m, ERE», IN. I BINNENLAND. m, het Dorp, het M. Meiiws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 33ste Jaargang. No, 6088. MUIS, is met Paihuis, en 77, met Poort. H 1 JULI 1893, offiehuis van te Waddinx- I en, estigden No- 2PIHGEN de Arrondis- Woensdag 5 Juli 1803. FEUILLKTOll. Juli 1893 1CAPELLE, «l erkooplng udissements- om), ing EEN, Fuli 1893, en, Boekhandelaar f 1.25, franco per door den Minister van financiën geraamd. j r dronken. bet kman& Zoon. gevraagd een jzoldigd Rijks- Breeder in I I R 1893. ïg- LRI 1894 af fiOUBSfflÊWlIRANT yr Volgens de «Haagsche Ct.» zon thans reeds, offiehuis van IVaddinxveen de LANGE, voor zoover ten i hoek van en ihterdijk, bin- zen waarvoor schreven zyn, Is, op franco ten kantore LARte Wad- worden ver- a, kadastrale ngsconditiën Benige Italianen, die in een woonwagen huisden en door de Haagsche Politie over de grenzen gebracht zouden worden zyn gisteren afgereisd, men vermoedt dat zij in de rich ting van .Gouda zjjn vertrokken, waarom hunne aanhouding bij de Politie is verzocht. ’t Wordt meer en meer smaak om losse bloemen in sierlyke vaasjes bijeen te houden. De heer Van Galen, Bleekerssingel, heeft een fraaie collectie in zijn étalage uitgestald, die werkelijk uitmunt boven alles wat we op dit gebied zagen. J. C. Romeijn, te Waddinx- van de Erfge- d. J. A. v. d. i Notaris xddinxveen^ re, licht heeft ontstoken ter verheldering van de geheole wereld. Voor dien tyd was het misschien een weldoende vlam, maar thans is die aangewakkerd tot een hellen vuurgloed, waaruit nu en dan hot dynamiet als dreigend weerlichten schiet.’’ Collander trok de wenkbrauwen samen. „Zyt gij katholiek, Doorluchtigheid P” Zij lachte smalend//Ik ben het geweest.” „En zyt gij protestant geworden P” Dit klonk als oen jubelkreet van zyn lippen. Zij echter schudde hot hoofdje, zoodat de topazen plotseling naar alle kanten stralen schoten. .Neen.” Ontnuchterd week hij torug. //Wat gelooft gij dan P” Langzaam boog zij zich naar hem toe, zóó dicht, dat haar gouden lokken hom vlak voor de oogon schitterden. Als oen zwarte, onheilspellende vloed golfde de fluweelen sleep voor zijn voeten, terwijl haar donkere oogen rol gloed met langen, fascinee- renden blik in de zijne achouwdeu. „Ik aanbid geen anderen God, dan de macht der liefde. Ik ben een echt kind van onzen verlichten tyd, geheel vrij, zoo wel physiek als moreel, vrij van allen ballast, die don geest in het stof terug houdt. Hoe of ik zoo geworden ben P Dit heb ik nog aan niemand tor wereld loevertrouwd, maar als gij het aan wilt hoo- ren, zal ik het u vertellen. Het is dezelfde soort van wijsheid, die in ons beider hoofd huist, de wijs heid die ons dringt, over alle conventioneele tradities heen te stappen, en een nieuwen weg te zoeken. Als gij mij op hot slot wilt komen bezoeken, dan zullen wij daar verder over uitweiden,” en dit zeggende, stond zij op en reikte hem do hand too. (Hordt vervolgd.') Gisteren geraakte op de Bleekerssingel een jongen te water, die echter heel spoedig weer op het droge was. Begeleid door zijn moeder eenige zingende kamerraadjes stormpas naar huis. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. toe, de Bank is de tydelyke ont blijft. Zoo mogelijk zorge de rceelen, nader te bieden. 1893. j van genoem- te WaddinX’ Kerk weg, de lidkade, Door den minister van justitie is aan de procureurs-generaal by de gerechtshoven eene circulaire gericht van den volgenden inhoud Bij de behandeling van verzoeken om gratie en op andere wyze kennis nemende van vele strafzaken, ontwaar ik menigmaal, dat zoowel door officieren van justitie als door ambtenaren van het openbaar ministerie hij kantongerech ten vervolgingen worden ingesteld, ook indien noch de openbare orde, noch het algemeen belang geacht kan worden die noodzakelijk of raadzaam te maken. Allereerst ligt wellicht de oorzaak daarvan bij de politie, die hier en daar en van alle door haar geconstateerde feiten, hoe onbelang rijk ook en onder welke soms zeer verscboo- nende omstandigheden ook gepleegd, proces verbaal schijnt op te maken. Deze meening vindt bevestiging in de toe neming van het aantal strafvervolgingen vooral in die streken des lands, waarin den laatsten tyd het politiekorps werd uitgebreid. De werkzaamheid der politie in het algemeen waardeerende,’ en overtuigd dat hare beambten dikwijls niet in staat zjjn met juisthei4 te be- oordeelen of zeker feit eene strafvervolging al dan niet rechtvaardigt, meen ik echter, dat in het beleid van het openbaar ministerie een correctief behoort gelegen te zyn tegen soms overdreven en daardoor schadelijken ijver. Een zoodanige opvatting van hunne taak blijkt intusschen niet altjjd bij alle vertegen- Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Naar wy vernemen, zal de Eerste Kamer tegen 19 dezer worden bijeengeroepen. Het voornemen is nog in dezelfde week de be drijfsbelasting in de afdeelingen te onderzoeken en eenige wetsontwerpen, waaronder het han- delstractaat met Spanje, af te doen. 65) En daar zulke menschen mij bijzonder aantrekken, heb ik mij over u ontfermd, en ben uw voorspraak geweest I Zijt gij er mij dankbaar voor P Hij drukte de handen tegen de borst. „Als iemand zich met storm op zee waagt, zonder iets anders onder de voeten dan de twee vermolmde planken «Moed en Vertrouwen,” die met één noodlottige wending kunnen wegzinken; niets dan „Vertrouwen op God” in handen, bet roer, dat eerst nog beproefd moet worden, of het wel hecht is en weerstand kan bieden, en daarby niets boven het hoofd dan oen hemel vol geloof en hoop, die door eiken storm kan bewolkt worden, als iemand zich onder die ongunstige omstandigheden aan de bruisende golven toevertrouwt, dan is dat wel een man, die uit eigen kracht door duisternis tot licht wil komen, een man die alles zonder schroom waagt, om te winnen. En toch is de grootste held nog maar een zwak mensch. Als de storm opeteekt, en de golven al hooger en wilder worden, zonder dat een zonnestraaltje zijn pad ver licht,. dan ziet hij nog wel eens om naar de kust, of hy geheel en al aan zijn lot is overgelaten. Het is geen hulp, die hij zoekt, want alleen wil hij zyn doel bereiken, maar hij zou gaarne twee zwakke, teedere vrouwenhanden in een gebed voor hem saam- „groote misschien" van het//hiernamaals” u ernst isP” Daarop lachte zy op nieuw, en schudde vertrou welijk haar hoofd. „Tegenover my kunt gy gerust het masker laten vallen, ik behoor niet tot die over gevoelige menigte, die op erwten knielt 1” Zichtbaar ontroerd keek hy >op, hoewel nog ge heel onder den invloed der verleidelijke betoovering, die deze eigenaardige persoonlijkheid op hem uit oefende. „En gij zijt toch bij my ter kerke ge weest, niettegenstaande gij mij hieldt voor iemand, die zich, lauter om de mensebheid met welluidende woorden te overeohreeuwen, op een vulkaan plaatste P” „Ter wille van uw persoonlijkheid kwam ik in do kerk, maar niet om uw preek.” „En gy zyt weer de kerk uitgegaan” zonder uw oordeel over mij gewijzigd te hebben Hy haalde diep adem, haar laatste woorden hadden /Weer het bloed naar zijn hoofd doen stijgen, met meeito hield hy de woorden terug, die hem op de lippen brandden. Langzaam, de geurige bloemen nog steeds voor haar mond houdend, zeide zij hiorop„Mijn oor deel over u is altijd goed geweest, en hoe langer hoe meer merk ik, dat ik mij niet in u vergist heb. Ik heb u steeds voor een geestvollen, en in elk geval gevaarlijken man gehouden, en nu ben ik er van overtuigd, dat gy ook een geschikt diplo maat zyt, die zich door niemand zonder uitzondering van de wijs laat brengen, noch in de kaarten laat zien. En daarin hebt gij volkomen gelijk. Gods dienst is onmisbar voor het volk en de groote menigte, en hoe straffer men de teugels aantrekt, des te beter en ordelijker de troep in ry en gelid marcheert. Ik ben er Luther, dien grooten her vormer, volstrekt niet dankbaar voor, dat hy een GOUDA, 4 Juli 1893. De heer I. IJssel de Schepper heeft met goed gevolg het eind-examen afgelegd aan de Openbare Handelsschool te Amsterdam. De heer N. Mynlieff is te Amsterdam ge slaagd voor het candidaats-examen in de ge- geneeskunde. Op de terugreis der Goudsche boot van hare pleizierreis naar den Hoek van Holland Zondag j. I. moet een artillerist, te Utrecht in garni zoen, twist hebben gekregen met een anderen passagier. De soldaat trok ten laatste, op tegenweer bedacht tegen een aantal lieden, die hem te lijf wilden, zijn wapen en brachl daarmede verschillende Verwondingen toe. Bij aankomst te Rotterdam wist hij te ontkomen aan dé woede van zijn mede passagiers. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Men schryft uit Utrecht: De opheffing van de Bank van leening, de inrichting welke een onontbeerlijk kwaad is gebleken en die door zeer velen wordt terug- gewenscht, heeft bij hen die, of in gemeen schap met anderen, of zelfstandig zich het lot der minderbedeelden aantrekken, eene stroo- ining doen ontstaan, lijnrecht gekant tegen de huizen van verkoop met recht van weder-in- koop. Het ligt voor de hand, dat daar waar bedrijfskapitaal ontbreekt, en zij die het zou den kunnen verstrekken dit weigeren te ver- leenen, de heropening der Bank tot de onmo gelijkheden behoort. Maar, zoo iemand over tuigd is van het nuttige of liever onontbeerlijke der bank, dan zal hij toegeven dat dit gebrek aan bedrijfsfondsen, het ontberen der instel ling dus, per se tot scbromelyk misbruik, tot woeker leiden zal. Hiertegen, (want ten allen tjjde hebben banken van leening bestaan en het volk ge red uit de klauwen der woekeraars) valt slechts aan te voeren dat de Bank is een noodzake lijk kwaad, en indien het kwade daarvan ons in het oog springt, welnu dan geve men eene zaak in ruil, welke aan allen voldoen moet, omdat zy bij ontvangst van geld niet tevens geriefelijkheden en voorwerpen van dagelyksch gebruik doet derven. Daarom stelt de Vereeniging tot verbete ring van armenzorgv in haar eerste orgaan- De nieuwe vice-precident van den Baad van State, jhr. mr. Johan Aemilius Abraham van Panhuys, is een man van 56-jarigen leeftjjd. Hij begon zyn ambtelyke loopbaan als burge meester van Rauwerderhem, daarna van Tjie- tjerksteradeel, om in 1880 benoemd te worden tot Burgemeester van Groningen. In 1883 volgde hy graaf Van Heiden op als Commis saris des Konings in de provincie Groningen, welke betrekking hij nu enkele maanden ge leden met die van Commissaris in de provincie Overysel verwisselde. De heer Van Panhuys staat bekend als een man van groote scherp zinnigheid, van onvermoeide werkzaamheid en energie, bovendien van echt vrijzinnige be ginselen. Geen twijfel of de keuze van dezen nog zoo krachtigen Staatsdienaar aan ’t hoofd van den Raad van State zal blijken een ge lukkige te zyn. nummer voor, eene »Algemeene onderlinge voorschot- en spaarvereenigingop te richten. Het betoog dat de oprichting eener zoodanige Vereeniging noodig is, steunt op dezen grond Nadat men van de Bank van leening tegen afgifte van kleedingstukken, huisraad enz. geld heeft erlangd, tobt men zich af en bezuinigt men, ten einde die bezittingen weer te kun nen terugvergpnis men echter deelhebber in de bedoelde Vereeniging, dan kan men hulp tegemoet zien van eene instelling welke men te voren, door eigen middelen, heeft tot stand gebracht. Intusschen, het feit ligt er ontbonden, en de geldnood, bering er van Vereeniging dat een door haar bedoeld lichaam tot stand komewant reeds nu zyn tal van woekerhuizen verrezen, en het licht voor de hand dat hy, wiens tydelijke armoede hem voerde in de armen van woekeraars, niet zoo spoedig zyne gewaardeerde hulp zal schenken aaü eene Vereeniging welke, hoe nuttig ook, uit den aard der zaak toch contribntie en daarmede een dergelyk offer zal eischen van de deelnemers. Zondag had te Arnhem eene vergadering plaats van weezen en oud-weezen van Neer- bosch, die thans te Arnhem of in de omstre ken wonen. Achtereenvolgens werden besproken de voeding en kleeding, de slaapzalen en de straffen. De meesten der twintig tegenwoor- digen spraken een ongunstig oordeel uit, zoo wel wat de drie eerste punten betreft als ten aanzien der straffen. Een der aanwezigen bracht in herinnering, dat een meisje, met huiswerk bezig, hare muts had afgezet, waarop mevrouw Van ’t Linden- gevouwen zien, en twee oogen, die als sterren in het duister blinken en hem schijnen te zeggen„Wy begrijpen uw strijd, en waken over o.” Met toenemende opwinding had Collander gespro ken. Het was, of een frissche koelte gekomen was, die den nevel van zijn verlegenheid had weggeblazen. Op eens zag hij een zekeren fijnen, wonderlyken trek om haar mond spelen, de zoete geur van narcissen steeg langzaam tot hem op, eu hulde hem als in een zoet-bedwelmendon sluier. „Wat vat gij uw beroep idealistisch op I” zeide zy mot een zoet lachje, «en wat weet de redenaar van Sint Brigitta zich door zoetvloeiende taal bij een vrouw gehoor te verschaffen 1 Juist zooals hij van den preekstoel af elks hart stormenderhand voor zich weet te winnen door zyn beeldrijke taal I Mijn waarde heer, uw vergelyking was treffend schoon, ofschoon ik dat„met gevouwen” handen als een kostelijke parodie op myzelve beschouw. Kyk, wy zijn nu geheel onder ons, laat ons dus oprecht samen spreken, zonder beeldspraak, even nuchter en pro zaïsch, als nu eenmaal alles in de wereld is, wanneer men de phantasie niet als dekmantel over de wer kelijkheid heen hangt." Eenigszins verlegen staarde hij haar aan. „Ik sgrijp n niet goed, Doorluchtigheid Zij maakte de beide prachtige rozen van haar boezem los, bracht ze vermoeid aan haar lippen, maar onderwijl flikkerde haar oog hem uitdagend aan. „Mon dien, gij zult mij toch niet wijs willen maken, dat het uw overtuiging is, al die mooie dingen, die gy met nog mooier woorden op den kansel verkondigt, en dat al dien heiligen toorn over d« verdorvenheid der wereld, en die vervoering voor het ofschoon de beschryving niet geheel is afge- loopen, op een opbrengst van de vermogens belasting van over de 12 millioen gerekend o kunnen worden, in plaats van de 8,700.000, stemmen aangenomen /Iaa» Aan IVfinio+ar von -Rncinrian «yarimmd- «Dp VPitrndorinrr ooi Gisterenavond is een gesleept wordend hooi- scheep in de Kromme Gouwe aan den grond gevaren, waardoor het lek werd en weldra zonk. Het zit thans nog half boven water aan den kant der Gouwkade even voor de brug van den Staatsspoorweg. en vergezeld door ging het in w hout, dit ziende, haar de beide haarvlechten afknipte. De volgende motie werd met algemeene «De vergadering van oud-weezen, gehouden op Zondag 2 Juli 1893, ten huize van L. Diepenhorst, Spijkerstraat No. 51 te Arnhem; gehoord de verschillende besprekingen, over de door hen ondervonden behandeling in de inrichting verklaren eenparig, dat de behandeling vry wel overeen stemt met de beschryving door den heer Van Houten gegeven in zyne bro chure Tevens dringt de vergadering er ten sterkste op aan, dat de heer Van ’t Lindenhout, in het belang der weesinrichting, eene aanklacht indiene bij de justitie, wegens de beleediging, voorkomende op pag. 22 der brochure van Deth.» Zaterdag j.l. kwam in zake Neerbosch te Arnhem voor den heer Rechter-Commissaris in verhoor het zoontje van den heer Van Deth. Het verhoor duurde van 101/, tot 31/# unr« met een half uur pauze om koffie te kunnen gebruiken. Ook waren daar gedagvaard en aanwezig de chef-klomponmaker met 3 jongens van de weesinrichting te Neerbosch. In de vorige opgave werd abusievelyk ge meld dat J. van ’tLindenhout zelve was ge dagvaard voor Maandag 3 Julidat is tot later uitgesteld. Op dien datum zal in verhoor worden ge nomen het dochtertje van den heer Van Deth. Naar wy vernemen is ook de heer E. Kwast, te Haarlem, gedagvaard, om in zake Neerbosch door den rechter te Arnhem gehoord te wor den. Gisteren zou hij voor den rechter van instructie verschynen. Te Krimpen aan den IJsel is een 3l/s jarig knaapje al spelende te water geraakt en ver-

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1