7 Binnenland. Jf Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No, 6085. Zaterdag 1 Juli 1803. 33ste Jaargang. Aan onze Lezers 1 FEEiLLETO I A GOtMÏÏE COIIMCT. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ADVERTENTIÈN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. De Goudsche Courant, waarvan het eerste nummer versoheen op 2 Apnl 1862 en die dus reeds meer dan 3l jaren bestaat, was sedert haar oprichting iene onder neming van enkele ingezeteifen, die een kapitaaltje hadden bijeengebracht teneinde onze gemeente te verrijken met een plaat selijk nieuwsblad, waarvan men tot dien tijd verstoken was. Onder hun beheer is dit blad gaandeweg uitgebreid. Eerst tweemaal per week verschijnende (tot 1 Juli 1869), daarna driemaal in vergroot formaat, werd het op 1 Jan. 1889 éen dngblad, dat zich tot op heden heeft staande gehouden en niet zonder succes is werk zaam geweest tot verspreiding en verde diging der liberale beginselen op politiek febied. Met rechtmatige zelfvoldoening tranen wij zeggen, dat wij in die reeks van jaren, naar de mate van de beperkte middelen, waarover wij beschikken, steeds gewerkt hebben in dezelfde richting, de belangen'van stad en land bepleitende in vooruitstrevenden geest en rekening hou dende met de steeds wisselende behoeften, en denkbeelden van het oogenblik. Tan heden af is echter in die verhou ding een verandering gekomen. De te genwoordige aandeelhouders, wier kapitaal in verloop van tijd belangrijk in waarde is toegenomen, doch die natuurlijk in de allerlaatst^ jaren ten gevolge van de con currentie op journalistiek gebied niet meer zulk een goede rekening maakten als toen de GoudBche Courant het eenige locale blad was, hebben gemeend hun zaken te moeten liquideeren en zich aan verdere bemoeiing met dit blad te moeten onttrek ken. Wij betreuren dit besluit met het oog op de goede zaak die wij voorstaan, vooral daar de uitgave niet was onderno men met het oog op winst, maar om het algemeen belang te dienen. Dit stand punt der eerste oprichters is gebleken niet meer dat der laatste aandeelhouders te zijn. Deze opmerking houden zij ons ten goede, wanneer wij oprichters en aandeel houders van vroeger en later tijd hier onzen dank brengen voor de goede zorgen aan de administratie van dit blad besteed Wij spreken zeker ook uit naam onzer vrijzinnige vrienden, wanneer wij bun hulde brengen voor hun offervaardigheid, toen de onderneming nog hachelijk was, en voor de verstandige wijze, waarop zij hun taak als beheerders opgevat hebben, daar zij steeds der Redactie alle mogelijke vrijheid van meening lieten. Het ver heugt ons tenslotte te kunnen constatee- ren, dat zij, hun geld wagende voor het algemeen belang, niet onbeloond zjjn ge bleven; de aandeelen in dit blad zijn te vens een voordeelige geldbelegging geweest. De uitgevers van de Goudsche Courant zetten nu van heden af het blad voor eigen rekening voort. Zij doen dat in de overtuiging, dat er nog steeds behoefte bestaat aan een Courant, die de vragen van den dag, de belangen van stad en land bespreekt in beslist vrijzinnigen geest. Zij wenschen de Courant te doen blijven, wat ze steeds was, een orgaan, dat eene bepaalde meening voorstaat op staatkun dig gebied, dat, hoewel onafhankelijk en naar eigen inzichten oordeelende en spre kende, in het algemeen de beginselen volgt der liberale partij in Nederland. Do be hoefte en het nut van zulk een dagblad in een stad en een district als het onze, waar steeds groot verschil'van meening heerscht bij verkiezingen, kan kwalijk worden geloochend. Waar de andere partijen niet stilzitten, moet ook van onze zijde gezorgd worden voor verspreiding van verlichte denkbeelden en in kleine bladen ook de strijd worden aangebonden tegen allen, die den vooruitgang willen tegen houden of belemmeren. Onze uitgevers aarzqjcp dus niet den arbeid van 31 jaren in jlent iangeduiden zin voort te zetten. Zij ijrfMien hierbij op den steun van alle vrijzibnigen, wier zaak het blad zal be hartigen en vooral van de oude vrienden van ons blad, wier welwillende medewer king wij zoo lang hebben genoten. Wel licht wordt binnen korten tijd het aantal kiezers meer dan verdubbeldhet komi ons voor, dat de vooruitstrevenden onder onze stadgenooten en onder de invloedrijke burgers van het kiesdistrict onverstandig, zoo niet onverantwoordelijk zouden han delen, indien zij niet een eigen orgaan met alle kracht steunden, niet alleen door abonnement en door aanbeveling, maar Naar het Hoogduitech.) XVI. 68) Toen hy eohter rondzag, en zyn blik plotseling op bet lachende gezicht van vorstin Tautenstein viel, had hy het gevoel gehad, alsof hij zijn oogen mei de handen zou moeten bedekken, om zijn gedachten meester te blijven. De muziek zweeg. Clauttia wendde het hoofd om, en groette met een knikje de grootmeesteres en de beide hofdames, welke later waren binnenge treden, \erder richtte zij een paar woorden tot Prins Maiimiliaan over «deze allervervelendste. langdradige muziek," en eindelijk verwaardigde zy zich om baron von Nennder8cheidt aan te zien. Prins Maximiliaan ging achter haar staan, gaf Olivier een hand, en knikte vriendelijk tegon von Hovenklingon, waarna hy zich zeer gezellig met freule von Speyern onderhield, die ook in de logo van de von Nonnderscheidts was gezeten. Hoewel Maria-Louize nog niet aan het Hof was gepresen teerd geworden, wisselde de prins toch een aller- vriendelyksten groet met liaar, en aloeg het beeld schoon gezichtje, dat hem zoo vreugde-stralend aan zag, lang en ernstig gade. Onder dit alles door bewoog zich Claudia's waaier druk heen en weer. Olivier boog zich met een gloeiend gezicht tot haar over. „Zijt gij niet boos op mij, Doorluchtigheid, dat ik met al die rozen al mijn purperkleurige gedachten en mijn hopon en wenschen aan uwe voeten heb neergelegd P „De rozen hadden zeer veel doornen." „Hij plaagt u, wijl hij u bemint I" reciteerde hij op gedempten toon. „Buitendien had ik u ook een beteren smaak toegedacht 1" Zeg mij, wat eraan ontbrak." Claudia vlijdo zich dieper in haar stoel terug, zonder haar blik van hem af te houden. „Het is op zijn minst genomen barbaarsoh om een lila kanoer met roodo rozen te ontsieren." „Maak, dat ik uw salons leer kennen, dan zal ik mij aau zulk een vergrijp niet meer schuldig maken." Hy streek langzaam over zijn blonden knevelde breede gouden armband, het kenmerk van de staf— cavalerie, kwam yan onder uit de manchet glinsterend te voorschijn. Toen zij niet dadelijk antwoord gaf, maar integendeel wel wat brusk haar waaier weg wierp, on hiervoor in de plaats een bouquetje van lelietjes van dalen van den fluweelen loge-rand nam, vervolgde hij lachend; „Misschien is het dan alleen uit boosheid over mijn gebrek aan smaak geweest, dat gij u gisteren raiddag aan tafel zoo wreed over my hebt uitgelaten? Of was uw onmeedoogend gedrag slechts een demonstratie tegen de algemeens opinie, dat ik een flinke kranige vent ben, die met groot succes over alle mogelyke hinderpalen heen komt, die over afgronden springt, die hij zichzelf graven heeft, en zioh los weet te werken van gou ringen, welke hy zelf heeft gesmeed P" Zijn oogen blonken als vuur, terwyl er een on. ook door het plaatsen Tan aankondigingen, 'het geven van berichten en inlichtingen en het inzenden hunner beschouwingen over de vragen van den dag, die er altijd welkom zullen zijn. De uitgevers meenen in het belang hun ner onderneming te handelen door het for maat weder eenigszins te vergrooten, ten einde hot blad meer aanzien te geven en het gemakkelijker leesbaar temaken. Zij zullen zich beijveren in het geven van nieuws te voldoen aan alle rechtmatige eischen van het publiek en bedacht zijn op het aanbrengen van die verbeteringen, welke de ondervinding aan de hand mocht «even. Hiermede meenen wij genoeg gezegd te hebben om ons blad in zijn nieuw gewaad en in zijn veranderde omstandigheden bij het Goudsche lezende en adverteerende publiek in te leiden. Wij zetten onze oude taak voort in de overtuiging, dat wij daar mede het algemeen belang dienen en hopen, dat tal van nieuwe vrienden en lezers ons allengs zal komen steunen, omdat zij het eens zijn met onze opvatting van hetgeen de taak is der vrijzinnige partij. Alleen de hartelijke en welwillende medewerking onzer staatkundige vrienden kan op "den duur een blad als het onze in stand tfoen blijven. GOUDA, 30 Juli 1893. De heer D. K. de Koning Munting heeft met goed gevolg het propaedeutisch examen in de geneeskunde afgelegd aan de Universi teit te Amsterdam. In Juni werd in de Nutsspaarbank ingelegd 9265.86 en terugbetaald 7925.98. By de Woensdag te Delft door den directeur der artillerie-inrichtingen gehouden aanbeste ding was o a. voor perceel IX (versch. garens) minste inschryverde «Goudsche Machinale Garenspinnery» voor 606. Voor eenige dngen is door een bezoeker der zwemschool in een der kamertjes achtergelaten eea fraai gouden horloge, dat door den zwem meester Groenendal aan het Commissariaat van politie is gedeponeerd. De Zweminrichting a'hier mag zich dit jaar in een ruim bezoek verheugen. Tot heden zijn n 1. ingeschreven 60 dames- en 160 heeren-leden. Daar wellicht onbekendheid ,'met de voor naamste bepalingen oorzaak is, dat er nog sommige terugbly ven om van deze (voor Gouda eenige) gelegenheid te profiteeren, willen we even het volgende herinneren. De abonnementsprijs bedraagt voor één per soon uit een gezin 4 Gld., voor een tweede persoon uit hetzelfde gezin 3 Gld. en voor een derde, een vierde enz. 2 Gld. per persoon. Voor onderricht in de zwemkunst behoeft men slechts 2,50 per jaar te betalen. Ook als badinrichting verdient bovenge noemde gelegenheid aller sympathie. Voor niet-gesbonneerden zyn bons te ver- krygen a 15 oents. Dames kunnen daaren boven tegen vergoeding van 10 cents een pakje en heeren voor 5 cents een broek en handdoek huren. Voor dames is de inrichting geopend van half acht tot half elf voormiddags. In de maand Juli zullen in de Sociëteit «Ons Genoegen» de Concerten gegeven worden: Zondag 2 Juli Stafmuziekkorps 4e Regiment Infanterie. Directeur de Heer Mayn. Zondag 9 Juli Harmonie Muziek (kleine kapel van de Grenadiers). Directeur de Heer van der Linden. Zondag 16 Juli Stafmuziekkorps 4e Regiment Infanterie. Directeur de heer Mann. Zondag 23 Juli Stafmuziek van het 8e Re giment Huzaren. Directeur de Heer Waasdyk. Zondag 30 Juli Stafmuziek van de Kon. Milit. kapel van het Regiment Grenadiers en Jagers. Directeur de Heer van der Linden. By de ouders en verzorgers der jongens, welke de 2e Openbare burgerschool (hoofd de br. Leopold) bezoeken circuleert een adres aan den Raad, waarby verzocht wordt den Woensdag middag vry te maken. Waar de Hoogere Burgerschool en het Gym nasium zoowel als de Tweede Burgerschool voor meisjes dezen middag geen lessen hebben, komt dit verzoek ons alleszins gegrond voor. Van de jeugd wordt tegenwoordig genoeg ge vergd om haar een enkelen vryen namiddag midden in de week niet te onthouden. De kinderen uit den stand, welke deze school be zoeken, zullen wel beziggehouden worden of stuimige, hartstochtelijke klank in zijn stem lag. Het orkest deed de eerste noten der ouverture van den „Propheet" hooren. Claudia boog zich meer naar voren, en zag met oen eigenaardig glinsterenden blik den kuappon man, die naast haar was gezeten, aan. „En als ik nn eens uit volle overtuiging gesproken had P" spotte zy op haar innomende manier. „Kom, ik zal u eens een raadsel opgoven „Reken er dan op, dat ik met moeite mijn beetje verstand zal kunnen byeenhouden." „Welk verschil bestaat er tusschen Maria Stuart en uP" „Blees me 1 een hemelsbreed versohil 1" „Toch niet I" Zy sloeg do oogen neer, zoodat haar lange wimpers donkere schaduwen op hare wangen toekenden en als in gedachten verzonken, boog zy haar goudlokkig hoofdje terug. „Maria Stuart was beter dan haar roep, en gij P" „En is bij mij myn naam beter dan ik zelf ben P" Hij lachte zacht„Wilt gij my doen gelooven, dat gy dat afkeurt P" Zij Degon nu ook te lachen, daarop bracht zy de lelietjes van dalen diobt aan haar mond, zoodat de zoete bloemengeur ook Olivier bereikte, en met vu rige blikken zag zy door de bloemen tot hem op. „Dat hebt gy mooi geraden 1 Brave mecschen zijn vervelend. Daar ik dus niet uit rancune tegen t u party heb getrokken, moet ik dus een andore reden gehad hebben, maar wat voor reden P" „Neem die bloemen weg, ik zou iu staat zyn er u ten aanzien van de geheele wereld van te berooven." Zij bleef in dezelfde houding zitten, en keek de zaal eens rond. „Ik vraag u nogmaals, wat voor bedoeling kan ik daarmee gehad hebben P" „Het peinzen over die vraag heeft mij haast krank- zinnig gemaakt. Wat heb ik toch tegen u misdaan, dat gy u zoo op mij wreekt?" Aohter haar bouquet lachte zy hem zoo koket toe, dat het bloed hem ziedend naar het hoofd steeg. „Hebt gy aan my gotwyfeldP Wat zyt gy komiohtig 1 Hoe zou ik my door u het hof kunnen laten maken, als ik van de daken uitbazuinde„ik vind hem betooverend 1" Voor het oog tan óe wereld heb ik een zeer slechte opinie van u, en sleohts op verzoek van den Groothertog bemoei ik my meer met u, dan met de andere heeren van het Hof, om misschien een goede meening over n te kannen krygen. Begint gij nu te begrijpen P „Uwe Doorluchtigheid1" „Men is steeds op voet van oorlog met de pu blieke opinie, en das dient men wel nu eu dan krygslisten te gebruiken. Gy zijt myn bondgenoot maar draagt voorioopig myn kleuren slechts op uw hart en niet op uw helm." Zonder zyn antwoord af te wachten, wendde zy zioh met het onverschilligste gezicht, dat men be denken Van, tot prins Maximiliaan, die aan haar andore zyde bad plaats genomen, en vertelde hem, dat de Erfgroothertogin het lumineuze idee had gehad, om den dominé van St. Brigitta voor morgen middag op eene andiëutio te ontbieden, ten einde zioh door hem over het hospitaal te doen inlichten i «Gy hebt u in het geheel nog niet uitgelaten over zyn preek van gisteren, Hoogheid 1" De prins trok lachencf de schouders op. „Ik heb niet spoedig een oordee''gevormd, maar myn eerste indruk blyft gewoonlyk onveranderd, en die waa goed." (Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1