Bultenlandsch Overzicht. porties dat van bet jaar 1891 niet bereikt, maar dit was hoofdzakelijk bet gevolg van de lage prijzen der levensmiddelen, voornamelijk van aardappelen waar door de arbeidorsstand er minder voordeel bij vond •pyzen aan de Gaarkeuken te koopen. Er werden gedurende het jaar gereed gemaakt 80994 porties, gemiddeld 221 per dag. Hiervan werden 45748'/g afgehaald aau de Inrichting, ter wyl er 29569'/, in de zaal werden verkocht. De overige dienden voor het personeel. In het vorige jaar werden in het geheel verkocht 111554'/$ porties, dus 30560'/$ meer dan in het jaar 1^92. Wanneer men nauwkeurig het gebruik vergelekt met dat van het jaar te voren dan valt terstond in het oog dat de vermindering hoofdzakelijk bestaat bij de spijzen, die aan de keuken zijn afgehaald, en wel voornamelijk bij de aardappelen, die in het af- geloopen jaar bijzonder goedkoop waren. Werden toch daarvan in 1891 afgeleverd 87656'/$ in 1892 bedroeg dit getal slechts 25064 dus 12592'/$ minder. Ook van soep, die veel werd afgehaald in den tyd der dure aardappelen, werden in 1891 afgeleverd 26947 porties, in 1892 slechts 18580»/g, dus 7866»/, minder. Wat andere voedingsmiddelen betreft, was de af levering ook iets minder dan in 1891, dooh dit verschil was niet van groot belang. Hot grootste aautal verbruikte porties op één dag bedroeg 579'/,, en het kleinste 113'/s, terwijl het hoogste getal afgehaalde porties 249' en het kleinste 89beliep. Wat het verbruik in de zaal betreft, is de vermin- dering veel minder dan by de afgehaalde porties. Worden in 1891 in de zaal verbruikt 31324 porties, in 1892 was dit 29351'/$ dus slechts 1972'/, minder. Het grootste aautal in de zaal verbruikte porties bedroeg op één dag 435 en het kleinste 25'/,. Als men nu in aanmerking neemt dat alleen in de zaal gemiddeld 80 porties worden verbruikt ter wijl men aanvankelijk het geheole gebruik op 50 per dag raamde, dan zal zeker een ieder moeten toe stemmen, dat de Gaarkeuken in eene werkelijke be hoefte voorziet. Het finantieel resultaat is buitengewoon gunstig. Van het door den Gemeenteraad toegestane subsidie van 1800.behoefde slechts even 400.te worden opgenomen. Dit bedrag zou nog kleiner zyn geweest, als niet voor het onderhoud der gebouwen ongeveer 180.noodig was geweest. Alleen voor verfwerk aan den voorgevel, en eenige binnonverf- werken was 70.noodig, terwyl aan timmer-en stukadoorwerk ruim 98.— Werd betaald. De Commissie is bijzonder tevreden over de ver schillende leverauciers en over den keukenmeester en de keuken meesteres en verklaart, dat ook het dienst personeel geen reden tot klachten geeft. Het lid der Commissie, dat aan de beurt van af treding was, de heer A. H. van Dillen, werd aan het eindo van het jaar herbenoemd. Do Commissie heeft ook dit jaar zich zeer ver- dienstelijk gemaakt. b. Het Hoffmans-Gesticht. Het Collegie van Regenten werd weder voltallig door de benoeming van den Heer J. A. Biezenaar. Omtrent het Gesticht kunnen wij naar aanleiding van het Verslag van Heeron Regenten het volgende mededeelen. en akker werden heengedragen. Langzaam trad zy naar de volière met een soort van weemoedig genot, om die kleine zangers te liefkoozen, welke achter vergulde tralies werden gevangeu gehouden. Schuw en angstig fladderden zij tegen de tralies op, Maria-Louizg kende dat gevoel van een sidderend hart, zij wendde zich af, en sloeg de ruisohende zijdon gordijnen open van het raam in het hoekto renvenster. In witgliu6terende pracht vertoont zioh het park aan haar blik met zijn kale, slanke boomkruinen, waartussohen groene donnen, als met zilverstof be strooid, uitsteken, en wnaraohter zioh torentjes en blinkend-metalen koepels in de verte verheffen. De promenade is in dit vroege morgeuuur stil en door geen meusch bezocht; slechts een pnar lakeien gaan door de uit vier boomrijen gevormde lindenlaan, en laten breede voetsporen na in het vlekkeloos kleed van dikko sneeuw. Het uitstek, waarin do jonge vrouw zioh bevindt, is op de wyze van een toren rond opgebouwd, en steekt vry ver uanr voren, zoodat men van daar uit een gezicht heeft op het, in een vierkant opgetrokken orfgroothertogelyk paleis, dat met zijn iudrukwekk«nden voorgevel, rustend op groote zuilen, het paradeveld flankeert, terwyl do tuin zich tot dioht aan het terrein van villa „Ha zard" uitstrekt. Van het terras af, ziet men dadelyk op een van «la kastanjelanen der vorstelijke bezitting, terwyl de tuinen achter de gebouwen eenigszins "verder op den uchtergrond slechts zyn afgescheiden In het personeel der inwonende dames kwam geene vorandering. Belangrijke ziektegevallen kwamen niet voor. Over het algemeen liet de gezondheidstoestand niets te wensohen over Regenten ondervinden bij hun beheer den meest mogrlijken steun van al de inwonenden. Mejuffrouw Hardenberg kwijt zich met nauwge zetheid van de op haar als Directrico ruslende ver plichtingen. In den loop van het jaar doden Regenten de aangename ondervinding op, dat zij zich bij het in richten van het Gesticht niet hadden vergist. Al thans er behoefde bijna niets nieuws te worden aangeschaft. De aan de Gemeente geleende gelden brachten eene rente op van 870.31. Met de ontvangen verplegingskosten ten bedrage van 500.strekten deze gelden ter tegemoetkoming in de koeten van het Gesticht. Het toegestane subsidie van de Gemeente behoefde niet geheel te worden opgenomen. De personeele belasting voor het Gestioht verschul digd, bleek veel hooger te zijn dan waarop was gerekond. In de bergplaats van cokes werd eone verandering gemaakt, zoodat thans eene veel grootere hoeveel heid kan worden geborgen. Er werden eenige verbeteringen tot afvoer der verbraudingsproducten van de badkachel aangebracht, en de badkamer geverfd, waardoor het absorptie vermogen van de wanden werd opgeheven. Tengevolge van de aanhoudende verwarming en de daardoor veroorzaakte droogto gedurende de winter maanden moesten hier en daar eenige herstellingen geschieden. Het onderhoud van het meubilair veroorzaakte tot nu toe geene belangryke uitgaven toch willen Re genten niet ontveinzen, dat veel wat bij den aan vang werd aangekocht, in het gebruik tegenviel, zoodat zy bedacht zullen moeten zyn, daarin van tyd tot tijd verbetering te brongeu. De tuin werd goed onderhouden en bood gedu rende de 8chooue zomerdagen de dames een aange- namen hof aan. Op zeer enkele uitzonderingen na gaven de leve ranciers der voedingsmiddelen alle reden tot tevre denheid. Zy werden op gezette tijden afgewisseld. De verwarming van het gebouw voldoet bij uitstek. Het waterverbruik even als de hoeveelheid ver- warmingsgas is nog al aanzienlijk, daar er tereoht veel gebruik van gehaakt wordt. De Vereeniging tot bevordering van het vreem delingenverkeer Nijmegen Vooruit, onlangs te Nijmegen opgericht, doet een reclameplaat vervaardigen, welke overal in ons land en zooveel mogelijk ook in het buitenland op stations, in hotels etc. zal worden op gehangen. Zij zal te zien geven verschillende ge zichten op de stad, als de Belvédère, den Nassau- singel, de Waterraeerwijk, de Markt, de Vierschaar in de vestibule van het raadhuis, en de ruïne op het Valkhof. Bij arrest van het gerechtshof te 's-Hertogenbosch zijn G. Vos en diens vrouw Ha. van Vugt, te Oss woonachtig doch thans in voorloopige heohtenis, we- door een hoo,^ spits toeloopend yzereu hek. Lang blijft de echtgenoote van baron von Nenn- derscheidt staan, en ziet neder op die vreemde, trotsche, en koude nieuwe omgeving, waai in ze zich zoo verlaten en verloren voelt als een vogeltje, dat door een ruwe hand uit het nest werd gehaald, en hulpeloos en ouderloos een onbekende wereld inge zonden. Wederom overvalt haar een wilde, niet te beschryven smart van verlatenheid, nergens een medevoelend mensohenhart, tot welk zij haar toevlucht zou kunnen nemen, om eens uit te weenen, en haar bitter lot aan mee te deelenZy is alleen Nog krimpend onder het duldeloos wee harer zoo gruw zaam bedrogen liefde, en benauwd door eeu opeen- hooping van nieuwe indrukken, die op haar komen aandringen, voelt zij zich door een gewaarwording van onzekerheid bevangen, hoe zij zich te midden van al die ceremoniëele vormelijkheid zal moeteu bewegen. Zoo geheel verlaten Niemand bij zich, om haar vriendelijk te steunen en te leiden, de hand die haar tot nu toe den weg gewezen heeft, en die zy met kinderlijk vertrouwen gevolgd hoeft, trekt zich van haar af, en laat haar zonder eenig medolijden over aan do woeste, bruisende golven, waarop haar levensschcepje wild wordt rondgeslingerd Maar toch Maria-Louize richt het betraande gelaat op, en staart met strakken blik voor zich uit maar toch is zij niet geheel verlaten. Zij bezit een talisman, eeu kostbaren schat, die als de harde rots storm en golven weerstaatdaaraan kan gens meineed veroordeeld ioder tot eene gevangenis, straf van 18 maanden. De in zake den moord op Hoekman gedetineerde A. van Berkum, die daags te voren door de recht bank wegens mishandeling tot een jaar gevangenisstraf werd veroordeeld stond ingelyks voor het Hof terecht en werd tol 3 maanden verwezen, wederom wegens mishandeling. Het bericht omtrent de terechtstelling van den anarchist Methöfer is, naar de Arnh. Crt. mededeelt, in één opzicht onvolledig en daardoor minder juist, namelijk in do vermelding van het feit waarvoor hy gedagvaard is. In het strooibiljet dat hij heeft helpen verspreiden, komen namelijk niet alleen enkele be- leedigende uitdrukkingen voor tegenover den Duit- schen keizer, maar, wat veel ernstiger is, er wordt daarin tot bepaald strafbare feiten opgeruid. De mijnarbeiders van Duitschland worden er namelijk o. a. in aangezet om de mijnen met geweld in bezit te nemen en wanneer alsdan militairen tegen hen mochten afgezonden worden, deze te doodeD door dynamietbommen iu hunne colonnes to werpen. Dit laatste is ook het hoofdfeit waarvoor M. terecht ral staan. Aan de Friesche zuivelfabrieken wordt dagelijks melk afgekeurd, omdat zy slecht riekt. Oorzaak is het sleohte drinkwater voor het vee in slooten en wyken, ten gevolge van de aanhoudende droogte. Met alle mogelijke vervoermiddelen, paarden, stoom en elektriciteit, stroomden de goede Hage naars weer naar Scheveuingen, om hut eerste con cert der Berlijusche philharmonisten bij te wonen, met Mannstadt weder aan 't hoofd der voortreffelijke bende. Dat de heer Mannstadt met een groote ovatie zou ontvangen worden was te voorzienmen ziet hem gaarne terugmaar wat ik niet mooi vind is, dat getrouwe bezoekers der concerten weer dadelijk klaar waren om Kogel en Herrfurth glad weg te cijferen, en 't hinderde my bepaald, toen ik dit in de pauze herhaaldelijk moest hooren. Onwillekeurig dacht j|c aan de woorden Le peuple dans son inconstanoe Blame, approuve saus examen Celui que la vieille il enoence Est immolé le lendemain. Zooals immer werd met vaste hand gedirigeerd, hoewel, ook als vroeger, wel een weinig tooiotrono- miach. Ieder der drie bovengenoemde dirigenten bezit groote verdiensten, en zeker Mannstadt niet 't minst maar in conoerten op badplaatsen, in de open lucht en voor een mondaine publiek, dat weinig anders dan uit mode artistiek is, is een weinig kleur en geur by het dirigeeren niet kwaad. Ik begryp dat de artisten van het orkest met de tegenwoordige leiding ingenomen zijn maar zij hadden zich ondor de twee vorige dirigenten ook niet te beklagen. De zaal was vol, en alsof er geen Vermogens- en Bedrijfsbelastingen in aantooht zijn, zoo waren de toiletten der dames praohtigde ondergaande zon, die hare stralen door de glazen wierp, «leed het ge lijken op „een t parterre de fleurs," een magnifiek aanschouwen. zy, de moedelooze, zioh nog vastklemmen. Zjjn brieven, die van liefde tintelende, meealeepende regels, welke zy met hartstochtelijke kussen heeft bedekt, die zy in haar hart heeft opgenomen, en dio haar eenvoudig en duideljjk zeggen„Gij wordt bemiud Evenals oen kind, dat bang is in het donker eiken lichtstraal met een gevoel van verluchting begroet, zoo ook hechtte Maria-Louize zich aan het eenigste flauwe straaltje van geluk, dat haar nog overbleef. Haastig geopend lag daar haar kleine pakje op haren schoot, «ie brieven werden met bevende vingers er uitgenomen, en nogmaals gelezen eu herlezen. Haar tranen drcogden op, en in haar oog en dreef weer oen zekere glans van stil geluk, eu eindelyk kwam er een glimlach op haar gezicht, en verhel derde het bleek gelaat, zooals een zonnestraal de bloem doet herleven, die zwaar van regendioppelen haar blaadjes laat hangen. Maar langzaam verflauwde deze gelukkige uitdruk king. Maria-Louize bracht haar hand aan het voorhoofd, eu haar oog bleef starend rusten op de woorden: „Ik heb ulief!" Eu deze woorden waren niet door haar man geschreveneen ander had ze neergezet, de hand van iemand, dion ze vertrouwd had en geloofd zooals ze zich zelf vertrouwde Gosek. {Hordt pervolgd.) „Wien Neerlandsch l|>loed« opende den avond. Mannstadt kreeg toen eén krans en na „Lohengrin" een lier van bloemen. De ommegaande controleur in de zaal is thans ook in uniform; hij drahgt een prachtig hoofddeksel. Overigens is alles hetzelfde gebleven en zoo ook zyn de bekende figuren iu hbt orkest tegenwoordig. 1(Vod.) Bij de behandeling van het tarief, volgens hetwelk de „belasting op bedrijfji- en andere inkomsten zal wordeu geheven, is den minister van financiën ver weten, dat hij de inkomsten benedon «Ie 2000 te hoog wil aanslaan. Dejheer Pyttersen zeide o. a. „De Minister heeft «len koopmansstand de eer 1 aangedaan zioh een oud-koopman te noemen, en ongetwijfeld mag «Ie ko«jpman»stand trotsoh zyn op zulk een vertegenwoordiger; maar zooals het spreek woord zegt: il y a chjat et lièvre, er is koopman en koopman. „De Minister zal, naajr ik vermoed, giootere be kendheid hebben uit da kringou waar «le grootste inkomsten worden genoteh, met de upper ten thou sand, dan met die waajrin enkele guldens meer of minder van groote bcteeklenis zyn." De minister Pierson antwoordde daarop het volgende: „De heer Pyttersen zei^le de minister is wul koop man geweest, maar een van de upper ten thousand hij kent den kleinen „De minister weet di denkt; en vraagt men m dat het larief voor de niet. Aarvan meer dan men wel of de opmorking juist is kleine inkomens, beneden f 2000, te hoog te achten is: dan antwoord ik uit het diepst van mijn hart, de cijfers lager te kunnen ik had niets liever gewild, stellen. Ik zou mij gelukkig hebben geacht eeu matiger tarief voor de kleine inkomens te kuunen voordragen; maar dan had de verlaging algemeen moeteij zyn, want er moet verband zijn tus8chen het een en het ander dan had ook het tarief van de vormogensbeltjsting lager moeten worden. „Maar er moet geld in de schatkist komen. Het is zeer gemakkelijk om philantropische tarieven te ontwerpen en die aan te pryzenmet het oog op de humane gezindheid in dez«i Kamer, weet men zeker daarvoor steun en byval ;e vinden die vindt meu ook in zekeren zin bij mij. Maar ik kan, helaas, myne gevoelens niet iu wetsartikelen omzetten. Men moet rekening houden met het feit dat een equivalent voor f 4,700,000 moet gevonden worden. „Dat is een nuchter feit, dat ons dwingt naar de philantropie niet al te veel te luisteren. Een hard en een pijnlijk feit, maar dat wij als mannen kloek onder de oogen hebben te zien. „Ik blyf nochtans van meaning, dat al het mogelijke moet gedaan worden om het onvermijdelijk leed zoo veel mogelijk te verzachten. By de nlgemeene be schouwingen heb ik «leu wég reeds aangegeven, dion ik meen te moeten volgen daarover thans in verdere bijzonderheden te treden, waie niet wenschelijk. Ik doe niet gaarne meer beloft|en dan noodig zyn. Alleen geef ik in het algemeen de wil doen wat ik kan om in overeenstemming te brui van billijkheid, die ons alle verzekering, dat ik alles bet belastingstelsel meer mgen met de beginselen begiuselen zyn." r van de N. Sckied. Ct. De Parysche briefschryve schrijft aan dat blad: Over de onheilen iprekonde welke do sterke drank aan «le wereld bezorgt, verhaalde mij mijn vriend, die j'aren in Londen gewoohd had, de volgende bjjna ongelooflijke geschiedenis. In een groot buitenkwart er van Londen, waarvan de zwartu zwaarmoedigheid van de Theems verergerd twee brave, oude, ongehuwlde juffrouwen van mjjn kennis de armen en ongelukkigon bezoeken en hel pen. De dronkensohap en daar duizenden slachtoffers. r„ WICM „ttUUCU er reeds dikwyls een behoeftige familie, Watkins geheeten, bijgestaan, waarvhn de vader, een onge neeslijke dronkaard, nu ceiiigeu tyd geleden, ver dwenen was. Op een goeden dag kwam een klein mager meisje met lichtblauwe oogen en geel haar, geheel ontsteld en bezweet Van het4' loopen, by de oude dames, die in een aristocratische wijk woonden, aanbellen. Toen do meid had opengedaan en de weldoensters de stom vau het kind herkenden, riepen //Zijl gy het, Mary, wat is er aan de hand P" en Mary, wie het snikken bijna belette te spreken, antwoordde nauwelijks hoorbaar: „Vader is van nacht gestorven!" „Is hij dan teruggekomen?" »Jn, om te sterven. Dood van 't hoesten. En wy hebben zelfs ge«)n gel«l om een kist te koopen. Ik smeek u, myladies, hebt medelijden met ons 1" Gevoelig van harte trachtten zy Mary wat te troosten en gingen met haar mode, want zy stonden erop, persoonlijk haar goed werk te doen en by den doode te bidden. De regen viel eentonig en koud neder, een echte Novemberregen, die den vroolyksten mensch pessmist zou maken. Door lange, modderige straten, waar geen eind aan scheen te komen, be reikten zij tegen het vallen van den avond de woning van den doode. De overledene lag daar op zijn bed, flauw door het roode licht van een petroleum lampje beschenenzyn gestalten kwam onder de plooien vau een wit laken duidelijk uit. Zijn vrouw, werkster van beroep, zat aan de tafel te weeuen, terwyl de kinderen, in vuile plunjes gekleed, rond liepen. Het behangsel, dat geen kleur meer had, hing in flarden aan de muren. Een muffe lanpen- stauk en de kolendamp uil een groote kachel paarden zich aan de jeneverlucht, welke de binnenkomenden bedwelmend aandeed. De goedige oude juffers gevoelden zioh door zoo veel ellendo diep bewogen en «leden haar best om de arme moeder moed in te spreken. Een van haar sprak over Job, die, alles verloren hebbende, zonder morren zioh aan den wil van God onderwierp, en zy voegden een halveu souverein by hare troostende woorden. De moeder bedankte haar, en onder een hevig snikken liet zij de dames uit. Toen de deur achter haar gesloton was en zy haren tocht in den donkeren avond weder zouden beginnen, bemerkte de oudste zuster dat zy haar parapluie vergeten had. Zy keerde dadelyk terug en trad eensklaps de kamer binnen. Doch, o ver schrikking 1 daar zat „de doode" op den rand van zijn bed met den halven souverein tusschen zyn duim en voorsten vinger. De geheele familie stoof van ontsteltenis uiteen, terwijl de eerbiedwaardige dame in zwyin viel. De andere juffer, door het leven gelrokken, snelde toe eu zag, half dood van schrik, haar bezwijmde zuster in de armen der vrouw, omringd van de opgewonden kinderen, terwijl de doode in zyn hemd de grootste deelnoming aan zyn verschrikte weldoenster betuigde. Gelukkig kwam de oudste weder spoedig bij, en zonder naar de verklaringon en de verontschuldigingen van dit on geëvenaarde schandaal te luistoren, riepen zij beiden, het huis ontvluchtende: „Afschuwlyk! Afschuwlyk!" Eu inderdaad, het was afschuwlyk. Om weer geld te hebber, en jenever te kunnen koopen, had de dronkaard voor doode gespeeld eu zyn geheole familie gedwongen die comedie mede te spelen, en ieder had zyn rol gokregen. Hij zelf had de zyne te vroeg geëindigd gewaand, en men kan het begry- pen, zy was wel niet «le moeilijkste, doch zeker de onaangenaamste. De arme vrouw heeft misschien wel in stilte gowensoht, dat de oomedie spoedig werkelijkheid mocht worden. Ik heb, als Schiedamqpftr, reeds menige geschie denis, waarin het „edele-nat," dat alleen bij misbruik zooveel kwaad doat, het hoofdthema was, gehoord dooh deze vond ik zoo brutaal, dat ik den lust niet kon overwinnen, haar hier na te vertellen. De Sophia-8ticbting te Scheveningen, de bekende zeebad-inrichting voor kiudoren van minvermogenden, heeft hare deuren weder geopend, en enkele jonge gasten zyn dan ook heden reeds ter verpleging op genomen. Binnen een paar dager, zullen er een dertigtal kinderen bijeen zyn. Dat getal zou heel wat grooter zijn, maar zooals trouwens alle jaren het geval is het bestuur heeft op vele aanvragen tot kostelooze plaatsing afwijzend moeten beschikken. De fondsen, waarover het bestuur te beschikkea heeft, bestaan alleen uit de renten van het Bazaarfonds, en daarmede kan slechts een zeer klein getal kinde reu geholpen worden. Twintig kinderen, die door eene bad- en luchtkuur te Schevoningen waarschijnlijk volkomen gezond de stichting zouden kunnen verlaten, vinden de stichting gesloten, omdat hunne ouders minvermogend zyn, die «1e verpleeggelden niet kunnen betalen. De zeil- er. roeiwedstrijden van üollandia te Ouds hoorn, den 24 eu 25 dezer telkey ten 12 ure te houden, beloven dit jaar zeer iuteressant te worden. Reeds is toezegging gedaan door de groote centre- boards en kotters, zoodat een prachtige wedstrijd kan verwacht worden. Het nummer oude 4 zal geroeid worden op de reebto baan van =h 2000 meter. Ongetwijfeld zal het roeien tusscheu Njord en Daventrix eene spannende race opleveren en kan groote deelname verwacht worden, «laar ook «le Zwoltche roeivereeniging op don wodstryd van Hollandia eenen prys disponibel stelt voor de 2-riems seniores, welk nommer to Zwolle onbeslist bleef. Op Zondag vertrekt te 11.15 Amsterd. tyd uit Alfen eene stoomboot naar de Braasemermeer, na aankomst van de treinen uit Leiden en Woerden. Welk een vreemdsoortige plant het anti-semietisme is en welke vreemde vruchten het voortbrengt, ziet men opuieuw thans bij den verkiezingsstrijd in Duitschland bewezen. Overal zijn de anti-semieteu opgetreden als bondgenootun der agrariërs. Den laatsten is onderwyl een zonderlinge verrassing be reid. Een der anti-semiotische leiders, de heer För8ter, gaf namelijk met eenige vrienden een manifest aan de kiezers in het licht, waarin hy, onder de gewone scheldwoorden op de joden, ver klaart te staan op het standpunt der ledeu van den Bond tot landnationalisatie, lly beroept zich daarbij op den by bel, onder deze bewoordingen „Daarom zult gy gedachtig zyn, dat God zelf geboden heeft Gy zult den grond niet voor eeuwig verkoopen, want het land behoort mij en gy zyt als vreemdelingen en gasten voor my." Zeer verblyd zullen de agrariërs zich wol niet over dit deel van bet programma hunner politieke vrienden toonon. De lasteu van een wereld vermaarden naam. Een Engelsohman, mr. Thomas Booth, uitgever van een bekend weekblad van den houthandel, is te Stookholm uit Eydtkuhnon aangekomen, na het volgende te hebben ondervonden. Voorzien met een pas van het Engelsoh departement van buiterriandsohe zaken, den, 4en Mei geviseerd door den Russischon consul te Londen, begaf hy zich op reis naar St. Pe tersburg en Moskou. Op de Russische grens werd hem, toen hij de grenspolitie zyn pas toonde, aan het verstand gebracht dat hy geen verlof had hot Russisch grondgebied te betreden. Waarom niet P" „Gy zijt Boothdat is voldoende." De Russische consul heeft immers mijn pas geviseerd... geef ten minste de redenen op." Hier werd het gesprek afgebroken, doordien twee gendarmen hem aanpakien en hem over de grens naar Eydthuhuen terugbrachten. De oplossing P In Rusland is het Heilsleger streng verboden en bij keizerlijke ukase is bevolen generaal Booth de grens niet te laten overschrijden. De angstige Russische grenspolitie heeft gemoend dat de, er verre van oorlogzuchtig uitziende, hout handelaar en courantenman do gevreesde generaal was. De Engelsohe diplomatie heeft de zaak ter harte gonoraeu. Intusschen zal mr. Booth be proeven via Stockholm en Helsingfors oen inval in Rusland te doen. Zaterdagavond te negen uur was te Berlyn van 365 kiesdistricten (het geheele aantal is 397) de uitslag bekend. Gekozén zynconservatieven 46, Bund der Laudwirte I, rijksparty 8, nationaal-libe- ralen 18, centrum 72, sociaal-democraten 21, vrij zinnige vereeniging 3, vrijzinnige volksparly 0, Denen 1, Elzassers 7, Zuidduilsohe volksparty 4. wilden l. De 169 herstemmingën zullen plaats hebben tus schen conservatieven 62, Bund der Landwirte 9, ryksparty 7, nationaal-liberalen 72, centrum 30, sociaal-democraten 77, vrijzinnige vereeniging 11, vrijzinnige volksparty 35, Polen 10, antisemieten 16, Welfen 8, Elzassers 1, Zuidduitsche volksparty 10. De Freiéinnige Zeitung wyst er op dat de verliezen der vrijzinnigen niet door de voordeelen, welke de sociaal-democraten behaalden, worden opgewogen, en dat de kans op aanneming der legerwet daardoor grooter wordt. Ondor deze omstandigheden is de mogelijkheid voorhanden, een nieuwe Kartell-meor- derheid uit de conservatieven, de rijksparty en de nationaal-liberalen te vormen, evenids iu 1887 naast deze zou dan ook de conservatief-clericale meerder heid blyven bestaan. Het tot stand komen van zulk eene A/w&M-meerderheid moet zegt het blad, by de herstemmingen tot eiken prys verhinderd worden. Daarmede proclameert het blad van Riohter, dat de vryzinnigen de sociaal-democraten en het ceutrum moeten steunen. In het tweede kiesdistrict van Berlyn hebben de couservatioven besloten, zich by de herstemming te onthouden. Daardoor zal Virohow -het moeten afleg gen tegen den kastenmaker Fischer, den candidaat der sociaal-democraten. Hoe groot «1e winst is der sociaal-democraten, is nog niet te zeggen. Men sohat het aantal hunner stemmen op 2,000,000 tegen 1,500,000 in 1890. De herstemmingen zullen uitmaken hoeveel zij by hunne 36 zetels zullen verkrijgen. Het ceutrum heeft tot dusver zijn meeste zetels behouden An wel met alle candidaten, die tegen de legerwet stemden. Vermoedelijk komen slechts 2 of 3 van de 12 centrumafgevaardigden die voor het voorstel-Von Huene stemdeu in den nieuwen Rijksdag. Schijnt nu het groote aantal stemmen door de sociaal-democraten, clericalen en radicalen uitge bracht een soort van plebisciet aan «Ie leger wet zeker geen grooten zedelyken steun te geven, men dient op te merken, dat het oontrum, hetwelk opnieuw de beslissing in handen zal hebben, niet door een tweede ontbinding te veroorzaken, do breuk in zyn middelen zal willen vergrooten«lat de radicalen hunne 23 mandaten niet alleen aan sociaal-democraten, maar ook aan nationaal-liberalen eu conservatieven verloren en dat bij de herstem ming in enkele districten de clericalen, die togen de legerwet zijn, staan zullen tegenover clericalen,

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2