Iels MUG cïT 3 ij. I 1 IDING Aïewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. IOL, Zaterdag 2 September 1893. No. 6138. BINNENLAND. FEUILLETON. I I STERKEN EN ZWAKKEN. ilen Wateren. egen.” iis 1893, Tiendew. iwerij Iers,” taker, idewegs STEE, E3.3JT, potheker. stuk. 1.05 >.07 |.K) 1.10 0. 3. 32ste Jaargang. van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. half jaai 2TA met Feestdagen. 1.25, franco per te i dit ht VERWAR- ordsingel W* 1BK Jrt* (w. g.) Adjudant van Dienst, VAN DE POLL. 1EN <I«cA« Cou- oden door h.t INKMAN en (Uit het Duitsch.) Schutterjj T. BIER. 1.01 IMHE COURANT IWERK der Sociëteit IRDEN. ;en 111 uitsluitend re merk, tlmina, ven niets meer, zaal denk c stoelen heen De 2e luit. H. 0. Fortanier, van het 4e reg. inf. ter opleiding gedetacheerd bij de militaire ▼erkenningen te ’s-Gravenhage, zal den len December naar zyn korps te Gouda terngkeeren. De voor het O. T. leger bestemde 2e luit, der inf. P. A. G. van Alderwerelt van Ro- sen burgh, thans gedetacheerd by de normaal- schietschool te ’s Gravenhage, zal in December naar Indië vertrekken. ADVERTENTIËN worden geplaatst 1—5 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden 'berekend naar plaatsruimte. gemeenteraad te Koudekerk a/d Ryn, werden uitgebracht op den heer G. Dorrepaal Gz. 69 stemmen en op den heer B. de Jong 37, zoo- dat eerstgenoemde gekozen is. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en De prijs per drie maanden is post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. GOUDA, 1 September 1893. By kon. besl. zyn aan G. Geltink, briga- dier-majoor-titulair der ryksveldwacht en P. P. van der Meer, meestergeweermaker van bet 4de Reg. Infanterie alhier de eeremedaille (in brom) der orde van Oranje-Nassau verleend. weder) eene vaart op de rivier de Maas plaats hebben, en vervolgens een diner in de Dier gaarde. H. J. Poutsma, uitgever van >De Nieuwe Tyd,» die wegens opruiing tot anderhalfjaar gevangenisstraf was veroordeeld, is heden we gens gezondheidsredenen uit de gevangenis te Utrecht ontslagen, nadat hy een half jaai van zynen straftyd had ondergaan. Zooals men weet, was door de echtgenoot# van Poutsma, op grond van zynen gezond heidstoestand, gratie voor hem gevraagd aan H. M. de Koningin-Regentes. KORTING. No. 4. Door Redactie en Uitgevers van ons blad werd gisteren een telegram van gelukwensching naar H. M. gezonden. In den namiddag volgde daarop dit antwoord Redactie en Uitgevers der Goudsche Courant Gouda. Hare Majesteit de Koningin-Regentes draagt my op U Hoogstderzelver byzonderen dank over te brengen voor de gelukwenschen Harer Majesteit der Koningin aangeboden. (w. g.) Adjudant 'van Dienst, VAN DE POLL. De Goudsche Zouavenbroederschap zond het volgende telegram aan Hare Majesteit. Aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden. Met verschuldigden eerbied brengen de leden der Goudsche Zouavenbroederschap hunne ge lukwenschen en geven tevens hunne trouw en verknochtheid te kennen. Het volgende antwoord werd daarop ont vangen Hare Majesteit de Koningin-Regentes be tuigt U allen Hoogstderzelver dank voor de gelukwenschen Hare Majesteit aangeboden. (Was get) Adjudant van Dienst, VAN DE POLL. volgen. Bij onze kleine Russische vriendin was heden avond ontegenzeggelijk het geval. Reken er maar op, dat zij er nu nog over loopt na te den ken of God haar eigenlijk toch niet geroepen heeft om in een klooster te gaan I Zij zal die dwaasheid in den slaap wel kwijt raken I hernam Zenko «morgen is zij alles verge ten Ja wanneer gij haar daarin behulpzaam wilt zijn fy Zenko stond plotseling stil en zag haar aan. „Hot'moot ik dat verstaan P” «Och I maak haar een beetje het hofdat is hot wat dit kind noodig heeft, niet den sluier on een grof kleed 1” Hij schudde het hoofd. «Naar mij verlangt zij niet!” zeide hij op een toon, die bitterder klonk dan hij wel bedoelde. «Deze zendeling plaatst my geheel in de schaduw I Aan zyne zijde verdwyn ik geheel in 't niet I” «O I voor dien man behoeft gij niet bang te zyn I” riep Alioo lachend, «zulke lieden bewondert men, maar beminnen doet men ze niet! Monzchen met kleine fouten en gebreken zyn veel aantrekkelijker dan zulke strenge toonbeelden van deugd en plicht!” «Het is niet vleiend voor myne ijdelheid, dat gij mij aanmoedigt om de gunst van eene andere koeken te verwerven!" zeide hy na eene korte pauze. «Daar levert gij my het bewy’s, dat mijn huldebetoon u bewezen, u volkomen onver schillig is.” «Wat zou mij dat helpen indien ik er waarde aan moe.4 hechten I” hernam zij met haren waaier spelende en hem zijdelings een blik toewerpende. Ik weet immers toch, dat gy Anna Sentikoff vee! meer lyde moogt dan mij I” «Hierin vergist gij UI gaf hij terstond ten antwoord, hoewel hy zich bewust was, dat hy niet de waarheid sprak. Naar aanleiding van het vinden van een kinderlykje in eene sloot onder Ryswyk, is door de Haagache politie een jager (militair) gehoord. Deze heeft bekend, een paar weken geleden het kind dat zyn meisje daags te voren ter wereld had gebracht, op verzoek van haar in het water te hebben geworpen. Zyn meisje had het kind in eene doek gewikkeld. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt. 9) Niemand waagde echter een woord te spreken. Zwijgend, zonder zich te bewegen, zagen nllen tot hem op. Hij zelf was ’t, die na eenige oogenblikken den tooverban verbrak, die allen gevangen hield. «Komaan! dus sprak hy een weinig huiverend,” het wordt nu koel. «Ik ga naar mijn kamer, volgt mijn voorbeeld, en vooral gij I” zich tot den jongen Rus wendend. «Voor eenen kranke is de nachtlucht niet gezond Hij (stond op en groette het gezelschap, dat hem, zonder spreken met eenen hoofdknik terug groette. Men was blijkbaar onder den diepen indruk van het dóór hem gesproken woord. Op zijn knoeatigen stok leunend keerde hy met langzamen tred huiswaarts. Allen keken hem na, totdat zyne gestalte aan hunne blikken onttrokken werdtoen zagen zy elkander aan. «Een merkwaardig man I” zeide mevrouw von Tennenberg eindelijk. «Ik beken echter, dal ik voor zulk een bovenaardsch wezen ys I” «Wanneer alle priesters zoo waren als deze man konden zij de wereld veroveren I” zeide Zenko niet zonder nadruk. «Gelukkig zyn er maar zeer weini gen die hem gelijken I” antwoordde Alice, terwyl zy een kleine geeuw onderdrukte. «Ik geloof, dat gy niet op de hoogte er van zijt,” hernam Zenko. «Naar het my voorkomt zijn er in Europa eene Donderdagmorgen tydens het spelen van het Wilhelmus door de muzikanten der d.d. Schut terij op den toren werd al vroeg iemand de dupe van het missen zyner uiterlijke oranje- teekenen. Een oranjeman' kon dit niet verdra gen en zyne hand zwartmakend aan .een te koop staand oud fornuis wreef hij daarmede flink het aangezicht in van den niet oranje- drager, tot groot vermaak der omstanders. Gisterenavond tusschen 8 en 9 uur werden de bezoekers van het Koffiehuis Harmonie* aangenaam verrast en wel doordien door den heer H. Tamse Dissolvings views werden ver toond ’t welk zeer goed in den geest viel en hem alle eer aandeed. Aan het postkantoor Gouda en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Augustus 1893 in de Rykspost- spaarbank ingelegd 4721,25 lerugbötaald 3849,14. Het laatste, door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 3532. De landbouwer F. Stolwijk te Reeuwyk, had Vrydag jl. het ongeluk, bij het grijpen van een schaap, in zyn weiland te vallen en zich daarbij zoo ernstig te bezeeren, dat hy reeds Zondag jl. aan de gevolgen is overleden. S. laat een vrouw met een talryk gezin achter. Benoemd tot hoofd der o. 1. school No. 1 te Bleiswyk, de heer P. van der Loo, thans hoofd der school No. 2 aldaar. Men zal zich herinneren, dat door het week blad >Floralia» voor enkele maanden het voorstel was gedaan, »eene nationale bloem» voor Ne derland te kiezen. Thans meldt het blad, dat door verreweg de grootste helft van hen, die hielpen kiezen, de Goudsbloem (Calendula officinalis)» tot nationale bloem van Nederland verkozen is. doren en aan zich zelf. Ik vind hot zoor bogrypelyk, dat do arme heidensohe volkeren voor het kruis neerzinken; waarom zouden zij niet? Deze zende lingen hebben twee iooverkrachten in hun macht, waardoor de hanen aan hen zich moeten onderwer pen; zij geloov$n aan datgene wat zij prediken en leven naar hetgeen zij leeren. En slechts zulke profeten, die waarlyk golooven, on datgene wat zij verkondigen met hunne daden bevestigen, weten an deren tot overtuiging te brengen. Welk een erbar- molijk figuur sla ik tegenover zulke echte profeten. Wat is voor mij de kunst die my heilig zyn moest, gelijk voor hom hel geloof? Ken ambacht en Wanneer ik my zelven in de concert en voor mij zi« het onrustige, op j en -fuivende, niet waaiers beweging makend^ dat my na loopt, omdat ik thans ïn-''tfó bon, wanneer ik voorts my zelven .'ffea^-hïei^artoii rok on witten das, vóór het piiblièk'^^s^ 'W mijne buiging ma kend om dan de toetwön ^’aii een zielloos werktuig als een clavier in beweging te brengenwanneer ik dat beeld my voor den geest breng en tot mij zelven moet zeggendat is nu de gelioele taak, van uw leven I dan walg ik van me zelven I Dat is j ïist het verdrietige van deze zaak en van deze volmaakte menschen, dat men vergelijkingen gaat maken tusschen hen en zichzelf! merkte Alice op. Men voelt sich zóó klein tegenover die groot heden en men wbidt er melankoliek over. Dooh zulke snel opkomende gevoelens gaan weer ras voorby I Maar veel gevaarlyker schijnt het mij toe, als de invloed van dien eenen mensoh, zoo grool is, dat hij de begeerte in ons doet ontbranden om hem na Zooals men zich herinnert, heeft de gemeen teraad van Leiden besloten tot een proces te gen de Duinwater-Maatschappij aldaar. Het bestuur was daarover zeer gebelgd en hetschynt, dat thans gevolg zal worden gegeven aan het voorstel van den directuer, tot de comnissarisseu gericht, om blyt te geven van de vyandige houding tegenover het gemeentebestuur. Ten minste de Raad ging Donderdag over in be sloten zitting ter behandeling van een voorstel van B. W., om de tusschen B. en W., en het bestuur der Leidsche Duinwater-Maatschapjy .gevoerde stukken over de aansluiting van poor ten aan de waterleiding en het gebruik van stadsdrinkkranen, te stellen in handen van de rechtsgeleerden leden van den Raad. icterievrije de >10 S 1.00 1.10 f 1.00 e LAGER on talve Per dor. 1 0.50 1 0.75 f 1.00 fl.00 Maandag had te Utrecht de 3e alg. bonds vergadering van den Ned. Barbiers- en kap- persbond plaats. Het jaarverslag van het bondsbestuur toonde aan, dat de algemeene toestand vooruitgaande is. Hoewel de afdeeling Leiden was afgeval len, was het getal leden en donateurs van den Bond toch nog vooruitgegaan. Het bondsor gaan vooral gaf oorzaak tot tevredenheid, daar door het steeds toenemend getal van abonné’s en de lust tot adverteeren hierin, zulks wel heeft bijgedragen tot den byzonder goeden staat der financiën. Om deze reden kon besloten worden tot contributieverlaging voor de afdeelingen aan de bondskas. Verder werden het bondsreglement en de statuten vastgesteld, waarop nu de koninklyke goedkeuring zal worden aangevraagd. Vele belangrijke punten betreffende de vakbelangen kwamen nog aan de orde en werden levendig besproken. Daar het plan bestaat om het volgende jaar te Amsterdam, van wege deu Bond, eene ten- Beroepen bij Ned. Hervormde Kerk te Nieuw- Lekkerland ds. J. H. Scheerder te Bleiswijk en aangenomen het beroep te Parrega door d-s. G. J. Antink te Waddingsveen. By de herstemming voor een lid van den groote menigte wakkere priestersmaar wij kennen ze niet. En wij matigen ons een oordeel aan, zon der ze te kennen. Zoodra wij de schoolbanken verlaten, zeggen wy tevens alles vaarwel wat met het geloof in betrekking staat; wy komen niet meer in de kerk, lezen geen godsdienst- geschriften en vergeten zelfs wat in de Evangeliën te lezen staat en zoo komt het, dat wij vreem delingen worden tegenover ons eigen geloof, zyne heerlijkheid en zijne inwendige kracht, niet eens meer beseffen en om vreemd, ja onpleizierig gevoelen, wanneer onverwacht de taal van oen streng geloovige ons in de ooren klinkt!" «Gij hebt in eens uwe spraak verloren I” zeide Alice en keerde zich tot het jonge meisje dat daar met de band onder het hoofd nederzat. Anna schrikte op uit haar gemymer en zag Alice met vreemde oogen aan. «Ik geloof waar lijk, dat die zendingszaak haar nog in het hoofd zitl” zeide Alice lachend. Gy denkt er toch niet in allen ernst aan om den sluier aan te nemen P Anna antwoordde niet. «Jaonze heer zendeling heeft gelijksprak Zenko eenigszins wrevelig «de nachtlucht is ongezond, laten wy gaan slapen I” Het jonge meisje streek met de hand over het voorhoofd en stond snel op.” Goede nacht I zeide zij, zonder iemand aan te zien en reikte haren broeder den arm. «Kom Constantyn 1” Zij liep hare kranke steunend, langzaam naar het hotel. Op eenigen afstand van dit tweetal, volgden Alice en Zenko. «Ik benijd dezen priester!” zeide hij tot haar. «Van ons allen is hy de eenige, die zich gelukkig voelt.” Alice baalde de schouders op. Hij gelooft aan zyne zending op aarde I” ging Zenko eenigszints geprikkeld voort. «En door dal geloof bewerkt bij wonderen aan an* De Provinciale Vereeniging van burgemees ters en secretarissen in Zuid-Holland zal eene vergadering houden op Zaterdag 2 September, des middags te twaalf uren precies, in de Diergaarde te Rotterdam. Punten van behandeling: Verkiezing van twee bestuursleden ter voor ziening in de vacaturen wegens periodieke af treding vau den heer C. L. J. Bos en het overlyden van den heer P. C. Stoop van Goudswaard. Door den heer L. Kruyff Lz., burgemeester der gemeente Ridderkerk, zal worden ingeleid de bespreking overMaatregelen of voor ziening tegen de onbedwongen baldadigheden en straatschenderijen van jeugdige personen. Stelling te verdedigen door den beer C. L. J. Bos, burgemeester der gemeente Zegwaard: Uitbreiding van het politietoezicht in de plat telandsgemeenten is noodzakelyk. De kosten daarvan bebooren als in het algemeen be lang door den staat te worden gedragen.» Na afloop der vergadering zal (by gunstig Bij de Nutespaarbank is in Augustas inge legd 14031.58 en teruggegeven 9575.22$. van reparatie. Het gemeentebestuur van Hat strecht heeft tot Opperbrandmeeeter benoemd de heer G. Jungeling. Do gemeente Haastrecht is thans in het bezit van twee brandspuiten respectievelyk ge plaatst aan Stolwykersluis en in het buurtschap Roosendaal. Tot brandmeesters van die spuit zyn benoemd Aan spuit no. 3 de beer R. Slangen. W. Dogterom en C. W. den Hoed. Aan spuit no. 4 de heer H. A. Monty n, A. A. Spruit, J. de Veen en A. de Graaf. Door de Feestcommissie alhier werd het volgende telegram verzonden Aan H. M. de Koningin. Paleis Loo. Met gevoelens van innige verknochtheid en eerbiedige Hulde, wenscht de feestcommissie namens Gouda’s feestvierende Burgery, Uwe Majesteit Gods besten zegen. DE FEESTCOMMISSIE. Het volgende antwoord werd daarop ont vangen Leden der feestcommissie te Gouda. Hare Majesteit de Koningin-Regentes be tuigt U allen Hoogstderzelver dank voor de gelukwenschen Harer Majesteit der Koningin aangeboden. ■f

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1