No. 6103. [NG BINNENLAND. nstein leu G- E L TT Z. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag* 22 Juli 1S93. weg. I FEUILLETON. st.- I, v Tl 1 en Kaas van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. plaats van het Muziekkorps der de landbouwers vindt, niet meer dan zp strikt noodzakelyk verbrei- ruis, HfVOlpd.) itschappy 1. 160-* rche ge- le HE met 1.90 Naar het Hoogduitsch.) XX. ftOUBSOIE COURANT trotseeren 1 komt do eene phy- l verbreid laad blijkt or den ge- opgedaan porden wrgestel en, en zij Van de werf van de Gebr. Van Dyk, scheepbouwers, te Kapelle a/d IJsel is met goed gevolg te water gelaten een open sleep- kaan groot 450 last, voor rekening van don schipper ^T. Dirkyn te Erbach. Door de Ryksveearts is heden morgen afge keurd een geslachtte koe, die lydende was aan pokken. Het vleesch is onmiddelyk begraven. Men is in den Haag reeds bezig met het in orde brengen van het Bosch voor eene feestverlichting in den avond van den verjaar dag van H. M. de Koningin-Regentes op 2 Augustus. ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Door een doortrekkend bedelaar is gisteren by den Koffiehuishouder Gravestein op den Bleekerssingel de lade gelicht met medeneming van een geldbakje met ongeveer 1.er in. te publiek wanhopige gen uit de gschriften aan de leerend ;h. Dr. P. Fo rth Dr. ■-direc- ijs, rue istacD. Dr. C. a et de Gisterennamiddag te 5 uren werd door den te Leiden aankomenden trein een 24jurige spoorwegarbeider aangebracht, die kort te vo ren onder de gemeente Voorschoten voor den aankomenden trein den weg wilde oversteken en wien, door hem gegrepen, de beide beenen werden afgereden. Bovendien miste hy een gedeelte zyner kin en werd zyn hoofd zwaar beleedigd. Per brancard naar het academisch ziekenhuis overgebracht, bleek het aldaar dat hy opgehouden had te leven. De ongelukkige laat eene vrouw en een kind achter. geledigd, spreekt aan de poort de dwerg; «Van nu af zyt gij d’ onze, dit is do Venusberg.” «Ja Tannhauser I Gij dolle on waanwijze man I ach, on toch waart gij benijdenswaardig gelukzalig I” Collander springt op, en loopt met zenuwachtige passen zyn kamer op en noen «Do nachtegaal roeptterug, terug I” Neen, hij wil geen dwaas zijn, dio zich de oogen en hot vorstand laat ver blinden, evenals die knaap in den Hörselberg. Hij zal met helderen Iblik den afgrond meten tusscben een vorstenkroon en een herdenhutjehij zal niet komen als eon dorstende, als een koortslijder, maar als een arts die de ziel wil genezen en rodden. Ja, hij zal naar vorstin Taütenstein gaan. Geloof en zalig vertrouwen en zijn beste en edelste gezindheden vergezellen hem. Wèl is Collander zich bewust, wat bij waagt. Het is een hazardspel, waarin hij alles op één kaart zet. Kan piij den hetelyksten ongel, die ooit het paradijs ia ontvlucht, door de kracht van zijn overtuiging en 'van zijn geloof woer terug te voeren, dan heelt hij een hoog spel gewonnen gelukt het hem echter niet, zyn die witte fluweel zachte handjes krachtiger dan al die geweldige hoek- steenen, die het fondament van zyn geheole bestaan stutten, rukken die handjes daaraan, en doen zij ze wankelen, «dan" diep zuchtend bedekt Collander het gelaat met zyn banden, «dan behoede mij God I” Wederom hief hij glimlachend en als zich van den zege bewust het hoofd op, borg Martha’s portret op zyn hart, en ging naar het raam, duwde hel luik open, en zag naar den heldere hemel op. «Deprys, waarom ik stryd, is te groot en te zeldzaam, dan dat ik voor gevaren terug zou deinzen, ik vertrouw Het bestuur van het waterschapDen Hoo- gen Boezem» heeft heden het grasgewas pu bliek verpacht voor f 76, aan de landbouwers A. Schep en W. Verboon. De rekening van het hooghei raadschap Krimpenerwaard»dienst, 1892/93, welke op Woensdag 2 Augustus a. s. te Stolwijkersluis in de vereenigde vergadering zal behandeld worden bedraagt aan ontvangst 66665,50®, aan uitgaaf 58214,63*. Batig slot alzoo/8450,87. Seinpost te Scheveningen is avond aan avond vol, en men amusseert zich er zeer goed. Behalve een aardige Weener Liedersiingerin kan men er sterke dames en sterke minia- iuur-athieten bewonderen, die beiden zeer de aandacht trekken. De jeugdige Bamberg heeft het in de handschaduwbeelden een heel eind gebracht; hy doet de toeschouwers schateren by zyne welgeslaagde caricaturen. Een Indi- aansche equilibrist verricht sterke toeren op zyn gebied, en de beide vuureters doen ver baasd staan door de familiare manier, waarop «ie omgaan met een element, dat ieder jtnder vreest. laamde igralne slape- i die door [en, on der ge- ran ge le bekende det, geen >h voor angstig wringen rhoofd, landen meines ijonge en, wordt koste- De oogst der bloembollen in de omstreken van Haarlem is weder afgeloopen. Over het algemeen is het gewas zeer be vredigend, hetgeen den kweeker dan ook tot tevredenheid zou stemmen, indien niet door verschillende omstandigheden de pryzen lager waren dan in vorige jaren. De handel is nog flauw, wyl by vele han delaars de vrees voor sluiting van de grenzen by eventueele cholera hen tot voorzichtigheid schynt te manen, om zich te bepalen tot het koopen van niet meer dan zy strikt noodzakelyk behoeven. Door vrouwen en kinderen wordt met het schoonmaken der bollen menig stuivertje ver diend. Heden werd op de Burgerscholen alhier vacantie gegeven en de Heeren van de School commissie kwamen als naar gewoonte maar met leege handen. De minder gunstige finantieele toestand onzer gemeente beroofde jde kleinen van een prysje. Verscheidene ouders, die nog zoo gaarne de pryzen laten zien in hun jeugd behaald, vinden de afschaffing der prysuitdeeling min der aangenaam. Nood breekt echter wet. Naar wy vernemen blijft op de kostelooze scholen en de tusschenschool die prijsuitdeeling voorloopig bestaan. Men zegt dat de Tentoonstelling te Chicago het voorwendsel zal zyn voor alle soorten van min of meer grillige wedstryden. Na den wed strijd der cowboys, die te paard gekomen zyn uit het diepst van Nebraska naar Jacksoupark, ziet men te Tyler in het oostelyk deel van Texas, een wedloop van melkgevende koeien. De eerst aangekomene op de Tentoonstelling van Chicago zal een prjjs ontvangen van 5000 fres en de tweede een prys van 1000 fres. De voorwaarden van den wedstryd zyn even vreemd als het denkbeeld om een koe, die te Als eene bijzonderheid wordt uit Naarden vermeld, dat de heer H. van Rhyn dezer da gen van een zoogenaamde »Kaapsche eend« een buitengewoon groot ei kreeg. Nieuws gierig om den inhoud daarvan te zien, liet hy het uitblazen, totdat al het wit er uit was, en bemerkte toen, dat daarbinnen zich een ander ei bevond, geheel met de harde schaal overdekt. Om de vreemdheid van dit geval heeft men het uitgeblazen ei met het binnenste in zyn geheel bewaard. GOUDA, 21 Juli 1893. Gisterenavond had op de Markt wederom een uitvoering j' B dd. Schutterij. Tydens de muziekuitvoering op de Markt, waarby een massa menschen tegenwoordig waren, liep een persoon met Recht voor Allen ventende daarheen, met het gevolg dat eerst een troep jongens hem achterna ging tot op de Hoogstraat, waar men hem zyn Couranten afnam en aan het klappen deelen ging, zoodat de politie hem moest ontzetten. Door den kerkeraad der Ned, Herv. Gemeente te Stolwyk werd verleden week aanbesteed het afbreken eener oufle en het wèer op bouwen eener nieuwe hofstede in T Beiersche. In schrijvers warenG. Anker voor f 3839, K. Hoogendoorn en Co. voor f3762, J. Van Dam Az. voor f3749 en J. Baas voor f3719. Aan den laatsten werd het werk gegund. De heer J. M. Gelissen, bloemist alhier, is sedert een paar weken in het bezit van een albatros of stormvogel. De Haagsche Dieren tuin heeft dezen vogel, waarvan ze nog geen exemplaar bezat, aangekocht en morgen ver huist hij naar de residentie. Dien vogel levend en van naby te kunnen bezien is zeldzaam daarom stelt de heer G. tot morgenvoorraiddag 11 uur ieder stadgenoot in de gelegenheid hem te bezichtigen. Hy bevindt zich in de kwee- kery van gen. heer, Boelekade naast het kaas- pakhuis van den heer Van der Heyden. 80) Kon hij dat slangengebroed maar met zyn vuisten beetpakken en worgen! Met woorden wil het hem heden niet lukken, het is woest en verward in zijn hoofd, duizende gedachten warrelen ah kleine vliegjes met schitterende vleugeltjes door zijn hersens, maar zij rijn van geheel anderen aard, en leiden hem juist ver af van dezen ernstigen, nuohteren, geleerden dog- matischen en politieken strijd. En daarbij nog stijgt hem een wonderlijke mengeling van geuren naar het hoofdde verwelkte, gele rozen in het glas, de lief derijk en teeder verzorgde rozen verspreiden geuren in net rond en zenden hem een groet toe, en dicht er naast uit een rose couvert, waarop een sierlijk monogram onder een vorstenkroontje prykt, stygt een zoet en bedwelmend parfum tot hem op. Hellmuth Collander schruift met een driftige be weging zyn pas begonnen manuscript weg, en grijpt naar den brief. Den inhoud kent hy van buiten en. toch leest hy hem nogmaals en nogmaals over. Hij is ontbodenBij haar, bij die beeldschoons vrouw, wier engelenvleugels zoo diep in het aardsche stof sloepen. Het suist en bruist in zijn hoofd als een verwarde melodie. «De schoonste aller vrouwen, reikt hem den beker aan, hij voelt een wondere rilling, door hoofd en harte gaan. Nadat hy ’t heeft De «Vrye-Vronwen Vereeniging» heeft gisteravond besloten aan de «meeting» van aanstaanden Zondag deel te nemen, omdat het alg. kiesrecht voor man en vrouw door het comité op zyn program is gesteld. Mej. Drucker deelde mede, dat zy een schry- ven uit Londen had ontvangen, waarin bericht werd, dat aldaar een «International Union» is gesticht en men haar nu het vice-president- schap aanbood. De moeilijkheid is nu, dat Mej. Dr. te kiezen heeft tusschen het president schap der V. V. V. of het vice-presidentschap der I. U. tenzy men de statuten .wyzige en baar vergunne internationale vice-presidente en nationale presidente te zyn. Besloten werd voorloopig, dat Mej. Dr. zich op de hoogte zal stellen van de bedoelingen en de strekking der «International Union». De verdere uitslag van den wedstryd in het zwemmen in de Vecht bij Breukeleu was als volgt 4o. Tobbenwedstryd. Zeven deelnemers. Prys (kuntsvoorwerp) F. Saur te Amsterdam, in 49’/5 sec. 5o. Snelzwemmen op eene baan van 100 M. Ingeschreven 33, opgekomen 17 deelnemers, Prys (gouden med.), J. D. Bloemen te Rouaan, in 1 min 40*/,; eerste premie (zilv. med.), W. N. Engelberts te Amsterdam in 1 min 43'/( sec.; tweede premie (bronzen med.), H. Dentmann te Zwolle, in 1 min. 434/6 sec. 6o. Paardentournooi. Prys een kunstvoor werp. de heer J. F. de Vogel, van Rotterdam, na een belangwekkenden en langdurigen srtyd met A. Deutmann, te Zwolle. 7o. Lansentournooi. Prys kunstvoorwerp, de heer J. F. de Vogel, van Rotterdam. Een extra-prys (kunstvoorwerp) voor het eigenaardigste kostuum bij de waterspelen, toegekend door eene jury uit dames gevormd, werd behaald door den heer C. W. van Hasselt, van Rotterdam. Eeen gezelschap Leeuwarders, dat in den omtrek dier stad een zeiltochtje maakte, sloeg in het Woudmansdiep, een vaarwater op de grenzen van Tietjerksteradeel, met zyn scheep je om, waardoor allen te water geraakten. Niet dan met veel inspanning werden vier drenkelingen gered de vyfde, eene jonge vrouw, vond den dood in de golven. op u, miju goede ster, en waag het hazardspel.” Hy keerde het hoofd om, en zag, hoe laat bet was. Nog twee lange uren, voordat hij voor Claudia zou mogen verschijnen. Zal hij weder gaan zitten, en het nog maals met zijn ’’werk beproeven Er is haast bij, en het moet voor middernacht in handen der redac tie zijn, wil zijn repliek in het ochtendblad verschij nen. Men is gewend, dat Collander snel met do wapens omgaat, houw en tegenhouw, stoot en tegen stoot volgen elkander onverwyld op I Men zal er zich over verwonderen, en vragen, waarom hy op oens zoo doezelig en apathiek is geworden. Om het even, het is hem niet mogelijk, zijne gedachten rus tig en helder te verzamelen hy moet in den geest met die seboone vrouw debatteeren, en de vleugels van zyn geest beproeven, of zy sterk en krachtig genoeg zijn, om een seraf daarop omhoog te heffen, en haar naar de poort van het hemelrijk terug te dragen. Als hy van Claudia terugkomt, zal hij opgewekt en geïnspireerd zyn, dan zal hij aan bet werk gaan, en de vlek uit- wisschen, die hij met zyn laatste vluchtige togenschrift op zijn naam geworpen heeft. Dan kan hij zijn werk nog zelf naar do drukkerij brengen, maar eerst naar haar, naar Claudia, om lichtpunten in zyn hart te zamelen 1 Met groote stappen liep Collander zijne kamer op en neer, zag als naar gewoonte naar het portret van Luther op’, en draaide plotseling het hoofd om. Met sombere uitdrukking zagen de oogen van den her vormer op hem neder, de hand klemde zich vaster om den bijbel heen, en het was alsof de lippen zich naar voren bewogen, om hem toornig en vermanend toe te roepen «Indien het u wel zal gaan, zoo wend u af van hei kwade, opdat het loon des aon- De restauratiehoudster Schafer, iu de «Kop- penstrasse» te Berlyn, is in het oostelyk gedeelte der stad eene welbekende figuur, wegens hare buitengewone corpulentie. Zy is 47 jaar oud en woog eenigen tyd geleden 380 pond. Na tuurlijk was zij alles behalve vlug ter been, en daar zy ook veel last van de warmte had, heeft zy reeds lang den meesten tyd in haren koelen bierkelder gezeten. Sinds eenigen tyd heeft zy aan eene maagkwaal geleden, tenge volge waarvan zy begon te vermageren. In Berlynsche bladen wordt het nu als een be langwekkend nieuwtje vermeld, dat zy 211 pond aan gewicht heeft verloren, en nu by een nog altoos respectabel gewicht van 198 pond versterkende middelen moet gebruiken. Er wordt over geschreven alsof men het jam mer vindt, dat Berlyn daardoor een zyner merkwaardigheden verliest. daars u niet worde toobedeeldI" Hoe zouden er nog helden kunnen zyn, «la ieder zoo wilde denken Door strijd tot zege I En dat is een rechtvaardig gewin, dat niet door roekeloos wagen verworven wordt. Collander begon zich aan te kleeden met reel moer zorg dan gewoonlyk. Hy stond voor den spiegel en beschouwde voor het eerst sinds langen tyd zyn gelaat weder met dezelfde belangstelling als vroeger, toen hij niet alleen de Alma Mater zijn «vivat, floreat, crescat I” toezong. Een glimlach gleed over zyn gezicht, toen hij zyn donkeren, vollen baard opbors telde, maar zijn ziel was vervuld van nevelachtige beelden, herinneringen, meest droeve, dreigende wol ken, te midden waarvan een eenzame zwerver man moedig het verre einddoel tracht te bereiken. Hellmuth Collander was de zoon van oen kapel meester. Zijn vader had hij zoo goed als niet ge kend. Eun enkele herinnering slechts was hem bygebleven, on die was verward en angstig. Bleek en ingezonken lag hij, zwaar ziek, met zyn hoofd op het kussen, met langen baard en ongoknipte haren. Door wilde koortsfantasiën gedreven, richtte hy zich op, zijn oogen rolden, en met do hand sloeg hy de maat van de opera, zijn eerste compositie die door het publiek was uitgefloten, en daaronder door schreeuwde en neuriede hy allerlei molodiën plotseling zonk hij afgemat in zyn kussen terug..,, met verglaasde oogen staarde hij onbestemd rond, en declameerde vol pathos met oen stem, die ge dempt klonk, en langzaam in gereutel overging «de reat is zwijgen, zwijgen." De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. Naar wij uit Moordrecht vernemen is het bod op het café «Het Posthuis» aldaar met 400 verhoogd en dus gebracht op 4500. s

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1