t )®a Maandag 24 Juli 1893. ING BINNENLAND. Q E L TT K. 33ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 6104. .riet eweg. /7. hastein FEUILLETON. ist. ;he V, -g- w van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. national .tion de enz. karaf fS officier en Kaas iburg, het kend Naar het lloogduitsch.) XXI. jrlcatie kor van de 1 met 1.90 w. Ir» atschappy ion, tool- iruit pijn, taan hare herp en in nzoo over- hand- nnks- irsche zijn. GOUDA, 22 Juli 1893. Naar wy vernemen zal de Zangvereeniging «Apollo» op Zondag 27 Augustus een Volks concert geven in de Sociëteit «Ons Genoegen.» ge il, als heide, ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. er reep. De volgende personen zullen de kermis alhier bezoekenVan Lier, Schouwburg Huiskens, VelocipedeRenterghem, Velocipede Wolf, Hippodrome; Grancorn, de Wereld in ’tRond; H. J. Hart, Beelden-TheatreSpriet, Theater der Attraction E. Dobbelaers, Pano rama; J. Alu, Draaimolen. De richting, die de spoorweg door de Krim- penerwaard zal nemen is in de nabyheid van Bergambacht reeds in zooverre bepaald, dat de weg waarschjjnljjk over den Kerkweg zal loo- pen, omdat die reeds de noodige vastheid bezit. liOHISUIL COfRlVT Er zal dan naast den spoorweg een nieuwen ryweg worden aangelegd. 81) En eens op oen nacht nas Hellmuth in zijn bedje wakker geworden door een zacht, wonderschoon ge zang. /«Daar zullen wij nederzinken, onder den palmenboom, En weelde en liefde drinken En droomen een zaligen droom zachter en steeds zachter klonk het en daar tusschen door het gesteun van de bleeke vrouw, die daar voor dat doodsbed op de knieën lagDe hand van den stervende gleed over haar hoofd.... zijn blik rustte op het kind.... en dan eer. diepe zucht. Het lied was uit. Toen brak er een lange, eenzame tijd aan in het dakkamertje, ontbering.... leeren.... en verder het arme moedertje liefkoozen en troosten. Honger en koude. Een studiebeurs maakte het den knaap mogelijk om te studeeren, hij wilde geestelijke wor den. Hy had ’s zomers dikwijls dagen lang met zijn moeder op het graf gezeten, waarover de vlientuiken waren heengegroeid, hij had op den drempel der kerk gespeeld, als de zonnestralen door de gekleurde vensters heenvielen, en de zwaluwen laag langs hem heen vlogen, en hjj had den godsdienst met al zijn vrede, bloemengeur en weemoed liefgekregen. Ja, hij wilde geestelijke worden, en zijn moeder vouwde de handen en knikte met verhelderd gelaat Op zekeren dag echter vond hij haar voor het kla-. Als een bewys dat men zelfs in het verre Insolinde met belangstelling op de hier laatst gehouden verkiezing voor de Tweede Kamer het oog gevestigd hield, kan het volgende die nen, dat wij in een te Batavia verschijnend blad vinden Heden is van de werf «Kromhout» van H. van Vlaardingen met goed gevolg te water gelaten een Schroefstoomboot genaamd Telegraaf*, gebouwd voor rekening van den heer G. Stig- ter alhier, bestemd voor den dienst tusschen *8 Gravenhage, Zaandam en Alkmaar, waarvoor de Ketel en Machine wordt vervaardigd aau de Delfshavensche Machinefabriek, directeur H. de Ridder. Hierna werd on middel jjk de kiel gelegd voor een schroef boot genaamd «IJsel III voor rekening van den heer A. K. van der Garden alhier, waarvoor de machine (Petro leum Motor), wordt vervaardigd bij den heer D. W. Rennes te Utrecht. In de provincie Groningen wordt in den laatsten tyd by zonder veel werk gemaakt van de veredeling van aardappelen. De heer K. H. Koning te Wildersterdallen, heeft getracht te weten te komen hoe nieuwe rariteiten te kweeken zyn uit zaad, dat verkregen ia van aardappelsoorten, welke uit eigen natuur, hoe wel zy bloeien, geen zaad geven en dus kunst matig bevrucht moeten worden. Hy heeft daartoe het stuifmeel van sommigen soorten weten machtig te worden, dit op den bloei van anderen overgebracht en al zoo zaad ge kweekt van soorten, welke anders geen zaad gaven. Thans groeien by hem Turken, gekruist met Bremer-roodenEarly Riesen met Franschon of )8r.-rooden Aurora’s met Franschen Champions met Franschen -r- Richter-Impera- tors met FranschenBremer-rooden en Frigga’s en nog velerlei andere gekruiste soorten De «Maatschappij ter bevordering der Vee artsenijkunde in Nederlandzal op 25 Sept, e. k. hare 33ste algemeene vergadering hou den te Utrecht. V I» die vergadering zal hal Hoofdbestuur mededeeling doen omtrent den loop en de uit komst der enquete naar den toestand der keu ring van vee en vleesch in Nederland. Het eindrapport kan dus vermoedelyk dit janr worden tegemoet gezien. Behalve een wetenschappelijke voordracht door dr. Hamburger, leeraar aan de Ryksvee- artsenyschool aldaar, zullen de navolgende pun ten behandeld worden lo. Voorstel der nieuwe afdeeling Zuid- Holland luidendeDe afdeeling acht het noodzakeljjk, dat door de algemeene vergade ring eene commissie worde benoemd, met het doel een grondig onderzoek in te stellen naar de wenschelykheid der afschaffing van het in ternaat aan ’s Ryks veeartsenijschool.De afd. wenscht, dat deze commissie zoo mogelyk ge gevens zal verzamelen, ten einde de Maat schappij in staat te stellen de Regeering van de noodzakelijkheid dier afschaffing te over tuigen. Bij het regiment grenadiers en jagers te ’a-Gravenhage en bij het 4e regiment infanteri te Leiden zullen grijs linnen werkkielen, van hetzelfde model als thans by de vesting-artillerie* en genie-troepen is ingevoerd, in beproeving wordèn gegeven. De gemeenteraadsverkiezing te Haastrecht heeft zich ditmaal gekenmerkt door ongemeen hevigen stryd. De verbonden katholieken en anti-revolutionairen hadden het, naar het schynt, gemnut op de heeren Muller en Van der Grift. De eerste, die sedert jaren wet houder is, werd des ondanks herkozen, doch de tweede bleef met enkele stemmen beneden de candidaten der anti-liberalen, zoodat hij dadelyk uitviel. Er is thans herstemming tusschen B. Smit (antirev.) en G. G. Raate- land (kath.) De laatstgenoemde schynt de meeste kans te hebben, vooral daar thans geen katholiek in den raad zetelt. De schrijver van een ingezonden stukje in ’t Fransche wielerblad »Le Vélo« stelt voor om evenals een wedstryd Weenen—Berlyn of Brussel—Parys, ook een afstandsrit tusschen Parys en Berlyn uit te schryven. En wat antwoordt de redactie daarop? Kan men, mag men van Parys naar Berlyn gaan op een andere wyze dan met de bajonet voor zich uit? »Neen, zullen alle wielryders van Frankryk antwoorden. En zij hebben gelyk. «Frankryk zal zich alleen by machte ge voelen, om met het geweer of het kanon naar Eenige vermogende Israëlieten te Rotterdam en te Amsterdam woonachtig, hebben, naar wy vernemen, het plan geopperd het eiland 4 Schiermonnikoog te koopen, ten einde aldaar eene kolonie voor Russische uitgewekenen te vestigen. de richting van Duitschland te trekken. Iedere wielryder, die tegen dit ingeboren en vader landslievende gevoel van Frankryk zal willen handelen, zou binnen 24 uur een verloren man zyn.< Vraag, gesteld door de afd. Groningen: «Wat ia er geworden van de beslissing der algemeene vergadering van 1885 in zake de bestryding van de ongeoorloofde uitgeoefende veeartsenykunst? Donderdag werd mr. Kolff op plechtige wyze geïnstalleerd als burgemeester der gemeente Schoonhoven. Het ontbrak niet aan tal van vlaggen ter opluistering van en bewys van deelneming in dit feit. BATAVIA, 15 JUNI. By de herstemming te Gouda is de heer Valette tot lid der Tweede Kamer gekozen. De heer Th. G. G. Valette, die volgens het vorenstaande telgram te Gouda tot lid van de Tweede Kamer is gekozen, is sedert 1888 leeraar in de Hoogduitsche taal- en letterkunde aan het Gymnasium en de ryks hoogere bur gerschool met vyfrjarigen cursus te Gouda. Hij was oorspronkelijk de candidaat der kiesver- eeniging «Burgerplicht* in genoemde stad en is waarschynlyk later ook door andere liberale kiesvereenigingen in het district Gouda, die eerst andere candidaten (o. a. den oud-aanne- mer J. C. van Hattem, die aan het Panama- kanaal veel geld heeft verdiend), overgenomen. De heer Bastert, die met den heer Valette in herstemming kwam, was ook zyn concurrent in de kiesvereeniging «Burgerplicht*, en ver klaarde zich, gelyk uit het telegram in ons andere wereld verplaatste. En nu stond hij eindelijk aan het hooge doel, dat hij voor oogen had. Pracht en weelde om hem heen, vorstelijke eerbewijzen en verblindende vrouwelijke schoonheid, en nu hij op dien met steenen bezaaiden weg terugziet, waarlangs b>j opgeklommen is, duizelt hy daarvan en voelt een rilling over zich heengaan. Wie lang in de duisternis heeft rondgezworven, en plotseling in het helle licht komt, staat waggelend en onzeker als een blinde, on wie te voren slechts helder en eenvoudig bronwater heeft gedronken, en nu eensklaps een gouden beker met vurigen wyn aan de lippen brengt, die zal plotseling door een roes van bedwelming ver- meesterd word on. Hellmnth Collander streek zich mot de hand over het voorhoofd, alsof hij die beelden uit het verleden utt zijn herinnering wilde wegwisschen. Hy keek eens langs zich heen over zyn breed gewolfde borst. Zijn zwarte jas schoon hem op eens koel en somber toe. Een gekleurd lintje in zyn knoopsgat zou hier zeer goed voldoen en vorstin Tautonstuin zou welgevallig tegen hom lachen, hem haar blanke met goud versierde hand reiken, en zeggen „Een geluk- wenich zou hier overbodig zijn, mijnheer de hof prediker, waar hot slechts do erkenning van ver dienste is.” Nog had hy geen «lintje” maar Collander kreeg eensklaps een schok, en bloosde als een jong meisje. Bespottelyk, zsoals mon zich toch gekke idees in het hoofd kan halen I «In fluweel en zyde Was hy nu gekleed Een linkje prijkte op ’t zwart gewaad, En ook oen kruis eraan. Daarop werd hy minister, nnmmer van 1 Juni blijkt, tegen de voorge stelde kieswet, terwy de heer Valette een voorstander is, waardoor hy by de herstem ming ongetwijfeld de stemmen heeft gekregen der antirevolutionairen, die eerst den heer A. Brnmmelkamp Jr. hadden gesteld. Het afge treden ‘lid der Kamer, de heer Havelaar, was geen kandidaat gesteld, hetzy omdat hij dit niet wilde, hetzij omdat hy als ambtenaar aan een ministerieel bureau wordt beschouwd, als hoedanig hy volgens een op dit punt bestaand koninklyk besluit niet tegelyk afgevaardigde kan zijn. Over de vraag of de heer Havelaar als hoofdinspecteur van den post- en telegraaf dienst bureau-ambtenaar is, was men het in de pers niet eens. De stations-restauraieurs zyn thans verplicht op één der tafels van elk der restauratiezalen en wachtkand^, ten gerieve van het publiek, een blaadje te plaatsen, waarop eene frisch drinkwater en een paar glazen. Dé voor den dienst in Oost-Indië bestemde r van gezondheid der 2e klasse H. F. Roll zal de reis naar Java moeten aannemen met een stoomschip van de Rotterdamsche Loyd of van de Maatschappij «Nederland*, dat vóór of op den 16 September e. k. naar Batavia vertrekt. vier gezeten, mot hot hoofd bleek en koud voorover op de borat gezonken, alsof zij sliep. Jarenlang was het instrument gesloten geweest, nu lag or een mu ziekboek op «Onder den palmenboomEn weelde en liefde drinker.Eu droomen oen zali gen droom Een gillende kreet hij sloeg zijn armon om de slapende heen, staarde haar aan, en drukte zijn lippen op haar bleek gelaat. De pal men des eeuwigen vredes wuifden hun bladerkronen over de lijderes. Eu toen de vreemde, koude wereld in 1 Eenzaam, arm en rusteloos werkzaam. Nog eenmaal was de zon door de wolken gebroken, daar ginds in Erlangen, waar de steenen markgraaf in den slottuin over de leerzuchtige plannen van den jongen, heethoofdigen student glimlachte. Daarna was hij gouverneur van oen ziekelyken knaap worden, ver van de geheele wereld verwyderd, begraven in de geluidlooze eenzaamheid der 1. waar het kleed van sneeuw afwisselde met dat der erica. Hier, te midden van eenvoudige boeren levend, drong niets van het gewoel der groote wereld lot hem door, was voor hem, den rusteloos stmdeerenden, alleenstaanden man geen vreugde of genieting weg gelegd. Maar altyd stap voor stap vooruit, steeds arm en eenzaam, doch geen oogenblik versagend, steeds strijdend en worstelend om nader te komen aan bet doel, dat daar aan het eind van zijn weg in schitterenden glans straalde. Langzamerhand begonnen aan de doornige takken vruchten te ry'pen, en brak de zon door de wolken, en deed den sneeuw- witten mirtenbloesem ontluiken. Er kwamen licht punten in den donkeren strijd, die hem plotseling als met een ruk omhoog hief, en hem in een geheel De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. En droeg de groote ster.- Hij lachte luid en schudde hot hoofd. By na waa hij vergeten, hoezeer bij steeds togen die linijeamarkt geijverd had, waarop men die gekleurde dingen te koop bood, verhandelde en verkwanselde. Zulk een ster ziet er zoo onschuldig klein en vriéndelijk schit terend uit.... en toch is het een zware, zeer zware last, die zelfs de onbuigzaamste nekken en fierste ruggen kromt, en ze neerbuigt tot in het slof. Met vollen, diep metalen klank sloeg de Schwarz- waldsche klok in het aangrenzend vertrek acht slagen. Collander voltooide haastig zyn toilet, en greep zyn hoed en jas. Op de trap kwam hij de oude Lize tegen uil bot hospitaal aap don overkant. «Of de dominé van avond ook thee bij juffrouw Martha zou drinken «Neen, moedertje, doe de juffrouw myn groeten, en zeg baar, dat ik op het slot ben ontboden.” Collander sprak die woorden langzaam en met nadruk uit, en vermaakte zich over den eerbiedig geopenden mond van het goede vrouwtje. «Wat zullen we dan met den mooien spekpanne- koek doen, die juffrouw Martha als verrassing hooft gebakken?” «Et’nup leivol leivet Liesing I” zong Hellmuth met iets uitdagends in zijn stem, terwyl hij het oudjeop den schouder klopte, en baar voorbij snelde de trap af. De lampen in het salon bij vorstin Tautenstein waren met rose kanten kappen bedekt. Schemerig en geparfumeerd was het in het vertrek, de meubels waren op bet mollige, dikke tapyt dicht bijeen ge schoven, elke hoek was met bloemarrangementen, marmeren beelden en wyduitgeeproide satynen en voeren waaiers aangevuld. (tforrff wroofpd.) Men schryft uit StolkwykershiisMeer en meer begint de kaasmarkt alhier een treurig aanzien te krygen, zoodat men haar thans wel als vervallen mag beschouwen. Het kan ons ook niet verwonderen. Niet alleen heeft die markt met veel tegenstand te kampen ge had, doch ook de kooplieden, die er voor waren, vonden het wel wat lastig naar Stolwykersluis te komen. Toch heeft die markt ons iets ge leerd. Het is gebleken, dat de landbouwers wel degelijk een vroeg uur willen, want de eerste J marktdagen, toen de kooplieden wat beter kwamen opdagen, is het wel gebeurd, dat reeds te 6 uur 50 a 60 wagens kaas aan- gevoerd waren. Doch wanneer kooplieden ont breken, blyven verkoopers ook weg, of gaan naar elders dat is ook de eenige reden waarom die markt zoo jeugdig reeds vergaan is. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de miliciens van de lichting van dit jaat, diè binnen 10 maanden tot korporaal worden be vorderd en blijken geven als zoodanig volkomen geschikt te zyn, recht hebben op 2 maanden verlof met behoud van soldy. S

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1