No. 6130. v Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. A •7» i' lp" ft V 1 o 0 1 FEUILLETON. 1BVERU STERKEN EN ZWAKKEN. dOgies, terdam. rdam, B I gj/w van Inzending' van Advertentiën tot 1 uur des midd. sen No. 73. it »«7. 98«/. Het been viel buiten boord. 96», Haarlem 71 43 hooge boomen, op NKMAN& Zoom. laand, onder van BEN- 63»/, sscherij i Koning 11 fl (Uit het Duittch.) c verkeer, in Ü0UD8CHE101HI\T i verven van bukken, ook lynen, Tafel- >nen geperst Tulles, Kan ter blgven en beid bewerit. n afgelévérd I 50% 62% 117% 182 66«/a ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. krs. slotkoor ^7,, 4 8% 1 7. o-/, 15 10 >7. i >7. >17» '7< 771, H'/s 50 16* 4 16'/, öO’/u '0%6 14% 16% Gisteren vierde Anna de Hon, weduwe van C. Vujjk, wonende te Kapelle a/d IJsel, haren Aan boord van de Noorsche bark Vision gisteren ochtend te Vlissingen binnengekoiflen en naar Middelburg sleepend, had een treurig ongeval plaats. Voor de spoorboot te Vlissin gen willende stoppen, werd een stalen tros van boord op den wal uitgebracht. De matroos, aan boord met het vieren van dien tros, had het ongeluk er in verward te geraken, waar door hem één been geheel werd afgeklemd. Het been viel buiten boord. (M. C.) De campagne op de steenfabrieken langs de Waal is reeds gedeeltelik geëindigd. Dit is zeer vroeg, doch vindt zyne oorzaak in de lage pryzen der steenen en den daardoor ont- stanen grooten voorraad. De steenen zyn ongeveer 3 per 1000 lager dan in het vo rig jaar. Indien deze prjjzen niet omhoog gnaa, dan staat te vreezen, dat in het volgende voorjaar op verschillende fabrieken geen steenen zullen worden gemaakt, wat natuuriyk zeer nadeelig zou zyn voor de arbeiders in die streken. 102den jaardag. Zy is blind, maar geniet overigens eene volmaakt goede gezondheid. De Minister Tak is gisteren door de Konin- gin-Regentes op het Loo ten gehoore ontvangen. Van het bestuur van den polder Kmlingen is bij het gemeentebestuur aldaar omtrent de waterverversching het bericht ingekomen dat by het bestuur geen bezwaren bestaan om ver gunning te verleenen tot het inlaten van versch water en het afvoeren van Water uit den polder Kralingen onder de navolgende bepalingen a. dat de vergunning in elk geval tot we deropzegging wordt verleend b. dat de duiker in Schielands Hoogen Zee dijk niet zoo hoog opgezet mag worden, dat by het inlaten van water de bewoners van het Park Honingen en omstreken daarvan last en nadeel ondervinden, gelyk reeds meermalen is geschied c. dat het doen afvloeien van het water uit den polder en het Rotterdamsch rioolnet moet gestaakt worden, zoodra het water in den yol- volstrekt^uie^Twal^^e^mo^w^. Integendeel I het zou hun onaangenaam hebben aan gedaan door den aanblik van zulk een ernstig zieke hun tafelgenot bedorven te zien. Tot deze soort van op zelfzuchtig genot bedachte menschen, behoorde Zenko niet, dit moeten wij tot zijn eer zeggen. Voor den jongen Rus gevoelde hij eenige sympathie en was genoeg van goeden wille om den inderdaad pijnlijken aanblik van dien armen Ijjder aan de table d’ hSte te verdragen, op die voorwaarde, dat Anna Fedorowna ook aan tafel gekomen was. „Goeden morgen I Zoo sprak hij het jonge meisje aan«. Reeds zoo vroeg aan den arbeid 1 Gij zyt toch altyd de eerste dame, die men in den vroegen morgen in den tuin mag aantreffen I” *O I Ik ben reeds om 6 uren opgestaan. Ik heb reeds den Schlossberg bestegen,” antwoordde zij op eenigszins triomfeerenden toon, De morgenstond is toch immers hot schoonste oogenblik van den dag. Ik acht het eene zonde om op zulk eenen heerlijken morgen lang in bed te liggen I” Zij sprak do Duitsche taal zeer gemakkeljjk slechts met een ietwat hard accent, waardoor men in haar de vreemde kon ontdekken. «Aan wien schrijft gy, als ik vragen magP" vroeg a Aan mijne tante, de zuster mijner overleden moe dor,” antwoordde het jonge meisje. „Zy zou met ons muêgekomen zijn, wanneer zy niet oud en ge brekkig was en bovendien wanneer zij niet een vree- selijke, niet te overwinnen angst voor spoorwegen had. Verbeeld eens, zij heeft nooit in een trein gezetenzoo ook sou zy nooit een reis per schip maken. (Wordt veroolod.} ‘7. 7, 7. 7. 6 0 “V, “/u 17. 3 haar gelaat naar hom toehet was een jong meisjes gezicht van 16 a 17 jaren. Haar naam was Anna Fedorowna Sentikoff. Zy was uit Rusland gekomen en begeleidde haren 28jarigen broeder, die eene on- geneeslyke krankheid had. De jonge man was door de geneesheeren zijner woonplaats naar Graz gezon den (ofschoon zij zeer goed wisten, dat dit toch niets geven zon) om zich aan do leiding van den beroemden geneesheer der inrichting van zenuwkranken te on derwerpen. Aan redding was niet te denken, zyn toestand was hopeloos. De zieke bevond zich in de laatste dagen vrij wel. Er was jeen zekere stilstand in bet ziekteverloop gekomen, hoewel van voorby- gaanden aard. Nu verkeerde dó arme lijder weder in eene zalige stemming vol goede hoop en was maar al te zeer geneigd om te gelooven, dat deze arts hem redden, althans hem het leven nog eene spanne tyds rekken zou. De onervaren jonge zuster deelde die goede vorwaching vari haren broederen niemand in het hotel dacht er een oogenblik aan, om dezen jongen menschen hun ijdele verwachting te ontnemen; neen I dat sprak immers van zelf I Wanneer de broeder en zuster wat scherper vau blik waren geweest had het hun moeten opvallen op welk een toon van medelijden de overige gasten van het hotel hun belangstelling toonden. Doch zij waren van die eenvoudige en onergdenkende naturen, die niet achter de hun betoonde opmerkzaamheid een bizondere reden gisten. Zy hadden eenen secretaris, eenon knecht en eene keukenmeid medegebracht, want de zieke was van meening, dat hy alleen de spyzen, die op zijn Russisch waren klaar gemaakt verdragen kon. Zij waren de eeuigen dan ook die aau de table d’ höte niet verschenen, dat door het meerendeel In de j.l. gehouden Raadsvergadering te Aalsmeer werd, by het onderzoek der geloofs brieven van het nieuwe raadslid Jb. Koningen bezwaar gemaakt tegen de toelating van dien heer als zoodanig tot de vergadering, wy'I deze wyk- en brandmeester is, betrekkingen on- vereenigb&ar met dat van raadslid. De Heer K. zal nu eerst deze betrekkingen moeten nederleggen. De politie te Dusseldorf vraagt de aanhou ding van Jacob Giessen, oud 45 jaren, kas- siersbode aldaar, verdacht van verduistering van 9000 Mark. Hy is van middelbare grootte, draagt kort haar en kortgeknipten, vollen baard, is donker gekleed en draagt het hoofd voorover. Op zyne aanhouding is eene belooning ge steld van 500 Mark. Hy zou naar ons land gevlucht zyn. Prinses Heinrich van Pruisen is Zondag met haar zoontje, Prins Waldemar, van Scheve- ningen naar Duitschland teruggekeerd per Staatsspoor van 5 u. 41 m. De Duitsche gezant en diens echtgenoote, benevens de verdere leden der Duitsche legatie by ons Hof, waren Ban het station om de beide vorstelyke personen uitgeleide te doen. Met denzelfden trein verlieten graaf en gra vin von Rantzau voor geruimen tyd de sidentie. Hij had een bleek fijn gelaat, dat zekere moeheid verraadde en ook wel eene uitdrukking van wereld verachting toonde. Zijne oogen, blauw van kleur, hadden eene melancholische tint. Zoo dikwerf hij zich zelf in den spiegel zag had hy een hekel aan zijn gelaatsuitdrukking, daar die hem maar al te veel aan de door hem gehate kunstenaartype deed denken. Hij wilde nu eenmaal niet als een artist uitzien, hy wilde zich voordoen als een „dandy”. Daarom droeg hij zyn ascbblond haar kort gesneden en een elegant kleine knevelbaard. Zijne kleeding was van Engelsoben snit. Op die wijze zag hij er volstrekt niet „geniaal” uit, maar hy gaf toch den indruk van eene interessante verschijningzyne z persoonlijkheid droeg het merk van een gentleman, en dat was voor hem de hoofdzaak. Hoe en wat de oude en jonge dames in het hotel over hem dachten en spraken raakte hem in het geheel niet. Toen hij zijn intrek in het hotel nam had hij zich vast voorgenomen volstrekt geene kennismaking aan te gaan en elke poging om in bizondere vriendschaps relatie met hen te treden op niet onduidelyke vVijze tegen te gaan, om daarmede zekere betrekkingen, die voor het vervolg hen lastig zouden kunnen maken te voorkomen. Hij was gekomen om als een kluizenaar te leven, om in de heerlyke omgeving en De politie te Helder heeft Zondag de baud gelegd op de bedryfster van den dezer dagen aldaar gepleegden kindermoord, de weduwe C. T., eene moeder van drie kinderen die de misdaad reeds heeft bekend. Na door de justitie uit Alkmaar te zyn ver- I hoord, is zy naar Alkmaar overgebracht. Een knecht van de weduwe, die van medeplichtig- l heid werd verdacht en op grond daarvan in hechtenis was genomen, is na verhoor weder op vrye voeten gesteld. De Heer A. Driessen, cacao-fabrikant te Rotterdam, is Zaterdag plotseling overleden. Van de fabriek aan de Rotte waait de vlag halfstok. Nouveautés onder directie van R. Meyer niet meer bezoekers trok, is jammer. De artisten kweten zich meester! yk van hun taak en ver dienden een talryker bezoek. Naar de «Telegr.» verneemt, is het Kamer lid mr. Van Houten getreden uit de redactie van de «Vragen des Tyds.z Hy is voornemens, evenals vroeger, zyne meening over de politiek van den dag in Staatkundige Brieven uiteen te zetten. De. Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. 1 Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. jongens, ontstaan door het niet aannemen der benoeming door den heer C. Snuif Dz., waarop geplaatst zyn de h.h. 1. P. van RIJK te Alfea a/d Ryn. 2. J. MEIJERINK te Brummen. 3. A. KLAVER te Nykerk. Ter visie en benoeming in i j eene volgende vergadering. 6. Eene missive van B. en W. betreffende de pacht aan hetf overzetveer te Gouwsluis, voorstellende, daar'de pachtster is overleden, deze over te doen aan C. Hoogeveen. Ter visie. 7. Eene missive van B. en W. betreffende hét oprichten eener cursus voor volwassenen. Ter visie. 8. Een voorstel van B. en W. betreffende het plaatsen van boomen in de Boelekade. Ter visie. i 9. Een adres van de Afd. Gouda van het Alg. Ned. Werkliedenverbond, de Werklieden- vereeniging Patrimonium en deR. K. Volksbond, verzoekende gratis gelegenheid te geven levens middelen ie doen onderzoeken enz. In handen van B. en W. om bericht en raad. 10. Een adres van den heer -J. J. Liesker betreffende de huur van twee stukjes grond, van welk hy er een wenscht te verkoopen. Ter visie. In ons volgend nummer zullen wij een uit-, gebreider verslag van d^ze/ti^ing geven. De Kolfwedstryd te Haarlem is uitgesteld van 4 en 5 Sept, op 11 en 12 Sept., daarin de meeste gemeenten op 5 Sept, de installatie der nieuwe raadsleden plaats heeft. Nu doet zich echtereen nieuw bezwaar voor, daar 11 Sept, het Israëlitisch Nieuwjaar begint en de beer Polak daarom op dien datum niet kan kolven. Waarschynlyk zal genoemde heer nu Zondags te voren in de gelegenheid gesteld worden zyne series af te spelen. De heer J. W. H. Stappers, onlangs alhier benoemd tot onderwyzer a/d 1ste Burgerschool voor jongens, deed gisteren te 's-Hage met goed gevolg examen Fr. taal 1. o. Z. D. Hoogw. de bisschop van heeft benoemd tot kapelaan te Boskoop den weleerw. J. W. M. Van der Bom, priester uit het diocees van Bredatot kapelaan te Schip luiden den weleerw. heer J. J. A. M. Fernant- zen, kapelaan te Boskoop. Uit Bergambacht schryft men ons van 22 Aug. De openbare orde op de kermis te Berg ambacht werd geen enkele maal verbroken. Allen hadden evenveel pret. Dat‘t Theatre des in de aangename buitenlucht de noodige krachten weder op te doen. Hy zocht immers eene heerlyke uitspanning die eene zalige ontspanning van den geest zou zijn! Doch hoe was dat alles anders uitgevallen I Heden was het juist 4 weken dat hij aldaar zich bevond, terwijl hy er sterk over dacht om heen te gaan. Over dit zijn voornemen soezende, verbaasde hij zich over zich zelf; de uitkomst was zoo geheel anders uitgevallen dan cyn plan was geweestAls een kluizenaar had hij willen leven in dezen tyd, stil.en teruggetrokken en ziet I Zelden had hij zóó veel en zóó gaarne met menschen verkeerd als juist in deze 4 weken I Ja I wanneer hij oprecht wilde zijn moest hij zich bekennen, dat het afscheid nemen hom moeilijk zou vallen Maar dit nam toch niet weg dat het hoog tyd werd, dat hy aan dezo omgeving zich ging ontrukken I” Daar komt toch einde aan alle dingen, ook aan de aangename en liefelijke 1” dus sprak hy bij zich zelf, terwyl hy, naar buiten stappend, zyn oog liet gaan over den schoone luin, die daar in den vollen zonneglans zich baden mocht Maar op eens greep eenige ontroering hem aan. Zyn blik viel op eene liefelyke, jeugdige vrouwen gestalte. Zij zat daar in de schaduw van een troepje hooge boomen, op een steenen bank on was met schrijven bezig. Op de tafel stond haar schrijfge reedschap. Juist hield zy met schrijven op en sloeg den blik ten hemel. Zij scheen na te denken over hetgeen zij reeds geschreven had of nog schrijven wilde. Zenko deed een paar stappen voorwaarts, bleef toen slaan, stond een enkel oogenblik op ’t punt om te koeren, maar besloot toch de sohryfster te naderen. Zij hoorde hem aankomen en keerde GOUDA, 22 Augustus 1893. In de zitting van den Gemeenteraad, die door 14 leden werd bygewoönd (afwezig waren de bh. Koning, Hoefhamer en Oudyk) werden goedgekeurd 1. De Rekening van de Schuttery over het dienstjaar 189^. (De heei1 van Veen na|n aan deze stemming geen deel ala lid van dep Schuttersraad). 2. ;Óe Rjèkening over het voormalig Arm bestuur van jStein over 1892. 3. De Rekening van de exploitatie der Stedelyke Gasfabriek, over 1892. 4. Over het voorstel betreffende de bestra ting vay de l Lemdufsteeg en de Robaarsteeg voerden verschillende leden het woord, sommi gen wenschteV eerst de Kappenersteeg te doen verstralen en in het volgende jaar de Lemdul- steeg en de Robaarsteeg. Door den heer Van Veen werd voorgesteld de zaak tot een vólgende vergadering uit te stellen. t)it voorstel werd in stemming gebracht en verworpen met 8 tegen 6 stemmen. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 11 tegen 3 stemmen. Tot onderwyzeres aan de 2de Burgerschool voor Meisjes werd benoemd Mej. A. Th. van der Woude, met 14 st. Tpt onderwyzeres aan de Tusscbenschool werd benoemd Mej. J. A. Kramers met 12 st. Mej. M. J. Posthumus verkreeg 2 stemmen. Tot onderwyzeres aan de Tusschenschool werd benoemd Mej. C. A. Schriek met 13 st. De heer Jager nam aan deze stemming geen deel. Bij den Raad kwamen in 1. Het Rapport der Raadscommissie belast met het nazien der Gemeente-Rekening over 1892; adviseerende tot goedkeuring. Ter visie. 2. Het Rapport dei Raadscommissie belast met het onderzoek der begrooting der dd. Schuttery over 1894, adviseerende tot goed keuring. Ter visie. 3. De begrootingen der gesubsidieerde in stellingen van Weldadigheid, over 1894. Wordt gesteld in handen eener Commissie, bestaande nit de heeren van Veen, van der Post en Steens Zynen. 4. Een missive van B. en W. betreffende het oprichten eener herhalingsschool voor meisjes in deze gemeente. Ter visie. 5. Eene voordracht van B. en W. betreffende eene vacature aan de 2de Burgerschool voor

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1