DING USE. BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Dinsdag 5 September 1893. 33ste Jaargang. No, 6140. JAP. Coiffeur, 193. •TEE, 18 Jz. erdam. EN iclu Cou- en door het KMAN en 1VEBU icherlj Koning FWJUJjClETOM. STERKEN EN ZWAKKEN. werij JTS,” van Inzending* van Advertentiën tot 1 uur des midd. vrouw door die ifANk Zoon. 1 r blgven en id bewerkt. afgeleverd en K. No. 73. r flacon by 'EREN regeld r Zuur. VERWAR- rdsingel W. EK Jn». KORTING. o. 4. bij: i echtheid is steeds voor tra der Firma verven van kken, ook jnen, Tafel en geperst alles, Kan- tuk. 05 07 10 10 10 10 1ÜDE «MER Gill INIIF. COURANT tt het haar inige dagen o De heer A. Soet alhier, is benoemd tot machinist van het stoomgemaal Boskoop.* (Uit het Duitech.) De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. iterievrije lotheker. Per dor. f 0.50 f 0.75 f 1.00 f 1.00 f 1.00 f 1.00 LAGER en de en halve Even voorbij Halfweg werd Vrijdag de nood- van een trein in beweging gebracht door crn dame, omdat haar hondje aan genoemd station uit zyn mand in den bagagewagen was ontsnapt en met den trein meeliep. De dame, ziende, dat de pogingen der sta- tionsbeambten, om het beestje te grijpen, ver- geefsch waren, kwam, door den trein te laten stilstaan, weer in het bezit van Fanny,doch moest aan het station Halfweg een trein over big ven, wyl van dit feit proces-verbaal moest worden opgemaakt. De trein had 10 minuten vertraging. (Tel). van het Burgerlyk ADVERTENTIËN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Naar men verneemt zyn by het te Utrecht gehouden examen voor den graad van milicien- korporaal als zoodanig geslaagd J. Bedys en der Want te Gouda, J. W. A Woerden en D. Verbeek te Riet veld, allen van het le Regiment Vesting- Artillerie te Utrecht. s.. defl voorm. ten den gemeenteraad plaats hebben, waarin zal worden behandeld Installatie leden van den raad. Benoeming van een Wethouder. Idem Ambtenaar v/d. Burgerlyke Stand. Idem Commissie-gasfabriek. Verpachting heffing marktgeld. Reclame hoofdelyken omslag. Voorstel tot het niet houden der kermis in dit jaar. Aanbieding begrooting Armbestuur. Idem van de gemeente. Mededeeling ingekomen stukken. Dinsdag avond heeft de bakker B. te Delft, in gezelschap eener negentienjarige jongedochter zyn gezin verlaten om, naar men vermoedt, naar Amenka te vertrekken. Te Ameide is Vrydag eene De uitgevers Blankenberg Co. te Leiden ontvingen, naar zy aan het >N. v. d. B.< mel den, commissiegoed «terug van een confrater, ditf persoonlijk* met hunne uitgave »Het Roomsch-Katholieke Priesterschap uit een Bij- belsch oogpunt beschouwd*, nietschynt ingeno- nen te zgn, en dat op eene wijze uit, die in den handel zeker geheel nieuw is. Dit werkje en een viertal andere uitgaven ontvingen zy, voor- en achterzjjde geheel met modder bevlekt, terug, hier en daar opengesneden en, last not least, het eerstgenoemde op de helft van den verboden had, daar dil voor haar te verfoeiend zou zyn. Maar sedert Zeuko verschenen waa toonde zij eene onvermoeidheid, die verwonderlijk moest hee- teo. De lippen van hot jonge meisje krulden zich tot een glimlach, die maar al te zeer verachting uitdrukte. Toen nam daarop haar gelaat eene uit drukking aan van bezorgdheid. Wat was dat voor eono invallende gedachte om de kleine zwakheden van die vrouw op zoo leelykc wijze te ontleden I Dat was anders hare manier van doen niet. En bovendien wat ging haar Alice von Tennenberg aan I Ken gevoel van treurigheid overviel haar. Zy wist niet waarom. Haar blik viel op don voor haar liggenden brief. «Ik voelde my zoo gelukkig en op het oogenblik, dat ik 't U schrijf, in zoo bizonder male," dat had zy o. a. daarin geschreven. Op dat oogenblik had Zenko naast haar gestaan on zij had geveeld, dat zijo blik op haar rusttemaar toen wist zij nog niet, dat by zou vertrokken." Zou zij nu dien opgowekten brief toch naar baar tante zenden. Neen I dat ging niet. Zij strekte hare hand uit naar den brief, nam dien en verscheurde hom in duizend stukjes. Daarop bleof zij in nadeuken verzonken I Hoe lang zij daar zoo gezeten had wist zy niet. Voetstappen, die nadorden, wekten haar uit bare overpeinzingen. Do lange magere gestalte van den missionaris kwam r.aderby, doch bij scheen niet te bemerken dat het jonge meisje op de bank zat, met beide zy'ne handen hield hij eene landkaart vast, waarop hy iets schoen te zoeken; de geestelijke zag haar dus nietuit een der zakken van zyn priester- lyk kleed stak een boek. Een 74-jarig man uit Alfen, die sedert een paar dagen te Nieuwe-Wetering bij zijne familie vertoefde, is aan cholera overleden. Na de aangifte van het ziektegeval werden door den burgemeester terstond alle voorzorgsmaatrege len genomen het lijk is op zyn last ontsmet en gekist naar het lykenhuis te Roelofarends- veen overgebracht, en de ontsmfelters zyn da delijk begonnen met verbranden en ontsmetten van goederen en woning. omslag met groote letters bekrabbeld met het volgende: >bij meer zending zulker boeken gaan ïe by niy direx de Kaggel in en veroorloof ik my geen terugzending ik vraag R. K. Werken geen valsche berichten die des duivels ingeving zyn.« Deze boekhandelaar is wel een man, beant woordende aan de eischen, die men een boek handelaar mag stellen. hy des avonds steeds beschikbaar voor do ar- tisten van het Théatre Francais. De vergaderzaal der ministers in het gebouw der Tweede Kamer is dezer dagen geheel ge restaureerd. De prachtige gobelins, die door den tyd veel geleden hadden, zyn schoongemaakt en op enkele punten by ge werkt. De eertijds zeer fraaie pla fondschildering was eveneens door de jaren by na zwart geworden en op enkele plekken geheel verdwenenzy is nu overgeschilderd en zooveel mogelyk gelyk aan de oude gemaakt. In^fcet weekblad »De Nieuwe Tyd« komt onder het opschrift: >In en om de gevange nis* een artikel voor van den pas uit de ge vangenis ontslagen sociaal-democraat Poutsma, waarin deze verklaart, dat hy spoedig als propagandist hoopt op te treden en dat zyn plan is, zich by de sociaal-democratische spre- kersgroep aan te sluiten. Omtrent de plannen der Nederlanders te Chicago om den jaardag van Koningin Wil helmina feestelyk te herdenken, wordt in de te Chicago in het Nederlandsch verschijnende courant »De Nederlander* het een en ander medegedeeld. Niet alleen uit Chicago en om streken, ook uit Michigan, Wisconsin en lowa hadden vele Nederlanders toezegging gedaan, by de feesten tegenwoordig te zijn. De feest commissie had voor 31 Augustus beschikking gekregen over de feestzaal en het Javaansche dorp op de wereldtentoonstelling. Om 11 uur zou Rev. B. de Boy een gebed uiispreken daarna opening der feestelijkheden door den heer Weckerlin, onzen gezant te Washington, of den heer Birkhoff, Nederlandsch regeerings- commissaris der tentoonstelling. Vervolgens redevoeringen van den heer G. J. Diekems uit Holland (Michigan) over den invloed der Ne derlanders en de Vereenigde Statenden heer J. K. Stubenrauch uit Pella (Iowa) over wat Amerika aan de Hollanders te danken heeft, en den heer D. Blooker uit Amsterdam, lid van de jury der tentoonstelling, over ons Ko ninginnetje en wat men in Holland van haar denkt. De redevoeringen zouden afgewisseïd worden door Nederlandsche volksliederen, te zingen door de koren van Grand Rapids, Roseland en Chicago (150 man sterk). Dan zou men, allen voorzien van een Konninginne-rozet, in optocht naar het Javaansche dorp trekken, waar weer muziek en zang te hooren zou zyn en waar men Javaansche voorstellingen zien zou. M. de Koningin werd door vrouwe Van der Meer de Walcheren-Van Voorthuysen den kin deren der openbare school en byzondere scholen een feest bereid. Zij werden onthaald op limo nade en krentenbroodjes, terwyl tot aandenken aan elk kind eene welgelijkende photographic van de Koningin werd uitgereikt. Op vele plaatsen des lands o. a. ook te Gouda zyn als voorzorgsmaatregel tegen de cholera, de bad- en zweminrichtingen ge sloten. De graciousc sylphide gestalte kwam, terwijl de parasol op eenigszins nonchalante maaier op den echo ader gedragen werd, langzaam over het voetpad, op Zenko en Anna aangewandold. Zenko stond bij hare nadering op; Anna begroette haar stilzwijgend. De oogen van Alice, die meestal smeltend zacht rondblikten, konden ook wel eens hard en scherp iemand aaorien Dit was thans hot geval, toen zij Anna aanzag. «Kom ik u storen?" zoo vroeg zy. «Gy ziet er zop verschrikkelijk ernstig uit over welke gewichtige quaestft hadt gy ’t beiden zoo even «O, volstrekt geen gewichtige quaestie, ja zelfs het tegendeel er van I" antwoordde Zenko. «Ik deeldo juffrouw Anna, mede dat ik van plan ben om morgen Griiz te verlaten I” Alice verbleekte niet by het boo- ren van dit nieuws. Trouwens zij zou dit moeielyk hebben kunnen doen, althans‘'men zou ’t moeielyk van haar hebben kunnen zien. Er lag te voel poudre de rir. op hare wangen. Doch zij kneep do oogen te zamen en zag hem aan. «Inderdaad!” zeide zy eenigszins slepend, maar meer zeide zij niet. Haar toon trof hem toch. Zoo is men gewoon te spreken, als men onverschillig wil sohynen. Had hij ook hier by haar meer bewerkt dan hij wel verwacht en be doeld had. Zou baar koketteeren meer dan eenvou* dig komediespelen zijn geweest? Hij zag baar vra gend aan. Zij raakte met haar parasol haar kleed even aan, en scheen bizonder veel aandacht te wyden aan de punt'van haar net geschoeid voetje, dat even uit de zoom van haar kleed stak. A «Ik was gekomen om u uit te noojligen tot onze gewone morgenwandeling,” zeide zy. vDooh do me- dodeeling van uw aanstaand vertrek haalt een leelijko streep door mijn program. Ik bemerk wel, dat gy Onder de nieuwe Fransohe kamerleden, be vindt zich ook een kapper, de heer Cbauvin, afgevaardigde van St. Dénis, die indertyd prui kenmaker van de sCoinédie Franfaise* was. Nog willen verscheiden acteurs en actrices van dien schouwburg door geen ander gekapt worden. Hoewel nog slechts 30 jaar oud, is hy reeds nuttig werkzaam geweest door het invoeren van een vervroegd sluitingsuur voor de Parpsche kapperswinkels, en het oprichten van verschillende vakvereenigingen en een internationale kappersschool. Hy zal, ofschoon hij zich nu in de politiek gaat bewegen, zjjne affaire op denzelfden voet voortzetten, en des morgens zyn klanten opkammen en ’s middags in het Paleis Bourbon verschijnen. Ook blyft dozo laatste uren van uw vorblyf alhier ’t liefst zoudt willen doorbrengen in bet gezelschap van mejuffrouw Hentikoff en in dit geval trek ik mij natuurlyk terug I” Hare woorden prikkelden en ergeuden hem. 11 ij vond ze gevoelloos en moer dan dat, ook pijnlijk tegenover het jonge meisje. «Juffrouw Anna stelt volstrekt geen bizondore waarde aan de laatste uren van mijn verblijft" zeide Zenko op tamelijk kooien toon. En wat mij betreft, gij weet, dat ik minder dan ooit afstand zou willen doen van hot groote voorrecht u op uwe wandeling te mogen begeleiden. Wanneer hot u alzoo aangenaam ia ben ik tot uw dienst! //Welnu I laat ons dan gaan, voordat bet te laat wordt. Adieu lieve juffrouw Anna, tot woderziens I” Alice noodigde haar niet uit met hen medo te gaan. Anna ging nooit zonder haren broeder uit, en de zioke was veel te zwak om groote wandelingen te kunnen ondernemen. Het jonge meisje kende dus niets van do vriéndelijke omgeving van Gras. Zij zag het paar, dat zich van haar verwyderde, na. Do schelle slem van Alice kon zij nog uit de verte hoo ren, ja zy hoorde baar zelfs luidkeels lachen; toen verstomde alles en werd het stil om baar heen. Voor etenstijd in het hotel was het om 2 uren namiddag table d’hóto zouden zij niet terug zyn. En nu was het pas 10 uren. Zij bleven altijd zoo lang weg, zy kon 'tlaug uithouden met wandelen, die zwakke Alice, zoodra zij zich bevond in het ge zelschap van beuren. Voordat Zenko gekomen waa had zy, wanneer eene der dames haar tot eene wan deling bad uitgenoodigd, steeds geregeld daarvoor bedankt, terwyl zy als reden daarvan opgaf, dat de geneeiheer haar het doen van verre wandelingen Een net in het zwart gekleed heer, een hoogen zyden hoed dragende en welbespraakt, is in den boekwinkel van den heer P. van T op den Overtoom te Nieuwer-Amstel gekomen, om naar den prys van boekwerken te infor- meeren. Hij begaf zich, voorgevende even de boekenkast te bezichtigen, achter de toonbank. Toen hij een oogenblik daarna den winkel, zonder iets gekocht te hebben, had verlaten, kwam de heer v. T. tot de ontdekking, dat zijn gouden remontoir horloge mede was ver dwenen en vermoedelyk in den zak van den onbekenden heer verdwaald geraakt was. (Tel.) Een der scholen te Londen heeft veel te lyden van mieren, die in grooten getale in alle kamers binnendringen en in het voedsel kruipen. Onder het gebed houden de kinde ren zich bezig met het dooden van de onge- noode gasten, die uit de boterham kruipen en op het tafelkleed loopen. Alle pogingen om de dieren kwyt te' raken mislukten tot nog toe. De vgebedmicr” zou een ernstige mede-*' dingster zyn voor den >bidkever” en de kerkrups”. Wespen hebben by haar vele andere onaan gename eigenschappen, volgens een natuur kundige uit Birmingham, die jaren lang de wespen in haar leefwyze bestudeerd heeft, nog de kwaal, aan den drank verslaafd te zyn. Bjj voorkeur, vertelt hy, vallen zy in groote hoopen aan op vruchten, waarvan de suiker een neiging vertoont om in een soort van alcohol over te gaan. Zij doen zich aan het sap van dergelyke vruchten, voornamelijk druiven en een zeker soort pruimen, te goed, totdat men ze wagge lend in benevelden toestand ziet wegkruipen. Na eenigen tyd gerust te hebben, keeren zy terug, om zich nogmaals te bedwelmen. De dieren hebben wat men noemt seen kwaden dronk* over zich. Een steek van een dronken wesp is schadelyker dan die van een nuchtere D) «Ik heb mijne verplichtingen als artist na te ko men. Ik had reeds verleden week een concert moeten geven, men schrijft mij daarover de onbeschaamdste brieven. («O! wat een opeenstapeling van leugens! en waartoe?") zoo vroeg hij stil zich zei ven af- Om kort te gaan I zoo liet hij er op misnoegden toon op volgen, «ik kan niet langer blyven «Wanneer het zoo moet zijn, ja dan I” hier hield zij op. Dit jonge gelaat, waar de oprechtheid op nog zoo liefelijke, ongekunstelde wyze haren stempel drukte; dit lieve gezichtje, dat zoo onbe wimpeld haar leedgevoel uitdrukte, en die van smart trillende stem troffen hem zeer. «Achzoo klonk het in zyn binnenste," had ik haar maar een tien a vijftiental jaren vroeger ont moet dat lieve schepseltjetoen was ik nog in staat werkelijk lief te hebben en aan liefde te gelooven. Maar nu is het te laat. Gij zoudt mij toch teleur stelling bereiden en ik nog meei aan u; onze ver bintenis zou een treurig, ja ellendig einde hebben. Wacht gij maar!” «Hei I" zoo riep hij plotseling met luider stem. «Daar komt mevrouw von Tennenberg en juist dacht ik aan haar. Wat ziet zij er weer elegant uit even als altyd I Ik wil wedden, dat zij heden aan haar toilet moer dan een uurtje zal hebben besteed I" GOUDA, 4 September 1893. Wij ontvingen, bet Verslag van de Land- bouw-Kolonie Nederlaudsch-Mettray, waaruit blykt, dut uit Gouda in het jaar 1892 aan jaarlyksche bijdragen werd toegezonden 94. Wy bevelen genoemde stichting aan en ver melden tevens dat Secretaris der afd. Gouda is de heer J. M. Noothoven van Goor, die iedere gift dankbhar zal in ontvangst nemen. Van de aangeboden gelegenheid om des Zondags tegen verminderd tarief naar den Haag te gaan, maakten gisteren 304 personen ge bruik. Dinsdag den 5 Sept. a. II ufe, zal te Woerden eène vergadering J. van Waltz van Men meldt uit Berkel en Rodenrys Ter gelegenheid van den veijaardag van H. S

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1