JES ao 'k Maandag 14 Augustus 1893. 32ste Jaargang. ING BINNENLAND. G- E L V IZ. idrukte TVtewws- en Advertentieblad .voor Gouda en Omstreken, oping. No. 6132. >3 .xkrt leweg. CM. sist. IN» M en Zn. Echte tesamen- n in den aam des rvaardigd wereldbe- ftStoU- FEUILLETON. 8 La? Lfslag worden temde Notaris. j 'i 108. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nomlners VIJF CENTEN. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. ie», tot het rden uitge- BIJEEN- GROND, op den Tentweg, i in Sectie D. aren. BOSCHHAK- istraal bekend Centiaren. en dagelijks Naar het Hoogduitech.) TON. POL. nde CHE id met tl.90 D door Iilll IISIIIE IlliIIAVI T’ DS 1893, des óffibhuis van )orp, ten over- mden Notaris jEE VER, roefbusjes ft 0.35 r Neder- De heer 8. Velsing, hoofd der 2e openbare school te Berg-Ambacht, staat op de voor dracht voor hoofd aan eene der scholen 1ste klasse te Amsterdam. De Zangvereeniging >Caeciïia< te Schoon hoven hoopt in het laatst van Januari of bet begin van Februari 1894 haar 20-jarig bestaan te vieren. Gaarne zou zy daaraan, voor zoover de gelegenheid zulks toelaat, een zangwedstrjjd (voor gemengd koor) tusschen hare zusterver- eenigingen uit de naaste omgeving verbinden en daarvoor medailles en diploma’s uitloven. Om dit doel te bereiken, worden in eene ad vertentie die vereenigingen voorloopig ter me dewerking opgeroepen. Indien het aantal mededingende vereenigin gen te groot zou worden, zal by loting wor den beslist, waarna binnen 14 dagen na den termyn van aangifte definitieve uit- noodigingen tot deelneming zullen worden verzonden. Deze week viel te Berg-Ambacht eene boe renmeid, door een ongelukkig toeval, voorover van de waterstoep in de Wetering. Gelukkig werd het ongeval oogenblikkelyk bespeurd en de drenkelinge door J. v. d. P. gered. Echter duurde het bijna een uur eer men haar weer tot bewustzijn gebracht had. gekookt voor da- epels van ito) Als ival van ebruiken. te EL H. Ouderkerk, leeraar in de gymnastiek te Gouda, eri K. Van Wijnen, onderwijzer alhier, het.; gebruik toe te staan van het lokaal voor vry’e- en orde-oefeningen van de school 1ste soort. Vervolgens zyn, na onderzoek en goedkeu ring der geloofsbrieven, toegelaten tot leden van den raad de heeren N. Kooiman, J. J. Lazonder, J. P. Niekerk en C. Van Willens waard CLz. Een vyfjarig jongetje werd gisteren dwalende gevonden aan de voormalige Rotterdamsche poort te Delft. De brugwachter ondervroeg den knaap en kwam tot de ontdekking, dat hy, on verterend. Hij geleek de dief, die de handen begeerig naar den aitaarkelk uitstrekt, maar het toch niet waagt, het heiligdom aan te vatten. «Ik herinner het mij wol, bewijs ik u dit dan niet „Noen Gij staat daar nog koud on ouverschillig voor mij, gij ziet myn angst en vertwijfeling en helpt mij niet 1 Zij kwam mot opgeheven hoofd krachtig en vastberaden voor hom staan. «Wee den man, wiens oed als kaf in den wind verstuift I" Gij hebt u zelf de beschermer van mijn geluk genoemd, nu zult ge dit ook mot daden staven, en het zijn 1 Hy kwam dicht naast haar slaan, vatte haar hand on boog zijn wang haast tegen de hare aan. H Won derlijke vrouw I Waag ik dan niet mijn bloed en leven voor uw geluk P Een pistoolloop wordt even goed op mijn borst gericht, als op die van dien ander I” «Maar dat juist moet gij beletten I” riep zij buiten zich zelve, «al» gij mijn geluk niet wilt vermoorden I” Zijn blik gloeide nog hartstooh tel ijker, hij trachtte haar nog dieper in de oogen te zien banque, Maria-Louize! uw geluk is uw vrijheid I En slechts deze allen voert u in de armen dor liefde I” Zy week al verder en verder van hem terug, met de handen tegen haar hart gedrukt, het gelaat op geheven, als omstraald door oen aureool. «Neen, graaf Goseok.... niet de vrijheid," zeide zij zacht met bevende stem. «Gij weet, dat ik slechts eenmaal in mijn loven een heftig verlangen naar u heb gehad, op dion eersten morgen na mijn trouwdag, toen ver langen naar myn thuis on oen gevoel van verlatenheid mij ir. vertwijfeling brachten." (Wordt vervolgd.) In de gemeenteraadszitting te Oudewater van 8 dezer werd door den voorzitter medegedeeld, dat kennisgeving was ontvangen dat de heeren A. Jonkheid en J. C. Verheul de benoeming tot raadslid aannamen. In diezelfde zitting werden de ingekomen geloofsbrieven van den heer A. C. van Aelst, benevens van de beide nieuwbenoemde leden onderzocht en in orde bevonden en tot toelating besloten. In de raadsvergadering te Schoonhoven op gisteren, werd door Burg, en Weth. aange boden de rekening der gemeente over 1892, sluitende in ontvangst met f 51565,18 en in uitgaven met f 51314,72|, batig saldo f 250,45|. In dezelfde vergadering werd o. a. besloten, onder zekere bepalingen, aan de heeren H. In de zitting van de Synode kwam in be handeling het rapport der commissie voor de nieuwe wetsvoorstellen, door den heer De Vries uitgebracht over een voorstel der classicale vergadering van Gouda, tot uitbreiding der vragen in de verslagen der kerkvisitatie, met meerdere ruimte voor de antwoorden. Een rapport door den heer Fynvandraat, namens de commissie voor de stukken ter behandeling ingediend over een voorstel van mr. Rens, om eene commissie te benoemen tot onderzoek W) Gij vermoedt nog niet eens het ergste, dat ver schrikkelijke, dat mij bracht tot den vermetelen on buitengewoneu stap om u heimelijk hier te laten roepen. Door een toeval vernam ik, dat Olivier plan had met u te duelleeren." //Gelukkig heeft hij dat plan nog!" //Ónmogelijk.... gij vergist u, graaf,” haar stem klonk ais een angstkreet, «hij kan u in ’t geheel niet meer uitdagen!" Een kort lachje. //En waarom nietP" «Omdat.... omdat.... zeg mij, om Godswil, heeft hij het misschien reeds gedaan?” Zij sprong op. De stoel knarste zacht op het parket. Ook hij stond op. «Heden morgen, en dat is goed zoo, Maria-Louize, ik verdraag die onzekerheid niet langer, het moet .tot een eind komen." Nogmaals een kreet vol schrik en smart. „Dus was mijn offer te vergeefs, dus ia dat pynlykate uur van mijn leven voor niets geledenI” «Welk uur, wolk offer?” Hy scheen naar haar toe te gaan. Olivier richtte zich op, en klemde de handen krampachtig om de leuning van zyn stoel. «Het grootste, waartoe een vrouw in staat is. Ik heb my het hart uit de borst gerukt, en het met voeten getreden, ik heb zelf myn eer gebrandmerkt, Een Israëliet te Oldenzaal vierde gisteren bruiloft en de buren hadden zyn huis van buiten met groen, lampions, vlaggen enz. ver sierd. Tegen den avond verzamelde zich aldaar eene groote menigte nieuwsgierigen, die om streeks half negen de straten doortrok onder het zingen van voor de Israëlieten beleedigende liederen. Spoedig was de burgemeester met de politie aanwezig en door hun krachtig op treden was omstreeks half tien de orde geheel hersteld. By één Israëliet werd eene ruit in geworpen. <(Zw. Ct.)> Drie jongelieden uit Lekkerkerk maakten dezer dagen een aardig reisje per rijwiel. Van Rhenen af reden zy over Grebbe, Wageningen, Arnhem, Velp, Doesburg, Doetinchem, Ter- borg, ’s Heerenberg, Emmerik, Cleve, Cranen- burg, Nymegen, Tiel tot Culemborg. Van hier keerde men per stoomboot huiswaarts. om dit duel te verhoeden! Ik heb gezegd, dat ik den band met Olivier verbroken had, een sohyn van schuld op mij geladon, opdat hij vry moge zijn, opdat....” «U van hem losgemaakt?” Goseck vatte haar beidé handen, en trok ze van haar gelaat weg, en drukte ze aan zyn hartstochtelyk bevende lippen. «God zegene n voor deze moedige opoffering ter wille van uwe liefde, Maria-Louize! Waarom beeft ge dan voor een tweestryd, die het heilige kenmerk van een godsoordeel zal hebben, die de ware liefde zal doen zegevieren? Ik zal.../’ «Grarf Goseck I” haar stem klonk biddend als in hevigen angst. />lk begrijp n niet! Hoe kunt ge een bloedige oplossing wenschen, terwijl nog alles in vrede kan worden geschikt! Hoe dorst gij de uitdaging van myn man aannemen, terwyl gij wist dat de oorzaak hiervoor slechts leugen en laster is. Hebt gij hem onze onschuld verzekerd «Neen.” Kortaf en scherp werd dit antwoord uitgestooten. «O, doe het dan nogl zoo snel mogelyk! Hy moet u gelooven, en hy zal het ook doen I Och, kon hij u slechts zoo door en door kennen, als ik u ken! Indien iemand het waagde, wy iets van eerlooze daden van graaf Goseck te vertellen, dan zou ik vol trotsch vertrouwen de hand ten hemel heffen, en zweren, dat het booze laster was.” Week en onboschryfelyk roerend in haar treffende innig heid klonk haar stem. Olivier was opgestaan, zijn voorhoofd gloeide, gedruischloos schreed hy naar den kier der deur, en trachtte met een enkelen blik zyn vrouw op te nemen. Met haar ernstig van tranen overgoten gezicht wendde zy zich naar zyn kant, en ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De verkiezing voor een lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, in het hoofdkies district Gorinchem vacature Nortier is bepaald op Dinsdag 5 September; de herstem ming zoo noodig op Dinsdag 19 September. GOUDA, 12 Augustus 1893. Door de politie is op haar verzoek naar de uderlyke woning te Bodegraven overgebracht, de 16-jarige C. M. M., die zich alhier ophield zonder eene betrekking te hebben. De minder-jarige A. E. de G., oudl9jaar, uit Haastrecht, is op verzoek van haren vader alhier opgespoord en naar haar woonplaats overgebracht. van de taak der kerk a op sociaal gebied, b op dat der armenzorg moest, vooraleer men omtrent de hierboven genoemde een be slissing nam, eerst worden afgehandeld, omdat het deswege te vallen besluit van invloed kon wezen op de beslissing. De conclusie van dit rapport, die tot eene uitvoerige gedachtenwis seling leidde, strekte, om met waardeering van de bedoeling des heeren Rens, diens voorstel niet aan te nemen, maar lo de classicale be sturen, die op gezette tijd persoonlijke kerk visitatie hebben te houden, op te dragen om by de eerstvolgende persoonlyke kerkvisitatie een onderzoek in te stellen naar de sociale nooden in elke gemeente en naar hetgeen de kerkeraad doet tot voorkoming of voorziening hiervan en om van dit onderzoek een rapport in te zenden by de Synode, die hiervan bin nen een tijdsverloop van 3 jaren de beste in lichting omtrent den werkelyken toestand zou ontvangen, en 2o. de ontvangen inlichtingen aan te wenden om de taak der kerk of der kerkeraden te bepalen ten aanzien van het sociale vraagstuk, terwyl den visitatoren een stel vragen betreffende de materie moest wor den medegegeven, waarmede de kerkeraden drie maanden te voren in kennis zullen ge bracht worden. Deze conclusie werd ten slotte aangenomen nadat een voorstel om te dezer zake recht streeks zioh tot de kerkeraden te wenden, was i ingetrokken. Uit het rapport over het voorstel der clas- sicale vergadering van Gouda bleek, hoe de commissie het volkomen eens was, dat de schriftelyke kerkvisitatie en in vele opzichten ook de persoonlyke kerkvisitatie, niettegen staande den herhaalden aandrang van dezyde der Synode, toch niet aan het doelhet er langen van een juist inzicht in den toestand der kerk, beantwoordt. Behoudens loffelyke uitzonderingen ontvangt men onvolledige op gaven, ofschoon de by het reglement op de kerkvisitatie aangegeven vragen, zoo zy geuit en degelyk waren beantwoord, het tegendeel bedoelen. Toch wilde de commissie niet toe geven, dat door het aannemen van het voorstel der class, vergadering van Gouda het euvel zou worden weggenomen. De zaak was echter van groot belang, en daarom stelde zy voor aan de synodale com missie, onder toezending van het voorstel van Gouda, op te dragen der Synode van het vol gende jaar te dienen van advies omtrent de vraag: wat er toch gedaan moet en kan wor** den om, hetzy door verbetering van den thans bewandelden weg, hetzy door middel van spe ciaal hiertoe aangewezen visitatoren, een beter inzicht te erlangen in de uit- en inwendigen hief haar handen gevouwen tot Goseck op. «Ik zou zulk een vast vertrouwen in u hebben, graaf, want ik weet toch, hoe edel, hoe braaf en godvruch tig gÖ zÜt» en juist omdat ik het weet, daarom wend ik mij tot u, als zijnde de eenigste op aarde, dien ik het waard keur, de ridderlijke beschermer van een hulpelooze vrouw te zijn, en ik bezweer u, bij al de vriendschap en de goedheid, die gij mij steeds hebt betoom), neem het op voor myn eer! Span al uw krachten in, om dat aftchuwelyke duel te ver hinderen! Gy alleen kunt mij helpen, want slechts gij weet, dat ik nooit, noch in woord, noch in daad de trouw heb verbroken, die ik beloofd heb. Wie bet ook zijn moge, die de lastertongen met myn naam noemen, gij weet dat het een leugen is.” Goseck bad het hoofd al lager on lager op de borst laten vallen. «Ik weet het,” mompelde hij «en ik begrijp zeer goed, dat uwe reine ziel terug beeft voor den scherpen, bloedigen sabelhouw, die alleen by machte is den gordiaanseben knoop door te hakken, maar toch overschat gij myn invloed. Gij vermoedt niot, in welke ijzelen spaken het rader werk der maatschappelyke vormen ronddraait, en als vrouw kent gij de mimosa niet, de al te toedere, gevoelige bloem, die eer heet I" Nog opgewondener, nog smachtender sterkte zij de handen naar hem uit. «Graaf Goseokslechts weinige weken geleden stondt gij hier op deze zelfde plaats, en zeidetAls gy ooit hulp of bescherming noodig hebt, mevrouw, kom dan tot myroep mij I Met goed en bloed zal ik voor u instaan, zoo noo dig zal ik met myn leven uw geluk koopen I” ’Herinnert gy u die belofte niet meer?" Zyn blik brandde op haar gelaat, hartatoohteiyk toestand der kerk. Met dit voorstel vereenigde zich de Synode. In den vroegen morgen van Vrydag 11 Aug. woedden boven Berg-Ambacht hevige onweers buien. Aan den Korkel, een groote waterkom, werd een der groote iepenboomen doormidden gespleten en werd de bovenhelft van den boom er afgeslagen. Een paar boschdniven, die in dezen boom nestelden, werden door den bliksem gedood. Ook aan den Kadyk en in Zuidbroek werden boomen door den bliksem getroffen. De postlooper 0. Oskam, van Schoonhoven, over Ammerstol naar Berg-Ambacht, treedt a. s. Dinsdag af en zal dan te Schoonhoven de betrekking van brievenbesteller gaan vervullen. Als blijk van Hare belangstelling in het internationaal congres ter bestryding van het misbruik van alcoholhoudende dranken, heeft H. M. de Koningin-Regentes aan dr. Van Tienhoven, lyfarts der Koningin, opgedragen by de opening van het congres te ’s-Hage tegenwoordig te zyn. De nieuwbenoemde officieren, herkomstig van de kon. mil. academie te Breda, worden a. s. Dinsdag by de staven der korpsen en bij het kol. werfdepot beeedigd en in fnnetie gesteld. Gisteren morgen werd te Koudekerk a/d. Ryu het lyk van de 25jarige dochter van den waiermolenaar K. niet ver van hare woning uit het water opgehaald. De ongelukkige leed aan toevallen. Eene boerenvrouw in Polsbroek vond Vrij dagmorgen tot haar niet geringen schrik haar 3-jarig dochtertje in eene sloot. Geens kans ziende om het er anders uit te halen, sprong ze zonder zich te bedenken in het water, om evenwel spoedig in hetzelfde gevaar te verkee- ren als haar kind, dat ze evenmin als haar zelve redden kon. Gelukkig kwam nu de on geveer 20-jarige zoon op de beide drenkelin gen af, maar ongelukkig gleed hy bij de eerste poging tot redding uit en tuimelde ook hy in de diepte. In dit wanhopige oogenblik daagde eindelyk afdoende hulp op in den persoon van den vader, die eerst zyn zoon op vasten.grondslag en, door dezen geholpen, ook zyne vrouw op het droge bracht. Meer dood dan levend kon nu ook het kind uit het water worden ge haald, en mocht het den onders, na eene zorgvuldige behandeling, gelnkken, den kleinen drenkeling nog*al weer spoedig bij te brengen.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1