, en zalig degenen, die verlaten in hun levensscheepje rond zwervend, en met uoodweer on storm toch nog hun anker op vasten grond kunnen uitwerpen I” De jonge vrouw stond langzaam op, zwijgend liet zij haar blik rondgaan door het stille, kleine vertrek. Overal was een zachte, liefdevolle hand bezig ge weest. In een der hoeken stond, half tusschen evergreen verscholen, een sierlyk uit ivoor gesneden bidkapelletje, een waar prachtstuk van kunst en goe den smaak. Het madonnabeeld glimlachte tusschen de geopende deurtjes door. Graaf Goseck is katholiek. Dicht daarnaast, op een marmeren tafeltje ligt een prachtwerk met zilverbeslag versierd, en met ouderwetsche krabben gesloten. Het is een Bijbel. Met welk een verhelderden blik ziet de jonge vrouw daarop neder. Neen, een man die zulke sieraden als kamerornament uitzoekt, kan niet met de ernstigste en heiligste gevoelens spelen. En toch.... was net wel eerlijk en nobe’ vsn Goseck, om zijn hand te zyu_in dit district2® dat de liberalen, als zy ycreenigd optreden, slechts weinig beneden de 'helft der kiezers blyven 3° dat de katholie ken ongeveer ’/s der kiezers bedragen4° dat een handje vol kiezers, door louter kerkelyke sympathiën en antipathiën geleid, veelal den doorsldg geven, daar ook anti-revolutionairen en katholieken te zanten het niet tot de vol strekte meerderheid brengen 5° dat thans on geveer een derde der liberalen zich verklaard hebben tegen de wet-Tak. Al deze dingen, behalve natuurlijk het re cente verschijnsel der schifting onder de libe ralen, waren bekende zaken, maar wy geloo- ven, dat onze Ipoging om ze onder cyfers te brengen nieuw is en een duidelyker overzicht geeft van den vermoedelyken stand der par tyen. Natuurljjk geven wy onze berekening slechts als proeve; allerlei invloeden werken jktorend op de party-groepeering by eene ver kiezing en de motieven van sommige kiezers zijn ondoorgrondelijk, doch ”deze afwijkingen worden bij alle partyen aangetroffen en kun nen veilig dus buiten berekening gelaten worden. Ons interesseerde natuurlyk het meest de vraag: hoe denken de liberalen over de wet- Tak En nu wy tot de slotsom komen, dat een dorde ongeveer, door hun stem op den heer Bastert uit te brengen, duidelijk te ken nen gaven, dat zij zich bezwaard gevoelen door de kieswet-politiek van het ministerie, meenen wij met te meer aandrang de meer derheid van onze partij op het gemoed te mogen drukken houdt rekening met dit feit III. De voorloopige uitslag der verkiezing voor de Tweede Kamer bewijst, dat in ons district de meerderheid der belangstellende kiezers party kiezen vóór de aanhangige wet. Dit is de onloochenbare beteekenis van de gehou den stemmingimmers voor- en tegenstanders hebben duidelijk uiteengezet, waar het om ging en mogen al enkelen hun stem hebben laten bepalen door andere overwegingen, de massa heeft, de debatten gehoord, vonnis gestreken ten voordeele van het ministene-Tak, althans van zijn kieswet. Het is niet van belang ontbloot uit de on derlinge vergelyking van de onder de vigee- rende bepalingen gehouden verkiezingen te trachten eenige gegevens te verkrygen voor de kennis van den stand der verschillende partyen in ons district. Wij kunnen daarby de herstemming in Juni *91 buiten beschou wing laten, daar die uiteraard geen vertrouw baren maatstaf oplevertalleen eene eerste stemming, waar de partijen elk haar candidaat hebben, kan hier in aanmerking komen. In Juni ’91 werden uitgebracht 2649 stem men, waarvan op den heer Boogaerdt 1246, op baron van Wassenaer 987, op Mr. Bahl- mann 409. De liberaal verkreeg dus 47 pet, de antirevolutionair 37 pet., de katholiek 16 pet. In November ’91 uitgebracht 2457 stemmen, waarvan op den heer Havelaar 1320, op den een diepe afgrond gaapt. Hoe zal zij hem in hut vervolg nog onder de oogen durven komen, hem, aan wien zij haar heiligste en verborgenste gedachten toe vertrouwde, hij, die haar hart dierbaar is gewor den en die met duizenden draden en vezels met haar geestelijk bestaan is samengegroeid F Haar voorhoofd gloeit als in koortshitte, haar oogen branden en haar lippen beven. «Hoe edel, hoe groot en goed moet graaf Goseck, en hoe lichtzinnig en verachtelijk haar echtgenoot zijn I En toch..., be staat er eigenlek wel trouw en geloof op de wereld Wie zegt haar, dat Goseck zijn eigen gedachten in de brieven schreef? Er zijn wel verouderde boeken waar men welsprekende taal in aantreft, menig boek met gedichten waarin dichterlijke pennen do een of ander poëtische gedachte in versmaat hebben neerge- geschreven Maar Graaf Goseck schryft een «schitterenden” stijl en stelt de de dichhterlykste brieven op. Met een bitteren glimlach schudt Maria- Louize het hoofd en slaat de handen vol hartstoch telijkheid in elkaar, «en hij bedriegt en verraad een eenvoudig naif dorpsmeisje pvenals zijn vriend 1 Er is geen geloof, geen trouw meer op de wereld 1" Daar voelt zij iets koels en zachts tegen haar De bloemruiker, dien zij op tafel gelegd en die door den knecht naast bei theeblad is >ven, wordt door de haastige beweging der vrouw verschoven on de witte Chnstusroos heer Van der Breggen 1070, op den heer Bastert 50. De liberalen haalden dus 44 pet. (plus 2 pet. dissidenten), de antirevolutionairen/ en katholieken gezamenlyk 54 pet. Thans zyu uitgebracht 2209 stemmen, Waar van de heer Bastert 815, de heer Valette 712, de heer Brummelkamp 675. Dus 37 pet. katholieken en conservatief-liberalen, 32 pet. liberalen, 31 pet. antirevolutionairen. Neemt men nu in aanmerking, dat in Juni *91 (le stemming) de zoogenaamde synodale Kerkeljjken (type Bronsveldzich verdeelden over den heer Boogaerdt en Baron van Wassenaer, in November '91 op den heer Havelaar en thans op den heer- Bastest stemdendat in No vember ’91 sommige liberalen Bastert stemden dat thans de heer Bastert gesteund werd door een deel der liberalen en de zoogenaamde synodalen, dan mag men veilig aannemen, dat ongeveer 33 percent d.i.. der kiezers anti revolutionair zijn, 45 pet. liberaal, 16 pet. katholiek n 6 pet. synodalen. Op deze wijze laat zich gemakkelyk berekenen, hoeveel con- servatief-liberalen zich thans van de andere (type-Tak) hebben afgescheiden om zich te voegen bij de candidatenr-Bastert. Naar ons voorkomt, zal de volgende verdeeling niet ver van de waarheid zijn32 pet. liberale voor standers der wet-Tak, 31 pet. anti-revolutio- nairen, 16 pet. katholieken, 15 pet. liberale tegenstanders der wet-Tak, 6 pet. synodalen. Uit deze cijfers van drie gelijksoortige ver kiezingen blijkt dus1° dat de antirevolutio nairen, aan zich zelf overgelaten, machteloos 86) Ja, Maria-Louize, ik bemin u, en de gedachte dat uw reine ziel met mijn bestaan dooreen geweven zal worden, dat uw vrome liefde als een heiligende offer vlam mij# hart zal doorgloeien, is my zoo heilig, dal lij mij toe schijnt de -ster te zijn, die een verdoolde de richting naar zijn tehuis aan wijst.” Hoe als met leven bezield staan die woorden voor haar geest, en hoe koortsachtig_ jaagt haar bloed, terwijl zij, in gedachten verdiept^ bevend de oogen •luit, alsof schande en schaamte haar neder druk ken Niet Olivier, maar een ander heeft al deze bekentenissen in haar ziel geschreven en al haar liefdesbetuigingen werden niet door den man waar mede zij verloofd was, maar door een vreemde ont- x/aa. - vangen die haar beter begreep, en beter verstond arm aan. dan hij, wiens beeld zij zoo onverdiend met de bloe-had, ei men harer gloeiende liefde heeft versierd. geschoi Een anderLichtvaardigheid en geluk hebben i jonge - - blindelings hun draden gespannen, twee wegen hebben staart haar ernstig aan als een waai schu wing voor zich vereenigd, waar tusschen de onmogelijkheid als de wanhopig vrouw.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1