WE. Maandag 3 Juli 1893. Gemeentezaken. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Juli 1893, <kVS 1 werkend. IS c. a. Posthuis met m WINKEL- S gemerkt 154 gunstigst gesi- e Dorpstraat, [emeente W, O- E L TT IZ. BINNENLAND. No, 6086. FEUILLETON a o. nin-aehalte. erkooping HT. IAMÖSCH0EM8M HER Waddinxveen, i van Mejnfvr. De Uitgave dezei1 Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zön- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1-70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. benklodt. 10S. Rechtbank 'SHV18 ten cao in hart r, delicieus# es dranks. n 45 cent, kop Cum. inketbakkers voor fiOÏDSCHE COURANT re, FI-, re C 34/35. n, 39 centiaren tot verkoop n, bevat ruime Kolfbaan c.a., ers, Stallingen gen enz. enz. uden de Open- id goed, 2 Se ringen van den Naar het Hooffduitsch.) XVI. loet het grjjze verdwijnen, t, is onscha- niet. Prjjs per dubbele jJ.A.CATS, st 15 ct. per Bbabjer tot 1 r, komende de af voor reke- jrondlasten tot rd. onderlicht ten MOLENAAR Vaddinxveen. der wel verstaan, hoewel het merkwaardig is, dat de progressieve vermogens- en be drijfsbelasting voor het Rijk is afgestemd door het meerendeelder anti-revolutionairen en bijna alle katholieken en verdedigd door de liberale regeering en kamerleden. Wij (hebben niets tegen progressieve hef fingen. De heer Dercksen heeft voor de gemeente reeds een voorstel gedaan, dat bij B. en W. in overweging is, daar zij zelven zich met het onderwerp bezighou den. Die zaak komt dus te harer tijd aan de orde en kan grondig worden bespro ken, ook zonder dat het personeel in delf raad behoeft te veranderen. Hiermede hebben wij het voornaamste' der bovengenoemde verkiezingsmanifesten gereleveerd. Het tegenwoordige oogenblik, nu weer verkiezingen aan de orde komen, leek ons daartoe het meest geschikt. Wel licht dat de Tergouwsche nog wel van ons een goeden raad wil aannemen. Spreek toch niet te veel van de puissant-rijke Nabobs, die men hier vindt, en dreig niet met 6 h 7 pet. inkomstenbelasting de eenvoudigste burgerman lacht met der gelijke overdrijving en ge verspeelt noo- deloos uw weinigje krediet. tot het allernoodzakelijkste te bepalen.” Wij hebben gemeend deze woorden van onzen geaehten burgemeester in herinne ring te moeten brengen, omdat zij in April blijkbaar toevallig, door de genoemde kies vereenigingen en de Tergouwsche over het hoofd zijn gezien. Deze heeren hebben de edele gewoonte hun verkiezingsstukken den laatsten morgen onder de deur te schuiven, als rectificatie niet meer mogelijk is. Met voordacht hebben wij met onze kleine herinnering tot nu gewacht, anders waren de heeren wellicht de weerlegging in Juli weer vergeten. Een ander argument was de viool, die de zoon van een hunner bekenden kreeg zonder de noodige lessen namelijk het Gymnasium, een geschenk van den heer Zijnen, waarvan de stad de leeraren (N. B. half) bekostigen moet. Daarover is al zooveel gezegd, dat wij thans er over zwijgen. Naar onze meening behoort onder bet allernoodigste, dat de heer IJzendoorn noemde, een volledig stel scholen voor alle standen. Zoo denkt er ook de heer Visser in Gorkum over, want daar onderhoudt de stad (12000 zielen) niet alleen een vol ledig Gymnasium, maar ook eene stede- lijke h. burgerschool met 5 j. o. Zeker is het, dat de stad er meer van profiteert dan de Tergouwsche denkt, die meent dat zulks afloopt met een boterham en kop koffie of een glas melk. Verder verweet het strooibiljet aan de Stedelijke regeering, dat het in de vette jaren niet gespaard had. Maar de heeren weten toch wel, dat de gemeenten geen spaarpotjes mogen maken, maar dat het overschot van de vorige rekening dadelijk op de nieuwe begroeting komt. Gouda heeft jaren geprofiteerd van de buiten ver wachting hooge ontvangsten der scheep vaartrechten. Dat is nu helaas uit, en andere bronnen van inkomsten noodzake lijk, maar men bedenke, dat de lasten hier in Gouda thans vergelijkenderwijs zeer laag zijn. Belastingvermindering wenschen wij niet, zeggen het strooibiljet en de Tergouwsche verder. Wel verlichting van den belasting druk d. i. billijker verdeeling naar draag kracht, progressieve heffing. Nu, daarom trent kunnen de verschillende partijen elkan- en tot nadenken, maar eerst, wanneer ik muziek hoor, komt het godsdienstig gevoel.” „En gij hebt daarop geantwoord //Dat schijnt mij de toetssteen van ware liefde toe, dat men het verlangen voelt ontstaan, om te samen met de ge liefde de handen tot het gebed te vouwen. Elke liefde vindt haar oorsprong in de hoogste liefde, en hoe meer wij door de liefde ten hemel blikken, hoe meer wij begeeren ons met het Goddelyke te ver eenzelvigen, des te hechter en warer zal die liefde zijn I” Haar wangen kleurden zich en nis verheerlijkt straalde haar blik op het gelaat van den graaf, die met willende stem fluisterend vervolgde: „En er werden plannen beraamd, om in den zomer als man en vrouw naar Hersabrunn terug te gaan, en als inbegrip van de grootste gelukzaligheid in de kleine woudkapel rond te dwalen, waar de zonne stralen als altaarkaarsen schitteren, en de vogels de hoogmis zingen z/En dan naar bet meer, waar de gele waterlelies bloeien en het breede riet fluistert «En waarover de klokketonen luiden, en in uw hart weerklinken alstWat heb ik u toch lief, Maria-Louize 1” Daar ontglipt de waaier aan haar hand, en valt kletterend op den grond. De slanke gedaante der jonge vrouw werd plotseling ais door een rilling bevangen, zij verbleekte zelfs tot in haar lippen, on strak staart zij den man aan, die baar ver, ver weg gevoerd beeft met haar gedachten naar een verloren paradijs, en die haar na in de oogen ziet, zoo geheel anders dan vroeger.... zoo onverklaarbaar anders, Hy had zich gebakt, om den waaier op te rapen. 63) „Een uitstekend spreker, een schitterend redenaars talent. Ik kan my begrijpen, dat de menschep met hem wegloopen. Ik zeide gisteren tegen Zijn Ko ninklijke Hoogheid, den Groothertog„Die man doet my aan een koningstijger denkenzoo hij toeliet dat men hem aan banden legde, zou hij een sieraad en glanspunt van den staat kunnen worden, maar ah hij den nek niet buigen wil, en zijn eigen weg ver kiest te gaan...,” „Dan Tot tydverdryf beet Claudia in een rozeblad, zoodat haar tanden in het purperfluweel werden afgedrukt. ,/Dan Nu, ik verbeeld my zoo, dal zich dan sym bolisch de strijd zal herhalen, die zoo dikwyls in kindersprookjes voorkomt, en die daarmee eindigt, dat koning Nobol eindelyk zijn tanden laat zipn, en den tijger er aan herinnert, hoe verkeerd het is, om op het land van een mach tiger heer te jagen lf* Vorstin Tanrenstein zag weer in de zaal rood, en glimlachte op de manier van het kleine plafondengeltjo boven haar, dat begeerig zyn handjes naar een ster uitstrekt om die nog booger met zich jop te voeren, of om die naar omlaag te rukken Wie zal het zeggen I Nennderschoidt hield zyn oogen niet van haar af. In den loop dezer maand valt de perio dieke verkiezing voor jzes leden van den gemeenteraad. Wij hebben onlangs me degedeeld, welke heeren aan de beurt van aftreding zijn. Het is het geheele college van Burg, en Weth. benevens de heeren Hoogenboom, Dercksen en Steens Zijnen. Zoo oppervlakkig zou men zeggenVeel strijd zal er bij die gelegenheid niet wezen. Immers vier dezer leden zijn herhaaldelijk door het vertrouwen hunner medeburgers met een mandaat bekleed, terwijl de ver kiezing der beide jongste leden nog zoo versch is, dat men moeilijk kan aanne men, dat de meening der meerderheid te hunnen opzichte zoo spoedig zou zijn ver anderd. Nu, wij voor ons zouden er niet tegen zijn in alle kalmte het mandaat der aftredenden en bloc te hernieuwen. Ook dat van den heer Dercksen, die vroeger onze stem niet gehad heeft, omdat wij van den stelregel uitgaan, dat slechts zeer over wegende redenen het uitwerpen van zitting hebbende raadsleden wettigen. Verschil in politieke richting nu achten wij daartoe niet. Intusschen het oordeel over de can- didaten behoort in de eerste plaats aan de kiesvereenigingenwij wenschen dus ons definitief oordeel op te schorten totdat deze gesproken hebben. Alleen zouden wij gaarne zien, dat de voorbereidende werk zaamheden der verkiezing niet werden uit gesteld tot de allerlaatste dagen. Het kan echter zijn, dat er van den een of anderen kant strijd komt. Dan loopt die natuurlijk over gemeentezaken, die vroeger ook al besproken zijn, want nieuwe quaestiën kennen wij niet. Om ons ge heugen weer wat op te frisschen hebben wij weer eens ter hand genomen, wat er in April jl. verhandeld is bij de verkiezing van den heer Zijnen. Voor ons ligt het strooibiljet van de besturen der Roomsch- Katholieke en der an ti-revolutionaire kies vereenigingen en de toen door de Tergouw sche verspreide Verkiezingsbode. Daarin wordt voornamelijk als storm ram gebezigd, de financieele toestand der gemeente die, als vanzelf spreekt, niet gun stig wordt beoordeeld. Een der hoofd- GOUDA, 1 Juli 1893. Naar aanleiding van ons bericht over den vrfien Woensdag-middag op de school Leopold maakt men ons de opmerking, dat de regeling der schooltijden enz. volgens de Wet op het lager onderwijs niet behoort tot de bevoegd heid van den Baad. Dit is ook zoo. Het was eene vergissing van onzen berichtgever. De adressanten zjjn wjjzer geweest en hebben hun adres gericht tot het college van Burg, en Weth. Overigens is het bericht juist. Heden 1 Juli nemen de herkozen qn ge kozen leden van de Nederl. Herv. Gemeente alhier zitting. Wfi deelen daarom mede hoe thans dit bestuur is samengesteld. KERKVOOGDEN. Orde van aftreding. 1895. G. Straver. C. Hoogenboom. 1897. W. J. Fortuijn Droogleever. „Wy hebben ons vergist, mevrouw,” mompelde hij tusschen lijn tanden, „in de woudkapel ligt sheeuw, en de klokken luiden niet meer voor hen, wier hart gebroken is.” Het was haar, of een duizeling haar aangreep. Doch op eens voelde zij een hand op haar schouder, en een stem, zoo helder en vol, als het klokgelui op het meer, klonk in haar oor: „God zegene u, Maria-Louize 1” Het was Fides von Speyern. XVII. De sneeuwvlokken vierden carnaval. Nog nooit hadden zij zoo dol en overmoedig door de lucht gedwarreld, nog nooit hadden zij in zulke phantas- tische dansen rondgezwaaid als nu, terwijl de gees telijke van St. Brigitta, zijn jas vast om zich heen getrokken, er haastig doorschreed. Zy vergezelden hem door het park, dat als uitgestorven was, en waar de wind zacht klagend door de dorre Ukken streek. Zij wierpen zich met onstuimige liefkoozin- gen aan zyn borst, en glinsterden op den grooten donkerbruinen baard, die het gelaat golvend omlijstte. Vroeger had hy zoo’n sneeuwjacht altyd zeer aardig gevonden, en had dan de kleine vlokjes met zijn oogen gevolgd, zooals zij heen en weer dwarrel den, en zyn jas als met zilversterretjes bestrooiden vandaag liep hy met gebogen hoofd, als in diep nadenken verzonken, en hy stak zelfs dwars over het fluweelzachte grasveld heen, om zyn weg iets te bekorten. {Wordt wrve^J.) argumenten was, dat de liberale heer Vis ser (afgevaardigde van Gorinchem ter Prov. Staten) heeft gezegd Gouda is in mijn oog een rijk man, die arm is omdat hij te rijk leeft” en dat geen liberaal dat had kunnen weerleggen. Wij veroorloven ons de opmerking, dat weerlegging niet noodig was omdat die reeds geschied was in de zelfde vergadering, waar de heer Visser zijn merkwaardig oordeel uitsprak. De heer Van Bergen IJzendoorn zeide toen „De heer Visser heeft gesproken van den financieelen toestand van Gouda en be weerd, dat Mie gemeente het verlies in hare inkomsten wel zou kunnen lijden. Im mere, hij had de begrooting van de ge meente ingezien en daaruit was hem ge bleken. dat hare huishouding op ruimen voet was ingericht. Uit niets bleek dat Gouda eene arme gemeente was. De ge heele inrichting van het uishouden dat was, meen ik, zgne bedoeling, zou dan ook aanmerkelijk kunnen worden inge krompen. Het verwondert mij zeer deze bewering van die zijde te hooren, van het geachte lid uit Gorinchem, van den nian die op de samenstelling van de begrooting voor die gemeente zoo’n machtigen invloed uitoefent. Hij heeft de begrooting van Gouda aan een onderzoek onderworpen, en ik was toevallig in de gelegenheid die van Gorinchem eens in te zien. Daarbij is mij gebleken, dat de laatste in verhou ding veel hooger is dan die van Gouda. Gorinchem heeft met een bevolking van 11,792 zielen eene begrooting van ƒ245,817 terwjjl die van Gouda met 20,000 inwo ners niet hooger is dan f 337,000. Dus een aanmerkelijk verschil in het voordeel van Gouda. Daaruit blijkt, dat de huis houding van Gouda alles behalve luxueus is ingericht. Anders zou in die van Go rinchem eene buitengewone weelde moeten heerschen. Ieder lid van deze vergadering zal mij wel willen toestemmen, dat eene begrooting van ruim f 330,000 voor eene stad van 20,000 zielen eene zeer lage is. Vooral als men daarbij in aanmerking neemt de belangrijke werken, die Gouda heeft te onderhouden, zoo binnen als buiten de gemeente. Het dagelijksche bestuur, in overeenstemming met den Gemeenteraad, ziet zjch dan ook genoodzaakt de uitgaven hij volgde haar blik, en stuitte op Collander. Een schaduw vloog over zijn voorhoofd. Toen de symphonie uit was, wendde Goseck jsicli tot Maria-Louize, en vroeg haar, hoe dergelyke klassieke muziek haar beviel. Zij schudde nadenkend haar hoofdje. „Ik begrijp de muziek niet genoeg, om zo ten volle te kunnen genieten, en daarbij keu ik ook de groote meesters te weinig, om mij door bun namen te laten influenceeren. Ik sta tegenover ieder werk op een vrij en onbevooroordeeld stand punt, en laat de macht der tonen op mij in werken. De muziek, die daar zooeven gespeeld is, was te verward en te ingewikkeld voor het beetje muzikaal gevoel, dat ik heb, om die geheel te kunnen vatten; ik begrijp die nog niet, maar heb toch het vage gevoel, dat het iets heerlyks, iets grootsch was. Ditzelfde heb ik wanneer ik een kerk binnenkom. Met een enkelen blik kan ik die overweldigende ruimte met al dat kostbare snijwerk, die beelden en die grootsche zuilen niet omvatten, maar ik voel, dat ik op heiligen grond sta, en dat alles om mij heen door de hoogste volmaking gewyd is, al kan ik juist niet zeggen, waarin al die kunst cg pracht bestaat. Zoo kan ik ouk deze symphonie niet met het oor van den musicus ontleden, maar ik ben mij toch bewust, dat ik een goddelijke schepping hoor.” Eenvoudig en ongekunsteld zeide zij dit, met die lieve kinderiyke uitdrukking op haar gezicht, waaruit toch zooveel geestesgloed straalde, als een schitte rende goudader in een donkere schacht. Sr kwam loven in Goseck’s gezicht, terwijl hy zich tot haar over boog. „Zoodanig beschouwt gij ook de kerkmuziek. Ik ral het nooit vergeten, hoe gij my schroeft,Het huis Gods stemt my ootmoedig ADVEBTENTIÉN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 8

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1