berts, 1893. BINNENLAND. VS Juni. irk ON, 8 Donderdag 22 Juni. 1\° 607*7. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. FEUILLETON. 7 Afzonderlijke Nommet» VIJF CENTEN. De inzending van advertentiön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. Mi &ZOON. stil De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Da prjjs per drie maanden is 1.25. franco per post t 1*70. ie uwe plan lechts wei- 1 110,000 Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags verschjjnt. vaster, en boog mompelde Fl„ erkend. J 34/35. egunstigd an hebben rijten de Begunsti- 100,000, daaronder 500,000 .1 biedt de e door de ledgekourd jrtrouwen jar wij bij ter deel- t voor het stipte en van onze en. of/3.60 u 1.80 \n ti 0.90 ankpapier i---.lili 'l - b| 5 dj. GOUDSCHE COURANT. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels h 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. len hecht- 5 van alle ig bepaald derhalve, trekkihg 8 te zen- Naar het Hoogduitsch.) XIV. jk met de ieder spe- •n van den in handen, ischte oth er prijzen lelreffende ujgevoegd onaange- lijsten. jdt steeds U en kan verkiezing j plaatsen M. 15000 M.10000 5000 3000 2000 1500 1000 500 148 n ouu,200, 4,67,40,20 ng dezer leldverlo- 3 te heb- M. M. M. M. M. M. M. M 300,200, Voor de reinheid der straten wordt-zooveel mo- r, on had blijkbaar moeite Een heftige strijd werd in zijn aan den eenen kant boetvaar digheid en knielen, als geerlijke, 01 geduld en In het 3e en 4e District van Schiedam, (hoofd- plaatsen Nieuwerkerk 11. d. IJsel en Moordrecht) zyn benoemd tot Hoofd-Ingelanden de heeren G. W. Lans en K. van der Torren Kz. en tot Hoofd-Inge- landen-plaatsvervangers de heeren van Voorthuijzen en L. Exalto. De Rotterdamsohe rechtbank veroordeelde gisteren A. A. S. scbeepsjager en vrachtrijder te Gouda we gens diefstal van een paardendek en halster tot een maand gevangenistraf. 54) „Gjj zijt boos op mij, omdat ik die brieven ver nietigd heb, waarin gij een schoonen droom voor mij hebt willen behouden I Ik deed het na rijp beraad, en ik zal hierover nooit spijt gevoelen. Morphine verdooft wel de pijn, maar het is een gevaarlik vergift, en het geneest slechts onbeduidende ongesteldheden, terwijl het zelf oorzaak wordt van ongeneeslijke ziektenDie brieven daar zijn niet anders dan zulke zoete druppels die mij zouden ver- dooven voor de smarten der werkelijkheid.” Als plotseling besloten hief Goseck schielijk het hoofd op, over zijn bleek gelaat lag een uitdrukking van onbuigzaamheid. „En waarom dezo werkelijk heid verdragen en geduld Eén woord van u, mevrouw, en ik bevrijd u uit al deze ellende, ik geef u de vryheid en het leven terug, en zal mijn laatsten druppel bloed vergieten, als ik slechts onge daan ka« maken, wat u tot vloek is geworden, als ik dien gouden band kan verbreken, die u als een slavenring om den vinger knelt. Gij hebt slechts aanbidding, welke hem dwongen te voor een heilige, ter andere zijde be- ingebreidelde lusten, die worstelden met berekening. Langzaam streek hij zijn band over het voorhoofd. „Gave God, dat uw bravo woorden, wanrmee^gy u zelf den weg voorschrijft, op welke wijze gy uw ellende nog waardiger kunt dragen, proefhoudend mogen zyn I” zeide hij ernstig, dichter op baar toelredend en haar plotseling vast en doordringend aanziende, als wilde hij baar met zyn blik doorhoren. „Eén ding moet u mij echter beloven, mevrouw’ Als eenmaal het uur zul gekomen zijn,” en in zijn stem klonk iets als van de ontzettende zeker heid: ttoa dat uur zal komen!” „waarop gij zonder raad of hulp, door iedereen verlaten, zonder iemand op de wereld, uw ongeluk niet meer dragen kunt, als gij niet zult weten, tot wien 11 in uw wanhoop te wenden, kom dan uit eigen aandrang en met uw vollen wil tot hem, die u tegen allen en afles helpen zal, die, zoo noodig, met zijn hartebloed uw geluk on rust zal koopen, en gevaar noch strijd zal ontzien, als hij u daardoor slechts één traan kan besparen, kom dan tot mij, mevrouw!” Hij drukte haar hand al vaster en zich naar haar toe, terwijl hij nog wens „Bij al wat u heilig is, beloof het I” Maria-Louize voelde plotseling een angstig gevoel haar hart bekruipen, het was haar, alsof zo haar hand in een strik stak, die zich daar al vaster en Aan hel Verslag van den toestand der Gemeente 1’ Gouda, over 1892 ontleenen wij nog het volgende: geschiedt Toestanden, welke invloed kunnen uitoefenen op voor het vervolg in het openbaar de volksgezondheid. j De laagst/' som waarvoor De wet ter voorziening tegen besmettelijke ziekten 2884.per jaar. Da«r aanbesteding tot dien wordt stipt toegepast. prijs voor, de Gemeente kostbaarder zou zijn, dan j- ...inknaj Ja. .„...„„I u thans gevolgde wijze van ophalen, werd besloten gelijk zorg gedragen. 1 hol bod niet, aan te nemen en op den tegenwoordigen Het ophaleu van de vuilnis het uitbaggeren van 1 voet voorttegaan. GOUDA, 21 Juni 1893. Aan het op 19, 20 en 21 Juni ten overstaan der hoogleeraren Dr. J. Woltjer, Dr. P. L. Muller en J. C. F‘-«— -aUa..,!-- aJ-J. nasium alhier hebben deelgenomen de 8 leerlingen der hoogste klasse. Geslaagd voor getuigschrift A. de leerlingen H. Borwater Stennekes, J. J. Cramer, H. Hoeufft, J. J. van de Poli, K. F. Sparnaay, C. G. N. de Vooys, A. G. Wientjes voor getuigschrift B. de leerling N. L. van Woerden. Allen zijn dus geslaagd. de grachten en andere wateren der Gemeente en het schoonmaken der riolen, straatkolken en urinoirs is aangenomen door J. Borst voor 190 in het jaar. De openbare urinoirs worden behoorlyk doorge spoeld en schoongemaakt. Vooral bij het naderen en gedurende het heerschen van de Cholera werd hieraan groote zorg besteed. Zooals hiervoor reeds Kluyver gehouden eindexamen aan het gym- 1 0Dder du ruhriek riolen is medegedeeld werd eene -ik.»- KaRRaa Ja..i..awaa.aa Ja o 1aa.i.»».a grooje waterplaats voor vier personen op Bteenen voet op hot plein achter de Waag geplaatst, waar door de zindelijkheid aldaar zeer is bevorderd. In de openbare scholen zijn over het algemeen do urinoirs zeer goed ingericht. Ook over die op de bijzondere scholen vernamen wij geene klachten. De slaapsteden of kleine logementen zyn meestal zindelijk. Een echter verkeerde in zulk een onreine staat dat het van Gemeentewege moest worden ge zuiverd en schoongemaakt. De grachten worden behalve door het veelvuldige schutten, door waterinlating en spuiing ververscht. Bovendien werden zy zooveel noodig uitgebaggerd en van drijvend vuil gezuiverd, De slooten en andere wateren aan' particulieren toebeboorende moeten doorstro eigenaars worde» schoolgehouden. Tot handhaving van de daartoe betrekkelijke bepalingen wordt meermalen schouw gedreven. Door de bovenvermelde rioleering en demping van stilstaande vuile slooten in de Korte Akkeren en Heeren kade Werd de toestand daar zeer verbeterd. Het ophalen van de in de Gemeente vallende asch j0 eigen beheer. Er werd beproefd dit - r a(lD te besteden. waarvoor werd ingeschreven was I Er werden in dit jaar opgehaald 1394 H.L. haardasch en 32156 H.L. kolenasch. Aan particu- I lieren werd van beide soorten verkocht voor 988.26*, j terwyl de hoeveelheid door de Gemeente voor op- 1 hooging van wegen eu straten gebruikt werd gerekend I eene waadde te hebben van 137.12’. I Do uitgaven voor het ophalen van de asch hebben bedragen 3698.691. De Zweminrichting, waarover het toezicht thans aan eene Commissie is opgedragen, bevindt zich in zeer goeden toestand. Zij werd gedurende de warme zomerdagen druk bezocht. Heerschende riekten. Over het algemeen was de Gezondheidstoestand in I deze Gemeente gedurende het pfgeloopen jaar gunstig. Hierop maakten evenwel eene uitzondering do maand Januari en bet eerste gedeelte van Februari, waarin met aansluiting aan de maand December van het jaar te voren, do influenza vele slachtoffers maakte, vooral onder de ouden van dagen. Het sterftecijfer was dan ook in dien tijd bijzonder hoog. In Januari bedroog het 106 en in Februari 87. Later daalde het zoo, dat de sterfte over het goheele jaar betrek- kelijk niet groot was Van andere epidemisch optredende ziekten bleef onze Gemeente verschoond. In den nazomer, toen op verschillende plaatsen zoowel buitenlands als in ons Rijk de Cholera asiatica optrad, werden ook in deze Gemeente negen gevallen waargenomen van zulk een ernstig karakter dal al de aangetasten stierven. Er werden in over eenstemming met uwe vergadering krachtige maat regelen genomen om de uitbreiding togen te gaan. Begraafplaatsen. Er zijn hier drie begraafplaatsende Algcmeene Burgerlijke Begraafplaats in de Korte Akkeren, die gesplitst is in twee afdeelingen, waarvan eene voor I te bevelen I” Met liartstochtelijkon gloed rustten zijn oogen op haar liufelyk, plotseling verbloekend gelaatzij schudde echter weemoedig het hoofdje en reikte hem haar hand. „Ik dank u voor uw deelneming en voor uw edel besluit om als mijn ridderlijken beschermer op ’e willen treden, graaf Goseck Als God wil, zal ik dezen ring oven onveranderlijk blijven dragen, als ik onveranderlijk de belofte van trouw wil nakomen die ik gezworen heb. Daarbij ziet gij mijn toekomst donkerder in, dan die werkelijk is. Wat geeft mij eigenlijk het recht, om te verlangen, bemind te wor den Na alles, wat ik gisteren avond in de balzaal gezien heb, is hét mij eerst recht duidelijk geworden, hoe diep Olivier is afgedaald, om mij tot aan zijn zijde te verheffen. Wat ben ik, en wat heb ik, om zoo’n geluk waardig te zijn Hou vele duizenden moeten mij niet benijden, dat hij mij heeft uitver koren, om zijn naam te dragen, dat hij mij met rijkdom en weelde overlaadt, en mij gemaakt hoeft tot zyn deelgenoot in liet en leed, geluk en droef heid Overmaat van geluk breekt echter de har ten van hen, die niet vaststaan in ootmoed on de vreeze Gods, eu daarom juist weet onze Vader daarboven het bost, waarom hij een kruis opricht, om die zwakke mensebenharten te steunen. Een roerend lachje verhelderde haar gelaat, maar Goseck ontweek haar blik, en had blijkbaar moeite om kalm te blijven, binnenste gestreden,

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1