Bultenlandsch Overzicht. Kantongerecht te Gonda. Zoonis gemeld ie, antwoordde de Begeering op eer telegram eau den gouverneur, of er ieU ran waar was, met eao duidelijk en afdoend«Neen». Katerdag stond voor de reoblbunk te 'a-Hertogen- boaoh terecht Ja. v. D., oud 40 jaar, wonende te Eacbaren, tbana gedetineerd, beklaagd ter aake dat ty, na bet voornemen te hebben opgevat om baren echtgenoot van het leven te berooven, den 27n llaart rttelyk ter uitvoering ran dat misdadig besluit, echtgenoot eon hoeveelheid phoapborus heime lijk beeft toegediend en doen eten, tougevolge waar van M. V. ernstig ziek geworden en op 31 Maart gestorven ia. Het getuigenverhoor gaf eeo niet twijfelacbtigen indruk. Maar de deskundigeu konden, al waren zy blijkbaar vrijwel overtuigd, niet stellig verklaren, dat de dood aan vergiftiging moest worden toegeschreven, •n beklaagde bleef alle aobuld ontkennen. Het O. M. herinnerde dat de man een hol bad op aarde. Drie maanden geleden ia bekl. tot ge vangenisstraf veroordeeld, wegens mishandeling van haren tha&a overleden echtgenoot. Maar de dagvaar ding legt aan bekl. ten laste heimelijke vergiftiging Is die vergiftiging bewezen, dan moet hij levenslange gevangenisstraf vragen. Doch danr zij niet bewezen is en zijn persoonlijke overtuiging ook nietzoodsnig is, kan by niet anders dan vryapraak vragen. Voor de behandeling der zaak en by nalezing der stukken had hy de overtuiging dat beklaagde schul dig was. Thans wss die overtuiging geschokt na de verslsgen van de deskundigen. Daarom kon hy niet met zyn geweten overeenbrengen levenslange straf te vragen, en requireerde dus vrijspraak. Uitspraak 3 Juli. Gisteren werd te Amsterdam tone vergadering gehouden ter bespreking van de Portugoesche schuld regeling. Ter voorlichting van die vergadering heeft mr. J. P. Sprenger van Eyk, die, sooals men weet, sis lid van het beeohermingsoomité der Nederlandsche fondsenhouders naar Lissabon is geweest om daar te onderhandelen, een interessant en zeer uitvoerig rapport uitgebracht over den toestand der Portugue- sehe financiën. Hij set daarin de gegrondheid van 'alle grieren tegen de regeling voorop, erkent vol- mondig dat (met andere woorden) Portugal iu staat van kennelyk onvermogen veraeert, maar toont daarua aan, dat men wel betere oonditién kon eisoheu, doch Portugal onmogelijk in staat ton zijn, dia na te laven, al nam bet ze ook aan. Zijne conclusie luidt: «De comités, geroepen met de Portugtesohe regee- riug in onderhandeling of bespreking te treden, hadden eene uiterst lastige taak vooral iu bet laatste stadium dar zatV, toen ty stonden niet alleen tegen- over een land, in een zeer onguastigen finaneieelen toestand verkeerende, maar ook tegenover eene re geering, die, betzy geen dadelijke behoefte gevoelen.ie aan een nieuw beroep op orediet iu het buitenland, hetsjj voorziende dat zulk jten beroep vooreerst toch jjdsl zou zyn, den eenigrn werkdadigsn prikkel te weinig gevoelde. «Waar, os de loslating van het plan om sleeht| één vierde te betalen, aoo weinig invloed ten goede op de regeering en het land kon worden uitgeoefend, moest wel nu eu dsn de vraag rijzen, of het niet beter sou zijn, zioh op dit oogenblik niet langer met de zaak in te laten, de Portugeeeche regeering te laten begaan en zioh te bepalen tot (vrij wol plato nisch) protesteeren. «Het zou zeer zeker gemakkelijk zyn geweest en zelfs verleidelijk voor hen, die nevens den moed hunner overtuiging, ook den moed missen om den toestand in sl zijne ellende onder de oogen te zien en die zioh niet gaarne blootstellen aan verwyteu, waarmede ieder, die teleurgesteld werd, in den regel niet ka rig ia. «Doch hoe onaangenaam de voortzetting der be spreking ook was, de meeste comités hebben ze ten einde toe voortgezet ec, hebben ze al veel minder bereikt dan *jj eenmaal hoopten en verwachtten, zij hebben, bukkeude voor bet onvermijdelijke, althans de fondsenhouders voor nog grootere schade kunnen vrijwaren, zonder eeoig fondsenhouder te binden of te beperken in al hetgeen hy zoo willen doen of laten. «Mon zou echter de waarheid niet onder de oogen zien, wilde men de meening vooropzetten, dat eonige daad van oppositie thans lot profijt van eenig fond senhouder zou leiden. «Wie den toestand goed onder de ougen ziet, be seft dat er voor het oogenblik niets beters te doen is, dsn zooveel mogelyk te zorgen voor eene deug delijke uitvoering der wet van 20 Mei 1898,opeen wyte die io het meeste belang der buitenlandsche fondsenhouders is." Voor Britsoh Centraal-Afrika zal een nieuw, door den heer Johnston ontworpen, postzegel worden uit gegeven. Van de gedachte uitgaande dat het don kere werelddeel zyne ontwikkeling dankt aan de gemeenschappelijk samenwerking van het blanke, gele en zwarte ras, stelt de afbeelding vau het postzegel drie typen van deze rassen voor met ineengeslagen handen een Kngeiacbman, een Arabier en een Ne ger. Tot nog toe gebruikte Brilsch Centraal Afrika de zegels van de Briteohe Zuid-Afrikaansche Maat schappij, waarop de tetters B. C. A. (Britsch Cen traat Afrika) afgedrukt waren. Ken hoofdambtenaar van Publieke werken te Wee- nen, de heer 8triul, wordt beschuldigd, een fooi van f 100,000 te hebben gevraagd, om te bevor deren dat het contrsot vernieuwd werd met een maatschappij, die de straatreiuiging heeft aange nomen. Men weet, dat het de gewoonte der krokodillen te, na hunne maaltijden een middagslaapje te doen en dal zy daarvoor de zonnigste plekjes uitkienen. Krokodillen, die het ongeluk hebbeu iu een land te leven waar zioh apen ophouden, worden door deze natuurgenooten met allerlei guitenstreken gekweld en in hun slaap gestoord. Nauwelijks heeft het mon ster zijne oogen dioht gedaan of eene bescheiden kitteling op de punt van zynen snuit bezorgt hem do eerste koude rilling. Hij weet onmiddellijk, dat de apen met hunne streken begonnen zyn. Deze kiezen steeds huuWa basis van operatie met eene zekerheid, die hunnlKrygskundige bekwaam heden alle eer aandoet. Bevindt zioh een boom in de nabijheid van den krokodil, dan ziet men ieder der apen op zyne beurt, aan eenen zijner vier han den aan den laagst bjj den grond zynden tak han gen om het momter even tusschen zyne neusgaten te kittelen. De krokodil doet zyne oogen open, maar zyn vlugge vyaod is reeds in veiligheid en houdt zich gereed om dezelfde beweging te herhalen. Wanneer de boom zoover van het slapende dier verwyderd is, dat zelfs de beste gymnasten van den troep niet in ataat zyn het te hereiken, geven de apen elkaar eene hand, eene keten wordt aldus ge vormd eo weldra slingeren guirlandes van apen door de lucht. De aap, die zich aau het einde van den slinger bevindt, wordt door zyne kameraden in staat gesteld den krokodil even aan te raken. Soms verliest het slachtoffer van deze plagerij zyn geduld en laat twee rijen scherpe tanden zien. Dan vergaat hooren en tien by de vreugdekretendie van alle takken der, boomen weerklinken en vieren de apen hunne otMwwinning door allerlei grimassen en dolle sprongen. AH de krokodil eene msjestueuse onverschilligheid aan den dag gelegd had, zou hy op den langen dunr zyne vijanden misschien ver moeid hebben, maar nu hij zich over de plagerijen woedend maakt, wordt hij niet met rust gelaten en kan hy zyn middagdutje in de zon niet doen. (Loc). In het Weekblad Nederland wordt over de admi nistratie der gemeente-finanoiën gesproken, en in een artikel«Gebreken in de finanoioele administratie dor gemeenten', «lelt de redactie de vragen«Ia er inderdaad voldoende waarborg, dat de gelden, door de ingezetenen dqr gemeente opgebracht, io elk op zicht deugelyk worden beheerd en besteed Is er met name voldoende waarborg,t dat aan de gelden geen andere bestemming zal worden gegeven dan die welke door de bevoegde macht is aangewezen Ia er, nog meer in het byzonder, voldoende waarborg, dat voor eenig onderwerp niet meer zal worden uit gegeven dan noodig en door de bevoegde macht toegestaan isP De redactie meent dat het er inderdaad treurig uitziet, als op die vragen geen bevredigend antwoord kan worden gegevenen met deze meening van de redactie zullen zy instommen, die uit de jongste ge schiedenis van de hoofdstad des ryk geleerd hebben dat de waarborgon, waarnaar in bovenstaande regels gevraagd wordt, inderdaad ontbreken. De redactie van Nederland erkent dan ook het ontbreken van die waarborgen, al heeft de Gemeen tewet wel degelijk contröle gewild. Er zyn een aantal bepalingen, die er by opper vlakkige kennisneming niet sleoht, niet onaardig uit zien, dooh die, op de keper bezien, allerminst bewij zen dat de ontwerper op het punt van finanoieele administratie en controle eenig helder inzicht had. Alleen in schijn is de navolgende regeling voldoendes De gemeenteraad heeft veel te zeggen. Hy houdt de koorden der beurs, zy het ook dat de goedkeuring vau Gedeputeerde voor velerlei noodig is. De Baad zoo beveelt de weL «telt de be grooting vaat. Wat de begrooting beteekent geeft de wet te ken nen door dezen regel te stellen «Buiten de bogrooting kan geene uitgaaf geschie den, dan met afzondelyke, voorafgaande machtiging van Gedeputeerde Staten.» En ten allen overvloede voegt zy aan dezen regel een anderen toe, die eigenlijk wel v«n zelf spreekt «Af- en overschrijving op de posten der «begroo ting van uitgaven kon niet geschieden, dan voor zooverre daartoe by de begrooting zolve, of by een een vreemde voor hem was, en hy te vtel van haar verschilde, dan dat hy haar kon begrijpen, zoo werd al zyn moeite, om haar door pleziertjes te ver strooien, haar tot een ondragelijke kwelling. Tooh wiet Maria-Loutie de goede bedoelingen van haar man te waardeeren, en daarom onderwierp zij zioh met een geduldig laclye en bewandelde aan fijne zijde den dooraigen weg sleohte om hein genoegen te doen. Ook thans was hij vriendelijk en goed tegeu haar, sooals men tegen een kind is: om haaf zijn zenuwachtige prikkelbaarheid te toonen, daar voor waa geen tüd en geen gelegonheid in de weinige aren, dat zij elkander dagelijks zagen, en waarin zij bijaonder de vormen jegens elkander in aoht namen. Éénmaal slechts had Maria-Louize hem met een verzoek durven lastig vallen. «Vindt ge goed, dat ik mjj, sooals een goede huisvrouw be taamt, met huishoudelijke aangelegenheden bezig houdP «Wef natuurlijk, mon angeGjj kunt doen cn laten wat gij wilt pn u bezighouden, zooals gyverkiest!" «Ik was bang, dat men het een baronesse *>o Neonderseheidt misschien kwalijk zou nemen, als zy f h uiet uitsluitend in haar aalons maar ook in de uken thuis voelde Hy laohte op zyu eigenaardige overmoedige wyte klopte de asch van zyn cigarette af. «Hoor •ens, kind, men moet er nooit naar vragen, wat de mentohen er wel vau tullen zeggen Wat een baronesae won Nenuderscbeidt doet, is welgedaan, •n al staat dat nog niet iu het modejournal, dan voert zy het juist als haute nouveauté in I Met al te groote bescheidenheid komt men er niethet gaat by ons zoo tot, als in een kikkervy ver i wie zyn mond het wydet opendoet sans oomparaison natuurlijk wie het hardst kwaakt, die zit het hoogst, en geeft den toon aan." Olivier laehte op nieuw en rekte zich uit mtt het bebageljjk gevoel van iemand, die zioh inderdaad nooit over het oondtel van anderen bekommerd heeft De aohtste symphonie van Beethoven in F-dur werd door het orkeet uitgevoerd. Er heereehte de grootate stilte, het publiek trachtte eiken noot van deze heerlijke compositie op te vangen. Op eene knarst er een logedeur en een luid lachen en pra ten klinkt atorend en ontstemmend door de stilte daarop worden er in de loge voor het Hof gere serveerd, stoelen verschoveo. v Iu het parterre stond een hooge mannongestalte tegen een der pilaren geleund, dip geheel door de muziek medegesleept, het nauw jaagde adem te halen. Met saamgotrokken §taNVPuweD draait Coüander het hoofd om, om stierf oorzaak der stoornis te kyken. Een plotselingd schrik, en dan glydt een glimlach over zyn gelaat. In de loge toch heeft vorstin Tautenstein plaats genomen, en spreidt haar zwart satijnen waaier open, die met bronsaohtig gliusterende vogels bezaaid is. Vlak naast haar, slechts door de fluweelen leuning van haar gescheiden, zit baron von Nenndereoheidt hy buigt zioh naar haar toe, terwyl hy sjjn hand schoenen om zijn zlanke vingers verfrommelt. Z^n jonge vrouw zit naast item, dan volgt graif Goseck, en achter in de loge de heer von Diersdurff en lui tenant von Hovenklingon, totwyl er nog een pteaw op de voorste ry onbezet ia. Zwygende vriendelijke hoofdknikjes worden er ge wisseld tussoheo vorstin Tautettztein en de aan wetende leden van deo hofkring, dan zwerft haar blik zoekend rond, totdat by eindelijk op één punt gevestigd blijft. Dominé Collander merkt, dat haar oog op hem blyft rusten, niet als op een vreemde^ maar als op iemand, dien tij zich zeer gped herinnert. Een gevoel van vreugde doortrilt plotseling zijn hart. Hij doorleeft opnieuw het oogenblik, dat hy gisteren op den kansel stond, en den aanhef van zyn preek uitsprekende» zyn blik liet weiden over de bank van de Groot- hertogelijke familie. Toen heetten die donkere ge heimzinnige oogen hem eveneena welkom, en nu zyn zy weder op hem gericht, en zien hem lang en glimlachend aan. Toen de koster hem even te voren met van vréugde trillende lippen was konten aan zeggen dat Prinses Carolina en Hare Koninklyke Hoogheid de Erfgroothertogin met Prins Maximtltaan waren voorgereden, toen had hij het gevoel gehad, alsof een vurige lichtstraal in eens voor zyn oogen had geflikkerdfm» hy had de handen ten hemel ge heven, en gezegd«Ik dank u, mijn Heer en myn God 1" maar zijne gedachten waren even helder en kalm gebleven als een oogenblik te voren. (Hordt vervolgd.) afzonderlijk door Gedeputeerde Staten goedgekeurd bealuit van den Baad, machtiging is verleend.' Om cog duidelyk.er te maken dat de Raad de koorden der beurs in handen houdt, iu elk geval beslist of de eeoe post, waarop geld tekort is, zal worden aangevuld uit een anderen, bepaalt de wet al verder «Tot het bevelen der af- en overschrijvingen, waartoe by de begrooting machtiging werd verleend, behoe ven Burgemeester eu Wethouders in elk geval de toestemming van den Baad.' Bij de uitvoering der begrooting is het dagelyksch bestuur dus sterk aau banden gelegd. En zoo zeer tracht de wet te waken, dat die uit voering met nauwgezetheid geschiedde, dat zy voor elk, dus eiken last tot betaling, de ocderteekening van een Wethouder nevens die van den Bugemeester eischt. Het blad wyst er vervolgens op, dat de gemeente rekening tot controle dieuen moet, maar aan haar doel volstrekt niet beantwoordt men herinnert zich dan ook wel de discussie van verleden jaar in den Amsterdamschen Raad, toeu werd medegedeeld dat die rekening eenvoudig hier na te zien is. Tooh wil de wet, dat die rekening geen wassen neus zy, maar stelt zelfs B. en W. persoonlijk aansprakelijk voor overachryding der begrooting. Maar hoe goed de wetsbepalingen ook bedoeld zyn, zy berusten op miskenning van eenvoudige be grippen van comptabiliteit, en missen daardoor alle kracht en heerlyitheid. De New-Yorksohe ffrtrld publiceerde gisteren een part. telegram uit Tripoli, eenige onbekende gruwe lijke bijzonderheden over het vorgaan der Victoria behelzende. Ooggetuigen verklaren dat de razend rondwentelende schroefbladen, toen de Victoria zonk eeue geweldige kolk vormden, waarin ingezogenen door de schroefbladeu stukgereten werden, allerlei lichaamsdeelen dreven rond in de bloedroode golven. Eene wanhopige stryd ontstond tussohen de over levenden, onder wier vele met messen vochten al vorens te verdrinken, terwyl talloozeu gedood werden door bet kokende water nit de gebarsten stoomketels. Onder de geredden waren velen deerlyk verbrand en tallooze haaien daagden terstond na het onheil op, hetgeen verklaart, dat maar weinige iyken aange spoeld of opgevischt zyn. Het fonds voor de nage laten betrekkingen in het Maneion house overtreft reeda 12,000. Het wordt bevestigd dat de ad miraliteit vertrouwelijks telegrammen ontvangeu heeft, welke zy vooreerst niet wil mededeelen. Het bericht dat Tryon op de «Edi^WgL#r over leden is, blykt een pynlyk sprookjefSJWHover de familie hoogst ontdaan is, ofschoon nfcn nog een flauwe hoop koestert zyn lyk> te vindenf Inmiddels zyn Tryon's pet en dépêdfondoos, als ook zijn telesooop opgevischt. f Een internationaal vakblad deelt mede, dat in Amerika, en wel in de stad New-York, de merk waardige ontdekking is gedaan, dat toen vóór eenigen tyd een reeks van praohtige ooordarlicbten aan den hemel werden waargenomen, in één en denzelfden fiacht, van niet minder d«Q 8000 horloges aldaar de veer sprong. Het bericht moet steunen op de meest nauwkeurige nasporingen. Byzonder stonden aan het onheil bloot de fjjnste soort vnn horloges, waaraan men de meeste gevoeligheid voor eleotrisobe atmos- fenJ!T werkiDR®Q meent te mogen toeschrijven. Tydens de maanden Juni, Juli en Augustus zou den, bericht men verder, de horloges door soortge- lyke het meest worden geteisterd, omdat dan die luchtverschijnselen het veelvuldigst voorkomen. Er was bevonden, dat gedurende dien tyd meer veereo sprongen dan in al de overige maanden van bet jaar. De veeren springen niet allen op gelnke wijze, maar zeer verschillend, soms zelfs in twintig stukken. Horloge*. Kolonel GoJdsmid, die in het begin wan het vorige jaar naar Argentinië vertrok, om daar de kolonies ▼an russtsohe Joden, door baron Hirsoh uitgezonden, te inspecteeren, heeft omtrent zyn bevindingen dezer dagen in een vergadering van de Maccabaeus-Club te Londen het volgende medegedeeld: Voor de levenskracht der Israëlieten, mits onder gunstige omstandigheden geplaatst, pleit het feit, dat in de kolonie San Antonio met 100 gezinnen gedu rende «qftien maanden, en in de kblonie Clara met auu gezinnen gedurende negen maanden geen enkel sterfgeval is voorgekomen. In hot geheel zyn er vier kolonies, die allen zeer welvarend zyn. Met eenigen grond mag dan ook verwacht worden, dat dit koloni- •atte-expenment met de schoortste uitkomsten zal worden bekroond. 1°'™ kolonie Mo«w-,tad wordt uo bet tiid- ■ehr'ft Otoiici het folgeode gescbre.ao: Zij ligt 15 rerwydord ,ao bet station Palacioa .an do ■poorlyn van Rosario naar Buenos Ayres en bestaat uit 180 nfdeelingen van 100 HA., die elk weder in vier «oonceaaies' van 85 HA., zyn gesplitst. Van de 8850 Israëlieten, die in 1891 uit Rusland in Argen tinië aankwamen, hebben xioh 462 te Mozesstad ge vestigd, dat thans 90 woningen telt. Deze zyn met stroo gedekt, hebben den grond tot vloer, zyn van weinig gemakken voorzien en liggen gegroepeerd om een groot plein. Het land wordt den Israëlieten tegen betaling af gestaan ty krijgen levensmiddelen, ploegen, land bouwwerktuigen, alsmede ossen. Hun nationale eigen schappon en hun taal trachten de immigranten zoo veel mogelijk te bewareu. Toch spreken ook reeds verscheiden van hen het Spaansch. 8choon niet alle Duitsohe verkiezingen bekend zyn mag men aannemen, dat de voorstandors der leger- wet een kleiuo 20 zetels meer hebben dan de te genstanders. Het centrum verloor 15, de radicalen 42 zetels: de conservatieve partyen blijven ongeveer op deselfde boogte. De Bismarcksche bladen nemen bet resultaat van de stemmiog heel kalm opzij juichen niet, zy klagen Diet. Heel nuchter wordt de opmerking ge maakt, dat het niet wel uitvoerbaar zal zyn om den nieuwen Rijksdag onmiddellijk na het aannemen van de legerwet weer naar huis te laten gaan, daar het geen gewoonte is, dat Kamers 's zomers zitting hou den het gebrek aan veevoeder is in sommige stre ken van dien aard, dat de Regeering or niet van buiten zal kunnen tydelyke vermindering van in voerrechten voor te stellen voor sommige producten; de verlaging van de spoorwegtarieven, welke reeds heeft plaats gehad, wordt niet voldoende geaoht en zulke onderwerpen kunnen niet worden uitgesteld. In het Lagerhuis heeft Gladstone aangekondigd, heden eene resolutie te zullen verzoeken ten behoero eoner snellere bohandeling van het Hotne-Rule ontwerp. De tekst «tier resolutie berust op de resolutie van 1887, met gewichtige wytigingen echter in het belang de vrijheid van het Lagerhuis (toejuiching). De resolutie van 1887, door Gladstone bedoeld, had betrekking op de Iorsohe Dwangwet, en stelde den datum vaat, waarop de behandeling der artike len afgeloopen moest zyn. John Morley deelde gisteren den tekst der motie mede, welke Gladstono had aangekondigd. Volgens deze motie moest de beraadslaging over artt. 58 den 6 Juli geëindigd zyn, over artt. 9—26 den 13 Juli, over artt. 27—40 den 20 Juli en over de uit gestelde en de nieuwe, door cfo regeeriag voorge stelde artt. den 27 Juli. Dan zal het ontwerp, na de wytigingen die bet ondergaan heeft, opniow aan bet Lagerhuis worden voorgesteld. De afgevaardigde J. W. Russell kondigde aan dat hy de motie zal bestrijden, en de volgende tegen- motie zal voorstellen «Het Lagerhuis, overwegende dat hot Home Role- ontwerp by voortduring nadeelig werkt op de grond wettelijke rechten des volks, weigert zijne goedkeu ring te verleenenen aan een verzoek, dat rechtstreeks inbreak maakt op de vrye discussie der bill door de vertegenwoordigers des volks.» De verkiezing van Pontrefaot is geëindigd met de overwinning van den Gladstoniaan T. Willans Nnssey, die met 1191 stemmen tegen 1169 op den Unionist EUiot Lees, dus met eene meerderheid vsn 82 stem men, gekozen is. By de sigemeene verkiezingen in 1892 won d« Unionistischs osndidaat het met 40 stemmen; in Januari werd de Gladstociaan Reckitt roet 63 stemmen gekozen, welke verkiezing echter ongeldig werd verklaard. Sir W. Haroourt is van zyn ongesteldheid genezen en weder in het Lagerhuis verschenen. Hy werd er door vriend en vyand gelnkgewensobt. De Gladsto- niaanen vooral zullen zyn beterschap met blijdsohap begroet hebben. Sir William is eene kracht io het debat, en buiten Gladstone en hem, kan de regee- ringsparty in het Lagerhuis uiet veel goede sprekers tegen de oppositie in het veld brengen. Althans is dit in de beraadslagingen over Home Rule gebleken. Het is byna altyd Gladstone zelf, die aan de geduohte aanvallen uit het kamp der tegenstanders het hoofd bieden moet. Hy voert dau wel, segt een Ameri- kaansob blad, don degen, waarmede hy, met de uit drukking van Cromwell, het afmaken van den vyantLèin handen heeft, en waarvoor de stoutste der vyanfRn afdruipt, maar zal eeo tachtigjarige, al heet h(j Gladstone, dit gedurende den gebeelen Home- Rule-veldtooht kunnen volhouden? Gelukkig is nu Haroourt weer op zynen post, en kan dezen den gry- zen veldheer bystaan. De Engelsche staatsman lord Randolph Churchill heeft weer een redevoering gehouden, waarin b(j op zyn bekende heftige wyze Home-Rule afbrak. De rede was tevens een verkiezingsstuk en wel te Pontrefaot. Lord Randolph spoorde de kieziers aan de zaken nit het oogpunt van rechtvaardigheid en landsbelang te beschouwen en dus den unionistischen otodidut te kiaten. Hon.e-Bi.le, betoogd, bij. lou de landeigenaren en de Protestanten overgeven aan de genade eener Wetgevende Macht, die samenge steld zou worden uit personen, die er alleen op uit waren om te rooven en te plunderen de Regeering had alle weeenlyke maatregelen tot beveiliging vau personen en goederen geweerd. Aan de aanstaande wetgevende Iersohe Macht was nu ook bevoegdheid gegeven, om de «Habeas Corpus-Act» te schorsen, beroep op de Kroon te beletten en do eigendom men van Iersohe zedetyke lichamen zioh toe te eige nen. Vooral bet beroemde Trinity College in Dublin de voornaamste instelling vao hoogor onderwys in Ierland, werd door de Gladstoneanen gehaat en daarom aan de revolutie-mannen ter confiscatie over gegeven. Maar het ergat van allei waron de nieuwe finanoieele voorstellen, die een beleediging waren voor Ierland en slechts door een krankzinnige natie kon worden toegestaan. De keus van den uieuwen Franschen gezant te Londen sohynt gelukkig te zyn. De heer Albert Decrais wist zich aan het meest aristocratische en hooghartige hof van Europa, dat te Weenen, een fersona grata to maken. Reeds tweemalen weigerde ij de Oostenrykacho hoofdstad te verlaten. Hy is vlug van geest en schittert in de conservatie even zeer als mevr. Decrais by het regelen van recepties en bals. Onvermoeid blyven de Belgische afgevaardigden zoeken naar een kieswet. Het dreigt met de kies rechtregeling voor den Senaat weer te gaan als met die voor de Kamer. Hoopen voorstellen komen ter tafel.... alle worden verworpen en men begint op nieuw. Gisteren poogde de vereenigde rechterzijde van Kamer en Senaat de leegte, die defer het besluit van verleden week ontstaan was, weder aan te vullen. Vyf nieuwe voorstellen werden gehoord, maar er werd geen besluit genomen. En de vereenigde de mocratische linkerzijde nam dienzelfden dag het wan hopig besluie, maar genoegen te nemen met de be staande regeling tenzy nog een voorstel mocht worden gedaan dat haar bevredigt. De minister van finanaiën deelde in de Italiaansohe Kamer mede, dat met de Latynsche mogendheden onderhandelingen zyn aangeknoopt over hot vraag stuk van den geldomloop. De Kamsr heeft met 216 tegen 82 stemmen de begrooting van ontvangsten goedgekeurd. Degeheele begrooting is nu aangenomen. Zitting van Woensdag 88 Juni 1898. De volgende personen zyn veroordeeld wegens: Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. C. S. (Nieuwe Hnven) te Gouda, tot 60 of 30 dageo hechtenis. Io. plegen van straatsohendery. 8o. verwekken van nachtelijk rumoer. 8o. openbare dronkenschap. F. H. (Peperstraat) te Gonda, tot 8 geldboeten van 8 of 8 dagen heobtenis voor alko boete. Verwekken van naohtelyk rumoer. M. D. (Lange Dwaratraat) te Gouda, tot I of 8 dagen hechtenis. Spelen met geld op de openbare straat. L. A. (Korte Akkeren) en B. J. L. (Heerenkade) te Gouda, iader tot 0,50 of 1 dag hechtenis J. V. (Lazaruskade) te Gouda, 1. of I dag hechtenis. Anders dan stapvoets rijden in de Korte Groenendaal te Gouda A. V. te Moordrecht tot 0.50 of 1 dag hechtenis. Onbeheerd laten staan van eeu trekdier P. L. te Gouda, (Jaagpad), tot 5.— of 5 dagen hechtenis. Na het uur van sluiting in eec herberg aanwezig hebben van bezoekers A. K. te Gouda (Bogen) tot 1.of 8 dagen hechtenis Nachts viaschen zonder viachakte en zonder schrif- telyke vergunning. D. van V., te Moeroapellc, tot 2 geldboeten, van 8 of 3 dagen voor elke boete. In gesloten vischtyd viseohen in eens anders visoh- water zonder schriftelijke vergunning van den eigenaar. J. K., te Gouda, tot 2 goldboeton, elk van 2 of 2 dagen hechtenis voor elke boete. Te Gouda buiten openbare waterbakken verrichten van datgene waartoe die inrichtingen bestemd zijn. B. D B. (Spieringetraat) te Gouda, tot 1 of I dag heobtenis. Openbare dronkenschap gepleegd by 4e herhaling. B. 8., te Gouda, (Peperstraat), tot 1 week hechtenis en 6 maanden plaatsing in eene Rijkswerkinrich ting. G. 8., Moordrecht, tot 2 weken hechtenis en plaat sing in eene Rijkswerkinrichting.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2