Ke MbUtrn ar* - rglteTd IetrSee'>«h -. Bultenlandsch Overzicht. mogelijk overgegaan werd tot de benoeming vaneen lid der Commissie van de Gasfabriek, «na de beer IJssel de Schepper had opgehouden daarvan lid te zijn. De Voorzitter zeide dat de benoeming in de vol gende Vergadering zou worden aan de orde geateld. Daarop werd door den heer Derckaen gevraagd of het niet mogelijk wa» dea Zondags alechia twee aehuttingen te doen plaate hebben in plaats van acht. 8pr. was gebleken dat er Zondags slechte weinig sohepen door de binnenschutting varen. Spr. wist niet in hoever daarover met Bijnland quaestie kon ontstaan en bepaalde zich das de zaak in overweging te geven aan B. en W. De Voorzitter beloofde de zaak ter sprake te zul len brengen in bet Collegie van B. en W. en als de belangen der Scheepvaart dit niet verboden en Rynland zich niet daartegen verzette, dan zou aan het verlangen van den heer Dercksen voldaan worden. De heer Van lierson merkte op dat ook de be langen der openbare gezondheid hier in aanmerking kwamen, waarop de Voorzitter beloofde dat daarop zou worden gelet. Door den heor J. H. B. Spaanderman alhier, zal de volgende week in de Groote Kerk een Orgel- Concert worden gegeven met medewerking van de Solo- en Koorklasse der Stada-Muziekschool, terwyl ook Mej. J. de Reede, 3olo-Violiste uit's-Hage zich zal doen hooren. De entrée is zóó gesteld, (50 ets, voor leerlingen der muziekschool 25 ets.), dat op een talrijk publiek kan gerekend worden. De opbrengst is bestemd tot co»a tegemoetkoming in de kosten van ile hersielliug van het orgel. Op dit Conoert kunnen de schoone eigenschappen van het orgel ten volle tot hun recht komen. Wij twyfelen niet of de opkomst zal talrijk z(jn. Tot ouderwijzer aan de openbare school te Oude water werd benoemd de heer J. van Sluijs te Hans- woerd. Met den benoemdo stonden op de voordracht de heereu W. B. Haenen te Beetsterzwaag en Klop te Deventer. Aan het Verslag van den toestand der Gemeente Gouda, over 1892, wordt nog het volgende ontleend Armwezen. In het afgoloopen jaar was het getal bedeelden kleiner dan in het vorige, een govolg van het over laden van verscheidene armen, en van den minder strengen winter. De gezondheidstoestand der armen was vrij gunstig. Over het algemeen kan de staat van het armwezen redelijk worden genoemd. De Besturen der Burgerlyke Instellingen van wel dadigheid bevorderden de stipte naleving der armenwet, wolker bepalingen bij voortduring guustig bljjten te werken Instellingen door of vanwege de Gemeente beheerd of gesubsidieerd. Deze instellingen syn de volgende 1°. Het Burgerlijk Armbestuur, dat onderstand verleende onafgebroken aan 51 huisgezinnen en 20 afzonder lek levende personen tijdelijk aan 78 huisgezinnen en 18 afzonderlek levende personen. Genees- en heelkundige hulp werd kosteloos aan 784 huisgezinnen en 193 eenloopende gezellen ver leend. Ten behoeve van 86 vrouwen, onder welke 3 ongehuwde, werden consenten afgegeven tot verkrij ging van verloskundige bulp. De uitgaven aan eetwaren (brood) waren door den niet zoo strengen winter en de lage prijzen, f 120 minder dan in het vorige jaar. In weerwil dat de aannemingsprijs var de brand stoffen booger was dan in 1891, waren toch de uitgaven tengevolge van het kleiner getal bedeelden ruim 185.minder. De duurzaam bedeelden ontving ondersteuning in geld, doch daarenboven brood en tijdens de winter maanden soep en turf. De uitgaven aan bedeeling in geld waren ruim f 820 minder. De kosten van voeding, nachtverblijf en reisgeld aan doortrekkende vreemdelingen door tusschenkomst van de Politie verstrekt bedroegen 8.— meer. Het getal deeinemers in het fonds van de Ver een iging van Werklieden was aanmerkelijk kleiner, zonder dat daarvoor eene bepaalde reden kan worden opgegeven. Met het verstrekken van voorschotten op pensioenen van de Land- en Zeemacht, waarvan het bedrag ruim f 480 hooger is dan in het vorige jaar, wordt geregeld voortgegaan, Het Collogie van het Burgerlijk Armbestuur bleef samengesteld als in het jaar te voren. 2". Het Fereenigd Wees- en ASlmoeseniershuis. Op 1 Januari bevonden zich in het Gestioht 76 kinderen. In deu loop van het jaar werden 9 weezen opge nomen 6 kinderen verlieten tengevolge van het bereiken van den bepaalden leeftijd het gesticht, 3 werden op verzoek van hunne bloedverwanten aan dezen teruggegeven en 2 verpleegden werden wegens wangedrag ontslagen, zoodat zich op het einde van het jaar 74 verpleegdeu in hot gesticht bevonden. De gezondheidstoestand was goed. Van het school- en godsdienstonderwijs werd ge trouw gebruik gemaakt en over de resultaten waren Regenten tevreden. Over het algemeen was het gedrag der opgeno- menon gunstig. Een der ontslagenen was niet in het Gesticht, maar diende by de Infanterie. De andere had zich nooit naar de orde van het huis weten te gedragen. De toestand der gebouwen en die der kleeding en liggingstukken is goed. De voeding laat niets te wenschen over. In het Collegie van Regenten kwam geen veran dering. Mevrouw Knaap, gob. de Klerk, die met 1 Ja nuari 1893 als Regentes moest aftreden, nam haar ontslag. In hare plaats werd benoemd mevrouw Hoogendijk, geb. van Wjjk. Aan Mejufvrouw Brandenburg werd als meisjes- kicdermoeder eervol ontslag verleend. In hare plaats werd aangesteld Mejuffrouw Snor. 8o. Het Bestedelingenhuis. By den aanvang van het jaar 1892 bedroeg het getal verpleegden 16. Van dezen kwamen 8 man nen en l vrouw te overlijden, terwijl 3 vrouwen het gesticht verheten. Daarentegen werdon gedurendo het jaar 3 mannen en 8 vrouwen opgenomen, zoodat op 31 December 16 mannen en 9 vrouwen, te zamen 25 personen zich in het Gesticht bevonden. De gezondheidstoestand was over het algemeen bevredigend. By het naderen van de Cholera wer den al die maatregelen genomen, welke van Regee- ringswege en door de Openbare Gezondheids-Com missie werden aanbevolen. Gelukkig bleef dan ock het Gesticht voor die ziekte gespaard. De sterfge vallen die hebben plaate gehad, kunnen uitsluitend aan hoogen ouderdom worden toegeschreven. De verpleegden toonen zich zeer ingenomen met de voeding, ligging verdere behandeling. Regenten zijn zeer tevreden over den Vader, de Moeder en do andere suppoosten van het Gesticht. In plaate van de assistente of naai-juffrouw M. C. Bruinisse werd benoemd Elisobeth Broekhuizen. Het gesticht wordt in goedeu toestand onderhouden. Ir. de Collegiën van Regenten en Regentessen ontstonden geene vacaturen. 4o. Bet St. Elisabeths Gasthuis of Oude Vrouwenhuis. Bij het begin van het jaar bestond het aantal verpleegden uit 18 kostkoopsters en 12 preuve- bezitsters, dus te zamen 30 personen4 verpleegden 2 kostkoopsters en 2 preuve-bezitsters, zyn m den loop van het jaar overledenl nieuwe koetkoopster en 2 preuve-bezitsters werden opgenomen, Zoodat op 31 December zich 29 vrouwen in het gesticht bevonden. Do gezondheidstoestand was o.er het geheel ge- nomen gunstig. De gebouwen ondergingen geene verandering, maar werden in goeden staat onderhouden. De bedden en verdere liggingstukken gaven geene aanleiding tot bijzondere medcdeelingen. zi) werden naar eisch onderhouden en zoo noodlg aangevuld. Genees- on heelkundige hnlp werden met veel 'T'loeder van het Gesticht mejuffrouw van Eeten, die gedurende vele jaren daar gveng werk- zaam was, kwam te overlijden en werd opgevolgd door Mej. de Wed. Kramer. Het Oude Vrouwenhuis wordt door dezelfde Co - legiên vnn Regenten en Regentessen bestuurd, als het St. Cntharina hanathuis. 5o. het lmUUrtuck Armlut.fr, dot ook het beheer voert over het Oude Mannen- en Vrouwenhuis T°Deze"1mteUtag wordt door de Gemeente gesubsf dl Het armbestuur verleende onderstand: mafgebrokm aan 4 huisgezinnen en 4 ofzond.rlgk levendeperso nen, en tijdelijk oan 8 huisgezinnen en 7 afzonderlijk '"T'he'r'geoticht werden op den in Januan ver pleegd5 mannen en 9 vrouwen. In den loop van het jaar werden 2 mannen en 2 vrouwen daarin opgeiomen, terwijl 1 mar. en 1 "»ww het gmten verlieten en 1 man en 3 vrouwen overleden, zoodat op den 31n Deoember jl. hot aantal verploegden bedroeg, namelijk 5 mannen en 7 vrouwen. Verleden Zondag liep eene dame mhet te Londen met een zeer fraai, groot kerkboek onder den arm, toen zij onder eenigo een heer zoo ongelukkig tegen hrt boek aanstiet. dat het op den grond viel op hetzelfde opgenblik o wonderhet boek weusohto, dat ik kennis met die menschen zou ma ken, en als hfj ook slechts in het minst had kunnen vermoeden, #at een haas ik was, zou hij zeker zijn thuis gobleven. llij kan zich in 't geheel niet be grijpen, dat iemand als op heete kolen zit in oen wereld, waar hij zich zoo thuis gevoelt, en daarbij kan hij zich geeu voorstelling maken, wat de woor den schuwheid en verlegenheid beteekenon." Er trok eon wolk over bet voorhoofd der hofdame, en hartelijk drukte zy de handen der spreekster. «Arme, beklagenswaardige zielwat heeft het noodlot u een harde leerschool beschorenAls ik bedenk, hóe gij uit de volslagenste eenzaamheid, waar elk vreemd gezicht eeu .gebeurtenis was, die u in den vorsten hoek van Hersabrunn deedt verstop pen, in eens verplaatst zyt te midden van het drukste leven, dan begryp ik niet, hoe gij er u nog zoo moedig weet doorheen te slaan, als gy doet 1" De oogeu der jonge vrouw vulden zich met tranen, en toch kon ty nog glimlachend ten antwoord geven «Ik geloof, dat ik veel heb van iemand, die zwemmen leert. Wanneer hij heel langzaam tp water gaat, zoo dat de grond gaandeweg onder zyn voeten wegzinkt, dan zal zyn vrees toenemen, en hem telkens weer terug dryvenmaar duwt een ruwe hand hem in eens naar het midden, dan is hy door zijn hulpe loosheid wel genoodzaakt om te leeren zwemmen, en om zioh vertrouwd te maken met het vreemde element. Hier kan ik my nu eenmaal niet wegstop pen zooals in Hersabrunn, en daarom ga ik al die vreemde menschen maar tegemoet." «Mot zulk een vasten en doorzettenden vtril zult gij binnen kort wel even vertrouwd zijn op den gladden f.arketvloer, als wij, die er van kindsbeen af op ge- oopen hebben 1" „O, als die goede wil het alleen deed 1" Maria- Louizo zag freule von Speyern haast smeekend aan. «Het ontbreekt mij aan alle ervaring, aan alle leiding en oefening. Ik weet niot, wat ik te doen of te laten heb, en daarom zoudig ik zeker heel dikwyls tegen de étiquette, en als ik dan bedenk, dut Olivier zich misschien over mij zal moeten schamen, dat is verschrikkelijkIk zou het hem zoo graag besparen, dat hij zioh door de keuze van zyn vrouw belachelijk had gemaakt, en juist daarom zou het iny zoo onbe schrijfelijk golukkig maken, als ik iemand had, die mij oprecht eu eerlyk al mijn tekortkomingen onder het oog bracht 1" Freule von Speyern zag haar vlak in het gelaat, «Mag ik uw leermeesteres zijn, mevrouw von Nenu- derscheidt f" Plotseling voelde zij de armen der jonge vrouw om haar hals geslagen en tusschen haar tranen door zeide deze: nAlleen u zou ik willen hebben, freule von Speyern, en niemand andorsIk weet zelf niet waarom, maar ik houd van u, en van niemand anders in deze groote, vreemde, koude wereld Fides boog zich voorover en drukte een kus op het lieve, onschuldige voorhoofd over haar gelaat echter gleed iets als een onmerkbaar beven. Toen richtte zij het hoofd weet op: ha»r gelaat wa» riMtig "J™t elkaet en goede .tienden zeide zij met .tiendelijken klank bant .tont, »E» ood wil, zullen wij aamen de o.etw.nnla, be- halen, die aan u gnlnk, eu aan mg ttoUohe zelf- Z d^tomeT" rronltegêlf tact en fijn gevoel ebore\"' ^„delen, zonder eenige moeite den weg kianne waarop het ineerendeol hater medeznUe.«jt'«' toot voet het loepen heeft mneten ten* «I dergelijke beaohaaldheid .en het hart een zekere droefgeeatige l,eru»ting, hetgeen MP heel haar voorkomen een °"b""us' isje„ohlige naf en waardoor zij, ondanks haar 1., bevalligheid, onder enheen, don «g wcrkalgk (Itarit wrpelpd.) flesch brandewijn t De dame maakte zich onmiddelijk uit de voeten. Op Woensdag 26 Juli e.k., zal vanwege den Bond van Christelijke Zangvereenigingen in Nederland, op het schoone landgoed sVoordaan* onder Maartensdijk een uur gaans van Utrecht, een Christelijk Zangers feest worden gevierd. Het eerste feest van dien aard, dat in 1890 te Apeldoorn werd gehouden, droeg een min of meer huishoudelijk karakter en weid niettemin door circa 5000 personen bezocht. Thans zal de toe- gang op vertoon van het Programma, voor iederen belangstellende openstaan. Feesttreinen zullen de bezoekers, tegen veel verminderde vervoerprijzen, van verschillende richtingen tot op 5 minuten afstand» van het terrein brengen, wBar een aantal liederen zullen worden uitgevoerd door een koor van meer dan 1000 zangers en zangeressen, met begeleiding van koporin8tru men ten. Bovendien treden nog enkele zangkoren afzonderlijk op, en zal de zang door korte toesprnken worden afgewisseld. Nadere bijzonderheden omtrent de pryzan van vervoer, den loop der feesttreiuen enz. zullen weldra door middel van aanplakbiljetten en advertentiën in verschillende nieuwsbladen worden bekend gemaakt. Naar wjj vernemen is de president van het Be- aiuur von Neerbosch (en vermoedelijk ook meerdere bestuursleden) tegen gisteren, Maandag, voor den rechter te Arnhem gedagvaard inzake de beweerde mishanneling van kiuderen aldaar. Ook is in een Zondag te Arasterdam gehouden vergadering van oud-neczen een brief voorgelezen van dea heor v. Deth aan den heer E. Kwast, waarin de schrijver meedeelt, dat ook de beer A. J. van Houten voor de rechtbank was gedagvaard, en wel togen Dinsdag. Deze vervolging ging, van de justitie zelve uit. Wat nu verder deze vergadering van oud-weezon betreft, daar is, zooals te verwachten was, precies op dezelfde wijze als reeds in de pers geschiedde, vóór en tegen Neerbosch gesproken. En ten slotte is een motie aangenomen, waarin o. a. werd aange drongen op een gerechtelijk onderzoek. De voor standers van Neerbosch, die hier niet het minst talrijk waren, hadden echter vóór de stemming over de motie de zaal reeds verlaten. Naar men verneemt heeft de directeur-generaal der posterijen en telegraphic bepaald, dat voortaan voor post- en telegraafbestellers uitsluitend zullen worden gekozen gopasporieerde of gepensioneerde militairen. De Tijd teekent hierby het volgende aanZoo het bericht juist is, zien wij in dien maatregel iets willekeurigs en onbillyks. Als b(j voorkeur gewezen militairen voor deze betrekkingen worden gekozen zoosls trouwens reeds geschiedt op grond dat zy over het algemeen accurater werken dan porsonen, die nooit den ransel droegen, wat voor ons nog geen axioma iB -— men zou er zioh by kunnen neerleggen, maar bij die premie op het dienen in het leger moet het blyven; dat is waarlijk al mooi genoeg. Voor civiele betrekkingen den toegang voor civiele personen onmogelijk te maken, is eer. stelsel van uitsluiting ten faveure van das Militair, 't welk wy allerminst kunneu goedkeuren. Bij de hoerschende toestandeu, waarin zorgvuldig alles dient vermeden wat nog meer verbittering onder de volksklassen kan verwekken, achten wij de bepaling van deu direc- teur-generanl bovendien een onvoorzichtigen stap, waarop hij, naar wij hopen, na nadere overtuiging zal terugkomen. W. M. Methöfer, kantoorklerk te Arnhem, stond Zaterdag 1.1. voor de arrond.-reohtbank aldaar terecht ter zake van medeplichtigheid aan verspreiding van eeu geschrift, waarin tot strafbare feiten wordt op geruid en waarin eene beleediging voorkomt vau eeuen rogeerendon vorst van eenen bevriendeu staat. Bij bekl. zijn in beslag genomen ongeveer 2000 exemplaren van een in het Duitseh gesteld opruiend strooibiljet, waarin de keizer van Duitechland mot «Lausejun^e* en Schurke «Seine Majestiit" werd aangeduid, en waarin hoofdzakelijk de mijnwerkers tot gewelddadigheden werden aangespoord. Bekl. bekende deze biljetten uit Londen ontvangen te hebben en by gedeelten afgegeven aan twee Duit- schers, Schrasser en Schönberg. Hy is do Duitsche taal niet machtig, doch was wel met den inhoud der biljetten hekend. Als getuigen werden gehoord lo. de commissaris van politie, Davidis, te Duisburg, die bij Schrasser beslag legde op ongeveer 200 exemplaren 2o. do koopman Schurmann, te Duisburg, vroeger socialist, doch het vorige jaar uit de partij getreden. Hij ontving van Bohrasser de biljetten, verspreidde er 4 van en bracht de zaak toen bij de politie aan. Deze get. trachtte te vergeefs bekl. bij een bezoek te dezer stede tot afgeven van biljetten te bewegen. De officier van justitie, jhr. mr. G. A. Nahuijs, het O. M. waarnemende, verklaarde van den bekl., gedurende de geheele behandeling der zaak, eenen goeden indruk te hebben gekregen. Bekl. heeft zioh beschikbaar gesteld om de te Louden gedrukte bil jetten naar Duitsqjiland over zyn huis te keipen in voeren. Voor de verspreiding io Duitschland zyn SchrasBer en Schöuberg door de justitie aldaar resp. tot 5 en 8'/i jaar gevangenisstraf veroordeeld. Aan vankelijk meende Z.Ë.A. ook tegen bekl. eetie strenge straf te moeten eischen, doch by de huiszoeking en ook by nadere kennismaking met bekl,, die een niet gevaarlijk theoretisch anarchist schijnt, is het O. M. van meaning veranderd. Bekl. meende, dat, wat hy deed, niet strafbaar was. Ter waarschuwing bril het O. M. thans niet zwaar straffen en eischt tegen bekl. eene gevangenisstraf van 4 maanden. Mr. L. J. van Gelein Vitringe trad als verdediger van bekl. op. Pleiter meende dat hij in de byna 25 jaqen, die hy by de rechtbank stond ingeschreven, wel genoeg bekend zou zyn by de leden dan dat men zou meeneu dat hij om de politiek in een po litiek delict optrad. Wel meende liy niettegenstaande die politiek thans te moeten optredeu om op enkele juridische gronden zijnen cliënt, voor wiens leer hy geen sympathie voelde, te verdedigen. Ook pleiter schetste bekl. als een achtenswaardig en geaoht mensoh en hy vond gelegenheid er op te wyzeu hoe bekl. in dienst werd gehouden en gewaardoord door de chefs eener brand waarborgmaatschappij, die bokend waren met zijne theorieën en ideeën, welke zeker niet met hunne vorzekering tegen brand en ontplof fing strookten. Tot het verspreide stuk komende achtte pleiter dit door vorm en inhoud weinig gevaarlyk, even wel hij keurdo die beiden af. Beklaagdo heeft die biljetten niet verspreid, dat is eerst geschied toen ze uit zyu handen in Duiischlsod waren. Op vorscheidene juridische gronden meende pleiter dat ontslag van rechtsvervolging zou moeten worden uitgesproken. Na re- en depliek is de uitspraak bepaald op 4 Juni. Eeu goudmijn ondekt Reeds vroeger heeft de heer Bertels, landbouwer te Barneveld, beweerd, dat onze landbouwers jaarlijks millioenen laten verloren gaan, door de stikstof die in den vorm van eiwit in de planten aanwezig is te laten vervliegen. By het gras doet men dat door het te hooien, en on bij rogge, havor enz., door ze te luten rijpeneu de noodzakelijkheid van dit laatste ontkent hij geheel, daar het buitenland ous de korrel goedkoop gonoeg levert. De rogge, zegt hij, is de vroege en voedzame grassoort der hooge zandgronden, waarvau men iu de eerste helft van Mei reeds eeuen oogst kan hebben van 30,000 tot 60,000 KG. groenvoeder, per Hectaren of Bundor (met zaudwikkeu gemengd gezaaid in September, is in 't begin van Mei reeds ruim 62,000 KG. per Bunder geoogst). Niettegenstaande het drooge slechte weder voor rogge, oogstte hy op 8 Mei jl. reeds, nog ruim 80,000 KG. per Bunder groenvoeder. Blijkens de analyse van het Rijksproefstation te Wageningen, bevatten deze 80,000 KG. snijrogge o. a. 870 KG. eiwitaehtige,- 240 KG. vetachtige en 3510 zotmeel- achtige stoffen. Wanneer hy deze rogge had laten rypen, zon, naar zyu schatting aan eiwit 600 KG., aan vet 190 KG. en aan zetmeel 1300 KG. per bunder verloren zijn, vertegenwoordigende een voedingswaarde van pl. m. 2000 KG. lynkoek. Ën dan zit daar ook nog het verlies by in, dat men bij rijp laten worden den grond veel langer in beslag moet honden en veel meer uitput. By de andere methode daarentegen wordt de grond nog verrijkt door meerwaardige" groene stoppels on le vende wortelvezels, die ondergeploegd nog twee sne den Groenvoeder kunnen opleveren, zonder te mesten eu waarvan ioder snit minstens de voedingswaarde van het eersto bezit. Hierby rijst nu vanzelf do vranghoe dat groene veevoeder te bewaren Doch ook voor dat gaatjo verklaart de heer Bertels niet gevangen te zyn. Hy verzekert er iets op gevonden te hebben, dat ieder boer zonder eenige kosten alle groenvoeder volkomen goed kan conservaeren. En hy zal dan op een zelfde stuk land voor wol dubbel zoovoel vee als thans, voeder kunnen winnen. Waar dat middel van conserveeren op neer komt, eu voorts al wat tot zijn vinding in nader verband staat heeft do heer Bertels uitvoerig in oen brochure uiteengezet, die hij hoopt «ffat do Regeering voor haar rekening gratis onder do landbouwors zal laten verspreiden.* Natuurlijk zal de praclijk over die «vinding* uitspraak moeten doen, maar zeker is het, dat ze vooral in deze dagen, wel degelijk de aandacht ver dient. Het kon toch wel zyn, dat de heer Bertels gelyk kreeg, in zyn beweren, dat hy «een goud mijn* heeft ontdekt. De particuliere correspondent te Batavia van de Telegraaf geeft de volgende schets van den heer Pynaoker Hordijk. «Er zyn weinige Gouverneurs-Generaal geweest, die zich zoo volkomen hebben afgezonderd als onze tegenwoordige landvoogd. De man is in Iudië ge komen, naar het schijnt, met een zeer sterk voor oordeel tegen de geheele Europeesche gemeente. In ieder Europeaau heeft hy van den eersten dag af aan iemand gezien, die geen ander doel had dan hem op de eene of andere wyze zoo mogelijk dienst baar te maken aan vurig eigen belang. Niemand in zijne omgeving sohijnt hy immer vertrouwd te hebben, zelfs niet de hoogst geplaatste ambtenaren. Hy kwam nooit anders te Batavia dan wanneer het volstrekt noodzakelijk was, en bleef er nooit een uur langer dan noodig, zoodat er van vertrouwelijke aan raking mqt de departemeuts chefs en de loden van den Raad ynn Indië geen sprake kou zyu laat staan met particulieren. De rest van den tyd sloot hy zich op in zyn paleis te Buitenzorg, waar hy met niemand dan den algemeenen secretaris geregeld in aanraking kwam en tweemaal 's jaars met de races om beurten een paar der hoogste ambte naren voor eenige dagen te logeeren vroeg, doch zonder zelfs by deze zeldzame gelegenhedeu blijk te geven van eenig verlangen nnar meer intieme ken nismaking, Natuurlijk stond by hun steeds mut de grootste bereidwilligheid to woord, wanneer zy hun verlangen te kennen gaven hem over eenig puot te willen spreken. Zelf een gosprek uitlokken doot hy zelden of nooit, en behalve enkele uren in gezelschap van anderen of aan tafel ontmoet hy zyne gasten in 't geheel niot." Hedenmorgen 2 uur was de uitelag vau 166 her stemmingen te Berlyn bekend, af.25 conservatie ven, 10 Rijksparty, 85 nat.-liberalen, 10 vryz. ver- eenrging, 21 vryz. volksparty, 7 Zuiddnitsohe volks party', 9 coutrum, 7 Polen, 14 anti-semieten, 20 soc.-democraten, 7 Welfun, 1 Elsaiaer (Protestier). Voor zoover de uitslag der herstemmingen bekend is, telt de Ryksdag 191 voorstanders en 177 tegen standers van de legerwet. De president der Fransohe republiek is in zoovere hersteld, dat hy den ministerraad weer heeft byge- woond. Hij zal echter in het belang zyner gezond heid deze week naar Marly vertrekken, vanwaar hy tweemalen 's weeks naar Parys zal terugkeereu om don ministerraad by te wonen. Zoolang de Kamers byeen zyn, wil hy zich niet ver van Parys verwy- deren. Maar als het parlement uiteen is, zal hy eenige maanden te Fontaiuebleau, zyn gewoon zomerverblijf, doorbrengen. De heer Decrais is benoemd tot Fransch gezant to Londen, ter vervanging van den heer Waddington eu heeft de benoeming aangenomen. Te Parys amuseert men zioh thans met de ont hullingen, die Clémenoenu moesten begraven en zyn herkiezing ooraogelyk maken. De heor Norton is in de gevangenis naq* Fransch gebruik gemeten. I)e directeur van de Cêearde. de heer Ducret, weigerde echter zich aan de «service anthropometrique" te onderwerpen en voorloopig blijft hy ongemeten. Norton hseft intussehen by zyn verhoor alles be kend. De directeur van de Cocarde heeft aan Nor ton 10.000 fr. betaald voor de stukken. Norton zou, dus was de afspraak, nog 30.000 frs. krijgen als de Kamer de echtheid der stukken erkonde, en 60.000 na afloop van het incident, dus in het geheel 100.000 fr. Toen het bleek dat do stukken valsch waren, hebben twee vrienden van Millevoye, die Norton in het oog hadden gehouden, hem het geld teruggevraagd hy had het reeds belegd, beweerde hij. De vrienden begaven zich toen naar Norton's woniug, waar zyn vrouw hun do 10.000 f*. ter hand stelde. Norton, die niot naar zyn woning was te ruggekeerd, vernam het gebsurde eerst bij zyn ver hoor door den heer Atbalin, den rechter van instructie. Woeuend dat de buit hem ontgaan was, heeft Norton toen aan den heer Athalin alles bekend. In de lntransigeant geeft Rochefort verslag van het onder houd, dal hy te London mot sir Thomas Lister had over de taak. De slotsom van den Ëngolschon diplomaat was«'t [s een troep oplichters, die een troep stommelingen heeft willen explciteeren.* In derdaad, men vraagt zich af hoe het mogol(jk is, dat Millevoye en zijn vrienden niet dadelyk de plompe vervalsching dezer «diplomatieke* bescheiden hebben gezien. Zonder nog te spreken van den politioken onziu, dion de brieven bevatten, komor. or in de Kngelsche lijst der omgekochte personen zulke grove taalfouten voor, dat niemand een dergelyk stuk, al prijkt het ook met den officieelen stempel, voor ocht zal aanzieu.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2