6 BINNENLAND. Iglf: ad van den lENDIJKen opende van >n den Rljn- Bodegraven i den IJssel- Hekendorp i Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. «125. ooping “dschappen ING FEUILLETON. .rZfct eweg-. us 1893, r in het G«- ■abetb, Donderdag 17 Augustus 1893. 32ste Jaargang. IKRKN van J y uren te lien. d 0.25 tér 4 Volgens «De Tel.» wordt door het Landbouw- kan Se Zoon. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. M 3nts. UNKMAN. Naar iet Hoogduittch.') XXVI. In de vergadering der vaste commissiën van de Ned. Maatsch. voor Tuinbouw en Plant kunde op 12 dezer te Amsterdam gehouden, werd o. a. een getuigschrift 1ste klasse toege kend aan den heer J. Walraad Jz. te Boskoop voor Magnolia Alexandrian fol. var. door den In- lENDAALJz. kAL te Bode- GOUDA, 16 Augustus 1893. De toegangsweg tot de Sociëteit »Ons Ge noegen* is nu door een fraai, stevig, ijzeren hek afgesloten. dn- ia lien de s&a slers. e geschilderde -. Janskerk te •denis der 8t. keningen enz. lerlyk levens- de Gebroeders rein óp 19 ten 10*/, uur m». MRADEN van en Hoogheem- Rijnland, zul- WH INIIE C01R1VT. Notaris ILEEVEB, 1893, des mor van den Heer hangen Tiende- uden ZILVER en ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Tegenover het voorstel om de kieswet-amen- dementen in de afdeelingen te onderzoeken, zal, naar wy vernemen, etjn tegenvoorstel worden ingediend om ze te stellen in handen der commissie van rapporteurs, ten einde met den Minister in overleg te treden. Voor de eerste maal komt zegt »Het Vad.« op den staat der ryksmiddeïan over Juli een postje voor van de vermogensbelas ting, edoch nog niet meer dan 5144.75. De volgende maanden zullen wel meer doen binnen komen. By de raming is gerekend op een op brengst van 5,730,000 over 8 maanden, dat is 8 ton minder dan op’toogenblik de achter stand der verschillende middelen gezamenlijk by de raming bedraagt (n.l. /6,45O,U0O). In- tusschen brengen de laatste vier maanden des jaars al tyd zooveel meer dan de raming op, dat het vooruitzicht volstrekt niet somber be hoeft te stemmen. Benoemd: tot onderwijzeres te Lekkerkerk Mej. A. Swart, ie Durgerdam, gem. Ransdorp. De heer L. Looyen te Oudewater deed met gunstig gevolg examen voor de acte hoogdnitsche taal 1. o., en de heer A. W. Rakers te Berg ambacht voor de fransche taal 1. o. 102) Neen, ik ben uw noodlot geworden, ik geef u leven en dood, ik trok u mee, overal heen, zooala de magneet het staal. Wat wilt gij hier f Gy zyt niet voor geeelelyke in de wieg gelegd, gy zijt niet geschapen voor strijd en kamp, of om als zorgende huisvader aan het wiegetouw te trekken. Gij kent het leven en het geluk nog niet, maar ik zal het u toon en. Geen band zal ons aan elkaar ketenen, wij hebben vleugels aan de schouders, wy zyn dartele, gelukzalige kinderen der vryheid! Werp de ketenen van u, Coilander, die u nog aan het koude Noorden kluisteren, ga met my naar het iand van zonneschyn en liefde, word kunstenaar. Gij hebt talent voor schilderen I Lauweren en rozen zult gij plukken, en myn handen zullen ze u door het haar vlechten I” O, die lange, ontzettend duistere nacht, welke op dezen avond volgde. Een nacht vol strijd en worste ling en vertwyfeling aan zichzelf. Maar aan het eind was een lichtende engel tol hem, krank en verbijsterd van geest als hy was, neergedaald, en bad de vleugels reddend om hem heen geslagen. Plicht en trouw behaalden de overwinning. Wel was er een nachtvorst op de bloem van zyn geloof gevallen, maar die had toch de wortels niet kunnen schaden. Zwaar was de overwinning te behalen geweest, en Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. iSLAGERIJ en JMKETEL en •NSMACHINE >n V00RMA- 2 DRAAl- 4ET8TAKEN, Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft in hooger beroep uitspraak gedaan iu de zaak van den schipper Joh. Slof, die door.de Recht bank aldaar was veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, omdat by in den avond van 24 April j.l. den politie-agent Botter onver hoeds van achteren aangegrepen, op den grond getrokken en langs de straat naar den walkant van de Waeze gesleurd heeft, om hem daarin te werpen. Het Hof heeft het vonnis bevestigd, behalve ten aanzien van de straf, welke het te laag acht en niet in verhouding tot de laaghartige wyze waarop het misdryf is gepleegd. De duur der straf is thans bepaald op 1 juar en 6 maanden. Maandagavond ontmoette te Rotterdam eene vrouw aan de Boezembrng haren echtgenoot in kennelyken staat. Zij wierp hem deswege eenige verwyten naar het hoofd de man werd nu zoo woedend, dat hij zjjne gemalin opnam en over de, Boezembrug in het water wierp De vrouw werd met moeite gered, terwy l haar echtgenoot, om uit de handen van een aantal toegeschoten vrouwen te blyven, in allerylhet bazepad koos. Onder het personeel der voormalige Ned. Dagen gingeu voorbij, weken vlogen om. «Martha!.... Martha!**... Voor het raam zongen de nachtegalen in de vlierstruiken, en binnen in de kamer bracht de supérieure don herstelden predikant de laatste groeten zijner bruid. Daar, waar wilde rozen zich om den treurwilg slingeren, en do jasmijn haar witte bloesems strooit, sliep Martha iu haar wit bruidsge waad den eeuwigen slaap, verbeidend haar geliefde. En hy kwam, en wierp zich neder op het koele graf. Een gefluister ruischte door de takken hem, tranen druppelden zegenend op het hoofd van den eenzamen man. Naast het kleine marmeren kruis echter bloeide de passiebloem, Gollnnder’i geloof iu God en de goddelyke gerechtigheid. In den nacht, toen men het leven ven Coilander by minuten telde, reed vorstin Tautensteiu naar het carnavalsbal. Het was geen dansen meer, dat zij deed, zij vloog als dol rond, zenu «achtig, koorts achtig, onverstandiger dan ooit. Prius Maximiliaan ging naar haar toe. «Gij hebt u, evenals ik, steeds voor den leeraar Coilander gëinlcriMoerd, Dooiluohr tigbeid. Ik hoor daar niet, dat hot met hom afloopt.” Hij zeide het ernstig, somber haast, zijn blik door dringend op haar gevestigd. Het gaslicht flikkerde, en wierp een vaal schijnsel over het gelaat der schoons vrouw. Zij antwoordde niet, maar greep haastig naar oen glas y«limonade, dat juist door deu lakei gepresenteerd werd, en dronk het in één teug op, diep ademhalend, verhit door het dansen. «Laat ods over ieU anders spreken, Hoogheid, sterven is ennuyant!” zeide zy, «of liever nog, laten wij samen dansen!" Nog een half uur lang vloog zy van den oenen arm in den anderen. (ffordt wrwfcd.) zyn hoofd uit. Dus was alles te vorgeefsch geweest, zijn stryd, 'zyn zelfverloochening, de opoffering van zyn hart. Een schrille laeh weerklinkt door de kamer, een waanzinnige, wanhopige lach. Een bran dende pijn trekt door zyn hoofd zün lichaam wordt afwisselend gloeiend warm en steenkoud, zoe kend tasten zijn handen rond, een gil en daarop een zware val, en alles wordt doodstil. De gestichtsleeraar van Sint-Brigitta lag ziek aan typhus. De ziekte had hem plotseling eu mot hevig geweld aangegrepen en terneer geworpen. Gedurende vele lange, verschrikkelijke nachten worstelde de dood met een engel des lichte om zijn offer. Onver moeid hom verzorgend waakte Martha aan hrt ziek bed van haar verloofde. Des daags noch des nachts gunde zij zich rust, zij zag er uit als een schaduw. Haar hand hield zij afkoelend op zyn voorhoofd, wanneer onder den brandenden koortsgloed de zieke zich van zyn kussen oprichtte en hij met de gedaan ten zyner verbeelding wilde stryden, of zich door hen laten Hofkoozeo. Hjj werd dan rustiger, on klemde zich aan haar arm vast, en fluisterde«Help mij Martha, onder uw oogen kan zij niet bestaan, uw blik kan zy niet verdragen.... vouw de handen, en zie haar vast in het liefelyk gelaat, dan houdt zij op met lachen en neem de zwaren rozen weg van mijn (borat”... Heete tranen rolden over het gezicht van het jonge meisje. Op zekeren morgen echter bleef |de stoel naast het ziekbed leeg, en de diaco nessen namen Martha’s plaat» in. Zyn bewusUyn keerde gaandeweg terug. «Waar is Martha P” ftaar de diacones gaf ontwijkende antwoorden. «Konjt zij haast?” De zuster keerde zich naar het raam. «Zij ver- pleegt haar grootvader, de oude man ligt zwaar riek.*’ Waarschynlyk door de groote hitte, ging hedenmiddag op de Oude Gouwe een man van zyn stokje. Door eenige petten water op zyn bol en het nat maken zyner polsen door een paar voorbijgangers, knapte hy nogal spoedig weer op. verdronken. Het kind was slechts enkele oogenblikken aan het oog der moeder ontsnapt. Niettegenstaande geneeskundige hulp terstond aanwezig was, bleek het reeds te laat te zyn. De moeder, die in het water was gespron gen om bet kind te grjjpen, moest door de toegeschoten omstanders gered worden. In het vischwater tiwsehen Tienhoven a/d, Lek en Jaarsveld zyn gedurende den gesloten tyd der zalmzegenvisschery 3 steken geplaatst. Te Ameide zal met de drijfnetten naar zalm worden gevischt. Zaterdag bevonden zich, eenigen tyd vóór het weggaan der «Prinses Marie»eenige heeren op de pier van IJmniden, met een kind. In een onbewaakt oogenblik viel het kind, dat zich buiten bet hek bad begeven, van de ruim 3 M. hooge pier in zee. Op het hnlpgeroep van den vader stortte zich de luitenant der artillerie W. G. A. Breder geheel gekleed in zee en slaagde er in, hetreeds zinkende kind te grypen. Ofschoon belemmerd door den sterken vloed, gelukte het hem toch met veel moeite, den oever te bereiken en den kleinen dren keling in de armen van den vader terug te voeren. De aftredende Gouverneur-Generaal Mr. C Pynacker Hordyk zal met het St. «Prinsés Marie,» van de Maatschappij Nederland, dat Zaterdag van hier vertrok en geheel tot ont vangst in gereedheid is gebracht, de terugreis naar Nederland aanvaarden. A Uit Haarlem wordt gemeld Teden de gemeente is eene actie tot eene schadeloosstelling ten bedrage van f 1500 in gesteld door het bestuur der sociëteit »Di* Kroonwegens het verbieden van de voor stelling op Zaterdag, Zondag en Maandag j.l. Maandagavond hield het centraal comité voor de viering van nationale feestdagen te Utrecht eene vergadering met hoofden van scholen, waarvan een aantal zoo van open bare als bijzondere scholen waren opgeko men, öm over het denkbeeld van gedachte te wisselen, omtrent eene feestviering voor de schooljeugd op den Koninginnedag. Het denk beeld zelf vond algemeen instemming, ook bij verschillende hoofden,‘die niet tegenwoordig konden zyn, maar bij hunne verontschuldiging voor huu afwezen betuiging hunner sympathie voegden. Uit eene zeer opgewekte discussie bleek even wel, dat het denkbeeld om eene feestplaat uit te reiken weinig by val vond. Wel waren enkelen daarvóór, maar de meesten hadden van het uitreiken van zulke platen weinig vrucht gezien, ook niet in den zin dien het zy had den strijder het hart gebroken, maar zijn geest verhief er zich te'jtracbliger om. Zijn leven en zijn bloed wilde hij vóór Claudia opofferen, maar niet zyn geloof, niet lijn heilig gewaad noch zyn bruid. En zoo kwam hij den volgenden dag bij de bekoorlijke vrouw, die zyn antwoord wachtte. Hy sprak hartstoohtelijk en met bezieling, hij dacht, dat zyn woorden een steenen hart moesten roeren en verzachten. Zy lachte hard en spottend Passons la dessus I Ieder is de smid van zyn eigen geluk I” Eu lachend nam zij afscheid van hom, zonder hem een band te geven, met een fonkelenden blik. «Wy zullen elkaar niet terug zien,” zeide zij kort, «maar wij tullen als goede Vrienden scheiden en als ik trouw, dau moet gy myn huwelijk inzegenen. Hahahasta toch niet zoo te beven, bleeke stum pert!” en zy wierp hem een handvol rozen in het gezicht en liet hem staan. Al was het hazardspel, dat hij zoo overmoedig had gewaagd, verloren, toch had hij de moeilfjkate zege bezochton, do zege over zichzelf, maar hij ging heen als iemand, die (loode lijk gewond is. Toen hij zich de trap op naar zyn kamer had gesleept, lagen er brieven op tafel. Ook een dienstbrief met een groot zegel. Hij brak dien open en hield hem onverschillig bij het licht. Een lijkkleur overtoog zijn gelaat, een doffe kreet ont wrong zich reutelend aan zijn bont. Zyn verplaatsing naar een ellendig dorpje in hetFiohtel- gebergtegevallen, als een paria verbannen ingedeeld in de ryen van hen, die men in de maat schappij en in het leven niet meer kan gebruiken voor een invloedrijke betrekking. Alles tan einde, dé ladder die tot eer, aanzien en verdienste leidt, is oadar rijn voeten ingestort. De stof dwarrelt boven comité een onderzoek ingesteld naar de werking der boierwet en zyn te dien einde inlichtingen gevraagd by de verschillende proefstations over het aldaar gehouden onderzoek van boter ge durende de jaren 1890, 1891 en 1892. Ten einde de noodzakelyke onkosten te dekken, heeft het hoofdbestuur van den «Bond van Orde door Hervorming» te Winschoten aan allen, die sympathiseeren met het doel van den Bond, verzocht hem financieel te stennen. comité er aan hechttedat die plaat hare grootste waarde moest ontleenen aan de toe spraak, waarmede die door de onderwijzers werd nitgereikt. Algemeen juichte men daar tegen het denkbeeld toe om een goed portret van H. M. de Koningin beschikbaar te stel len. Dit werd met op 1 na algemeene stem men aangenomen. Daarnevens wenschte men echter óf eene vermakelijkheid, öf een feestonthaal, naar ge lang dit voor de verschillende scholen het meest wenschelijk zou blijken. Ook dit werd in beginsel aangenomen en bepaald, dat aan alle hoofden van scholen gevraagd zal worden of, en zoo ja, welk der onderdooien van dit programma zy voor hunne scholen wenschelyk achten, met dien verstande, dat aan allen eeu portret zal kunnen worden aangeboden, maar dat men óf de vermakelijkheid, óf het onthaal moet kiezen. Voor dit laatste zullen, naar wy vernemen, eenige hoofden van scholen hunne kinderen vereenigeu. De uitvoering hangt natuurlijk van de middelen af, die het centraal comité nu zoo spoedig mogelyk zal trachten by’een te brengen. Eindelyk werd nog op voorstel van den beer W. van Beuningen een der laatst overge bleven jagers van 1830/31 van de Utrechtsche hoogeschool besloten, te trachten bij de parade op den Koninginnedag voor de jongens der hoogste klassen eene gereserveerde plaats te krijgen, opdat zy van dit militaire feest op hun gemak getuige kunnen zyn. Met gloed en warmte sprak deze eeuwig jeugdige oude heer van het genoegen, dat hy en zyne kameraden in hunne jeugd van allerlei militaire vertoonin- gen gehad hadden, een middel tot opwekking van den vaderlandschen zin, dat z. i. tegen woordig veel te veel verwaarloosd wordt. Door de Rotterd. rechtbank werd gisteren o. a. veroordeeld J. O. klompenmaker te Schoonhoven wegens misdryf omschreven in art. 247 strwbM tot zes maanden gevangenisstraf. Vervolgens stond terecht A. R., 32 jaar, zilversmid te Schoonhoven, beschuldigd dathy haUlaatei van Jam of het begin van JnU 1892, te Schoonhoven, opzettelyk in eene aan hem uitgereikte en te zynen name staande kleine vischakte voor 1892-1893 tot uitoefe ning van de visscherij met kruisnet, welke vischakte, dragende aan de voorzijde de on- derteekening van den commissaris der Koningin in Zuid-Holland en aan de achterzijde van den ontvanger der registratie te Gouda, even wel nog niet voorzien was van de handteeke- ning van den houder, de letter „A« voor diens naam in eene »C« zou hebben veranderd, met het oogmerk om die aldus vervalschte visch akte, als ware zy echt en onvervalscht, door zynen broeder Cornells te doen gebruiken, terwy 1 uit dat gebruik nadeel kon ontstaan. Bekl. bekend^ zich aan dit feit schuldig ge maakt te hebben, doch het kwaad daarvan had hy zoo niet ingezien, daar toch het rijk het verschuldigde voor die akte had ontvangen en hy dacht dat in dit geval hetzelfde was öf hy öf diens broeder daarvan gebruik maakte. Het O. M., verzachtende omstandigheden in aanmerking nemende, vorderde 14 dagen ge vangenistaal. Te Boskoop is Maandag een vierjarig knaapje van D. v. d. W. naby de ouderlyke woning

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1