N. :s c. a. ’O8THUI8< met i WINKEL- 3 gemerkt 154 unstigst gesi- Dorpetraat, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No, 6094. 12 Juli 1893. 32ste Jaargang. BINNENLAND. F, i I\I ILLETO,\ erkooping HT. MHUIS, i met Pakhuis, n77, met Puurt. I srkooplns; Juli 1893, OT, hOED, Woensdag JEN, uli 1893, van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. d 1 15 et. per (iïordt Mrwtfqd.) Ju De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Vaddinxveen, ▼an Mejufvr. Jrabbr tot 1 komende de af voor reke- ondlasten tot Rechtbank Naar het Hoagduittch.) XVIII. 'HV18 ten nderricht ten MOLENAAR addin.ween. M. E. Hioolen. Zij, die nóg donateur der vereeniging willen worden, kunnen zich hiertoe by het bestuur aanmelden. Breeder in iissements- n), ng i meen te 39 centiaren tot verkoop bevat ruime [olfbaan c.a, rs, Stallingen en enz. enz. den de Open- I goed, 2 So- ngen van den hoek van en iterdyk, bin- KMANfc Zoon. t het gryze erdwynen, is on scha lt. Prys Br dubbele A.CATS, GOlINI IE Illi K1 \T ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels il 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Te Woerden ontstond Zaterdagavond brand in de turf op do steenfabriek van den Heer K. Schouten Hoogendyk. Dank zjj de spoe dige hulp der brandweer en het stille weder was men den brand, welke eerst een vry ge vaarlek aauzion had, weldra meester. Een buiten op het tasveld staande hoop turf bleef gespaard. Donderdagavond wilde de Duitsche kellner Wiegman zich per spoortrein van Emmerik naar Rotterdam begeven. In de coupé, waarin hy zat, waren ook drie net gekleede heeren gezeten, die, volgens hun zeggen, ook naar Rotterdam moesten. Daar zjj daar niet bekend waren, vroegen zij W. of deze te Arnhem met ben wilde logeeren, zjj zouden alles betalen en den volgenden morgen gezamenlijk naar Rotterdam vertrekken. W. liet zich overhalen en stapte mede te Arnhem uit. Hier begaven zjj zich naar een klein, aan W. onbekend koffiehuis, waar het drietal aan het kaartspe len ging, W. verzoekende me<|e te doen, die hior aanvankelijk niets van wilde weten, maar eindelijk meespeelde en in een tjjd van een oogenblik f 40 verloor. De vrienden lieten W. alleen zitten, die als zonder middel van bestaan over de grenzen werd gebracht. (Arnh. Ct.) De vergadering der afdeeling Goudavan het Ned. Ond. Genootschap is nitgesteld tot Woensdag 19 Juli a. s., des avonds ton 8 nur. Door mr. E. Korthals is Zaterdag by den officier van justitie te Amsterdam eene aan klacht ingediend tegen O. van Deth, wegens laster tegen den heer Van *t Lindenhout. kun reus kan door een kind met den vinger worden omvergoworpen. Dat zachte gesnor on gebrom van het spinnenwiel had oen weerklank in zijn hart gevonden, die tot een geweldig bruisenden zang aangroeido, die alle verwarde dissonnauten, die in zyn ziel klonken, overstemde. Deze zang bedwelmde hem als een zoete, onweerstaanbare betoovering, en trok hem meer en meer tot de nagedachtenis ran zijn moeder, op wier schoot hij zoo menigmaal zijn vermoeid hoofd had i>ocrge«lijd, wanneer hy bevreesd was of door woeste droombeelden vervolgd, als hij in hot duister rondtastte, om den goeden weg te vinden. Zonder eenig gedruisch to maken, keerde hij naar zyn kamer terug, en wierp zich mot hartstochlelyk verlangen in zyn stool voor het porlrot. Hij vouwde de handen, on keek tot haar op. Het was of een verzoonend glimlachje haar mond omspeelde, en on bewegelijk zagen dio donkere oogen op hem neder, trouw en ernstig als vroeger, toen zij nog zoo me nigmaal op zijn vragen had geantwoord: #Wat ge doen zult, Olivier Een braaf en eerlijk man heoft geon raad no>dig, want zyn geweten zegt hom wat goed is I” Duidelyk hoorde hy de woorden, maar hot was Maria-Louize’s stem, die ze uitsprak. Iets als oon kermende zucht ontwrong zich aan zijn borst, een gevoel van onuitsprekelijk o ellendo bekroop hom, een gevoel van oververzadigdheid en afmatting; hol en ledig en ellendig kwam hem de goheele wereld voor. Daar huilen in de straat klonk oen holdero vrouwenstem, en oon harmonica begint con straatdeuntje te spelen. Olivier houdt zijn han den tegen zyn ooren, dat geluid deet zyn hoofd Van de drie leden van den gemeenteraad te Boskoop, die aan de beurt van aftreding zyn, heeft de heer P. O. van Nes, oudste wethou der en meer dan 30 jaren lid van den Raad, wegens gevorderden leoftyd zich niet meer herkiesbaar gesteld. Voorts heeft nog de heer AvanderWillik om gezondheidsredenen bedankt, zoodat er 4 vacaturen te vervullen zyn. ceelen, nader te bieden. 1893. van genoem- te Waddinx- Van de werf »de Hoop*, van de heeren C. van der Giessen en Zonen, te Krimpen a/d IJsel, werd heden met goed gevolg te water gelaten het Ijzeren Rynschip Henriette*, groot 275 lasten, hetwelk gebouwd wordt voor reke ning van den hoer P. E. Heyntjes te Boom (België). De Goudscbe Cricket- en Football Club Olympia* is voornemens op Zondag 16 Juli a. s. haren jaarlykschen huishoudelijke wedstryd te houden, en daar deze dag vele malen bijna ongemerkt voorby ging, heeft het bestuur het wenschelyk geacht, ditjaar de wedstrijden door een afwisselend programma ook voor bezoekers meer aantrekkelyk te maken. Behalve in het cricket zal men zich meten in wedloopen, foot- ball, vergooien met den cricketbal enz., om pryzen, godeeltelyk geschonken, gedeeltelijk aangekocht. De wedstryden zullen om tien uur beginnen, terwyl in de pauze van twaalf tot één uur door de leden op het veld eene gemeenschap pelijke lunch wordt gebruikt. Ongetwijfeld zullen bij gunstig weder vele donateurs en begunstigers der vereeniging met hunne dames het terrein bezoeken. Des avonds wordt tot verhooging der feestelijkheid door een aantal leden aan de club en hare donateurs in de zaal Kunstmin* na afloop van het concert een bal aangeboden. De hiertoe benoemde feestcommissie bestaat uit de heeren: J. P. de Vooys, G. H. Bee- kenkamp, G. Straver, C. G. N. de Vooys en 7D Zoo had zijn moeder ook monigen eenzamen win ter-a vond in de eetzaal van Roggorswyl gezeten, en met gouden draden geluk on zogon in het geslacht von Nunndorscheidt geweefd. Zoo had hij aan hare voeten gespoeld, en met groote nieuwsgierige oogen naar haar opgezien en naar haar vertellingen en sprookjes geluisterd, zoo leefde zij in rijn herinnering voort, als een toonbeeld van do hoogsto vrouwen waarde en vrouwelyke schoonheid. Vele adellijke families waren door den vrijheidsoorlog tot den bedel staf gebracht, ook over de velden en akkers van baron von Nenndersclieidt had de verwoestende strijd zyn legerscharen doen heenrukken, ook in zyn be zittingen had de noodklok geluid, en bloedroode vlammen hadden het werk van jarenlange vlijt en inspanning als asch doen verstuiven, De schuren leeg, de volden vertrapt, en al het kapitaal voor bet vaderland ton offer gebracht, bet was een moei- lijke tijd van beproeving geweest. Toen had do galante, levenlustige baron Dagobert von Nennder- acheidt zyn galakleed afgelegd, on was als eeu ge wone man achter de ploeg gaan loopen, als eerste knecht onder zijn volk, teneinde mot eigen krachten terug te winnen, wat hot noodlot hem ontnomen bad. De edelste en krachtigste aller vrouwen stond De volledige samenstelling van den Raad van beroep voor de vermogensbelasting in de inspectie Rotterdam is als volgt: Bjj koninklyk besluit werd tot voorzitter benoemd de heer M. M. de Monchy te Rotterdamde Gedep. Staten van Zuid-Holland benoemden tot lid den heer P. Loopuyt te Schiedam, en tot plaats vervangend lid den heer G. W. Lans te Ka- pelle a/d IJselde arrondissements-rechtbank te Rotterdam koos tot lid mr. A. II. v. Tien- hoven te Rotterdam, en tot plaatsvervangend lid mr, II. J. II. Modderman, mede te Rot terdam. De minister van financiën benoemde tot lid mr. Th. Reepmaker, on tot plaatsver vangend lid, den heer Ebeling, beiden te Rot terdam. C. Romrijn, te Waddinx- an de Erfge- J. A. v. D. Notaris Idinxveen, 3, GOUDA, 11 Juli 1893. Naar men ons meldt, is door ’t bestuur der A. R. K. wel een program van gemeentebe leid op hare voorlaatste vergadering voor de aanstaanstaande gemeenteraadsverkiezing in disenssie gebrachtmaar eerst by het uitéén gaan der vergadering is de kwestie ter sprake gekomen, of het besproken program den af tredende leden oor gelegd zou worden. Er is toen besloten dat te doen, maar bij nadere overweging, besloot het Bestuur nogmaals eene vergadering byeen te roepen, voorname lijk met het doel om op dit haastig genomen besluit terug te komen. De vergadering van gisteren avond, 10 Juli, heeft dan ook met algemeene stemmen besloten, op advies van het Bestuur, het besluit van 4 Juli niet uit te voeren. Het bestuur is overtuigd dat het optreden alhier een alleszins bescheiden ka rakter dient te dragen. In overeenstemming daarmede, heeft de A. R. K. dan ook beslo ten, slechts twee kandidaten te stellen, n.l. het aftredend lid den heer II. M. Dercksen, en de onlangs door haar gesteunden candidaat den heer J. J. Grootendorsf, van wien de A. R. K. met zekerheid weet, dat ze hot in discussie gebrachte program van gansclier harte aanvaarden. Omtrent den uitslag van den Wielerwedstryd op Zondag jl. zegt de N. R. Ct. Tegen den tijd waarop de prijswinners onge veer terug werden verwacht, drentelden er bij en in de Avenue Concordia, waar ook de finish was, vele in spanning uitkykende menschen op en neer. Eindelyk werd er met witte vlagjes geseind, het teeken dat de eerste rijder i in de nabyheid was. Die eerste ryder was en wie, al wist hy ook niemendal, van de aan komst te Utrecht of Bodegraven, had het anders gedacht Jaag Eden Monter en onder daverende toejuichingen kwam Jaap de Avenue afryden. Te 2 uur 48 min. 26 sec. passeerde hy do eindstreep. Jaap heeft dus den afstand van 113 KM. afgelegd in 4 uur 33 min. 41 sec., dat is met een gemiddelde snelheid van 24| KM. per uur. Zyn prys is: een drink hoorn ter waarde van f 40, met eene gouden centre-medaille, benevens een eerepryseen groote bronzen medaille (geschonken door HM. de Koningin) welke het volgend janr in ge lijken wedstryd verdedigd moet worden. Tweede aankomende was Witteveen te 3 uur 15 min. 41 sec. Het is zeker volkomen overbodig te molden, dat deze sympathieke ryder, die al te vaak Pech heeft, ook lang en luide werd toegejuicht. Zijn prjjs is eene gou- den medaille benevens een eereprys eene groote bronzen medaille, (geschonken door H. M. de Koningin-Regentes). welke eveneens het volgend jaar moet verdedigd worden. De derde ryder, die de Avenue bereikte, was de innemende, ferme Van Hoorn. Jammer zal habst ieder het gevonden hebben, dat hy weinig meter van de finish nog voorby gespurt werd door den Belgischen ryder Belien. Niet temin werd deze als derde pryswinner meteen flink bravo 1 begroet. Hy kwam aan te 3 u. 20 min. 25 seó. Belien ontvangt eéne groote verguld zilveren medaille, geschonken door den burgemeester van Rotterdam, en eene zilveren medaille geschonken door den heer A. van Stolk Czn., oud-majoor commandant van het korps Koninklijke Scherpschutters, als eerst aangekomen buitenlander. De jonge Van Hoorn, 'die van Utrecht af geheel alleen gereden is en niet, zooals de Belgen, het laatste gedeelte gepaced werd, werd vierde en kwam aan te 3 u. 20 m. 49 sec. Zyn prys is eene gouden centre medaille. Vijfde was Fischer, de veelbelovende Belgi sche rijder, die oulangs ook op de baan te Brussel eeu mooi succes had en toen aan den Koning werd voorgesteld. Hij kwam aan te hem ter zijde, die vau don ochtend tot don avond do bandon tot onvermoeiden en ondergeschikten arbeid uitstak, om eon voorbeeld te goveu aan alleen, dio ondur haar zachte bevolen werktenon ’s hemels zogen rustte op alles, en hetgeen verloren was gegaan, werd teruggewonnen twee- en drievoudig. De slot- vrouwe echter vouwde de handen over het hoofd van haar eenigsten zoon, en snitoekte den Hemel, dat die zégen big vend mocht wezen, ook dan, wan neer zij er niet moer zou zyn. Waarom stormden al die herinneringen plotseling als in koorts visioenen op Olivier aan Dat kleine snorrende spinnewiel sprak plotseling tot Olivier in donderende taal, dio hem door merg en boon ging, en hom in het diepst der ziel trof. De goudon zegen I Ja, hij was een rijk man, hij maaide, wat do handen zyner voorvaderen voor hom gezaaid hadden. Hij was echter niet tevreden met alleen do renten te verbrassen van hetgeen zijn ouders door opofferendec arbeid, hadden bijeengezameld, sedert eenige jaren leefde hij boven zyn middelen, sinds het oogenblik, dat graaf Goseck zijn weg had gekruist en dat het tegen elkaar opvoeren was begonnon, wat hem tot oen twoode natuur dreigde te worden. Olivier strykt langzaam de hand over zyn brandend voorhoofd, zijn oogen strak voor zich uit turend op hot gebo gen hoofd van de spinnende vrouw. In hoe lang had hij geen spinnewiel gezien, en in hoe lang had hij er niet aan teruggedacht I Een wild hartstoch- telijk gevoel van heimwee groep hem aan on schokte zyn ledematen. Het was alsof die ovorprikkelend» natuur en te stark gespannen zenuwen slechts nog een klein stootje noodig hadden, om plotseling zonder eenig weentandvennoge ineen te takken. Eendron* pijn, en die lach doet hem aan Claudia dunken. Het is hem te moede als een zieke, die zich in de diepste fust on eenzaamheid zou willen verbergen geen vreugde.... geen spel en dans slechts oen koele, zachte hand, dio zich op het zieke voorhoofd legt, em hem rust te geven. Het was, alsof men plotse ling in een droom tot hem zoide: »Er zal eon tyd komon, dat u bot neorgebogen hoofd van uw vrouw liever zal zyn, dan dat pikante, waarmee anderen het opwekkende vocht vermengen, dat ze u aanbie den.” Zwaar liet bij zyn hoofd op de hand rusten. Wederom vestigt bij zyn blik op het portret zyner moedor, on ver vliegen zijn gedachten tefug naar den tyd, toen hij nog braaf, goed on gelukkig wai. Hoe heeft hij haar zoolang kunnen vergeton I Hij staat oj), en machinaal maakt hij eon klein deurtje van zyn schrijftafel opon. Daarin ligt hot dagboek van zyn moeder, dat had hij eens na een zware ziokte doorgelezen, en het had hem toon gezond gemaakt. Hij grypt er naar, doch stuit op eon pakket brievon. Hoe komon er brievon hier? Hy beziet ze, bedonkt zich eeu oogenblik, en blijft dan verpletterd staan het is schrift van Maria-Louize, dat hij nauwelijks herkent. Goseck had *roeger die brieven in rijn schrijftafel opgepakt, on hij hooft ze niet gelezen, on er zich ook niet verder om bekommerd. De brievon van zijn bruid! Een plotselinge kleur stijgt hem weder in het golaat, terwijl hij het hoofd nog dieper buigt, als waagde hij hel niet zyn moeder in do oogen te zien. Langzaam zot hij zich weer nedor, en begint to lezen. De verschillende commissies ndviseeren tot aanneming van alle door Ged. Staten aan de Provinciale Staten van Znid-Holland gedane voorstellen. liet rapport over de wjjziging van het reglement op de jacht en viascherjj is nog niet ingekomen. 20 m. 58 sec. en ontvangt eene zilveren medaille. Hierna volgde Bayer te 3 u. 29 m. 9 sec. Deze krygt eene zilveren medaille (geschonken door den heer M. B. van Veen), benevens eene bronzen medaille (geschonken door den heer A. van Stolk Czn.) als eerstoangekomen Rotterdammer. De bronzen medaille, uitgeloofd voor een ieder die, niet geplaatst zymje, den weg in hoogstens 5 uren aflegde» werd alleen verdiend door Van Bekhoven. De racers waren er over uit, hoe vriendelyk het publiek overal was geweest en roemden ten zeerste de regeling van den wedstryd, waarmede >T. H. O. R.« zeer zeker alle eer heeft ingelegd. Tydens den zeer gezelligen maaltyd in Ti voli*, waaraan vele wielrijders zich met het bestuur en de juryleden na afloop van den wedstrijd vereenigden, werd aan II.H. M.M. de hulde der vereeniging gebracht en medege deeld, dat do door H II. M.M. uitgeloofde pry zen waren behaald door do heeren Eden en Witteveen, beiden Hollanders. Den heeren Frans Netscher on J van Sel nis, die als tydwaarnemor on controleur hebben dienst gedaan, word by monde van don voor zitter, den heer J. M. van Hoek, het eere- lidmaatschap der vereeniging aangeboden. Aan het dessert werefon door den waarne- menden secretaris en penningmeester, den heer GP. Kievenanr, met eenige welgekozen woor den de pryzen aan de winners uitgoreikt. 1 s

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1