ra, geschilderde Janskerk te mis der St. mingen enz. rlijk levens- SOED, 1893. Woensdag 7 Joni. BINNENLAND. FEUILLETON. at lerdam. ING kHLSTEDE •roemens op des morgens door A DB. RVERU iscberij Koning nts. 5Z1 ÏNG. N° 6064. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I Afzonderlijke Nonuners VIJF CENTEN. De Unending van advertentiön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. de gemartelde De prgi per drie maanden io 1.25. franco per poot 1.70. De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjko met uitzondering van Zon- en Feestdagen. ken Z. L No. 73. sr bljjven en eid bewerkt. afgeleverd Naar het Hoogduitech.) XI. Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk deo Maandags verschijnt. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels h 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. der Zelf- uitspat- verven van ikkenook jjnen, Tafel den gepe st "alles, Kan- 1GE NEMAN. alseene 8, PALEN, ifb. Prfls rerschrik- ajjfd lijdt, iring, die van een het Ver- aarkt 34, t bedrag, m boek- Het Centrum karakteriseert den uitslag van Gouda als een nederlaag voor de anti-kieswetmannen. i/Zeker is het, zegt het blad, dat de verkiezing, bedoeld en ingericht ais een plebiscit over de kies wet, duidelijk heeft aangetoond, dat de overgroots meerderheid der huidige kiezers ook in het district Gouda vóór de wet zich uitspreekt." Advies voor de herstemming geeft het blad nog niet aan zijn lezers. De uitflag van den afstandsrit over 50 kilometer, uitgeschreven door de W. V. Thor te Rotterdam, is, dat eerstaankomende was A. J. A. de Wolff, te ’s-Hage, in 1 uur 49 min., tweede F. Ernst, te ’s-Hage in 1 uur 52 min. derde A. C. Ooster te Gouda in 1 uur 57 min. Zola is wielrijder geworden. Op de literaire Soirée» de Medan zullen nu Journées van een ander karakter volgen. Gebroeders beth, Maandag 17 Juli zal uit Gouda de processie plaats hebben naar Brielle. In een bijvoegsel tot den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering van het Nederlandsch Onderwijzen-Geuootschap is opgenomen het voorstel der afdeeling Amsterdam, luidende: De algemeene vergadering spreke als baar oor- hoofd tot de voeten, en daarop keerden zich deover den schouder, wit als albast. Ijskoud en uit dames weer om, en hadden onder elkaar iels bij- L v zonder gewichtigs te verhandelen. O, dat de aarde zich opende voor de gemartelde vrouw aan Olivier’s zijde, dat zij haar ruste bood in de stille diepte van hot graf! Maria-Louize voelt, hoe de warme lucht donkere vlekken voor haar oogen doet schemeren, hoe hare voeten hun dienst weigeren, «n in haar doodsangst, wendt ze zich terug tot Go seck, die hen tot in do loge gevolgd is. Hij staat druk te praten in een kring jongelui, ziet juist haar kant uit, en knikt haar glimlachend toe, maar een donkere, dreigende plooi ligt over zyn voorhoofd, en door zijn glimlach heen trekt iets van medelijden en smart. „Nu weet hij, hoe diep ellendig ik mij voel, en nu zal hij my verlossen van de pynbauk, waarop hij mij onwetend heeft gelegd I” denkt de jonge vrouw met een diepen zucht; als een verademing valt het haar in, dat er ten minste één onder dezen vloed van menschen is, tot wien zy kan vluchten, evenals een schipbreukeling zich vastklemt aan de reddende plank. Olivier heeft haar onbarmhartig met zich meege trokken tot aan de balustrade der logo. «Mijn waarde freule,.... freule von F vrouw verlangt vurig Kóuüïö mst u t» i GOUDSCHE COURANT. de hoogte ziet zij hem aftn met een blik, die hem tot diep in het lichtzinnige hart dringt, daarop slaat Fides baar oogen onverschillig ter zyde, om over mevrouw vou Nenndersoheidt heen te zien. Plotseling echter doortrilt haar een schokals door een onweerstaanbare macht getrokken blyft haar blik op het parelsnoer van Maria-Louize gevestigd. Werk tuigelijk staat zij van haar stoel op, keert zich tot de jonge vrouw en kijkt haar met verbaasde oogen byna ontzet aan. Het is, alsof haar een rilling door de leden gasthaar blik valt op het bleeke, lijdende gezicht, dat met een hartroerenden glimlach tot haar opzieter glinstert iets vochtigs tusschen de wimpers, een zwijgende aanklacht, gelijk de paarlen om haar hals. Haastig, bijna woest, steekt Fides de eohtgenoote van Olivier beide handen toe, en drukt de bevende vingers met bijna hartstochtelijke ontroering. En als de andere leden van de hofcóterie eeuigszins nadarby komen, om deze zonderlinge bogroeting, die zoo geheel beter te kunnen gadeslaan, over al die verwonderde ou giijuou, eu uicv mid er stem heet zij de jonge vrouw welkom in de residentie. «Blijf bij my ga naast mij zitten!” vervolgt vrouw*verlangt vurig kennis met u te maken I” Dit- zij vriendelijk, terwyl zy een stoel iets naar voren maal klinkt zijn stem anders, niet zoo zeker als te schuift, «ik verbeeld mij, dat wij elkaar veel zullen voren. 6 i.„t .u.ili-j De aangesprokene draait langzaam haar hoofd om deel uit, dat ook voor den onderwijzer onverkort worde gehandhaafd het grondwettig recht, om ge tuigenis af te leggen van zijne beginselen op politiek of economisch gebied, welke ook; en om zich aan te sluiten bij elke niet bij eene wet, Doch by een rechterlijk vonnis verboden vereeuiging." Het hoofi (bestuur brengt hierover het volgende praeadvies uit: «Gaarne had het hoofdbestuur gewild, dat de af deeling de bovenstaande motie bad teruggenomen, daar hot de bespreking daarvan niet in het belang van het Genootschap acht. Nu echter de afdoeling gemeend heeft, niet aan de daartoe strekkende uit- noodiging te moeten voldoen, wenscht het hoofdbestuur zoo kort mogelijk, aan te geven, waarom het de aanneming der motie ten ernstigste moot ontraden. ff Er is zeker geen lid van het Genootschap, dat niet de bepaling der Grondwet toejuioht, waarby aan ieder burger het recht wordt gewaarborgd, behoudens de bepalingen der wet, vr(j uit zyne meening te zeg gen over staatkundige en maatschappelijke vraagstuk ken. Maar men vergete niet, dat deze motie eene geschiedenis en eene zeer bepaalde strekking heeft. Wy zullen wel geen tegenspraak ontmoeten, wanneer wij verklaren in de motie eene poging te zien om vanwege het Genootschap voor den onderwyzer het recht te vindiceeren, lid te wezen van den sociaal- demooratischen Bond. Dit nu, meenen wij, maghat Genootschap niet doen. Na de bekende verklaring te Zwolle mag o. i. het Genootschap zynen steun niet schenken aan hen, die door hun lidmaatschap blijken in te stemmen met het streven van dien Bond. Doch er is meer. De onderwyzer, vooral de openbare onderwyzer, heeft naast zyne rechten ook zijne plichten, èn als ambtenaar tegenover de autori teiten, èn als mede opvoeder dor kinderen tegen over de ouders. Nu zal het wel altijd moeilijk blyven precies te zeggen, waar de uitoefening dier rechten in botsing komt met een behoorlyke ver- 40) Er speelde een ingehouden lachje om Olivier’s mond, Maria-Louize echter zag de oude dame met zulke groote oogen aan, wierp haar zulk een blik van ont zetting toe, dat twee attachés elkaar tegelijkertijd toe fluisterden Maar dat is te erg Iarm vrouwtjel” //Dat zou wel de kortste manier zijn geweest, Exel- lentie I” zei Nenndersoheidt buigend en niet zonder spot er. vermaak, maar nu wij evenwel met A zyn begonnen, moeten wy er ons ook tot X, Y cn Z doorheenslaan I Permitteer mij, waarde gravin, mijn vrouw IIk heb het genoegen, baronesse Wer- thermijn vrouw Ien met opgeheven hoofd ging de baron de loge in haar geheels lengte door »ls iemand die zeer tevreden met zichzelf en zijn publiek isMaria Louize volgde hem als een lam dat naar de slachtbank geleid wordt. Haar hand, die op zyn arm rustte, beefde, en haar lippen stijf op elkaar gedrukt, alsof een kreet van de diepste smart mot geweld teruggedrongen werd. Een stijf hoofdknikje, een stilzwijgende monstering van het Tusschen de voorzitters van Patrimonium, den Roomsch-Katholieken Volksbond en het Alg. Nud. Werkl.-verbond heeft een gsdachtenwisssling plaats gehad over het in het leven roepen etner landelyke beweging ten gunste der kieara^tontwerpen. Toen de zaak echter in de hoofdbesturen kwam, vond daar het plan geen steunhet oentraalbestuur van den R.-K. Volksbond besloot zich Kvooralsnog” van alle deelname te onthouden, en het bondsbestuur van Patrimonium achtte zich, «zonder iets af te doen van de noodzakelijkheid om op het ter hand nemen van de kieswet aan te dringen, vooral door het groot aantal werklieden door hem vertegenwoordigd, niet geroepen daarvoor de gast te zyn van het Algem. Nederl. Werkl.-Verbond.* te nemen kaarten bedraagt: 8 voor de eerste, /2 voor de tweede en f 1.50 voor de derde klasse. GOUDA, 6 Juni 1898. Omtrent de gisteren hier gehouden vergadering van de centrale antirevolutionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje meldt men nog het volgende Een voorstel om de candidatuur van den heer valette te steunen, werd door enkele leden met na druk bestreden, o. a., door den heer A. van Walsum Kz., lid van het bestuur, die er zijn leedwezen over uitsprak dat deze candidatuur zou gesteund worden door eeno anti-rev. kiesvereeniging. Daar onder de auti-rev. party zoowel voor- als tegenstanders van Taks ontwerp werden gevonden, zou het meende hij onverstandig zyn, door het stellen van deze candidatuur de tegenstanders te prikkelen en zoo doende de scheuring nog grooter te maken. Werd bij het besluit om de eandidatuur-Valette te steunen, volhard, dan zou hy zich genoodzaakt zien als lid van de kiesvereeniging te bedanken. De Exploitatie-maatschappy laat van 15 dezer af tot nadere aankondiging, eiken Donderdag eenen ex- cursietrein loopen van stations Den Haag, Rotter dam (Maas), Gouda, Amsterdam (W.P.) en Utrecht naar Arnhem, Vslp, De Steeg, Dieren, Brammen, Zutfen en Nijmegen. De prijs der voor deze excursie tegen het programma is, laat zij haar blik toornig ov gezichten glijden, en met luidt RO- I Speyernl Myn maken I” Dit- zij vriendelijk, terwyl zij een stoel iets naar Buuuui, //IK. verueeiu wy, uai wy eiKaar ve J hebben te vertellen, en hoe eerder wy het titelblad van ons vriendschapsboek omslaan, des te beter voor

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1