I i ME, 5$ Donderdag 10 Augustus 1S93. 32ste Jaargang. No. 0110. ING BINNENLAND. LP Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, riet sweg. 77. I 1 I tl den, FEV1LLETO} van j hestoan- ide Klok i Wollen Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. <7^ dsol gelieve I rasze 22. en Kaas in knecht Aan het schriftelyk gedeelte van het toela- i 4 1 Remon- Dames- Horlode. Itsersche 'loge. me Zeep. i Ringen ;en premiën inde gezicht voor 1 doos .t zij ons lei onkosten in te voeren er onaf- en zuiverste er en zacht SOAP, een huilend aatschappy liOI IMIIL COURANT Bank. W. REBEL er firma E. kane (Was- reneraal der ,900,300.+- ,492,200.- ,392,500.- ,865,947.30 ,526,552 70 voor de ontvangen bewjjzen en waardeering, waarna men tjjd vrooljjk en bleef. Een extra-nummer vande.Handelsreizigerc waarop zij gene, welke eedeu prijs, igokénd, De nco’ worden ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend ntiar plaatsruimte. Hare Majesteit de Koningin-regentes heeft aan de Zuidhollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen als blijk van Harer Majesteits belangstelling in het menschlievend streven dier Maatschappij, eene som van hon derd vjjftig galden doen toekomen. toen eensklaps een zwerm byen uit een der korven, staande in den tuin van A. A., te voorschijn kwam en zich op de twee paarden van genoemde weduwe neerzette. Brullende en razend van pijn sloegen zy den ploeg kort en klein, spartelden in het mulle land om en wa ren ontembaar. Dank zjj den wakkeren bouw meester, werden na veel moeite de dieren van de plek des onheils verwyderd; de kloeke jongeling echter' kreeg hevige steken, zoodat terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroest. Hoewel er geen vrees voor zyn leven bestaat, is deze toestand allesbehalve roos kleurig. Het oudste paard is nog denzelfden dag onder de hevigste pijnen bezweken. De schade is voor de eigenares nog al aanzienlek. Uit China wordt weder een groote ramp bericht. Te Sam Ynen Lee, bij Canton is een Rjjks-kruitfabriek in de lucht gesprongen. Duizend huizen werden daardoor vernield en ongeveer 5000 menschen kwamen om het leven. Vier naburige doipen werden geheel verwoest en er moftsten soldaten heen gezonden worden om de gewonden te vervoeren en de dooden te begraven. De ramp werd veroorzaakt door onvoor zichtigheid van een paar soldaten die brand deden ontstaan in een schuur vanwaar de vlammen oversloegen naar het kruitfabriek, die in de lucht sprong met een ontzettende slag en een schok welke mijlen ver in den omtrek werd gevoeld. PIN. ift 5 pCt. oting in- Zij zijn Gisteren avond was de Karnemelksloot smalle zjjde in vol rumoer. Eene vertoornde moeder had hare dochter afgehaald vanhet lokaal van het Leger des Heils. Razende, tierende en vloekende ging het huiswaarts. Nu en dan vloog het mensch als eene bezetene op haar kind los, om het een paar oorvijgen toe te dienen. Gelaten en kalm, eene betere zaak waardig, onderging zy al dien smaad. Het straatschandaal was tergend, te meer daar tal van jongens en meiden de groep vergrootten en de vloekende moeder begeleidden met brok stukken van heilsliederen uit te braken. De Boomgtórdstraat telt onder hfte bewoners velé' volgers van bet Heilsleger, mocht het den wakkeren officieren gelukken ook deze vrouw op de zondaarsbank te brengen, zy zouden eene schoone overwinning behalen. aan zijn borat wilde werpen, maar toen rukte zij zich ioa, en trad met een zwaren zucht terug. „God zegene u voor dit woord, Olivier, ik zal het met my medenemen in de wereld, als een pelgrim, die kost bare reliquiën bij zich draagt, opdat zij in de woeatijn en in de ellende hem tot steun en kracht mogen zijn. Gij zult niet om mijnentwil uw leven op het spel zetten, daarom ga ik van u weg, en daarmee wil ik goed maken, wat ik aan u te kort ben geko men, en daarmee wil ik u danken voor al het goede, dat gij aan mij gedaan hebt Tranen verstikten haar stem, zij ging naar de deur, en zag nog eenmaal naar hem om. „Als ik wegga, dan zullen de menschen niets kwaads meer van my zeggen, dan is alles goed. Gy zijt weder vry, en niemand zal u rekenschap vragen voor myn tekort komingen. Wat ik misdreven heb, zal ik alleen boeten, daarvoor zal geen bloed vloeien, en dus, dat God u behoede, en er u voor loone, dat gy mij niet in gramschap van u gestooten hebt I” Zy knikte hem nog eenmaal toe, en het volgend oogenblik was zij achter de deur verdwenen. Hij had haar willen terughouden, maar de laatste woorden deden zyn voeten verlammen. „Wat ik misdreven heb? Myn tekortkomingen Barmhartige God, zou het dan toch mogelijk zijn. Wederom trok er een ijskoud gevoel door zyn hart. „Neen, duizendmaal neen t Alles moet worden opgehelderd, het moet een dwaling zyn. De Groothertog moet vorstin Tautenstein tot spreken dwingen, nog is alles slechts een verward vermoeden, zonder vorm of kleur. (W'ordt vervolgd.) Volgens de «Telegraaf» is de heer De Groot door aankoop eigenaar geworden van den «Parkschouwburg» en zal by optreden als president van den Raad van Beheer van het t «Paleis voor Volkavlyt,» waarvan de heer Hamelau Tacke directeur wordt. Men schryft uit Haarlem De beide eerste kermisdagen zyn veel druk ker geweest dan het vorige jaar, hetgeen wordt toegeschreven aan de omstandigheid, dat reeds a. s. Zaterdagmiddag, te 12 uur, alles wordt gesloten. Zondag waren er reeds een aantal Amsterdammers gekomen, vooral tegen een uur of vyf, doch, daar er geen extra treinen liepen, vertrokken die alweder met den trein van 11.8. Alles liep die dagen geregeld. Het besluit, om de kermis op Zaterdag middag a. s. te sluiten, zal onverbiddelijk worden gehandhaafd. Geen zuurkraampje zal mogen openblyven. Door den directeur-generaal der posteryen en telegrafie is voorgeschreven dat, in verband met het veelvuldig voorkomen van beschadiging van postpakketten, tengevolge van onvoldoende verpakking, den ambtenaren een bijzonder toezicht op de verpakking wordt gelast, in het bijzonder by postpakketten, die glas of vaat werk met vloeistof bevatten, en in voorko mende gevallen de afzenders uit te noodigen om, in hun eigen belang, voor een meer ste vige verpakking zorg te dragen. (Leeuwenlaan 17—21 Rotterdam), bevat een uitvoerig verslag van het feest en de gehou den toespraken, benevens een gelegenheidsge dicht van den heer B. Heymans te Utrecht. Onlangs was te Malden by Nymegen de knecht van de Wed. G. Rumas aan’tploegen, «Ónmogelijk, Maria-Louize, gij hebt geen ander tehuis dan dit en waagt de duif zich alleen buiten in de vreemde wereld, dan valt zij den havik ten prooi. Ik geef u uw vry heid terug, maar eerst dan, wanneer ik uw toekomst verzekerd weet. Waarom reeds nu met geweld een band los te maken, die misschien binnen het tijdsverloop van een dag dooi het noodlot verbroken zal worden, spoediger en zekerder, dan gij wel vermoedt?” De weemoedige klank in zyn stem deed haar huiveren, als de nadering van den dood. Dat niet.... niet dat overlaten aan het noodlot I...” klonk het haast steunend van haar lippen. „Gy zult niets meer gemeen hebben met een vrouw, wier eer door de wereld is gebrandmerkt, wier naam door het slyk wordt gesleurd I Ik word uitgestoo- ten, veracht, verafschuwd door iedereen....” Toen vatte hij met stralenden blik haar handen, en trok haar hartstochtelyk naar zich toe. „Wee de tong, die het waagt, u te belasteren, wee de hand, die nog een steen op de onschuld zal werpen I Ik sta voor u in, ik zal voor uw eer en uw recht stryden, en al zou de geheele wereld u veroordeelen, en al zou iedereen aan u twijfelen, ik geloof in u, Maria-Louize I Ik geloof aan uw trouw en recht schapenheid, ik sta in voor u en uw onschuld, met lichaam en ziel, met goed on bloed I” Al zwaarder en zwaarder rustte haar slanke lichaam in zijn armen, met onoatuurlyk groote en wyd ge opende oogen staarde zij hem aan, en daarop klonk een zachte, bevende vreugdekreet uit het diepst van haar hart„Gy gelooft in my Voor een oogen blik was het haar, of zy de armen om zyn hals wilde slaan, en zich woesthartstochtelijk en voor altyd Van de adspiranten, die aan het schriftelyk gedeelte van het toelatings-examen voor den hoofdcursus hebben deelgenomen, zullen voor het afleggen van het mondeling gedeelte daar van te Kampen worden opgeroepen, o. a. van het 4e reg. infanteriede segeanten S. D. v. d. Spek, A. J. Levert, B. J. Verbrugh, L. Lin gen, C. Wals, C. 0. v. d. Bergh. O. Boomsma J. Kuiper, M. De Wilde en M. A. Teuve. (10) Het hiervoren bedoeld mondeling gedeelte van het examen is op 8 Aug. begonnen. Terwyl aan hst schriftelyk gedeelte van het toelatings-examen voor de Cadettenschool door 212 adspiranten werd deelgenomen, is dit aantal tot op 200 verminderd, voor zooveel het mondeling gedeelte van het examen be treft, in verband met den uitslag van de her keuring en ten gevolge van het terugtrekken van sommige dier adspiranten. Naar het zich laat aanzien, zal laatstbedoeld gedeelte van het examen in het begin van de 2e helft van Aug. afloopen. GOUDA, 9 Augustus 1893. Naar wy vernemen wordt waarschynlyk hedenavond het Programma voor de feest viering pp 31 Augustus a. s. vastgesteld. De 2e luit. J. A. Leers van het 4e reg. infanterie, wordt den 15den dezer overgeplaatst van Leiden naar Gouda. By kon. besl. zyn totontvangerderdir.be!. en acc. te Leiden (buitengemeenten) benoemd de heer J. P. Reede, ontvanger derzelfde mid delen te Woerden c. a. en te Harmelen c. a. den heer P. Broeksmit, ontv; te Nieuwersluis. Gisteren is Hoek van Holland aan een ont- Izettend gevaar ontsnapt. De gasfabriek aldaar stond binnen weinige minuten in lichte laaie. De hitte was sterk, waardoor de ketel met gas /onder eenen druk van 10 atmosferen dreigde |te springen. Op eenige meter afstand van den brand lag een schip met dynamiet, waarvan de schipper, naar men zegt, uit angst de duineu was ingesneld. Ijlings werd het schip in vei ligheid gebracht, doch met moeite waren mannen te vinden die met het gevaarvolle blusschings- werk durfden te beginnen. Eindelijk waagden zich enkelen, die ijverig werkten en met brand spuit en brandbluschgranaten het vuur rondom den ketel meester werden. De fabriek is ge heel afgebrand. Verplaatst van Gouda naar den Hoek van Holland, de heer L. Stougie, Rijkscommies, en in wiens plaats zal terug komen de heer H. J. Bulthuis verplaatst van den Hoek van Holland naar Gouda, ingaande 1 Sept. a. s, De heer C. Klerk te Amsterdam behaalde gisteren te *s-Hage eene aanteekening voorde Fr. taal L. O. Ds. G. J. Antink te Waddingsveen heeft een beroep ontvangen naar Parrega. By kon. besluit is, op het daartoe gedaan ‘verzoek, ingetrokken het kon. besluit van 18 Juli 1893, voor zooveel betreft de benoeming tot commissaris van politie te Wageningen van J. W. Tuinenburg, thans commissaris van politie te Hilversum, en is aan J. W. Tui nenburg voornoemd, eervol ontslag verleend als commissaris van politie te Hilversum. Men schryft uit Barneveld: Op een half uur afstands van dit dorp is een jong dennenbosch een hol gevonden van eenen meter diepte en van verscheidene meter in omtrek, hetwelk boven geheel was dichtgemaakt, Zoodat het byna niet was te vinden. Daar de bodem met eene laag strooisel be dekt was, en er spylen uit eenen byenkorf in gevonden zyn, gelooft men algemeen dat dit hol tot verblijfplaats van landloopers gediend heeft te meer daar juist dezer dagen by een landbouwer in de nabijheid een byenkorf met honig gestolen is. De beroemde Russische schrijver Tolstoi heeft zyn vroeger aangekondigd werk over de sociale questie thans voltooid. Het boek, dat getiteld is »God in den menschmoet een socialistische of communistische strekking heb ben. Het wordt al in het Engelsch vertaald. .Hoe stil is het in zyn kamer I Dcatryd heeft uitgewoed in Olivier’s hart, oen straft .vril vertwij feling. Goseck heeft recht gesproken over Maria- Louize. Hy zelf treedt haar eer onder de voeten. Kan hij niet anders, of wil hy niet Nennderscheidt blyfl voor het portret zy’ner moeder staaneen door verdriet gebroken, hartatochtelijk bewogen man. „Zij heeft uwe oogen, moeder, die liegen niet. Zoo waar God my helpe, ik geloof in haar.” Het gelaat zijner moeder ziet met denzelfden glimlach op hem neder als in den tijd, toen zy nog zyn kinderhanden tot een gebed samenvouwde. Ook nu buigt hy het hoofd en beveelt zyn leven aan Hem, die hemel en aarde bestuurt. Plotseling voelt hy een gewaarwordtg van vrede on vast vertrou wen over zich komen. „Een vaste burcht is onze Godl”.... Zyn ziel schynt zich op te lossen in die tonen, die vol en overweldigend door den stillen nacht heenklinken. Een zachte vreugdekreet ont snapt zyn lippen, en met geopende armen springt hy op„Maria-Louize I” Op den drempel der déur staat zy voor hem. Bleek en bevend en toch verhelderd door boven- aardschen glans als het geleat van een heilige. „Komt gij eindelyk, Maria-Louize?” Zy strekt afwerend de handen tegen hem uit. Ik kom, om u voor eeuwig vaarwel te zeggen. Ik ga weg van uvan dit oogenblik af aan ben ik niet langer uw vrouw, ik ben een vreemde, aan wie geen enkele plicht u meer geketend houdt, en op wie gy geen rechten meer kunt laten gelden." De adem begaf haar, zy drukte haar handen tegen haar bont. Hy stond voor haar, liefderijk en glimlachend. Goseck vermeed zijn blik, en keerde zich snel om. „Ik weiger hierop te antwoorden.” Nennderscheidt verbleekte. „Daardoor brengt gij uw eigen leven in gevaar, dat is mij onverschillig, maar gy compromitteert ook een onschuldige vrouw I” Ah eenig antwoord haalde Goseck de schouders op. „By uw eeuwige zaligheid, Eustache, hebt gij misbruik gemaakt van myn vertrouwen, en heeft Maria-Louize mij bedrogen?” „Ik bemin haar, en zij bemint myals gij daar niet mee tevreden zyt, dan ligt het in uw hand om onze smaken te verbeteren. Ik ben bereid, om met een paar kogels te dobbelen om de bedroAn en verlaten vrouw, die gy my zelf in de armen hebt gevoerd. Het is tyd, dat deze comedie tot een eind komt. Laat ons voor het laatst samen een hazard spel spelen, een geladen en een ongeladen pistool, als het afgaat dan zal uitkomen, wie gewonnen heeft.” Met vlammenden blik zag Nennderscheidt zijn tegenstander van het hoofd tot de voeten aan. „Ja, de comedie zal tot een eind komen, maar by den eeuwigen hemel, niet als kluchtspel, maar als drama, waarin de vergelding zegeviert over eer loon schelmen.” De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Jn het café-Fritschy ta Rotterdam, werd- dezer dagen eene warme en dankbare hulde gebracht aan een man, die zich jegens de Nederlandsche handelsreizigers zeer verdienste lijk heeft gemaakt als stichter der Nederlandsche Handelsreizigers-Vereeniging, den heer Hille- brant, redacteur van »De Handelsreiziger. De heer Hillebrant werd in de keurig inge richte zaal ontvangen en toegesproken door den heer H. van Velzen, die hem in welgekozen bewoordingen hulde en dank bracht voor al hetgeen hy, als secretaris, gedurende het zes jarig bestaan der vereeniging, en als redacteur van haar orgaan, dat juist drie jaar geleden werd opgericht, had gedaan. Als een stoffelijk blyk van erkentelijkheid werd den jubilaris een fraai schrijfbureau aangeboden met stoel, een pendule met garnituur en een prachtalbum, bevattende de namen der gevers. Tal van telegrafische en schriftelyke gel uk- wenschen waren van elders ingekomen en werden staande het feest voorgelezen. Diep getroffen dankte deheer Hillebrant van vriendschap nog geruimen kameraadschappelijk samen IS Naar het Hoogduüech.) XXV.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1