b o- e Xu rr zr. RUU n Dag, iOURANT, ll 1893. V 6063. BINNENLAND. ir FEUILLETON. F prijs. f: I [IAAT licht”. ite RANT enlandsche Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, NG AK, te grooten 3OMPAG- jOBDA .choenen tUlAJS» Dinsdag 6 Juni. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De iBzendlng van advertentiön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. houden. Bij kon. besluit is benoemd tot directeur van het V De prfle per drie maanden ie 1.25. franco per poet 1.70. De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Naar wy vernemen zal de heer Th. G. G. Va- letto Woensdag te Boskoop eene politieke lezing postkantoor te Waddingsvoen P. Visser, brievengaar der aldaar. Bovendien worden alle Advertentiën gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags verschynt. ADVERTENT1EN worden geplaatst van 1—5 regels 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. 2 JUNI jl. idaat voor LMER der eer zal plaats Naar het Hoogduitech.) XI. ART8EN- E 92. GOUDSCHE COURANT. E E, Cretans. geplaatst ME 1EN. Goede ndel M. P. erdam. Voor enkele weken werd gemold, dat op initiatief van den geneesheer-difecteur van het Buiten-gasthuis te Amsterdam, dr. J. Kuiper, een cursus werd op- r £an Zoon. ILSTEDE aemens op )s morgens oor ADR. alseene PALEN, in het boofdkiesdistrict heden-morgen gehouden ver stemmen besloten bij van den beer Th. aanleiding van de tot genoemden heer GOUDA, 5 Juni 1898. De Centrale Antirevolutionaire Kiesvereenigiug nNederland en Oranje" in hc* Gouda, heeft in eene gadering met meerderheid van de herstemming de candidatuur G. G. Valette te steunen, naar beantwoording der vragen gericht. en sloeg dien over het hoofd, bet rijtuig rolde met gedempt geluid de koetspoort van het slot binnen. Aan de rijks-universiteit te Utrecht is voor het arts-examen le gedeelte geslaagd de heer G. J. Blonk. Het moet gebleken zijn dat niet minder dan 12 a 18 personen, in Den Haag woonachtig, den Amster- damschen kruier, die Donderdagnacht aldaar werd aangehouden wegens diefstal van ruim f 4000, behulp zaam geweest zijn om het door hem gestolene op te maken. Een hunner heeft zelfs de valsche hoedanig heid van rechercheur van politie voorgewend om, onder bedreiging van anders de zaak aan de justitie te zullen overgeven, een bedrag van 600 machtig te worden. De meesten, tegen wie verdenking is gerezen van medeplichtig te zyn, hebben het hazepad gekozen. Door den heer D. Hoogenboom Tzn. alhier wordt een nieuw soort zeep in den handel gebracht, gly cerine rozen zeep, die verkrijgbaar is gesteld bij Mej. de Wed. Quant eri uitmunt wat betreft hoe danigheid en voordeeligen prys. In het gebruik is deze zeep zeer aangenaam en wij twyfelen niet of zij zal zeer in den smaak der dames vallen. Zaterdagavond ten ongeveer 12 uur is in de Kui perstraat in het logement „De Gouden Leeuw*, een begin van brand uitgebroken in een aangebouwde keuken, die spoedig werd gebluscht. De inmiddels aangerukte spuiten behoefden geen water te geven. Men meldt uit Amsterdam: Gelijk reeds uit het onlangs medegedeelde prae- advies der schouwburgcommissie kon worden op- gomoakt, is de Kon. Vereeniging Het Nederlandech looneel aangewezen, om als pachter van den nieuwen stadsschouwburg op te treden en is haar daartoe roods de voorkeur gegeven. De raad van beheer dier Ver eeniging heeft thans bij belangstellenden in het Nederlandsch tooneel een schrijven verspreid, waarin hij mededeelt, alvorens eene beslissing le kunnen nemen, de zekorheid te moeten hebben van eene sub sidie, in den »orm van een waarborgkapitaal over 8 jaar, van minstens 40,000 en ten hoogste/60,000, te plaafcen in aandeelen van 500. Elk deelhebber noemt op zich om, zoo noodig, jaarlijks >/s van zijn aandeel bij te passen. Daartegenover verkrygt hij het recht voor zich, of voor hen, die hij aanwijst, op de en daar uit den grond op, en vallen weer in de bron zen schelpen terug, als oen stofregen van kleuren. Tooveraohtig schoon, vol geheimzinnigheid is het hier, als in Laurin’s wondertuin, wanneer het maan licht door de fluisterende takken schijnt. Maar hier heerscht niet do stilte van het rijk van den dwergenkoning. Hier zijn menschen, die zich haasten, die spotten en bewonderen, haten en bemin nen, en daartusschen doof zweven paren in een kleinen kring rond, dringen hoeren in uniform lus- schen satijn en kanton door, versmachten on koket- teeren de oogen van bevallige vrouwen. En daarbij doet het orket opwekkende en lirfelyke molodiën booren, die als electrische vonken door de voeten der danslustigen schieten. De hooge personages hebben hunne plaatsen in de kleine loges ingenomen, verscheidene vorstelijke personen, alsmede de beide prinsen van den bloede, in dienst van het vaderland by het regiment der Hjfdragonders ingelijfd, zijn in druk gesprek achter hun stoelen blijven staan. In ’t begin hebben ook de dienstdoende hofdames en kamerheeren een poosje achter in de zaal staan praten, maar nu worden de deuren der groote hofloge geopend, waar de hofstoet der groothertogelyke familio zich in een schitterenden ,.v .mm. kring vereenigt. fonkelt al die diaman- I Ambtenaren van naam, ministers en gezanten ont- I moeien hier elkander; zy drukken elkander de hand, De fonteintjes klateren met zilverigen klank in de groeten hen, die op den eersten rang gezeten zyn oemengrotten, geurige waterstraaltjes springen hier I zij leunen over de fluweelen balustrade, en laten de gericht voor jonge dames, om zich te bekwamen in de ziekenverpleging. Het doel met dezen cursus beoogd, is deze jonge dames dienst te laten doen als ziekenverpleegsters iu het Buiten-Gasthuis indien onverhoopt door het uitbre ken der cholera de diensten van een groot deel der thans aan het Gasthuis verbonden verpleegsters mochten worden gevorderd in de cholera-barakken. Het aantal der meisjes die den cursus volgt welke Woensdags van 84 gegeven wordt door dr. Kuiper en Donderdags op hetzelfde uur door de directrice van' het gasthuis mej. J. P. Reynvaan bedraagt thans 30 en nog dagelijks melden zich jonge dames aan om er aan deel te nemen. Zij moeten zich be paaldelijk verbinden om in tijd van cholera in het Buiten-Gasthuis de verpleegden, die dan naar de cholera-barakken gaan, te vervangen. Binnen veertien dageu hoopt men dat een der paviljoens van het nieuwe Wilhelmina-gasthuis voor .J van zieken uit het tegenwoordige gast huis gereed zal wezen. (Hbl.) 89) Haar gedachten vlogen terug naar den tyd, toen i Olivier op ’t diner van het or was gezeten. Woord voor woord had zy al die vurige en veelbeteekenende gezegden in haar geheugen ge grift, die hy haar toen bad toegefluisterd. Toen had zij een lieflijk sprookje voor de toekomst gedroomd zy zag zichzelf schrijdend door de familiezaal van ’t geslacht Nennderscheidt waar haar beeltenis haar uit een verspilde lijst toelachte, gelukzalig met schitte rende diamanten om den halsgeen paarlen, want Olivier beminde haar immers. Tides schrok op. Vloek over de vrouw, die deze diamanten in plaats van my zal dragen I Schoon en beminnelijk zyt gy, Maria-Louize, en uw jong geluk heeft niets gemeen met tranen, maar neem u in achtl Een donkere wolk zal komen opzetcen, en zal zich over u ontlasten, zoodat gij daaronder bezwijken zultl Uw hart zal niet over een ander zegevieren, in ’t stof daarmee I daar waar ’t myne werd vertrapt.” En met onnatuurlijke kalmte greep Fides den donkere sluier Bonte, helschitterende en bedwelmende bekoring van een balzaal I Gelijk vlinders met veelkleurige vleugels over een dorre zandvlakte vliegen, zoo ook snellen uw uren door de grijze alledaagschheid been als droomen uil een tooverwereld, die men ternauwer nood kan bogrypen, gezwegen nog van voortjagen of vasthouden Het operagebouw zag er in zyn met sterren en irdefeest, naast haar bloemen versierd galakleed schitterend uit. Een zee Tan Bchoonheid en pracht golft over het parket, op bruisend tegen de hooge, marmeren zuilen, paarlen en koralen dragend en in schittcrend-kleurige lange slepen kabbelend om de voeten van dansers en wan delaars vleiend en zoetklokkond ruischten de golven, zoodat de sterke mannenharten worden aangegrepen door een verterend verlangen, gelijk een jeugdig visscher dien de vloed naar witte sirenenarmen drijft! Fortuna heeft haar gonden hoorn ten boorde toe gevuld, en laat met kwistige hand een regen van goud en zilvervlokken neerdalen; lieflyke, rozen strooi ze rond, en laat ze volgen door vlinders* dio ze met hun bonte vleugels moeten nafladderen. Wat een schit tering en glans in ’t rond, wat gaan de waaiers snel op on neer en wat vlamt en f tengloed dooreen. r. -- bloemengrotten, geurige waterstraaltjes springen hier I zij leunen Door den minister van Waterstaat enz. is bepaald lo dat briefkaarten, die in een of ander opzicht niet voldoen aan de voorwaarden en niet aan den paviljoens vai afzender kunnen worden teruggegeven, belast met I het opnemeu port of aanvullingsport, als bij brieven is voorge- sohreven, zijn te verzendsn; 2o dat een gedrukte rand öm de briefkaart niet als een ongeoorloofde by voeging is te beschouwen; 3o d t stukken, waarop postzegels gehecht zijn, die reeds eenmaal gediend hebben, zonder dat blijkt van eenige poging om den stempel-afdruk te doen verdwijnen, voortaan rechtstreeks door het kan toor, waar de onregelmatigheid wordt opgemerkt, worden gezonden aan het kantoor van bestemming. Het stuk wordt tegen betaling van port aan de ge adresseerde uitgereikt, mits deze den omslag afstaat en den naam des afzenders mededeelt. De omslag wordt daarna met bedoelde opgaaf in handen gesteld van den directeur generaal.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1