^1 JS lollen jderen s—. BINNENLAND. N’S Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. inkte Donderdag 7 September 1893. No. 6142. 32ste Jaargang. FEUILLETON. Lz. lat STERKEN EN ZWAKKEN. tterdan. CZZTS verkend. O. ■«atalte. SRVERU isseherlj n Koning ‘lw. van iklodt, Wjjngaarden, A. C. beer —rm. ler blyven en heid bewerkt n afgeleverd by bet departement van koloniën, voornemens ia zyn eervol ontslag te vragen, en dat wel in verband met de benoeming van zjjnen bloed verwant tot gouverneur-generaal. eken A No. 73. 1 s der Zelf- le uitspat- (Uit M Dmitch.) jk- de te hart WieinM fraais. :4Swat stbakken n verven van tukken, ook djjnen, Tafel- onen geperst Talles, Kan- Merzdorf. Hemmerlé. G. Tack. id. Sapppé. Lamotte. Gammé. Kessels. Renard. FL. C 84/35. liOliMIIE Ullll I \T door ei Zn. •ib. Pril verschrik- eugd lydt, jcnng, die d van een y het Ver markt 34, et bedrag, ten boek- 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Aan vang ten 7| A. C. van Rosaem, niet bevorderd tot de 3de kl. van het gymnasium alhier, ia na gehouden examen toegelaten tot de 3de kl. vaiimet gym nasium te Gorinchem. ADVEHTENTIËN worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen?' iedere regel meer 10 Centen. Oroote letters worden berekend naar plaatsruimte. P. Buys, niet toegelaten bij het admissie- examen voor de hoogere burgerschool alhier, is geslaagd voor de 1ste kl. van een der hoogere burgerscholen te Amsterdam. de hh. H. van Wyngaarden, A. van Reedt Dortland, C. M. van Wyngaarden, A. 0. Cosijn en J. P. Mul. Aan eeuo te Montfoort gehouden ringrjj- derjj voor paren op tweewielige rjjtuigen, werd door 44 hoeren en dames deelgenomen. De prjjs werd behaald door mej. W. met den heer C. Schoonrewoerd, van IJaelsteinde le premie door mej. G. met den heer A. Leen- wendjjk, van Haastrecht; de 2e premie door mej. A. den Hertog met den heer M. de Vos, van Montfoort. Aan de harddraverij voor paarden onder den man bereden namen 9 paarden deel. De pry's ad f100 werd gewonnen door Amalia, van den heer J. G. Boer te Utrecht, beryder de eigenaar, ,en de premie ad f 25 door Doon van den heer A. C. van den Akker, te Hazers- woude, beryder do eigenaar. In de gisteren te Woerden gehouden raads vergadering werd benoemd tot wethouder in de plaats van den beer N. A. Swanenburg, de heer Jacobus Brunt Wzn., by loting tegen den heer A. J, T. Hofman. Omtrent een voorstel van het dagelyksch Voordracht» voor onderwijzeres aan de o. I. school II, te Ouderkerk a/d TJsel, Mejn. N. A. Fortnyn Harreman, te Delft; 0. J. Bodenstaff, te Bergen-op-ZoomJ. A. Wernink, te Maarsen. Donderdag 7 Sept. 1893, zal de zesde Volks- uitvoering op de Markt plaats hebben. Het programma luidt: Le Gaillard La fêe des eaux La Guerrière, polka voor flu^t Aux bords de la Sambre Baccace L’ ardennaisse Le^père la victoire Lanneriana, Wals Pötpourri No. 1 Marche populaire ure. bestuur om dit jaar geen kermis te houden, werd besloten dit aan te houden tot eene vol gende vergadering, terwyl tevens op voorstel van een der leden, die by het nemen van het betrekkelyk besluit niet tegenwoordig was ge weest, werd bepaald, dat by eventueel doorgaan der kermis, aan vangende den eersten Maandag na 18 Octber, zij niet 4 dagen, maar zooals vroeger 6 dagen zou duren. Een verzoek van den heer A. Mys, om buiten bezwaar der gemeentekas tot gemeente-archivaris benoemd te worden, werd aangehouden tot eene volgende vergadering. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Aan het tweede toelatingsexamen van bet Stedelyk Gymnasium alhier namen 8 candida- ten deel, onder welke een oud-leerling, die vóór het laatste overgangs-examen de inrichting had verlaten en dus als nieuw leerling moest worden beschouwd. Toegelaten zyn: In II: E. de Vries. IIIPh. Bogaert en J. Meessen. IVE. J. 8waab. VChr. M. T. L. Nuyens, P. G. van Tien hoven. Afgewezen 2. Uit Oostburg verneemt men nog het vol gende betrekkelyk den moord te Morolleput toen ik het v or-nood en durfde tn'sprekeu, dat wij juffrouw Anna Sentikoff in hot gozolsohap van Hagen zouden aanlroffen. «Ik vraag U venchoo- ning I Niet de opmerking zelve was het, die mij onaangenaam aandoed, maar do toon, waarop zij geuit werd. C’est le ton, qui fait la muuque. Wat wilt Gij met dit alloa to kennen geven Deze priester is rein, erenalt het licht der zon I* «Waar om verdedigt gij hora dan, terwijl niemand hem durft aanvallen P* «Ik vraag U vonchooning me- vrouw I Wanneer men telkenmale aanleiding meent te vinden, om niet zonder oouigen nadruk er op te wijzen, dat een jong priester bijzonder druk het gezelschap van een jong meisje zoekt, dan klinkt het nu juist niet om van da reinheid van zeden van dien geestelijke een bizondor guiistig getuigenis te geven. Gij zijl al een bewonderenswaardig flink advokaat voor de reinheid van zeden van dien jongen priester, dien, ik horhaal’t, niemand zou wagen aan te tssten.* Er bestaat oono manier in onze kringen om van iemand iets kwaads, iets luolijks to zeggen zonder bepaalde aanklacht, ja zelfs met de uitdrukkelijke verzekering dat men geen kwaad van hem wil zeg gen, o foei neen 1 maar toch met dat al hem het een of ander aan te wrijven, dat voor zijn goeden naam niet bijzonder gunstig kan werken. In onze kringen wordt dit voor geestig en pikant gehouden. Maar hier zijn wij buiteq, te midden van eenvou- dige, eerlijke menschen. Laten wij het kasplantje, kwa&dsprek end heid geheeten, in de warme atmosfeer onzer salonsdaar behoort hot thuis, maar hier wil het niet lieren I* (Pórfl mftoM.) arm dwaas kind. «Het is maar goed, dal die man heengaat Op eens boog Anna zich haastig over do landkaart on deed hem even gehaast een reeks van vragen, Hij zag om aan den ingang van den tuin vertoon den zich Zenko en mevrouw von Tennenberg. «Is dat de reden van dien plotselingen ijver voor Azië!* Zenko en mevrouw ron Tenaeaberg kwamen langzaam nailer- «Ziet gij daar,* sprak Alice op gedempten toon, terwijl haar oog vcolbeteekenend zioli richtte naar den zendeling en bet jonge meisje. «Ziet gij nu, dat ik gelijk had? Ik zeide u immers dat wij hm bij elkander zouden vinden I* «Nu on wat zou dat? Is dat zoo erg,* vroeg hy norsch. «Erg?* herhaalde zij, terwyl rij een ver baasd en tevens onschuldig gelaat toonde. «Meent gÜ dan, dat ik er iets kwaads mede wilde te kennen geven I Geen haar op mijn hoofd, dat daaraan denkt Ik vind alleen maar, dat onze heer zendeling bizondor dikwerf het gezelschap van dit jonge meisje zoekt Zenko haaldo bij deze woorden zy’ne schouders op, En wanneer dit nu eons zoo ware I” mijn hemel I op welk oen toon zegt gij dat I Heeft mijne opmer king u misschien zeer gedaan «Ja zeide ny.barsch” want zij klonk als eene verdachtmaking mij ui <{o ooreu I" Alice liet een gedwongen lachen hoorfn. Gy wordt onbeleefd, maar iemand, die jaloersch, is, moet men wat door de vingers zien I” Zenko bleef staan. «Jaloersch Ik, jaloersch en *i*n ais ik vragen mag «Op wien andwJMP? op dien man. in zyn priesterkleed. Ja befm 'tmaar, dat het U, toen wy in bet bosch wandelden, ergerde. Voor de Rotterdamsche rechtbank stond gisteren terecht A. E. v. B., 18 jaar. land bouwer te Reeuwyk, beklaagd van op of om streeks den 27 Juni jl. te Reeuwyk ten nadeele van K. J. een1 14-tal eenden te hebben weg genomen. Gewichtige bezwaren tegen beklaagde rezen uit het getuigenverhoor; zoo toch was hy, die vroeger nimmer in het bezit van eenden was geweest, na den 27 Juni in het bezit daarvan gezien en wel van de eenden, die aan de merk- teekens door den beetolena werden herkend als - diens eigendom; drie dezer eenden waren door hem geruild voor drie andere, terwyl eene der vermisten te zynen huize was in beslag ge nomen, Bekl. ontkende den diefstal en zeide slechts in het bezit van zes eenden te zyn geweest, die door hem den 3 Juni op de markt te Gouda waren gekocht van een hem onbe kend koopman. Het 0. M. dat zich met bekl’s opgaven niet kon vereenigen, was van meening dat uit de gebleken aanwijzingen voldoende vasstond,dat bekl. zich aan het hem ten laste gelegde had schuldig gemaakt, en vorderde veroordeeling tot vier maangen gevangenisstraf; Over 8 dagen uitspraak. De Zeeuwheeft gemeld dat Lampier, de verdachte van den drievoudige» moord te Ma- rolleput, bloedvlekken aan zijne kleedingstukken had. Do Middelb. Ct. zegt hiervan Het is waar, nadat Lampier in de woning, waar de moord plaats vond, geweest was, is een klein bloed- vlekje op zjjno broek gevonden, doch byna ieder, die in het huis geweest is, liep kans dat hetzelfde hem overkwam Dezelfde berichtgever, die klaarblykelyk een voudig op geruchten is afgegaan, weet verder te melden, dat men aanvankelijk dacht dat dief stal gepleegd was, wijl kisten en kasten opengdt broken waren. Er is volgens hem schynbaar niets gestolen de kisten bleken met passende sleutels te zyn opengemaaktdo grendels waren niet geforceerd. Dat alles zyn slechts veron derstellingen. De vermoorde vrouwen gingen weinig met andere menschen om, en daarom was men van hare omstandigheden slecht op de hoogte. Vermoedelijk echter was er geld in huis dat verdwenen isde ongehuwde dochter kan in het bezit geweest zyn van misschien een hon derd franken, welk bedrag niet is gevonden. Even zo o zyn ook wel degelyk sporen vnn braak ontdekt. Te Moercapelle werden herbenoemd tot wet houders de heeren G. Kant en E. Zegwaard. Herkozen tot wethouders te Schoonhoven de heeren P. Greup en J. J. Lazonder. Laaast- genoerade heeft echter voor de benoeming be dankt. Door den Raad te Boskoop is benoemd tot wethouder de heer G. Boer en tot ambtenaren van den bnrgerljjken stand de heeren A. de Jong en W. C. Boer. Tot wethouders der gemeente Bodegraven zyn herbenoemd de heeren D. Meurs en W. P. Brunt. Te Haastrecht zyn benoemd tot wethouders de heeren J. C. Muller en H. Uitenbogaart en tot ambtenaar vau den burgerlijken stand de heer J. C. Muller. Te Vlist zyn benoemd tot wethouders de heeren J. Kasbergen en C. Slingerland en tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heer C. Slingerland. Maandagavond werd in hot gebouw Walhal la te ’s-Gravenlu ge eene groote proteatver- gadering gehouden, uitgeschreven door 13 vak- en democratische vereenigingen. Ruim 400 personen waren tegenwoordig. Het woord werd gevoerd door Foriuyn en Van Emmenes, die door aanhalingen uit rede voeringen van leden der Tweede Kamer trachtten duideljjk te maken op welke, huns inziens, ongemotiveerde gronden men kiesrechtuitbrei- ding wil tegenhouden. De vergadering eindigde met do aanneming van de volgende motie: De vergadering, afkeurende de verregaande brutaliteit, waarmede Tweede Kamer-leden by de behandeling der Kieswetvoorstellen het volk, dat zy heeten te vertegenwoordigen, hebben beleedigd, verklaart hen ongeschikt om langer hunne taak waar te nemen en noodigt bon uit, goedschiks naar huis te gaan.« De vergadering ging daarna kalm uiteen. Men deelt aan de »N. R. Ct.< mede, dat jhr. mr. H. van der Wjjk, secrptari’-generaal landgoed en deze omgevingo ja I dat is waar ik ben ook tweemalen in Moskau goweest, maar daar beviel het mij niets. Buiten ben ik *t liefst. Ik verlang naar niets, niets meer,!” Deze laatste woorden uitte zij met zulk een harts tochtelijkheid, dat zij duidelijk verraadde, dat zij eigenlijk iets zeide, wat zij niet recht meende. «Wanneer myn broeder maar weer gezond werd. Ach, kon ik zijne ziekte van hem overnemenHij is veel meer' aan het leven en zijne genietingen ge hecht dan ik.” «Een warm jong hart,* dacht de zendeling bij zich zelf. «En dan een stil eenvoudig leven, hoe begrijpelijk is het, dat dit kind aan de eerste de beste zich hecht! Doch deze lentestorm zal wel voorbij gaan Zij praatten toen met elkander over alles on nog wathij liet haar de landkaart zien, en toonde baar de streken van Azië aan, waar hij geweest was; hij opende, op haar verzoek, ook de Chineesche spraak kunst en zeide haar eenige woorden voor, die zy zoo goed en zoo kwaad als ’t ging, nasprak. Maar bot ontging hem niet, dat zij toch eenigszinp ver strooid was en telkens naar de tuindeur keek. «Wat heeft zy toch?* dacht hij eindelyk. «Wacht zy iemand? Dat kan maar écn zeker persoon zyn.' «Is heer Zeitko uitgegaan?* vroeg hij om nu ze kerheid voor zich te hebben. «Ja 1* zeide zy. «Hij en mevrouw von Tannen berg maken eene groote wandelingzij blijven lang weg. Anders wordt mevrouw von Tennenberg zoo spoedig moe!” Dit laatste zeide zij niet zonder eenige bitterheid. «Aha! jaloersch!* dacht de priester by zich zelf, By de gehouden schietwedstrijd van 14—19 Augustus te 's-Hage gehouden vanwege de vereeniging van Nederlandsche Scherpschutters, heeft de Weerbaarheid-vereeniging Burger plichtalhier eene bronzen medaille behaald in afd. C. V. waaraan werd deelgenomen door De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. In de rivier de Maas te Maastricht is drij vende gevonden het lykje van een pasgeboren kind. Do justitie hoeft eene lijkschouwing ge houden, waarvan de uitslag nog niet bekend is. 18) «Gy hebt een paar weken lang op aangename wijze met heer Zenko omgegaanen nu hy heengaat zult gy en uw broeder hem vergeten, gelijk hij u heiden I” «Gelijk hij my,” herbaalde zij op langzamen toon, «dat dit geschieden zal, en wel spoedig, daaraan twijfel ik geen enkel oogenblik.” «Is bet roods zoo ernstig bij haar?” dacht de zendeling by zich zelf. «Ah I daarom wil zij in een klooster gaan I Met dien eigenaardig medelydunden blik van een priester, voor wien de menschelijl zwakheden niet verborgen blyven, maar die toeh wijsheid bezit om op zachtmoedige wijae daarover te oordeelen, zag hy het jonge meisje »w.” «Hoe lang denkt gij hier te blyven vroeg hij. «Ik weet het niet,” antwoordde zij treurig. «In elk geval niet lang meer I” «En dan keert gy naar Rusland terug, niet waar «Ja! Ik gevoel zeker heimwee naar myn land. Tot myn 20e jaar was ik in Rusland, op ons land- in de nabijheid van Moskau. Toen heeft men mij op een meisjeskostschool te Dresden gebracht, en daar was ik de zes laatste jaren. Even voor dat de vacantie begon kwam myn broeder om mij af te halen en ik reisde met hem naar huis. Ziedaar myn teveUgMobtedeois I Ik keu slechte Dresden, ons GOUDA, 6 September 1893. De her-examens aan de Ryks hoogere bur gerschool alhier hebben tot uitslag gehad, dat de vroeger voorwaardelyk bevorderde en toege laten leerlingen, thans definitief in de door hen gewenschte klasse zyn geplaatst. Aangezien wij in Juli deze namen hebben vermeld, kunnen wy ze thans gevoeglyk achterwege laten. Van de voor het toelatingsexamen ingeschre ven zyn toegelatentot I. J. G. B. van Heek; tot III. L. J. Baerends, N. P. A. Dnquesne van Bruchem en H. J. F. Klatte. Voor enkele lessen in?: Mej. E. Keus. Afgewezen: 1 candidaat voor I. Verscheiden jongelieden van elders zyn nog ingeschreven als nieuwe leerlingen krachtens de bestaande bepaling, dat leerlingen van andere h. burgerscholen zonder examen worden toege laten tot de klasse, waartoe zy waren bevor derd het aantal leerlingen is dientengevolge dit jaar belangrijk vooruitgegaan. S

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1