m. f Donderdag 30 Juli 1893. 33ste Jaargang. BINNENLAND. I O- E X- TT EZ. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. SN’S 1 werkend. otterdam. No. 6101. tELlLLETOX 10. «■gehalte. i HRVERIJ 'hal ■IEB HING. Az. van f 1.25, franco per Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. f. Geldige 837 Volstrekte meerderheid 419 it 15 ct. per UT had I INKMAN& Zoon. i o in hart delicieuse drank». 45oent. :tf Cuio. kattikken 632 stem. 632 548 499 471 401 351 292 286 257 81 Vasscherij len Koning ars der Zelf- ime uitspat- 841 stemmen. 4 Naar het Hoogduittch.) XX. GOIIMIIF. (III IU\T nklodt, Fl., re C 34/35. GOUDA, 19 Juli 1893. f De uitslag der verkiezing voor Zes Leden van den Gemeenteraad in deze Gemeente is aldus Uitgebracht Van onwaarde *8 17 afb. Prijs e verschrik- ideugd lijdt, leenng, die md van een by hetVer- jumarkt 34, het bedrag, dken boek- Naar wij vernemen Schoonhoven een afdeeling worden opgericht. nder blyven en idheid bewerkt, jen afgeleverd treken A No. 73. Bjj de Ned. Herv. Kerk te Gouderak is be roepen ds. D. Boonstra, rustend predikant te Utrecht. een paar en C. Hoogenboom. Heden middag te ongeveer 4 nur is naby de Mallegatsluis opgebaald het lyk van een onbekend persoon. Men vermoedt dat het oen schipper is, die nabij Ouderkerk a/d IJsel is overboord geslagen. an e geschilderde t. Janskerk te Bdenis der St. skeningen enz. derlyk levens- de Gebroeders rabetli, BïltS. 11NKMAN. ADVERTENTIËN worden geplaatst. 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Cerften. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Als bijzonderheid deelt men ons mede, dat in de tuinen achter den Fluweelen Singel een paar uitheemsche geel en groen gekleurde vo gels rondvliegen, op parkieten gelijkende doch grooter van stuk. Zy doen veel schade aan de beste vruchten en laten een onaangenaam krjjschend geluid hooren. Waarschijnlijk zyn ze ergens uit een volière ontvlucht. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon-'en Feestdagen. De prijs per drie maanden is post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. Volgens den Haagschen correspondent van de «N. Gron. Ct.» zou er <na een paar we ken van algemeen debat over de kieswetten een voorstel te wachten zyn, niet enkel van liberalen of anti-liberalen, maar van voor- en tegenstanders, om de alsdan zeker reeds inge komen amendementen van groot gewicht ter fine van nader onderzoek naar de afdeelingen te verzenden. Op die wyze zou men tegen half Augustus de behandeling staken en een nader schriftelijk overleg met de Regeering uitlokken, teneinde in ’t begin der niéuwe zitting db discussie te hervatten en de quaestie tot een oplossing te brengen.» zal er deze week te van het N. 0. Q. Bjj een militairen marseh van het garnizoen te Breda, bleven dezer dagen wegens het warme oet het grijze verdwenen, i, is onscha- uiet. Prjjs per dubbele J.A.CAT8, In de drukkerij der «Amersfoortsche Crt». kwam Maandagavond zekere heer S. officier der schutterjj, met een achuttersgeweer gewa pend, binnen, bljjkbaar met het doel om den uitgever van bovengenoemd blad met het mee gebrachte wapen te tuchtigen. Tusscben beide mannen schjjnt een ernstig geschil gerezen te zjjn, tenminste vroeger heeft de heer 8. den uitgever ook al bedreigd en was het noodig, dat de politie hem beschermde. Van de toe gedachte tuchtiging kwam Maandagavond ook niet veel terechtden schutterofficier werd door de knechts der drukkerij het geweer ontnomen, en de man werd de deur uitgezet. Toen de politie op kwam dagen stormde S. nogmaals binnen, doch werd toen achter slot gebracht. Het geval baarde heel wat opzien. Een schipper en een veerman hebben den inwoners der gemeente Ojjen eens laten zien, hoe gering de waterstand inde rivier de Maas t aldaar is. Met hooge waterlaarzen hebben ze de Maas van den linker tot den rechter oever doorwaad en passant een kaartje gelegd en een glas bier gedronken aan een tafeltje, geplaatst en natuurlijk door ankertjes beves tigd, midden in het vaarwater, 't Was we zenlek iets verrassends, die twee lui daar te zien zitten midden in de rivier, waar nog voor eenige weken de raderen der stoombooten het water schuimend en bruisend deden weg- spatten. 78) «Eerst moet gy mij eens grondig over don ouder dom van onze familie inlichten. Heden ochtend kwam er zoo’n elleridder in het café, die beweerde, dat York een geheel nieuwe adel was Verder kwam het verhaal niet, oompie werd rood als een kalkoensche haan, en maakte eon beweging, alsof hij zijn neef uit woede naar de keel wilde vliegen. «Nieuwe adel I De Yorks van nieuwen adel Dien vent zult gij uitdagen, Adalbert, uitdagen zeg ik, hebt ge verstaan «Dat spreekt van zelf, oompie, maar eerst moet ik hem toch grondig te woord staanZie eens, het interesseert mij zelf zoo verbazend, hoe oud uw familie eigenlijk is, en de heele wereld weet, dat gjj hiervan nauwkeurig op do hoogte zijt, dus «Ik ben ook geheel op do hoogte, mijn jongen.” Het gerimpelde gezicht helderde op, de vorst trad met glinsterende oogjes nog een schrede nader, en tikte zyn neef bij elk woord nadrukkelyk op de borst met zyn vinger, die reeds lang door den top van zyn dikwijls gewasschen handschoen was komen kjjken. «Stelt gy daar dus belang in, hè? Nu, dan zal ik je eons moenemon naar myn archief, dan kunt ge u overtuigen, dat onze familie die van don echten ouden tak York ia..,. Engelsohe afkomst.... Pur race Daarvan verkregen de hh. Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn H. W. G. Koning H. M. Dercksen G. J. Steens Zynen J. M. Noothoven van Goor J. J. Grootendorst C. Hoogenboom J. Breebaart Lz J. J. van der Sanden J. 8. Kampo F. Herman Fz en verschillende anderen 1 of meer stemmen. Zoodat gekozen zyn de hh. Mr* A. A. van Bergen IJzendoorn, H. W. G. Koning, H. M. Dercksen, G. J. Steens Zynen en J. M. Noothoven van Goor. Terwyl herstemming moet plaats hebben tusscben de hh. J. J. Grootendorst Aan een Belgische jonge dame, de 22-jarige Gravin Emilie de Garaman, is de onderschei ding van het Burgerkruis le klasse verleend, wegens het redden van een menschenleveg, Zy zag, voor een venster van het kasteel- te Beaumont staande, een vrouw, wier kleederen in brand stonden, een huis nitloopen. Zonder zich te bedenken was zij met dekens toegesneld en had zy spoedig de vlammen gebluscht. De vrouw werd daarna door haar verzorgd en herstelde van haar wonden. Het is voor die kloeke daad dat nu de Gravin vereerd is met het Burgerkruis. en verven van jstnkken, ook ordynen, Tafel- tronen geperst Talles, Kan- Blijkens het pas verschenen jaarverslag van de bevindingen en handelingen van het vee- artsenijkundig staatstoezicht over 1891 bedroeg het getal personen, bevoegd tot uitoefening der veeartsen ij kundige praktyk, een totaal van 421. Onder dezen komen echter voor 224 empiristen, terwyl in Nederland slechts 179 veeartsen we tenschappelijke opleiding genoten hebben d. w. z. die krachtens een afgelegd examen hunne bevoegdheid tot uitoefening der praktyk ver kregen hebben. punt I” Een luid gelach I Prins Maximiliaan komt verge noegd lachend nader, eu klopte zijn adjudant, tevens zijn vriend op den schouder. «De baan is vry, mijn hoeren I Voor den prijs van een zilverling kocht ik den vrede, en een aan- genamen aanblik van de godenallee. Nu zullen wij een kostdijken grap hebben, als ik me houd, of ik de zaak vergeten ben, en den uitslag der wedden schap acht dagen lacg ignoreerik ben overtuigd dat do vorst zich ongerust zal maken over zijn dubbeltje, en zich uit angst do cholera op hot lijf halon I” Zoodra de muziek ophield, en de Groothertogelyke familie afscheid bad genomen, bood baron von Nenn- derscheidt eenigszins haastig zijn vrouw den arm aan. Goseck wilde zich, alsof dit van zelf sprak,. als dagelyksche dischgenoot bij ben aansluiten, maar Olivier gaf hem zeor vriendschappelijk de hand en hoopte hem 's avonds in het paleis van den Groot hertog te zien.” Ook von Diersdorf, dio in afwach tende houding afscheid nam, kreeg geen uitnoodiging voor het diner, en draaide zich tamelijk geïndigneerd om. Maria-Louize, die koude, ongenaakbare schoone had het geweldig bij hom verkorven, sedert zij het bleoke vossengezicht van het begin af aan met weerzin slechts een blik had waardig gekeurd. «O, gij goedvoelende engel,” had Goseck lachend gezegd, toen zij hem haar afkoer van dien zoetelijken phra- sonmaker had medegedeeld. «Wien hebt gij van middag uitgonoodigd, Olivier?” vroeg Maria-Louize, toen zij het park doorgingen. (JForïf vorvolfil.) zeg ik je.... zoo zuiver volbloed, als do meeste ge kroonde hoofden, hè? Belachelijk, als iemand wil beweren.... dat de famiiie pas in het jaar 1840 den vorstentitel hooft gekregen, niets dan vuige laster.... infame nijd, hè?" Hovenklingen legde zijn handen op den rug, en gaf zijn nicht en mevrouw von Nennderscheidt een wenk om zich langzaam te verwijderen. «Natuurlijk, oompie, van de Yorks wordt immers die beroemde geschiedenis met Noach verteld «Die geschiedenis met Noach?... welke geschie* denis, hè?" «Wel, toen Noach zich juist had ingescheept, zag hij plotseling iemand met inspanning van al zijn krachten achter de ark aanroeien. Hot was een be diende in Yorksche livrei, die hem een pakket akten tooreikte. «Ah monsieur! Ah s’il vous plait, mon sieur I Sauvez les papiers de la noble familie du Prince York!” Maria-Louize en Anny Södermann hielden om beurten de mof voor den mond, de oude erfoom echter scheen erg in zyn nopjes, en knikte met eon gemengd gevoel van goedkeuring en verachting. «Bolachelyk.... zoo’n geschiedenis! hè?.... Ik weet nog geheel andere familio-tradities.... veel geloof waardiger nog, ofschoon die ook uit nyd worden aangevallenDaar in Engeland is oen oude stamboom der York’s gevonden.... eon uitstekende oude stam boom.... Aan den wortel daarvan stond te lezon «Homus Yorkus principe daarboven «Homus Yorkus, principe II,” on weer oen regel hoogor «Homus Yorkus III. Zoowat in den tijd van dien Yorkus III hooft God de wereld geschapen.” Nou?” Adalbert’s hand bewoog zich hoe langor hoe hef- weg naar hervormingen voor hen afslyib den weg van het geweld moeten volgen. Voorts bestreed hij de tactiek der radicalen. Toch zonden, zeide spr., de sociaal democraten het ontwerp-Tak a^nnemen, omdat het tot Grond wetsherziening leidt en deze kan brengen tot algemeen kies-en stemrecht. In de zitting der Arr. Rechtbank te Rot terdam werd o. a. veroordeeldJ. J. A., sche penjager alhier, bekl. van mishandeling, tot 4 maanden gevangenisstraf. Nog had zich te verantwoorden A. H. V., oud 20 jaar, melkboer te Gouda, bekl. van op 7 Juni 1893 te Gouda Jan Vry, boom- kweeker uit Boskoop te hebben geslagen. Het O. M. eisebte 15 boote. Uitspraken over 8 dagen. Te Arnhem hebben Zondag Mevr. Schook- Haver en Mr. P. J. Troelstra, beiden uit Amsterdam, in het Loge gebouw het woord gevoerd om^jjwmaganda te maken voor de op 23 dezer te Amsterdam en te 's-Graveuhage te houden meetings voor het algemeen kies-en stemrecht. Mevr. 'ft. Jrong aan op algemeen kies-en stemrecht, ook voor de vrouw, en op beter onderwys, ook voor de meisjes. De Heer Troelstra kwam op voor de sociaal democraten. Hij beweerde, dat deze niet— zooals z. i. ten onrechte uit de Zwolschè motie was begrepen, de bestaande maatschap pij met geweld willen het onderst boven kee- ren, maar slechts wanneer men den wettigen weder de helft der soldaten achter. Naar aan leiding daarvan heeft dr. Kühne, officier van gezondheid le kl. te Breda, aan den minister van oorlog een request gericht, waarin hij verklaart, dat voor den infanterist niet deugen lo de zware schako; 2o. het riemstelsel3o. de zware bepakking, dat daardoor in oorlogs tijd de soldaten in massa zullen achterblijven en deze bepakking zullen wegwerpen. Hy wenscht daarom dat de schako veel lichter zal worden, en de handschoenen zullen vervallen voorts wil hij den ransel doen vervallen, en de achtertasch doen vervoeren met sportkarren. Ofschoon er in de pers sedert eenigen tyd reeds sprake van was, kwam het bericht in de »Staats-Ct.,» waarby den Gouv.- Gen. van N.-Indië, mr. C. Pynacker Hordyk, eervol ontslag wordt verleend als Landvoogd, toch onverwacht, en meer nog zal de benoeming van jhr. C. H. A. van der Wjjck tot zyn op volger velen iebben verrast. Na toch sedert April 1891 tweemalen uit Indië naar het moederland te zyn terugge keerd, waarheen hy zich in het begin van dit jaar eerst begaf als commissaris der Pakket- vaart-Maatschappjj, dacht byna niemand, dat hy, nauwelyks den voet weder aan wal te hebben gezet, weder zou worden aangezocht om in Insulinde de hoogste waardigheid te gaan bekleeden. Toch mag dit geen verwondering baren en veeleer gelden als een bewys, dat de Regeering terdege zocht naar den meest geschikten op volger voor mr. Pynacker Hordyk. Het oogen- blik, om diens bestuurshandelingen te beoor- deelen, is thans nog evenmin gekomen als dat om met zekerheid voorspellingen te wagen nopens hetgeen voor Nederland en Indië van den nieuwen Gouverneur-Generaal is te ver wachten. Dit echter staat vast, dat de Regeering H. M. de Koningin-Rogentes een Landvoogd deed be noemen, die bekend staat als een man van groote werkkracht, van rijke gaven, tot in de minste bijzonderheid bekend met de nooden en belangen van Indië. Jhr. Carel Herman Aart Van der Wijck werd te Amboina den 29n Maart 1840 uit// het huwelyk van jhr. mr. H. C. Van der Wyck en vrouwe M, 8. L. De Kock van Leeuwen geboren. Zijn ouders zonden den jongeling tot voltooiing zyner studiën naar Nederland en te Delft stond hij reeds als een vlugge geest bekend. Dan 27n Juli 1863 tot ambtenaar 2e kl. by den burgelyken dienst in N.-Indié’ benoemd, werd hy, daar aangekomen, dadelyk ter beschikking gesteld van den algemeenen secretaris en in vyf jaren dootliep hy al de lagere rangen van den ambtenaars-stand tot dat bij 14 Dec. 1868 tot secretaris van de residentie Batavia werd aangesteN. Den 27n Jan. 1873 tot assistent-resident van Soerakarta en den 5n Mei 1876 tot ass.-res. van Buiten zorg benoemd, klom hy den 7n Maart 1880 tiger in teekenspraak en daarbij verzekerde hij op gewonden «’t Is van belang..,, zeer geloofwaardig, oompie 1” De dames echter vorwyderden zich zeer haastig, on zagen er uit, alsof zij zóó in eon hoestbui zouden blijven. «Die goede Adalbert I” zeide Anny getroffen. «Mét dezen kunstgreep offert hij zich zoo dikwijls voqr ons opNu zal hy zich den geheelen stamboom van voren af aan nog eens laten vertellen, en na een half uur zal oom boter gestemd zijn en inviteert hem op een kop pepermuntthee.” «Pepermuntthee?" «Ja, dat laat hy als onkruid op zijn land groeien, en drinkt met zijn ouden knecht jaar in jaar ujt niet anders I” «Maar zonder suikervielen lachend jonge dames en officieren in. «Natuurlijk I” En mot het spek, dat hij om zijn hals doet, als hij verkouden is, braadt hy zijn geheelo vieesch- voorraad voor maanden lang.” «Foei, mijnheer von Diersdorff 11” «Daar komt Hovenklingen al terug I I” «Losgebroken Adalbert, zyt ge nu roods vry Mensch, hoe hebt gij dat aangelegd De jonge marineofficier lachte zeer behagelyk. «Zyn Hoogheid kwam mij te hulp die houdt or ook veel van, om eon grapje met oompio te maken. Wij hebbou om een dubbeltje gewed, of men in oon uur van hier naar den fazantentuin kan loopon.” „Haha, kostelyk I” «Natuurlijk gaat de oude erop in, en zal mot glans winnen, want in zijn ijver zal hij gaan hollen, en is op zyn hoogst in een half uur aan het eind- S

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1