MEER. BINNENLAND. IDE Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. tie Woensdag 26 Juli 1893. o. 6106. 32ste Jaargang. I nts. ÏU1JSEN, INRICHTING lat ibetb, ING. tELILLETQ} I el uit Woris- van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des nüdd. 15 ct. per man Zoon schrijver voor De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen, De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. ado Kanalen irecienr der Utrecht. NEMAN. KNEIPP de den Haag SD, ike eeschhouwer, GOlINIIE (IIIRIXT FAN FRAN- o n de r d ag ULTEEREN da. j g bollen Éren n: rABGBR, uijMvan- t. *mu der Mnveen. 8 der Zelf- ie uitspat- geschilderde Janskerk te mis der St. mingen enz. rlyk levens- i Gebroeders het grjjze irdwynen, s onscHa- t. - Prys r dubbele A.CATS, afb. Prys verschrik- Bugd lydt, >enng, die 1 van een het Ver markt 34, et bedrag, :en boek- ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels tl 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. man huiswaarts gaan. kite en ge- voor Heeren tchoenwerk, Oller 1 Cr en lette goed rk, lalaetarlM, uaaaa, Araheai. CarnavalsgewoelMuziek, gezang, gelach rondom. Vermomde gestalten spoeden zich door de straten, bellen rinkelen, en bontversierdo, met klatergoud be legde kleedij komt te voorschijn, als de wind een slip vnn den donkeren mantel te pakken krijgt, eu den bedekkenden sluier en doek van het hoofd der schoone terugslaat. Een zwerm straatjongens verge zelt al joelende de alleen loopende maskers, en voor de deuren der danslokalen en casino’s staan de voor- bygangers opgedrongen, om de danslustigen aan te gapen. Do ontelbare vereenigingen en genootschap pen van een duitsche residentiestad geven travesli- Te Amsterdam zyn door de politie aange houden eene weduwe en een dokter* uit de nieuwe stad, die met haar consult* hield op de Heerenmarkt. Zy worden beschuldigd, doot eene geneeskundige* behandeling den dood veroorzaakt te hebben van eene jonge vrouw. By gelegenheid van het zilveren ambtafeest van den heer A. P. H. A. de Kleyn, als bur gemeester van Ameide en Tienhoven op 22 Juli 11., werd deze in eene plechtige vergadering van den Raad, de beide ontvangers en der plaatselyk geneeskundigen dier gemeenten, dooi den oudsten wethouder van Ameide, den heer J. L. de Jongh, bartelyk geluk gewenscht, waarop door den jubilaris in gevoelvolle be-, woordingen werd geantwoord. Als aandenken werd hem namens de gemeenteraden en amb tenaren ten geschenke aangeboden een prachtig zilveren inktkoker, in miniatuur, voorstellende het Raadhuis van Ameide, een kunstwerk, dat vervaardigd is in de fabriek van de firma Van Kempen, en ieders bewondering wekt, benevens eene op geprepareerd perkament voorbeeldig uitgevoerde opdracht. Behalve kostbare geschenken van wege de ingezetenen, en de leerlingen der beide scholen, die door den jubilaris ryk zyn onthaald, wer den hem door verschillende vrienden en ken nissen, o. a. door den ambachtsheer van Ameide, den heer A. van Stolk Gz., te Rotterdam prach tige cadeaux vereerd. Des voormiddags werd hem door de kinderen der beide scholen eene aubade gebracht. In den namiddag, na de receptie ten huize van Aan het gebouw van het prov. bestuur van Zuid-Holland is gisteren aanbesteed»: het uit diepen van een gedeelte van den Hollandschen IJsel, onder de gemeente Gouda. Minste in- -P was A. Ph. Volker, te Sliedrecht, 1610. Naar wy vernemen, is een wetsontwerp op den leerplicht thans by den Raad van State in onderzoek. feesten, bals mntquét en „humorutuche samenkom sten” en in do particuliere buizen en paleizen fon kelen lange rijen vensters als de geheimzinnige licht: strepen, die door de rotsspleten van Ilsenstein sche merden, toen keizer Henrich nog in de armen der bekoorlijke prinses lag, en de dwergen in het kris tallen slot trompetterden en op de pauken sloegen en fiedelden. Een zacht gebrom en gesuis vervult de stille stra ten, en langs de meeste tullen venstergordijnen dwar relen schaduwen voorbij. «Daar dansen jonkvrou wen en ridders, en jubelt de pagesstoet. Daar rui- schen zijden slepen, en kletteren de stalen sporen.” en prins Carnaval dirigeert zelf den cotillon, en de pluimende* dien hij op zyn helm draagt, is een tuil van vliegende harten. Het is geen wonder, dat een lange tile van rijtui gen voor de villa’s staan, en donkere gestalten ge heimzinnig om do vensters van hot sousterrain glui pen, waaruit hier en daar geen al te zachte hand lekkere hapjes toesteekt. In de villa «Hazard” echter waren slechts weinige vensters verlicht, en in plaats van dansmuziek klonken nu en dan brokstukken van een lied, door een weeke maar toch volle, fraaie altstem gezongen, door de stille parkstraat heen toch slopen zacht en voorzichtig twee schaduwen langa den tuinmuur, die het grondgebied van baron Nenndersoheidt van hot park van den Erfgroothertog scheidde. Een door zuilen gestutte veranda sprong aan deze zijde van het huis in den tuin naar voren, en door de verlichte glazen deuren klonk het gozang en de pianobegeleiding naar buiten. (AFerdt MrvoZgd.) De kieswetten. Onder den titel >11 faut aboutir” bevat het Vaderland'* een artikel over de noodzakelijkheid om de kieswetten, nu tot behandeling besloten is, ook aan te nemen. >11 faut aboutir» in dubbelen zin. In de eerste plaats is het noodzakelyk voor de ge zonde ontwikkeling van ons staatsleven, dat een ingrijpende hervorming tot stand komt, waarom jarenlang is gevraagd, en daarmede een struikelblok uit den weg wordt geruimd, dat elke andere hervorming belet. Maar in de tweede plaats is het evenzeer noodzakelyk, dat de oplossing, die aan de quaestie wordt gegeven, althans binnen de grenzen der Grond wet, een eindoplossing zy, zoodat elke grond voor een voortgezette agitatie wordt benomen en alle partyen rustig aan *t werk kunnen gaan, bin de materieele hervormingen tot stand te brengen, waartoe deze for meel e hervorming den weg zal banen. Het is der oppositie niet kwalyk te nemen, als zy haar best doet de aanneming der wet te beletten en desnoods een handje helpt om den Minister te doen, tuimelen. t Maar wel kwalyk te nemen is het der libe rale party, als zy het uit haar midden gebo ren Kabinet niet steunt, maar door eigenzin nige oppositie het met den grooten maatregel, dien het voordraagt, vallen laat. De meer derheid, die by de belastinghervorming zoo juist getoond heeft, het besef herwonnen te hebben van haar roeping, die toen de Regee- ring in alle groote zaken gesteund heeft en die kleine bedenkingen het zwygen heeft op gelegd ter wille van het groote doel, die zelf verloochening heeft betracht en opbouwende critiek geleverd, diezelfde meerderheid toone ook thans te weten, wat zy aan haar eigen verleden, wat zy tegenover de toekomst aan ons volk is verplicht. Maar ook de Regeering toone zich opgewassen voor haar taak. Zy geve leiding aan het debat en zoeke het te beheerschen, niet door een hooghartige eigen willigheid, die afstoot, maar door een begin selvastheid, die eerbied afdwingt en een ge loof, dat meesleept. Een onverzettelyk non possumus, waar afwijking van hoofd beginselen wordt gevraagd, maar tegemoetkomende mee gaandheid bij wyzigingen, die trachten de hoofdbeginselen beter toh hun recht te doen komen. Een man te Huizen was drie weken ge trouwd, toen hy op het kantoor van den ambtenaar van den burgerlijken stand aan klopte en zei. »of meneer de trouwery niet kon uutvegen.* Als reden gaf de echtgenoot op, dat hy dacht »’n engeltje bi den kop te hebben, maar 't is ’n duvelke, jongwat ik oe zeg.* Ongetroost moest de In de Vriendenlaan te Kralingen bivakkeerde eene weduwe met haren minderjarigen zoon al eenige dagen op den openbaren weg, wyl zy gerechtelyk hare woning is uitgezet voor huishuurschuld. Alle pogingen, welke voor haar worden aangewend om eene woning te verkrygen stuitten af op grond dat de huis eigenaars bevreesd zyn geen betaling te zullen ontvangen. Nu en dan verdwijnt een stuk vap het huisraad voor mondbehoeften, en ter wijl zy gisteren avond haren haard had aan- gemaakt om aardappelen te koken ontstond er brand, doordien eenig goed met het vuur in aanraking kwam. Door spoedige hulp werd de brand gebluscht. De politie, die zich het lot van de vrouw herhaaldelyk heeft aange trokkén en haar en haren zoon nachtverblijf verschafte, .heeft ter voorkoming van verdere ongelukken de vrouw aangezegd zich met haar huisraad van den openbaren weg te verwij deren. Op het Zwarte Pad buiten de Haarlemmer poort was het druk, Zondag-middag. Een man, schamel gekleed, met vermoeide trekken, was neergezegen voor de deur eener herberg, welke hy zoo pas had verlaten. Hy maakte nog eenige krampachtige bewegingen, rolde den jubilaris, werden op een plein in de na- by heid der straat waarin de jubilaris woont, en die tot aan het Raadhuis smaakvol met eerebogen, sparregroen en vlaggen was versierd, verschillende volksspelen gehouden, waaraan honderden personen deelnamen; te 8 uren werd den jubilaris eene ovatie gebracht door het geheele korps groenmakers, uit ruim een 80-tal jongelingen en meisjes bestaande, met mede werking van de muziek, en ten 9 ure eene serenade met lampionverlichting door de zang- vereeniging Kunst, Liefde en Vriendschap* directeur de heer M. van Bonzel. Concert, illuminatie van het versierde gedeelte der Voorstraat en een flink vuurwerk, geleverd door den heer Gall te Rotterdam, besloten het feest dat met volmaakte eensgezindheid is op touw gezet, gevierd en geëindigd, en in ver- eeniging met een aantal Imrtelyke wenschen, hem op dezen dag toegebraebt, op den jubilaris een diepen en hoogst aangenamen indruk maakte. iigo aanvallen. Gy staat daar reel te hoog voor» men stelt aan het Hof belang in u, Prins Maxi- miliaan zal aanstaanden Zondag weer onder uw ge hoor zyn, en ik zal er voor zorgen, dat gij een uit nood igiug krijgt voor het bal in het paleis van den Erfgroothertog, wat wilt gij meer? Wees tetrotsoh om eenige notitie te nomen van slangen die laag in het stof tegen u sissen I" Coilander ging heen. Het blauwe fint kronkelde zich als een gloeiende band om zyn hals, als oen dwaallichje danste het scbynsel der lantaarn, welke een lakei voor hem uit over het slotplein droeg, voor zyn voeten over den glimmenden bazaltvloer. Stormachtig en phantastisch joegen de wolken dooreen. Geen ster straalde aan den hemel, donkere loodgrauwe nacht. Het manuscript werd onafgewerkt in de papier mand geworpen, de geestelijke van Sint-Brigitta zweeg op de lasterlijke aantijgingen lijner vijanden. XXII. GOUDA, 25 Juli 1893. De adelborsten 3e kl. der 3e Afdeeling J: T. F. de Koning Munting en C. D. Julius zyn overgegaan als adelborst 2e kl. naar de 2e afdeeling. Onder de geslaagden voor het examen van toelating aan de Kweekschool voor Zeevaart te Amsterdam behoort ook W. F. Fournier te Waddingsveen. Mahon. Savoye en Nizza in 1870 op de Prui sen veroverd werden enz. Slechts éen leerling had een flauw besef van hetgeen Napoleon III in Italië gedaan had «hy ging het verwoesten en veroveren Niet een kon de regeeringen sedert 1815 opnoemen. 83) «Het staat u uitstekend! Als het rood was, zou ik mij verbeelden, dat er een kranig officier over mij zat.... dat wil zeggen, neen I dat zou ik mij niet kunnen voorstellen I” «En waarom niet, Doorluchtigheid?” stamelde Coilanderde vorstin had zich tot hem neergebogen, en strikte het lint lachend onder zyn kin vast, baar haar golfde over haar arm, en haar witte handjes schitterden dicht voor zijn lippen. «Omdat een officier mij het hof zou maken, in plaats van my over hel en vagevuur te onder houden 1” Hij boog zich haastig voorover, en kuste haar de hand, slechts als dank voor het lint, maar toch werd bij vuurrood. «Wil Uwe Doorluchtigheid zoo goed rijn zich te herinneren, dat ik hier ontboden was, om een ernstige levensgeschiedenis rijker te worden, om het verhaal te hooren van don vreeselyken storm, dio de passiebloem dos geloof» zoo wreed ontbladerde. Ik veronderstelde, dat wij van avond met geestes- wapenon een erustigon slag zouden leveren....” Zij viel hem in de rede door met zachte stem uit de Gasparone-wals te zingen: «Praten over zielenheil of wel over ’t tegendeelIk bon er voor, dat wy heden by het «tegendeel” blijven I Wy staan te woest met zyn oogen, en kromp toen ineen hij waa volmaakt bewusteloos. Er vormde zich spoedig eeu kring van om standers, zooals altyd by dergelyken gelegen heden. De Amsterdammer is nieuwsgierig, maar goedhartig. Men had medelyden met den ongelukkige, die was flauw gevallen, naar den een tengevolge van uitputting en verval van krachten, naar den ander door een be roerte. En spoedig waarschuwde men de po litie en een dokter. De eerste kwam dadelyk opdagen met een brancard, die altyd in de poort» gereed staat voor mogelijke ongevallen. »Daar komt het karretje!” riep er een. Toen kwam er eensklaps leven in de doode massa. De arme man, die daar pas nog on beweeglijk als een doode had gelegen, richtte zich op en op het gezicht van den komenden agent sprong hy overeind met dezelfde vlugheid, waarmee hy ineengezakt was en koos het hazenpad. De politieagent glimlachte. Hy had dien »beroepsflanwvaller’‘ al meer gezien, en waar schuwde de omstanders voor dat sujet, dat speculeert op het medelyden van het publiek, hetwelk den man, die natuurlyk langzamer hand weer was bygekomen,” en dan verklaard zou hebben uitgeput van honger en dorst te zyn, natuurlyk niet zonder een kleine gave zou hebben laten heengaan. (Tel.) Twee schippersknechts uit Drachten kregen met een derden collega twist, omdat deze zeide, dat hy over zyn schipper tevreden was. Zoo iets mocht niet in den tegenwoordigen tyd, en de tevreden knecht kreeg van zyn twee kameraads een flink pak slaag! (*Tel.«) Iemand die sedert een jaar of acht de leer lingen der lagere scholen in Frankrijk exami neert, uit in de République Fran^aise zyn ver bazing over hun onkunde ten aanzien van de nieuwere geschiedenis des vaderlands. Hy deelt een reeks van curieuse antwoorden mede, waarin o. a gezegd werd, dat Napoleon te Trafalgar door de Spanjaarden verslagen werd, dat zijn broeder, Napoleon III, te Solferino den Italia nen de nederlaag toebracht, te Moskou de Oostenrykers door de Franschen verslagen wer den, Napoleon I opgevolgd werd door Lode- wyk Philips en Lodewyk Philips door Mac- Hedenmorgen te ongeveer 9f uur is een schoorsteenbrand ontstaan by Mej. de Wed. Huurman, op de Veestaldoor een paar burgers en de politie was deze weldra gebluscht. ongelijk tegenover elkaar! Gy, een man van de wetenschap, die met afdoende argumenten, krachtig van lichaam, en helder van hoofd te velde trekt, en ik, eon ziekelijke, voor ’toogenblik tot alle denken en debatteeren ongeschikte vrouw bij wie gij alle wals- eu cotillondansen van avond moet rempla- ceeren.” Krachtig van lichaam en helder van hoofd! Wist ze maar, die Loreiey met haar blond golvende ha ren, door welk een warrelwind van gevoelens het ranke bootje van den betooverden visscher wordt heen en weer geilingerd Dus geen stryd I Zoete liefelijke vrede, een vroo*} lijk gebabbel, onschuldige woordenwisseling, een diepe teug uit den gouden beker, yan tijd tot tyd valt er nog een druppeltje vergif in, maar dat smaakt niet bitter, en wordt onge rerkt gedronken. Elf zilveren slagen. Coilander staat haastig op, om afscheid te nemen. De uren zijn omgevlogen, alsof hot minuten waren. «Waarom haast gij u zoo? Ik ben geweud tot laat in den nacht op te blijven, en slaap daarvoor ’s morgens zooveel te langer. De voormiddag is suikerwater, de namiddag goede rynwyn, de avond echter bruist als champagne, en klokslag twaalf slaan de vlammen uit den verjongiugsbekor van Faust.” Wel zou hy gaarne bij haar blijven, maar bij neemt afscheid, omdat bij nog dringend werk naar de redactie moet brengen. Zij tracht te weten te komen welk. Daarop trekt zij voornaam maar tevens vertrouwelijk de schouders op. «Mon Dieu, beste Coilander, waarvoor al die beweging in de couranten Het is zoo ongedistiugeerd om openlyk met Jan en alleman te kibbelen I Ignoreer toch zulke kleingees- S

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1