iffl, geschilderde lanskerk te nis der St. ningen enz. lyk levens- Gebroeden I Gouda en Omstreken. Nieuws- en Advertentieblad voor Vrijdag 38 Juli 1893. No. 6108. 32ste Jaargang. BINNENLAND. G- E L T7 K. inoe- ‘Ingen en. ‘rliehi ill be. NG. o. gehalte. iND, 155, bet 11, nts. De Herstemming. FEUILLETON. C. HOOGENBOOM van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. in hart dodt. are. 5 et. per Naar het HoogdaiUch.) XXII. elicicuse ranks. 45 cent. i Cieio. 'bakkers IGE seen DE te Berg- EIJINCK te n op Woens- fustus 1893 ïiEHuis van in het open* Schoonho- en diverse het grjjze rdwgnen, i onsoha- - Prjjs dubbele 4. CATS, De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. I.OIINH L Illi KIVI ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. zich in dien zak ook eenige couranten be vonden had hy wellicht spoedig in lichterlaaie gestaan, zoo een voorbijganger hem niet had gewaarschuwd. GOUDA, 27 Juli 1893. De Commissaris van Politie te Gouda, ver zoekt bekend gemaakt te worden met de verblyfplaats van Nicolaas Petrus Spruit, oud 31 jaar, Commissionair in granen en Agent eener Verzekering-Maatschappy, die den 20 Juli jl. heiineljjk zyne woning beeft verlaten, zyne vier kinderen onverzorgd achterlatende. De onlangs hier benoemde onderwyzer aan de 2de Burgerschool voor jongens, de heer C. Snuif Dz. te Deventer, is nu ook benoemd tot 3den onderwyzer aan de school der le klasse no. 46 te Amsterdam. iKMAN. bazuind. Ernstige argumenten, waarom nu juist de heer Grootendorst als opposi- tie-man dient te worden afgevaardigd, ver nemen wij niet. Is er aangetoond, mogen wij de Ter- gouwsche vragen, dat Gouda te groot leeft Neen, hot is gezegd door den hoor Visser, omdat hij geen schadeloosstelling aan Gouda geven wilde. Onmiddellijk be wees de heer IJzendoorn met de cijfers van ons budget, dat geen stad van dien omvang zoo matig was in hare huishou ding. Thans komt dit blad weder met het Verslag der Commissie, die zeide dat het Gouda's eigen schuld was, dat de scheepvaartrechten juridisch en econo misch niet te verdedigen waren enz., welk rapport dc heer, IJzendoorn zelf heeft ge- teekend. De Tergouwsche geeft daarmede blijk öf van gróotc onwetendheid öf van moedwillige verdraaiing der waarheid. Wij laten haar de keus. Een rapport als het bedoelde geeft achtereenvolgens de mee- ningen weder, die in den boezem eener commissie zijn te berde gebracht en de onderteekening dient alleen om te consta- teeren, dat de formuleering overeenkomt met de waarheid. Niet dat alle leden alle beweringen, die er in voorkomen, voor hunne rekening nemen. Eene minderheid in de Commissie wilde geen schadeloos stelling aan onze gemeente en bracht alle argumenten bij, die zij er voor kon bij eenrapen, doch in een ander deel zijn deze opinion voldoende wederlegd. Op de con clusie der meerderheid komt het bij zulk een advies aan. Het weergeven van het verhandelde strekt tot volledige inlichting der leden, doch een verstandig man, vooral een journalist, die dergelijke verslagen meer gezien heeft, mag niet beweren, dat de heer IJzendoorn, door zijn naam onder het stuk te plaatsen, de beschuldigingen en de beschouwingen van den heer Visser o. s. als waarheid heeft erkend. Wat de overige redenoeringen der Ter gouwsche betreft, lo. de leeningen zijn gesloten in een tijd toen het geld duur was en de jaarlijksche annuïteiten strek ken tegelijk tot rentebetaling en aflossing. 2o. bet gemeentebestuur is niet de schuld, dat ons de scheepvaartrechten ontvallen integendeel het heeft al het mogelijke ge^ Vooruit, één twea hoepla I” Een zacht geschuifel, aan den anderen kant van den muur springen vier voeten op den hardbevroren grond, daarna hoort men haastige voetstappen, die zich verder in het park verliezen. Het is weder stil on eenzaam als te voren. De ronde kroon brandt in de muziekkamer, en verklapt aan niemand, van welk een kluchtspel eenige minu ten te voren hier het eerste bedrijf is afgespeeld. Vorstin Tautenstein deed gaarne in den oarnavalstyd een incognito-promenade ’s avonds door de straten. Met een donkeren mantel met bont gevoerd, en het hoofdje roet een dikken sluier bedekt, stapte zij aan den arm van een ridderlijken beschermer door de druk bezochte, of wel meer afgelegen straten en verkeerspunten der residentie, om het volk in zijn leven en eigenaardigheden le bestudeeren. Prins Honeok, het jeugdige mannetje, was vuur en vlam voor dergolijke tochten, die hem toeschenen als een oprakeling uit den ouden lyd, toen de waaghalzige ridders en edelvrouwen onversaagd het land door trokken, om gedekt door vizier en sluier, op hot avontuurlijke jacht te maken- Daarbij kwam nog, dat hij dol verliefd was op Claudia, en alles, wat zij deed, hom in ieder geval toongevend voorkwam. Belachelijk, om nog naar de kerk te gaan, belache lijk, om nog aan liefde en trouw te gelooven Van het oogenblik genoten I Niet aan de toekomst en niet aan het verleden gedacht 1 Vooruit, mot vreugde door de wereld heen, zoolang men nog een stuiver in den zak en levon in de loden heeft I Prins Honeok was altyd iemand geweest, die zich gemak- kelyk liet meesleepen, en de invloed, die Claudia Op 7 Seipember e. k. zal te Amekto van wege de afdeeling »Vianen en omstreken* der Hollandsche maatschappij van Landbouw eene tentoonstelling worden gehouden van paarden, rundvee, pluimgedierte eu voortbreng selen van den landbouw. Wie daaraan door het schenken van medailles of gold, steun wil verleenen, doe zyne bydrage voor 1 Augustus toekomen aan den Secretaris-Penningmeester, den heer A. C. De Leeuw te Schoonrewoerd. Eene groote gouden medaille staat gelijk met 50. Eene kleine gouden medaille staat gelyk met 25. Een verguld zilveren medaille staat gelyk met 15. Een zilveren medaille staat gelyk met 10. Een bronzen medaille staat gelijk met 5. Aan deze tentoonstelling is ook oen verlo ting verbonden van hoogstens 1500 loten ad 1 per lot. By de te Bergambacht gehouden jaarlyksche tiendverpachting was de opbrengst van die van het kroondomein 219, tegen 102 in 1892. Die van den ambachtsheer bracht, met dever- kooping van rietgewas enz., f 439 op, tegen 303,75 in 1892. De verkiezing voor den gemeenteraad heeft bewezen, dat de meerderheid der kiezers vertrouwen blijft stellen in de lei ding, welke het dagclijksch bestuur geeft aan de zaken der stad. In het stemmen tal is wel de invloed merkbaar van de groep ontevredenen, welke gebruik maakt van de tijdsomstandigheden om oppositie te voeren en een hunner op het kussen te brengen, maar van een veroordeeling van hetgeen de Raad tot dusver meende te moeten doen in het belang der stad, was geen sprake. Waarom de wethouder Van Goor speciaal in ongenade is gevallen bij onze katholieke medeburgers, is ons een raadselmisschien dat de Kiesvereeniging, die hem niet candidaat stelde te eeniger tjjd zal ophelderen, waarom zij de tegen woordigheid van dezen ijverigen wethou der in den Raad strijdig achtte met het algemeen belang. De niet-herkiezing van den heer Hoogenboom treft niet den Raad, maar den persoondat lid schjjnt door een minder besliste houding in politieke zaken en door zijne al te bescheiden op treden bij het publiek debat de sympathie van eén deel der kiezers te heBben verlo ren. Zijn terugtreden komt ons verklaar baar voor, schoon wij liever gezien had den, dat hij in dit geval voorloopig aan zijne persoonlijke gevoeligheid het stilzwij gen had opgelegd. Wij spraken hierboven van een groep ontevredenen, die speculeeren op de moei lijkheden, waarin de stad in dezen tijd van overgang verkeert. Een anderen naam weten wij er niet voor. Men tracht de kiezers bang te maken voor de verhooging van lasten, die natuurlijk onvermijdelijk is, als de inkomsten uit de scheepvaart rechten ons ontvallen, wel wetende dat de beurs de meest gevoelige plek is der kie zers men tracht de neringdoenden in den waan te brengen, dat tegenover de lasten, die het stadsbestuur van hen vergt, geen voordeelen staan voor handel en ver keer. Kleinigheden als het gebeurde met de muziektent, waarbij de Raad veeleer lof verdient omdat hij den moed had vroe gere dwaling te erkennen, worden bij ge brek aan groote grieven met ophef uitge- SS) Nog een verschrikkelijk oogenblik, om in het don* ker den ladder weer te vinden, maar gelnkkig hield de knecht de lamp op om bij te lichten, en do lange beenen van don mover werden over de balustrade heen goslagon, en met de behendigheid van een kat verdween do gestalte in de diepte. „Menschenkind.... mijn beste Apollo.... hebt ge hot tajingderada bij je fluisterde hom iemand met tee- derheid toe, terwyl twee sterke reuzenarmen hom beetpakten, en met oen forsohen zwaai van do tos onderste sporten af op den grond tilden, «daarvoor sal ik jou met je flambard, een welgemeende klap op den kunstenaarshoed «in zoeten roomboter laten braden I” «O, luitenant, het was zoo’n verschrikkelijke on derneming,** fluisterde de geliefkoosde, «zulke hart kloppingen onder het werkl «Zoo? Wel drommels! heeft de freule zulke zware stukken geschreven? Zeker wel bliksems veel krui zen en mollen I*' «Pst!.... luitenant! de koetsier komt terug! Hij zou de hoeren eens kunnen bespeuren.” «Je hebt gelyk, Christiaan! Hier tot dank voor je moeite I Geef dien heer daar nog een ge- nadestootje om over den muur heen te komen! Gisterenavond had een persoon opden Kat- tensingel het ongeluk dat de zak van zyn jas vnnr vatte door een vonk nit zyn pyp. Daar op hem uitoefende, was zeer verderfelijk. Hij stamde van een verarmd en gemediatisoerd vorstenhuis af, en had het tot nu toe op bewonderenswaardige wijze weten klaar te spelen, om volgens zyn rang te leven, en toch niet boven zyn prik te gaan. Sedert de drie laatste weken trokken zyn kameraden beden* kelijk de schouders op, en do commandant schudde ernstig*zijn hoofd. Men had veel gelachen, en zich voortreffelijk op de wandeling geamuseerd. Claudia had dolgraag eens in een dansiokaal vaa minder gehalte willen rondkyken, om eens gade te slaan, wat voor «paar debloemen en madelieven" het voorjaar voor keuken- princessen on grenadiers liet bloeien, maar mon be sloot om voor zulk een waagslgjc liever een nog dwazer incognito aan te nomen. Claudia en Honeok liepen .^^éranee volgde aan don arm van den nriö/ywnH^krtylorff, Voor hot orfgrootbertogelyk door het park voerde do naaste weg Oi^^^^lot, en daar het zooeven reeds acht uur hA-1 göslagen, en om half tien een soiree bij den russischon gezant plaats had, moest men zich haasten, om op lijd nog de kleedkamer te bereiken. Een hevige windvlaag, die om villa Hazard speelde, stoorde het onderhoud voor een oogenblik. Claudia nam den voorgevel met een scherpen blik op, en de uitdrukking, die daarbij over baar gelaat lag, had iets haatdragends. Plotseling schoen zij iots op te morken, zij omklemde den arm van haar geleider, en Hot een kort sissend geluid tusschen de tanden hooren. Tegelijkertijd trok zij zioh haastig terug en legde met hevige ge baren den vinger voor den mond. «Ziet eens daar I” Aller oogen volgden do kleine band, die naar de veranda aan de rechterzijde van het huis wees. «Ah 11” Onzeker flikkerend licht. Nu houdt een hand de lamp voor bet raam duidelijk ziet men de ge daante van een grooten on slanke man in burger- kleeding, die zich haastig over de balustrade heen- werkt, en langs ee^pdder in de duisternis neerdaalt. «Mals, mon Mpi”, wilde freule de Gironvale uitbrengen, lerwflt zij de handen boven het hoofd ineensloeg. Vorstin Tautenstein maakt een driftige beweging «Pstnu klautert er iets in de donkere schaduw op den muur en springt er over heen, haastige schreden weerklinken in de verte, dan is alles weer stil. «Dat waren er twee,” flapt Honeok uit. Er komt weer leven in het kleine gezelschap, dat mot uit gerekte halzen ingespannen luisterend heeft staan kijken. «Onzin, het was er slechts één, ik zag hot duidelijk." «Ik ook I” bevestigt de heer von Diersdorfl* mot afgemeten stem, on toch klinkt die op dit oogenblik boozer dan ooit. «Op doze meer en moer gebrui kelijke manier steken do huisvrienden der Nenndor- scheidts hun bezoeken op de villa af." «Hebt gij hem ook herkend?” siste Claudia. «Wie,” vroeg Espérance ademloos er tusschen in. «Uwe Doorluchtigheid en ik schijnen de boste oogen en de meest gegronde verdenking te hebben.” «Een rendez-vousMaria-Louize, dit voorbeeld van deugd freule de Gironvale proest het bijna uit van het lachen. «Ik heb bet altijd gozegd, dat stille water is zoo diep als de zee, die o<er dc verzwolgen stad Vinei* baar kristallen mantel uitspreidt.” In de Sociëteit «Ons Genoegens zullen te beginnen Woensdag 2 Augustus voorstellingen worden gegeven door het Specialiteiten Gezel schap van Frits van Haarlem. De Woensdag-voorstelling zal een feest- voorstelling zyn ter gelegenheid van den ge boortedag van H. M. de Koningin-Regentee, met toepasselyke voordrachten. Donderdag alleen een soirée; Vrijdag Za terdag en Zondag, matinée en soirée; de vier laatste dagen tevens groot bal na afloop der soirée. Op het «Tableau de la Troupe komen o. a. voorGetrouwe nabootsingen van schilderijen en beeldhouwwerken, door 6 dames en 2 heeren; de Vlammenmenschen de gebr. Rossow, dwerg- athleten en worstelaars; de drie roodeduivels; optreden van den welbekenden heer A. de Winter; zangeressen en komische scènes. Op Vrjjdag het eerste optreden van Mile Valentine Petit en Les Cawelys, in hunne buitengewone athl. en acrob. kunstverrichtingen. Voor afwisseling zal worden gezorgd. Zon dagnacht als gewoonlyk een prachtig vunr- werk en Donderdag 10 Aug. kinderkennis. daan om ze to behoudende vermeerde ring van lasten is wel onaangenaam maar had niet kunnen worden voorkomen. Vooralsnog zien wij niet in, waarom door de verkiezing van den heer Grooten dorst dergelijke wijze van strijdvoeren als de Tergouwsche doet, moet worden gesanc tioneerd. Wij weten wel, er zyn winke liers, die dezen heer kiezen als een hun ner, als man van Maatschappelijk belang, als bevorderaar van werklieden-vereeni- gingen enz., mair dit neemt niet weg, dat de candidatuur-Grootendorst bedoeld is als oppositie-vertoon. Daartegen waar schuwen wij de welgezinde burgers, die geen verwarring wenschen te stichten. Zij behooren, zijns ondanks, den heer C. Hoo genboom te stemmenmocht hy worden verkozen, dan staat het hem vrij te be danken, waarvan een vrije verkiezing het gevolg zou zijn. In de tegenwoordige omstandigheden lijkt ons dat het meest gewenscht voor allen, die geen vrede hebben met den candidaat der minderheden, zooals men tegenwoordig zegt. Laten wij allen ons biljet invullen met den naam van en afwachten, wat het besluit van dezen heer zal zijn, indien hij mocht verkozen worden. 3

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1