n Al! 1.1 I 33ste Jaargang. Dinsdag 4 Juli 1893. No. 6087. I Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. B FGOED BINNENLAND. maak!! - f FEUILLETON. f inkman Zoon. jTER, r I1G AARDEN. 7111893, ure. 1 1, te GOUDA. erman, it, tra Stout 't van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 5 voorwerpen daarmede «"o aan, weet woord De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. gangsbewijzen van de Sted. NDEBGOED, jthoudera, af l,»0. ÏD EEEX geregeld róór 2 uur. Naar het Hoogduittch.) XVII. CHE 30UKANT. D 93. sich bij voort- i LEVERING nit de Bron- i heeft welwil- mmers op zich l 1893, re, dadeljjk na ran het Kroon- LIG RECHT- (iOlMHE COURANT reerde Orgel eer i van de Solo- 4uz. School REE DE, Solo ’s 'oor JiVM». ieer van Berg in Ammerstol, der enz. IAHLSTEDE. Zwakken en irkende Drank n, wordt door HEN ndache Cou- onden door het EHNKMAN en .aatsenappy v oinaruing» i een pleiziervaart georganiseei d Amsterdam, waarvan 180 personen gc- De Stoomboot-Maatschappy «Volharding» heeft gisteren naar bruik maakten. De Stoomboot IJsel II maakte gisteren een extra-reis naar den Hoek van Holland, hiervan maakten 250 personen gebruik. ADVERTENTIËN worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. T,-i," By de aankomst der Salonboot IJsel II* gisteren avond alhier geraakte de conducteur Krjjgsman te water, die evenwel spoedig op het drooge werd gebracht. De heer H. G. van Os, alher. is geslaagd voor het examen als adspiranl-gemeentesecre- taris of ambtenaar ter secretarie, dat van wege de Nederl. vereeniging voor gemeentebelangen te ’sGravenhage wordt gehouden. ^GOUDA, 3 Juli 1893. Aan het nieuwe lid der Tweede Kamer vo »r ons kiesdistrict, den heer Valette, is op zyne aanvrage een jaar verlof verleend i Is leeraar der ryks hoogere burgerschool, op voorwaarde dat hij de kosten drage zyner vervanging ge durende dit tijdvak. J 0.67% 0.75 1-171/, 1.35 ontant.) s, Tabletten, gate prijzen bij Tiendew. i gerenomeerde 'enever, ier flesch. 64) Eind el ijk hield hij stand onder de met glas be dekte portiek van hel paleis van den Erfprinshier schudde hij eerst de sneeuw van zich af, en daarna betrad bjj, terwjjl de in kostbare livrei gekloede portier met den driekanten steek op en de roode sjerp om, zwijgend beleefd de deur voor hem opende, de verwarmde, hooggewelfde vestibule. De muren waren mot breede gobelins bedekt, ondor lang uitgetande palmbladeren klaterde een fontein, en aan weerskanten, tusschen zuilen van donker porphidr in, slingerden zioh twee ijzeren trappen, met tapyten belegd, naar boven. Twee lakeien, die samen keuvelend op den rand van een antieke tafel waren gezeten, vlogen op, en kwamen met een vragenden blik naar hem toe. wik ben tegen één uur op audiëntie ontboden, waar moet ik heengaan P” «Zeer wel, hoogeerwaarde, wilt gij u eerst in schrijven? De boeken liggen opengeslagen in de kamer hiernaast I” »Moet men zich telkens opnieuw voor een audiëntie inschrijven?” De eene lakei trok de schouders op, zijn collega echter boog vol dienstijver het hoofd. MZonder uit sondering; ia uw hoogeerwaarde door de Erfgroot- laatsten, na een streng geneeskundig onder zoek, niet alleen veel meer kundigheden wor den vereischt, maar het aan hen is opgedragen voor meer dan de helft der staatsinkomsten tegen de fraude te waken, waarvan dikwyls vele gevaren en onaangenaamheden zyn ver bonden en eerlykheid, gezond oordeel in het toepassen van wetten en besluiten, gepaard aan nauwgezette en onvermoeide plichtsbe trachting, met deze inkomsten in het nauwste verband staan. De Hoog e Raad heeft ontzegd de vroeger vermelde vordering van A. J. v. H. tegen den Staat der Nederlanden, tot bekoming van schadevergoeding, op grond, dat eischers pak schuit in de Gouwe, nabij Waddingsveen, zou zyn aang varen en beschadigd door een torpe doboot van den Staat. haar aan, en deed haar sierlijke gestalte langer scbjjnen, dan zij inderdaad was. Een diadeem van topazen schitterde tusschen het blonde baar. Met lieftalligen glimlach begroette zij Collander, als een ouden bekende, met een nauw merkbaar knikje, en nam hem van het hoofd tot de voeten op, terwijl hij, diep kleurend, haastig voor haar boog. Ik wist, dat gij hier waart, en kwam binnen in de hoop u te zien I” «Uwe Doorluchtigheid is wel zeer goed....” Volstrekt niet, alleen maar nieuwsgierig. Gij hadt het ongeluk, mijn belangstelling op te wekken van het oogenblik af, dat ik u op hot bal in de opera bespeurde.” Zij zette zich op den divan neder, en vergunde hem met een zwijgend, onverschillig gebaar naast haar plaats te nemen. //Gij zult u nu eenmaal naar een vrouwengril moeten schikken, en mij thans te woord staan.” Als Uwe Doorluchtigheid zulk een benijdens- waardige onderscheiding een ongeluk noemt, dan zou ik voor het eerst van mijn leven wenschen een on gelukkig menvoh te zijn,” kwam er by Collander ai stotterend uit, bij hem, die steeds zijn woorden tot zyn beschikking had maar die op dit oogenblik geen beter antwoord kon vinden. Een geluid, als het ruisohen der zeo suisde hem in de ooren. Gij zyt by de Erfgroothertogin ontboden, gij ook, aan wien gij dit te danken hebt?” Zijn gelaat helderde op<Ik durf hel haast niet vermoeden.” Dat zou mij spijten. Ik hield u voor een onver- saagden waaghals, die noch verlegenheid, noch vrees, noch grenzen kent!” Aau den minister vau financiën is een adres gericht door het bestuur der «Vereeniging van kommiezen bij ’s ryks belastingen in Neder land,» waarin opnieuw het verzoek wordt ge daan de traktementen dezer kommiezen te ver- hoogen. O. a. wordt gezegd, dat het Departement van justitie, de onvoldoende bezoldiging der lagere ambtenaren erkennende, die der rijks- veldwachters heeft gebracht3e klasse op 640; 2e klasse op 765 en le klasse op f 825 'sjaars, behalve vrye bovenkleeding. Mitsdien verkeeren de ryksveld wachters thans, in tegenstelling van vroeger, in eene veel f)etere financieele positie dan de .kommiezen bij ’s rijks belastingen, ofschoon van deze hertogin ontboden? Gelieve mij dan te volgen!” En dit zeggende, sloeg hij de Mempbisportière tor zijde, en trad onhoorbaar een klein zijvertrek binnen. Terwijl Collander schreef, leunde de lakei tegen de groote, groene kachel, die in het klein veel had van de kachel in den Artushof te Dantzig, en met zijn voet schoof bij het kleedje glad, dat over den vloer lag. De geestelyke deed andere handschoenen aan, streek zijn hoogen hoed glad en volgde toen zijn gegaloneerden wegwijzer. Het is sen geheel eigenaardige atmosfeer, die door vorstelijke paleizen zweeft. Overal hangt een plechtige rust en de zoete genren, die het geheele paleis doorwademen, benevelen en bedwelmen een ieder, die voor het eerst deze ruimte binnentreedt. Bovenaan de trap stond een kamerdienaar. //Hare Koninklijke Hoogheid de erfgroothertogin heeft zoo- even den architect Dr. Siebert, die met de plannen voor de nieuwe gebouwen van Charlottenruhe ge komen is, ontvangen. Daar Hare Koninklijke Hoog heid zich hiervoor zeer interesseert, zal dit onder houd wel van eenigen duur zyn, en dus laat Hoogst- dezelve den heer geestelyke verzoeken, een oogeo- blik te wil léri wachten I” Collander boog toestemmend, en begaf zich door een smallen gang naar een der reoeptie-salons. //Wilt gij zoo goed zyn plaats te nemen Op den tafel daar zal uw hoogeerwaarde lektuur vinden I” De dominé van Sint Brigitta bedankte, en achter hem viel de deur zonder gedruisoh dicht. Een oogenblik streek hij met de hand over de oogen, daarna zag hij rond. Welk een rustige, degelijke pracht om hem heen I Tusschen de breede vergulde lyaten, die de muren in vakken verdeelden, hingen de portretten der vorslyke voorouders, in vol ornaat en hermelijnen mantel, trotsche. welbe kende heldenfiguren uit de vaderlandsche geschie denis. Glinsterende bronzen kronen met roode waskaarsen er in hangop van het plafond, een pauw spreidt voor den haard zijn glanzend-metaalkeurige vederdos uit, en tusschen de met fiuweei bekleede stoelen en divans, in oudorwetschen berokken stijl vervaardigd, verheffen zioh allerlei zuilen, busten en vazen. Een klein tapisseriewerk, zeer eenvoudig en niet al te zorgvuldig van uitvoering valt hem op. Hij begeeft zich naar het tafeltje. «Aan royn lieve moeder, van Elisabeth Charlotte. Kerstmis 1886.” is met roode zijde in het middelste medaillon ge borduurd. Een werk der kleine prinses I Het is Collander te moede, alsof hij van ontroering met zyn hand over al die steekjes en kruisjes heen zou moeten strijken. Wat jaagt en dwarrelt die sneeuwstorm I Wat wordeu de boomen in het park heen en weer ge slingerd, en de kale takken bijna tegen de hooge spiegelruiten aangezwiept. Het vlamt en flikkert in den haard, en de schaduwen in de kamer worden hoe langer hoe zwarter. Het ia ah in een droom. Achter hem knarst een deur, en Collander, die juist een prachtwerk van George EbersEgypte in woord en beeld ter hand had genomen, keerde het hoofd om. Schielijk werd bet zware, ryk vergulde boek dichtgeslagen en neergelegd. Vorstin Tauten- stein stond tusschen de portières en ging met lang- zamen, eenigszins sleependen tred den geestelyke van Sint Brigitta tegemoet. Haar zwart fluweelen kleed met bont omzoomd! ruischte met langen sleep achter De Afdeeling Gouda» van het Ned. Ond. Genootschap zal Vrydag 14 Juli’s avonds 71/» uur eene vergadering houden ten huize van den heer Dam. Op de agenda komt onder meer voor bet bekende voorstel der afd. Amsterdam luidende De Algemeene Vergadering spreke als haar oordeel uit, dat ook voor den onderwijzer on verkort worde gehandhaafd het grondwettig recht, om getuigenis af te leggen van zijne beginselen op politiek of economisch gebied, welke ooken om zich aan te sluiten by elke niet bij eene wet, noch by een rechterlijk vonnis verboden véreeniging. Van de aangeboden gelegenheid om des Zondags voor verminderd tarief naar den Haag te gaan, maakten gisteren 435 personen ge bruik. Bij Kcjn. besluit is aan dr. J. H. Bakker Niamey er op zyn verzoek eervol ontslag ver leend als otf. van gez. 2de kl. bij de d.d schutterij alhier en in diens plaats benoemd dr. H. J. de Voogt, thans le luit. Verder werden Ibenoemd tot 2e luit. mr. M. M. Schim van der Loeff en A. Dortland, beiden thans schutter. Bij de inschrijving voor den nieuwen cursus van de rijkshoogere burgerschool hebben zich 47 candidaten aangemeld voor verschillende klassen (volk ond. en enkele lessen). Daar onder zyn 13 meisjes. Voor de le klasse zyn 32 adspiranten. Voor het stedelyk gymnasium hebben zich 13 nieuwe leerlingen aangegeven, waarvan 12 voor de le en 1 voor de 3e klasse. Hij vraagt of de Kamer niet verstandiger zou gedaan hebben eerst de geheele belasting hervorming af te doen, eer zy bet kiesrecht aan de orde stelde, doch nu dit eenmaal ge schied is, dringt de hoogleeraar er op aan, dat zy toch ook na die wet voortga met wet gevende)! arbeid en werke zoolang het dag is. De grondwettigheid der voorgestelde ont werpen nit te maken acht de schryver een ydel pogen, omdat de grondwet niets bepaalt en dus alle maat ter beoordeeling ontbreekt. De tijdens de grondwetsherziening geopperde stelsels zyn alle thans verwerpelijk, ook dat der huurwaarde, waarvan hy overigens de meeste sympathie heeft, omdat de belasting-» hervorming niet eerst is afgedaan. Men moet nu-trachten het stelsel der Re- geering zoo goed moge lijk te maken. In het kenteeken vul geschiktheid: lezen en schryven, zonder geregeld schoolbezoek, ligt zeker geen hechten grondslag, manr in de schriftelyke aanvraag ziet de schryver toch een belangrijken waarborg, vooral van belangstelling. Het zwakke punt ligt in de beoordeeling der aanvragen, zoodat scherp toezicht noodig is op de gemeen tebesturen die over de voldoendheid der aan vragen hebben te beslisse t. Meer bedenkingen heeft hy tegen het ken- teeken van welstand. Niet tegen het Voorzien in eigen onderhoud* wat voor relatieve onaf hankelijkheid groote waarde heeft, maar wel tegen datgene waaruit de Regeering het afleidt: het niet bedeeld zyn door een openbaar of ander bestuur. Door by voeging van de inschrijving in de bevolkingsregisters is een niet onbelangrijke verbetering aangebracht. Maar als voorname bezwaren blyven bestaan, dat de armbesturen het in hun macht hebben door al dan niet bedoeling personen tot kiezers te maken, wat nog door doelmatige bepalin gen is te keerenmaar vooral dat zoovele personen in ons land nog op andere wyze dan door besturen worden bedeeld. Door een van overheidswege georganiseerde armenzorg zou die onzekerheid verdwijnen, maar wellicht po litieke invloed zich doen gelden bij de armen zorg. Prof. De Louter zou, gelijk men bij de belastingwetten aangifte voorschrijft, ook voor bet kiesrecht mededeeling van particuliere be- deeling willen verlangen, zy 't ook zonder strafbedreiging, maar als burgerplicht in ’t belang der gemeenschap. Hy heeft tegen het stelsel der Regeering dus bezwaren, maar acht die niet onoverko melijk, behalve »de roekelooze onderstelling dat elk niet officieel bedeelde ook in eigen onderhoud vóórziet*. In den eisch van vesti ging in een gemeente ziet hij geen groote waarde, maar wel daarin dat geen bedeeling Op de vaordracht voor In onderwijzer aan de o. 1. school te Krimpen a/d IJsel komen voor de h h. K. van der Graaf te Lekkerkerk, H. Grendel te Ryswyk en W. Moelker te Kuilenburg. Mej Idema te Lekkerkerk is benoemd tot onderwijzeres te Andijk. Bodegraven is eeue nuttige instelling ryker geworden. Reeds sedert lang toch was men tot de overtuiging gekomen dat, niettegen staande de particuliere liefdadigheid, de onver- nv- mogende herstellende zieke» veelal behoefte kunst hebben aan versterkend voedsel. Om hierin zooveel mogelyk te voorzien, is, op ’t initiatief van een paar heeren, eene «Ziekenvoeding» opgericht, waarvan in den loop der vorige week de statuten zyn vastgesteld en tot be stuursleden zyn benoemd de heeren R. L. Martens, voorzitterK. Douws Dekker, secre- taris-penningmeésterJ. van Dam, van Ghesel Grothe en Ds. de Meyere. De Dames-Vereeniging >Neêrlands Welda digheid* te Utrecht stelt zich voor aldaar eene tentoonstelling van kunstvoorwerpen door da mes vervaardigd te houden van 28 September tot en met 1 October a.s., met daaiaan ver bonden wedstryd en verloting. Daar de Vereeniging zich ten doel stelt andere Ver- eenigingen van Liefdadigheid te steunen, en 'zy door het vestigen van Afdeelingen in an dere plaatsen van ons Vaderland eene natio nale Vereeniging hoopt te worden, zal de op brengst van deze tentoonstelling, ten bate komen van de Vereeniging Trouw aan Ko- ning en Vaderland,» welke Vereeniging onder de hooge Bescherming van H. M. de Konin- gin-Regentes de behoeftige oudstryders van 1830/31 steunt. Tevens stelt deze tentoon stelling de Nederlaudsche vrouw in de gele genheid te toonen wat zy op het gebied van t en vrouwelijke handwerken vermag te leveren. De tentoonstelling zal in 4 hoofdgroepen verdeeld zijn a. Schilderijen, teekeningen en beschilderde voorwerpen b. Kunstbloemen en versierd c. Kunstnaaldwerk d. Alles wat buiten de drie genoemde Af deelingen op het gebied van kunst, (letter kunde, muziek enz.) en vrouwelyke handwer ken kan geleverd worden. Tevens zullen er aan verbonden zyn eene afdeeling ter opluistering en eene historische afdeeling. Dames die wenschen in te zenden kunnen met duidelyke omschrijving van het in te zen den voorwerp en opgave van de benoodigde plaatsruimte zich wenden aan de secretaresse der tentoonstellings-commissie Mej. J. Vla- mingh Kiebèrt, Wittevrouwensingel, Utrecht, Programma’s der tentoonstelling zyn aan hetzelfde adres kosteloos verkrijgbaar. «De Gids» van Juli bevat een interessant artikel van Prof. De Louter te Utrecht over de kieswet.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1