BINNENLAND. ken» ea Boltenlandscb Overzicht. tegenover de uitvinders van deze belasting. Br is meer verstandige redeneering noodig om het rechtmatige en onvermydeljjke er van in te zien. Wel zyn inkomens uit arbeid beneden 650 vry; wel vervalt het patent dat opge bracht moest worden ook als er geen winst was, terwyl thans alleen van werkelyke inkoms ten een niet te hoog percent geheven zal worden; maar groot is het aantal dergenen, die thans vry uitgingen advocaten, docto ren, letterkundigen, ambtenaren wien het nieuwe belastingbiljet een doorn in het oog zal zyn, vooral zoolang de gebreken nog niet zyn verholpen van het personeel, dat'thans grootendeels nog werkt als een slechte, onge lijkmatig verdeelde verterings- of inkomstenbe lasting. Een ambtenaar b. v. zonder kapitaal, die 1800 verdient en daar ter nauwernood fatsoenlyk mede kan rondkomen, als hy een eenigszins telryk gezin heeft, betaalde nu geen patent en zal voortaan 20.— per jaar bij den Ontvanger moeten brengen uithoofde van zyn bedrijf; de andere verminderingen, zeep, zout, grondlasten, mutatierechten voelt hy wei nig; zyn personeel blijft onveranderd. Niemand zal verwachten, dat in den eersten tyd de nieuwe heffing bij deze lieden populair zal zyn, tenzy men by hen een niet alledaagsche mate van burgerzin en overgave aan het alge meen belang veronderstelle. Toch zullen ook deze voornaamste slacht offers der nieuwe wet by-nadere overweging moeten erkennen, dat de wet billijk is. Thans betaalt een klerk by particulieren patent, hoe wel by geenerlei pensioen te wachten heeft, terwyl een rijksambtenaar vryblyft niettegen staande zyn betere vooruitzichten voor den ouden dag eu voor zyn achtergebleven weduwe en weezen. Om dergelijke misstanden op te ruimen is het onvermydelyk dat sommigen iets meer betalen dan thans, dat anderen aange slagen worden, welke nu onbelast waren. Wanneer de één verlicht wordt, moet de ander dien last overnemeneenvoudige afschaffing van belasting is niet mogelijk, omdat het geld in de schatkist er zyn moet. De eenige vraag is maar: betaalt ieder die betalen kan en zijn de lasten zooveel mogelijk naar ieders draag kracht berekend. En daarop kan volmondig toestemmend worden geantwoord. Vrij blyft alleen die nauwelijks den mond kan openhou den ieder ander betaalt voortaan zekere per centage van zyn inkomsten uit kapitaal en uit arbeid en van het kapitaal prorato meer dan van den arbeid welk percentage klimt naar gelang de inkomens grooter worden. Billjjker kan het niet, althans in principede ondervinding moet leeren of de progressie goed is geregeld. Summa tummarum kunnen deze belasting wetten beschouwd worden als een veelbelovende den man by u heeft zwart gemaaktverzekert de vorstin hem met vuur. «Hoe om alles ter wereld zou zulk een onbeduidend man, als deze geestelijke, in verzet kunnen komen! Hy gebiedt misschien over een groote mate van overredingskracht, welker beeldenrijkdom voor menigerlei uitlegging vatbaar ia, en waarom zyn buminnelyke collega's en supérieuren hem benijden 1" «Collaudur is in ieder geval een meeslepend rede naar, die met overtuiging spreekt, maar by gaat te ver, en waagt zich op terrein, waar hy niet hoort. Ren geestelijke hoort op den kansel, maar niet op de tribune, waar de banier »an partygeest wappert." „Mait mon dieu.... dat brengt toch de geest van den tijd moeWaarom zou zooveel geeat, kunde en energie zonder oenig nut aan te brengen teloor gaan, alleen omdat het noodlot hem ecu tabbaard heeft aangedaiyi f" «Het is beter, dat het te niet gaat, dan dat het in den vorm van ateenen op een effen weg geworpen wordt!" «Maar wanneer men de scherpe kanten vau die steenen, waarover voorloopig nog slechts vreedzame pelgrims zwoegen, afslypt en bewerkt, en er den goeden vorm aan geeft, dan zyn diezelfde steenen uitstekend plaveisel, eu bet hechtate fondament voor deu breeden heerweg, waarover de gouden wagen van den staat tonder gevaar zal kunnen rollen 1" «Dat gebeurt ook wel in veel gevallen," zeide de Groothertog tegen de kleine diplomaat, «en uit me- vrucht vau het liberaal bewind, veelbelovend als een eerste stap om tot algeheele herziening van het stelsel te komen. Het geheele land, behoudens enkele onverbeterlijke mopperaars, is ingenomen met de belastinghervorming van Mr. Pierson. Alleen wenscht men zoo spoe dig mogelyk herziening van de personeele be lasting. Wel is die besterad om geheel aan de gemeenten te worden afgestaan, maar dit einddoel ligt nog in een ver verschiet. De minister beschouwt deze als zyn eerste werk zaamheid. Na eenige zomervacantie wil hy de herziening vau het personeel ter hand ne men en nu gebleken is, dat de heer Pierson voor niets staat en een werkkracht bezit als weinigen, mag men met grond verwachten, die deze Kerker nog zal worden geroepen ons een verbeterde personeele belasting te schenken. Zy zal den* heer Gerritsen laten praten over moreele onbevoegdheid en doen wat haar hand vindt te doen. Weinig wetgevende periodes zullen dan zoo vruchtbaar geweest zyn in re sultaten als de levensduur vau de Kamer van 1891-94. GOUDA, 26 Juni 1893. Op de internationale honden-tentoonstelling te Arnhem is aan de hond Norman van den heer A. Steensma alhior een prijs toegekend. Door de Weerbaarbeids-vereeniging Burgerplicht alhior werd te Rotterdam, by gelegenheid van het 10-jarig bestaan der scborpscbutters-vereeuing Rot terdam, de verguld zilveren medaille behaald met 228 p. by het schieten met Beaumont of Remming- tou-gewuer, voorzien van bajonet, door ben, die aan den Korpswedstryd hadden deelgenomen, doch niet voor de 5 korpsprijzen iu aanmerking kwamen. Donderdag werd in «de Romein" alhier aanbesteed bet doen van eenige herstellingen aan de waterkee- riug van dun Polder Bloemeudaal langs de rivier de Gouwe. Ingeeuhreven werd door P. van den Berg te Waddingsveen voor 2228. J. J. Duym te Gouds voor 1780.C. Jongen- burger te Waddingfveeu voor 1778.—, W. A. Verbruage te Waddfngsveeu voor 1747.A. de Jong Ja te Ammerstol voor 1741.en T. de Waard te Lekkerkerk voor 1588.aau welke laat ste het werk is gegund. Van de gelegenheid om des Zondags voor ver minderd tarief naar deu Haag te goan, maakten gisteren 197 personou gebruik. Aau het Veralag van den toestand der Gemeente Gouda, over 1892, wordt nog het volgende ontleend Scholen voor lager onderwijs. De Arrondissements-Schoolopziener l)r. D. Terpstra verkreeg op zijn verzoek ais zoodanig eervol ontslag. Gedurende de veeljarige vervulling van zijn ambt maakte hy zich voor het onderwys zeer verdienstelijk, zoodat zyn aftreden algemeen wordt betreurd. nigen Saul us is reeds een Paul us gegroeid! Maar gelooft ge, dat men op zulk een heethoofd als Col- landur, die in alle zaken, zouder ergens rekening mee te houden, met de grofste onbeschaamdheid recht op zün doel afgaat, die zich heeft opgeworpen tot aanvoerder eener partij, om het volk te leiden en te sturen, denkt ge heusch, dat men op zulk een man ook maar den minsten invloed zou kunnen uitoefe nen P Htt komt hier alleen op de meeste kracht aau, hot is maar de vraagwie deu ander zal ver pletteren.... wie de steen zal zijn, wie de hamer Met een engelachtig lachje antwoordde Claudia «Wie zal zeggen iu hoeverre men het werkelyk karakter van den goestelyke juist voorstelt, en wat men aan zijn hervormingsplannen vergroot en bijmaakt! Ik ben zeker, dat hy een goed doel voor oogen heeft dat hy met jeugdigen ijver in het begin wat ver gaat, en zich daardoor vijanden heeft gemaakt, dat hij door tegenstand en laster geprikkeld is, ec door zyn partygenooten zóó vooruitgedreven, dat zyn eigen werk hem dreigt boven het hoofd uit te groeien. Niemand reikt hem ook de hand om hem te steunen en hem op hot rechte pad terug te brengenhy wordt integendeel hoe langer hoe meer verbitlord, en gaat al vorder eu verder den verkeerden weg op, juist omdat meu hem by Uwe Koninklyke Hoogheid iu zulk ongunstig licht plaatst, en het Hof zoowel hem, als tjjn gesticht totaal negeert." «Ik doorgrond u, kleine verleidster 1 Gy wilt mij gunstig stemmen voor den geestelijke Niet minder is dit het geval ten aanzien van den Heer J. M. Noothoven van* Goor, die in den loop van het jaar als lid en Voorzitter der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwys zyn ontslag nam. Gedurende 18 jaren waa by lid van deze Commisie. Eerst als Seoretaris en later als Voor zitter, bobartigde hij op uitmuntende wijze de belan gen vau bet onderwys in deze Gemeente. Zyn ont slag moet als een groot verlies worden beschouwd. In plaats van deze Heeren werden benoemd tot Arrondisaemento-Sohoolopziener de Heer Mr. M. M. Schim van der Loeff en tot lid der Commissie van Toezicht de Heer Dr. A. van IJsendyk. De toestand van bet Lager Onderwys in het alge meen mag gunstig worden genoemd. Het Hoofd der Tusschenschool de Heer P. C. Schriek bezweek op den 2 5n September aan de ziekte, die reeds lang zijne krachten had ondermijnd ea in den laats ten tijd hom belet had op zijne school werk zaam te zyn. Hij was een bekwaam onderwijzer, algemeen geacht en door zijne leerlingen zeer bemind. Zijn dood is niet slechts een treffend verlies voor zijn gezin, maar ook voor de School en onze Ge meente. Hy mocht slechts den ieeftyd van vier en veertig jaar bereiken. Op het einde van het jaar bezochten 9ü kinderen uit naburige Gemeenten de verschillende openbare scholen alhier. In het jaar 1891 bedroeg hun aantal 106. Ër gingen uiet meer dan 3 schippersleerlingen school. Do toelating der leerlingeu is aldus geregold op de beide Kostelooze Scholen tweemalen 's jaars met 1 April eu I October, en wel voor kinderen, die den leeftyd van 5 jaren en 10 maanden hebben bereikt op de Tusschenschool om de achtmaanden, terwyl de kinderen niet jonger mogen zyu dan 5 jaren en 9 maanden; op de Burgerscholen, behalve de 2e Burgerschool voor mei'jes, ééns per jaar, namelijk na het einde der zomervacantie, voor kinderen, die 6 jaren oud zyn of iu het jaar der toelating dien leeftijd berei- op de 2e Burgerschool voor meisjes, die alleen toegankelijk is voor kindoren, welke den leeftijd van 9 jaren bereikt hebben of in het jaar der toelating 9 jaren worden, eveneens ééns per jsar, namelyk in de maand Augustus. Volgens de regeling der schooltijden kunnen de leerlingen op Dinsdag in de morgenuren en des namiddags tot half 8 uur van de godsdienstleeraren godsdienstonderwijs ontvangen, Op de 2e Burgerschool voor meisjes is de Woens dagnamiddag voor het godsdienstonderwijs aange wezen. Het schoolgeld bedraagt op do Tusschenschool 0.10 ppr week; op de Ie Burgerschool voor jougeus eu op de le Burgerschool voor meisjes 1.50 per maaud op de 2e Burgerschool voor jongens per jaar en op de 2e Burgerschool voor meisjes 40.per jaar. Voor leerlingen, die elkander in den tweeden graad van bloedverwantschap bestaan, wordt het schoolgeld verminderd met >/s wanneer twee, eu met zoo er meer gelijktydig een of meer lagere scholen Ider Gemeente bezoeken. Kinderen van onvermogende ouders kunnen om uiet op de Burgerscholen worden toegelaten en kin- «En meer dan dat, Uwe Hoogheid, ik wilde, dat ik kon maken, dat u zoozeer belang in hem gingt stellen, dat er aanstaanden Zondag een paar hotry- tuigen voor Sint Brigitta stilhielden «Wel, wel, zouden twee rijtuigen genoeg zyn? «Zeker, Uwe Hoogheid," zeide Claudia, zeer ver heerlijkt. «Goed, gij met freule von Gironvale zullen voor rijden!" De Groothertog was blykbaar goed geluimd, en schepte er vermaak in, toen de vorstin, geheel ontnuchterd, opeens haar smeekend opgeheven handen liet zakken. Hy vervolgde op ernstiger toon: «Mis schien hebt gy meer geluk bij de Erfgroothertogiu. Die is beschermvrouw vau het Brigitta-bospitaal, en zou mogelijk niet ongenegen zyu, om Collander eens te hooren preeken; ik zal zelf een goed woord voor u doen, eu ik hoop, dat gij hiermede tevreden zult zijn 1" Hij keerde zich om naar zyu zuster, prinses Caroline, die zooeven al steunend op haar krukje met do Erfgroothertogiu binnen was gekomen, met het verzoek haar de kindereu den volgenden middag te zenden. Het was prins Maximiliaan blykbaar aaugenaam nog te hooren, dat do beide vorstelijkedames zien bereid verklaarden om den dienst in Sint-Brigitta by te wonen, en daarop ging hij weer naar ïreuie von Speyern terug. (Hordt vervolgd.) deren van minvermogenden tegen betaling op de le Burgerscholen van f 0.80 per maand, op de 2e Burgerschool voor jongens van f4.— en op de 2e Burgerschool voor meisjes van 8.per drie maanden. Behalve op de Kostelooze Scholen genoten 10 leerlingen kosteloos onderwys op de Burgerscholen. Aan de beide Kostelooze Scholen en de Tusschen school zyn schoolbibliotheken verbonden. By voort during wordt er met graagte gebruik van gemaakt. Het aantal boekeu is sedert het vorig jaar ook weder toegenomen, zoodat het thans respectievelijk 480, 350 en 318 bedraagt. De examens en prijsuitdeelingen hadden als naar gewoonte plaats. De oommissie van toezicht meent dat eeue verandering hierin wenschelyk is, waar over zq later haar gevoelen nader zal ontvouwen. Gedurende het algeloopen jaar werden in de schoolgebouwen geene veranderingen aangebracht. Alle bevinden zich evenals de leermiddelen en school- meubeleu in zeer bevredigenden toestand, met uit zondering van het lokaal dor 2e Burgerschool voor Meisjes, dat verbetering behoeft. He* voorstel door een uwer medeleden gednau om die school te reorganiseeren werd door uwe verga dering goedgekeurd. Daardoor is besloten do drie laagste klassen van deze school op le heffen, haar te maken tol eene inrichting van voortgezet en meer uitgebreid lager onderwijs met vyf klassen voor meisjes van 12 tot 16 jarigen leeftijd, het Hoofd der school te doen bijstaan door vier onderwijzeressen en de schoollokalen zoodanig in te richten dat zij voor de bedoelde school geschikt worden. Tegen dit besluit bestonden by Gedeputeerde Staten eeuige be denkingen, waaraan werd tegemoetgekomen. Hunne goedkeuring werd vóór het einde van het jaar nog niet verleend. De kosten vaa het Lager Onderwijs bedroegen voor zoover zy nu kunnen worden opgegeven 66185.91. Bijzondere scholen. Er waren in deze Gemeente vier byzondere scholen t eene dagschool voor meisjes van de Roomsch- Katholieke Inrichting van Liefdadigheid, met zes onderwijzeressen en twee kweekelingen (Hoofd: mej. A. H. van der Bom), eene Roomsch-Katholieke Parochialo dagschool voor jongens met vyf onderwijzers en vier kweekelingen (Hoofdde heer J. G. Kropman), eene dagschool der Vereenigiug voor Christelijk Nationaal Onderwys voor jongeps en meisjes met drie ouderwijzers, drie kweekelingen en eene onder wijzeres uitsluitend voor de handwerken (Hoofd de heer J. van de Putte), eene dagschool der Vereeniging tot oprichting en instandhouding van vrye scholen op Gereformeerden grondslag voor jongens en meisjfs met drie onder wyzers, een kweekeling en eene onderwijzeres uit sluitend voor de haudwerkon. (Hoofdde heer J. van der Laan). Op deze sobolen werd onderwys gegeven in de vakkeu, vermeld onder de letters ai van Art. 2 der Wet op het Lager Onderwijs, en bovendien op de eerstgenoemde ia de beginselen der Fransche taal eu in de nuttige en fraaie haudwerkon, op de tweede in de beginselen der Fransche en Hoogduitsche talen, op de derde in de nuttige handwerken voor meisjes en op de laaistgemelde school in de nuttige handwerken, do vrye en ordeoefeningen der gymnas tiek, de beginselen der vormleer, de Bybelsche ge schiedenis en de beginselen der Kerkgeschiedenis. Het aantal leerlingen op de bovengenoemde scholen bedroeg 1 Januari. 1 April. 1 Juli. October. 898 908 955 990 In 1891 waren deze oyfers 859, 846, 915, 928. Hot getal kinderen, die de byzondere Bohool be zoeken, is dus sedert het vorig jaar eenigszins toe genomen. Er bevonden zich 74 buiten-leerlingen op doze scholen tegen '89 en 1891. Het getal schipperskinderen die hior school gingen bedroeg zes. Op de beide Katholieke scholen ontvingen op liet laatst van het jaar 289 kinderen kosteloos onderwys tegen 283 in het jaar te voren. Aan geene der byzondere scholen werd door de Gemeente subsidie verleend. De vrye school op Gereformoerden grondslag leed eea groot verlies door den dood van haar Hoofd, deu Heer P. J. Meijer. Reeds in het eerste jaar van haar bestaan werd de uitstekende man haar ont nomen. Iu zijne plaats werd benoemd de Heer J. van der Laan. Herhaling-, Zondag-, IVerk- en Bewaarscholen. Zondag- of Werkscholec in den hier bedoelden zin worden in de Gemeente aangetroffen. Zoo als wij hiervoor reeds vermeldden, wordt op de Avondschool herbalingsonderwys gegeven. De proef gedurende den vorigeu winter door het Departement «Gouda" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen omtrent het geven van onderwys iu le zen en schryveu aau volwassenen was too goed uit gevallen, dat het Departement besloot weder een cursus te openen in den winter van 1892 op 1893. Daar de financieele toestand van het Departement niet toeliet de onvermydelyke kosten geheel zelf te dragen, besloot het den steun van het Gemeentebe stuur te vragen, met dat gevolg, dat de Raad een subsidie van ƒ175.toestond. De cursus ving op 1 October 1892 met 68 leerlingen aan. Het onderwys werd gegeven door twee Onderwijzersde Heeren G. D. Heij en J. Visser. Omstreeks Janu ari was het aantal deelnemers van 68 tot 48 ver minderd. Als men in aanmerking neemt, dat met den besten wil de deelemors somtijds verhinderd zyn de lesson by te wonen doordien zy arbeid moeten verrichten in het belang van het geziu, of door ver schillende andere redenen, dan mag men werkelyk het schoolbezoek goed noemen. Da ijver liet niets te wen8chen over. •u erven van A. Smidt, valsohelyk heeft onderteekeud met den naam van H. Rodenhuis eo toen door no taris mr. J. Tjebbes twee akten van roiement heeft laten opmaken 2o. eene akte, waarbij mejuffrouw H. Rodenhuis zich verbond roiement vau hypotheek op een gedeelte van een peroeel van mej. F. J. van dei Meer Deibei te Leeuwarden te zullen toestaan zoodra 2000 was afbetaald op de hypotheek, eveneens valsohelyk heeft onderteekeud met den naam van H. Rodenhuis en dat stuk opgezonden heeft aan den heer L. Kirch- mann, directeur der Zuidhollaudsche bierbrouwerij te 's-Gravenhageeu 8o. eene som van ƒ7000, hem iu 1889 met meer geld door mej. H. Roden huis ter hand gesteld voor mej. F. van der Meer— Deibei en hem door deze gelaten om daarmee eeue hypotheek tot dat bedrag ten behoeve van den land bouwer A. to Lokkura af te lossen, heeft verduisterd. Hy is veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. De Prop. Geld. en Nym. Ct. bevat een voor de weesin rich ting te Neerbosch en hasr bestuur zeer gunstige verklaring van de heeren Jb. Moulijn, F. W. Smits Pz. en E. A. G. van Hoogenhuyze, pre dikanten der Herv. Gem. te Nijmegen. Zy verklaren zich te ergeren over de liohlgloovigheid van het publiek ten aanzien van onbukende lieden. Ons zeggen zy is het behoefte te verklaren dat wy jarenlang met de familie Van 't Lindenhout eu de Weesiurichting bekend, waar de eerstonder- geteekeudt» sedert 1884 wekelyks katochiseert, den Heer en Mevrouw Van 't Liudonhout hooger hebben leeren achten en hartelijker hebben liefgekregen, naarmate wy hen beter hebben leeren kennen. Ons vertrouwen op hen is in spijt, noen, tengevolge van al wat dezer dagen tegen hen geschreven is, niet geschokt, integendeel bevestigd en versterkt. Het verhaal van den oud-verpleegde Kwast over lichamelijke mishandeling wordt wat ook reeds elders gesohied ia gedeeltelijk tegengesproken, gedeeltelijk teruggebracht tot een eenvoudige kastij ding. Men leze Eerst-ondergeteekende sprak 22 dezer de zuster der gestorvene, die ontdaan was over haar broeders geschryf. 31 jaar oud, wordt zy, zelve zwak, sedert 28 jaar te Neerbosch verpleegd. Zy is der zieken moeder iu het ziekenhuis tot hulp. Zelf had zy al dien tijd uooit straf gehad. Haar overleden zuster Jaasjo Kwast, lydeude aan eon borstkwaal waaraan zy na een verblijf in de weeainrichting van 4 jaar overleden was, had Mevrouw Van 't Linden- bout by zicb gehouden voor bat. lichte werk, stoffen, enz. Aan haar zuster had Jansje nooit geklaagd dat zy slaag kreeg. Cornelia Lanscair, die tegelyk met Jansje by Mevr. v. 't L. werkssam was, waar zij nog steeds dient, verklaarde hem, dat Mevrouw nooit een hand naar Jansje uitgestoken, alleen, als zij reden tot ontevredenheid gaf, haar wel eens berispt had. De heer v. 't L. kwam er rond voor uit, dat-hy E. Kwast terdege gekastijd had. Maar waar zou het Ook heeugaan, als er tuchteloosheid heersohte onder zooveel kinderen De jongen had inbraak gepleegd en gestolen. Lichaamsstrat wordt uiterst zelden toe gepast, en dan altijd in tegenwoordigheid van ver pleegden. Dit is nu éen feit dat onderzocht is, merken de inzenders op. Zy zyu overtuigd, dat hetzelfde lot bijua al deu overigen ingebraohten grieveu zou wedervaren. Ovar een ander belangrijk punt de financieele omstandigheden der familie Van 't Lindonhout wordt het volgende getuigd De heer Van 't Lindenhout verrijkt zich met het geld, dat voor de weezen werd ingebracht, luidt de beschuldiging. Waarheid is dat de directeur met zijn gezin, de dagelijksche consumptie vrij heeft, plua éeu duizoud gulden traktement 's jaars, dat tot twee duizend gulden verhoogd is, sedert de opbrengst der arukkery in de Brouwerstraat alhier gestort is iu de kas der wees-inrichting. Zoo ook genieten zijne beide zonen oen bezoldiging ieder van 2000. Maar waarheid is uiet minder, dat, als de kas schraal voorzien is, de directeur en zyn beide zonen do eer sten zyn, aan wie bet traktement uiet wordt uitge keerd, zoodat de Heer Johannes Van 't Lindenhout de laatste jaren acht duizend gulden in zijn vermo gen is achteruitgegaan. Hem, die een toonbeeld is van mildadigheid op allo gebied, als een dienaar van den mammon te hooren voorstellen is voor allen die hem kennen, eenvoudig belachelijk. De rechtbank te Leeuwarden beoft Zaterdag uit spraak gedaan in de zaak van IJ. O. F., 35 jaar, commissionair in effecten en fabrikant, geboren te Franeker, wonende te Harlingen, thans in heebteois, die terechtgestaan heeft ter zake dat bij lo. twee volmachtenwaarbij hy werd gemachtigd toestemming te verleenen tot roiement van twee hy potheken op panden van H. C. Smidt en de wed. De eerate berichten omtrent de Duitsohe verkie zingen zyn aangekomen. De sociaaldemocraten hadden te Berlijn buitenge woon veel werk gemaakt voor de herstemmingen, Vrijdagavond werden er nog 7 vergaderingen ge houden, en Zaterdag waren reeds in de vroegte dui zenden in de weer om hun partygenooten tot het vervullen van hun kiezoraplioht aan te sporen, De uitslag is hun dan ook gunstigin drie dis tricten zegovierden hun candidaten Fisober, Vogtherr en Schmidt; alleen in het eerste district werden zy geslagen door Langerhans, van (je vrijzinnige volks partijdeze werd met 7145 stemmen gekozen, tegen 5267 op deu soe.-üem. candidaat. Virchow is dus niet herkozen. De antisemieten en de conservatieven onthielden zioh in het algemeen van stemmingslechts do con servatieven uit de hoogere ambtenaarswereld traden voor de vrijzinnige candidaten in het strijdperk. Caprivi en de meeste ministers stemden in het eerate district op Lagerhans. Des nachts om 12 uur was de uitslag van 63 herstemmingen bekend. Gekozen zyu 5 conserva tieven, 2 Rijkspnrtij, 13 nat.-liberalen, 5 vrijzinnige vereeniging, 6 vrijzinnige volkspartij, 3 Zuidduitsche volkspartij, 6 centrum, 3 Polen, 3 aoti-semieteu, 18 sociaal-democraten. In het geheel zyn dus nu 280 leden definitief ge kozen, nl. 55 conservatieven, 14 Kjjksparty, 17 na- tionaal-liberalen, 8 jvryzinuige vereeniging, 6 vrij zinnige volkspartij, 7 Zuidduitsche volkspartij, 86 centrum, 15 Polen, 2 Beieraohe boerenbond, 1 Deen, 0 Welfen, 9 Elzassers, 6 anti-semieten, 42 sociaal democraten. Te Grünsberg in Bilezië werd de advooaat Muno- kol (vrijz. volkspartij) gekozen. To Stetlin verloor de vrijzinnige vereeniging een zetel aan de soo.-democrateu. Eugen Richter is herkozen in Hagen. Te Halle zegevierden Alexander Meijer (vryz. ver eeniging) op do soc.-demooraten. Te Wiesbaden behaalde Kbpp (vrijz. vereeniging) de overwinning op Schenk (viijz. volkspartij). De Italiaanscbe Kamer maakte een aanvang met de beraadslaging over het ontwerp tot reorganisatie der banken. De afgevaardigde Cavalotti stelde voor, do beraad slaging te verdagen, totdat de commissie van enquête de verschillende bewijsstukken zou hebben overge legd. De voorzitter dier commissie, de heer Mondini, beloofde dat dc commissie zioh zal haasten met haren arbeid, maar zeide dat bet de Kamer is, diooverde reorganisatie der banken moet beraadslagen. De minister-president Giolitti drong er op aan, dat het ontwerp onmiddellijk in behandeling zou worden genomen, en maakte er eene kabinets-quaes- lie van, in het belang van het krediet van Italië. Een motie van den oud-miuisler Di Rudini werd met 238 togen 143 stemmen verworpen 21 leden onthielden zioh van stemming. De rouw over het vergaan der Fictoria met deu vice-adrairaal Tryou en 422 man, {stremt een oogeu- blik de belangstelling le Londen in het staatkundige vraagstuk van den dag. 'Het telegram veroorzaakte groote outzetting. Algemeen is de deelneming. De Duitsohe keizer was de eerste om aan de admiraliteit zyn oprecht leedgevoel te betuigen over het verlies van admiraal Tyrou en zyn flinke mannen. De Fictoria kruiste omstreeks 1 Juni met de schepen Camberdownlnjlexihle. Sans Pareil Dread nought, Colossus en Amphion in de golf van Nauplia. Thans bevond bet eskader zich in de buurt van de Syrische kust by Tripoli. Het schynt, dat terwyl oefeningen werden gehouden, plotseling de stuurma- chine den dienst weigerde op het oogenblik dat de Fictoria wilde uitwijken voor de Camperdown zoo dat deze met haar ram de Fictoria aan stuurboord-

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2