ra, UI, WA DE VjERKIEZING. vnuag 16 Jnil. N« «078. ooping 1893, FEUILLETON. I ris, kippen en TEN, ER, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1893. mKaas Ahonderljjke Nommen VIJF CENTEN. De inzending vah advertentión kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. AAK, lordynen, uren, dan komt men door Wel ;aris MO- A.N &ZOON. randhout, mgeboden )ha, Kas- kast, 8e- Schilde rt, Vogel- De uitgave dezer Courant geschiedt dagelyks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De pryp per drie maanden is 1.25. franco per post 1.70. STEDE te kt 22 JUNI het voor openbaar Bovendien worden alle Advertentiën gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags verschijnt. ?•- itschappy J. A. v. de Brug, juden Jekens, met Hok, stal, Ko- Vtitis. Igemeenen >uds. GOUDSCHE COURANT. Naar het Hoogduitwh.) XIII. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. maar tot 1132, zoodat 255 besliste 48) Olivier wierp hem een overmoedig knikje toe, en Collander deed een pas naar voren,om het hoofd eerbiedig voorde schitterende verschijning van Vorstin Tautoustein en haar cavalier te buigen. De losse brillanten in Claudia’s kapsel schoten vodkleurige vonken, on in iedere vonk was een goudgevedorde pijl, en de punt van elk dier pylon was in vergift gedoopt. Wee hem, dien hij in het oog treft, by is gedoemd tot blindheid en zal op een dwaalweg gerakenen wee hem, dien hij in het hart treft, hij zal nooit meer gezond worden. Collander dfaaide zich om, en zag de siorlyke gestalte na. Zacht krakend gleed de zware, mot goud dóórwerkte stof van haar sleep over den drempel, en viel als fonkelend golvengescbitter over de weinige treden der trap heen, die naar de voorhalle leidde. Een looperroe was losgeraakt, en hield, kromgebogen, den zoom van haar kleed tegen. Collander bukte haastig en maakte dien los, en Claudia draaide het hoofd om, en bedankte hem met een zwygend hoofd- ontkennen, dat de doleantie in den boezem der anti-revolutionaire partij ook een scheiding heeft bevorderd tusschen de democratische en de behoudende elementen. Hoe het zij, etfn feit is bet, dat thans de hoofden en woord voerders der antirevolutionaire partij tot het besef zijn gekomen, dat de staatkunde handelt over de dingen dezer aarde en dat zij door afwijkende begrippen omtrent geloof en kerk zich niet laten weerhouden één lyn te trekken met de liberalen die als zy verlangen naar oplossing van dringende politieke of sociale quaestiën. In dit opzicht vooral is deze verkiezing leerrijk geweest. Oude veeten werden vergeten tot bereiking van een gemeenschappelijk doel. Het ligt voor de hand, dat na eene eventueele ruime kieshervo^ÉÈg deze wyziging in de partngroepering steeW duidelijker zal optreden. Bij de behandeling der maatschappelijke vraag stukken, die het doel is, waarnaar de vooruit strevende richtingen heensturen, zullen meer en meer de mannen, die het nieuwe vreezen, elkander zoeken om met vereendé kracht de I hervormers tegen te treden. In die richting is I wat bij deze herstemming voorviel slechts een I eerste stap. Ce nest que le premier pas qui coüte. En dat het velen antirevolutionairen zwaar viel, is op te maken uit de gisteren medegedeelde cijfers van de stemmen, die elk der candidaten behaalde. Indien alle stemmen van Brummelkamp (675) waren overgegaan naar Valette (712), dan had deze laatste bij knikje, en toen hij zich weder opflchtte en haar aanzag, blikten haar droomerige donkere oogen tot hem op, vlak naast hem, gelijk sterren, die met mystieken glans uit de diepe zee schijnen op te komen, verlokkend en verleidelijk. Daar stond hij nu weer, en terwyl hij haar nazag, dacht hij iu zijn hart: //Wat is zij toch schoon!” en hij verheugde zich in het geluk, dat hem te beurt was gevallen, om door haar met .een groet verwaardigd te zijn geworden. In de borst van dezen man, die met ijzeren wilskracht zich baanbrak in den ernstigen strijd voor waarheid en recht, in deze borst sloeg een kinderhart, vol trouw en recht schapenheid, en het sloeg er niets te sneller om, toen die bekoorlijke vrouw hem zoo in hel oogval lend had opgemerkt, en hem met haar butooveren- den blik had toegelachen. Gelijk een meteoor in stralende majesteit zijn baan op duizelende hoogte in het luchtruim vervolgt, bewonderd in het bewust zijn, dat hij onbereikbaar is, en weder ver in do oneindigheid zal verzinken, zoo ook zweefde Claudia’s beeld voor het oog van den jongen geestelijke, niet zonder bewondering op te wekken, maar ook niet met de minste gedachten begeerd. Zulk vuur gloeit en knettert, maar verwarmt niet. Collander kende een veel bescheidener vlam, die geen hel schijnsel wierp, maar die helder en stil op het heiligste altaar brandde, een lust voor ieder, die haar aan schouwde. Daar naast glinsterde niet do minste pracht en heerlijkheid van goud en zilver, fluweel der 255 refractaire Brummelkampers Bastert ge stemd hebben en de rest weggebleven zyn. Nu, wij kunnen begrijpen, dat het menig ge- moedeljjk christen onbegrijpelijk voorkwam, dat men hem aanraadde te stemmen op een dier liberalen, op wie hij zoo dikwijls had hooren afgeven Omgekeerd kennen wij liberalen, die voor niets ter wereld Brummelkamp gestemd zouden hebben, ook al had men met kracht van redenen betoogd, dat zulks een eisch was van consequentie en noodzakelijkheid. Dat zijn de lieden met een gevoelig hart en een warm gemoed zeker de slechtste niet, maar die in de politiek nooit thuis raken. Met die menschen moet men rekening houden, vooral ook in het vervolg, want onder de nieuwe kiezers der toekomst zal het aantal dergenen, die meer met hun gemoed dan met hun verstand te rade gaan niet gering zyn. Zooveel is zeker dat de schare, die Kuyper door dik en dun volgt, in ons district al zeer klein is. Rekent men, dat thans 20 liberalen meer op Valette stemden dan op 30 Mei dit is niet te veel eene eenvoudige af- en zijde, en daaromheen welfden zich peeu marmoren zalen, maar daarover slechts het nederige dak van armoede, met de zegenend uitgebreide vleugels van den engel des vredos. En toen Collander aan dat stille vertrekje dacht, waarin twee kleine meisjes handen zich met rustelooze vlijt bewogen, om met duizende steekjes het geluk aan hei smeouwwitte bruidskleed vast te naaien, toen werd het hem te heet en te benauwd iu de zaal, en hij voelde zich met magnetische kracht naar de deur getrokken in den frisschen sterrennacht daarbuiten. Zijn jarenlang gekoesterde wensch was vervuld. Hij had den Groothertog en diens doorluchtige familie gezien van dichtbij, zeer duidelijk, en eiken trek van het gelaat in zijn ziel geprent, en eons naar hartelust al deze grootheid en minzaamheid kunnen bokijkqp Nu hield hem niets meer terug in deze schuimende veelkleurige zee van satijnen golven en walsmelodiën, zelfs de donkere oogen van vorstin Claudia niet. Als een zalige droom zweefde zij hem nog voor de oogen, en daarom legde Collander zijn koele hand op het voorhoofd, haalde glimlachend diep adem, en haastig trad hij de vestibule uit. Snel zyn jas aan getrokken, de drukke straten doorgespoed, en lang zaam de kleine straat der voorstad doorgewandeld, waar een lichje uit oen welbekend venster hem een groet toezendt.... De sneeuw stuift on knerst onder zijn voeten, als een donkere schim danst zijn schaduw in het flikke rend schijnsel der lantaarns om de. huizen heen, en In ons hoofdartikel vi n 10 Deoemher 1889, handelende over den politieken toestand na de aanneming van Mackay’s onderwijswet door de Eerste Kamer, voor welken maatregel wy gepleit hadden in strijd met het algemeen ge voelen onzer geestverwanten te dezer stede, schreven wijDe band, die de regeerings- meerderheid samenbond, is weg dat eene an dere partygroepeering te wachten is, waarin de op maatschappelijk gebied vooruitstrevende elementen der rechterzijde gemeene zaak zullen maken met de liberalen is nauwelijks aan twij fel onderhevig.” Van pacificatie op onderwijs gebied wachtten wij toenadering van de ge avanceerde leden der verschillende partyen tot elkander tegenover de meer behoudende ele- 1 menten of zooals Mr. De Kanter het Maan dagavond hibürukte terogkeer tot de gezonde lyn in de staatkundevooruitstrevend of behoudend, werd mogelyk door opruiming van het struikelblok, dat zoolang alle actie had belet. Het verloop der gehouden verkie zing in ons district bewijst de juistheid der inzichten van die liberalen, welke toen mede werkten tot beëindiging van den schoolstrijd. Deze verkiezing is het voorteeken van een nieuwe groepeering der partijen, die, thans in het leven geroepen door de kieswet-Tak, zeker na oplossing dier quaestie zich telkens zal 1 x herhalen, als er louter maatschappelijke vraag- 1 herstemming pr 1387 moeten hebben. Hij bracht stukken aan de orde zyn. Wel is het niette het gisteren-1139 antirevolutionairen, van het soort die met de Standaard liever kleinscheepsmaar met de vlag in top varen, dan grootscheeps met voor vlag een vaatdoek, gemeend hebben zich te moeten onthouden of op Bastert te stemmen. De 184, die Bastert vooruitging, kunnen wel voor een klein deel verklaard worden door den ijver zijner geestverwanten, maar aan gezien de totale opkomst eer kleiner dan grooter was dan de eerste maal, ligt het voor de hand te vermoeden, dat het grootste deel of op Bastert te stemmen. uaovciu VUUl LUUglUg, klein deel verklaard

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1