Vrijdag 18 Augustus 1893. No. 6126. ping BINNENLAND. 'en. G- ZE L TT E. ralen Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. strict de weg. .ahnstein FEUILLETON. JN, nd met l ƒ1.90 ilM. eist. BBM lag. -- t sr en Kaas vjns I te Kruis, dsteeg 1. F. 160** lan’eche ge- Naar het Hoogdvittch.) XXVI. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco pei'! post 1.70. Afzonderlijke Nommers 'F IJ F CENTEN. ende )CHE Maatschappij groot, publiek 8 in wanhopige lotingen uit ue getuigschriften ■or aan de ktiseerend ■rath. Dr. Dr. F. Fo- mrath Dr. ieer-dlreo- Parijs, rue Busi ac Bi sn; Dr. C. lène et de te trotseeren n tijd komt de uid, eene phy- 'oreld verbreid weldaad blijkt i door den ge ding opgedaan tg, worden muwgestel kregen, en zy GOÜBSCHE (WHIM Volgens het «Tijdschrifa voor Geneeskunde* heeft do «Académie de médicine» alswyziging der bepalingen op het al of niet toelaten op de scholen van kinderen, die aan besmettelpke ziekte geleden hebben, geadviseerd, het tijd perk van afzondering gerekend van den eersten dag der ziekte te stellenvoor roodvonk, echte en gewyzigde pokken en dipht- geritis op 40 en voor mazelen en windpokken pokken op 16 dagen. Voor de kinkhoest moet de afzondering tot genaamde i, migraine leid, slape- ieken die door ringen, on- rid der go ng van ge- ior de bekende leebadei, geou oelen voor od angstig kkeringen voorhoofd, in handen ge meines aan jonge rkomen, wordt vrage koetO- d tot verbrei- GOUDA, 17 Augustus 1893. Enkele onzer lezers maken de opmerking, dat by de stemmingen in de Tweede Kamer op gisteren onze Afgevaardigde niet op het appel was. Dit is juist, daar de heek Valette, Dinsdag j. 1. ongesteld uit den Haag kwam en gisteren de zitting niet kon by wonen. We hopen van harte, dat het slechts eene lichte ongesteldheid moge syn en hy wéér spoedig zyne plaats in de Tweede Kamer moge innemen. Te Chicago is het Senate-hotel afgebrand, ten gevolge van het omvallen van een petro leumlamp. Vier logeergasten stikten in den rook, vier werden gedood door een sprong uit een venster en veertien bekwamen ernstige brandwonden. Te Mineapolis verbrandden 200 huizen. De schade wordt begroot Op, 5 millioen gulden. Prinses von Neuwied’over De jacht op klein wild wordt dit jaar in deze provincie geopend op 2 September met zonsopgang, met uitzondering van de jacht op fazanten, waarvoor de opening is vastgesteld op 2 October. Aan het gebouw van het provinciaal-be stuur te ’s Gravenhage is 14 dezer aanbesteed het vernieuwen der houten beschoeiing aan de oostzyde van de noordelyke invaart der Gouwe- sluis te Alfen, behoorende tot de werken van den waterweg van Amsterdam naar Rotter dam. Minste inschryver J. Vermeer te He kendorp, voor 1119. Op Vrydag 11 dezer is in het koffiehuis »de Roos* te Oudewater ten overstaan van den notaris W. Kruiswyk en ten verzoeke van de Erven wed. T. Streng, in ééne zitting publiek verkocht Het goed beklante koffiehuis, staande op het Roode Zftd alhier. Ingezet door Daalderom, van Utrecht, voor f 2800; met 1200 er De rekening der gemeente Stolwijk over 1892 is den 10 Aug. door h.h. Ged. Staten goedgekeurd en gesloten met vaststelling van het bedrag der ontvangsten op 15872,07 en en dat dek uitgaven op 12605,53; batig saldo alzoo f 3266,54. De uitgaven betreffende het onderwys beliepen 6304,07, de ontvang sten der’ schoolgelden f'392,35. Donderdagavond wilde een bedelaar by een landbouwer te Haastrecht nachtlogies hebben. Het werd hem geweigerd, waardoor 'hy zoo danig in woede ontstak, dat hy den bewoner met alles bedreigde. Spoedig werd de hulp der politie ingeroepen, doch by de komst daarvan was de bedreiger gevlogen. hy de wjjde wereld in. Eerst een reis met bot manoouvre-eskader, en later in het najaar naar Kaap stad en Sidney. Zoo nam hy dus afscheid van zyn vaderland en van de graven, die de eenige plaatsen waren, waaraan hij dikwijls met smartelijk verlangen terugdachtbij vertrok als een in zichzelf gekeerde, bloeko en ziekolijke man. De dood had hem los moeten laten, maar had de klauwen in zijn hart geslagen, zoodat het in het veerborgen bleef door bloeden, en niet meer kon genezen. In Madnira ligt op een vooruitspringenden rots aan zee een villa, te midden van een paradijs van pracht en schoonheid. Ja ren geleden is zij bewoond geweest door do keizerin van Oostenrijk. Collander bestijgt eenzaam den weg er been, om een blik te werpen op dit bevoorrecht stukje grond. Het witte tuinzand dempt bet geluid van z|jn voetstappen, Hellmuih scbrydt voort achter bloeiende heesters tot dicht bij het huis. Op eens blijft hij staan, on drukt de banden tegen zijn hart. Hij zou het uit willen schreeuwen, maar hij kan niet. Vóór hem doet zich een zeld zaam lafrèel aan zijn oog voor. In een rolstoel ligt Claudia neder tusschon zijden kussens, schoon als de bleeke engel, die uit do schaduwen der graven zyn vlucht ten hemel neemt. Een stervende. De kleine handen, wassig bleek, tot een schim uitgeteerd, lagen gevouwen op de verwarmende plaid, haar oogen mjl donkere kringen hieven zich met strakken blik tof hémel. Een Jrzuiët zit naast haar, on leest met eentonige stem een gebed voor, zijn gezicht is scherp Nadat enkele financieele moeilijkheden wa ren ovérwonnen, heeft de harddravery-vereeni- ging te Bodegraven besloten, op Woensdag 30 Aug. a.s, eene harddraverij te houden van paarden, die niet meer dan één prys hebben gewonnen». ADVEllTENTIÊN worden geplaatst van ,15 -regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters wordpn berekend haar plaatsruiihte. Inzending van Advertentiën tot'J uur des jnidd. - onverwacht I verrast door de komst van oen kleinen wereldburger.’ In het kraampje bestond echter voor die receptie al een zeer slechte gelegenheid. Dank rij de bemiddeling van den pastoor der R. C. Kerk, werd de aanstaande moeder by welwillende menschen een behoor lijk onderkomen verleend./^» Oudewater is totaal ontbloot van gast- of ziekenhuis. Alleen vindt men er. üu een ?holera- barak, die natuurlijk en zeer terecht, niet voor zulke verrassingen gebezigd mag worden. Een ongeluk, dat droevigé gevolgen h*d kunnen hebben, had Vrijdagmiddag op de Lek nabij Schoonhoven plaats. Een zeilbootje, waarin drie jongelieden uit die gemeente gezeten waren, kwam in de nabijheid van een geladen tjalkschip. De stuurlieden van beide vaartuigen waren in de mpening dat men elkaar nog wel. kon passeeren, doch dit bleek niet het geval te zyn. De giek van de tjalk raakte den mast van de zeilboot, met het gevolg dat laatstge noemde op zydé sloeg en de drie passagiers té water gingen. De oudste, dje goed zwemman kon, bad de tegenwoordigheid van geest den jongsten terstond te grypen en boven prater te houden, terwijl de derde zich vlug op den “rtyjd van het vaartuig werkte. Intusschen yer- leende de schipper van het tjalkschip onnjid- dellijk hulp; en bracht het drietal spoedig op het droge. Door den veerman van Nieuw- poort werd de veróngelukte boot aan wal moeilgker langer aan de bisdommen van Ne- derland onthouden, worden. Op hun voorstel heeft de H. Vader een gunstige beslissing genomen, welkp Wy by deze te uwer kennis brengen Krachtens bijzondere apostolische machtiging, Ons, by sebryven van het H.'Officie, den 22 Juni 1893 door den H. Vader yerleend, dis- penseeren Wy by deze, voor Ons aartsbisdom, in de kerkelyke onthoudingswet, in zooverre dat, van heden af tot aan de veertigdaagsche Vasten van het jaar 1894, het gebruik van vleeschspyzen wordt toegestaan aan hen die in hotels, restauraties, herbergen of aan open tafels eten, alsmede aan hen die op, reis zyn1 op alle Zaterdagen, door het jaar, met uitzon dering evenwel van die Zaterdagen, welke te- Vens geboden vastendagen zyn. namelijk de Quatertemppr-Zaterdagen en die vigiliedagen, welke, wegens het hooge feest waaraan zij voorafgaan, geboden vastendagen zyn. Op deze Zaterdagen, welke tevens vastendagen zyn, blijft dus de onthouding van vleeschspy- -zen, verplichtend, evenals op alle Vrydagen. Voorts verleenen Wy, krachtens dezelfde apostolische machtiging, aan alle pastoors, de- servitors en aan alle biechtvaders in Ons aarts bisdom de bevoegdheid om, gedurende den- zelfden tyd,„voor de bovenbedoelde Zaterdagen, in de kerkelijke onthoudingswet, diegenen te dispenseerpn, welke het aanvragen, fclsook die genen, voor wie hojb aangevraagd wordt. 6 En zal dit Ons schrijven in alle tot Ons aartsbisdom behoorende kerken, alsmede in do kapellen, waarover rectors zyn aangesteld, den twaalfden Zondag naPinksteren op de ge bruikelijke wyze van den predikstoel worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht den 7 Augustus 1893. f Pktbus Mathias, Aartsbisschop van Utrecht. HH. DD. HH. de bisschoppen van Haar lem, ’s Bosch en Breda hebben jl. Zondag een schryven van gelyken inhoud in de kerken en kapellen van hun respectieve diocesen doen afkondigen. 108) Toen had er plotseling een treurige scène in de aangrenzende kamer plaats. Een hofdame weerde de vooruitdringende nieuwsgierigen af. «Vorstin Tautenstein is ziek geworden, en rijdt naar huis." «Een bloedspuwing," fluisterde Zyn Excellentie Södermann verschrikt. «Dat was te voorzien, die ziekte zit in de familie, haar moeder is ook aan tering gestorven." «Ontzettend I" Allerlei sensatieberichten brachten de eerstvolgende dagen de hofcoterie en de hoogere kringen der resi dentie in beroering. De oplossing van de geheim zinnige rendez-vous-zaak deed een waren storm van verontwaardiging ontstaan. De wind slaat licht om, en dar. fladdert het manteltje naar links in plaats van naar rechts. Maria-Louize, de uitgebannen en veroordeelde vrouw, werd nu vol geestdrift tot mar telares verheven, niemand had aan hare schuld ge loofd I De equipages rolden af en aan voor villa Hazard-, maar helaas tevergeefs. De twee livreiknechts verzekerden de bezoekers met een onderdanige bui- boven ufgemynd door G. Duys, wonende naast het geveilde perceel, die alzoo voor 4000 koopsr werd. Te Schoonhoven is een afdeeling van het Ned. Onderwyzers-Genootschap opgericht; zy telt reeds 18 leden. Dinsdag had te Oudewater de harddraverij met de sulkey plaats voor paarden van alle landen en rassen* doch aan Nederlanders toe- behoorende, om pryzen van 150, f 40 en f 20. De prys, 150, werd behaald door den sch. hengst Carle, eigenaar de heer A. A.v. d. Berg, te Haarlem, pikeur C. Persoon; de premie, 40, door den sch. hengst»Souvenir,* eigenaar W. H. J. Brom te Utrecht, pikeur J. G. de Boer, en f 20 door de br. merrie »Olga«, eigenaar de heer Dop, te Hilversum, pikeur J. G. de Boer. Voor de levering van 170 karren machine-* kolen, elk van 20 H.L., ten behoeve van het waterschap Polsbroek, werd ingeschreven, door M. de Heer te Polsbroek, Voor 1Ö.20door W. Verwey te Haastrecht, voor f 10.00door H. Brassen Dz. te “Schoonhoven, voorf9,75en door G. De Gilde te Polsbroek^ voor f 9,64 per kar. Aan den laatgsten inschryver werd de levering gegund. Wied struikelde in de kerk te, een tayjjt eti brak een arm. Voor eenigen tyd kregen twee negenjarige knapen te Tiel twist. Een weel^ later ont moet de vader van den eenen jongen, de on gunstig bekende G. H., den anderen knaap en dient hem door schoppen en slaan een hevig pak slaag toe. De jongen werd bedlegerig en is nu Maandag overleden. Er is een gerech- telyke schouwing gehouden. Eene juffrouw uit een kleine galanteriekraam op de kermis te Oudewater werd, natuurlyk dien tyd eveneens afwezig was.” Voorloopig dus daalde er een sluier over het op eens zoo lief en interessant geworden paar. Een nieuw éolat verdrong de vroegere gebeurtenissen. Graaf Goseck had in een ziekelijken aanval van godsdienstige dweperij de wereld afgezworen. Men vertelde elkaar, terwyl men de handen ineensloeg, dat hij cisterciënsch monnik wilde worden, en op stel en sprong «vertrokken was. Graaf Goseck? Deze man van de wereld Deze roué Ja, het was zoo, los extremes se touohent, en hy was altyd anders dan een ander geweest. Natuurlijk was zijn liefde voor mevrouw von Nennderscheidt hierbij in het spel. Vermoedelijk zal de toekomst nog wel de op lossing van dit raadsel brengen. En nogmaals een nieuwtje! Na het carnavalsbal is vorstin Tautenstein dagen lang zeer ziek geweest. De professor haalde de schouders op en streek over zyn gryzen Henriquatre heen, terwyl hij den pink met den grooten briljanten ring eenigszins in de hoogte hield. «Zij moet zoo spoedig mogelyk naar het Zuiden I” zeide hij, en reeds vijf dagen daama was de bekoorlijke vrouw op weg naar Italië. Zy verdween ook evenals een komeet, die lichtgevend langs den hemel trekt, en spoorloos verdwynt. De groothertog was bezorgd en ontstemd. Bezorgd, omdat zy Claudia’s moeder eens even plotseling en voor altyd had zien heengaan en ontstemd, omdat haar lievelingsplan was verijdeld. Zy had vorstin Tautenstein bij zich genoodigd, in de hoop de jonge De Tijd» bevat de volgende kennisgeving Petrus Mathias Snickers, door de genade Gods en de gunst van den Apostolischen Stoel aartsbisschop' van Utrecht, huisprelaat van Z. H. Paus Leo XIII, assistent-bisschop bij den Pauselyken Troon, enz. Aan de geestelijkheid en de geloovigen van Ons aartsbisdom, zaligheid in den Heer. Door ernstige beweegredenen geleid, hebben de aartsbisschop en de bisschoppen 'van Ne derland gemeend zich te moeten wenden tot den H. Stoel, om eenige verzachting te ver krijgen in de onthoudingswet. Wat byna overal, en zeker in de aangrenzende bisdom- med, is toegestaan, kon, naar hun meening, zo ld, niet precies in de boste stemming. Ze had zich zoo netjes voorgesteld, den duitsohen zeebeer te tem men en moest steeds weer van voren af aan de onaangenaamste ervaringen opdoen. Toen zy onlangs uit het theater was gekomen, scheen de maan als een dofroode kogel door de nevelacbtige sneeuwlucht heen, en Espéranco keek smachtend omhoog en zeido met een sentimenteelen zucht«Ziet de maan er niet precies uil als het roze licht in Elsa’s bruids- kamer?” «Neen,” Hovenklingen schudde lachend zijn hoofd, «nog veel mooier, net als een E lammer kaasje I" Dat had zij nog met geweld verkrop, maar toen Hovenklingen een paar dagen later met baar en barones Södermann schaatsen reed, en de zooge naamde Fran<;aise, baar ontstelde verbeelding den vrijen loop latend, vroeg: «Als wij er nu eens doorvielen, manheer von Hovenklingen, wie zoudt u dan redden, freule von Södermann of mij P” toen had hij op zyn eigenaardige droge manier zeer ad rem geantwoord«mü zelf,” en had daarmee eens voor al haar hoop den bodem ingeslagen. Espórance schimpte op «dat onmogelyke Duitschland”, on pakte haar koffer. Prins Hohnech vroeg verlof en ging eveneens op reis, maar kwam na zes weken terug. Ter wille van den verwarden staat zyner financiën werd hij naar een minder kostbaar regiment over geplaatst. Toen Collander hersteld was, werd hij gepolst «of hij misschien ook genegen zou zyn, om predikant by de marine te worden?" Een uitste kende oplossing voor iemand, die een gejaagd en De firma H. N. van Schaik en Co. Suma- traskraat 267 den Haag, machinale fabriek de Honigbloem» vroeger alhier gevestigd, heeft voor haar product weer eeh medaille behaald.' Op de tentoonstelling te Bolsward ontving zy nl. de hoogste onderscheiding, zynde een gouden medaille. trek maakt het leelijk. vrouw met naar venaten ecoigrnooi te verzoenen. Acht .dagen later werd het bezoek van den vorst verwacht, maar de mensch wikt en God beschikt. Freule de Gironvale had haar jonge meesteres verge- ruaiciooa nan mei zicu uiuunuigu ny uvgrucp, u*t hij dit geluk alleen aan de belangstelling «van Prins Maximiliaan te danken had. Kort daarop werd hij te Kiel op een audiëntie ontboden, en toen ging

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1