t I :ng I len BINNENLAND. Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 26 Augustus 1893. No. 6133. 32ste Jaargang. weg. 1 7. instein nnA Zoon. •AS w .en in iUZOO over- hand- ruiks- srsche zijn. FEUILLETON. STERKEN EN ZWAKKEN. j 'r. van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. it verbrei- Cruis, Sept. a. s. te Utrecht in garnizoeh terug. F In de laatste tyden is meer dan eens in iburg, het Kond Aan J. Straver, koetsier te Schoonhoven is by kon. besluit vergunning verleend tot het aannemen van de bronzen medaille «Bene Merenti» hem door Z. H. den Paus geschonken. recties der wenscht. Amerika is vertrokken. Onderzoek by de di- i'*“ stoomvaartmaatschappijen is ge- ver- vas- 1.01INIIE1011! 1 NT Voorburg, beklaagd gelieden Van V. in eg 1. 160* 'sche ge- trotseeren d komt de eene phy- d verbreid laad blijkt or den ge- opgedaan worden wgeetel ■eo, en ito publiek wanhopige gen uil de igschriflen aan de seerend th. Or. P. Fo- ath Dr. r-direo- ■ijs, rue us.aen. Dr. C. e et de (IZ# kei Duittch.) rcen, toel- xruit Ipijn, taan i hare iherp ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Geuten. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. gevaar voor zich of anderen in staat was, achtte niet wettig en overtuigend bewezen, dat beklaagde eerder gezien of gehoord heeft, dat bedoelde knapen zich in gevaar van drinken bevonden, dan nadat hij op den ten grond aan het havenkantoor stond. Voorts overwoog de kantonrechter datbekl. eerst in de richting van de stad is doorgeva ren nadat hy had gezien, dat reeds met behulp van een ander klein bootje pogingen tot red ding werden aangewend. Alzoo niet bewezen achtende dat bekl. nalatig is geweest, sprak de kantonrechter hem vry. Te Kralingen is by herstemming tot lid van den Gemeenteraad gekozen de Heer P. Tjal- Het getal deelnemers aan de Eerewacht bij gelegenheid van het feest van H. M. de Koningin, is geklommen tot 28 personen, ’t welk in twee helften wordt verdeeld, nl. eene voor- en achter hoede. De voorhoede wordt geplaatst bij het begin van den Bleekersingel en zoodra de stoet aankomt gaat zy daarvoor. digden en nooit een bepaald doel voor oogen hadden, waarnaar zij streefden. Deze groote Russische ro manschrijver kende dus zjjne landgenooten maar al te goed I Constanten was van eon eerlijke en brave natuur, vol geestdrift o» vol begeerte om te loeren en te wetenmaar hij wilde alles in eens omvatten I Hy had geen bepaald doel voor oogen. Heden dweepte hij met dit, morgen met wat anders; en zulke mensohen kunnen nooit iets bizonders tot stand brengen, want om het te bereiken, moet men in de eerste plaats consequent zijn. Eigenlijk komt hot er niet op aan,” dacht Zenko bij zichzelf, hoe en wat gij zijt, //daar gij toch niet lang moor levon zult, arme jongen I” De zieke verkeerde toen in een zeer trourigen toestandals hij liep was zijn gaan uiterst moeilijk; het was. meer een zich voort slepen, en hij liep gobogen als een grysaard. Ook zyn gelaat had iets oudemanachtigs; daarover ge voelde hij zich ongelukkig voornamelijk tor wille van mevrouw van Tennenberg. Wanneer hy haar zag aankomen beproefde hij eene flinke houding aan te nemen en sneller te loopenmaar men kon aan zijne doodsbleeks, pijnlijk verwrongen gelaatstrekken be merken, welk eene moeite en wolk eene foltering deze krachtsinspanning hem kostte. Hy kleedde zich met bizonders elegantie en droog steeds rozen in het knoopsgat, bestelde dagelijks rozen bij den tuinman Maarschalk Niels rozen moesten hot zyn, van de andere soorten hield zy niet om ze aan Alice van Tennenberg aan te bieden. Hoe voelde hij zich gelukkig, wanneer zy met een glimlach hem daarvoor dankte en de bloemen aan haar kleed of in baar haar vasthechtte. Zij waa goed en vriendelyk jegens hem, gelyk men dit is De vrouw van een landbouwer te Raalte, die in bet vorig jaar het leven schonk aan een drieling, welke kinderen thans allen nog welvarend zyn, werd dezer dagen verrast met de geboorte van een tweeling. HMUg, UttJprUUK 8., arlieider te GOUDA, 25 Augustus 1893. De Generaal-majoor van Marie, bevelhebber in de le militaire afdeeling bezocht heden deze gemeente tot het houden eener inspectie over de kazerne en verdere ryksgebouwen. Tot hoogheemraad van het hoogheemraad schap Rynland, prov. Noord- en Zuidholland is by kon. besl. benoemd Jhr. W. A. L. Mock. Dinsdag-middag ontstond in de Cellebroer- straat te Delft ten huize van T. Van der K., door het in het ongereede raken van een petroleum-toestel een begin van brand. De vrouw des huizes was uit en had het toezicht over hare zes kinderen overgelaten aan haar veertienjarig dochtertje, dat bovendien de wasch aan kant moest doen. Terwyl het meisje de woning had verlaten om het waschgoed te spoelen was het onheil ontstaan dat zich bij hare terugkomst reeds Jtamelyk dreigend liet aanzien. Op haar hulpgeroep snelde een buur vrouw toe die met behulp van een vloerkleed het vuur uitdoofde. Het meisje had vry ernstige brandwonden aan de armen bekomen. Van Vic in Lotharingen wordt het volgende voorval aan de Duitsch-Fransche grenzen ge meld. Een bekende Franscbe smokkelaar, Constant Fromont, had te Moncourt tabak ge kocht om in Frankryk binnen te smokkelen. Langs den post gaande van den Duitschen grenswachter Müller, die eerst sedert kort daarheen overgeplaatst was, vroeg deze hem naar zjjne papieren en de herkomst van het door hem gedragen pak. Men verstond echter elkaar over en weer niet, zoodat Muller besloot Fromont aan te houden. Op weg naar het douanekantoor echter verzette Fromont zich tegen den Duitschen grenswachter, die voe- jegens eon stervende maar zij ontweck zijne na bijheid, indien haar dit mogelijk was. Zijn persoon leverde inderdaad een droeve aanblik en bovendien stelde zij geen waarde in zyn* naïeve wat al te duidelijk betoonde bewondering voor haar persoon. 11 m’ennuie co gan;on I zeide zy eens tot Zenko. Zij hield er van om dikwerf van de Fransche taal zich te bedionon en was van meaning dpt er zoo veel was dat in hare moedertaal niet recht goed kon worden weergegeven. Hoe drukte o. a. dat woord: //garijon" heel wat anders uit dan bet woord #Jon- gen I* »Ja" zoo liet zij er op volgen «ce gar- 9on* is eene uitdrukking die alles te kennen geeft; de jeugd van do bewusten persoon, terwijl men hem gaarne mag lijdon en toch niets met hom uitrichten. Eon wezen dus dat men met medelijden aanziet, en tevens laag schat" vulde Zonko aan. Gij woet toch dat wij vrouwen, alle mannen alles behalve hoogschatten, die zoo naar ons smachten I" ant woordde zij snel, terwyl zij het blonde hoofd achter waarts wierp. Na een vertoof van 2 weken onder één dak ging Zenko door »oor iemand, dio haar hot hof maakte. Menigen dag volgde hij haar als haar schaduw, altijd was hij in haar nabyheid. Hy was overtuigd, dat men allerhande praatjes over hen hield, die niet veel goeds inhielden, maar daarover lachten hij en zij beiden hartelyk. Zij wisten maar al te goed, dat hun omgang niets meer was dan een aangenaam tijdverdrijf, on dat zy binnen kort van elkander zouden gaan zonder rouw en zonder har tel eed. (Wordt wrvotyd.) laamde tlgraine 1, slape- n die door jen, on der ge- van ge le1’ kende idei, geea en voor angstig eringen trhoofd, handen meines n jonge ion, wordt e koste- De verkiezingsstrijd in het district Zevenaar heeft te Kilder aanleiding gegeven tot wan ordelijkheden. Zoodra de overwinning van den heer Bellaard in dat plaatsje bekend werd, gaven de aanhangers van dien heer door mu ziek blijk van hunne vreugde. De partyge- nooten van den heer Terwindt, die natuurlijk toch al niet in de beste stemming waren, za gen dit met leede oogen aan. Er ontstond toen eene vechtpartij, waarbij eenige kwet suren werden toegebracht, o, a. werd van een der twistenden de baard met huid en al af getrokken. De eerebeker, door Hare Majesteit Koningin Wilhelmina by de wedrennen te Arnhem uit geloofd en uit de fabriek van de firma Van Kempen te Voorschoten afkomstig, is geheel uit de hand vervaardigd in vieillle argent en kunstig gedreven in den styl Lodewyk XV. Aan de voorzyde prykt het wapenschild der Koningin, en het deksel is met een zilveren jockey-figuur versierd, dat meesterlyk is ge modelleerd en geciseleerd. De erfgrpothertogin van Baden heeft giste ren Scheveningen verlaten met bestemming naar Luxemburg. Aan het Hollandsche spoor werd haar uitgeleide gedaan door den Duit- i von Reichenau, idea militairen attaché von Bohlen en freule van Grovestins. De princes droeg een fraaie bouquet, haar tot afscheid aangeboden. Een 31-jarige arbeider heeft den 25en Juli 11. op den openbaren weg te Arnhem, zyn drie kinderen, respectievelijk 9, 6 en 2| jaar oud, onverzorgd achtergelaten. De commissa ris van politie te Arnhem verzoekt de opspo ring en bericht. De mogelijkheid bestaat dat hij in gezelschap van zekere weduwe naar De 2e luit. W. Bolken, van het 5e reg. inf. thans gedetacheerd te Woerden, keert den len kt- Te Zaandam zijn door B. en W. voor de betrekking van gemeente-veearts voorgedragen de heeren W. H. van Haselen, te Vianen G. Haunema, te Franeker en A. ten Sande, te Gouda. En zij kon *t immers niet helpen, del zij van klas sieke muziek geen verstand had; en bracht de ge- zelschapsetikette het niet mede dat zy don schyn moest aanr.emea, alsof zy er alles vau begreep Was het haar schuld dat die gezelschapsetikette bestond Zy had ze toch niet in het leven geroepenen dat zij daaraan zich onderwierp lieve hemel I dat doen immers alle mensohen, die in de groote wereld zich bewegen dat moeten zij immers doen anders worden zij voor zonderlinge, ónmogelijke menscheu uitge kreten I De jonge kranke Rus was bepaald verliefd op haar. Voor hem, dien eenvoudigen jongen man, was de verschijning van eene jonge elegante dame uit de groote wereld iets nieuws, iets betooverends. Con- stantijn Sentikoff was geen domme, zelfs niet van geestesgaven misdeelde persoonlijkheid, maar hy was volstrekt nog niet rijp, ondanks zijne 28 jaren. Zyn leven had hy doorgebracht voor een deel op zyn landgoed onder boeren, voor een deel aan eene der universiteiten, had daar van alles gestudeerd en nog wat, had veel gelezen, zeer veel, was filosoof, poli ticus, wereldhervormer natuurlijk alles in theorie. Hij sprak niet slecht en had de gave om zijne ge dachten, hoe vreemdsoortig ook, duidelyk en klaar uiteen te zetten; maar tot de volbrenging van eene daad, tot zelfstandig denken en tot praktischen arbeid, zou hij ’t nooit zoo ver hebben gebracht, gesteld, dat hij gezond gebleven ware. Wanneer Zenko hem hoorde spreken en hem allerlei ideëa over vrijheid, vooruitgang, volksopvoeding hoorde ontwikkelen, ideen, die hem in groote opgewondenheid brachten, dacht hy onwillekeurig aan de personen uit de ro mans van Turgenjew, die allerlei theorieën verkon- lingii, (lib.), met 253 stemmen. De Heer J. P. Holstein (de candidaat der anti-revolution- nairen en katholieken) had 192 stemmen. Na aan 17 kinderen ,het leven te hebben geschonken (van wie 16 nog in leven zyn), beviel heden te Dongen eene vrouw van twee welgeschapen dochters. Menigmaal moest hij om hare krankheid iu stilte lachen. Wanneer Alice zich in een gezelschap be vond, dat haar aanstond, was zij opgewekt, frisch en flink, maar kwam zij in aanraking met menschen die zy vervelend vond, dan was zy een geknakte bieze gelijk, dan klonk haar stem moe en mat, dan zag zy er zoo lijdend uit, dat men wezenlyk medelijden met haar krijgen zou. In weinig dingen stelde zy eenig belang. Het natuurschoon was haar onver schillig; de politiek haatte zy met een volkomen haat, zy las niet anders dan Franscbe romannetjes, soms ook wel Engelscbe. Van muziek had zy niet het minste verstand. Zenko vond het vermakelyk zoo ongemerkt haar gelaat te bespieden, wanneer hy de Kreisleriana van Schumann speelde. Dat moeachtig gezichtje, dat onderdrukte geeuwen, waardoor haar de tranen in de groote blauwe oogen kwamen en de teedere nous- vleugels op zenuwachtige wijze trillen deed hot was om er medelijden mede te hebben I Heusch I En als hjj eindigde I O welk een verrukking 1 Och I hy zou wel zoo lief willen zijn om nog een stukje te spelen, een kort stukje; het Waar om? b. v. Ja, niet waar? Hy zou wel zoo Hef willen zyn? Met dat alles vond hij haar toch wel aardig. Zy kon op zoo allerliefste wijze liegen. De kantonrechter in Den Haag, utspraak doende in de zaak van G. 8., arlieid&r te dat hy, toen de jon den Trekvliet aldaar in gevaar verkeerden, geen hulp tot ledding te hebben geboden, hoewel hy daartoe zonder De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. Eon grondwerker én zjjne huisvrouw, eene arbeidster, uit St. Janssteen, hebben te Ant werpen vier hunner kinderen in hulpeloozen toestand achtergelaten. De kinderen zijn voor- loopig aan de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin, gevestigd op den huize Zandbergen bij Amersfoort, ter verple ging toevertrouwd. De ouders zijn vermoede- lijk naar Nederland teruggekeerd. De minister van justitie verzoekt opsporing en bericht omtrent hunne verblijfplaatsen. De Minister van Financiën, beschikkende op het request van den heer P. graaf Van Hogendorp en 551 anderen te Breda, om bjj het daar door den Staat aldaar aan te leggen park den «natuurstyl» te volgen, heeft te kennen gegeven, dat belanghebbende partyen reeds omtrent het plan vau aanleg zyn over eengekomen en hy, de Minister, dus geen reden heeft om hierop terug te komen. De aanbe steding van het park zal op 8 September a. s. plaats hebben. Zooals wij vroeger reeds meldden zal de Zang vereen iging Apollo de feestelijkheden by gelegenheid van den Verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina openen met eene feeste lijke uitvoering. Velen, die geen lid dier Vereeniging zyn en dus de gewone Uitvoeringen niet kunnen by- wonen, zullen zeker gaarne van deze gelegen heid gebruik maken om Apolloook eens te hoor en. De leden van het Bestuur hebben, zooals wy vernemen, nog een beperkt aantal bewyzen van toegang tot hunne beschikking en als die voorraad uitgeput is, zyn er geen kaarten meer verkrijgbaar, daar men hierby «^en gezantschapsraad baron rekening moet houden met de beschikbari^" T ruimte in de zaal «Kunstmin* van de sociëteit «Ons Genoegen.* Woensdag avond had in de sociëteit »De Kroon» te Haarlem eene vergadering plaats van neringdoenden, belanghebbenden en voor standers van de kermis, eene vergadering zeer goed bezet, waarin werd besloten zich per re kest tot den Raad te wenden, met het verzoek de kermis weder te brengen op den voet zoo als zij was voor het raadsbesluit van 8 Febr. jl. Een -comité van 9 heeren zal zich belasten met de aanbieding van lysten ter ondersteu ning, ook door nietneringdoenden, van het adres. sommige bladen geméld, dat dtë vermogensbe lasting vry wat meer zoude opbrengen, dan door minister Pierson was geraamd. Afgaande echter op wat ons ter oore kwam omtrent de grootste gemeenten, gelooven wy dat deze be richten door de uitkomst zullen worden gelo genstraft. (N. R. Ct.) Woensdagavond vergaderden de leden van «Algemeen Belang» te Gorinchem tot het stellen van een candidaat voor het lidmaat schap van de Prov. Staten van Zuid-Holland. Uit het door het centraal-comité in ons hoofdkiesdistrict aanbevolen drietalA. G. De Kruijff, notaris te Leerdam, mr. H. J. Lade- nius, kantonrechter te Vianen en J. L. E. I. Luhrs, geneesheer te Asperen, werd met op een na algemeene stemmen gekoeen de heer A. G. De Kruyff. Naar men verneemt, zal van anti-revolutio- naire zijde de candidatuur worden aangeboden aan den heer Hoolboom burgemeeetèr van As peren.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1