Buitenlandsch Overzicht. APVERTENTISN. noot* freule 8. L. Hub huwelijk was met één kind (zoou) gezegend, dat ometreek» 7 jaar oud ia. De eehtgenooten leefden op vrij ruimen voet. Zy toupeerden gisteren avond nog tuttig te zamen en gingen daarna naar bed, met het voornemen om van morgen naar Hilversum te reizen. Toen nu de knecht hen wilde roepen, vond hy de deur der slaap kamer aan de biuuenzyde gesloten, wat hem noopte de kamer van de buitenzijde, over een balkon, mot verbreking eoner glasruit, te betreden. Vreeslijk was het schouwspel dat zich thans in de kamer voordeed. Man en vrouw lagen daar zielloos op hun bed, terwyl in de nabijheid een pistool en een geweer gevonden werden. De vrouw lag bijna geheel onder de dekens ver- borgen, met verbrijzelden schedel, waaruit de hersenen aan verschillende zijden waren gespat. De man had zich mot een geweer, dat hij met den voet moet afgetrokkeu hebben, onder de dekens doodge schoten, na alvorens met het pistool zijne vrouw, iu baren slaap, ook vermoedelijk onder de dekens, it bout portam te hebben doodgeschoten. Door dfe bedienden werd geen gedruisch van het afgaan der vuurwapeuen gehoord. Een door den heer P. achtergelaten brief deelt mede, dat hy het voornemen tot den zelfmoord had, doch dat hij eerst zijne vrouw zou vermoorden. Medelijdende baren hebben zicb voorioopig over het lot van het ongelukkige achtergebleven kind ontfermd. Men gist dat fiuanoieele achteruitgang de beweeg reden dezer verschrikkelijke gebeurtenis is. 8taten-Generaal. 2. Kamer. Zitting van Woeusdag 7 /Juni 1898. De algetneeue indruk dor beraadslaging was, dat eeu groot deel van de Kamer niet overtuigd is van de billijkheid der vrysteliing van den landbouw van du bedrijfsbelasting, maar dat men voorziet dat de wet er zonder die exceptie niet komt en dus de meerderheid bereid zal worden bevonden dit offer te brengen aan den nood der tydeo, die gezegd wordt vooral te drukke» op dea boerenstand. Alsof winkeliers on kleine ambtenaren niet gebukt gaan onder de heertellende malaise. Maar wat te doen P Beter erije inconsequente en onwetenschappelijke bedrijfsbelasting dan in 't geheel g»?en. Vele ladon als De Kantur en Rutgers van Rozenburg zeggen doodeenvoudigbelast den landbouw en ge krygt miju stem niet. Ën er zyn zooveel districten, waar de boeren het beft in bandeu hebben Men draagt allerlui utiliteits- en opportunituitsgronden san om te rechtvaardigen wat wetenschappelijk en cbcooo- misoh niet te verdedigen is. De heer Meos zal er zich in Godsnaam bij neder- leggen de commissie vun rapporteurs pleit bij monde van den Hoer Van Houten voor bet vervallen van de paragraaf (amendement Poelman), maar voorziendo dat de agrariërs het zullen winuen, waarschnwt bij dat het vrystullen van don landbouw zal zyn eed reculer pour niieusc tauter. Nog is het debat niet ten einde. Ook enkele on dergeschikte vragen eischen hier nog een beslissing. Zoo deze of de tegenwoordige belaste bollonoultuur iu de vrysteliing begrepen zal blyven, wat de beer Meos bestreed,en deze of de coöperatieve zuivelbereiding daurin zal worden opgenomen, hetgeen amendementen der heoren Gerritsen en Lieftiuok beoogden, doch de rapporteurs met den heer Mees eu ook met den heer Zijlma betwisten. Wat dit laatste punt betreft, schijnt bet moeilyk eeu juiste grens ie trekken. Ëen op het laatkte oogenbhk ingediend amendement van den beer Heldt trachtte de zaak op te lossen door elke «niet fabriekmatige" bereiding in de vrijstelling op te nemen, waarover morgen nog wel 't oen eu andor zal wordeu gezegd. Inmiddels is bet aantal amendementen op dit ar tikel gestegen op 14. In de Koldefrveensche Boveuboer, in de nabijheid van Steenwyk, woont de oud-strijder Hendrik Wol- ters Snijder, geltoreu 1,6 Juni 1793 en dus biauen enkele dagen honderd jaar oud. Hy is eeu der laatst overgeblevenen van beu die den slag van Waterloo medegemaakt eu met de legers der verbonden mogeudbeden onder de muren van Parijs vertoefd bobben. Vijf jaar lang heeft hy de zware vermoeienissen van bet krijgsmansleven in die dagei; uitgestaan en daarvoor later de zilvereu Waterloo- medaille ontvangen. Tot vóór korten tyd verrichtte do krasse grijsaard, die niet groot, doch zwaar en sterk gebouwd is, nog zijne dagelijksche bezigheden maar nadat hij verleden jaar door de influenza werd aangetast, moot hij meer rust nemen. Zijne zintuigen zijn nog goed, zijue geestvermogens tamelyk helder. Hij loopt nog rechtop. Het zal den dapperon oud-strijder op zyn aan staanden houderdsteu verjaardag zeker niet aan be lwijzen van belangstelling ontbreken. Naar aanleiding van de klachten, die in de laatste dagen zijn opgegaan over de onaangenamen veen-of moffundamp, deelt de heer A. J. C. Kretner in de Arnh. Cl. eenige geschiedkundige bijzonderheden mede ovor bet heidebranden in Gelderland. Veen- damp is namelyk niets anders dan de rook van door meuschen iu brand gestoken heiden en reenen. Oudtijds brandde men geen hoide of veen af om er boekweit op te zaaieu. Bij plakkaten, waarvan het oudste uit 1432 dateert, werd het iu brand ste ken vau beide streng verboden. Iu het plakkaat van 7 Mei 1556 leest inen zelfs: hij die dun brand zal gesticht hebben zal verbeurd hebben lyf en goed eu bob verre ineu zyn persoon bekhommeu kan, hij methen vierc geéxacuteerd zal worden, soe verre uijet, hij alle ayu goed eveuwaul den Heere gebruncht zal hebbeu Geen der andere plakaten dreigt zulke zware straffen. Geeseliug^ verbanning en bij herhaling zwaardere straffen aan den lijve stonden den brand stichter iu 1683 te wachten en ook nog in 1729. Uit geen dezer plakaten blijkt, dat in Gelderland veen of beide gebrand werd uta bookweit te teelen. Het plakaut 1720 begint met de vermelding dat baetzoukende, ruickelose eu quaeduerdige munsohen haar meer en racer verstouteu, om hcetvelden in den brand te steeken. Sommige om hare schapen op do afgebrande heide te weiden. Maar van boekweit- zaaien vindt men niets. Hot afbranden van heidevelden werd verboden, omdat 'daardoor boschbranden ontstonden en de land- vlakten beter gelegenheid kregen zioli te vergrooten. Het verbod de afgebrande hoide .binnen drie jaren da den brand met schapen te beVeidou, was ook eeu maatregel tegen het vergrooten der zanden. Uit een audere bron vernemen wij echter, dat in de 16e eeuw reeds op de Velnwe heide werd afge brand om in den asch graan te zaaien. Onder de oude stukken van het Hof van Gelder land is ren iu pakket no. 959, waaruit ditofdoende blijkt. In het midden dezer oeuw begon uion met veen branden in de Noord-Brabantsche Peel. Te Deurne werd in den revolutietijd een schutter uit Drente de heer PeerSboom, onderwyzer. Hij verstond het veen branden, on kwam al spoedig tot het besluit dut do Deurusche Peel daarvoor, althaus ten deele, geschikt was. Na vele jaren gelukte het ta>m een paar personen te vinden, die hem met hun invloed en geld hielpen. Zy pachten eeu geschikt stuk veen grond en begonnen met veenbrauden. Zij hadden slechts een geringe pacht te beuflen. Naar men verbaalt heeft Peereboora in eenige weinige jaren meer dan een ton gouds verdiend. Natuurlijk vor.d dit veenbranden navolging in de Deurnsche en Astenache Peel. Ër zijn toen tal van families door tot welstand gekomen. Naar schrijver meent brandt meu thans in de Noord- Brabantsche Peel geen veen meer oin die te be- boekweiten. Ten slotte wijst de schrijver er op, dat een ver bod van veenbranden velen daglooners in Drente een groot middel van bestaan zou ontnemen. Is hier een ander middel in den strijd van 't bestaan aan de band te doen Mogelijk zou het antwoord uit de Noord-Brabantsche Peel kunnen komen zegt schrijver. «Ik kan niets dan vermoeden en aanwyzen maar wcnsch en geloof, dat bet wel zou kunneu." De Standaard, schoon den hoer Gerritsen een zeld zaam voorbeeld achtend van iemand, die «reeds in zoo korten tijd tot zulk een beteekenis als spreker wist te gernkeu," protesteert tegen diens ad aesie aan de verklaring van Adolph Wagner: «alle belas tingregeling moet voor een deel strekkeu om de sociale ongelijkheid te temperen." Het blad aanvaardt het foit der ongelijkheid als van God gewild. Daarom juist is het vriend van het proportioneels, dat niet te pas kwam, als het leven gelijk was. Juist nu wij overal op ongelijk- heid stuiten, mag de overheid niet alles over éen kam schoren en ligt iu het proportionoelo de formule, die bet ongelijke loven dekj. Maar de overheid mug niet allerlei maatregelen nemen, waardoor die ongelijkheid uitwies boven haar natuurlijken maat. En dat deed ze. Dat 19 ook socialisme. «Daarom is hot dao ook noodzakelijk, dat de over heid ten deze al meer tot het inzicht van haar on recht en verkeerdheid komende, haar wetten zoo wijzige, dat ze niet langer de natuurlijke ongelijkheid verscherpe." Uit dien hoofde is De Stand, dan ook voor pro portioneels belastingheffing, gelijk ze, blijkens onze schoorsteenbelastiug, hier te lande roads jarm in de idéé bestoud, ofschoon op dit punt' potsierlijk toege past «oen progressie met guldens te gelijk voor eikei; schoorsteen meer." «Doch op zichzelf is cloze progressie noodzakelijk, mits men ze in den vorm van degressie neme, zal ze niet öf fiotief zijn öf ten leste het bezit vernieti gen. Ën noodzakelijk is die progressie, eenvoudig omdat een belasting, die gelijk wordt geheven, de bestaande ongelijkheid altoos verergert en grooter fijn spotlachje speelde om haren mond. «Ten minste met zoovoel energie. Hoe zekerder het fregat op de baren schommelt, on hoe overmoe diger de zeilen zich spannen, des te eerder loopt het op de klippen vast!" Rides wierp het hoofd in den nek. «Dat zou ik wel eens %llen zien. Voorioopig gebruikt hetsohip zijn zeilen om de schermutselingen met den vijand af te breken, en onder bevel van een ervaron held koers te zetttn, waarhocn het hem behaagt «Dat zou wel oeDS te laat kunnen zyn de wak kere luitenant van Zijner Majesteits schip, Print Albert, heeft nog meer vaart gezet, dan men ge dacht bad liet fregat zit reeds vast I" Luiteüant von Hovenkliugen begon hardop te lachen, en freule von 8peyern, die hem reeds den rug had toegedraaid, om verder te gaan, keerde met een suelleu ruk weer terug. Met groote, haast verschrikte oogen staarde zy hem aau, en keek toen naar beneden, naar zijn voeten Ongehoord, de jonge officier stond op ha»'" 9-eeP «Nu P Zeil dan toch door spotte hy, en sloeg de armen met tergende kalmte over elkaar. «Gaat het nietP Aha, mijnheer de luitenant tcr- zee zal bobben bevolen «Laat anker vallen Nu, dan zal aan liet gepantserde fregat wel niet* ander» overblijven, dan gehoorzaam de vlag te strijken, eu zijn nieuwen commandant te erkonuen ,{»ordt tenel'/d.) jongen offioier, een oogenblik staat hy onbowegelyk, dan werpt hy zijn blouden krullekop in den nek, cn luid lachend zegt hy: «Wal fameus!" Snel komt bij naast huur staan. «Zeker weet ik dat freule, zou ik auders zoo reoht koers gezet hebben op uw ongeuadeP" Onwillekeurig draait zy het hoofd om, en ziot hem verwonderd aau, hij gaat echter plagend voort «Gij denkt zeker, dat de groote pauk mij een poets heeft gespeeld, omdat hy juist bij 't woord «fregat", zich v(jf minuten stil hield P Maar dat hebt gy mis, alles gas vooruit door my zoo bedacht, eu gij moet mij nu aanhooren De hofdame maakte een ongeduldige beweging. «Goed dau, mynheer von Hovenklingen, ik beu over tuigd, dat gy' m(j op zeemansmanier een complimentje hebt willen maken, eu «Een complimentje? Dat het God moge welgo- valleu, om u vau deze dwaling te genezen I De vergelijking met eeu fregat zou zelfs een scheepsjongen wit zijn vel doeu springen. Ëen fregat toch is het ondoelmatigste aller vnartuigeu, die ooit zyn neus in soutwater heeft gestoken.... te smal..het slingert «n stampthet is iqot ontzettend veel bombarie opgetuigd, en danrby inweudig looh eigenlijk niets waard in één woord.,., ik had u op dat oogenblik geen grootere grofheid kunnen zeggen." Verbaasd zag Fides den spreker aan, wiens woorden i in het geheel niet met zyn uiterlijk overeenstemden «Zoo.... dus wildet gij my beleedigenf" vroeg zy ten hoogste verbaasd. «Natuurlijk, en wel om een goede reden!" «En zou ik die ook mogen weten?" «Zeker. Zooals gy zelf terecht opmerkt, mag een luitenant geen fregat commandeerendal geldt voor gewone omstandigheden, oorlog echter maakt hierop oen uitzondering, en'als het een luitenant onder zijn passe-partout kan gelukken, om zulk een slanke, opgetakelde vyand „te enteren" dan voert hij daar hot commando over, en brengt haar zegevierend naar zijn vaderland op." Weer lachte hij zacht, terwijl zijn oogen haar zoo vroolyk en zegepralend aanzagen, dat freule von Speyern onwillekeurig moest meêlachen. Er was iets in hem. dat aan Olivier deed denkenhy was echter naïeve* eu ouverdorvener. Dit vroolyke gezicht met zjjn trouwhartige en tooh zoo overmoedige en eerlijke uitdrukking had op haar de uitwerking van krachtige, verkwikkend zuivere zeeluoht, terwijl by baron von Nennderscheidt zeer veel residentiestof, on zoele, wonderlijk dooreongemengde modeparfums reeds lang de zuivere oorspronkelijkheid hadden verdrongen. «Volkomen waar, wanneer hel hem gelukt! Als ervaren zeeraaf zult gy wel liet beste weten, dat dit «ondoelmatigste aller vaartuigen" nooit beter ge pantserd en nooit sterker uitgerust is, dan tegenover den vyand I" «En des te grooter tal de verressing zijn van de trotsohe boot, om plotseling.... va«t te zitten I" «Wilt ^y met voo'u vaart er achter heen?" Eeo maakt. Een gelyke belasting behoort by een^maat- schappij, waar gelijkheid keerscht." Had de heer Gerritsen dat gezegd, dan* zou er van de zijde van De Stand, geeu bezwaar rijzen. Nu wel. Want Gerritsen wil juist dat allen gelijk komen te staan. Het ideaal der socialisten. Op schoolgebied staat hel evenzoo, voegt het blad er aan toe. «Ook op dit gebied zyn we voor het proportioneele stelsel, om redenen, die we eerlang nogmaals ontwikkelen zullen. Mits mor maar wel versta, dat we ook hier volstrekt niet het in deu grond socialistisch stelsel der radicalen overnemen, maar uit onzo eigen beginselen tot onze conclusiën komen." «Stelt dit nu," vraagt De Stand, ten slotte, «een onoverkomelijk beletsel aan praclische samenwerking op parlementair gebied met de radicalen iu den weg? „O. i. in het minst niet. «Mits maar ter dego op de coniiderauten en de formuleeriug vnu elke wet gelet worde, en men bij elk debat duidelijk doe uitkomen, dat we, ook waar onze conclusiën iu een bepaald geval saamgaan, prin cipieel elkanders tegenvoeters zyn." Gedeputeerde Staten van Friesland hebben uit-1 spraak gedaan in de bekende zaak van den heer R. van Zinderen Bakker, die geschorst werd als lid van den gemeenteraad van Opsterland, omdat by door het herstellen van ren brug over het Kouingsdiep by Beetsterzwaag indirect leveringen aan de gemeente had gedaan. tied. Staten achten deze levering niet gedaan ten behoeve der gemeente Opsterland, op grond dat de comraisÜe van beheer over de brug en den kunstweg een geheel zelfstandigen werkkring beeft, waarbij zij ten eenenmale onafhankelijk is van de administratie der onderscheidene gemeenten, uit wier vertegen woordigers zij is samengesteld. Bovendien is noch de begrooting, noch de rekening van bet beboer dier commissie aau de goedkeuring der betrokken gemeentebesturen onderworpen, maar wordeu doze hun alleen ter kennisneming, medege deeld. En eindelijk kan de levering niet geschied zijn ten behoeve eener bepaalde gemeente, omdat de commissie don weg beheert als een ondeelbaar geheel, evenals hij i9 bot ongedeeld eigendom der betrokkou gemeenten, zoodat, als eene levering ten behoove van eenig werk in dien weg wordt gedaan, onmogeijk is te bepalen, ten behoeve van welke bepaalde ge meente dit zou zijn geschie l. Op die gronden beslis sen Ged. Staten dat do tegen den hoer Van Zinderen Bakker ingediende klacht niet op de wet is gegrond en alzoo geen aanleiding bestaat tot toepassing van art. 26 der Gemeentewet over te gnan. dagmorgen na eeu vreeselyk Ijjdeu overleed. Een fabrieksarbeider werd zwaar aau het hoofd gewond door een neervallend stuk hout. Eeu oveneens ern stig gewoud meisje vertelde dat een der kruitvaten reeds eeuigen tyd lekte. Het kind zag u. I. op Btraat «kleine zwarte dingen" liggen, die zy voor stukje* yzer hield en waarop zy had gestampt, waar schijnlijk is nu eeu vonk uit de straatsteen en met het kruit in aanraking gekomen, want by de ont ploffing kronkelde zich eeu vurige streep langs de straat, tengevolge waarom juist het meisje werd ge wond, Een aantal personeu zijn verder nog licht gewond. In de nabijheid van de plaats van het ongeluk had een epilepticus juist een oploop veroorzaakt, zoodat de anders zoo drukke straat voor het Lammvrij vorlaten was; hieraan is het te danken dat niet meer personen zijn getroffen. De aangerichte materiale schade is ook zeer aan zienlijk. In het geheel hebben 29 huizen meer of minder schade bekomen. Door deu luchtdruk werdeu versoheiden personen in hun woningen tegen den grond geworpen. Ecu aantal lieden verdrongon zich om de plaats van hel ongeluk. De Kreuenacker Generalanzeiger deelt de volgende bijzonderheden mede over du vreeselijke ramp, welke te Kirn heeft plaats gehad. Zaterdag-avoud te zeven uur werd het stadje Kim door een vreeselykun knal opgeschrikt. In het eerste oogenblik wist uiemaud, wat gebeurd was, en eerst een boven de markt opstygende zwarte wolk liet eeu ontploffing vermoeden. Do van alle zijden toesnellenden werden door een verschrikkelijk schouwspel getroffen. Verscheiden huizen stouden in vlammen, terwyl een brandende wagen in woeste vaart voortjoeg. Een eind weegs verder bleef de voerman, die rae- degesleept was, vreeselyk gewond liggen, de aan manen en staart brandende paarden werden iets verder tegengehouden. In don tuin naast het huis van den horlogema ker König lag een verschrikkelijk verminkt lijk een aantal persouen hadden levensgevaarlijke brandwonden bekomen. Eerst toen de brand was geblusoht en het gevaar geweken scheen, bleok de oorzaak van de ramp. Men rond n. I. iu de zakken van den voerman eon rekening voor 5 vaten kruit. De heer Pieck, eigenaar van steengroeven te Bundenbaoh had aan zyn knecht last gegeven te Kirn 5 vaten kruit, ieder eea centenaar bevattende, te koopen. Hy bad teven? zyn knecht aanbevolen, bij de politie de voor geschreven uiededeeliug van bet vervoer van kruit te doen de knecht echter deed dit niet. Na het kruit in ontvangst te hobben genomen, reed hij naar de stad, onderweg een foorbij komen den arbeider in zyc wagen opnemende. Voor het logement Zum goldenen Lammhad daarop de ont- ploffin^ plaats. Het achtergedeelte vAn deu wagen werd geheel «erbrqzelil, die op een der «aten zit tende arbeider rloog in de lucht over het hut. van en horlogemaker, en een aangrenzen den tuin, viel in de goot van eeu huis en van daar op den grond, waar hy als een vormelooze massa neerkwam. De brandende kleereu waren bem gedeeltelijk van net lyf gescheurd zy vielen in den tuin en staken dasr de kleeren van een vrouw in brand, waardoor deze ernstige brandwonden bekwam. Ook twee meisjes welke juist op het oogenblik der ontploffing j voorbijkwamen, zijn levensgevaarlijk gewond. Naar Dalziol uit goede bron verneemt In eft keizer Wilhelm verklaard, dat hij tegen eene ontbinding van den Ryksdag was, voor het geval de logerwet opnieuw mocht verworpen worden. Dinsdag is een vergaderinggebouden, ouder prae- sidum van den heer Sabatier, van progessistische leden van de Belgische Kamer en den Senaat, waar aan 40 leden deelnamen. Door don heer Féron word iu groote trekken een voorstel uiteengezet, volgens hetwelk de Senaat een vertegenwoordiging van behingen zou zyn eu een golyk aantal leden zou tellen als de Kamer, derhalve naar dezelfde verhouding tot de bevolking zou worden samengesteld. De Senaatsleden zouden volgens dit voorstel, in vier groepen worden verdeeldwetenschap, handel, landbouw eu nijverheid. De eerste groep zou om vatten gediplomeerden, officieren en bekleeders van ambteD, voor welker waarneming het bezit van groote kennis noodig geacht wordtdeze groep zou door een va9t aantal leden (20) in den Senaat vertegen woordigd zijn, l)e drie andere groepen zouden den landbouw, de nyverhqid en den handel vertegen woordigen, elk naar#verhouding vau do bevolking, welke daarbij betrokken is. De statistiek toont aan, dat voor die drie groepen liet bevolkingscijfer taiuolyk wol gelijk iselk dezer groepen zou dientengevolge vertegenwoordigd worden door 44 leden. Elke groep zou wordeu verdeeld in twee categorieën, die het zelfde aantal mandatarissen zouden kiezen een cate gorie der kapitalisten eu eon categorie der werkliedeu (geëmployeerdeu en arbeiders) Iu beginsel heeft dit plan ondersteuning gevonden by do leden van den Senaat prof. Grocq en graaf Goblet d'Alviella, terwyl het bestreden werd door de hoeren Finet en baron Sély* de Lonchamps, die de voorkeur geven aau den lies taanden toestand, met de verkiezing in twen trrppen. Ten slotie is de bijeenkomst verdaagd tot de vol gende week. De Kamer-cornmissie, welke belast is mot het on- 1 derzoek van hot voorstel om Baurle-Hertog aan Nederland af te staan, in ruil voor de gehuchten Casterlé en Uleooten, hield heden zitting. Het voor stel werd met groote meerderheid verworpen; slechts één lid verklaarde er zich voor. Het Engelsche Hoogerhuis nam in eerste lezing het wetsontwerp aan om een voorloopige overeen komst te sluiten met Rusland in zake de visschery iu de Behringzee. Een door den bissohop van Cheater voorgesteld ontwerp, om by den verkoop van sterke dranken het Gothenburger stelsel toe te pussen, werd zonder stemming vorworpen. De Italiaaosche minister-president Giolitti verklaar de in de Kamer, dat de regeering de beraadslaging over het wetsontwerp betreffende de banken niet kan uitstellen, en dat de verwerping der wet het crediet van Italië zou benadeelen. De Franscho bladen bespreken de redevoering van den gewezen minister-president Constans. De lepu- blikeinsche bladen prijzen zo eenstemmig. De France zegt, dat de denkbeelden vau den heer Constans byzonder geschikt zijn voor het land. Naar de raeoning van de Pari» hoeft Constans gesproken als een hoofd van den Staat. De Nation zegt, dat zij zich verheugen over het plan van deu heer Constans om in Frankrijk eeu Tory-part ij te vormen. De National keurt het u'eheele programma van den gewezen minister-president goed, maar denkt De Liberti zegt dat de gewezen minister van plan is zich aau het hoofd der conservatief-republikeiusche party te plaatsen, waarvan hy te Toulouse het pro gramma uiteenzette. De lemps meent, dat de rede van Constans een grooteu eu gunstigen indruk zal maken en zegt ver der: «Zelden hebben de republikeinen een meer ervnren en welsprekender woordvoerder gehad zel den is het programma der nationale republiek zoo beslist eu zoo krachtig uiteengezet.«t De Gazette de France voorspelt, dat Constans de raillijt zal luteu sqjiieten, nadat hy hen gebruikt heeft. De Moniteur Uuioertel zegt, dat het program ma van Coustans het program van een veroveraar is, die de onderwerping der ovtrwonnelingeu aannoemt. De Univert merkt op«Ondanks de rage be- i loften van den heer Constans, zullen de katholieken besliste tegenstanders blyven van de militaire eu I onderwijswetten." De commissie voor buitenlandsehe zaken uit de j Hougaareohe delegatie keurde giaterou het verslag j van haren rapporteur dr. Falk goed. In het ver- slag wordt gezegd, dat de staatkunde vau het drie- voudig verbond de eenige buitenlnudsobe politiek is, 1 welke zonder voorbehoud kan worden gesteund door 1 alle Hongaren, zonder onderscheid van party. Deze staatkunde echter is volstrekt niet on vereen igbaar I met eeu vriendsohappelijke verhouding tot Rusland. Ten slotte wordt in hot verslag de politiek van graaf Kalnoky goedgekeurd en het vertrouwen uit- gesproken iu zijn regeeringsbe'.eid. MARKTBERICHTEN. Oouda, 8 Juni 1893. Tarw was bedeu goed te verkoopen. Haver met veel vraag, 15 a 20 cent hooger. Overigens onver- j anderd. Tarwe: Zoeuwsohe 7.a f 7.40. Mindere 6.60 a 6,90. Afwykende f 5.75 a 6. Polder 6.— k f 6.90. Roode 5 75 a 6.10 Angel f -.h f -.Rogge; Zoeuwsohe 5.60 a/ 5.80. Polder/ 4.75 a 5.10. Gerst: winter 4.— a J 4.60. Zomer 8.90 a 4.30. Che- valier 5,a 5.75. Haver: per heet. 4.25 4.90. per 100 kilo 8.50 ii 9.25. Hennepzaad. Iulandscb 11,u 11,50. Buitenlandsch 7.25 ii 7.50. Kanariezaad13.a 18.50. Erwten: niet kokende a Buitenlandsehe per 80 Kilo 6.25 a f 6.40. Boonen Paardenboaneu 5.25 ii 5.75. Dutvenboonen 6.40 kf 7.10. Koolzaad: 9.25 a 9.75. Maïs per 100 KG. Bonte Ainorikaansche f 6.20 h 6.35. Cinquantine 6.25 a 6.50. Veemarkt. Melkvee redel. aanvoer, handel en pryzun flauw. Vette varkens red. aanvoer, handel matig 20 h 24 et. per half KG. Biggen voor Engeland, red. aanvoer, handel matig, £0 ii 21 ot. per half KG. Magere Biggen, goede aanvoer, handel mat»g> f f 1-75 per week. Votte schapen goede aanvoer, handel flauw 16 24. Lammeren grootto aanvoer, handel fiaauw 8.a 7.—, Nuchtere kalveron, goede aanvoer, handel flauw, 4.a f8.Fokkalveren 8.a/ 12. Aangevoerd 147 partyen kaas. Handel ving. Ie. qual. 27.— a 30.—. 2de qual. 28.—. a 26.Zwaardere 31.ii Noord- Hollandsohe a Boter, goede aanvoer, handel vlug. Goeboter f 1.30 a f 1.40 per kilo. Weiboter 1.10 a 1.20 per kilo. stol Wij kersluis, 8 Juni 1893. Aun de kaasmarkt aangevoerd 61 partyen kaas. lsto qual. 27 it 29 2de qual. 28 ii 26 Handel tamelyk byna allen hier verkocht. Burgerlijke Stand. GEBOREN 6 Juni. Willem, ouders W. Boonen M. Lourior. 7. Dirk, oud era A. Verblauw en M. Verweij. OVERLEDEN 7 Juni- J. de Bey, 43 j.— A. Oskam, 16 d. A. Pieper, 6 w. GEHUWD 7 Juni. H. Laurier en A. M. Boere. J. F. de Vroom en A. van Reede. 8. van Gich en R. Cats. W. Jansen en K. van Schaik. Getrouwd BERNARD J. M. SISTERMANS IN CORN ELIE A. A. P. tan DILLEN, die, en wederzgdsche familie, hun harteljjken dank betuigen voor de vele bewgzen van be- De Voértno 1 kwam ZSL T f*"™11 ""«"ter-pre.ulcnt goed, maar denkt langstelling b« hun huwelgk ondervonden, oer on kwam spoedig weer tot bewusM&yu, 1 dat hy to toegevend wil zijn voor de conservatieven 1 ny werd naar bet hospitaal vervoerd, waar hy Zon- die pas tot de republiek bekeerd zijn. Goudaden 6 Juni 189d.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2