lm EN •A, I, Vrijdag 7 Juli 1893. No, 6090. 33ste Jaargang. BINNENLAND. 1O Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. L EL V SZ. I en I 1 ist. N, d met 1.90 at Echte g- atschappy 1T. ING. FEUILLETON. van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 1000 en Kaas Utrecht onder de tegen woor- Mei gaven de heer en wscheidts 03. Maria-Louize was aan het Hof voorgesteld gewor- GDI INIIF. COURANT op ia a fb lisjes 0.35 Neder- ide JHE der Zelf- e uitspat- »amen- in den im des aardigd ïreldbe- Stoll- «7JLS7S. Naar het Hoogduittch.) XVII. waar- 1 tot 19 van en 8 boven de 1000. In het ge heel werd 1067,65Va aan rente toegekend. gekookt oor da leis van 3) Als d van truiken. H. EL De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. afb. Prys verschrik- ugd lydt, snng, die 1 van een j hetVer- narkt 34, )t bedrag, en boek- Terwyl gisterenavond eene jonge vrouw in de IJselstraat te ’s-Gravenhage «De Oorlogs- kréet» ventte, werd zij plotseling ongesteld. Men bracht haar in een woning binnen, en weinige oogenblikken later schonk zij het leven aan een kleinen Heilsoldaat. Per raderbaar werd de jonge moeder naar het ziekenhuis vervoerd. ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. GOUDA, 6 Juli 1893. De heer R. Koniug te Gouda is benoemd tot onderdirecteur bij de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord. van afwisselende kon en warmte, waartegen zij zich niet had kunnen beschermen, de vingertoppen zijn door het naaien doorgeprikt. Hoe liefelijk en zacht had Claudia’s rechterhand, omschitterd van goud en diamanten, zich niet om de zyne gelegd! Maar Vorstin Tautenstein werkte ook niet voor haar brood, zooals dit rusteloos arbeidend en zorgzame meisje 1 Collander neemt met een opwelling van teederheid haar hand in de zyne, en drukt zijn lippen op de sporen van vlyt en huiaelyken arbeid. Wat is het hier stil en vreedzaam, maar toch ook hoe benauwd en armoedig. Nog nimmer heeft Collander desophn zoo hard gevdhden als vandaag. Martha is vroolyker en spraakzamer dan ooit. Zij vertelt hem van haar bezoek in het hospitaal, en van het overreden kind, dat zij op Hellmuth’s verzoek bezocht heeft. Hij hoort haar woorden wel, en knikt af en toe goed keurend, maar zijn gedachten dwalen ver af. Wat zijn haar aschblonde dikke vlechten burgerlijk een voudig tegen het hoofd opgebonden I In Claudia’s gouden lokken fonkelde een kroontje, zooals een koningin dat zou dragen. Het was bespottelyk haast had hij haar toegevoegd: „Ge moest u wat meer naar de mode kappen, Martha I” Alsof hij voorbeen niet steeds haar vlechten bewonderd had En daarbij, de vrouw van een geesteljjke, die als Samaritaansche de hutten der armen bezoekt, kan toch niet een kroon van ijdele pracht en pronkzucht op het hoofd dragon. Maar toch neemt hy een dennetakje uit het glas en tooit haar daarmee. XVIII. Heden morgen is in de Groenendaal een paard op hol gegaan, hetwelk naby de Markt werd gegrepen, zonder eenige schade te hebben aangericht. By den landbouwer C. Hoffland te Haastrecht is weder een koe aan miltvuur gestorven ook bij den landbouwer J. Verburg werd een geval geconstateerd, beide dieren zijn verbrand en begraven. Naar wy vernemen zal Donderdag, a. s. de Markt een volks-concert plaats hebben de vernieuwde tent. en krachtig In de gisteren gehouden vergadering van het comité voor gemeenteraadsverkiezingen is voor de a. s. verkiezing verkozen tot voorzit ter de heer H. Straver en tot ondervoorzitter de heer J. Breebaart Lzn. De openbare vergadering van kiezers zal worden gehouden op Vrydag 14 dezer des avonds ten 8 uur, in de zaal Kunstmin van de Sociëteit Ons Genoegen. Voorts is op voorstel van den voorz. der vergadering, den heer Valette, besloten, dat van het comité het iniatief zal uitgaan om een boekje samen te stellen, waarin het publiek gewezen wordt op de voordeelen, die Gouda aanbiedt aan familiën elders om zich hier te vestigen als goed onderwijs, betrekkelyk goed koops woningen en levenswijze, gunstige lig ging nabij groote steden enz. De taak van het comité bepaalt zich eenvoudig tot het in het leven roepen eener commissie, zonder eenige financieels aansprakelijkheid of bemoeiing. Een viertal aanwezigen verklaarden zich bereid in dïê' commissie zitting te nemen, terwijl nog andere stadgenooten kunnen worden uitgenoo- digd ook daarvan deel uit te maken, ten einde op die wyze het gemeentebelang te be vorderen. Omtrent den moord te Ees meldt de «As ser Ct. De landbouwerszoon E. Warringa, die voor laten spannen I” „Nennderscheidt was steeds d’après la dernière mode 1” De Groothertog lachte in zichzelf. „Maar hij heeft ook altyd genoeg karakter en standvastigheid gehad, om weg te werpen, wat bij nadere beschou wing niet aan zyn hoogen eischen beantwoordde.” „Dan is het dubbel interessant om te zien, wat hy voor echt goud en wat voor klatergoud zal verklaren.” De Groothertog streek langzaam over zyn gry- zonden baard, terwyj hy zijn oog kalm en vast op het gelaat der hofdame gevestigd hield. „Heb maar geen angst, litve freule, diamant kan met velerlei gesteente worden dooreengeschud, maar alleen door diamant wordt hij geslepen en menschenharten lijken op fijngeslepen glazen, die slechts dan alleen een helderen toon geven, als zy tegen hetzelfde kristal klinken. Menig scheepje hoeft op hooggaande gol ven zonder doel rondgedreven, en is ten slotte in veilige haven binnengeloopen. De stuurman van Oliviej’s scheepje is zyn hart, en dat is edel en goed. Hij gelijkt op zyn vader, wild en rusteloos, totdat hij zichzelf op den goeden weg had geholpen en de beste echtgenoot ter wereld werd. De Nennderscheidts zijn gelukkig in hel spel en in de liefde, niemand hunner heeft ooit in het hazardspel verloren.” Glimlachend keek de spreker voor zich uit, toen zag hij rond, en wenkte zyn vleugel-adjudant, om hem naar de ministersvrouw te vergezellende Groothertog toch had zijn knie verstuikt door een val op een marmeren trap, zoodat hy bij het loopen gesteund moest worden. Dr. Anton Freiherr von Eiselsberg van Weenen, die tot hoogleeraar in de geneeskunde aan de Universiteit te Utrecht is benoemd, om onderwijs te geven in de heelkunde, is thans o2 jaren oud. Hy heeft te Weenen, Würz burg, Zurich, Parijs en Berljjn gestudeerd, is in 1884 gepromoveerd en sedert 9 jaren ver bonden als assistent aan de beroemde kliniek van prof. Billroth, sedert 4 jaren docent aan de Universiteit te Weenen. In de laatste 3 jaren, na de ernstige ziekte van prof. Billroth •P het vertrek vau prof. Salzer naar Utrecht, was Von Eiselsberg feitelyk de ziel der chi- Airgische kliniek, en er is maar éen stem over «e onverbeterlyke wyze, waarop hy zyne taak tegenover patiënten, studenten en de weten schap vervult. Wat hem voor Utrecht onder de tegenwoor dige omstandigheden byzonder wenschelijk fnaakte is volgens het «Utr. Dagbl.» vooral dit, dat hy de eenige is, die het door prof. Salzer op zoo voortreffelijke wyze begon nen werk der reorganisatie van het chirur- ftiscbklinisch onderwijs geheel in den geest en op de wyze zal kunnen voortzetten als dit in het belang der Universiteit moet gewenscht worden. 67) Er klonken voetstappen op de trap. Martha voelde wie er aankwam; zij liet haar werk in den steek, en ging hem met uitgestrekte armen tegemoet, en toen hij haar aan zyn borst drukte, en haar een kus op het gelaat gaf, bloosde zij in liefelijke ver legenheid. Voor heden liet Martha baar werk rusten, en nestelde zich naast hem op de sopha; stralend van geluk zag zij hem aan, terwijl hij haar van zyn bezoek op het slot vertelde. Collander was opgewonden, en sprak veel, hij kon niet nalaten, om telkens weer de statigheid en be- tooverende innemendheid der erfgroolhertogin en de buitengewone schoonheid van vorstin Tautenstein te roemen. Aan deze laatste heeft hij zyn geluk te danken I Zij protegeert hem, en helpt hem krachtig over de rotsblokken heen, welke zyn tegenstanders op zyn weg stapelen. Martha voelt zich overgelukkig, en slaat op eens de armen om zjjn hals, on ziet hem met haar zachte oogen, waarin de zaligste blijdschap ach afspiegelt, teeder aan. 1 ^nJk trot8C.h °P j0’ Hellmuth, en wat L God Toor al het 8öluk- dnt Hij ons schenkt.” Hy vatte baar hand. Die hand is vereelt door arbeid en «enigszins rood getint onder den invloed Volgens verslag van heeren directeuren der Nutsspaarbank te Haastrecht zijn er in het afgeloopen boekjaar 243 inlagen gedaan, van 22 beneden één gulden, 115 van 10, 87 van 10 tot f 100 en 100 en daarboven. Er hadden 93 uitbeta lingen plaats. Aan het einde van het boek jaar waren 201 spaarbank-boekjes in omloop, waarvan 16 tot een bedrag van beneden 10 94 van f 10 tot 100, 83 van 100 tot In het begin van Mei gaven de heer en mevrouw Russ-Suchard te Tontralle by Zurich een feest aan al hun arbeiders, die werkzaam - iijn op hnn chocolade-fabriwken te Serrièros- Bludent en Loerrach. Aan het dessert* riep mr. Russ een tonde in het leven, waaraan hy 50.000 schonk. Dit fonds, ten voordeele der arbeiders, moet dienen om de eendracht die er moet bestaan .tusschen patroon en arbeiders te bevorderen. Mevrouw Russ en hy hebben besloten, ter vergemakke lijking van het huwen van jonge werklieden aan hunne fabriek eiken jongen man van minstens 23 jaren en elke jongedochter van 20 jaren een uitzet in geld Ce geven van 600 francs, tenminste wanneer zij eenige jaren aan hunne inrichting werkzaam geweest zyn. Aan oude werklieden zullen zy verder een loon doen toekomen, geëvenredigd aan hunue behoeften en niet aan hun werk. Aan weduwen zullen zij de middelen verschaffen om aan haar kin deren een goede opvoeding te kunnen geven. In de behoefte van ongevallen en ziekten zal worden voorzien. Aan het einde deelde mr. Russ mede dat voortaan de arbeidsdag van 11 op 10 uur is gebracht. Ook dit is weder een staaltje van goede praktyk en werkelyk te waardeeren. Aan het >Bat. Nbl.» werd den 4en Juni uit Penang geseind den, en had een uiterst gunstigen indruk achter gelaten. De Erfgroolhertogin en Prins Maximiliaan schenen zeer met haar ingenomen en ook de Groot hertog onderhield zich bijzonder lang met haar. Het scheen, dat hij zich een geheel verkeerde voorstelling van baronesse von Nennderscheidt had gemaakt, verrast zag hij dat madonnagezichtje aan, waaruit hem zulke verstandige en bezielde oogen vol ernst en weemoed tegenblikten. En ook schenen hem de antwoorden van „het gansje van Buchenau” zeer te verrassen. Hy wendde zich tot freule von Speyern met de woorden„Ik wensch u geluk, lieve freule met uw goeden smaakUw beschermelinge is een charmant vrouwtje ik begrijp maar niet, boe vorstin Tautenstein zich zoo in haar heeft kunnen vergissen. Ik heb bijzonder gelet op haar entréo de cbambre, dat zoo bespottelyk werd voorgesteld, maar ik kan niet anders zeggen, dan dat bet vol komen waardig en gracieus was I” Fides glimlachte op de manier van een moeder, aan wie men een compliment maakt over haar wel opgevoede dochter. „Ik begrijp het zeer goed, Uwe Koninklyke Hoogheid, dat barones von Nennder- soheidt weinig in den smaak valt van vorstin Tau tenstein de contrasten zyn te groot, om, zy hot slechts op één pnnt, te harmoniëeren.” „Dat is waar. Ik ben zeer tevreden met de keuze van den baron, ik had hem zulk een goeden smaak niet toegedaeht, en ben nn volkomen verzoend met zyn misschien wel wat overyld huwelijk, dat my in het eerst tot ernstige bedenkingen aanleiding gaf. Apropos men zegt, dat de onverbeterlyke dolle jonker zich op zeer in het oogvallende manier voor den triomfwagen van vorstin Tautenstein heeft De petroleumwerken te Babaian zyn door Atjehers verontrust; zy hebben echter geen schade aangericht. De directeur en zyn per soneel zyn naar Klambir vertrokken en het werk aan de petroleumbronnen staat stil. Door tweehonderd soldaten worden de wer ken bewaakt. Kolonel Van de Pol opereert van vier zyden en tracht den vyand, die eene benting bouwt tusschen Babaian en Klambir, te omsingelen. De openbare meening hier is zeer tegen de Nederlandsche Atjeh-politiekde toestand wordt als ernstig beschouwd. De redactie teekent daarby aan Dit telegram uit Penang is.... een telegram uit Penaug. Wyl daar een anti-Nederlandsche geest heerscht, uit deze zich natuurlijk ook in de berichten die er omtrent Atjeh worden ge publiceerd. Als er te Penang veel geld aan Atjeh te verdienen valt, zwygt die geest, maar zoodra ons gouvernement krachtig optreedt en men dit te Penang in de porte-monnaie voelt, uit zich die geest op demonstratieve wyze. Zooals het telegram daar ligt, is het blyk- baar juist wat de feiten aangaat. De Atjehers hebben zich op de werken der Langkat petroleum-maatschappy.... vertoond dat kan men, dunkt ons, als zeker zeggen. Want aangezien er geen schade is berok kend en ook niemand gedood of gewond werd, kan men niet anders aannemen, dan dat elk ander woord voor hetgeen de Atjehers daar deden, overdreven moet zyn geweest. Dat verontrusten schijnt een buiten verhou ding groot effect te hebben gehad, althans de directeur en zyne employés hebben den arbeid laten staken en zich van het terrein verwij derd. Mogen wij andere mondelinge berich ten gelooven, dan heeft dit alarmeeren door de Atjehers een soort van paniek teweegge bracht en zyn zelfs te Tandjong-Poera de da mes naar Medan gevlucht. Daar zullen de officiers-dames te Atjeh wel om moeten lachen. Men mag nu te Penang den toestand voor zoo ernstig houden als men wil, wij zyn zoo vry eene tegenovergestelde meening te koesterenwy gelooven, dat juist het optre den van de Atjehers daar en te Tamiang prouveert voor de scheepvaartregelingaan toont, dat onze regeering op den goeden weg is, en een begin mag genoemd worden van het einde van den Atjeh-oorlog. Mits onzerzyds steeds flink wordt opgetreden. By de Dinsdag te Beverwyk gehouden her stemming voor eên lid van de Tweede Kamer is gekozen de heer mr. Borret (Kath.) met 1359 stemmen. De heer Van Loenen Mar tinet (Jib.) had 1277. Op 20 Juni verkregen van de 2595 geldige stemmen de heeren Van Loenen Martinet (lib.) 698, Borret (Kath.) 691, jhr. Hartsen (cand. van een deel der Kath.) 622, De Boer (lib.) 335 en Waller (a.-r.) 229 stemmen. Het «Handelsblad» zegt van deze verkiezing het volgende Deze uitslag is natuurlek een teleurstelling voor de liberalen. Tot troost kan echter strek ken, dat de heer Borret geen behoudsman is, maar voorstander van een zeer uitgebreid kies recht, die gaarne zal medewerken om de aan hangige regeling voor een groot aantal Ka merleden meer aannemelyk te maken. Zijn terugkeer in de Kamer, waaruit hij in 1891 door het dry ven der anti-legerwet-pariy is ver jaagd, is een gunstig teeken voor de zaak van den vooruitgang, die blijkbaar onder de Katho lieken benoorden den Moerdyk wedergroeten aanhang beeft. De «Tyd« teekent hy bet bericht van den uitslag het volgende aan Ofschoon dus het eindresultaat der verkie zing in overeenstemming is met het door ons gegeven advies, kunnen wy niet ontveinzen, dat de omstandigheden, welke de verkiezing van mr. Borret vergezelden, onze vreugde van volstrekt niet on vermengden aard doen zijn. Van harte wenschen wy, dat de gedane voor spellingen omtrent verbroedering en herstel van eensgezindheid, welke van deze verkiezing het gevolg zouden zyn, zullen verwezenlykt worden. Wy erkennen echter, dat veel van hetgeen de verkiezing ook nog in de aller laatste dagen voorafging, ons daaromtrent een weinig gunstige verwachting doet koesteren. S

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1